De huisvesting is nog altijd een sociaal probleem OLD CLOTHES NEW Beverwijk en Omstreken TANDPASTA „Soos" voor ouden van dagen en „oppasdienst" twee successen PLUS FOURS PAKJES LOSSE PLUS FOURS Visserij-, varia Paviljoen Paradis Woensdag; 15 Maart 1950 Er verrijzen vele huizen, maar: Veertienhonderd urgente gevallen wachten in Velsen op een oplossing Veel en vaak zwaar wordt er in Vel sen gemopperd over het beleid bij de huisvesting. Het valt nu eenmaal niet mee geduld te oefenen als men de nieuwe huizen als paddenstoelen uit de grond ziet rijzen en men zich moet blijven behelpen als inwonend gezin. Iedere zaak heeft echter twee zijden en zo goed ais de mening van het publiek geldt, is ook het oordeel van de huisves tingscommissie van waarde. Zowel de wethouder van Sociale Zaken de heer F. J. A. Strijbosch. als de voorzitter van het huisvestingsbureau de heer J. L. Aikema zijn overtuigd van de urgentie van de huisvestingskwestie. Het bezoek tijdens het spreekuur van de wethouder heeft in middels een zodanige omvang bereikt, dat men de maatregel heeft moeten treffen dit persoonlijk contact slechts te doen plaats hebben na schriftelijke oproep. Het huisvestingsapparaat is er zich vol komen van bewust dat de woningnood een materie is, die diep in de menselijke ver houdingen grijpt, zei wethouder Strijbosch ons. Het Is een sociaal probleem en derhal ve wordt zeer doordacht te werk gegaan. In Velsen, zo vervolgde hij, heeft men een apparaat opgebouwd dat bij de beoordeling van de voorgelegde gevallen een zo groot mogelijke objectiviteit betracht. Er is na melijk een commissie in het leven geroe pen, die ten nauwste samenwerkt met de vorderingscommissie en die uitsluitend van advies dient. Aan deze adviescommissie, die practisch geheel belangeloos werkt, worden alle binnenkomende gevallen ter beoordeling voorgelegd, zodat "net publiek nooit kan spreken van een uitsluitend ambtelijke uitvoering van de Woonruimte- wet 1947. Van elke aanvraag wordt na rijp beraad een voorstel aan het college van burge meester en wethouders voorgelegd. „Goodwill" een eerste vereiste Het probleem, aldus de heer Strijbosch, wordt niet zo maar opgelost door nieuw bouw alleen. Wanneer men moet wachten tot het aantal huizen kan voorzien in de behoefte aan woonruimte kan ik verzeke ren d'at er jaren mee gemoeid zijn; voor een belangrijk deel is de „goodwill" van de burgerij nodig. En juist het gemis hier aan doet in Velsen het probleem ernstiger worden. Op tweeërlei wijze kunnen de inwoners mede werken. Ten eerste door geen clan destiene inwoning te verlenen en in de tweede plaats door eventueel overtollige Adviesbureau, Handelsvereniging „GROOT DMUIDEN" Dagelijks geopend KENNEMERLAAN 116, IJMUIDEN, TEL. 5129 Voor Belasting, en Administratie- aangelegenheden iedere Donderdag 'n.m. 8-5 uur en verder na afspraak. (Adv.) Diefstal aan de lopende band Enige dagen geleden betrapte een be woonster van Velsen-Noord, een man, die haar woning was binnengedrongen en dief stal pleegd. De man nam de vlucht, maar de vrouw was in staat een nauwkeurig signalement te verstrekken. Het gelukte de üolitie van Velsen deze man, een zekere L. C. V. in Heilo aan te houden. Hij bleek in IJmuiden 3, in Beverwijk 1 en in Alk maar 3 diefstallen te hebben gepleegd. Hij is ter beschikking van de Justitie te Haar lem gesteld. RUSSISCHE FILM IN THALIA. Ter gelegenheid van de „Internationale Vrouwen Vredesdag" belegt de IJmuidense afdeling van de Nederlandse Vrouwenbe weging op 16 Maart in Thalia een film avond. waar de Russische film „Mitsjoerin" wordt vertoond, voorafgegaan door een journaal over het congres der Wereld- Vrouwen Federatie, dat in Boedapest werd gehouden. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 14 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Nestor van Rotterdam. Egret van Liverpool. Vega van Hangö. Lem- sterkerk van Rotterdam. Coen van Goole. Hollandia van Gothenburg. Julia van Ant werpen. Cornells Houtman van Swansea. Draco van La Palice. Glonmore v. Swansea. Wormo van Bremen. Oinos van Hoeungvos. Regeja v. Londen. Eemstroom v. Plymouth. Orion van Bremen. Vertrokken zijn: Svangen naar Gothen burg. Ittersum naar Rotterdam. Beta naar Rotterdam. Hu gin naar Londen. Odysseus naar Lissabon. Martini naar Rotterdam. Jo naar Hamburg. Egé naar Antwerpen. Maria naar Londen. Maaskerk naar Hamburg. Johan van Oldenbarneveldt naar Djakarta. Tyro naar Rotterdam. Bullfinch naar Lon den. Strabo naar Le Havre, Jans naar Lon den. Oise naar Parijs. Grebbestroom naar Londen. ruimte dienstbaar te maken aan de minder bedeelden. In tegenstelling met wat te verwachten was, komen steeds meer aanvragen binnen. Dit is eensdeels te wijten aan de industria lisatie die zich in de gemeente in snel tempo beweegt, anderzijds doordat de nieuwbouw verwachtingen wekt die niet kunnen worden voldaan en men meer en meer beschadigde huizen aan de rou latie gaat onttrekken. De bereidwilligheid om inwoning te verlenen neemt hand over hand af, mede doordat men van mening is aoor de nieuwbouw hiervan ontslagen te worden. Wanneer men bedenkt dat het aantal aanvragen gemiddeld 600 per maand be draagt, behoeft het geen betoog dat het huisvestingsapparaat op hoogspanning werkt. Mede door de gezinsvermeerderingen in die gezinnen, die vlak na de oorlog in grote getale werden gesticht, wordt het aantal zeer urgente gevallen momenteel op 1400 geschat. Met hoeveel inspanning er ook dagelijks gewerkt moge worden, deze getallen wek ken de gedachte dat het zeker nog enige jaren zal duren eer huisvesting zich door de „rijstebrijberg" zal hebben heengegeten. UW COSTUUM, JAPON, JAS desgewenst binnen een dag gereed mnder prijsverhoging Chera. reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Veiligheidsman gefêteerd bij de Hoogovens De afdeling Transportwezen van de Hoogovens vierde feest ter gelegenheid van een zilveren jubilaris. Het was deze keer de heer J. W. Antonijsen, veiligheidsman van de grote opslagkraan bij de buitenha ven, die op feestelijke wijze in de bloe metjes werd gezet. De jubilaris mocht de gelukwensen van de directie in ontvangst nemen bij monde van de voorzitter der directie ir. A. H. Ingen Housz, welke gelukwensen van de gebruikelijke envelop waren vergezeld. De heer M. J. O. Janssens, chef van de afdeling van de jubilaris (de Havens) sprak zijn ,dank uit voor de prettige wijze van samenwerking en roemde de plichts getrouwheid en liefde voor het werk en de werktuigen, die de persoon van de heer Antonijsen kenmerkten. Deze eigenschap pen zijn noodzakelijk omdat het bunkeren van erts voor de hoogovens en van kolen voor de cokesovens een belangrijke factor in het productieproces is. De heer J. C. van der Aar, collega en lid van de Kern, kweet zich van de hem. toe vertrouwde taak het geschenk van het jubileumcomité een armbandhorloge te overhandigen. De heer Van der Aar droeg zijn speech in versvorm voor, waar in des jubilaris werkzaamheden de revue passeerden en waarin in het bijzonder zijn streven naar veilig werken naar voren kwam. De chef van afdeling IJzeropslagplaatsen de heer G. J. Voerman, die nauw samen werkt met de afdeling Havens, kwam na mens de kameraden van zijn afdeling de gelukwensen aanbieden. Hij sprak de hoop uit, dat de jubilaris nog lang met dezelfde opgewektheid en plichtsbetrachting deel mocht uitmaken van hun werkgemeen schap. De heer C. de Looff, collega van de jubi laris, kwam zijn vreugde en dank betuigen voor de prettige omgang in het afgelopen tijdvak. Spreker betrok ook Mevrouw An tonijsen in zijn toespraak en bood haar namens de kameraden een plant in pot aan. Vervolgens sprak de heer W. Wiersma, chef van het Transportwezen, namens alle afdelingen van het Transport hartelijke gelukwensen uit. Als laatste spreker kwam bedrijfsdirec teur ir. F. W. E. Spies op het podium en hij schilderde de belangrijke plaats, die de opslagkraan in dit bedrijf inneemt. Dat de heer Antonijsen als veiligheidsman dit vitale instrument onder zijn toezicht heeft, tekent wel het vertrouwen van de bedrijfs leiding in de jubilaris. Spreker gaf enige voorbeelden uit de geschiedenis van hoog ovens ter illustratie van zijn woorden over de opslagkraan en de mannen die daar mede werken. Ook in Hengelo wordt ijverig gebouwd. Het herstel van de verwoeste woon- en zaken wijk bij het station vordert gestaag. Op de voorgrond worden woon- en winkelhuizen gebouwdop de achtergrond verrijst een pand, waarin winkels en vergaderzalen zullen worden S.O.S. jubileerde Grote waardering voor sociale arbeid In het met bloemen versierde vergader lokaal van het Oud-Katholieke vereni gingsgebouw in IJmuiden hebben de dames van SOS het 15-jarig bestaan der vereni ging feeestelijk gevierd. „Steunt ons streven" is een Sociale afde ling van IJmuidens huisvrouwenvereniging, die sedert de oprichting onder leiding staat van mevrouw A. C. DammersSwarts. Ook mevrouw C. Heykoop is al die jaren bestuurslid geweest en de overige leiding gevende dames verrichtten him taak reeds 13 jaren. Een bewijs dat het bestuursbeleid wordt gewaardeerd. Mevrouw Dammers heeft een feestrede gehouden een terugblik op het werk in de afgelopen jaren die zij besloot met haar volle tevredenheid te uiten over de gang van zaken. Zij sprak de wens uit nog vele jaren haar functie te kunnen blijven vervullen en haar krachten in dienst van de mensheid te stellen. Daarna was er gelegenheid het jubile rende bestuur te complimenteren. Mevrouw KroonUnieke uit Haarlem heeft, de vele aanwezigen vergast op decla matie, mevrouw P. de BoerHarder bracht Hollandse liederen ten gehore. De piano begeleiding werd verzorgd door mevrouw H. F. CalkoenVan Thienen. Het is een kunst-middag geworden, zoals Velsen er zo weinig beleeft en toch zo zeer behoeft. Gelukwensen op schrift en in de vorm van bloemen waren er vele. Onder andere van de heer P. Waardenburg namens Sociale Zaken en van de Vereni ging tot Bestrijding van Tuberculose. De arbeid van deze stille werksters wordt in de gemeente zeker op prijs ge steld en menig sanatorium-patiënt plukt de vruchten van het handwerk dezer dames. AANRIJDINKJE. Op de Schulpweg ging Dinsdagmiddag tegen half drie een der bewoonsters van deze straat huiswaarts, doch zij stak, ver moedelijk zonder voldoende op te letten, de rijweg over. De dame werd aangereden door een wielrijder, die in de richting Be verwijk ging. Doordat zij viel kreeg zij een bloedende wonde aan het voorhoofd. Nadat dokter R. W. Fierstra op de plaats van het. ongeval een nader onderzoek had ingesteld, werd het slachtoffer lopend naar haar woning gebracht. Praatavond van de Tuinbouw-Studieclub De Beverwijkse Tuinbouw-studieclub organiseert op Vrijdag 17 Maart een praat avond in veilinggebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat. Op deze avond spreekt de heer D. van de Zwaan over: Vaste planten voor snijbloemen, de heer J. W. van de Meij over tweejarige planten voor snij bloemen en de heer G. van de Wel over éénjarige snijbloemen. Agenda voor Beverwijk Kennemer Theater, 7 en 9 uur: „Mr. Bel vedere loopt college". Luxor Theater, 7 en 9.15 u.: „Mariandel". Corso Theater (Castricum), 8 u.: „Vance uit Oklahoma". DONDERDAG 15 MAART. Luxor Theater, 7 en 9.15 u.: „Mariandel". Kennemer Theater, 8 uur: Sluitingsavond ,,'t Nut". Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder Sociale Zaken. Jo Vincent zingt in de „Elias" Voor het concert van het Beverwijkse Toonkunstkoor, dat is vastgesteld op Don derdag 27 April in de Grote Kerk, waar het Oratorium „Elias" van F. Mendelssohn Bartholdy wordt uitgevoerd, heeft men Jo Vincent kunnen engageren voor de sopraan partij. Dit zal dus de eerste maal zijn, dat Jo Vincent als oratorium-zangeres in Bever wijk zal optreden. Verder zullen aan dit concert medewerken: Maria van Veen Muller, alt; Bert Robbe, tenor en Jan van de Ree, bas. Mevrouw Vincent zal door verbintenis sen elders de generale repetitie op 26 April niet kunnen bezoeken. De uitvoering staat onder de algehele leiding van de Toonkunstkoor-dirigent, de heer P. J. Potgieser. Met de afdelingen Alkmaar en Zaandam van de Maatschappij tot Bevordering van de Toonkunst zijn door de afdeling Bever wijk inmiddels besprekingen gevoerd om later met eigen orkest nog een groot werk uit te voeren. Dit zal dan in elk der. ge noemde plaatsen het geval worden, waarbij de dirigenten van elk der koren de leiding zullen krijgen. Vermoedelijk zal het Beverwijkse Toon kunstkoor voor leden en huisgenoten op Zaterdag 29 April een feestavond houden. Castricum Bouwvergunningen verleend Dezer dagen zijn in Castricum de vol gende bouwvergunningen verleend: de N.V. Rijnveld voor een bollenpakruimte aan de Duinweg; S. Stuifbergen voor het bouwen van een woon- en winkelhuis op het ker misterrein; A. le Qlerq voor het verbouwen van een schuur voor materiaalopslag en F. D. Looy voor het bouwen van zes woningen aan het Schoutenbos. Voetbal op zomeravonden Evenals vorig jaar zullen deze zomer weer verschillende Castricumse buurt-elf- tallen elkaar aan de Zeeweg bekampen. Vrijdag 17 Maart zal er voor deze wed strijden een bespreking worden gehouden aan de Groenelaan no. 7, waar alle zomer avond-voetballers welkom zullen zijn. Vraag Uw winkelier het formulier. Win de volle linnenkast! (Adv.) UW IN 1949 De afdeling IJmuiden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers heeft in het afge lopen jaar wederom haar sporen verdiend. Men zal zich ongetwijfeld herinneren de film „Johnny Belinda", waarbij gecollec teerd werd ten bate van de doofstommen. Deze collecte bracht 235,op. De verkoop van zomerpostzegels, die door de leden van de UW in het postkantoor werd verzorgd, bracht 267,25 in IJmuiden op. Bitter tegen viel de opbrengst van de Simavi-collecte. De bussen leverden slechts een bedrag van 844,tegen 1532,in 1948. Ja, clowntje Rick zweefde met een vaartje door de lucht onder aan dat ballon netje! Hoe hoger hij vloog en hoe verder hij van huis kwam, zoveel te blijer voelde hij zich, want het was een vlucht uit de nare plagerijen van zijn ondeugende meesteresje. Nee, daar wou Rick iiooit, nooit meer terug! En daarom was hij erg in zijn schik, dat het ballonnetje hem zo gemakkelijk mee droeg in de lucht. Onder zich zag hij de huizen en tuinen voorbij gaan, ja, zelfs vloog het ballonnetje over de stad heenIn plaats van de straten zag Rick nu mooie tuinen aan landwegen beneden zich, waar leuke villa's stonden. Hé, dacht Rick, naar beneden kijkend, wat ziet het er hier aardig en rustig uit. Hier zou ik best willen wonen. Wie weet, misschien is daar zvel ergens een aardig lief meisje, dat me beter zou behandelen! Toen bleef de draad van het ballonnetje haken in de takken van een boom en clowntje Rick hees zich op de tak. Waar het werk van Simavi eer meer dan minder nodig is, was deze uitkomst wel heel teleurstellend. Aan de schoolactie voor kinderzegels wijdden de dames eveneens haar vrije tijd en het resultaat was dan ook, dat het totaal bedrag van deze actie veel hoger lag dan in 1948, namelijk 5159,tegen 1761, Voor de „displaced children" uit het kamp in München werd een Kerstinzameling ge houden. Van alle kanten werd spontaan ge geven en speciaal dé jeugd gaf blijk van sociaal gevoel door het geven van eigen speelgoed. De gebruikelijke zieken- en kraamkoffers, die een hele tijd niet werden uitgeleend en vaak na gebruik zeer slecht verzorgd terug kwamen, worden nu weer regelmatig bruikt. Bij al dit werk hebben de leden zich in gespannen om de ouden van dagen hun wekelijkse sociëteitsmiddag te verschaffen. En het enthousiasme van deze lieden over hun „soos" is zo groot, dat de directeur van sociale zaken reeds nu heeft toegezegd om te zullen omzien naar een grotere lokaliteit, zodat in de toekomst een groot aantal van de 1500 „oudjes" die de gemeente Velsen, zon der Santpoort, telt, verlangend kunnen uitzien haar een middag van gezellige verpozing. Het ledental bleef in het afgelopen jaar ongeveer gelijk en schommelde tussen de 55 en 60. Sommige leden bedankten, ande ren kwamen er bij en dit is mede te danken aan de oppasdienst, waarvan eerst heel weinig gebruik werd gemaakt, maar die langzamerhand raakt ingeburgerd. Er ko men tenminste steeds meer aanvragen, speciaal uit IJniuiden, Driehuis en Velsen. Uit dit korte werkoverzicht blijkt, dat de arbeid van de trouwe UW-sters in de ge meente Velsen van groot belang is voor de culturele en sociale groei. Daar de resul taten van dit werk bevredigend zijn, kan het niet anders of de leden zullen met frisse moed zich in het nieuwe jaar aan him vrijwillige taak wijden. ,De Luchtpost" mijdt de Dezer degen kwam de postduiv»,,. ging „De Luchtpost" in café De Sï.6 Bakkum bijeen. Bekend werd gemaakt, dat het vY zoen dit jaar 30 April zal beginnen er in verband met de vogelpest uh? Oostelijke richting gevlogen wordt L Brabant gemeden zal worden. Aan de vlaggedag van de Rond 7. Naam zal door deze vereniging deeleen worden, waarbij een demonstratie terrein waar de optocht wordt ontbot zal worden gegeven. V.V.V. bespreekt het komende badseizoen Maandag zal de V.V.V. te Castricum-, jaarlijkse ledenvergadering houdên i lunchroom Kuilman. Op deze verbad/ s zal o.m. gesproken worden badseizoen. DAMCLUB „ST. THOMAS". In de onderlinge competitie van de r tricumse damclub „St. Tomas" werd» i volgende resultaten bereikt; le afdeling: G. Sprenkeline-r „i Himst 2-0, C. Bakker—C. Ory i-i 1 2e afdeling: C. Juffermans—W Vta. t 0, P. CastricumC. Lute 0-2 BT J. Kabel 0-2, P. v. d. Himst-Joh? Velsen 2-0, C. Reynders—S. Groentjes j; 1 2-0. Voor: en Gerard van Praag TELEFOON 5501—4491 Vraagt zichtzending Aanvoer en prijzen. Ongeveer kisten vormden de aanvoer op de Dinsdjj markt. De handel die maar nauwelijks g verhaal was gekomen van de reeds vee. werkte aanvoer van Maandag en hierva zelfs nog een groot gedeelte moest vb kopen en verzenden, deed het ker kalm aan. Zo zag de „Norma" een kleine makreel in de pufschuit verdwijnt De kabeljauw wist de prijs nog te haoi. haven op 7175 per kist. Voor regt) mooie „stijve" werd 75 tot 65 betaali De „Bali" (KW 129) zorgde voor de aan voer van ongeveer 200 kisten kleine Noord haring,- waarvan de prijzen varieerden vy 1014. De besomming voor één m werd 3100. Om bij dé uitreiking van c „wimpel" op 21 Maart aanwezig te de schipper weer direct uitgegaan nog een schraal weekje bij te vissi De „Tubantia" besomde met 475 kist» en 11 visdagen 12000. De „Norma-Mariï met 1270 kisten en 11 visdagen 19640.- Gezien het aantal kisten viel de besomml tegen.. KW 76 te Dublin. Naar wij nader va nemen is ook de KW 76 (schipper Plug)! Dublin binnen gekomen voor de afslag tl daar en om er enige reparatie te laten ui' voeren. De schipper zal gelegenheid ft gen de gevolgen van een klein ongeval k laten behandelen. Voor de Woensdagmarkt. Voorii Woensdagmarkt komen aan de afslag tl „Thorina" (van IJsland) met 1800 küia (300 kisten koolvis, 25 kisten grote scM 500 kisten schelvis, 900 kisten kabeW en gul, 50 kisten wijting, 25 kisten stokkt* bit), de „Vikingbank" (680 kisten: 45kiste schelvis, 40 kisten radio, 55 kisten gul, 51 kisten koolvis, 190 kisten wijting, 180 ids ten makreel, 158 kisten haring en 20 kiss stokkebit en 260 stuks „stijve"); de „BIm mendaal" met 600 kisten en de RO 9 jowico" met 200 kisten. Weer uit. Verscheidene kotters tros ken Dinsdag met het oog op de bete weersomstandigheden weer naar zee, enka om te „snurren". Smeerolie. De „Polderman' verzoen op zijn reis naar de IJsland-visserij olie mede te geven met een uitvarend schil daar méér smeerolie werd gebruikt waarop gerekend was. Op de uitreis heeft de „Polderman W slecht weer te kampen, de positie Dinsdagavond 60 gr. 10 min. N.B. en 4 g 40 min. Wl. Deze week. Van de trawlers kan os week nog worden verwacht de ..Limburg1-! en op het einde der week nog enige hoon loggers. Jubileum. De zeevaartschool Barendsz" op Terschelling bestaat o« maand 75 jaar. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 19) uw hart was groot genoeg om tien Van der Giezens er in te laten wonen. Wat ben ik een stumper bij u vergeleken. Maar gij moet geduld met mij hebben, gij moet mij dit zaakje laten klaren. Ik ben uw testament niet vergeten. Als gij van uw hoogte daar boven de Van der Giezens ziet, dan geef ze alvast een knipoogje, zeg maar dat ge uw man zult sturen. Annelies, zegt Bart van Dijk, ik vind dat heel erg. Ik heb wat goed te maken dat ik Van der Giezen en zijn dorp zó lang vergeten heb. Wij zullen daar eens wat aan doen, wij zullen daar eens wat gaar. klaarmaken Het is goed, dat ge bij mij gekomen zijt, zij zelf zouden dat nooit gedaan hebben. De Van der Giezens heb ben zo hunne hovaardigheid, zij hebben een harde kop, allemaal. Maar ik weet er nu alles van. Er is alleen één ding, dat we eerst eens moeten bekijken: En dat bent ge zelf. Neen, Annelies wil daar niet van horen, zij heeft voor zich zelf te zorgen, als de Van der Giezens uit de moerassen komen, is alles voor elkaar. Dan zal zij zelf ook wel komen waar ze wezen moet. Mijnheer Van Dijk- moet zich alstublieft niet met haar bemoeien, dat andere is allemaal al erg genoeg. Annelies luister, ik laat mij door u niet commanderen. Gij hebt mij de bood schap over gebracht, ge zijt om zo te zeg gen de verbindingsman geweest, en wat voor een, een flinke kerel zou ik u willen noemen, maar dat moet ge blijven. Ik heb uw hulp nog verder nodig in dit geval. Dus: Hoe staat het met u? Ik heb dat bij Van der Giezen nog niet verteld, maar tante Jans heeft mij de deur gewezen. Ik mag bij haar niet meer terugkomen, dat heeft zij gezegd toen zij er van hoorde dat ik naar hier ging. En uw spaarcenten zijn natuurlijk al bij het Meiboompje, ja, dat hoeft ge me niet te vertellen. Dan zal ik u eens wat zeggen: Ik breng u op staande voet naar een hotel, daar kunt ge vannacht slapen, het is bij een goede vriend van mij, ge zult het daar naar uw zin hebben. En dan gaat ge morgen terug naar de Van der Gie zens. ik zal u dan wat geld meegeven en een brief. Dat is onze voorlopige zorg. Wij zullen dan wel verder zien. Wij zullen dan wel vei'der zien, dat zegt Bart, maar hij weet niet wat hij er verder aan zal moeten doen. Hij zal de kastelein niet uit de gevangenis kunnen houden, dat zou misschien in Zuid-Amerika wel kunnen, maar onze justitie is een betonnen bouwsel om zo te zeggen, daar kunt ge met een harde Hollandse gulden geen krasje op maken. En toch zal er nooit een man onschuldiger de bak zijn ingegaan dan Van der Giezen. Zo is de wet nu een maal, een dood boek, een stel dode letters, daar is niets aan te veranderen. Hij moet daar eens met de hotelhouder over spre ken. Annelies en Bart van Dijk gaan naar het hotel, zij zeggen weinig onder het gaan, er is zo veel om over te denken. Sjoerd ziet dat stel met verbazing komen, wie heeft Bart nu aan de haak geslagen, wat zullen we nu beleven. Maar de hotelhouder zal niets beleven, hij zal alleen een kamer moeten afstaan, en dan wordt er verder niets van hem verlangd dan dat hij eens meegaat naar zijn achterkamer, en dat hij eens goed luistert zonder er tussen te komen. Sjoerd wil dat met plezier doen, de jongedame uit Brabant zal een fijne kamer hebben, zijn hotel is niet voor niets in alle provincies bekend. Ja, bekend omdat de kastelein u altijd aan de praat houdt, zegt Bart, maar hij is het vandaag die de hotelhouder aan de praat houdt. Als Annelies al naar haar kamer is gegaan zit hij nog te vertellen. Het wordt een late avond, ze moeten er een kruik Bols bijhalen om wakker te blijven. Die dingen zoals die met Van der Giezen gebeurd zijn, kijk, dat zijn nu zaken waar over de hotelhouder zich zo honds kwaad kan maken, hij zou er een rebel door kun nen worden, een opstandeling om zo te zeggen. Het is altijd de kleine, brave man die in de put gestampt wordt, zegt Sjoerd en hij krijgt er een kleur van kwaadheid bij. De kleine man wordt gevild, zijn kin deren zitten in een vacantiekolonie als zieke mormeitjes bij elkaar, is dat een maatschappij of is dat een grapjasserij. Wat is dat voor een overheid die dergelijke dingen toelaat, die een vader van negen kinderen zichzelf het klapzout laat wer ken; voedt ze maar op mannetje, ik zal ze later wel van je overnemen als ze soldaat moeten worden. En hoe mag het bestaan dat zo'n overheid een eerlijke, brave man met een groot gezin aan de genade van zo'n mirakel als tante Jans over laat, ze moesten haar tante Jansen, ze moesten dit en ze moesten dat. De hotelhouder is aan zijn vijfde Bolsje en hij zit zich zo lekker nijdig te maken, dat hij er niet meer uit kan scheiden met schelden en kafferen. Bart zal daar maar eens een stokje voor steken, daar komen ze niet veel ver der mee. Jawel zegt hij, ze moesten haar tante Jansen, dat hee-ft Van der Giezen al gedaan, en daar zit hij nou juist mee. Zeg me eens wat ik daaraan zal kunnen doen. Sjoerd de hotelhouder is tot in zijn zenu wen aangedaan door het geval Van der Giezen. Hij zal zich die zaak eens aantrek ken alsof die kleine Van der Giezen een broer van hem is, potdorie. Ik geef ik weet niet wat als we daar niet wat op zullen vinden, jij en ik samen, wij zullen een verbond sluiten. Wij zullen dat afgetakelde Meiboompje eens in de nieuwe bladeren zetten daar op dat knulle- dorpje van jou. Wij zullen er eens gauw en vierkant werk van maken. Zij zullen een verbond sluiten. Het is een verbond van twee mensen die een beetje dubbel zien als ze naar bed gaan vanwege de Bols, maar het is een verbond dat er zijn mag. Het is een verbond om een mens uit zijn slop te halen al moeten wij de duivel zelf vragen om mee te helpen, wij zullen er wat op vinden. De duivel haal ik er liever niet in, zegt Bart, dat laat ik aan Niel Verhagen over, die heeft daar verstand van. Maar wij zullen er wat op vinden. HOOFDSTUK X. Niel Verhagen is vanmorgen vroeg op gestaan, om die onrust kwijt te raken die hem zo slecht heeft doen slapen. Hij heeft een kleine sportwagen, een snelle, kwieke auto, die heeft hij gestald op enkele minu ten afstand van zijn pension in Bergen, i met zijn I midden in het dorp. Het is een klemig - om er te komen, hij rijdt de wagen een grauw en een sliert achteruit fle op, met een hels gegrom raast hij net uit, een buitenweg in, hy zet er achter of hij ergens als de bliksem moet. Maar hij hoeft nergens te dat is zo Niel zijn manier om zyn kwijt te raken. Niel Verhagen P vlugger te rijden dan zijn boze^g is een wedstrijd aangegaan r° dachten. Maar zij achterhalen hem toch, zt) - ven bij hem en gaan op zijn schou1a ten als kwaadaardige zwarte vog rijden mee, de wind verjaagt hen BW is iets in Niel zijn gedachten, dat z als een vurige vlek, dat brandt ne® zijn bloed. Het is een vrouw, na is het een vrouw, het zijn een Paaf ogen en een paar rode lippen, het is lies die Niel Verhagen van zijn siaap zijn rust heeft beroofd. Dat is een raar geval met die hagen. Hij heeft dat van jongs»®' had, dat een meisje of een vrou kan veranderen in een vulkaan van vurige verlangens. Hij weet met wil, hij weet niet wat het woraen, maar hy wordt getrokken eni g&®1 achter zijn neigingen aan, hy niet bij redeneren. (Wordt cerw*®

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6