Duitsland weer aan de kop der buitenlandse deelnemers Kennemer Lyceum 30 jaar in de bres voor moderner middelbaar onderwijs Omzetten in de detailhandel in Januari aanzienlijk gedaald I Zaterdag 18 Maart 1950 54ste Jaarbeurs Rede van mr. J. Milius (Van een verslaggever). Duitsland neemt onder de buitenlandse landen op dc 54ste Utrechtse Jaarbeurs, die Dinsdag wordt geopend, weer de eer ste plaats in. Was het verleden jaar slechts met 269 producten aan dc markt, thans is het met niet minder dan 600 merken vertegenwoor digd. Uiteraard is het leeuwendeel daar van uit Wcst-Duitsland afkomstig. Mr. J. Milius, de directeur der Jaar beurs, die deze feiten in zijn traditionele rede aan de vooravond van de opening van de Jaarbeurs tot de vertegenwoordi gers van de binnen- cn de buitenlandse pers meedeelde, wees er op, dat de invoer van Duitse producten een aanzienlijke verlichting van de dollarbalans betekent. Het herstel van de import van Duitse pro ductiemiddelen vormt tevens de terugkeer naar normale handelsverhoudingen waar door de mogelijkheid wordt geschapen de Nederlandse industrie tegen lager kost prijs te doen produceren. Deze ontwikke ling wordt gestimuleerd door de devalua tie, die eveneens de invoer uit de dollar- gebieden heeft verminderd. Wanneer men bedenkt, zo zei mr. Milius. dat de handel uit West-Duitsland wordt geschat op twee milliard gulden, dat wil zeggen op ongeveer 14 van Nederlands nationaal inkomen, dan ligt het voor de hand dat hiervan een grote invloed op de Neder landse markt zal uitgaan. Het gevolg is ook, dat de import van Belgische machi nes een terugslag zal ondervinden. Zowel de devaluatie als de voortgezette vrijmaking van het handelsverkeer hebben een gunstige ontwikkeling van de han delsbetrekkingen met de buurstaten mo gelijk gemaakt. Onze betalingsbalans, waarvan het tekort een van Nedeiiands grote zorgen uitmaakt, geeft hierover be langrijke aanwijzingen. Het tekort, dat over 1947 nog ƒ1.6 milliard bedroeg, zal over 1949 een vermindering tot 600 mil- lioen te zien geven, een schuld die voor namelijk in het dollarverkeer bestaat. Ook van de zijde van land- en tuin bouw bestaat grote belangstelling voor de verruiming van de handel. Vooral West- Duitsland is hier een goed afzetgebied gebleken, daar de industriegebieden zich door de afsluiting van de rijke graangebie- den in het huidige Polen de voedingsge wassen ontnomen zien. Zolang de verde ling van Duitsland blijft zoals zij is, zal de Nederlandse landbouw daar veel profijt van hebben. Kleine man, wat nu? Zoals altijd onderwierp mr. Milius ook thans de algemene economische situatie in ons land aan een uitvoerige beschou wing, waarbij hij zeide geen beter motto te kunnen kiezen dan „Kleine man. wat nu?" In het bijzonder toonde hij zich be zorgd over de consequenties die de souve- reiniteitsoverdracht aan de Verenigde Stalen van Indonesië naar zijn mening zouden blijken te hebben. En ook ten aan zien van een blijvende gunstige werking van de devaluatie was hij sceptisch ge stemd. Anderzijds kon hij met voldoening gewag maken van een toeneming van de industriële bedrijvigheid en over niet on gunstige tendenzen in de landbouw en een bevredigende gang van zaken in de bui tenlandse handel. Hier werd de vooroor logse toestand weer bereikt, doch dit is nog lang niet voldoende, omdat de voor uitgang der industrialisatie zich zal moe ien uiten in een stijging die belangrijk uitgaat boven het vooroorlogse dekkings percentage. Stagnatie in de detailverkoop Mr. Milius achtte het opvallendste ver schijnsel in de detailverkoop bepalend voor de binnenlandse markt de stag natie in de verkoop-, zoals bij de laatste opruimingen allerwege kon worden gecon stateerd. Door de belastingdruk is een groot deel van de middenstand niet in staat geweest om voldoende kapitaal te vormen ter vervanging van noodzakelijke goederen. Aan de andere kant wees de directeur van de Jaarbeurs op de inflatoire werking die er van de kinderbijslag uitgaat, daar. hiervan op het gebied van huishoudelijke artikelen en kleding voorwerpen worden aangeschaft die anders wellicht niet ge kocht. zouden zijn. De prijs gaat in de kleinhandel weer een voorname rol spelen en daarmee wordt de drang naar een goedkoper verkoopsapparaat groter. Het vraagstuk van de bedrijfsconcentratie en onderlinge samenwerking zal dan ook in de komende jaren in het middelpunt der belangstelling blijven staan. Ingewikkelde industrialisatieproblcmen Natuurlijk sprak mr. Milius ook over het probleem van de industrialisatie, dat door de toegenomen handelsmogelijkhe den nog gecompliceerder is geworden. De concurrentiestrijd zal tal van jonge, nog in de groei verkerende industrieën voor Prijzen en lonen in de Sovjet-Unie Naar aanleiding van de devaluatie van de roebel en de verlaging van de prijzen der verbruiksgoederen geeft het Britse weekblad The Economist de volgende lijst van winkelprijzen van verschillende ver bruiksgoederen in de Sovjet-Unie. (De door de Russische regering vastgestelde koers van de roebel bedraagt 4 roebel voor een Amerikaanse dollar, wat overeenkomt met een roebel is gelijk 0,95). In de Sovjet-Unie kost thans: bruin brood 2 roebel per kg (waarde in guldens f 1,90); boter 43 roebel per kg (ƒ40,85); biefstuk 35 roebel per kg (ƒ33,25); kaas 43 roebel per kg (ƒ40,85); lamsvlees, tweede kwaliteit, 23 roebel p. kg (ƒ21,85); thee 320 roebel per kg 304,cacao 160 roebel per kg 152,melk 3,60 roebel per liter (ƒ3,42); herenschoenen (slechte kwaliteit) 200 roebel (ƒ190, herenschoenen (goede kwaliteit) 470 roebel (ƒ446,50); damesschoenen (slechte kwali teit) 250 roebel (ƒ237.50); damesschoenen (goede kwaliteit) 540 roebel (ƒ513, wollen kleding 413 roebel 392,35); heren- costuums 632 roebel (ƒ600,40); toiletzeep 3 roebel per stuk (ƒ2,85). Volgens The Economist verdient in Rus land een ongeschoolde arbeider 250 tot 500 roebel (240475 gulden) per maand en een geschoolde arbeider 500 tot 1500 roebel (475 tot 1425 gulden). De Stachanof-arbeider kan maximaal 3000 roebel (2850 gulden) per maand verdienen. Heren- en damesschoenen, wollen kleding en herencostuums zijn niet altijd voorradig in de winkels, aldus The Economist. moeilijkheden plaatsen. Het zal nodig zijn alle beschikbare energie te gebruiken om de Nederlandse productie te rationalise ren teneinde tot een verlaging der pro ductiekosten te geraken. Vervolgens zal een oplossing moeten worden gezocht in een grotere arbeidsver deling tussen de West-Europese landen. Hier moet de gedachte van de „marehé unique" (een ondeelbare markt) verwe zenlijkt worden. In de derde plaats moet er meer ge ëmigreerd worden naar andere wereld delen. Scharnier van Europa Gezien Nederlands typische handels functie, die aan ons land steeds een be middelende rol heeft gegeven, kan het worden beschouwd als het scharnier van Europa, zo zei mr. Milius, die voorts meende dat Amerika bereid zal blijven Europese artikelen op te nemen. De Ne derlandse export naar de Verenigde Sta ten vertoonde in 1949 een geringe stijging: de industrie zal zich op de Amerikaanse markt meer moeten concentreren; waarbij naast prijs en kwaliteit ook de verpakking van groot belang is. Mr. Milius vestigde daarom de aandacht op de speciale ver pakkingsstand ten behoeve van exporteurs die door de Economische voorlichtings dienst is ingericht. Weer meer deelnemers Er zijn aan de 54ste Jaarbeurs 3989 deelnemers tegen 3701 het vorige jaar. Het buitenlandse aandeel bedraagt 61 tegen 52 in 1949. De Tsjechoslowaakse afde ling is door de jongste moeilijkheden ver vallen. De artikelenlijst geeft aan. dat het aanbod in machines en werktuigen nog de hoofdtoon voert. Parijse campagne tegen de ratten (Van onze correspondent te Parijs). Elk voorjaar organiseerde de Parijse prefectuur gedurende een week een cam pagne gewijd aan de bestrijding der ratten, dit keer wordt deze actie echter tot een maand uitgebreid. Het gevaar voor de ge zondheid de rat brengt de kiemen voor 'n dertigtal ziekten over en de schade op materieel gebied, die de ratten veroor zaken, hebben volgens de autoriteiten zulke proporties aangenomen, dat een collectieve inspanning van de gehele bevolking ge durende zeker een maand nodig is om het gevaar le kunnen keren. Zo heeft bijvoor beeld het Instituut Pasteur, dat nu ook bij de bestrijding is ingeschakeld, uitgerekend dat vorig jaar in een enkel departement de ■atten voor zeker 800 millioen francs ongeveer acht millioen gulden aan graan hebben verwoest. De verliescijfers over het gehele land zullen zeker met enkele nullen meer moeten worden genoteerd. Voor de nieuwe campagne hebben de autoriteiten een beroep op radio, pers en film gedaan, een speciaal keurcorps van r alten-verdelgers is in het leven geroepen en verschillende bestrijdingsmiddelen een deel van Amerikaanse origine als mede vernuftige rattenvallen worden dooi de prefectuur het publiek ter beschikking gesteld. De rat is echter een bijzonder intelligente tegenstander. In tegenstelling met de ezel, stoot hij zich zelden twee maal aan dezelfde stenen. Wanneer een rattenkolonie een enkel ..broertje dood" heeft aan een op een bepaalde manier „geserveerd" vergift of door een electrïsche draad, doorziet zij de truc meestal wel en dan dient men. veelal iets anders te bedenken. De ratten leven uiteraard vooral in de riolen en de onderaardse gewelven van Parijs, maar er zijn in bepaalde stadswij ken toch maar weinig huizen, die men helemaal „ratvrij" zou mogen noemen. Natuurlijk leveren ze daar de grootste ge varen op voor de volksgezondheid. Enkele jaren geleden was hun aantal dermate aan gewassen. dat de Parijse overheid besloot premies uit te loven voor elke rattestaart die bij haar werd ingeleverd. Die aanbie ding werd echter weer spoedig geannuleerd. Bewoners van sommige volksbuurten kwa men dagelijks namelijk met zoveel staar ten aandragen, dat zij met de opbrengst er van hun familie gemakkelijk konden onder houden. Bij nader onderzoek bleek dat am bitieuze staarten jagers op verschillende plaatsen rattenfokkerijen hadden opgericht, waarmee nu niet direct het doel werd be reikt, dat de prefectuur met haar premies beoogde. Van officiële zijde beperkt men zich er dus nu maar toe. de Parijzenaar met raad en hulp terzijde te staan, waarbij men zich in het bijzonder richt tot de concierges, de sleutelbewaarsters der Parijse woning burchten. Maar de meesten dier concierges verkiezen de bijstand van hun foxje boven het officiële technische apparaat. Als alle Fransen zien ze liever geen ambtenaren over de vloer en zo zal dus de oorlog tegen de ratten, ondanks alle goedbedoelde pro paganda van officiële zijde, wel vooral door die kleine keffertjes moeten worden be slecht, die je bijna in elke Parijse concierge- loge voor de voeten lopen. Nieuwe methode voor verwijdering van mijngas Reeds geruime tijd neemt men in verschil lende kolenproducerende landen proeven teneinde tot een werkwijze te geraken, waarbij het gevaarlijke mijngas uit de steenkool verwijderd wordt, voordat met het ontginnen van een bepaalde kolenlaag wordt begonnen. Thans maakt men dit gas onschadelijk door zoveel verse lucht door de mijnen te laten circuleren, dat men op vei lige afstand blijft van het percentage, waar bij mijngas ontplofbaar wordt. Dit is name lijk het geval als op één kubieke meter lucht meer dan 45 liter mijngas voorkomt. Hoe dieper men delft, hoe meer gas echter vrij komt, want de diepste lagen bevatten het meeste mijngas. De ventilatie wordt steeds moeilijker, naarmate de ondergrondse be drijven van de mijnen zich uitbreiden. Dit is ook bij de Limburgse mijnen het geval, daar men hier steeds diepere lagen moet ontginnen. Een nieuwe methode voor het afvoeren van mijngas bestaat daaruit, dat men voordat een pijler wordt aangelegd gaten boort naar de plaatsen, waar men veel mijngas verwacht. Via deze gaten kan dan met behulp van een zuigpomp het gas worden weggezogen. Het is niet uitgesloten, dat deze werkwijze over enige tijd ook in de Limburgse mijnen zal worden toegepast. Mogelijk slaagt men op deze wijze er te zijner tijd bij onze mijnindustrie ook in, het mijngas nuttig te makei? „Wij zijn ons ervan bewust, dat wij zijn een Bijzondere school, een oudei's-school, door ouders opgericht, en mede door de belangstelling en liefde dei' ouders in stand gehouden". Deze woorden door de toenmalige rector van het Kennemer Lyceum, dr. A. de Vlet ter, bij het tienjarig bestaan van de school [esproken, zijn nu de school zich opmaakt op 31 Maart en volgende dagen het dertig jarig bestaan te vieren, nog evenzeer van la-acht als toen. Maar toch is er een onder scheid: Toen de school op 10 April 1920 werd opgericht in hei gebouw van het Nederlands Lyceum In Den Haag, de eerste school van het lyceale type in ons land, schepping van prof. dr. R. Casimir en dr. Gunning geschiedde dat onder de leuze: Strijd tegen alles wat dor en duf is in het Nederlandse onderwijs. Dat betekende: Medezeggenschap van de ouders, deelneming van de jeugd aan het schoolleven, de. school ook buiten de lesuren productief voor de ont wikkeling en ontspanning der leerlingen. Deze begrippen zijn thans op vrijwel alle scholen in ons land gemeengoed ge worden, hetgeen ongetwijfeld mede het ge volg is van de pioniersarbeid op het „Ken- nemer" verricht. Experiment droegen goede vruchten Bij de komende herdenking zal de naam van die eerste rector, da*. A. de Vletter, in dit opzicht met ere worden genoemd. Hij is het geweest die zijn leraren en leerlingen de ogen heeft geopend voor de verfrissing van het onderwijs. Er weM geëxperimen teerd op het Kennemer, maar: de resulta ten daarvan mogen gezien worden. Er werd niet geschroomd een tamelijke grote split sing in te voeren. Naast gymnasium en H.B.S. verschenen de litter air- e coniormisohe en de litterair-historische afdeling, een sectie voor Individueel onderwijs en een Montessori-afdelinig, thans uitgegroeid tot het zelfstandige Jac. P. Thijsse-Montessori- lyceum. De klassen voor individueel ouderwijs hebben uitstekende diensten hetgeen dan ook de aandacht van psycho-techni- sche bureaux heeft getrokken bewezen aan die leerlingen, die door allerlei oorza ken bijgewerkt moesten worden om de aansluiting te vinden op de klasse waarin zij eigenlijk thuis hoorden, bijvoorbeeld na een langdurig verblijf buitenslands. In het bijzonder na de bevrijding is in deze klas sen prachtig werk gedaan ten opzichte van het klaar maken van de gerepatrieerde kinderen uit Indonesië, waarvan er ten slotte in zo grote getale de weg naar het Adriaan Stoopplein vonden, dat de condi tie voor opneming gemaakt moest worden: „Eigen stoel meenemen". Intussen is handhaving van deze klassen op de huidige basis financieel niet mogelijk gebleken. Zij zullen dan ook worden opge heven en in September terugkeren als een „adjustment class": een klasse ten dienste van leerlingen die tijdelijk met een of an der vak moeite hebben en afzonderlijk die nen te worden bijgespijkerd. Behalve voor het betrokken vak blijven deze scholieren deel uitmaken van de klasse waartoe zij behoren. Niet alleen „veel welen" Wie een gesprek voert met de huidige rector, drs. E. van Meir,' bemerkt al spoe dig, dat het vraagstuk van de voortdurende aanpassing van het onderwijs aan de eisen van de tijd nog steeds op het Kennemer Lyceum in het middelpunt der belangstel ling staat en drs. Van Meir betoont zich dan ook een vurig voorstander van ver breiding van de opleiding, vooral nu Ne derland in Indonesië een afzetgebied voor bestuursambtenaren en andere functiona rissen. heeft verloren en onze jonge men sen meer en meer op de buitenlandse ar beidsmarkt zullen moeten meedingen. Maar: met veel weten alleen zal men daar-, bij niet ver komen. De karaktereigenschap pen van de scholieren zullen zo moeten." Worden gevormd, dat zij zullen wennen aan soberheid en het nemen van hinder nissen. Wil de Nederlandse jongeman of -vrouw in het buitenland slagen, dan zal het noodzakelijk zijn, dat hij of zij zioh onderscheidt door plichtsbetrachting, hof- Een door de K.L.M. vervaardigde luchtfoto van het fraaie complex van de jubilerende school. Geheel links het Stoopsbad. lelijkheid en eenvoud. Het is mede om die reden, dat men weer is overgegaan tot het hervatten dei' school kampen, waar leraren en leerlingen elkaar in een ongedwongen verhouding ontmoeten en waar het op beider welwillendheid en hulpvaardigheid aankomt om de zaak goed te laten marcheren. Zo wordt de gemeenschap van het Ken nemer Lyceum inderdaad een Kennemer school, want de bijna 600 leerlingen komen uit alle delen van het gewest gedragen door de schoolspreuk „Communis salus singulis constat" (Het gemeenschappelijk belang steunt op de enkelingen). De feestelijkheden dragen een intiem karakter. Op Vrijdag 31 Maart wordt in de Haar lemse Stadsschouwburg een opvoering ge geven van enkele fragmenten uit beroemde toneelstukken en van de sc-hoolrevue „Wat zeg je me daarvan" van de hand van drs. J. W. Wic.hers. Op Zaterdag 1 April zullen oud-leerlingen lessen kunnen bijwonen te geven door docenten die vijftien of meer jaren „meelopen". Voorts zijn er voetbal en hockeywedstrijden van de oud-leerlin gen tegen de tegenwoordige schoolteams. Na een thé-dansant in de feestzaal van het Lyceum, door dr. A. de Vletter en drs. E. van Meir aan de oud-leerlingen aange boden, zal liet bestuur van de vereniging „Kennemer Lyceum" een diner geven in het Krelagéhuis aan ongeveer vijfhonderd gasten, waarna de dag met een dansfeest zal worden besloten. Op Maandag 3, Dinsdag 4 en Woensdag 5 April worden de feest.elijlched.en niet sportwedstrijden en herhalingen vair het schouwburgprogram ma v oor tgezet. „De Lyceumkrant" zal met een herden kingsnummer verschijnen, waarin ook een artikel van dir. A. de Vletter is opgenomen. Ongetwijfeld zal in de komende dagen in dankbaarheid worden gememoreerd de grote steun die het Lyceum ondervond van wijlen ir. A. Stoop, die de terreinen voor de gebouwen 'schonk, evenals de wonder baarlijke ontsnapping aan de algehele ver nietiging van het complex door de Duitsers en de eensgezinde samenwerking der leer lingen die na de bevrijding de sportvelden zo spoedig weer in behoorlijke staat brachten. In de detailhandel werden in Januari aanzienlijk lagere omzetten geboekt dan in de voorafgaande maand, aldus wordt in een overzicht van het Economisch Insti tuut voor de Middenstand medegedeeld. De extra uitgaven in December dwingen brede lagen dei' bevolking lelkenjare tot beperkingen in de volgende maand, het geen in vrijwel alle branches van detail handel en ambacht waarneembaar is. In verschillende branches werden in Januari opruimingen gehouden. In de de tailhandel in textiel, in schoeisel en in glas, aardewerk, porcelein en huishoude lijke artikelen waren de behaalde omzet ten in de opruimingsperiode bevredigend. In de detailhandel in meubelen en aanver wante artikelen was het omzetverloop minder gunstig en werden lagere omzetten genoteerd dan in Januari 1949. De omzetten in het banketbakkersbedrijf en die in de detailhandel in alcoholhou dende en alcoholvrije dranken waren in Januari belangrijk lager dan die in de overeenkomstige maand van 1949. Na de opheffing der vleesdistributie werd in het slagersbedrijf een belangrijke geldomzetstijging geboekt. Het moet wor den betwijfeld of de omzetten zich zullen kunnen handhaven op het peil van No vember en December 1949. De geldomzet- ten in Januari bleven reeds beneden die van de voorgaande maanden, waarbij dan nog rekening moet worden gehouden met het feit, dat ook in Januari sommige prijzen nog iets stegen. Een en ander toont aan, dat de toeneming van het vleesver bruik tengevolge van het vrijgeven van de vleesverkoop van beperkte omvang is ge weest. Het hoge prijspeil oefent een rem mende invloed uit op het verbruik. Ook in de detailhandel in textiel waren de omzetten in Januari 1950 lager dan in de twee voorgaande maanden. De oprui ming, waarover de detaillisten over het ge heel genomen niet ontevreden waren, heeft de geldomzetten niet tot de hoogte van de laatste twee maanden van 1949 kunnen brengen. Voor een aantal artikelen schijnt de be langstelling van het publiek af te nemen, als bijvoorbeeld damesconfectie en onder- kleding. Daarentegen bestond er een grote vraag naar huishoudgoederen. De opruiming in de detailhandel in schoeisel had tot resultaat, dat de Januari- omzetten in 1950 16 procent hoger waren dan in 1949. In deze branche richtte de vraag zich in hoofdzaak op damesschoeisel, waarbij het zwaartepunt viel op goede kwaliteit tegen lage prijs. De parenomzet- ten waren in Januari 1950 25 procent ho ger dan in de overeenkomstige maand van 1949. De gemiddelde opbrengst per paar daalde van 12,61 in Januari 1949 tot 12,35 in Januari 1950. Ten opzichte van December werd in het banketbakkersbedrijf een omzetverminde- ring genoteerd van ruim 42 procent. De omzetten kwamen hierdoor in Januari op een peil, dat 8 procent lager was dan in de overeenkomstige maand van 1949. Ook in November en December 1949 werden lagere omzetten behaald dan in de corres ponderende maanden van het voorafgaan de jaar. In de detailhandel in zuivelproducten bleef de daling in verkoop, van kaas en eieren voortduren. Het hoge prijspeil drukte de omzet in deze artikelen belang rijk. De geldomzetten waren in Januari 1949 en 1950 vrijwel gelijk. Een groot aantal ondernemers, behoren de tot de detailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huishoudelijke artikelen hield in Januari opruimingsverkopen. Ten aanzien van luxe voorwerpen heeft deze opruiming niet aan te verwachtingen vol daan. De grootste vraag concentreerde zich in deze branche op huishoudelijke artike len, serviesgoed en aardewerk. De geld omzetten in Januari waren bijna 4 procent hoger dan die in de overeenkomstige maand van 1949. In glas, aardewerk en porcelein was aanzienlijk meer omgezet dan in Januari 1949. Zowel in huishoude lijke artikelen als in luxe- en electrische artikelen was echter sprake van omzet daling. In de detailhandel in tabaksfabrikaten waren de Januari-omzetten in 1950 iets hoger dan in 1949. Vergelijking van de indexcijfers over deze maanden voor een aantai artikelgroepen wijst echter uit, dat een belangrijke verschuiving was waar te nemen. De omzetten in sigaren waren in Januari zeer laag en beliepen 99 procent van de gemiddelde maandomzet in sigaren in 1947. Nóch in 1948, nóch in 1949 werd in enige maand een zo lage sigarenomzet genoteerd. In sigaretten werd ten opzichte van Januari 1949 enige omzetstijging behaald. Het sterkst was evenwel de omzet in tabak toegenomen en wel met 16 Koelinrichting met ,,gasbewaring" Sedert enige tijd wordt in Middelburg in de voormalige villa „Veldzicht", die bij de inundatie van Walcheren zwaar bescha digd werd, een koelinrichting voor fruit met het systeem van de „gasbewaring" toegepast. Het fruit wordt, na gekoeld te zijn, op geslagen in luchtdichte cellen. De wer king van de installatie is zodanig, dat evenveel zuurstof wordt toegevoerd als de vruchten opnemen. Bederf van fruit door te lage tempera tuur kan door deze methode voorkomen worden. In het koelhuis kan 300 ton fruit worden opgeslagen. Men heeft het in de hand, zowel de vochtigheidsgraad als de temperatuur te regelen. Deze temperatuur kan hoger zijn dan bij normale koeling. Reserve De vijftigjarige heer F. J. W., die Vrij dagochtend op de Zandvoorterweg te Aer- denhout is aangereden en naar een zieken huis is overgebracht, maakte het vanmorgen naar omstandigheden goed. Hij heeft een hersenschudding opgelopen. Engels turbinevliegtuig op Schiphol (Van onze luchtvaartmedewerker) Maandag tot Donderdag a.s. krijgt Schiphol bezoek van een nieuw Engeis passagiersvliegtuig, de Vickers Viscount, dat hier komt demonstreren en vervol gens met hetzelfde doel een reeks andere steden in Europa zal aandoen. Op zichzelf is een dergelijke gebeurte nis niet van zoveel belang, maar deze ma chine zal toch wel meer dan de gebruike lijke belangstelling wekken door het eigenaardige gierende geluid van de mo toren voor de start. De motoren zijn nl. gasturbines. De Viscount wordt vaak een straalvliegtuig genoemd, maar enigszins ten onrechte, want het toestel wordt voortgestuwd door vier normale propel lers. Het bijzondere is alleen maar dat deze propellers worden aangedreven door gasturbines, van ongeveer hetzelfde type als ook algemeen voor straalvliegtuigen worden gebruikt, maar die in dat geval uitsluitend een felle gasstraal produceren. De Viscount is het eerste verkeersvlieg tuig met gasturbines dat een bewijs van Lichtvaardigheid voor het vervoeren van betalende passagiers zal krijgen. Deze gasturbine-motoren zijn opvallend klein in vergelijking met de gebruikelijke zuigermotoren en munten uit door de constructieve eenvoud en de rustige gang. Zij lopen volkomen trillingloos en in de cabine is maar heel weinig van het mo torgeluid te horen. Daarbij gebruiken ze petroleum als brandstof, waardoor het brandgevaar sterk verminderd is. De Viscount kan in een drukcabine veertig passagiers vervoeren op een hoogte van 8000 meter en met een kruis snelheid van ver boven de 500 km. per uur. Het toestel kan gemakkelijk op twee motoren vliegen en op drie starten, zodat het een groot reserve-vermogen heeft, dat de veiligheid ten goede komt. Het is ge schikt voor trajecten van 400 tot 1800 Ion. en de fabriek beweert dat daarbij de exploitatiekosten per passagier en per kilometer lager zijn dan andere vliegtui gen met zuigermotoren. Reeds is bekend gemaakt dat de British European Airways veertig van deze tur binevliegtuigen zal bestellen, waarvan de eerste echter niet binnen twee a drie jaar in gebruik genomen zullen worden. Tien doden gevonden in de „Truculent" LONDEN, 17 Maart. (United Press). Bergingsploegen hebben met acetyleen branders een schot van de Truculent door gebrand en vonden in een afdeling van het voorschip nog acht lijken van Britse zee lieden. Gisteren werden reeds twee licha men ontdekt in het achterschip van de Truculent die Dinsdag gelicht werd en thans op een zandbank in de Theems is gelegd. Door de slechte weersomstandigheden is het niet waarschijnlijk dat de Trucu lent voor de volgende week verhaald zal worden, deelde een zegsman van cle Britse Marine mede. Ernstig ongele op de Janswej j Gisteravond is onder het over de Jansweg te Haarlem een Haarlemse incasseerder J. van h auto gegrepen en tussen deze het ter plaatse zeer hoge trottoir 2? Hij moest met een ernstige hoofdvW4 zware hersenschudding en hevi?!* de rug naar het St. Joannes lcenhuis worden overgebracht zu stand was hedenochtend redelijk f? De bestuurder van de auto had? ten wijken voor een uit de tegen stelde richting komende autobus daarbij de fietser niet opgemerkt iC rijder, een 39-jarige Haarlem» reed door, doch werd even later? motorrijder achterhaald. Lopende hij terug naar het viaduct. Hij Vi bewaring gesteld. Schilderspatroon uit Haarlem vermist Misdaad wordl uitgesloten geat> Sinds 21 Februari wordt te Kaari»., mist de schilderspatroon D. L. 0., J jaar. Toen de vermissing enige tijdd® is de Haarlemse politie gaan zoeken. door haar verschillende personen a spoord, die de laatste dagen contact e hadden met O. Het onderzoek leiddê - naar Amsterdam, waar met de Ato damse politie werd samengewerkt. den daar een man en een vrouw opgts» die toegaven in gezelschap van 0. fej geweest. Op enkele punten klopten fc verklaringen niet, waarom zij in 'oewa gehouden worden. De politievel-klaarde ons dat zij mij niet uitgesloten acht. maar er bestaatc? over geen enkele zekerheid. SCHEEPVAART Abbedijk. 16 260 m. Is" Paramaribo. Alkaid. 16 130 m. NO. Tenerifle. Aludra, pass. 16 Brunsbuttel n. Hamburf, Adrastus, 13 te P. Said v. N. York n. Swtö Alphacca. 16 te New York v. Baltimore Arkeldijk. 16 te Homburg v. R'dam. Albireo, pass. 17 Fernando Noronlia. Alpbard. 15 te Buenos Aires v. R'dam. Amstelveen, 17 terug n. N. Orleans, roerïbi Aagtekerk, 17 v. Aden n. Port Said. Akkrumdijk. 18 te Philadelphia v. Bi Alnati. 17 bij St. Vincent. Amstelkerk, pass. 17 Kp. Blancc. Arendskerk, 18 te Bombay. Arnedijk. pass. 17 Key west. Baud. 17 verw- te Makassar v. Soerabsi Bennekom, 16 820 m. ZW. Flores. Bli.jdendijk. 17 verw. Genua. Bonaire, 16 820 m. O NO. Trinidad. Blommersdijk, 16 v. Alpxandrië n, R'dam. Bantam, pass. 17 Lizard. Bengkalis. 17 te Muscat. Bloemfontein, 17 te Southampton. Boschfontein, 17 v. Beira n, Lorenzo Mai;j Celebes, 16 70 m. N.NO, Oran, Cistula (t). 17 verw. Port Said. Ceronia (t). 15 180 m. ZO. Port Soedan Cottica, 15 1120 m. NO. Martinique. CongostrqÖm, 15 90 in. ZW. Tenerifle. Castor, pass. 17 San Salvador. Celebes. 17 in Straat Gibraltar. Cleodora (t). 17 te Singapore v, Suez. Congostroom, 17 v. Dakar n. Conakry. Coryda (O, 17 te Killingholme v. Punta Caifr Delfland, pass. 17 Ouessant, Dulvendrecht (t), 16 110 m NO, St, PauM Duivendij-k, 16 120 m. N.NW. Santa Cru, Deifshaven, 17 dwars Lissabon. Ena (t>pass. 17 Messina. Erinna t.16 verw. te Pladju v. Mlri. Esso Amsterdam (t), 16 90 ni. Z.ZW. Flora, Esso Rotterdam (t), 16 215 m. W. Finlslent, Etrema (t), 16 nog te Balikpapan. Falrsea, 17 100 m. Minikoy. Friesland, 17 v. Penang n. Port Swcllenha Gadina (t). 16 145 m. W. Ouessant, Gooiland, 16 220 m. ZW. Kp. St. Vincent, Glenorgy, 14 v. Penang n. Rotterdam. Georgic, 17 nog te Suez. Gouwe, 17 te Bathuïst v. Konakry. Heelsum, 16 160 m. ZW. Bermuda, Hydra, 16 360 m. O.NO. San Miguel. Heerengracht, 16 te Abo van HelsingfoR. Herefordshire, 14 te Houston v. Soerabaji Helicon, 16 v. New York n. Aruba. Hilversum, 16 v. Aden n. Suez. Hecuba. 17 pass. ZO. Trinidad n. Paramat» Hugo de Groot, 17 in Hardangerfjord v. iaf Overijsel, 19 8 u. Hoek v. Holland vent, Jacob Cats, 16 verw. te Narvik v. R'dan Jaarstroom, 15 v. Cap. Coast n. Takoradt Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 17 Fimslerrt Karsik. 16 v. Gorontalo n. Surabaja. Keilehaven, 16 110 m. W.ZW. Kp. Lopu Kamerlingh Onnes. 13 13 u. verw. H. v. H5.U Kota Agoeng. 17 bij Kp. Palos. Loppersum, 16 200 m. N.NW. Finistcrre. Laertes. 15 v. Port Said n. A'dam. Larenberg, 16 v. Cotenou n. Lagos. Leersum 18 v. Lagos naar Port Genui \en, Leerdam. 16 te Baltimore v. Noriolk. Leopoldskerk. 16 te Londen v. Antwerpe. Lindekerk, 16 v. Basrah n. R'dam. Lekkerkerk, 17 bij Elba. Lombok. 16 v. Kohsichang n. Soerabaja. Maas. 16 1020 m. W.ZW. eil. Palma. Maasland. 16 140 m. W. Lissabon. Maetsuycker. 19 verw. Ie Fremantle v. Metula (t). 16 150 m. W. Ouessant. Mitra (tl. 16 780 m. ZW. Fayal. Modjokerto. 17 1c Makassar v. Baiikpapa- Muiderkerk. 16 320 lit. NW. Kp. no- Malvina (t), 17 Gibraltar. Macuba (t). 17 v. Piraeus n. rrlploi.. Merwede, 18 te Luanda n. Matadi. Nieuw Amsterdam 17 v. Bahia n. Trinia=- Noordwijk. 13 v, Sete n. Londen. Oranje Fontein, 17 verw. Beira V. IA= Marques. Ossendrecht (t), pass. 17 Fuusterre. Overijsel, 17 2-, u. pass. Ouessant. Phrontis. pass. 16 Ouessant. Poseidon. 16 410 m. Z.t.O. Kp. Hatler^. Prins Maurits. 16 510 m. ZO. Kp. Race. Prins Willem III. 17 70 m. W. Cadiz. Prins Frcderik Hendrik, pass. 1 K-P- D Polydorus. 17 te Boston. Polyphemus. 14 v. Makassar n. Soeraoaia Papendrecht 11 17 pass. Ouessant Hamble v. Abadan. Prins Willen. II. 17 in Straat Florida- Pygmalion. 17 v. N. Orleans n. Puerto u Randkerk. 16 220 jn. ZW. Kp. Si. Vincafc Rondo, 16 te Penang. Rotti, 17 v. Suez n. Djibouti. Saidje (t), 16 Palembang loodssebip n^ Stad Maastricht. 16 te R'dam v. JJmuwc Stad Schiedam. 16 70 m. Minorca- Stanvac Pendopo ill. 16 v. Katphong - Stuyvesant, 15 130 m. N.NO. MarunW» Schiedijk, 16 te Djakarta, v. New xorc. Sloterdijk, 16 v. Halifax. ,„,,1 Sarpedon. 17 v. New York n. Iutöuj. Slamat. 17 te Genua. .«„«nL Stad Haarlem, pass. 17 Kp St. Vincent Stad Maassluis, pass. 17 Kp. Bon. Salawati. pass. 18 Malta. Soestdijk. pass. 17 Flores. Somersetshire, 17 230 in. W.t.N. Miöicoy. Stad Arnhem. 17 v. Tunis n. Sfa.y Straat Soenda. 17 v. Zanzibar n. Penan. Streefkerk, 17 v. Antwerpen. St. Maarten. 16 v. St. Thomas n Titan. 14 te Adelaide v. R'dam J>; r'i Tabian, 15 te Houston v. N. Of1,/ Tiberius, lb' v. Lsguaira n. Guanu- Talisse. pass. 17 Landsend. Tarakan. 17 te Belawan. Taria (t), 17 v. Singapore n. syacu. Ternate, 17 Kp. Guardafui. Tiberius. 17 v. Cumana n. Pampaiai- Triton, 17 te Port of Spain v. Carupai i Outshoorn. 18 verw. Djakarta i 't Hoff. 15 330 m. W.NW. Bermuu*- Van Van Volendam, 17 bij Kp. Tenez. Vulcanus, 17 v. Oran n. RdaIU- Wieldrecht (t), 17 pass. Torres.raau Waterman, pass. 18 7 u. Malta. Waterland 16 v. Montevideo n. Sanw* Zonnevvijk, 16 55 m. NW. Horta. Zeeman. 17 v. Banjmvangi n. san Zuiderkruis. 17 225 m. O.t.Z. Ma«a. HJIS»»1 Hebe Nobel. 15 v. Einden G°°le'

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8