IJmuider Courant Acheson Haarlems Dagblad De liberale ministers kunnen niet tot een besluit komen Benelux-commissie acht een boven nationaal parlement nog niet mogelijk „Alle Amerikaanse laboratoria ingeschakeld voor ontwikkeling van nieuwe wapens" ^jaargang No. 19504 gennemerlaan 154, Telef. Adrn. 5437, BU?lBedactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), 1 V e" Santp' Haarlem: Gr- Houtstr. 93, -erT3^ °q7£4 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Teleloo0 QD aanvrage bij de Administratie. AÓV.t2-ne Hoofdredacteur: Robert Peereboom f gpj^ELEY in Californië heeft de «-fcaansë minister van Buiten- 7aken Dean Acheson de officiële v-erenigde Staten doen horen en ac- beroep tot samenwerking op de :J-Snie gedaan. Er is een reeks vrede- S°vjel, iitin«en van Amerikaanse sena- 'lieV 1 voorafgegaan. Donderdag konden loren o vermelden dat Harold Stassen, een hormannen van de republikeinse partij £V nriedhd al eens met Stalin is gaan eeu vredesconferentie op het r:,CÏÏ niveau had aanbevolen. Wij in ^kke verdeelde Europa, vertoevend dj beide aaneengesloten grote mach- oost en West, zijn reeds gewoon f»® aan de prompte afwisseling van Sluiden uit deze geladen windstre- f Het ene betrëft steeds geweldiger Urnen en heeft een alarmerende uit- KL Het andere beoogt vrede en sa- werking en klinkt enigermate gerust- L c-elukkig dad op dit moment, nu V een nieuwe lente begint, wij weer -an fet vredige geluid toe zijn en "jet verschrikt worden door van atoomgeleerden, die waar- 'en tegen het gebruik van hun eigen Sacten. ZÜ zijn nu weer stil: zij zijn Saar od weg naar hun volgende uit- 'iirs die het Westen zal bekendmaken, "uoo'het Oosten zal antwoorden dat het «zover is. Men kan de loop van het Iws op dit gebied langzamerhand met toevige zekerheid voorspellen. Als deze werkingen een ironische klank hebben Eili dat niet helpen; de gang van zaken gjf er onvermijdelijk toe. 'Minister Acheson heeft een reeks van p"unten genoemd die aangeven hoe de Jret-Unie zou moeten medewerken om gelievend bestaan-naast-elkaar van West mogelijk te maken. Deze op- die u in kort overzicht van zijn Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van m ©precipe Itorlcmocbc Courant (ïmra tójg) Zaterdag 18 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Onzekerheid in België Socialistisch actie-comité staat achter werkweigering (fet en 1 Aiming. tc-oog hiernevens vindt, bevat geen on- nde punten. De toon, waarin de rrii- het Amerikaanse beroep heeft ge- jjaisniet bepaald vriendelijk. Gezien jeomstandigheden en de wijze waarop de tajet-Unie zich pleegt te gedragen is evriendelijke stemming ook nauwelijks 3rti""achten. En het is begrijpelijk dat tfêson zegt: wij willen wel onderhande- c. mar niet om slechts ijdele hoop te 1 -;en,die door nieuwe mislukkingen „.verdwijnen zou. Hij heeft dat toege- Hij heeft tot zijn hoorders gezegd: „Ik I® dat ik u moet waarschuwen, geen al gole verwachtingen te koesteren. Nie- iud; die deze na-oorlogse jaren heeft jemaakt, kan hoopvol gestemd zijn het bereiken van overeenkomsten, ga men vertrouwen kan stellen en jöor Rusland in goed vertrouwen 'ji worden nagekomen". Hij voegde s ::e dat hij geen reden heeft te ver- sssellen dat de Russen hun houding fowijzigeS voordat de vooruitgang van Krós deel der wereld er hen van zal hwtóovertuigd dat in het voortduren der pingeh geen voordeel voor hen ligt. Dit alles is niet zeer opwekkend. Het ti»3 van minister Acheson wekt de in rol, dat hij door de aandrang in eigen scgênoopt is tot het doen van een der- aanbod maar in de kans op welslagen «gelooft, tenminste niet nu. De wegen diplomatie zijn ten allen tijde geheim- aig geweest en deze geheimzinnigheid tttjt menigeen te doen aannemen, dat ebijzondere overwegingen aan haar be lten grondslag liggen. Menigeen is daar wel vaak teleurgesteld, als later de Éiilingen.kwamen en Witboeken wer- gepubliceerd. Daarom valt het moeilijk sijlel te overwinneh. Niemand zal ver aten dat minister Acheson vriendelijk ad is tegenover de Sovjet-Unie. Maar e zin'heeft het eigenlijk, als men een- een beroep op mensen doet want Szjjn tenslotte altijd mensen tot wie spreekt: „de Sovjet-Unie" is geen :d wezen om het in zulk een kleed ipterdoeht en ongeloof te steken? Is menskundig-juist? Men is geneigd het 'ip. diplomatie eens even buiten be aming te laten en het ruimere, maar in merkelijkheid meer omvattende begrip fflnkennis ervoor in de plaats te stel- Den kan men niet optimistisch zijn de toon van minister Acheson. Met King hebben wij indertijd gelezen over 3it op verondersteld-communistisch- sie Amerikanen, die een paar jaar ge minde Verenigde Staten werd ingezet tenslotte noopte tot het intrekken i de ongegronde beschuldigingen tegen wü mensen. Het bericht dat zelfs de «nde ambassadeur" dr. Philip Jessup hals-over-kop naar huis moest 'A omdat men hem van het een of fc verdacht en voor een commissie van pek wilde doen verschijnen, heeft p aangetoond dat men in Amerika i-een verschrikkelijk achterdochtig het doet denken aan de ach- «at van de Russen maar bovendien en °P§ewonden. is geneigd overal spoken te zien. föl'ln ®uro?a 20 ouci> c^at wij daarom '"dat men ook in moeilijke omstan- to het hoofd koel moet weten te en een beroep tot samenwerking V!e men het ook richt met inzicht menselijke natuur moet formuleren? J een weinig aantrekkelijke gedachte peren en wij tot grote opofferingen ee!ensie genoopt zouden worden om- ■«e regeringen van grote staten zozeer ontrouwen jegens elkaar bevangen ■"^l z'i een vorm van samenwerking, «reikoaar zoef zijn, daardoor niet vinden. r. p. Ernstige overstroming in Ecuador 1 van de rivier Chanchan, in cet dal "Hms de ernstigste overstroming sinds ^-D?6treden. Vee is omgekomen en n lr,ee§esleept. Vier kinderen h-irl en- Het bulderen van het op- fejs V?'er waarschuwde de mensen '"luilf201"een verdere persoonlijke m 'J eabetreuren, zijn. Van de spoor- 'to' de hoofdstad, zijn 80 km %ort^-eri V1-eest dan ook een voed- bjj,., "J dit gebied. De stad Huigra is s'§etr°ffen. Vele huizen zijn in- PtfH' i)an~-^merihaanse internatio- feebru !s ,.niet te gebruiken. Vier ^v'e3=ea zijn vernield en de tele- zijn verbroken. De °P meer dan een millioen seraamd. BRUSSEL (United Press) Terwijl meer dan 300.000 Belgische arbeiders staken om legen een terugkeer van Koning Leopold te protesteren, is de Bel gische regering er niet in geslaagd tot een besluit te komen over de wijze waar op een eind aan de Koningskwestie dient te worden gemaakt. De Katholiek-Liberale coalitieregering van Eyskens wordt met een kabinets crisis bedreigd door de tegenzin der Liberale ministers om de terugkeer van de Koning te steunen. De Liberale ministers pleegden Vrijdag gedurende vier uur overleg, zonder tot een besluit te komen. Vandaag zullen zich opnieuw beraden. De onzekere houding der Liberalen vloeit voort uit de vrees dat hun ontslag lot ontbinding van het parlement nieuwe verkiezingen zou leiden. Zelfs de Socialisten geven toe dat deze de Leopol- distische katholieken een absolute meer derheid zouden geven. Intussen heeft Arthur Gailly, secretaris van het door de socialisten beheerste Bel gisch vakverbond, verklaard dat de sta kingen zouden worden voortgezet „totdat Wallonië bevrijd zou zijn van Vlaams clericale overheersing welke Leopold de Derde weer op zijn troon wil zetten." Kringen uit de omgeving van genoemde vakbond geven te kennen dat de stakin gen, die oorspronkelijk voor 24 uur be doeld waren, zullen voortduren. Eerder had een woordvoerder van de bond verteld dat de stakingen spontaan waren en dat geen opdracht was gegeven, doch officieus gaven de leiders toe clat het initiatief was uitgegaan van het cen trale actie-comité van cle Socialistische partij. Het socialistische orgaan ,.Le Peuple" schreef Vrijdag dat indien de Koning zou terugkeren, België in een burgeroorlog tussen de anti-Leopoldistische Walen en de Leopoldistische Vlamingen zou worden gestort. De stakingsbeweging heeft zich uitge breid tot de Brusselse agglomeratie. Voor zover b.ekend hebben de arbeiders van vier Brusselse metaalfabrieken, waaronder Siemens, alsmede die van een grote sui kerraffinaderij, eveneens het werk neer gelegd. Naar „Le Soir" verder nog bericht heb ben alle ondergrondse en bovengrondse arbeiders van de mijnen van de Beneden- Sambre eveneens het werk gestaakt om te protesteren tegen een eventuele terug keer van Koning Leopold, De mijnen van Tamines gaan heden in slaking, evenals de daar gevestigde ijzergieterijen. De autobussen van de Belgische spoorwegen rijden niet meer in het Waalse land. Tot nu toe hebben zich geen incidenten voor gedaan. Nader wordt gemeld: Volgèns uit Charleroi, Luik* en Bergen ontvangen berichten hebben de arbeiders Pauselijke nuntius moet Tsjechoslowakije verlaten PRAAG, 16 Maart (Reuter) De Tsjechoslowaakse regering heeft Donder dag mgr. Ottavio de Liva, secretaris van dc Pauselijke nuntiatuur te Praag, gelast Tsjechoslowakije binnen drie dagen te verlaten, zo is officieel bekend gemaakt. Hij wordt er van beschuldigd revolution- naire activiteit te hebben gevoerd. Verder wordt verklaard, dat de kerkelijke hiër archie in Tsjechoslowakije reeds ge ruime tijd de Rooms-Katholieke kerk in Tsjechoslowakije misbruikt had voor staatsvijandige activiteit. Dmuidense MEKOG stak eerste wateFgas-generator aan Vrijdag is zonder enig officieel vertoon de eerste generator van de watergasfabriek van de nieuwe IJmuidense Mekog aange stoken. Deze eerste eenheid voor de am- moniaksynthese zal pas over enige-weken gas beginnen te leveren, en dan is er een belangrijke stap gezet op de weg naar de volledige onafhankelijkheid der Neder landse landbouw van importen van stik- stofmeststoffen. Naar wij vernemen zal-in de loop van April de uitbreiding der Mekog officieel in bedrijf kunnen worden gesteld. Het hoofd van de pauselijke delegatie in Roemenië, MonseigneurGerald Patrick O'Haradie volgens Amerikaanse berichten spoedig „ivegeiis spionnagedoor de com munistische Roemeense regering zou wor den gearresteerd. De primaat in Roemenië, bisschop Martin Aren, zou zich reeds in gevangenschap bevinden wegens spionnage na de stakingen van gisteren van 24 uur, hedenmorgen overal in Wallonië het werk hervat „Indien de C.V.P. en de Koning doorzet ten, is de dag niet ver meer dat de demo cratieën hun rekenschap zullen vragen van de ernstige troebelen, die in het land zullen ontstaan", schrijft het socialistische blad „Le Peuple". In een manifest roept de Belgische trans portarbeidersbond hedenmorgen alle Ant werpse havenarbeiders op, aanstaande Maandag het werk voor 24 uur neer le leg gen teneinde t.e protesteren tegen een terugkeer van Koning Leopold. Tussentijdse verkiezing in Schotland Adam McKinlay, een Labour-lid van het Britse parlement, is Vrijdag in een zieken huis te Glasgow overleden. Hierdoor is egn tussentijdse verkiezing in het district West Dumbartonshire (Schotland), waar McKin lay de vorige maand een meerderheid ver kreeg van 613 stemmen, nodig geworden. Dit zal de eerste tussentijdse verkiezing na het totstandkomen van het nieuwe parle ment zijn. De jongste algemene verkiezing leverde voor West Dumbartonshire het vol gende resultaat op: A. S. McKinlay (Labour) 20.398: com mander R. S. Allen (Conservatief) 19.785; F. Hart (Communist) 1198. De kleine meerderheid van de Labour- partij in het Lagerhuis is door de dood van McKinlay tot 5 zetels geslonken. Labour bezet thans 314 zetels tegen de Conserva tieven en de Ierste nationalisten tezamen 309 zetels. Parlementair orgaan moet adviserende taak hebben Tijdens een te Brussel gehouden Bcne- lux-congres. samengesteld uit afgevaar digden der drie Benelux-comités in de aan gesloten landen, heeft een studiecommissie rapport uitgebracht over de gang van zaken en de resultaten ten aanzien van een nauwere samenwerking van de Benelux- landen. De commissie kwam tot de navolgende algemene'conclusies: Publicatie van de plannen der regeringen omtrent de vorming van hogere organen is dringend gewenst. De komende conventie, waarin de econo mische unie zal worden belichaamd, dient een eenvoudige wijzigingsprocedure te be vatten teneinde het mogelijk te maken de geleidelijke groei der organen der econo mische unie op de voet te volgen. Wat een interparlementair orgaan betreft, acht de commissie een Benelux-parlement, in de zin van een. super-nationaal orgaan, onder de huidige omstandigheden: uitge sloten, doch zij acht het wel gewenst dat een intex-parlementair orgaan tot stand komt, waarmede bij de voorbereiding van maatregelen op het gebied der economische unie overleg kan worden gepleegd. Het dient als zuiver consultatief beschouwd te worden. Aangaande een interministerieel orgaan wordt opgemerkt, dat tot nu toe de Bene- luxozich van ministersconferentie tot mi nisterconferentie verder heeft ontwikkeld. In de toekomst zal het naar alle waar schijnlijkheid ook zo gaan, zij het dan dat de betrokken ministers niet twéé of drie maal per jaar, doch met een veel grotere frequentie bijeen zullen komen. Anderzijds dient naar het oordeel van de commissie het interministerieel orgaan ge vormd te woorden door ministers, die daar toe uit en door hun eigen kabinet worden aangwezen. Wanneer men in enig land met het oog op de afvaardiging naar dit inter ministerieel orgaan, welke inderdaad als tijdrovend beschouwd mag worden, speciale Benelux-ministers in het kabinet ging op nemen, zou dit te betreuren vallen. Juist de „gewone" minister van Economische Zaken, om een sprekend voorbeeld te noemen, moet bereid zijn in Beneluxverband te werken en te denken. De commissie zou zich tot tolk willen maken van een veel vernomen, doch in de Raad van Europa Nederlandse vertegenwoor digers in de Raadgevende Vergadering De Staten-Generaal hebben aangewezen als Nederlandse vertegenwoordigers in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa voor de gewone zitting van 1950, welke op 19 Juli te Straatsburg begint, de heren Van de Kieft (P.v.d.A.) en Kerslens (K.V.P.), leden van de Eerste Kamer, en Serrarens (K.V.P.), Van der Goes van Na- ters (P.v.d.A.), Bruins Slot (A.R.) en Koi't- hals (V.V.D.), leden van de Tweede Kamer. Als plaatsvervangende vertegenwoordigers treden op de heren Beaufort (K.V.P.) en Rip (A.R.), leden van de Eerste Kamer en mej. Klompé (K.V.P.), alsmede de heren Burger (P.v.d.A.), Schmal (C.H.U.) en Ruygers (P.v.d.A.), leden van de Tweede Kamer. De vertegenwoordigers zullen even als vorig jaar vergezeld worden door mr. M. F. F. A. de Neree tot Babberich, com mies-griffier bij dë Tweede Kamer, die on langs werd'aangewezen als vertegenwoor diger van het secretariaat-generaal van de Raad van Europa in Nederland. Voor de voorbereiding der werkzaam heden voor de komende zomérzitting komt de volgende week te Straatsburg de com missie voor algemene zaken, de politieke commissie der Assemblée, bijeen. Aan deze bijeenkomst zullen mej. Klompé en de heren Van der Goes van Naters en Burger deelnemen. Ter sprake komt onder andere de vaststelling van een aan de Assemblée aan te bieden rapport over de meest wen selijke en effectieve structuur van de Raad van Europa en diens organen. Mej. Klompé en de heer Van der Goes van Natei's hebben terzake constructieve nota's ingediend. Op 30 en 31 Maart vergadert te Straats burg het Comité van Ministers, dat op het ogenblik voorgezeten wordt door de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Rasmus sen. Tegelijkertijd komt de permanente Commissie, de kleine assemblée bijeen. De heren Serrarens en Ruygers zijn de Neder landse vertegenwoordigers in dit college. Minister Stikker, die deel uitmaakt van het Comité van Ministers zal zich waarschijn lijk doen vergezellen door mr. H. Scheltema van zijn ministerie. Mislukte revolutiepoging in Bolivia In de Boliviaanse hoofdstad La Paz is officieel bekend gemaakt dat een poging, om de regering omver te werpen, is mis lukt. Vier officieren en negen burgers zijn gearresteerd. praktijk nog weinig gerealiseerd verlangen: de inschakeling van het bedrijfsleven, dit laatste in ruime zin genomen en omvattend zowel vertegenwoordigers van de werk nemers als van de werkgeversbelangen. Dreigende hongersnood in China HONGKONG, 17 Maart Reuter). In semï-officiële communistische kringen le Hongkong is verklaard, dat een ernstige hongersnood te vrezen is in China. Duizen den zijn reeds omgekomen en men ver wacht. dat millioenen voor de volgende oogst van honger zullen omkomen. In Centraal- en Noord-Oost-China zou den millioenen mensen moeten bestaan van bladeren, wortelen, gras en klei, zo ver klaarde men. De berichten werden'bevestigd door in lichtingen, die door officiële buitenlandse kringen te Hongkong zijn ontvangen. Of schoon de communistische regering nog niet officieel heeft toegegeven dat een ramp dreigt, hebben radio-Peking en de communistische bladen in geheel China vandaag plannen bekend gemaakt voor productievergroting. Gisteren arriveerde te Hongkong een officiële missie uit de provincie Ahnwei om gelden voor de aankoop van voedsel te verzamelen. Andere missies uit de provin cies Sjantoeng en Kiangsoe zijn op weg naar Hongkong. In Ahnwei, de zwaarst getroffen pro vincie, zouden 9 millioen van de 22 mil lioen mensen gebrek lijden. De honger snood zou ook ernstig zijn in Honan, Ki angsoe, Hopeh, Sjantoeng, delen van Hoenan, Szetsjoean, Tsjekiang, Kwantoeng en Noord-West-China; Hij zou begonnen zijn na een reeks rampzalige misoogsten als gevolg van overstromingen, droogte en epidemieën in de herfst van het vorig jaar, gevolgd door een strenge winter. De communistische autoriteiten zenden in allerijl voedsel naar de getroffen ge bieden. Tot dusver zijn de beschikbare voorraden echter totaal onvoldoende. Acheson geeft Moskou het „vredesrecept" Wat het Kremlin - volgens Washington - zou moeten doen Op een conferentie over internationale samenwerking voor de economische ont wikkeling der wereld te Berkeley (Cali fornië) heeft Dean Acheson, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, de leiders van de Sovjet-Unie opgewekt, oprecht met de V. S. samen te werken om oplossingen te vinden voor cle huidige we reldvraagstukken en vrede en veiligheid aan de wereld te brengen. Acheson zette openhartiger dan ooit de fundamentele verschillen uiteen tussen Oost en West en noemcle zeven punten als grondslag voor een mogelijke redelijke en vreedzame ontwikkeling van het Sovjet- Russische en het Westelijke stelsel: 1. Zowel de Westelijke geallieerden als de Sovjet-Unie is het nog niet gelukt vre desvoorwaarden vast te stellen voor de landen, die in de tweede wereldoorlog ver slagen werden. 2. De Sovjet-leiders zouden hun mili taire- en politiemacht uit de Oost-Euro- pese landen kunnen terugtrekken. 3. Zij zouden hun obstructie-politiek in de U.N.Ö. kunnen laten varen en in plaats daarvan „handelen als geloofden zij, dat de organisatie der U.N.O., zoals Stalin het onlangs zelf uitdrukte, een belangrijk in strument is voor het handhaven van inter nationale vrede en veiligheid. Het woord is aan Holmes: Zelf-wegcijfering, die zeldzame deugd, die goede mannen preken en goede vrouwen toepassen. 4. De Sovjet-leiders zouden samen met de V. S. kunnen zoeken naar practisch uit voerbare. en doeltreffende regelingen voor het beheer van atoomwapens en de beper king van bewapening in het algemeen. 5. Het Kremlin zou kunnen ophouden met het gebruiken van het communistisch apparaat in de gehele wereld in zijn po ging om door middel van ondermijning gevestigde regeringen omver te werpen, waarmee het uiterlijk gezien bevriend is. 6. De Sovjet-Russische leiders zouden mede er op kunnen toezien, dat de offi ciële vertegenwoordigers van alle landen behandeld worden op een wijze, die in overeenstemming is met de aanvaarde di plomatieke etiquette met fatsoen en eerbied. 7. Algemeen gesproken zouden zij zich kunnen onthouden van voortdurende ver draaiing van het beeld van de buitenwe reld, dat zij hun volk voorhouden, in het bijzonder van de V. S„ aldus Acheson. Acheson zag geen symptoom, dat de Sovjet-Russische leiders hun gedrag zou den veranderen voordat de vooruitgang yan de vrije wereld hen ervan had over tuigd, dat zij geen baat kunnen hebben bij het voortduren dezer spanningen. Feestrede" van Johnson op St. Patrick's Day „De Ieren zijn geboren vechters, hun is de overwinning" CHICAGO. 18 Maart (United Press) De Amerikaanse minister van Defensie deelde gisteravond te Chicago mede dat de Amerikaanse geleerden thans bezig zijn met de constructie van nieuwe wapenen waarbij alle tot nu toe uitgevonden wapens in cle schaduw werden gesteld. Aan een diner ter gelegenheid van Sint Patrick Day deelde hij de leden van de Ierse Club mede dat het militaire onder zoek en de ontwikkeling van de weten schap thans aan de generaals en de ad miraals de strategie voorschrijven. Hij gaf de verzekering dat alle labora toria in de Verenigde Staten ingeschakeld zijn om ervoor zorg te dragen dat de Verenigde Staten aan de kop zouden blij ven in de wetenschappelijke ontwikkeling van nieuwe wapens. „Amerikaanse geleerden ontwikkelen thans nieuwe wapens die het bestaan van alle iöfc nu toe bestaande wapenen oyer- bodig maken. De modernste vliegtuigen, tanks, kanonnen of onderzeeërs zullen wel licht morgen door de ontwikkeling van een nieuw wapen nutteloos worden". Johnson voegde er echter aan toe dat er altijd soldaten nodig zouden blijven. Johnson zeide: „We zullen zelfs meer manschappen nodig hebben om alle nieuwe vindingen op cle juiste wijze te kunnen bedienen". De minister wees erop dat de Verenigde Staten wat het aantal troepen betreft niet tegen de Sovjet Unie opgewassen zou zijn en dat daarom Amerika zich moest toeleg- Patrouillevaartuigen voor de regering van Indonesië De twee patrouille-vaartuigen „Ampok" en „Alkai", die door cle Indonesische rege ring in Nederland zijn besteld, zullen aan boord van het s.s. „Rempang" naar Indo nesië worden vervoerd. De „Ampok" en dc „Alkai" zijn de eer ste van een serie van twaalf, die op Ne derlandse werven zijn gebouwd en in de Indonesische wateren patrouille-diensten zullen verrichten en tevens zullen worden gebruikt om passagiers naar afgelegen eilandjes te brengen. Deze opdracht is de eerste, die door de regering van de R.I.S. in Nederland is ge plaatst. In Indonesië beschikt men slechts over één bok, clie deze vaartuigen kan lichten. Hiervoor is ëen speciaal juk geconstrueerd dat bij het laden van de scheepjes in Amsterdam is gebruikt. Dit juk zal aan boord van de „Rempang" eveneens naar Indonesië worden getransporteerd. De patrouillevaartuigen hebben een lengte van dertig meter, een breedte van 5yz meter en een snelheid van 12 mijl. Zij zullen in Indonesië met een licht ka non worden uitgerust. Met het s.s. „Roe- biah" dat 2 April naar Indonesië vertrekt, zullen weer twee van deze serie vaartui gen worden verscheept. De Ampok wordt aan boord van de Rempang gehesen. Amerikaanse torpedojagers beschoten te Saigon SAIGON, 18 Maart. (Reuter). De be manning van dé Amerikaanse torpedoboot- jagers Anderson en Stickwell. die een be zoek aan Saigon brengen, werd gisteravond gealarmeerd toen plotseling hevig gescho ten werd met zware mortieren en ma chine-geweren. Verzetslieden van de Viel- minh openden het vuur aan1 de overzijde van de rivierl Verscheidene granaten sloe gen enkele meters van de torpedojagers in. De Amerikaanse oorlogsschepen be an two'ordden het vuur niet, wel Franse lichte artillerie, die een patrouille dekte, welke de aanvallers verdreef. Het vuren duurde ongeveer een half uur. Van Ameri- kanase zijde is geen melding gemaakt van slachtoffers. Radio-Vietminh riep gisteren haar aan hangers in Saigon op, hun „patriottische activiteit" tijdens het Amerikaanse vloot- bezoek op te voeren. Op dc Rijnsburgerwcg in Oegstgeest is dc 21-jarige wielrijdster C. H. Vink, die de trambaan voor haar ouderlijke woning overstak, door een tramtrein overreden en gedood. Het tramverkeer ondervond van dit ongeval ongeveer drie kwartier vertraging. gen op een betere bewapening. „We moeten supérieur zijn in bewapening, we moeten beter getraind zijn. en we moeten zowel strategisch als tactisch goed maken wat we in quantiteit te kort. komen". Johnson zeide dat de uitslag van de koude oorlog voor een groot deel af zou hangen van de bondgenoten van de Ver enigde Staten die thans bezig zijn met de opbouw van hun militaire machten. „Deze bondgenoten hebben met de Verenigde Staten de afspraak gemaakt het Russische imperialisme tot staan te brengen en een einde te maken aan de verspreiding van het goddeloze communisme. Groot-Brittannië is thans gereed om ons te hulp te snellen. Canada's positie is gezond, de militaire pa raatheid van Frankrijk wordt beter en de Nederlanders, Noren en Belgen tonen dat zij de plichten en verantwoordelijkheden die him opgelegd zijn, kunnen dragen". „De militaire kwaliteiten van de Ieren maken' dal land tot een speciale bakermat voor vechters. Behalve met de moed en het doorzettingsvermogen, zijn de Ieren geze gend met spreekwoordelijk geluk. Met hen is de overwinning", aldus besloot minister Johnson. Engelse regering overweegt beperking bewegingsvrijheid LONDEN (United Press) In kringen die nauw contact houden met het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd dat de regering maatregelen in overweging neemt om de bewegingsvrijheid van de diplomaten van de Sovjet Unie en de satellieten, benevens alle onderdanen van die landen, te beperken tot Londen en een straal van dertig mijl rondom Londen. Een dergelijke actie zou bedoeld zijn als représaille tegen een soortgelijke behan deling van de Britse diplomaten in de Sov jet Unie en de satellieten. Conservatieve leden van het Lagerhuis verzochten om represaillemaatregelen te nemen tegen de Oost-Europese diplomaten, „niet alleen om veiligheidsredenen, maar' ook bij wijze van prestigekwestie". De eer ste aanwijzing dat de regering stappen in die zin overweegt was een verklaring van de parlementaire ondersecretaris voor Bui tenlandse Zaken Ernest Davies in het Lagerhuis. Davies deelde mede dat de Britse diplo maten in Moskou sinds September 1948 zich niet meer mochten begeven buiten een straal van dertig mijl rondom Moskou. Voorts was het grootste gedeelte van Hon garije. Roemenië en Bulgarije verboden gebied voor de Britse diplomaten. Ondernemingsemployé bleef in leven door zich dood te houden BANDOENG (Aneta) Donderdag morgen hebben drie personen met kap messen een aanval gedaan op een employé van de onderneming Bajabangte Tjimahi, De employé, die zich doodhield, werd be roofd van zijn kleding en andere bezit tingen. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Tjimahi overgebracht. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met aanvankelijk nog enkele buien, voornamelijk in de Noordwestelijke helft van het land. Aanvankelijk krachtige en in de kust gebieden af en toe harde, Jater gelei delijk afnemende Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 19 Maart: 6.46 uur, onder 18.50 uur 7.05 uur, onder 20.00 uur 20 Maart: 6.44 uur, onder 18-52 uur 7.14 uur, onder 21.11 uur Zon op Maan op Zon op Maan op Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 18 Maart: Hoog water: 3.57 en 16.08 uur. Laag water: 11.53 uur. Zondag 19 Maart: Hoog water: 4.29 en 16.40 uur. Laag water: 0.12 cn 12.31 uur. Maandag 20 Maart: Hoog water: 4.59 en 17.09 uur. Laag water: 0.43 en 13-03 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1