IJmuider Courant Haarlems Dagblad Adenauer accentueert opnieuw de noodzaak van een Europese unie „Zendt ons Prins Boudewijn" irgaflS No. 19507 154, Telef. Adm. 5437, SeflaüW. 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), etf47Tsantp' Haarlem: Gr- Houtstr. 93, IerraSW °n79.i. Directeur-Hoofdredacteur 15054. aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuidcn, Santpoort en Omstreken van at «Öprccijtc ï&iartanerfjc Courant (3nno i6?6) Woensdag 22 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom n het einde dezer week weer ststaking in België aangekon- "een 24 uur-staking in geheel En de onderhandelingen duren zou voortdurend over spanning Ivfrhpid kunnen schrijven en daarbij v fvaren in de situatie veronder- 'i-£ j,et niet dat onze Zuiderburen ihaaldelijk hebben doen blijken, n critieke ogenblikken het hoofd I 5q te houden. Van een opgewonden Me onder de bevolking kan men niet Dit geeft de hoop op een gunstige e van het dispuut in de Konings- voedsel. Hoe gaat het vaak met SI vraagstukken, als zij in een phase waarin men tot oplossing móet ojen houdt een soort revue van alle E^h-denkbare middelen, om uit de •e komen en kiest tenslotte de vei- ^1Mg. ntussen is de man, die leiding «revue moet geven, met een zware [Sast Die man is in dit geval de binaire minister-president Gaston 'die door de Prins-Regent met een Sorische opdracht is belast. Van- jhij een openbare verklaring af- Dat is tenminste aangekondigd; u f „jet met zekerheid op rekenen, 'in zulke situaties is altijd mo- ï'iniormateur verstrekker van in- Lm de Prins-Regent heeft ge- M nog niet bewezen is, dat de katho- jLjie coalitie geheel is ontwricht, men afleidt dat het mogelijk zou kabinet te vormen met liberalen, rierUgkeer van Koning Leopold III tu. De liberalen zijn immers ver- War een nationaal kabinet, waarin Qjie partijen vertegenwoordigd tohjD, lijkt een geenszins-ondenkbare S oplossing. Om die te bereiken zou W blijkbaar eens moeten worden over ,,^eer van Koning Leopold, gevolgd m spoedige troonsafstand, waarna L p'rden opgevolgd door kroonprins ijjn, met wiens koningschap alle zich 'zouden kunnen verenigen. Er eens aan herinnerd dat in België Skoningschap als zodanig in het ge- en evenmin de regerende dynastie; Ljliie van de socialisten en een deel IWlen heeft zich uitsluitend tegen de tflivan Koning Leopold III gekeerd, voorstel van een'terugkeer des Ko- uenlijk onder voorwaarde dat hij jkzal doen ten bate van zijn zoon als IJjaar wordt (hij zal die leeftijd over feli jaar bereiken, om precies te zijn: iptember 1951) zou overigens de be ndes Konings vergen. Tot dusver Koning zich op generlei wijze om- toekomst gebonden. Het zijn ken- jnorai de liberalen die dit compromis aan. Verscheidene leidende figuren a kring zien het als de enige aan- rke oplossing. Men kan als bedaard Èsderdat licht beamen; als alle par- ih! wilden aanvaarden zou de crisis $rlost en als de Koning tot deze op- _|bereid bleeic zou Z. M. immers door th'ugkeer en 'herstel in zijn waardig- lig eerherstel hebben bereikt. Men dat als Nederlander bekijken, het is steeds noodzakelijk daarbij te t bedenken dat men buitenstaander ae koningskwestie dus nimmer kan tóen zoals een Belg dat doet. Er is een opinie-onderzoek in ons land waarin de vraag werd gesteld ,sïï vóór de Volksraadpleging hoe ;bj stemmen „als men Belg was". Wij de uitslag daarvan niet vermeld, Êadie ons waardeloos leek. Het stemde tot verheugenis dat vele onder vraag- •ikmeen veertig procent dit had- E|ezien en daarom geantwoord: ik (Mnict Dit is een bij uitstek nationale ine aangelegenheid en het gevoels- itdoet er zich in belangrijke mate in Einstelling onzerzijds, en in het alge- ia liet buitenland, is natuurlijk vol- begrijpelijk. Dat is iets anders. Wij ïiinders, die reeds nauw met de Bel oonden zijn in de in staat van wor- Ijrierende Benelux, zijn er wel het Öjjgeïnteresseerd (met de Luxembur- tai een bevredigende uilkomst be- ■ïordt.Datde stemming der Belgische feg lustig gebleven is, dat ernstige jn niet zijn voorgekomen, dat dus tjk een sfeer bestaat die gunstig is toenadering, kan ons alleen s;en. Mogen deze gunstige verschijn- kor de verdere ontwikkeling beves- Wtóen. R. P. jilig Poten: Opnieuw werd Brits burger gearresteerd %sld Gainer, de Britse ambassadeur "ö'mu. heeft een scherp protest uit dij de Poolse autoriteiten tegen de S&van een Brits burger, Otto Korn- tMen had het laatst van Kornhauser op 2 Februari, toen hij zich op het V2n Warschau bevond om via Tsjechisch lijntoestel naar En- *jwig te keren. J^user was begin van dit jaar voor iwiculier bezoek naar Polen gekomen, 'in na ontvangst van de Britse toota hebben de Poolse autoriteiten r*user, de Poolse onderdaan, dié de nationaliteit had gekregen, vrij- herinnert er aan, dat André Robi- jJhns consulair ambtenaar, verleden P gelijke wijze op het vliegveld van pi spoorloos verdwenen was. Later fiat hij was gearresteerd. Hij werd m te Stettin tot twaalf jaar gevan- veroordeeld op beschuldiging straf - r—^uiage. èrinlf-11 Fie^> een Amerikaans ar- La, heeft men geen spoor meer iifcw nadat 11 b in Augustus voor °Jj vüèg\7eld van Warschau naleerd, toen hij naar Londen Mn. Eenzelfde lot trof dr. Edith 0 i- .esveld te Boedapest in Sep- os zij Was van plan naar bonden ff' h ma.and werd mevrouw Halina JfMsjarige Engelse van Poolse feill'en waanden in een Poolse ge it £ev e hebben doorgebracht, tot drie lWS11Ssi:i'al- veroordeeld wegens K verlenen aan gezochte uer- Duits-Franse kern, aangevuld met de andere West-Europese landen BONN, 21 Maart. (Reuter). De West- Duitse kanselier, dr. Adenauer, heeft op een persconferentie een unie tussen Duits land en Frankrijk voorgesteld ter verster king van Europa tegen een mogelijke Sovjet-Russische aanval. Hij achtte het „niet waarschijnlijk, dat Amerika voor de bevrijding van Europa zou vechten, in dien dit eenmaal door de Sovjet-Unie be zet zou zijn". De verleiding voor Rusland om een oorlog te beginnen is daarom gro ter dan men algemeen veronderstelt en ik ben dan ook van oordeel, dat een oor log, die Europa in de handen der Sovjet- Unie zou brengen, voor de Sovjet-Unie de moeite waard zou zijn." Als eerste stap voor een unie tussen Frankrijk en Duitsland stelde Adenauer een economische unie voor. „De tijd tot. handelen is gekomen", zo zeide hij. Er dient een gemeenschappelijk „econo misch parlement" ingesteld te worden, waarin gekozen leden van de parlementen van beide landen zitting zouden hebben. De twee regeringen zouden dan een lichaam kunnen vormen voor de uitvoe ring der economische besluiten. De be voegdheden van beide lichamen zouden geleidelijk uitgebreid kunnen worden „om de landen stap voor stap nader tot elkaar te brengen". „De kortelings door Frankrijk en het Saargebied gesloten overeenkomsten geven een voorbeeld voor de wijze, waarop twee landen verenigd kunnen worden. Het zou zonder twijfel een grote stap voorwaarts zijn, indien Fransen en Duitsers om één tafel in één huis konden plaats nemen om de gemeenschappelijke verantwoordelijk heid te delen. De Franse verlangens naar veiligheid zouden bevredigd en de groei Twee Amerikaanse fregatten voor Nederland WASHINGTON, 22 Maart (ANP/Aneta). Het Amerikaanse ministerie van Lands verdediging heeft Dinsdag bekend ge maakt dat twee Amerikaanse fregatten, in het kader van het programma voor het verlenen van Amerikaanse militaire hulp aan de staten-ondertekenaren van het Atlantisch verdrag, aan Nederland zullen worden overgedragen. Het zijn de eerste Amerikaanse oorlogs schepen die, in het kader van de Ameri kaanse militaire hulpverlening, aan een buitenlandse regering worden overgedra gen. In totaal zullen twaalf Amerikaanse •fregatten aan andere regeringen worden overgedragen. Ook tien andere worden thans op Amerikaanse marine-werven na gezien.. Men verwacht, dat de „Burrows" en de „Rinehart" begin Mei aan de Nederlandse regering zullen worden overgedragen. Ontwerp Marshall-hulp passeert Senaatscommissie De commissie voor de buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen haar goed keuring gehecht aan het voorstel van de Amerikaanse regering om 3,1 milliard dol lar te besteden voor de Marshall-hulp in 1950/51. Zoals reeds werd gemeld, heeft de com missie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden besloten het voorgestelde bedrag der Marshall-hulp met 1 millard dollar te verminderen en hier voor in de plaats Amerikaanse overtollige landbouwproducten tot eenzelfde waarde te verstrekken. Alvorens het bedrag der Marshall-hulp definitief kan worden vastgesteld, zullen de Senaat en het Huis van Afgevaardigden waarschijnlijk in onderling overleg tot een overeenstemming moeten geraken. De voorzitter van de commissie van de Senaat heeft echter verklaard van mening te zijn. dat het voorstel van de commissie van het Huis van Afgevaardigden door het Congres zal worden verworpen. Twee Franse vliegtuigen in botsing; twee doden Twee Fx'anse eenpersoons-lesvliegtuigen zijn bij Toulon in de lucht in botsing ge komen. De beide piloten kwamen om het leven. De lesvliegtuigen, die thuishoren op het militaire vliegveld van Palyvestre, werden vernield. (United Press). van het Duitse nationalisme verhinderd kunnen worden","' aldus Adenauer. De Frans-Duitse unie dient aangevuld te worden door deelneming van de landen van de Benelux, Scandinavië en Italië. „Indien Engeland zich werkelijk be schouwt als een Europese mogendheid zou het een plaats in de Verenigde Staten van Europa kunnen innemen, overeenkomstig zijn positie en kracht". Adenauer besloot: „De Amerikaanse bewapening heeft een zodanig peil bereikt, dal er geen onmid dellijk gevaar voor de V. S. bestaat. De yrede zal alleen verzekerd kunnen worden door de onmogelijkheid om Europa te ver overen". Engels vrachtvliegtuig in Wales neergestort Vier doden Bij Llandow (Wales) is. een Bristól- vrachtvlieg-tuig-neergestort, na. in de lucht doormidden gebroken te zijn. Het ongeluk gebeurde op slechts dertien kilometer van de plek, waar negen dagen geleden de „Tudor" met tachtig mensen verongelukte. De piloot en drie passagiers zijn om het leven gekomen. Nog enige minuten voor de ramp was het vliegtuig in contact geweest met grondstations bij Cardiff. Volgens ooggetuigen draaide het toestel opeens in de lucht rond, brak in stukken en stortte, toen naar beneden. Het viel in een nieuw aangeplante groep bomen, op slechts een steenworp afstands van een hondertal arbeiders. Werkloosheid in de Verenigde Sfaten Een economisch deskundige der Ame rikaanse regering heeft zijn verontrusting uitgesproken over de „langzaam voort schrijdende" werkloosheid in de Verenigde Staten. Het werkloosheidscijfer bereikte de vorige maahd een nieuwe na-oorlogse recordhoogte met 4,7 millioen en ambte naren verwachten dat in het begin van de zomer de vijf millioen bereikt zal worden. Ontploffing in Belgische mijn Gisteren heeft zich in de kolenmijnen te Rieu du Coeur in België een ontplof fing voorgedaan. Tot nu toe zijn de lijken van twee mijnwerkers naar boven ge bracht. Vermoed wordt dat zich op het ogenblik van de ontploffing nog drie andere mijn werkers in de gang bevonden. De ontplof fing is waarschijnlijk te wijten aan de aanwezigheid van mijnga*» in. een mijn schacht. Geen proef met H-bom Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft officieel de berichten tegenge sproken, als zou de volgende maand bij de Eniwetok-atol een proef worden ge nomen met een waterstofbom. Militairen op de „Waterman" komen Vrijdag thuis Het troepenschip „Waterman" komt in de nacht van Donderdag op Vrijdag in de Rot terdamse haven aan. De ontscheping van de opvarenden begint Vrijdagmorgen om negen uur. Amphibïe-fiets voor land- en water trappers. Op de Weense voorjaarsbeurs is dit rijwiel te ziendat ook als waterfiets gebruikt kan worden. De drie drijvers met hun steunstangen en de miniatuur scheeps schroef met schroefas kunnen in enkele minuten gedemonteerd worden. Open brief van Spaak aan de Koning De Liberalen weigeren medewerking aan oplossing die splitsing bevestigt In een open brief in het socialistische blad „Le Peuple" heeft de Belgische oud- premier Spaak een beroep op Koning Leo pold gedaan om zijn zoon Boudewijn naar België te zenden, zodat alle Belgen zich om hem kunnen verenigen. Spaak raadde de Koning aan zich tevre den te stellen met de morele overwinning, die de volksraadpleging hem heeft ver schaft. Naar werd vernomen, heeft Spaak van de socialistische partij-voorzitter Buset, een vrijbrief gekregen om met Eyskens over een oplossing van de Koningskwestie in het belang van het land te onderhandelen. Dit zou erop kunnen wijzen, dat de socia listen een gematigder standpunt hebben in genomen en mogelijk genoegen zullen ne men met een terugkeer van de Koning voor een beperkte tijd. waarna Koning Leopold ten behoeve van zijn zoon zou aftreden. Spaak zou voorstander van een dergelijke „uitgestelde troonsafstand" zijn. Gaston Eyskens is er nog niet in geslaagd een nieuwe regering samen te stellen. Op een Dinsdagmiddag gehouden persconfe rentie deelde hij mede, dat hij besprekin gen had gevoerd met de voorzitters van Kamer en Senaat, Van Cauwelaert en Gil- lon, alsmede met oud-minister De Schrij ver, de liberale minister in het demission- naire kabinet Dierckx en de secretaris van de Koning, Pirenne. Ook heeft hij een on derhoud gehad met een aantal extra-parle mentairen. De heer Eyskens deelde verder mede, dat hij zijn onderhandelingen pas kan voortzetten, wanneer hij volkomen op de hoogte is van de houding der liberalen. De vorming van een nieuw katholiek liberaal kabinet is „nog slechts een kwestie U/if//». Gistermiddag arriveerden op Schiphol de eerste Amerikaanse afgevaardigden naar de vergadering van de Noord-Atlantische militaire voorzieningsraad, welke op 24 Maart in Den Haag gehouden, wordtIn 't midden kolonel C. H. Donnelly van de legerstaf der Verenigde Staten en rechts de kolonel R. E. Beebe van de Amerikaanse luchtmacht. van lijd", aldus zou Eyskens aan de katho lieke afgevaardigden verklaard hebben. Hel liberale standpunt Na de vergadering van de liberala frac ties van Kamer en Senaat is een commu niqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de liberalen hun goedkeuring weigeren aan een oplossing van de Koningskwestie, die geen verzoening van de verschillende landsdelen betekent. Zij doen een 'beroep op de verantwoorde lijke staatslieden, een oplossing na te stre ven, die de eendracht in het land zal .her stellen. Een desbetreffende motie werd goedgekeurd. Alleen de liberalen Lahaye, Van de Wiele en Janssens hebben zich van stemming onthouden. Er waren geen tegen stemmers. Na de vergadering der liberale Kamer- en Senaatsfracties verklaarde de heer De- veze: „De liberale pai-lementsfracties heb ben eensgezind uiting gegeven aan haar gevoelen, dat geen enkele regering mogelijk is, indien er niet de duidelijke wil tot na tionale eendracht aan ten grondslag ligt. De oplossing van de crisis is geen kwestie van spoed, maar van doeltreffendheid". Tegenstellingen Na afloop van een heden gehouden ver gadering van het bestuur van het socialis tische algemeen Belgisch vakverbond is een communiqué uitgegeven, waarin het ver bond zijn „onwankelbaar verzet tegen de terugkeer van Leopold op de troon" tot uit drukking brengt. Na een vergadering heeft de katholieke Kamerfractie een communiqué uitgegeven waarin wordt verklaard, dat de regels van het parlementaire spel, waarbij de minder heid zich moet neerleggen bij de meerder heid, geëerbiedigd dienen te worden. De Kamerfractie spreekt de verwachting uit, dat snel een nieuwe regering zal worden gevormd, opdat de verenigde Kamers een einde kunnen maken aan het regentschap en de Koning naar België kan terugkeren. Meer macht voor Molotof Na zijn aftreden als minister van Bui tenlandse Zaken heeft Molotof bijna alle uitvoerende macht in de Sovjet-Unie op zich genomen om de taak van de ouder wordende Stalin te verlichten en diens krachten te sparen, aldus heeft Maandag avond de Sovjet-Russische kolonel Naki- vail in een toespraak te Oost-Berlijn mede gedeeld. Joegoslavië pleit voor de Chinese volksrepubliek De Joegoslavische vertegenwoordiger bij de UNO, dr. Bebler, heeft te Lake Suc cess in een verklaring tot de pers een be roep op de UNO gedaan om de Chinese communistische regering in de organisatie op te nemen. Hij vond de Russische boycott van de organen, waarin de Chinese nationalisten zitting hebben, „ongerechtvaardigd", doch ook het voortduren van de uitsluiting der Chinese volksrepubliek uit de UNO achtte Bebler niet te rechtvaardigen. Hij noemde het „een schending van het handvest". Algemene proteststaking van 12 uren in Italië ROME. 21 Maart (Reuter) Het onder communistische leiding staande Italiaanse vakverbond heeft een algemene staking an 12 uur door het gehele land uitgeroe pen uit protest tegen de nieuwe regerings maatregelen. De staking ging hedenmorgen De nieuwe maatregelen van de regering houden het volgende in. Voor vergaderin gen van arbeiders is toestemming nodig van de fabriekseigenaren. De politie-auto- riteiten kunnen politieke vergaderingen verbieden. De minister van Binnenlandse Zaken, Scelba, wil versterking van het politie-apparaat tot 70.000 man. Uit geheel Italië stroomden berichten binnen over botsingen tussen arbeiders en politie. Plaatselijke vakverenigingen be gonnen Dinsdagavond in verschillende plaatsen reeds op eigen gezag met protest stakingen en -demonstraties. De drie niet-communistische vakver bonden, die ongeveer 1.600.000 arbeiders omvatten, hebben zich van de staking ge- distancieerd. Een aantal Italiaanse ministers is belast met de verantwoordelijkheid voor het handhaven van de openbare orde. Men ver wacht dat zij heden zullen vergaderen voor het bex-amen van maatregelen, waarmede men elke gewelddadige actie wil be dwingen. Door de straten van alle gi-ote Italiaan se steden reden vanmorgen vroeg gemo toriseerde en gewapende patx-ouilles van de politie. In vele steden waar de arbeiders ge hoor gaven aan de oproep tot een alge mene staking de eerste sinds twee jaar heerste een onheilspellende stilte in plaats van het gewone rumoer van trams en bussen. Trygve Lie maant tot verzoening WASHINGTON, 21 Maart. (Reuter). De secx-etaris-generaal der UNO, de Noor Trygve Lie, heeft hedenavond indirect een beroep op de Verenigde Staten en op de Sovjet-Unie gedaan om ovex-eenstemming te bereiken over „een twintig jarenpro- gramma, dat ten doel heeft de wereld vrede te verzekex-en". Trygve Lie deed dit beroep in een toe spraak tot een algemene véx-gadering van een Amerikaanse Joodse organisatie. Hij drong erop aan dat Oost en West zonder uitstel van de organisatie der UNO ge bruik zouden maken voor het openen van onderhandelingen, in de geest van een „geven en nemen". Tx-ygve Lie zeide in zijn rede niet te ge loven in politieke wonderen. „Ik ben ervan overtuigd dat het geruime tijd zal vergen om de spanningen, opgewekt door het con flict tussen Oost en West, te verminderen en de wég të banen tot overeenstemming'. Doch.de wereld kan het zich, in het tijd perk van atoom- en waterstofbommen en de mogelijkheid ener bactex-iologische oorlogsvoering, niet veroox'loven het doen van de eerste schreden op de weg. die naar onderhandelingen en verzoeningen leidt, voor onbepaalde tijd uit te stellen. Ik bedoel met „onderhandelingen" niet, dat een der partijen zich zonder meer naar het oordeel van de andere zou moeten voegen, of dat van een zou worden ver wacht, dat hij een politiek van sussen tegenover de andere zal volgen. Er zou in een geest van „geven en nemen" moeten worden ondexrhandeld. Ik heb steun gevonden in de kortge leden door leden van de regeringen der Vex-enigde Staten en van de Sovjet-Unie afgelegde verklaringen, waaxin werd ver zekerd dat deze beide vooraanstaande mo gendheden, hoezeer ook verschillend op economisch en politiek gebied, afzonder lijk vreedzaam naast elkander kunnen voortbestaan. Dit is de geestelijke basis der UNO. De hoop der wereld dat een duurzame vrede zal worden bereikt, kan alleen worden verwezenlijkt indien deze geestesgesteld heid daadwerkelijk toepassing vindt". Critiek op minister Acheson WASHINGTON, 21 Maart. (Reuter). - De Amerikaanse senator Wherry heeft in een rede gezegd, dat de minister van Bui tenlandse Zaken Acheson „onze nationale economie ondermijnt en het verliezen van de vrede in de hand werkt". „Acheson is blijkbaar zozeer de afgod geworden van de linkervleugel, die een verzoenende houding tegenover Rusland aanneemt, dat President Truman bang is de steun van de socialistische groep te ver liezen als hij Acheson zou ontslaan", aldus senator Wherry. Gisteren hebben in het Huis van Afge vaardigden twee leden critiek op Acheson geleverd omdat hij Valentin Goebitsjef, de op beschuldiging van spionnage tot 15 jaar gevangenisstraf vex-oordeelde Rus, heeft toegestaan het land te verlaten. President Truman heeft gisteren te kennen gegeven, dat hij de politiek van Acheson goedkeurt. De republikeinse senator Joseph McCarthy heeft "tegenover een sub-commissie van de Amerikaanse Senaat, die een ondex*zoek instelt naar de al dan niet juistheid van zijn beschuldigingen, volgens welke com munisten in dienst zijn van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, de naam genoemd van een man, die in dienst is van dit ministerie en die volgens McCarthy „een der allervoornaamste Rus sische spionnen" is. Na afloop van de zitting verklaarde se nator Millard Tydings, die voorzitter is van de subcommissie, dat senator McCarthy de subcommissie geen doorslaggevende be wij zen voor zijn bewering had ovex-gelegd, doch volstaan had met te zeggen dat deze bewijzen te vinden waren in dossiers van de regering. Senator Tydings weigerde vragen van journalisten te beantwoorden, die ten doel hadden aanwijzingen van hem te verkrij gen omtrent de identiteit van de door senator McCarthy beschuldigde. Twee zusjes, zes en vier jaar oud, gingen in Zwaagdijk op de koppelstang tussen een melkauto met aanhangwagen zitten. Toen de auto ging rijden vielen zij er af en wex'den oveiTeden. Het oudste meisje is kort daarop overleden.' Het andere kind kreeg niet levensgevaarlijke kwetsuren. Hef woord is aan Nico van Suchtelen: Een mens kan niet breken; ver driet kan hem alleen sterker ma ken en zachter. In Januari werden 3447 huizen gebouwd Volgens de definitieve c ij f ex-s van het Centraal Bux-eau voor de Statistiek kwa men in Januari 1950 3447 nieuwe wonin gen gereed. Dit is een recox-d voor de maand Januari sedert de bevrijding. In de jaren 1946 tot en met 1949 werden in deze maand voltooid: 114. 187. 2021 en 3229 woningen. De in Januari 1950 gereed gekomen wo ningen waren als volgt over de provincies en de drie grote steden verdeeld (tusssen haakjes de definitieve cijfers over Decem ber 1949): Groningen 176 (140): Friesland 63 (128); Drente 58 (245): Overijssel 221 (262); Gelderland 459 (694); Utrecht 183 (313); Noord-Holland (behalve Amster dam 327 (659); Zuid-Holland (behalve 's-Gx'avenhage en Rotterdam) 328 (531); Zeeland 105 (216); Noord-Brabant 513 (805); Limburg 388 (526); Amstei'dam 195 (152); 's-Gravenhage 176 (415); Rotter dam 255 (233); N.O. Polder 0 (90). In Januari 1950 werd een begin ge maakt met de bouw van 3123 (in Decem ber 1949: 4336) woningen. Daar er meer woningen gereed kwamen dan het aantal waaraan werd begonnen is het aantal in uitvoering zijnde woningen eind Januari teruggelopen tot 38.744 (eind December 1949: 39.174). Auto tegen een boom; drie doden In de afgelopen nacht is op de rijksweg -HertogenboschTilburg, onder de ge meente Heivos®, een personenauto tegen een boom gereden. De drie inzittenden, de heer J. H. Velsen uit Vught, zijn echtge note en de heer Van Boxtel uit Nijmegen, waren op slag dood. De bestuurder is in de dichte mist bij een bocht in de weg rechtuit gereden. Bij de botsing met de boom werd de auto vrijwel geheel in elkaar gedrukt. Het echtpaar V. laat'twee jeugdige kin deren achter. Jongeman uit trein gevallen en gedood 's-GRAVENHAGE, 22 Maait. Gister- middag omstx-eeks half zes is bij Zeven huizen, tussen Den Haag en Gouda, de achttienjarige J. C. V. uit Oudewater uit een rijdende trein gevallen en gedood. V. was leerling van de vakschool voor schoenmakers in Den Haag en reisde da gelijks heen en weer. Gistermiddag was hij 'op het station Staatsspoor in Den Haag met vier andere jongelui in het lege post- rijtuig (het achterste rijtuig) van een elec- trische trein naar Utrecht gestapt. Door een onvex'klaarbare oox'zaak is hij onder weg door een verkeerde deur gestapt en uit de trein gevallen. De vier andere jon gelui hadden hier niets van gemerkt en deden op het station in Gouda aangifte van de vermissing van hun reisgenoot. Intussen was in Zevenhuizen het stoffe lijk overschot van het slachtoffer reeds gevonden. Het ongeluk gebeurde bij de overweg bij het voormalige station Ze venhuizen. Leerling-marconist lichtte radiohandelaren op Een 25-jax-ige leerling van een marco- nistenschool in Den Haag is gearresteerd onder verdenking van verduistering van zeven radiotoestellen. De leerling-marconist placht zich uit te dossen in een fantasie-uniform met fraaie galons. In de mooiste taxi, die hij krij gen kon, liet hij zich bij radiohandelaren voorrijden en vroeg daar een toestel op zicht, dat hem meestal werd meegegeven. Van de radiohandelaar begaf hij zich naar een handelaar in tweedehands toe stellen. Hij vertelde, dat hij opeens naar Indonesië ging en nu zijn toestel wilde verkopen. Volgens de politie hadden- de toestellen een gezamenlijke waarde van 2550, De leerling-marconist kreeg er 1000, voor terug. De helft van dat geldt be steedde hij aan autoritten, de rest aan le vensonderhoud. Luchtscheepje voor drie personen De Haagse ballonvaarder J. Boesman heeft met Lord Vendry uit Bournemouth, eveneens een liefhebber van de ballon- sport, een miniatuur bestuurbaar lucht schip, dat plaats zal bieden aan drie per sonen. Er wordt in Engeland met de bouw begonnen, die ongeveer een jaar zal duren. Dan komt het luchtscheepje naar Neder land. Het zal evenwel moeilijk zijn, hier voldoende heliumgas te krijgen. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht en mox-genochtend opnieuw nevel of mist. Overigens nu en dan overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer. Meest zwakke naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. Weinig verandering in tempera tuur. 23 Maart: Zon op 6.38 uur. onder 18-57 uur Maan oj* 7.52 uur, onder uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 22 Maart Hoog water: 5.54 en 18.07 uur. Laag water: 1.39 en 13.58 uur. Donderdag 23 Maart: Hoog water: 6.23 en 18.40 uur. Laag water: 2.04 en 14.25 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1