IJmuider Courant ^ogeliike verzoening der partijen rondom de troon van Boudewijn Haarlems Dagblad Prins Bernhard bracht de regering verslag uit over zijn reis No. 19506 gennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, ^Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), h 0 47) Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, JQ724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom nationaal kabinet in België? 20 Maart' (A?PV T G,aston is hedenmorgen zijn taak als ïn- van de prins-regent begonnen ^•«ft achtereenvolgens besprekingen ^met'Roger Motz, voorzitter van ,1e partij en de voorzitter van de üjfctische partij, Max Buset. In welke de onderhandelingen zich zullen *»e!en is tot dusverre nog onbekend E öèeft slechts houvast aan de ver- lïvan Eyskens zelf, volgens welke j^jet 'bewezen is, dat de vorige liberale coalitie geheel ont- ST". en der hypotheses is dus, dat ^'s zal proberen een nieuw katho- Seraai kabinet te vormen, ditmaal rmet liberalen van wie bekend is dat Lflgsgezind zijn. Een andere hypo- -A dat Eyskens zal trachten een drie- pc regering te vormen, die dan zou pen ^■•-"een* nationale oplossing van de ppl jjM||j| «kwestie te vinden. Bij deze laatste baseert men zich op een ïïakvan de liberale minister van ^verdediging in 't demissionnaire lta- t DeVeze, die gesproken heeft van ^drachtige nationale regering" en 3f| verklaring van de voorzitter van Hberale senaatsfractie, Coulonvaux, Las welke bij de liberalen de wens zou Ler|l tot een drieledige regering te 6&n. Gezien het standpunt dat de kst'en Zondag op hun partijcongres betrekking tot de Koningskwestie tóa Ingenomen, zou dit betekenen, dat .Verzoening van alle Belgen rondom de ja zou geschieden, echter met prins jjjjewijn als koning. ns secretaris van kabinetsformateur ügeiis heeft de pers Maandagavond «degcdeeld, dat de besprekingen worden JÉ# en clat de informateur heden- flsd om 6 uur een verklaring hoopt af kunnen leggen, likens heeft heden besprekingen ge- -admet de voorzitters der drie partijen: Er. van der Straten-Waillet (CVP). Motz (Lib.). Max Buset (Soc.) en {de liberale ministers uit het demis- tie kabinet Deveze. Dierckx, Lilar en Glabbeke. Ook heeft Eyskens een on- gehad met Spaak, Coulonvaux en Sne, de voorzitters van de liberale jsis- en Kamerfractie en met het Ko- [~üinde liberale lid van de Kamer ^Volksvertegenwoordigers Sabbe. fehjflende vooraanstaande liberalen, jog wie leden van het demissionaire M blijven bij hun mening, dat de jgaanvaardbare oplossing moet worden 'fijjiliii in een terugkeer van de Koning voorwaarde, dat hij zal aftreden als ipr Boudewijn 21 jaar wordt. Stakingen Ir Antwerpen zijn gisteren 128 zeesche- EMZehouden, doordat meer dan 20.000 ptaarbeiders het werk voor 24 uur had- gneergelegd om te waarschuwen tegen jieugkeer van Koning Leopold, de middag sloot ook het sluisperso- nch bij de staking aan, zodat toen reent van het havenpersoneel in sta res. .Ier grote Brusselse fabrieken waren Engeland vormt territoriaal leger HÉM Sir William Slim, chef do generale staf van het Britse Ge sbest, heeft heden medegedeeld dat de regering verwacht in 1954 de be ing të zullen hebben over een zoge- d „territoriaal leger" ter sterkte van iril millioen man, dat zo nodig binnen a uur onder de wapenen zal kunnen 5: „territoriale leger" is een uit reser- samengesteld leger, dat wordt ge- mop basis van vrijwilligheid. De leden turgers, die in hun vrije tijd militaire Kingen ondergaan. Zij oefenen een riper week en komen twee weken per ronder de wapenen voor actieve dienst. &i zich een toestand van „nationale f voordoet, kunnen* zij onmiddellijk fflde wapenen worden geroepen, ^maarschalk Slim, die zijn medede- 5op een persconferentie deed, verklaar der nog dat de sterkte van het „ter aak leger" aan het einde van het jaar 50 procent hoger zal liggen dan ten ïvan de overeenkomst, van München 188) het geval-was. 'lessen in Sofia en Praag toia is Maandag een proces begon nen een aantal Joegoslaven, die wor- :€ïhuld;gd van „spionnage en sub- activiteit". %ns het Bulgaarse persbureau had- 'hJ vorig jaar September op de ver- o!! V-n Bulgarije's bevrijding door «we Leger, het mausoleum van Dimi- ""hen opblazen. Zij zouden volgens !gging daarbij erop hebben ge- dat de Sovjet-maatschalk Wo- en de gehele Bulgaarse regering A2o[ e ,t &V.UC1C jjuigtiaiic icgtiuiö hven zouden komen. Worosjilof, ,.'1Q 15 va& het politbureau der Russi- ^fnmimistische partij, was toender- eregast te Sofia aanwezig. Uens berichten in de Tsjechoslo- ■j® Pers is te Praag een proces begon- Personen die ervan worden 'tt dzens* van de Amerikaanse, ►^se en Franse inlichtingendiensten sabotage en terroristische acti- a. "hebben bedreven. «frviteit van de groep zou haar hebben gehad in een moord op •fctlftv*Van de P°Btie, die door een JKlid van de groep in een donkere gelokt. fe rn.aainste beklaagde is de katho- Wv ^0rl2e^' die „de morele ^3 alie door de groep bedreven ïtiUv z°d zijn geweest. O» d raül0;Fraag zijn de voorste ban- fgBj§hblièke tribune van de rechts- -•'««veerd voor Stachanofarbeiders. Eyskens informeert nog Maandag volledige of gedeeltelijke stakin gen en in een vijfde fabriek legden de ar beiders het werk voor twee uur neer om een demonstratie in de straten der stad te houden. Het Brusselse trampersoneel weigerde echter om aan een oproep tot staken ge hoor te geven. De kwart millioen Waalse arbeiders, dié vorige week Vrijdag en Zaterdag hadden gestaakt, zijn aan het werk teruggegaan, doch te Huy en Bergen gingen arbeiders, die de afgelopen week doorgewerkt had den, in staking. Volgens United Press heeft het centrale actie-comité van de Belgische socialistische partij besloten aanstaande Vrijdag een 24- uurstaking uit te roepen in de vier Frans sprekende Belgische provincies, als protest tegen een eventuele terugkeer van Koning Leopold. Jessup voor de „zuiveringscommissie" Philip Jessup, de reizende ambassadeur van de Verenigde Staten, heeft heden ver klaard, dat de republikeinse senator voor Wisconsin, Joseph McCarthy, door hem te beschuldigen van communistische sym pathieën het bewijs heeft geleverd „niet in het minst de belangen van de Verenigde Staten te begrijpen Jessup, die werd gehoord door de sub commissie van onderzoek van de Senaat, heeft met klem ontkend, ook maar enige sympathie te gevoelen voor de communis ten. Hij verklaarde, dat het een uiterst ernstige zaak is „een ambassadeur van de Verenigde Staten te doen doorgaan voor een leugenaar en een verrader". Jessup zei, dat hij toestemming had ge geven zijn naam te vermelden bij de or ganisatoren van een door het Sovjet-Rus sische-Amerikaanse instituut in 1944 te New York gegeven diner, doch hij ver klaarde nadrukkelijk dat er geen enkele reden br tond waarom een „loyaal Ameri kaan" zulks niet zou mogen doen, daar het instituut niet voorkwam op de door het Amerikaanse ministerie van Justitie op gestelde lijst van staatsgevaarlijke organi saties. Washington zal Berlijnse Pinksterbetoging verijdelen BERLIJN, 20 Maart (United Press) De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland John McCloy deelde mede dat men in de Verenigde Staten besloten had iedere poging van de communisten om ge durende het Pinksterweekeinde demonstra ties te houden in West-Berlijn te verijdelen. Na een conferentie met de Amerikaanse commandant van Berlijn, generaal majoor Taylor, verklaarde McCloy dat er afdoende maatregelen waren getroffen om de veilig heid van West-Berlijn te verzekeren. „Washington stelde veel belang in deze communistische dreiging en is vastbesloten ien koste van alles onze rechten in deze stad te verdedigen", verklaarde McCloy naar aanleiding van zijn recent bezoek aan de Verenigde Staten. McCloy weigerde te zeggen welke maatregelen getroffen waren met het oog op de communistische demon straties. Maandagavond deelde de Oost-Ber- lijnse burgemeester Fritz Ebert mede dat de vrije Duitse jeugd geen moeilijkheden zou veroorzaken in Berlijn en niet van plan was een putsch te ondernemen. McCloy verklaarde dat de Amerikanen niet zouden aarzelen ti-oepen in te zetten wanneer de communisten de Duitse politie de baas zouden worden. De Hoge Commis saris sprak echter de hoop uit dat dit niet nodig zou blijken te zijn. McCloy deelde mede dat waarschijnlijk gedurende het Pinksterweekeinde de Hoge Commissie voor West-Duitsland te Berlijn zou vergaderen. Dit is een bewijs voor de Berlijners dat de Westelijke geallieerden onder geen be ding van plan zijn de stad te verlaten. McCloy herhaalde zijn oproep voor het hou den van vrije verkiezingen Rus naar huis Valentin Goebitsjef, die in Amerika schuldig is bevonden aan spionnage, is Maandag uit de Verenigde Staten naar de Sovjet-Unie vertrokken. Goebitsjef nam een televisie-apparaat mee. Toen een regeringsambtenaar ver wonderd vroeg of er in Rusland ook tele visie was, riep Goebitsjef uit: „De Russen hebben de televisie uitgevonden". De tweede dirigent van het Residentie orkest. de heer Jan Koetsier, heeft zijn contract niet verlengd omdat hij is benoemd tot leider van het orkest van de Beierse radio te Münchgn, welke functie hij deze zomer zal aanvaarden. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van et> >9prctl)tc tïiartcmnctje £cutant (Iraio i6<;6) Dinsdag 21 Haart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate.. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Engeland wil toetreden tot Europese betalingsunie Doch uitsluitend als geldschieter LONDEN, 21 Maart. (Reuter). Engeland zal vandaag aan de organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking te Pa rijs, naar de financiële correspondent van Reuter meldt, een voorstel doen toekomen, volgens hetwelk het zal toe treden tot de voorgestelde Europese betalingsunie uit sluitend als geldschieter. Van de zijde van het Engelse ministerie van Financiën werd vernomen, dat deze belangrijke "concessie, waarbij Engeland zich verplicht zelf geen gelden van het fonds der unie te lenen, gedaan zal worden óp voorwaarde, dat be paalde noodzakelijke aanpassingen ge schieden in verband met de internationale positie van het pond sterling. JEngeland aanvaardt de doelstellingen der betalings unie en is bereid 'zijn voilé aandeel''bij te dragen tot het bereiken daarvan. Het. is echter van mening, dat zeer technische regelingen nodig zijn in verband met de speciale positie van het pond sterling. Naar gisteren vernomen werd, 'aanvaardt Engeland het principe der unie van vrije transfer tussen de deelnemende landen van valuta, verdiend met lopende handel. Dit zou Engeland mogelijk meer göud kos ten, maar in andere opzichten zal het er mogelijk ook voordeel uit trekken, daar het in staat zal zijn zijn overschotten met bepaalde Europese landen te verrekenen met de nadelige saldi met andere Europese landen, die het anders in goud had moeten afwikkelen. De twee voornaamste voorwaarden van Engeland zijn ten eerste, dat de bestaande monetaire sterlingregelingen met andere deelnemers en de bestaande credietrege- lingen gehandhaafd moeten blijven en ten tweede, dat de andere deelnemende landen niet Qnnodig belemmerd moeten worden in het gebruik van hun bestaande sterling- saldi en ten opzichte van de mogelijkheid tot het vormen van saldi, die zij mogelijk als reserves nodig hebben. De transfer mogelijkheid voor lopende betalingen tus sen alle Europese Marshall-landen, die de unie zou mogelijk maken, zou komen te staan naast de transfermogelijkheid van sterling, die in de bestaande bilaterale overeenkomsten met Engeland is voorzien. Dit zou dus voor Engeland het risico voor grotere goudverliezen met zich brengen. Dit wil Engeland aanvaarden, maar het wenst, dat deze overeenkomsten verbon den worden met de unie en er niet door gedomineerd worden. Tsjechoslowaakse Katholieke bisschoppen blijven standvastig De hoogste Tsjechoslowaakse geestelijke dignitarissen, uitgezonderd de rooms-katho- lieke bisschoppen hebben ten overstaan van premier Zapotocky de eed van trouw aan de staat afgelegd, zo meldt het Tsjecho slowaakse nieuwsbureau „Ceteka". Onder de geestelijken bevinden zich dr. Frantisek Kov-ajjj patriarch van de Tsjechoslowaakse kerk, een van de rooms-katholieke kerk afgescheiden groep met een ledental van een millioen, dr. Victor Hajeit, de kort ge leden- gekozen voorzitter van de synode van de evangelische kerk, twee bisschoppen van de Grieks-orthodoxe kerk, de opper rabbijn van de Joodse gemeenschap, de superintendent van de methodistische kerk en verschillende andere kerkhoofden. Dr. Kovar verklaarde uit naam van alle genoemde geestelijken te spreken, toen hij zeide, dat men uit vrije wil had gehandeld en dat men geen belangen van vreemde mogendheden diende. Hij dankte voor de „economische zekerheid", welke de nieuwe kerkwetten aan alle kerken verleende. Het blijkt, clat de rooms-katholieke bis schoppen thans de enige geestelijken zijn, die de eed van trouw niet hebben afgelegd. Tekenen van Grieks- Joegoslavische toenadering Amerikaanse functionarissen te Athene hebben ontkend dat George Allen, Ame rikaans ambassadeur in Joegoslavië, die thans een bezoek aan Athene brengt, zal trachten een toenadering tussen Grieken land en Joegoslavië tot stand te brengen. Hij zou geen contact opnemen met Griekse functionarissen, zo verklaarden zij. Echter wordt vernomen, dat Allen een onderhoud heeft gehad met Panayotis Pipinelis, minister van Buitenlandse Zaken in het Griekse zakenkabinet. Deze laatste weigerde zich over dit onderhoud uit te laten. Allen kwam Zondag te Athene aan, na dat hij een onderhoud had gehad met maarschalk Tito. Hij zal nog twee dagen daar blijven en beleefdheidsbezoeken aan de Koning en de premier afleggen. In kringen der centrum-partijen werd ge zegd, dat, indien deze partijen er in slagen een coalitie-regering te vormen, zij gaarne toenadering tot Joegoslavië zouden zoeken. Sommige zegslieden stelden zelfs de on middellijke benoeming van een Griekse ambassadeur in Joegoslavië voor een post, welke reeds twee jaar open is. Maandag kreeg Schiphol bezoek van een nieuw type Engels passagiersvliegtuigde Vickers Armstrong Viscount 700. Het toestel heeft vier„turboprop"-motoren (propel lers worden aangedreven door gasturbines) en kan met veertig passagiers aan boord een kruissnelheid van 500545 kilometer per uur vliegen. De foto toont de Viscount in de Amsterdamse luchthaven waar hij nog tot Donderdag te zien is. De waardering voor de wijze waarop hij zijn taak als „goodwill"-ambassadeur heeft vervuld, is groot en algemeen Het woord is aan Prins Bernhard heeft in de ministerraad verslag uitgebracht over zijn reis. Van links naar rechts: mr. W. F. Schokking, minister van Oorlog en Marine. Prins Bernhard. mr. Th. R. J. Wijersminister van Justitie en prof. mr. P. Lieftinckminister van Financiën. Prins Bernhard heeft Maandagmiddag in de Ministerraad verslag uitgebracht over de ervaringen opgedaan tijdens de reis, waarvan Z. K H. Zondag terugkeerde. Daarbij bleek, hoe uitermate belangrijk deze reis met name ook door het bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen voor ons land is geweest. Op zeer ruime schaal, speciaal ook op economisch terrein, heeft Prins Bernhard zich tijdens de reis laten inlichten. De Prins heeft door deze vermoeiende, cloch voor onze verhouding tot de bezochte ge bieden zeer belangrijke reis te willen ma ken, Nederland bijzonder aan zich ver plicht. De minister-president heeft dan ook aan het einde van de bespreking aan Zijne Ko ninklijke Hoogheid de dank der natie over gebracht. Onze parlemantaire redacteur tekent hierbij aan: De plaats door de gemaal van een rege rende Koningin ingenomen, is verre van eenvoudig. In landen met het constitutio- neel-parlemen taire stelsel, zoals Engeland en zoals het onze, heeft hij zich te onthou den van elke bemoeienis met 's lands be stuur en met de politiek. Maar tegelijker tijd ligt het voor de hand, dait een prins gemaal toch nuttig werk wil verrichten, hétgeen de burgerij min of meer van hem verwacht. Nu Prins Bernhard van zijn reis van enige maanden, waarbij hij zowel de West als Venezuela, Mexico, Brazilië, de Ver enigde Staten en Canada bezocht, weer is thuisgekomen, kan men vaststellen, dat hij daarbij als een voortreffelijk buitengewoon gezant van Nederland is opgetreden. Te recht heeft de minister-president, dr. Drees, bij de aankomst van de Prins op Schiphol, in tegenwoordigheid van alle ministers, uiting gegeven aan de grote er kentelijkheid, die men hem voor wat hij Demonstratie van kleurentelevisie Op de grote radiotentoonstelling', die in het najaar van 1949 in Londen is gehouden, heeft een Engelse firma demonstraties ge geven met een door haar ontworpen sys teem van kleurentelevisie, welke zeer grote belangstelling trokken. De omstan digheid dat technici van de Engelse firma ter gelegenheid van de jaarbeurs naar Ne derland kwamen was voor de AVRO aan leiding, hem te verzoeken de kleuren- televisie-apparatuur mee te nemen, ten einde ook het Nederlandse publiek kennis te laten maken met de zeer opmerkelijke resultaten, die zij op dit gebied heeft be reikt. Aan dit verzoek kon worden voldaan en deze week worden in hotel „Hof van Holland" in Hilversum demonstraties ge geven, welke voor iedereen toegankelijk zijn. Men kan hier eigenlijk niet spreken van televisie, wanneer men daaronder het over brengen van beelden door middel van radiogolven verstaat. Dat gebeurt namelijk bij deze demonstraties niet; de opneem- camera en de projectie-apparaten zijn door kabels verbonden. De techniek is namelijk nog niet zover gevorderd dat dit systeem ook voor radio-uitzendingen bruikbaar is. Het systeem berust op gebruikmaking van kleurenfilters, die in de opneemcamera en in de ontvangers roteren. Het komt er vooral opaan, dat de snelheid van deze „kleurenschijven" in de opneem- en projec tie-apparaten volkomen gelijk is, hetgeen bij een kabeloverbrenging gemakkelijker te bereiken is dan bij de overdracht der beel den door aethergolven, waarbij de storing kansen uiteraard een rol spelen. Het zal dan ook nog wel enige jaren duren voor de technici dit bezwaar hebben overwonnen. Intussen experimenteert men in de Ver enigde Staten met een systeem zonder roterende kleurenschijven, waarbij niet één, doch drie zg. kathodcstraalbuizen worden toegepast. Ook Philips neemt sinds enige jaren proeven met een eigen systeem van kleurentelevisie, waaraan men nog geen bekendheid wil geven, omdat het nog in het laboratoriumstadium verkeert. Ook de technici van Philips zijn van mening, dat het nog wel vier a vijf jaar zal duren, voor dat kleurentelevisie technisch geschikt zal zijn voor de radio-„omroep". Bij de demonstraties in Hilversum kan men echter nu reeds zien, welke grote mo gelijkheden er op dit gebied zijn. De ge kleurde beelden evenaren die van een kleu renfilm in de bioscoop. De AVRO heeft een aardig programma samengesteld, dat onge veer tien minuten duurt en waaraan mevr. Teddy Scholten, de sportverslaggever Tony de Bock, siervissen in een aquarium en Bert Brugman met zijn poppen mede werken. heeft gedaan en voor de wijze, waarop hij zich van zijn zending heeft gekweten, ten volle verschuldigd is. Overal waar hij ge weest is, heeft hij een uitstekende indruk gemaakt, waarlijk niet alleen door zijn sportief optreden, in welk op'zicht men na tuurlijk denkt aan hetgeen hij als vliegtuig- bestuurder heeft gepresteerd. Van nog groter waarde is het dat hij door zijn wijze van optreden, door het gemak waarmee hij zich in de verschillende landstalen uit drukte, iedereen voor zich heeft ingenomen. Overal legde hij een levendige belangstel ling voor allerlei situaties aan de dag en toonde hij een zeer ruime kennis van zaken. Prins Bernhard is er volkomen in geslaagd de door hem ondernomen reis geheel aan haar doel, het aankweken en doen toenemen van „goodwill", ten gunste van Nederland, te doen beantwoorden. De grote waardering voor hetgeen de Prins gedaan heeft, kan men in heel wat. breder kring dan die van regering en par lement aantreffen. Chinese communisten beletten evacuatie van Amerikanen Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft heden verklaard, dat de Chinese communisten een massale evacuatie van Amerikanen uit China heb ben belet door op het laatste ogenblik te weigeren aan twee Amerikaanse schepen toestemming te geven voor het binnen varen van de haven van Sjanghai. De plaatselijke Amerikaanse vertegenwoordi gers is verzocht om bij de Chinese autori teiten aan te dringen op herziening van het verbod. Bijna 2.000 buitenlanders, onder wie 310 Amerikanen, waren van plan geweest China te verlaten. Twee maanden geleden heeft de Ameri kaanse regering al haar diplomaten en consulaire ambtenaren opdracht gegeven uit China weg te gaan. Duitse politie molesteerde oorlogs-invaliden Zondag is het te Wiesbaden tot een ge vecht gekomen tussen 200 Duitse oorlogs invaliden en de politie. De verminkte soldaten, die zwijgend door de straten marcheerden uit protest tegen .de lage persioenen, grepen hun krukken om zich teweer te stellen, toen de politie hen uiteen wilde jagen. Ofschoon het tot gevechten kwam, is geen melding gemaakt van slachtoffers. Later op de avond verklaarde het hoofd van de Wiesbadense politie dat -hij het incident ernstig opnam. Hij laakte het op treden van de politie en kondigde een on derzoek aan naar de houding van de be trokken politieofficieren. Oost-Duitse politie zou een luchtmacht krijgen Volgens het West-Berlijnse blad „Social- Demokrat" hebben de Sovjet-Russische autoriteiten de Oost-Duitse politie toe stemming verleend een eigen luchtmacht in te stellen. „Deze luchtmacht zal een onderdeel vormen van de grenspolitie, de toestellen zullen als kenmerk Sovjet-ster ren dragen en alleen betrouwbare commu nisten zullen tot bestuurder opgeleid wor den", aldus het blad. Van andere zijde was van dit bericht geen bevestiging te krijgen. Commissie van de Raad van Europa bijeen Heden begint ie Straatsburg een bijeen komst van de Commissie voor Algemene Zaken van de Raad van Europa, tijdens welke een voorstel zal worden besproken, dat beoogt de Raad van Europa meer op een regering en minder op een debatteer- club te doen gelijken, zegt Reuter. De ope ningszitting zal plaats hebben onder voor zitterschap van de Franse minister-presi dent, Georges Bidault. De commissie zal spreken over het in stellen van een Europese politieke auto riteit met beperkte functies doch met we zenlijk gezag. De permanente commissie der mogendheden die aangesloten zijn bij het verdrag van Brussel en internationale organisaties van vekverenigingen, werk gevers en .boeren zullen de commissie voor algemene zaken voorstellen doen omtrent de rol, die de Raad van Europa, naar haar mening, in het leven van Europa moet ver vullen. Ook zal de commissie een haar voorgelegd ontwerp-verdrag bespreken, waarin de beginselen van de Raad van Europa .zijn neergelegd en dat er onder meer in voorziet het voeren van oorlog onwettig te verklaren. G u i z o t De geschiedenis van eergisteren wordt het minst gekenddie van gisteren het meest vergeten. In April proefneming mei waterstofbom In April zullen Amerikaanse deskundi gen op de Atol Eniwetok, in de Stille Oceaan, proefnemingen doen met een waterstofbom,zo wordt in Washington gemeld volgensAFP. Volgens deskundigen bestaan er in de Verenigde Staten .reeds verscheidene wa terstofbommen. De technici peggen .dat deze bom betrek kelijk eenvoudig kén worden vervaardigd, daar het hier pen toepassing van de atoom bom betreft. „De waterstofbom", zo ver klaren deze technici, „wordt gevormd door éen gewone atoombom, die als raket dient voor een massa „waterstof drie" of tritium en „waterstof twee" of deuterium. Bovendien is deze bom minder kostbaar dan de gewone atoombom' daar deuterium en tritium, die reeds in vrij aanzienlijke hoeveelheden zijn gefabriceerd veel goed koper zijn dan iranium 235 of plutonium. Maandag had men te Washington de in druk dat. de proefneming op Eniwetok vooral ten doel heeft de afmetingen te kunnen vaststellen welke aan het defini tieve model van de waterstofbom moeten worden gegeven. In verband hiermede schrijft Louis Ride- nour, professor in de atoomphysica aan de universiteit te Illinois, in het tijdschrift „Scientific American" dat het zinloos is de kracht van de nieuwe bom te willen verge lijken met die van de gewone atoombom. „De afmetingen van de bom zullen ui sluitend afhangen van de hoeveelheden deuterium en tritium, die bij de vervaar diging zullen worden gebruikt", aldus Ride- nour. Hetgeen na de ontploffing zal gebeu ren, zal afhangen van de gebruikte hoeveel heden brandstof voor de x-eactie en de ver bindingen. De bom heeft dus geen theore tische grens. De grenzen zullen die zijn van een bom, welke gemakkelijk door een „vlie gend fort van het type B 36" kan worden vervoerd. Het zal hier dus waarschijnlijk gaan om de hoeveelheden deuterium en tritium, die een ontploffing zullen mogelijk maken, welke overeenkomt met die van een millioen ton van een ontploffingsstof op niti-tf-glycerine-basis, zegge 50 maal de explosieve kracht van een gewone atoom bom". Eeri dode en twee ernstig gewonden bij aufobotsing Vrachtauto reed met één brandende koplamp Maandagavond om elf uur is op de rijks weg bij Bussum een personenauto uit Am sterdam in volle vaart tegen een uit de richting van het Gooi komende vrachtauto met aanhangwagen gebotst. De inzittenden van de personenauto, de heer E. J. S. en mevrouw R., beiden uit Amsterdam, wer den zeer ernstig gewond. Mevrouw R. is korte tijd na het ongeluk in de Majella- stïchting te Bussum, waarheen zij was over gebracht, overleden. De vrachtauto reed na de botsing in een sloot. De chauffeur, H. J. N. uit Nijkerk. liep ernstige kwetsuren op. Hij is naar het Diaconessenhuis in Naarden overgebracht. Bij het door de politie ingesteld onder zoek is gebleken dat slechts één van de koplampen van de vrachtauto brandde. Vermoed wordt dat de bestuurder van de personenauto daardoor verondersteld heeft, dat hem een motorfiets tegemoet reed. Mislukte overval op Amsterdamse taxichauffeur Daders gearresteerd Twee jeugdige zeelieden, die Maandag avond met een kustvaarder uit Ierland in de hoofdstad waren aangekomen, vroegen aan de 56-jarige taxichauffeur J. van E. hen naar Meppel te brengen. Toen de man nen geen bezwaar bleken te hebben tegen de prijs van 70.vertrok de chauffeur met zijn passagiers naar Meppel. Daar aan gekomen vroegen zij hem, door te rijden naar de oude rijksweg langs de Smilder- vaart. Tussen Meppel en Havelte sloeg een der mafmen de chauffeur met een straat klinker op het hoofd. De aangevallene zag kans uit de auto te komen, maar werd door zijn belagers in de vaart geduwd, waarna zij er met 'de auto vandoor gingen. In Havelte botsten zij tegen een lantaarnpaal lieten de auto in de steek en maakten zich uit de voeten. Een voorbijganger waar schuwde de politie, die binnen een half uur de beide mannen in het Havelterbos aan hield. Zij waren de 21-jarige B. S. uit Al melo en de 19-jarige H. M. uit Leens. Een hunner had een alarmpistool bij zich. De taxichauffeur, wiens hoofdwonden niet ernstig zijn, is met een ziekenauto naar Amsterdam gebracht. Zijn taxi is zeer ern stig beschadigd. OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tol Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist, overigens overwegend droog weer met opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. 22 Maart: Zon op 6.40 uur, onder 18.56 uur Maan op 7.37 uur. onder 23.38 uur Hoog ea laag water in IJmuiden Dinsdag 21 Maart: Hoog water: 5.26 en 17.38 uur. Laag water: 1.12 en 13.33 uur. Woensdag 22 Maart Hoog water: 5.54 en 18.07 uur. Laag water: 1.39 en 13.58 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1