I. Mertm in Saihlén towjf lijn geld Internationaal georganiseerde naastenliefde WEK DE GAL IN UW LEVER OP Wetsontwerp inzake staatsdeelneming in uitbreiding Hoogovenbedrijf ingediend Radio geeft Donderdag C Wereldnieuws TIJDENS VERBOUWING 10% KORTING PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Woensdag 22 Maart 1950 IN DE WERELDPOLITIEK In het politieke gesprek tussen de mo gendheden, zoals dat op de huidige dag door middel van nota's, conferenties, pacten en andere diplomatieke verkeersmedia wordt gevoerd, is het woord „oorlog" al geruime •tijd weer kind aan huis. De tweede wereldoorlog is nu ruim tien jaar geleden begonnen en vijf jaar geleden geëindigd en dit. tijdsbe stek is blijkbaar voldoende om de grootste huiver voor een herhaling van zulk een verschrikking weg te nemen. In ieder geval is het begrip „tweede wereldoorlog" weg gezakt in de nevel van het verleden en wei nigen realiseren zich nog in volle omvang het leed en de ellende, die deze vijf jaren over de mensheid hebben gebracht. •Men kan zich moeilijk voorstellen wat eén nieuwe oorlog, waai- thans dagelijks met blijkbaar toenemend gemak over wordt gesproken, met zich zal brengen en hoe de landen, de mensengroepen en de mensen individueel daaruit te voorschijn zullen komen, maar de voorspelling dat het vele malen erger zijn zal dan wat de er varing heeft geleerd, lykt allerminst ge waagd. En wat heeft de ervaring geleerd? Het is overbodig om te herinneren aan de levens en waarden, die in de jaren 1939- 1945 voorgoed verdwenen en 'vernietigd zijn..Het is misschien niet nodig om in de' herinnering terug te roepen dé schrik barende statistieken van gesneuvelden, vermoorden, verminkten en vermisten. Maar het lijkt wel noodzakelijk ééns een enkel woord te wijden aan hen, die de gruwelen overleefden, doch na de storm op de troosteloze wereld stonden zonder iets anders dan hun leven te hebben behouden, en die thans nog, vijf jaren na de wapen stilstand, in de ongunstigst denkbare om standigheden zonder vaderland of bezit, zonder toekomst of uitzicht, ergens in den vreemde verblijven en bestaan bij de gratie van de charitas. Op 30 Juni van dit jaar zal de interna tionale vluchtelingenorganisatie der UNO, de IRO genaamd, haar werk staken dat zij verricht heeft sinds 15 December 1946, toen zij de zorg voor de oorlogsvluchtelingen van de UNRRA overnam. Het is, temidden van de cynische politieke ontwikkelingen en de toenemende dreige- menten met geweld en vernieling, troostend kennis te nemen van het werk, dat deze charitatieve organisatie in deze vijf jaren verricht heeft en van de inspanningen die in een gruwelijke chaos van menselijke vertwijfeling en leed tenminste een drage lijk minimum van orde hebben weten te scheppen. Een volgende oorlog zou waarschijnlijk onze gehele beschaving en alle maatschap pelijke ordening die thans op de wereld bestaan, in een onontwarbare ruïne ver anderen de vorige oorlog deed dat ten dele, in ieder geval met het rustige, vreed zame bestaan van millioenen mensen. Meer dan acht millioen vluchtelingen werden na de wapenstilstand in 1945 in Europa alleen al geteld: Mensen die in paniek hun woon plaatsen en landen hadden verlaten voor de vernietigende stoomwals der legers uit; mensen die door de „scheppers van een nieuwe orde" uit hun omgeying waren wegv gesleept voor de slavenarbeid in.de. wapen fabrieken; mensen die als minderwaardigen van ras waren bestempeld door. een machts wellustige troep verwatelingen en in kam pen aan de honger en de dood waren prijs gegeven, doch op het laatste moment de reddende bevrijdingstroepen zagen komen; mensen die in hun eigen land reikhalzend naar de verlossing uit een vreemde onder drukking hadden 'uitgezien en toen moesten ervaren dat de bevrijders hun een nieuw en even on verdragelij k juk wilden opleggen. Deze ongelukkigen troepten samen in kampen en onderkomens, die verspreid wa- ren over Duitsland, Oostenrijk en Italië. Zij waren de overlevenden uit een hel van gruwelen, doch hun toekomst was zo on zeker en grauw als het maar enigszins mogelijk was. Zij kwamen uit bijna alle Europese landen en uit alle kringen dei- maatschappij. Er waren kinderen, ouden van dagen, zieken, verminkten, gebrekki- gen en zwakzinnigen onder hen; zij be hoorden tot alle denkbare religies en ras sen; er waren onder hen arbeiders, land bouwers, intellectuelen, geestelijken en be oefenaars van de meest uiteenlopende be roepen. Zij vormden echter in één opzicht een homogene massa: Zij allen konden in hun bestaan nog slechts op één lichtstraal tje hopen, namelijk op de hulp van hun medemensen, die het geluk hadden gehad in betere omstandigheden te verkeren toen de laatste kanonnen zwegen. Die hulp is gekomen, zij het in een mate die nog slechts een minimum mocht heten bij de oceaan van ellende, waarvoor zij te staan kwam. De UNO richtte de internatio nale vluchtelingenorganisatie op. Dit mag voor de landen die er aan deelnamen een ereteken zijn, dat meer en langduriger waarde heeft.dan de talloze politieke over winningen die in de kring der UNO in de loop der jaren zijn behaald. Want de hulp aan de verplaatste personen was een teken van humaniteit en begrip voor de plicht der naastenliefde, die beide onweerlegbare bewijzen van een beschaving zijn. Het is niet moeilijk uit deze formulering te con cluderen, dat een aantal andere landen niet aan het werk der IRO deelnam. Daarover valt dan ook verder niets meer te zeggen. De IRO stond voor een onbegrijpelijk moeilijke taak. Er werden fouten gemaakt bij dozijnen en er kwamen betreurenswaar dige mistoestanden voor. Doch moeizaam, stap voor stap, drong zij niettemin door in de problemen en noden van de mensen, wier lot zij' zich' aantrok. En zij bereikte in vijf jaren het troostrijke resultaat, dat een deel van de ongelukkigen kon worden op geheven uit het moeras en kón worden binnengeleid in het eigen of een nieuw vaderland, waar het licht van een nieuwe toekomst scheen. Het is te enenmale onmogelijk, ook maar U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, word t humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter'sLeverpilletjea. (Adv.) in hel kort te beschrijven wat de IRO ver richtte. Doch vast staat, dat haar werk nog lang niet ten einde is, ook al staat zij voor haar opheffing. De immigratiepolitiek van vele landen heeft tot gevolg gehad, dat de genen die nog in de verzamelkampen zijn overgebleven, behoren tot de minst-bruik bare en de invalide categorie, zoals, ouden, gebrekkigen en geestelijk-onvolwaardigen. De IRO doet thans in een laatste opi'oep pogingen om ook voor deze stumperds een oplossing te vinden. Zij onderhandelt met verschillende landen over dit probleem, doch men mene niet dat zij thans de belang stelling en steun van particulieren kan ont beren, die haar in de afgelopen jaren in zo overvloedige mate geschonken zijn"1'). Daarom zij in deze korte beschouwing haar werk en haar verdienste, maar vooral haar verlangen tot een bevredigende be ëindiging van haar taak onder de ogen van de belangstellende lezer gebracht, die dit charitatieve element in de wereldpolitiek wellicht als een voldoeninggeven.de afwis seling. zal beschouwen van de ontmoedi gende en vaak ergerniswekkende details, welke een politieke rubriek helaas uit de betreurenswaardige aard der zaak moet be lichten. J- L. Inlichtingen, brochures enzovoort over de IRO zijn te verkrijgen bij de Neder landse gedelegeerde, mr. H. M. L. H. Sark, 't Hoenstraat 1, Den Haag, telefoon 180264. Minister zal onderzoeken of er te weinig halpersoneel is Kwestie van vissershaven voor Katwijk in Eerste Kamer besproken De Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag de begroting van het Staatsvisserijbedrijf te IJmuiden voor 1950 goedgekeurd. Bij de discussies heeft de heer Kievit (Arbeid) betoogd, dat er te weinig personeel is, waar door de vis te lang moet wachten op afslag. Ook is er zijns inziens te weinig reinigings- personeel. Hij drong aan op bespoediging van het departementale onderzoek ten aanzien van de verbetering van de vissershaven te Sche ven ingen en vroeg de aandacht voor de aanleg van een binnenhaven voor de vis sersvloot te Katwijk. De heer Reijers (C.H.) achtte daadwer kelijke belangstelling voor een zeehaven van Katwijk gemotiveerd en zeide niet te zullen aarzelen een bijdrage uit de Mar shall-hulp voor rationalisatie van de ha ringvisserij goed te keuren. Een zeehaven te Katwijk zou ook van betekenis kunnen zijn voor het kleine materieel der Konink lijke Marine. Minister Spitzen gaf te kennen, dat hij de noodzakelijkheid van uitbreiding van het personeel te IJmuiden nog eens ter dege zal laten nagaan. Hij wilde thans niet diep in gaan op de kwestie der havens van Sche- veningen en Katwijk. Hij zal het onderzoek bespoedigen. Een vernieuwde woning door een nieuw behang! BAKKER'S BEHANG Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem-N. - TEL. 11657 Bel ons even om stalenboeken (Adv.) ADVERTENTIE KUNT U NIET SLAPEN door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2.08. (Adv.) In totaal zou rond f 188 millioen nodig zijn De schoonmaaktijd gaf mijn vrouw dit jaar. Weer handen vol werk, dus hielp ik haar Zo saampjes ging het zelfs heel vlot, En werd de schoonmaak haast een genot. Op tijd een TIP VAN BÖOTZ, en we waren snel klaar. Inz. Hr. P. d. L. te A'dam ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Platen; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Ochtendblad; 8.40 Platen; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Platen; 10.00 Mor genwijding; 10.15 Populair concert; 10.50 Voor kinderen; 11.00 Orgel; 11.45 Ornithologische causerie; 12.00 Zu.d-Amerikaans orkest; 12.30 Weerbericht; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Cowboyüedjes; 13.00 Nieuws; 13.15 Prome- nade-orkest; 13.45 „U leunt het geloven of niet"; 13.50 Platen; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Klarinet en piano; 15.00 Voor zieken; 16.00 Sopraan en cembalo-gezelschap; 16.45 Platen: 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Regerings- uilzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Dansmuziek; 19.00 Voor kinderen; 19.05 Musette-orkesl; 19.30 Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws; 20,05 Actualiteiten; 20.15 Orkest en solist; 21.15 Avondschool; 21.40 Strijk orkest; 22.15 „Het winkelbibliotheekje op de hoek"; 22.30 Klassieke muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport-actualiteiten; 23.30 Pla ten. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Platen; 7.45 Gebed; 8.00 nieuws; 8.15 Platen; 9.40 Schoolradio; 10.00 Platen; 10.15 Morgendienst; 10.45 Platen: 11.00 Voor zieken; 11.45 School radio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.30 Weerbericht); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Zang en piano; 13.45 Platen; 14.15 Sopraan en piano; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Viool en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Platen; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Platen; 17.55 Leger des Heilskoor; 18.15 De Christe lijke vakbeweging; 18.30 Voor de strijdkrach ten; 19.00 Nieuws: 19.15 Muziek voor de jeugd; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd programma; (21.00—21.35 Familie competitie); 22.05 Platen; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Platen; 22.45 Overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Platen. 's-GRAVENHAGE, 21 Maart. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot deelneming in het uit te brei den kapitaal van de Koninklijke-Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, alsmede deelneming-in de fi nanciering ener Nederlandse N.V.,: welke zich ten doel stelt de oprichting en exploi tatie van een breedbandwalserij en van een blikfabriek. Aan de- Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: In een op 10 Maart 1947 uitgebracht rapport kwam de commissie-Den Hollan der tot de conclusie, dat het aanbeveling verdient tot aanzienlijke verdere uitbrei ding van de Nederlandse staalindustrie over te gaan, met name van het te IJmui den gevestigde bedrijf van de K.N.H.S. Door genoemd bedrijf werden in nauwe samenwerking met de regering concrete plannen tot expansie uitgewerkt. Het huidige bedrijf der Hoogovens heeft nog niet zijn optimale grootte bereikt, aangezien de bestaande staalfabriek en de walserijen van genoemde onderneming nog een te beperkte capaciteit hebben. Uitbrei ding van deze installaties zal er toe lei den, dat een harmonisch bedrijfscomplex wordt verkregen. Deze afronding van' het bedrijf komt in de volgende punten tot uitdrukking: 1. Een veel groter deel van het geprodu ceerde ruwijzer, dat direct in vloeibare toestand van de Hoogovens naar de staal fabriek zal worden gebracht, zal in eigen installatie direct tot staal kunnen worden verwerkt. 2. Door de toevoeging van een blokwal- serij zal de staalfabriek een grotere mate van efficiency bereiken. Met de capaciteit van de zwai-e plaatwalserij kan een pro ductie-verhoging van 140.000 ton tot 205.000 ton worden verkregen. Bovendien zullen aldaar zwaardere platen kunnen worden vervaardigd dan thans en aan zulke platen heeft vooral de scheepsbouw behoefte. 3. De productie van warmgewalsté dun ne plaat, welke thans in een verouderde walserij plaats vindt zal op een moderne wijze kunnen geschieden. Daarnaast zal koudgewalste dunne plaat gemaakt kun nen worden, welke wegens de bijzondere goede kwaliteit het warm gewalste pro duct op vele gebieden meer en meer gaat vervangen. Hierdoor ontstaat tevens de mogelijk heid om het bedrijf af te ronden met een blikfabriek. Het is wegens de boven de financiële capaciteit van de Hoogovens uitgaande ka pitaalsbehoeften wenselijk gebleken de warm- en koudwalserij annex blikfabriek, onder te brengen in een afzonderlijke on derneming, welke evenwel technisch en economisch een eenheid moet vormen met de K.N.H.S. De leiding van de nieuwe on derneming moet ook berusten bij de direc tie van laatstgenoemde vennootschap. Reeds kan worden aangenomen, dat de productie van dunne plaat en blik voor gezamenlijke rekening zal geschieden. Het aandeel van ieder der ondernemingen in de gezamenlijke prestatie zal daarbij op kostprijsbasis in rekening worden ge bracht, behoudens voor ruw ijzer, waar voor een marktprijs zal worden gecalcu leerd. Het aldus gezamenlijk bereikte re sultaat zal volgens een vast te stellen norm over de beide ondernemingen wor den verdeeld. In totaal is naar raming een bedrag van 188.000.000 nodig om deze plannen te verwezenlijken. Daarvan zal 53.000.000 worden besteed voor de uitbreiding bin nen het complex der K.N.H.S. en 135.000.000 ten behoeve van de nieuwe onderneming. Het ligt in de bedoeling, dat de staat in de uitbreiding van het aandelenkapi taal van de K.N.H.S. zal deelnemen voor ten hoogste 9.00Ó.000. Het aandelenkapita&l van de nieuwe onderneming, moet, naar de mefiïng der ministers, ten minste 67.000.000 bedra gen. Hierin zal door de K.N.H.S. voorlopig worden deelgenomen voor ten minste 2.000.000. Het aandeel van de staat zal voorshands 65.000.000 bedragen. Het ligt in de bedoeling uit de particu liere beleggingsleer een bedrag van 46.000.000 aan te trekken, waarvan 20.000.000 in de vorm van een hypothe caire lening en 26.000.000 in de vorm van een lening, waarvan de staat ten be hoeve van de onderneming de betaling van rente en aflossing tegenover derden garandeert. Tengevolge van de devaluatie is de ka pitaalbehoefte 22.000.000 hoger dan aan vankelijk werd voorzien. De ministers stellen zich voor dit bedrag op een bij zondere wijze te financieren, namelijk door de verstrekking van een bijdrage aan de nieuwe onderneming, waartegenover de staat winstbewijzen ontvangt. De directie van de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden deelt nog mede dat voor de financiering van dat gedeelte van het project dat door de Hoogovens verwezen lijkt zal worden (uitbreiding der staal fabriek en bouw van een blokwalserij een bedrag van 53.000.000,inclusief het bedrijfskapitaal nodig is. Omtrent de financiering van het Hoog ovengedeelte kynnen in dit stadium nog geen concrete mededelingen worden ge daan. Wel kan de directie erop wijzen, dat het in de bedoeling ligt deze finan ciering af te ronden met middelen, te ver krijgen uit een aandelen-emissie. In het emissieprospectus, dat te zijner tijd zal verschijnen, zal een gedetailleerd over zicht van de gehele financieringsregeling worden gegeven. Beverwijk Brand in grote zaal van Kennemer Hotel- Schade gering Hedennacht om half twee ontdekte een surveillerende agent van politie het begin van brand in de grote zaal van het Kenne mer Hotel aan de Velserweg in Beverwijk. De bestuurder van een passerende perso nenauto waarschuwde in allerijl de politie, welke op haar beurt de brandweer alar meerde. Inmiddels had de agent de gérant gewekt. De brandweer, die spoedig ter plaatse was kon zonder handelend te zijn opgetreden weer vertrekken: de agent en de gérant hadden het vuur reeds bedwongen. De schade is gering. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat een bezoeker het peukje van een sigaret in een gat nabij de gasverwarming had ge gooid. Arbeiders hadden daar 's middags herstellingswerkzaamheden uitgevoerd. Spelend kind veroorzaakt ongeluk De bestuurder van een personenauto die Dinsdagmiddag in de Groenelaan te Bever wijk in de richting Populierenlaan reed, moest plotseling naar links uitwijken, door dat een meisje met een autoped de straat overstak. De auto kwam terecht in een voortuintje van een perceel aan de Groene laan en werd vrij ernstig beschadigd. IJmuiden De inbraak in het kantoor van de Velsense ontvanger Beruchte „vakman" aangehouden In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben enige ongewenste bezoekers zich toegang verschaft tot het kantoor van de Velsense gemeente-ontvanger, waar een niet onbelangrijk bedrag aan geld aanwe zig was. De toegang tot de brandkast was afgesloten door een ruimte, welke voorzien was van een zwaar gepantserde deur. Hoe wel de inbrekers voorzien waren van snij branders en gasflessen, konden zij hun doel niet bereiken. Zij slaagden er slechts in het voorste gedeelte van de kluisdeur door te branden. Uit het onderzoek bleek al spoedig, dat de gebruikte materialen in de buurt van Rotterdam gestolen waren. Toen de Velsense politie Maandagmorgen van de inbraak op de hoogte werd gesteld kon zij, dank zij de activiteit 'van een sur veillerende agent, tot de conclusie komen, dat een berucht inbreker, die reeds 28 jaar in de cel heeft doorgebracht in de nacht van Zaterdag op Zondag in IJmuiden heeft vertoefd. De verdachte slaagde er niet in een afdoend alibi te verstrekken. De recherche zette haar onderzoek voort in samenwerking met collega's te Rotter dam, Amsterdam en enkele plaatsen in Noord-Brabant en keerde met de verdachte en tal van aanwijzingen in IJmuiden terug. Meerdere arrestaties kunnen binnenkort verwacht worden. Voordat de inbraak bekend was gewor den hebben kinderen, die op het terrein aan het spelen waren, materiaal ontdekt, dat door de inbrekers was achtergelaten. Het grootste gedeelte hiervan is in handen van de politie gekomen. De recherche zoekt echter nog1* naar een stuk zeildoek, een beige bruine damestas met ritssluiting, een gebruikte overall en enig gereedschap. De politie is enkele van deze artikelen reeds op het spoor, doch dringt er 'met nadruk op aan, dat deze door de vinder ten spoe digste aan de recherche worden overge geven. Burgerlijke stand Velsen Geboren: M. OlivierMarinus z., Duin- vlietstraat 92. Velsen N.; W. G. A.'P. Peil— Zonneveld, d.. Bonekampstraat 5, IJmuiden O.; A. M. Sponseleede Booy, d„ Westlaan 8, Santpoort; G. A. Schafstallvan Deude- kom, z., Bloemstraat 20, IJmuiden; M. Glas de Zeeuw, d., de Weerdstraat 10, IJmuiden O.; K. van VlietTuinstra, d., Willemsbeek- weg 23, IJmuiden O.; A. van OnselenSmit, z., Schoutenstraat 14, IJmuiden; J. de Horn van der Reijden, d.. Stratingplantsoen 23rd., Velsen N.; H. BroersImanse, z„ Melk- laan 1, Velsen N.; A. van Urkop den Velde, z., van Speijkstraat 26, IJmuiden O.; A. J. ZandGoemaat, d., Stratingplantsoen 39 rd., Velóeh'N. i Overleden: P. Vuil, 53 j., echtgenote van C. Gravemaker, Stephensonplein- 17, IJmuiden; A. M. Smit, 44 j., echtgenote van A. Starreveld, Wijk aan Zeeërweg 85, IJmui den O. (I Protest. Uit protest tegen de sbt begrafenisondernemingen in p sergeant Laperonaz de kist men? felijk overschot van zijn moeder felijk q op straat gezet en er" tezamen collega's een erewacht bij betriiL politie heeft hem inmiddels*?*1 ter beschikking gesteld voorw* dat de gemeentelijke begrafaS neming de kist niet zou vervoer Wandelende nier. Artsen van een huis in Chicago zijn er in nier van een hond in een and^" over te brengen. Zij hopen dezeï tezynertijd ook op mensen te verrichten. Hondenleven. Judy, de enige h officieel als krijgsgevangene schreven, is in Engeland overl&W dy, die de scheepshond was v- Britse oorlogsbodem GrasshopneV? te zich verdienstelijk door na het? van het schip op een onbewoond* een bron te vinden en door- snaciij Post voor troepenschepen Post, bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen, aan boord van de troe penschepen „General Heintzelman" en „Castel Bianco", welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiter- lijk op 27 Maart in Nederland worden ge post. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het troepenschip onder toevoeging „Op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet wor den vermeld. fungeren als waakhond tegen wild.1 ren. Na enige tijd werden Judy bemanning echter door de JaDa! gevangen genomen. Vliegende vissen. Het Deense mtó van Visserij heeft beiw«« arme water van de hoeveelheden schol per parachutfl vliegboten neer te laten. t! Muziek. Yehudi Menuhin heeft lzijn]-nE concert in Zuid-Afrika voor de 3" rellen van Orlando bij Johahnestó gehouden met het stedelijk orkesh Johannesburg onder leiding van® landgenoot Frits Schuurman. Het l rendeels uit Zoeloe's bestaande was diep onder de indruk en aan i einde riep men: „Kom terug,kom ten Grondbezit. De Katholieke kerk j;j grootste land-eigenarese in Italië blijkt uit de officiële cijfers. Zilt* 464.000 ha. Haar bezittingen zijn verdeeld over talloze parochie-gea lijken, kloosters en liefdadige instel» gen,zodat zij niet zullen vallen onder! wetsontwerp tot verdeling van l grootgrondbezit in Italië. Belangenbehartiging. De Zweedse minjj van Buitenlandse Zaken heeft veria dat Zweden een politiek van neutra^ zal blijven voeren. Unden zei: „Wijs len ons tot het uiterste verzetten,^ neer wij zouden worden aangevsü Hij meende echter dat een oorlog a aanstaande is. De Zweedse politieijg in de eerste plaats op gericht de Zr#.! se belangen in vredestijd te behöte.1 zei hij. Diamanten. Volgens de Rand Daily Kg uit Johannesburg, zou er aan de Ga kust bij Takoradi een diamant-vddi ontdekt, dat volgens een functioa van de mijnkamer als „fabuleus r=r werd gekenschetst. Vrijspraak. Dr. Sander uit Manchester |1 S.) die onlangs werd vrij gesproken; een tenlastelegging dat hij een patik door middel van een injectie uit h lijden zou hebben geholpen, heeft t de twee Rooms-Katholieke ziekenhuis ter plaatse bericht gekregen, data op zijn medewerking niet langer pr stelt. Behulpzame motorfietser door verkeerspolitie Opruiming Trench coats f 38.45 f 28.50 Gabardine regenjassen f 127.— f 96.00 Tweedjassen f 76.35 f 55.00 Egyptisch katoenen regenjassen f 76.50 f 57. Sportcolberts - Sportpantalons JOH. MEYER EN ZOON «3^ KENNEMERLAAN TEL. 4453 - IJMUIDEN MAATKLEERMAKERS - HERENMODES 63. „Hiep-hiep-hoera!" riep Panda blij, toen de poort van het gerechtsgebouw zich voor hem en Maestro Fiedeldum opende en :y weer vrij waren. „We zijn vrij!" Hij voelde een enorme opluchting, want Panda heeft er een hekel aan om opgesloten te zitten en dan vooral in gevangenissen. Maar erg veel tijd om zich in zijn vrijheid te verheugen gunde hij zich niet. Hij wendde zich energiek tot Maestro Fiedel dum en zei: ..Maar nu moeten we optre den, Maestro! Joris Goedbloed is natuur lijk onderweg naar de winkel van mijnheer Kraaksma en daar zal hij wel proberen om uw mooie Stradivarius-viool weer in handen te krijgen. Hij is er gemeen ge noeg voor. Laten we er onmiddellijk heen gaan!" „Hè? Wat?" vroeg de musicus ver strooid. „Doe nu toch niet zo onrustig! Het is hier stil en prettig, een aangename om geving om eens wat muziek te studeren. Ik raak werkelijk ingenomen met dit leuke instrumentje en ben voornemens dat aar dige bravour-stukje van de virtuoos Magapini in te studeren. Stoor mij dus niet leerling!" „Ik stoor u wél!" riep Panda koppig. „We moeten voortmaken! We moe ten die bedrieger verrassen!" Maar de Maestro verdiepte zich in zijn muziek, wat heel dom van hem was. want met een krachtdadig ingrijpen was het nog wel mogelijk geweest, om de volgende schur kenstreek van Joris te voorkomen. Het is bekend, dat Joris Goedbloed voor niets respect heeft en dus heeft hij dat zeker ook niet voor dit aardige winkeltje van de heer Eduard Kraaksma, waar zich nu de Stra divarius-viool bevond. „Haha", lachte hij vals, toen hij hier met zijn woonwagen aankwam. „Hier woont dus die bedrieger, die mij enkele luttele duizendjes gaf voor een viool, waar hij nu twintigduizend voor vraagt! Ik zal die bedrieger verrassen. Wij, Goedbloeds, laten ons nimmer in ootjes nemen!" Laten we maar eens zien, welke misselijke streek hij nu weer in de zin heeft. Vrijdagavond omstreeks kwart overi werd onder het viaduct over de Jansw een fietser door een auto aangereden* tussen deze wagen en het verhoogde tti toir gekneld. De bestuurder van de auto reed dt doch werd door een motorfietser Injt haald en op het ongeluk opmerkzaam maakt. De Haarlemse verkeerspolitie verzett deze, onbekend gebleven motorrijder a alsnog op haar bureau aan de Smedestni te vervoegen. Haarlemse Reddingsbrigade won hersengymnastiek Met het doel de theoretische kennis vï het verlenen van hulp aan drenkekjï bij de leden van Reddingsbrigades te te vorderen heeft het bestuur van het disri Noordholland van de Nederlandse B:ri tot het Redden van Drenkelingen in 1 afgelopen seizoen een wedstrijd hes gymnastiek gehouden. Gisteravond de winnende ploegen uit de rayons A3 maar, Amsterdam en Haarlem in biü „Royal" bijeen en wel de ploegen n de Castricumse-, de Haarlemse-en a Zaandamse Reddingsbrigade. Er werd® totaal zestien vragen gesteld. De standi het stellen van acht vragen was: HaarJ 5 A punt, Castricum en Zaandam ieder punten. Ook bij de volgende acht vra? behaalden de Haarlemmers de leiding.! eindstand was: Haarlem 10A pat. Ca® cum 10 punten en Zaandam 9 punten.!» afloop wenste de heer Kattestaart. zitter van het district Noordliollano, a Haarlemse Brigade geluk. "De prijsuitreiking zal geschieden oo April tijdens de algemene vergaden van het district Noordholland „Royal". Hierna heeft de heer Schmidt enige zwemfilms vertoond. Klaverjastournooi De onderofficiers ontwikkelings- M spanningsvereniging „Het gevleupa®. heeft het initiatief genomen op w oetë i April te Haarlem een monster-klaver]' nooi te houden. Aan een aantal.v®r®"L is een uitnodiging voor deelneming Zij, die geen bericht hebben ontvang»» nen zich in verbinding stellen stuur der vereniging, gevestigd m, perda-kazerne. Ook particulieren groepen vormen. Een team bestiaai koppels en verenigingen kunnen dan een ploeg van vijf koppels ins,;B Ook zal een verloting worden De opbrengst van het tournooi _.Jt! voor de ondersteuningsfondsen officiersverenigingen. Bankbiljettenomloop met f 30 millioen Uit de weekstaat van de Bank blijkt dat de geldmarkt m lopen week sterk is verruimd, v kistpapier kwam te vervallen en anderen hoofde zijn middelen aan markt toegevloeid. De biljettenomloop is vrij sterf. derd en door een daling van millioen gulden gekomen op ee"- noch dit jaar noch het vorig )2 is. Het soldo van de schatkist B v, millioen gulden gestegen. He rekening bleef ditmaal onveran

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2