IJmuider Courant Haarlems Dagblad In het parlement dat te beslissen heeft, is de CVP in de meerderheid „Westen moet zich verzekeren van daadwerkelijke Duitse hulp" No. 195Ö3 Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, SUrealRedactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), T^eI' a Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, &!TaS*ep10J24- Directeur-Hoofdredacteur 15054. ^Iven op aanvrage bij de Administratie. Vrijdag 17 Maart 1950 Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, Umuiden, Santpoort en Omstreken van cn sDprctljtc 'tjoatlcmcrtjc «jjucarn (ïnttc 1676) Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom i 'jy Leopold zal terugkeren der Liberalen zal zijn terugkeer steunen correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: K5 de Deldc van Bclsiö zal naar zijn land terug keren na zes jaar jcüité HSerdaad de enig juiste interpretatie, welke men aan de hieronder vermelde p van de Koning kan geven. boor de historische parlementszitting, welke door staatsminister Frans van Boodschap des Konings ffVÈVE. 16 Maart. (Reuter). Koning heeft verklaard dat het Belgische Jfcfnt moet beslissen over de vraag of M [ftfpg L" 'de hoon moet terugkeren. zeide, dat hij, wanneer van de volgende week zullen te Brussel de voorbereidingen worden u voor de historische parleme Saerfzal worden gepresideerd. gkeer van de Koning zal dan misschien reeds eind Maart of begin April S plaats hebben. In geen geval zal de Koning vóór de afschaffing van de wet VL*. Het is echter niet uitgesloten dat Leopold de Derde onmiddellijk na de van de wet van 19 Juli, dus in de loop van de volgende week. terugkeert, socialistische en communistische vakverenigingen een algemene staking zouden - wordt intussen steeds onwaarschijnlijker. we verkiezingen moeten overgaan. Bij sommige liberale ministers blijkt evenwel een duidelijke tegenzin te bestaan om de regering te verlaten, aangezien zij vrezen, dat bij nieuwe verkiezingen de liberalen een groot 'aantal stemmen zullen moeten afstaan aan de CVP., die daardoor ook in de Kamer de absolute meerderheid zou verwerven. Nieuws-bandieten Enkele Amerikaanse figuren, die in be richten „journalisten" werden genoemd, hebben in Pregny op een waarlijk ontstel lende wijze zich meester gemaakt van een primeur, toen de secretaris van Koning Leopold, Pirenne, zich gereed maakte om de pers voorlezing te doen van de bood schap des Konings, zoals die tevoren op een besloten bijeenkomst aan de voorzit ters der Kamers was bekend gemaakt. De Amerikanen sprongen als gangsters over stoelen en tafels naar de heer Pirenne toe, rukten hem de papieren uit de hand en renden naar buiten, om de tekst van de boodschap naar hun opdrachtgevers te gaan telefoneren. De heer Pirenne moest wachten tot hem een copie van de boodschap was gebracht, waarna hij de fatsoenlijke pers vertegenwoordigers kon inlichten. ^ricment zou besluiten, dat hij van rojatieven diende af te zien, zou jh„ °ora België te behoeden voor ,0» wanorde. h secretaris van Koning Leopold heeft «middag te Pregny voor de voorzit- «n Kamer en Senaat, de heren Van rjlaerf en Gillon. in afwezigheid van minister Eyskens, een verklaring joning Leopold voorgelezen, k Koning betoogt in deze verklaring «volksraadpleging op onbetwistbare t leeft uitgewezen, dat het grootste an de Belgische bevolking wenst dat jjj,prerogatieven, ondanks zijn lange rasheid, hei-neemt. is thans aan het parlement, aldus «klaring, een beslissing te nemen en 'gjnde te maken aan de tegenwoor- fe'trisis, Indien de wetgevende verga- Ln mochten beslissen, dat er geen lading bestaat, dat ik mijn preroga- ■j herneem, dan zal ik mij terugtrek- tmeinde ernstige politieke wanorde jand te voorkomen. Indien daaren- hierbij voorgelicht door het resul- 'vr volksraadpleging, het parlement beslissen mij mijn prerogatieven ife schenken, dan behoort iedereen 'eveneens bij deze beslissing neer te ie, In dat geval behoren de Belgen, jais ik hetzelf zou doen, het verleden ®geten eii dienen zij zich te verzoe- .•aeinde zich te wijden aan de hogere van het land. tel Leopold III besloot zijn bood- volgt: jé: wij niet vergeten, dat op dit de ogen van het buitenland op iélevestigd zijn. Onze binnenlandse BüH en ons prestige eisen, dat het zo spcedig mogelijk een beslis- 4 ntemt." Brussel is grote opwinding ontstaan :lae boodschop bekend werd. Paul i Spaak begaf zich haastig naar een tat van het bestuur der Belgische gslische partij, dat permanent zitting c ia het socialistische hoofdkwartier tósel. In een vurige rede van drie lie spoorde hij zijn partijgenoten tastberadèn te zijn in hun oppositie i Koning Leopolds terugkeer, ia socialistische zegsman verklaarde 'a: „De actie-comités der arbeiders :n een toestand van paraatheid iïUxdag zal een vergadering worden □den van het permanente comité van .Kiiionale Waalse Congres, iet op het regentschap, in 1945 in ide parlementszitting aangenomen, Éen in een gecombineerde zitting s opgeheven. Men acht het zeker, wet op het regentschap zal worden seven, omdat de Christelijke Volks in de verenigde zitting een abso- meerderheid van 7 zetels heeft, ter- jen bovendien verwacht, dat enkele tbgsgezinde liberalen zich aan haar rallen scharen. Het is nog niet be- wanneer deze parlementszitting zal gehouden. Eerst moeten Senaat ïffler afzonderlijk het houden van «gelijke zitting goedkeuren. e reactie op de Koninklijke Lring heeft de Belgische socialistische op een na de sterkste in het land, n Zondag een nationaal partijcon- ie houden. (tonder socialistische leiding staande «en Belgisch vakverbond heeft he ekend gemaakt, dat het plan tot or- itie van een algemene staking in het land alleen uitgevoerd zou worden, de Koning zonder goedkeuring van Pi'lement terugkeert. Officieuze sta- 1 achtten vakverenigingsfunctiona- 1 echter niet uitgesloten. Belgische ministerraad zal heden Stomen. verluidt zou bij de liberale mi- de neiging bestaan de regering te Vooral de .Waalse ministers i®ret en Rey zouden hierop aandrin- Bij een kabinetscrisis zou eerste mi- (f Eyskens zich voor de taak ge- zien een nieuwe regering samen kien en aangezien het schijnt dat hij bonder de gegeven omstandigheden ;3l slagen, zou men tot ontbinding izmers en het uitschrijven van nieu- «mburgse Kamer accoord wapenovereenkomst 'eensdag heeft de Luxemburgse Ka- ®et45 tegen 5 stemmen (communis- wetsontwerp aangenomen, hou- ^o°edkeuring van het defensieaccoord Luxemburg en de Verenigde Staten, «r.uari 1950 te Washington is on- %ang bij Belawan neer- Mort; piloot vermist 'yt 1? Mam. ÏAnsta). —In van Belawan is een „mustang" Cm,-de 00rzaai<- neergestort. Vier leden van bemanning „Cygnet" ten grave gedragen Op het nieuwe kerkhof te West-Ter schelling werden gistermiddag de stoffe lijke resten van de vier mannen, die bij de ramp van de ..Cygnef' om het leven kwa men. ter aarde besteld. Ondanks de stromende regen sloten zich honderden Terschellingers bij de stoet aan, waarin behalve de geredde bemanning van de Cygnet", de vice-consul van Panama, de heer Orri, het dagelijks bestuur der ge meente Terschelling, de bemanningen van de ..Brandaris" en de „Holland" meeliepen, om de slachtoffers op hun laatste tocht te vergezellen. Aan het gemeenschappelijk graf werd gesproken door de tweede st uurman, die in de Griekse taal een gebed der Grieks- Orthodoxe kerk zegde. Burgemeester De Vos van Terschelling sprak enkele gevoelvolle woorden en de vice-consul van Panama betuigde namens de Panamese regering in de Spaanse taal zijn deelneming aan de nagelaten betrek kingen der slachtoffers. In het Nederlands bracht hij de redders en de bevolking van Terschelling dank voor hun prachtige werk en het betoonde medeleven. Dr. Evatt over Nederlands-Nieuw-Guinea De Australische voormalige minister van Buitenlandse Zaken, dr. Herbert Evatt, heeft in het Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat het bestaan van vriendschap pelijke betrekkingen met Indonesië nood zakelijk is. ..Er moet echter geen wijzi ging gebracht worden in de status van Nederlands-Nieuw Guinea zonder volledige instemming van Australië, dat zonder be perking de scuvereiniteit van Ne derland in dat gebied heeft erkend", aldus dr. Evatt. LUITENANT-GENERAAL D. VAN VOORST EVEKINK OVERLEDEN Te Londen is overleden de luitenant- generaal D. van Voorst Evekink, die Ne derlands militair attaché is geweest in Parijs, Brussel en Londen. De Larense handweverij De Knipscheer ontving een uitnodiging uit New York om in een van de grote zaken aan Fifth Avenue een tentoonstelling van haar producten in te richten. Ook een gobelin, voorstellende Koningin Juliana, zal worden geëxposeerd. Öp de fotohet verven der garens in de kleuren van het ontwerp. Luchtschepen voor de Amerikaanse marine De Amerikaanse marine zal het Congres om gelden vragen voor het bouwen van de vier grote luchtschepen. Zij worden honderd meter lang en zijn bestemd voor de strijd tegen met „Schnorckel"-installa- ties uitgeruste duikboten. De kosten zullen vier millioen dollar per stuk bedragen. Met de bouw van het eerste luchtschip is in de zomer van 1949 al begonnen. De vulling bestaat uit het onbrandbare helium. De snelheid zal maximaal ongeveer 125 km per uur bedragen. Britse vertegenwoordiging bij de Raad van Europa in evenwicht Clement Attlee, de Britse Premier, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het aan tal Labour-leden in de Britse delegatie bij de Raad van Europa te Straatsburg tot de helft zal worden verminderd. Dit is de enige wijziging in de samenstelling van de Britse delegatie, aangebracht in verband met de uitslag van de algemene verkie zingen. Er zijn thans evenveel Conservatieve als Latoour-afgevaardigden. Wj, cirkelden ten afscheid ife -^ncius" van de K.P.M., toen het «aven verliet. Plotseling stortte stellen in de haven en verdween c ^l^fvlakte. De piloot is niet ge- te CG ^"Singspcgingen van de J Marine zijn nog niet geslaagd. De communist Siroky die Clemeuiis zal opvolgen als minister van Buitenlandse Zaken van Tsjechoslowakije. Het Parijse „Au Bon Marché" in moeilijkheden Het Parijse warenhuis „Au Bon Marché" heeft zijn balans gedeponeerd, daar het sedert 28 Februari zijn betalingen heeft ge- staat. De handelsrechtbank van het Seine- departement heeft een onderzoek bevolen of gerechtelijke liquidatie al dan niet moet worden uilgesproken. Men meent te weten dat het deponeren van de balans niet de sluiting van het warènhuis tot gevolg zal hebben en is zelfs van oordeel dat sommige groepen Franse en buitenlandse financiers geneigd zouden zijn de zaak over te nemen, nadat de financiële toestand nauwkeurig zal zijn vastgesteld. „Au Bon Marché" Werd in 1853 gesticht en kreeg spoedig een wereldnaam. Onderhandelingen over Westerling nog gaande DJAKARTA. 17 Maart. (Anela). De vertegenwoordiger der R.I.S. te Singapore, deh eer Utoyo, is te Djakarta aangekomen voor het uitbrengen van raporten aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in ver band met de zaak-Westerling. Naar Aneta uit betrouwbare bron vernam, zijn de on derhandelingen tussen de regeringen van de R.I.S. en Groot-Brittannië over een eventuele uitlevering van Westerling nog niet geëindigd. Maarschalk Tedder voorzitter Britse strijdkrachtencommissie LONDEN, 16 Maart. (Reuter). Lucht- maarschalk Lord Tedder, tijdens de oorlog plaatsvervanger van de geallieerde opper- bevelhebber generaal Dwight Eisenhower, zal tot voorzitter benoèmd worden van de gecombineerde missie der Britse strijd- ki-achten te Washington, aldus heeft Ema nuel Shinwell, de Engelse minister van De fensie, in het Lagei-huis meegedeeld. Hij voegde er aan toe, dat deze nieuwe post was ingesteld om aan te geven, „hoeveel belang de Britse strijdkrachten hechten aan onze vertegenwoordiging te Washington". De nieuwe permanente voorzitter zal tevens Brits vertegenwoordiger van de per manente groep der Atlantische militaire commissie worden. Maarschalk Tedder, die 59 jaar oud is, zal de volgende maand zijn functie aanvaarden. De Britse strijdkrachtencommissie, die in het begin van de oorlog werd ingesteld, is de instantie, die de verbinding vormt met de Amerikaanse strijdkrachten in zaken van gemeenschapplijk belang. Churchill schildert oorlogsgevaar Engeland moet meer en betere strijdmiddelen hebben voor de oorlog onder water en in de lucht In het Donderdag in het Lagerhuis ge houden debat over de Britse landsverde diging heeft Winston Churchill verklaard d?,t liet, voor een goede uitvoering van ds verdedigingsplannen der staten onderte kenaren van het Atlantische verdrag, van vitaal belang is dat deze landen zich ver zekeren van daadwerkelijke West-Duitse hulp. „Wij zijn", aldus Churchill", niet in staat de Duitsers ook maar enige waar borg te verschaffen, dat zij niet door strijdkrachten van de Sovjet-Unie en van de Oost-Europese staten onder dé voet zouden kunnen worden gelopen. Duitsland is thans ontwapend en het is niet in staat ook maar enige militaire hulp te verlenen bij de verdediging van zijn Oostgrens. De enige waai-borg. die de Westelijke mogendheden West-Duitsland kunnen ge ven, zou deze zijn, dat zij zich, bij een aanval uit het Oosten, bereid zouden ver klaren ten strijde te trekken. Het gevolg zou het ontbranden van een oorlog zijn, die ongetwijfeld met een nederlaag van de Sovjet-Unie zou eindigen, doch die wel licht zou beginnen met het brengen van West-Duitsland onder de communistische slavernij. Het zou niet alleen West-Duits land zijn, dat tot een dergelijke staat van slavernij zou worden teruggebracht. Bo vendien zou een dergelijke oorlog de ver nietiging betekenen van hetgeen er nog van de Europese beschaving is overgeble ven." Ik verklaar zonder enige aarzeling dat de Europese gx-enzen niet op afdoende wijze kunnen worden verdedigd, indien West-Duitsland ervan wordt uitgesloten zijn aandeel aan deze verdediging te dra gen. Het is niet alleen Groot-Brittannië, dat iri deze heeft te beslissen, doch er moet een vastomlijnde Britse politiek zijn en het Huis heeft er recht op te weten, welke deze politiek is. De leider van de Britse oppositie sprak er ook nog over, dat enige tijd geleden in de Verenigde Staten in bepaalde kringen de mening ingang had gevonden dat West- Europa niet te vei-dedigen zou zijn en dat een Sovjet-Russische opmars slechts aan hef'Kanaal en aan de Pyreneeën tot staan zou kunnen worden gebracht. „Ik ben verheugd te kunnen zeggen, dat dit stand punt door de Verenigde Staten, door ons zelf en door alle staten-ondertekenaren van het verdrag van Brussel van het At lantische pact definitief is verworpen", verklaarde hij. Churchill vervolgde: „Groot-Brittannië en Frankrijk moeten naast elkander staan, in de eerste plaats in Europa, verenigd zijn zij stérk genoeg om Duitsland de hand te reiken." „Wij moeten de mateloze verschrikkin gen van een derde wereldoorlog zien te voorkomen en- daarvoor moeten wij de kostbare jaren, die ons nog resten om dit ontzettende gevaar af te wenden, ten volle gebruiken en dat geschiedt niet door de besluiteloosheid, welke ons huidige rege ringsbeleid kenmerkt. Wij moeten een duurzame vrede zien te bereiken." Hierop ging Churchill over op de Britse marine-begroting. Betere wapens „Het gevaar, waartegenover wij ons bij het uitbx-eken van een ooi-log in niet te verre toekomst gesteld zouden zien, is een onderzeebootoorlog, die in dat geval door de Sovjet-Unie naar Duitse trant zou wor den gevoerd. Er is een geheel nieuw type onderzeeër ontwikkeld, dat in staat is beneden de zee spiegel met een snelheid van ruim twintig mijl per uur te varen en dat duizenden mijlen onafgebroken onder water kan af leggen. Wij moeten ons streven op marine- gebied er nu op richten een zo groot moge lijk aantal lichte vliegdekschepen en hulp oorlogsbodems van dit type te bouwen". Over de luchtmacht zeide Churchill: „Op de voorgrond staat het feit van de reus achtige numerieke kracht van de Sovjet- Russische luchtstrijdkrachten. Ik ben van mening, dat zo nodig tot elke denkbare opoffering op het gebied der andere Britse strijdkrachten moet worden overgegaan, om te verzekeren dat aan de hiervoor genoemde voorwaarde voor onze luchtmacht wordt voldaan. Gelukkig en ik mag wel zeggen, dat wij daar de Voorzienigheid dankbaar voor mogen zijn bestaat er nog een Amerikaanse luchtmacht, die, terwijl haar vliegtuigen even goed zijn als die van ons, in getals sterkte veel uitgebreider is. In de strijd in de lucht kan een overmachtige vijand het best worden weerstaan door van onze kant betere vliegtuigen in de strijd te wer pen. Op deze wijze slaagden wij er in 1940 in de Duitse luchtaanvallen te weerstaan". Churchill besloot met te zeggen: „Onze gehele positie is sinds het einde van de oorlog op het gebied van de atoomkracht verslechterd door het feit" dat de Russen onverwachts de geheimen betreffende de vervaardiging van de atoombom hebben Seretse Khama terug naar Betsjoeanaland, onder curatele De minister voor gemenebestbetrek- kingen, Patrick Gordon Walker, heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat de Britse regering heeft besloten Seretse Khama, hoofd van de stam der Bamangwato's, toe te staan naar Betsjoeanaland terug te keren, opdat hij bij zijn vrouw kan zijn wanneer de verwachte blijde gebeurtenis plaats vindt. De regering zal de kosten dragen van zijn terugreis, die per vlieg tuig zal geschieden, zij zal ook de uitgaven van Seretse Khama tijdens zijn verblijf te Londen voor haar rekening nemen. De Britse regering zal beslissen over de duur van Seretse Khama's verblijf in Betsjoeanaland, terwijl zij ook een wakend oog op zijn doen en laten zal doen houden, daar zij verantwoordelijk is voor de goede gang van zaken in dit Britse protectoraat. Het woord is aan Baer-Oberdorf Het goed met iemand menen is' vaak slechts een laf voorwendsel om hem slecht te behandelen. weten te bemachtigen en, naar beweerd wordt, bezig zijn dit wapen zelf te maken. Geeft u niet", aldus waarschuwde Winston Churchill zijn mede-Lagerhuisleden, „over aan het dwaze waandenkbeeld dat u over enige andere waarlijk afdoende bescher ming tegen het ons bedreigende dodelijke gevaar zou beschikken dan de atoombom, die, Gode zij dank, in het bezit is van de Verenigde staten van Amerika. Indien dit niet het geval was, zou er geen hoop meer I bestaan op vrijheid voor Europa en even min zou ons eiland ontkomen aan een oor deel, onvergelijkelijk veel erger dan dat hetgeen wij reeds hebben doorstaan. Laat ons daarom arbeiden voor het be houd van de vrede en laten wij dit niet slechts doen door onze verdediging te ver sterken, doch ook door ervoor te waken dat er geen enkele deur wordt gesloten, welke toegang zou" geven tot de hoop, hoe klein ook, dat er een regeling zou kunnen worden bereikt in dit tragische tijdperk, waarin twee werelden, in steeds toene mende spanning en ongerustheid, tegen over elkander staan". Koele Franse reactie De suggestie van Churchill, dat de landen van het Atlantische verdx-ag zich van daad werkelijke West-Duitse steun r ten ver zekeren, is „interessant, maar ve. ment geen ernstige bestudering", aldus heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. „De Franse regering bestudeert alleen die voorstellen ernstig, welke afkomstig zijn van degenen die officiële functies heb ben in regeringen", aldus zei de woord voerder. In West-Duitse regeringskringen werd de verklaring van Churchill uiteraard toe gejuicht. De Westelijke geallieerden hebben be sloten het voorstel om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen voorlopig niet in ovei-weging te nemen, zo verklaarde di plomatieke functionarissen te Washington. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben vastgesteld,' dat beëindiging van de staat van oorlog vele wettelijke complicaties zou meebrengen in het bijzonder voor Amerika die de drie Wes telijke bezettingsmogendheden thans niet willen aanvaarden. „Vliegende schotel' boven Mexico Rapport van sérieuzo ooggetuigen MEXICO, 17 Maart Vier piloten en een inspecteur van de Mexicaanse bur gerluchtvaart zijn er voor de eerste maal in geslaagd een „vliedende sclioteL" te achtervolgen en te naderen op het ogen blik dat hij boven Mexico-City vloog. Zij hebben verzekerd, dat het een toestel be treft, dat waarschijnlijk met radar wordt bestuurd en dat zich zowel horizontaal als stijgend met een duizelingwekkende snelheid beweegt De piloten hielden een vliegtuig met foto apparaten in gereedheid voor het ge val er weer een van die eigenaardige schotels boven Mexico zou verschijnen. Bij het vallen van de avond gebeurde dit. De piloten hebben verklaard, dat zij de „schotel", die zich op zeker ogenblik op een hoogte van ongeveer 10.000 meter be vond terwijl zij zelf een hoogte van 6.600 meter hadden bereikt, zo dicht mogelijk zijn genaderd. De doorsnede van het toe stel wordt op 30 meter geschat en de piloten verzekeren, dat het van metaal' was gemaakt, met bovenaan een „gasuit- laat" waaruit vlammen naar buiten sloegen. De vliegers voegden er aan toe dat, toen de schotel de nabijheid van het vliegtuig „registreerde", zij langzaam in concen trische cirkels begon te draaien. Daarna ging zij plotseling met zeer grote snelheid draaien, terwijl zij vlammen en vonken spuwde en in duizelingwekkende vaart verticaal opsteeg om daarna snel in de wolken te verdwijnen. Volgens deze waar-nemers, wier ernst niet in twijfel mag worden getrokken, is het niet zeer waarschijnlijk, dat de „schotels" rechtstreeks door menselijke wezens worden bestuurd. Verscheidene buitenlandse militaire attaché's hebben de leiding van de Mexi caanse burgerluchtvaart reeds verzocht in kennis te worden gesteld van het officiële rapport, dat door de vier piloten zal wor den uitgebracht. Uit alle plaatsen van het land zegt men berichten te ontvangen over het verschijnen van geheimzinnige „schotels" aan de Mexicaanse hemel. Getuigenverhoor in civiele zaken vóór het begin van het geding Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot uitbreiding van de mo gelijkheid tot het houden van voorlopige getuigenverhoren 'in burgerlijke zaken. In de Memorie van Toelichting wordt onder andere verklaard: Teneinde op een onjuiste grondslag ge baseerde procedures en onnodige debatten en daarmee vertraging van het geding te vermijden, is het wenselijk partijen in staat te stellen voor het begin van het geding door voorlopige getuigenverhoren de fei telijke grondslag van het geschil te doen vaststellen. Dat biedt het voordeel dat op heldering omtrent de feiten allicht partijen tot een juistere waax-dering van hun pro- ceskansen en daardoor gemakkelijker tot schikking zal leiden. Bovendien kan men aannemen, dat verklaringen, die spoedig na het plaats vinden der betwiste feiten worden afgelegd, groter betrouwbaarheid bezitten dan verklaringen, die vele maan den en wellicht jaren later in het proces te berde worden gebracht. Het wetsontwerp stelt daarom voor het voorlopige getuigenverhoor steeds toe te laten, voordat het geding aanhangig is. Nieuwe Britse Hoge commissaris in Duitsland De militair Robertson za! wor den vervangen door de diplo maat Sir Ivon Kirkpatrïck Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en het ministerie van Oorlog heb ben bekend gemaakt, dat de Koning zijn goedkeuring heeft gehecht aan de benoe ming van generaal Sn- Brian H. Robert son, thans Hoge Commissaris in Duits land, tot opperbevelhebber van de Britse landstrijdkrachten in het Midden-Oosten als opvolger van generaal Sir John T. Crocker. De benoeming wordt omstreeks Juni van kracht. Generaal Robertson zal worden opge volgd door Sir Ivon Kirkpatrick, de per manente onder-secretaris van de Duitse afdeling van het departement van Bui tenlandse Zaken. Generaal Crocker zal verbonden wor den aan de staf der strijdkrachten. Generaal Robertson is sinds November 1947, toen hij luchtmaarschalk Sir Sholto Douglas als militair gouverneur opvolgde, de hoogste Britse functionaris in Duits land geweest. Voordien was hij stafchef in Duitsland en de plaatsvervangend mili tair gouverneur. In West-Duitsland en ook in regerings kringen te Bonn is het bericht van de vervanging van generaal Robertson als Hoge Commissaris voor Sir Ivon Kirk patrick onverwacht gekomen. Hoewel .Robertsons vertrek geruime tijd in uit zicht was gesteld, had men te Bonn ver wacht, dat zijn reis naar Londen er mede in verband zou staan. Eerder had men gehoopt, dat deze reis alsnog zou leiden tot een verzachting van de zo gerucht makende ontmanteling van de voormalige Hermann Göring staalfabriek te Waten- sledt-Salzgitter. Te Bonn ziet men geen reden om een koerswijziging in de Britse politiek ten aanzien van Duitsland te verwachten, nu de leiding van militaire in> diplomatieke handen overgaat. Ministers Götzen en v. d. Brink vertrokken Naar Unie-conferentie in Djakarta Met de K.L.M,-Constellation „Pontianak" zijn gistex-avond de beide ministex-s prof. dr. J. M. R. van den Brink, minister van Eco nomische Zaken en L. Götzen, minister zonder portefeuille, speciaal belast met Indonesische economische aangelegen heden, naar Djakarta vertrokken om deel te nemen aan de Unie-ministers-conferen tie die aldaar op 25 Maart zal beginnen. Qver enkele dagen zullen de ministers Lieftinck en Van Maarseveen eveneens naar Djakarta vertx-ekken. Minister Götzen zal de dagen voor de aanvang van de con ferentie onder andere besteden om van gedachten te wisselen met dr. Hirschfeld, de Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië over de organisatie van het Hoge Commissariaat en de commissariaten in Indonesië. Tevens zal minister Götzen gou- vex-neur Van Waardenburg van Nieuw Guinea in Djakarta ontmoeten om met hem px-oblemen Nieuw Guinea betreffende, te bespreken. Over de inhoud van de agenda der con ferentie konden noch prof. Van den Brink, noch zijn ambtgenoot definitieve mc 'ede- lingen doen. De agenda zal op de eerste conferentiedag in Djakarta worden be paald. Twee punten, zeide minister Götzen, zullen echter als gevolg van de besluiten der Ronde Tafel-confex-entie voor het einde van het eex-ste kwartaal van 1950 moeten zijn bespx-oken en dat zijn een algemeene scheepvaartovereenkomst en de uitbetaling van pensioenen van in Nederland gevestig de oud-ambtenaren van Indonesië. Minis ter Van den Brink meende, dat het han delspolitiek contact in Europese sfeer en de handelsovereenkomst tussen Nedex-land en Indonesië een onderwex-p van bespre king zullen uitmaken. Tijdens de Ronde Tafel-conferentie is besloten, dat de be staande x-egeling voor de financieel-econo- mische zaken zal blijven doorlopen tot 1 Apx-iL In Djakarta zal dus besloten moeten worden of deze regeling zal wox-den ver lengd of dat een nieuwe regeling zal moe ten worden gemaakt. Zeer waarschijnlijk zullen militaire pro blemen niet ter confex-entie worden behan deld. De staatssecretaris van oorlog, de heer Fockema Andreae, heeft hierover ï'eeds uitvoerige besprekingen gevoerd en is op het ogenblik op weg naar Nedei-land. Minister Schokking is in verband met be sprekingen over het Atlantisch Pact niet in staat de conferentie in Djakarta bij te wonen. AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde Zuid- Westelijke wind. Vrij zacht. 18 Maart: Zon op 6.49 uur, onder 18.49 uur Maan op 6.56 uur, onder 18.48 uur (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 17 Maart Hoog water* 3.22 en 15.35 uur. Laag water: 11.14 en 23.37 uur. Zaterdag 18 Maart: Hoog water: 3.57 en 16.08 uur. Laag water: 11.53 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1