„KAPTEIN MOBYLETTE" G. F. DICTUS Zilveren bekers beloonden een jaar van goede zorgen voor Neerlands zeebanket Velsen en Amersfoort wisselen in de zomervacantie scholieren uit Een initiatief van wethouder de Boer „De Bickbar" OLD CLOTHES NEW Visserij-varia Paviljoen Paradis Woensdag 22 Maart 1950 Wij hebben de vertegenWOo, i diging verkregen van de Hulpmotor, geheel compleet met lamp -415.—. Kan als gewoon rijwiel gebruikt beste en mooiste tot nog toe in de V> del gebracht. Levering uitsluitend,^ gens binnenkomst der bestellingen. ZIET ETALAGE Motorenhandel Mcidoornstr. 1 JJmuiden-O. - Tel. 45^ Verder agent van: HARLEY-DAVIDSON TRIUMPH PUCH ZüNDAPP EYSINK KAPTEIN SPARTA en MOSQUITO De beste vis de beste haring Schippersvrouwen, schippers, stuurlui en reders op het erepodium Onder de zengende gloed der Jupiter- lampen en voor het forum van haast allen, die de Nederlandse visserij een goed hart toedragen en zich Dinsdag middag vrij konden maken, zijn in het Haagse hotel „Den Hout" de Bedrijf - schapsprijzen voor de best verzorgde haring en vis van 1949 uitgereikt aan de winnende schippers of hun ver tegenwoordigers. Voor de IJmuiaense trawlervloot was het een wat pijnlijk geval geworden: schip per Arie Vooys van de „Simon de Danser" en zijn collega Piet Wijker van de „Bata via" hadden na een sportieve nek-aan-nek race beiden op de kop af 8 punten verza meld zodat de Bedrijfschapsbeker eigen lijk in tweeën gedeeld had moeten worden. Omdat het kleinood daar te kostbaar voor is, mocht het lot over de toewijzing beslis sen en met de grilligheid, vrouwe Fortuna eigen, kwam schipper Wijker tenslotte zo wel in het bezit van de beker als van de eerste plaats want ook daarover moest door loting beslist worden. De twee rivalen dobberen echter allang weer bij IJsland en op de Noordzee, zodat hun vrouwen naar Den Haag waren, getogen om felicitaties en de beker uit handen van drs. D. J. van Dijk. de directeur van het Bedrijf schap voor visserij-producten in ont vangst te nemen. Maar een felicitatie- telegram is hun toch via Scheve- ningen-Radio toegestuurd. Voor het zover was heeft de heer J. G. Kolkman, hoofd van de afdeling Vis van het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad in een geestrijke speech de bedoeling van de jaarlijkse wedkamp omschreven: „Wat er in de visserij sinds 1947 ook min der is geworden de begeerte naar „de- prijs" is eerder toe dan afgenomen" zei hij. Deze visserij is zowel in het offensief als in het defensief: zij probeert nieuwe markten te veroveren en haar bestaande afzetgebieden te behouden maar in dit ganse spel beslist de kwaliteit, aldus de heer Kolkman. De visserman heeft bij de "bewerking van zijn vangst de toekomst van zijn be roep dus min of meer zelf in handen met elkaar moet het mogelijk zijn ons volk bij de goede vis en de goed<* vis bij het volk te brengen. „Ik wens allen, die dit jaar voor deze zaak in zee gaan, vele zon nige reizen en een goede vaart", zo besloot hij. Drs. v. Dijk roemde in zijn rede onder meer de medewerking van het ministerie van wederopbouw en der scheepvaart inspectie aan het herstel der vissersvloot maar meende toch de allerhoogste lof te kunnen toezwaaien aan de varende be manningen: zij zorgden er voor dat de buitenlandse concurrent meer dan eens de schrik om het hart slaat omdat de Neder landse export zulke prachtige kwaliteiten op de markt brengt. Het prijzensysteem heeft de eerzucht zeker aangewakkerd, aldus deze spreker, die een groot deel van het welslagen op naam van de walcontröle schreef: als de ambtenaren van de dienst van de Nederlandse Haringcontröle en de IJmuidense halchef C. H. Vos ook dit jaar niet zo van harte hadden meegewerkt, was er weinig van terecht gekomen. Ten slotte wees de heer Van Dijk nog op het belang van de prijs voor de beste visconserven: dit artikel heeft een nog bredere markt dan de verse vis of haring en zal dus als reizende ambassadeur van het Nederlandse kwaliteitsartikel onschat bare diensten kunnen bewijzen. Nadat de prijzen waren uitgereikt, kre gen de stuurlui de mensen aan boord die per slot van rekening het overgrote Winnende schepen „BATAVIA": vroegere Amerikaanse motortrawler, sinds 1946 in IJmuiden, zusterschip van de ,JMedan", die in 1947 de Bedrijfsschapsprijs behaalde. „SIMON DE DANSER": een der grootste en nieuwste IJmuider schepen een van de drie trawlers met een alu- m.inium-visruim. Een jaar in de vaart. BALI (KW 129). Niet zo jong meer als Vlaardinger stoomlogger begonnen in 1907. Ingrijpend verbouwd. deel van de verantwoording voor de be werking van de vangst dragen de bij behorende oorkondes Voor de bemanning mee en werd namens de prijswinnende rederijen nog bedankt door de heren J. van Toor en J. Gouda. Het beste van het beste De uitslag van de vreedzame „Be- drijfsscliapsstrijd" is als volgt: IJMUIDEN 1. IJm. 99 „„Batavia"; 2. IJm. 43 „Simon de Danser"; 3. IJm. 21 (8.36 punten, één reis te weinig); 4. IJm. 41, IJm. 71 en IJm. 183, allen 7.94 punten. KATWIJK (Trawlers) 1. KW 84; 2. KW 51: 3. KW 89 (respectievelijk 8,10, 8.097 en 8.05 punten). Loggers: 1. KW 129; 2. KW 48 en 167; 3. KW 2 (resp. 8.12, 7.98 en 7.94 punten). SCHEVENINGEN 1. SCH 262 (8.172 p.). Vlaardingen: 1. VL. 61, J. Rog 8.236 p.). VISCONSERVEN Eerste prijs ESVECE te IJmuiden voor het artikel haring in tomaten ketchup. Drs. D. J. van Dijk bij de uitreiking der bekers aan (van links naar rechts) de heren D. Pronk uil Scheveningen, J. Rog uit Vlaardingen, B. G. Lammens en H. J. Mes- semaker uit Katwijk en de dames Wijker en Vooys, beiden uit IJmuiden, die de beker voor hun echtgenoten in ontvangst namen. Agenda voor Velsem Woensdag 22 Maart Thalia 8.00 uur: „Go West". Rex 8.00 uur: „De machtige Joe Young". Raadhuis 23 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. Donderdag 23 Maart Geen bioscoopvoorstellingen. Raadhuis 912 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. Simultaan-séance bij „Kijk Uit" Voor de leden van de schaakclub „Kijk Uit", welke niet meer deelnemen aan de wintercompetitie geeft de heer M. P. Sui ker Donderdag 23 Maart een simultaan- séance in het clublokaal. Ook voor niet- leden is deze séance toegankelijk. Russen namen buitenlandse trawlers in Oostzee in beslag Het Engelse visserijblad „The Fishing News" meldt dat de Russen ongeveer negen Deense, Zweedse en West-Duitse trawlers in de omgeving van het Deense eiland Barnholm in de Oostzee in beslag hebben genomen. De Zweedse minister van Buiten landse Zaken Oesten Unden heeft naar aan leiding hiervan verklaard dat hij deze han delwijze der Russen zeer ernstig opnam en hij voegde hieraan toe dat het er de schijn van heeft dat de Russen een gebied van 12 zeemijlen in deze zee als Russisch teiTitorium wensen te beschouwen. MARKTBERICHTEN 21 Maart 1950 Besommingen: VI 61 f 1530; KW 47 f 1720; KW 29 f 4080; KW 129 f 1345; KA 363 f 3888. Prijzen: tarbot I 2.30—2.25; gr. tong 1.95 1.85; gr.m. tong 2.00—1.95'; kl.m. tong 1.80; kl.m. tong I 1.711.67; kl.m. tong II 1.28 1.24. Alles per kg. Tongschar 54; gr. schot 49; gr.m. schol 54; kl.m schol 57; kl. schol I 4832; kl. schol II 31—19: schar 20.50—13.50; bot 20—15; kl.1 gul 2017; wijting 19—13.50; poontjes 8.20 8.10; kl. wolf 31; kl. schelvis II 39—37, alles per 50 kg. Kabeljauw 7852 per 125 kg. Aanvoer: 30 kisten tong en tarbot; 5 kis ten tongschar: 365 kisten kabeljauw; 65 kisten schol; 25 kisten schar; 5 kisten bot; 30 kisten wijting; 15 kisten wolf; 5 kisten schelvis; 15 kisten poon. Samen 560 kisten. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 21 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Sambre van Parijs; Texel- stroom. Liverpool; Virginia Coast, Rotter dam; Bounty, Halmstadt; Iris, Gothenburg; Crichtown, Hull. Vertrokken zijn: North Down, Vlaardin gen; Stellar, Vlaardingen; Wilhelmus, Go thenburg; Hedda, Malmö; Gemma, Stettin; Prinses Marijke, Vestarvik; Spaarnestroom, Londen; Brandaris. Londen; Basel, Rotter dam; Sambre, Rotterdam; Carpo, Rotterdam; Paschol, Rotterdam; Prowess, Sas van Gent; Bullfinch, Londen; Patria, Hull; Jans, Londen; Echo, Rotterdam; Grebbestroom, Londen. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Volledig programma van het ruiterfeest op „Beeckenstein" Wij vernemen nader over het programma van het ruiterfeest dat Zaterdag in Velsen wordt gehouden (en dus niet Zondag, zoals eerdere publicaties vermeldden), dat om 9.30 uur reeds een dressuur wordt gereden op het landgoed „Beeckenstein" aan de Rijksweg bij Velsen. Des middags om 13.15 begint het eerste wegparcours over 6000 meter en de cross-country door „Beecken stein" vangt om 13.55 uur aan. De cross is met vlaggen uitgezet over 2700 meter; de hoogte der hindernissen bedraagt 90 cm. Aan deze cross sluit een tweede wegpar cours door een deel van Velsen en IJmui- d en-Oost aan en tenslotte zal er omstreeks 15.45 uur een springconcours worden gehouden op „Beeckenstein" waar de' naar schatting 20 deelnemende ruiters tien tot twaalf hindernissen van maximaal een meter hoog voorgezet krijgen. De leiding van de ruiterdag berust bij de N.H.R.V.; mevrouw v. Tuyll van Serooskerken geb. v. Limburg SHrum en burgemeester mr. M. M. Kwint hebben het parcours voor de cross uitgezocht. De mogelijkheid wordt overwogen om volgend jaar in Velsen een nationale ruiterdag te houden. Op initiatief van de Velsense wet houder van Onderwijs, de heer H. de Boer, zullen in de week van 5 tot 12 Augustus 50 Velsense leerlingen van de twee hoogste klassen der openbare lagere scholen op vacantie gaan naar Amersfoort. Uit Amersfoort komen dan 50 kinderen een week in Velsen door brengen. Na besprekingen met hoofden van de openbare scholen en de Centrale Ouderraad bleek dat er veel belangstelling voor het uitwisselingsplan van de heer De Boer be stond. „Volksonderwijs" in Velsen heeft op het ogenblik de organisatie ervan in han den. Ook in Amersfoort toonde men zich allerminst afkerig van dit initatief en de „Amersfoortse gemeenschap"," een stichting welke alle culturele- en onder wij svereni- gingen in deze gemeente omvat, spant dan ook alle krachten in om het plan te doen slagen. Volgend jaar wellicht op groter schaal De uitwisseling is bedoeld als een expe riment en wanneer dit vacantieplan succes heeft, is het niet uitgesloten dat volgend jaar nog meer kinderen voor een dergelijke uitwisseling in aanmerking kunnen komen. Hoofden van scholen zullen in overleg met de oudercommissies beslissen welke leerlingen van dit uitstapje gebruik kunnen maken. Het ligt voorts in de bedoeling om met de jeugd enige tochtjes en excursies naar belangrijke bedi-ijven te organiseren, zodat aan het geheel een leerzaam tintje wordt gegeven. Wist U dat nog niet? Voor GOUDGELE PATATES FRITES OOSTERDUINWEG 31 - TELEFOON 5681 (Adv.) Adviesbureau, Handelsvereniging „GROOT IJMUIDEN" Dagelijks geopend KENNEMERLAAN 116, IJMUIDEN, TEL. 5139 Voor BeSasSmg.. en AdmlreisSratie- aangelegenheden iedere Donderdag n.m. 3-5 uur en verder na afspraak. (Adv.) Federatievergadering Partij van de Arbeid Het bestuur der Federatie Velsen van de Partij van de Ai-beid houdt voor de leden van de afdelingen Santpoort, Vel- sen-Noord en IJmuiden op Donderdag, 23 Maart een Federatie-ledenvergadering in het gebouw van de voormalige Centrale Keuken te IJmuiden-Oost. In deze bijeenkomst zullen de jaarver- slagen van secretaris en penningmeester, alsmede een verslag van de raadsfractie aan de leden worden voorgelegd. Velsen-Noord Nogmaals: „Achter de wolken" Het seizoen van de R.K. Toneelvereniging „Opwaarts" wordt besloten met het beken de toneelspel „Achter de wolken schijnt toch de zon". De regie van dit stuk, geschre ven door Kees Spierings en reeds vele malen in onze omgeving opgevoerd, berust weer bij de heer J. W. Schoot. Naar de Passiespelen De Passiespelen, die in de komende zomermaanden te Tegelen in Limburg wor den gehouden, zullen door vele Katholieken, ook uit Kennemerland worden bezocht. Voor deze streek bedraagt het aantal be zoekers, dat voornemens is de reis naar Tegelen te maken, ruim achthonderd. Deze reizigers, afkomstig uit Velsen- Noord, Beverwijk, Heemskerk en Castri- cum, zijn allen centraal geboekt te Bever wijk. Vermoedelijk zal dit bezoek aan Tegelen geschieden op de laatste Zondag van Juni. (Adv.) 10) Clovmtje Rick behoefde niet lang te wachten. Bunkie, zijn nieuwe vriendje, kwam spoedig aangedraafd met een kruiwagentjeen daarop lag een sappige peer! „Ziezo, daar ben ik weer", lachte hij. „Hier, begin maar eens gauw wat te smikkelen!" Dat lustte Pack wel. Ze deelden de peer in stukjes en hij at zijn buikje vol. Ja, werke lijk, nou voelde hij pas dat hij sinds gisteren niets gegeten had. En wat smaakte die peer heerlijk. ,Dust je dat wel?" vroeg Bunkie. „Nou!" zei Pdck. „Het sap loopt langs mijn kin!" Toen Rick' zijn ontbijt had beëindigdzetten ze zich gemakkelijk in hun stoeltjes en toen vertelde Rick zijn geschiedenis. Bunkie luisterde met grote ogen en hij schudde het ronde kopje. „Wel, wel, wat heb jij het daar akelig gehad!" zei hij, toen het verhaal uit was. „Nou, 't is maar goed, dat je hier gekomen bent; wij zullen het samen wel beter kunnen vinden!" De reiskosten zullen door de deelnemers zelf gedragen moeten wórden, doch de ver blijfkosten komen voor rekening van de pleegouders. Beverwijk Boerenleenbank overzag een jaar Dinsdagavond heeft de Coöperatieve Boe renleenbank Wijk aan Zee en Duin haar jaarvergadering gehouden in het veiling gebouw „Kennemerland" te Beverwijk. De voorzitter de heer R. Hommes Gz. gaf in een terugblik op het jaar 1949 te kennen dat dit voor de bank niet ongunstig ver lopen is. Er werd door spaarders 64.000 meer ingelegd dan in 1948; het geblokkeer- degeld werd tot 100.000 teruggebracht. In 1949 had de kassier 7200 dagboek- posten te verwerken, 800 meer dan het voorgaande jaar. Het ledental bedraagt 324; 16 nieuwe leden gaven zich op. De kassier de heer S. van Tuinen gaf een toelichting op de rekening en balans van 1949. De rekening 1949 sloot aan ontvang sten en uitgaven met een bedrag van 2.610.897,36; bij de ontvangsten was de voornaamste post die der lopende rekenin- gen ad 2.037.465,51. De post uitgaven no teerde 2.125.965,53. De balans sloot met een totaalbedrag van 1.396.775,77. Aan spaargelden had men terug te be talen 1.052.621,27; er is een winstsaldo van 1531,32. De raad van toezicht bracht verslag uit bij monde van de heer H. Heex-e en roemde het voortreffelijk werk van bestuur en kassier. De voorzitter de heer R. Hommes Gz. werd in zijn functie herkozen. De heer J. v. d. Sluis werd als lid van de raad van toezicht herkozen. Een verloting van bloeiende planten en tuindersgereedschap was het slot van deze geanimeerde vergadering. „Geen Allerzielen" zegt burgemeester Scholtens Naar de heer W. Alberda, wethouder te Beverwijk, ons meedeelde, is de opvoering van het door de Geheelonthoudersvereni ging „Nieuw Leven" in studie genomen toneelstuk „Allerzielen" van Herman Heijermans door de Beverwijkse burge meester verboden. (Reeds eer-der publiceerden wij dit feit, dat dus nu van officiële zijde nogmaals wordt bevestigd. Dit verbod komt geheel voor rekening van de Beverwijkse burge meester; het College van B. en W. heeft hier als Zodanig geen beslissing over genomen). Uil UW COSTUUM, JAPON, JAS desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Castricum Castricum op de tweede plaats Dinsdagavond vond in Haarlem de fi nale plaats, van de wedstrijd hersengym nastiek van het district Noordholland van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Finalisten waren Haarlem, Castricum en Zaandam, die in deze finale resp. 10y2, 10 en 9 punten behaalden. Castricum bezette dus in deze wedstrijd de eervolle tweede plaats voor Amsterdam, Alkmaar en Zaandam. Vrijzinnige jongeren in Castricum bijeen Maandag zullen de Vrijzinnige jongeren uit Kennemerland in hötel Meyer te Cas tricum bijeenkomen, met het doel te ge raken tot de oprichting van een Castri- cumse groep Vrijzinnige jongeren. Damclub „St. Thomas" De uitslagen van 20 Maart voor de on derlinge competitie luidden: le afdeling: C. BakkerR. Stet 1-1. 2e afdeling: C. JuffermansC. Reynders 0-2; W. WelageJoh. v. Velzen 1-1; P. CastricumP. v. d. Himst, afgebr.; C. Juf fermansS. Groentjes 0-2. PASSIESPEL Op 30 April zal in de zaal van de heer P. Roozendaal te Castricum door een to neelgroep uit Heemstede het Passiespel Terug naar Gethsemané" opgevoerd wor den. Aanvoer en prijzen. Hoewel de prijzen iets minder waren dan Maandi" was de markt willig; sommige notering lagen wat lager, zoals de wijting die 'ii tot 17 noteerde. De Deen KA 363, diee» partij „zwarte" kabeljauw en gul a$ voerde, kreeg voor de slechte lage prijzen. Grote gul deed 19 tot j'ii tot 16; kleinere soorten 13 tot 16, H«. wel de gehele lading in kisten van 45 fa werd aangevoerd, werden alle partij oververpakt in de halkisten (52 kg). AÏa was gekopt. Tarbot was iets meer in M en noteerde 2,20 tot 2,30. Deen. De Deen KA 348 is voor a Woensdagmarkt met 350 kisten gule kabeljauw van 40 kilo gearriveerd. Voor de Woensdagmarkt zijn aanvt; de Petten (IJm. 49) met 550 kisten,Ui Hoop (IJm. 73) met 750 kisten en de Alia Water, welke echter mogelijk wegens laif binnenkomst eerst Donderdag zal verb' pen. Verder de Vios I met 2200 kisten IJslandse vis. En daarna. Voor de Donderdagmarï wordt verwacht de Arend (Kw. 7) vanlJt land met 700 kisten, de Allan Water (al het Woensdag dus te laat wordt) en enkel Noordloggers. Naar zee naar IJsland. Behalve ea ware uittocht van de hele kottervloot, ai reactie op het gunstigere weer, beleefd IJmuiden Dinsdag het vertrek van ij stoomtrawler IJm. 61, de Mary, die gi ruime tijd stil lag en nu onder command van schipper G. Visser is gaan varen nat IJsland. Retour. Op de thuisreis van IJslat zijn de Thorina en de Cath. Duyvis. Opvangregeling. Een opvangregelit voor de IJslandse vis is Dinsdag in wei king getreden; de voorlopige opvangprj zen zijn als volgt vastgesteld: kabeljau per 125 kg ƒ45, koolvis per 125 kg. ƒ3 schelvis 17,50 per 50 kg, rooöbaars t wijting 10 per 50 kg. Naar Rotterdam. De stoomtrawler Ui 42 is vandaag naar Rotterdam vertrokke om te demagnetiseren en zal deze wee weer aan de visserij gaan deelnemen, Proefstomen. De Katwijk 110, dievN reparatie binnenlag is Dinsdagmiddag wi zen proefdraaien. Invoer haring. Dinsdag werd pi spoorwagon een partij Noorse haring ii Neptunia gezonken? Naar verluidt de Poolse trawler Neptunia in de Pool! haven Gdynia bij het vertrek door de We| aangevaren en ter plaatse gezonken, I bemanning van beide schepen bestond u Polen. Batavia voor Zaterdag. De „Bataw komt voor de Zaterdagmarkt met 630 wj ting, 60 makreel, 130 wijting, 130 koolvi gul, 70 haring, 10 schelvis en 10 stokkebi Klaar maken. De Kw. 167, welke gi ruime tijd in IJmuiden heeft gelegen e oorspronkelijk nog een vrachtreis nói Frankrijk zou maken is Dinsdag naar Kat wijk gegaan om klaar te gaan maken v« de nieuwe teelt. Weer zeewaardig. De Kw. 108, dl enige dagen binnen lag voor reparatie weer naar zee vertrokken. Agenda voor Bevermjl AGENDA VOOR BEVERWIJK Woensdag 23 Maart Kennemer Theater 2.30, 7.00 en 9.15 WJ The third man. Luxor Theater 7.00 en 9.15 uur: De mac tïge Joe Young. Corso Theater (Castricum) 8 uur: Epis« Donderdag 23 Maart Luxor Theater 7.00 en 9.00 uur: Film™ stelling Algemene Beverwijkse Cuuuk Commissie. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 25) Dat is zo een redevoering die Bart al eens een keer heeft moeten aanhoren. Bart 'hoort dat graag twee keer, hij ziet door de huid van de hotelhouder een rechtschapen ziel schijnen. Sjoerd heeft zo van die praatbuien, dan springt hij van het een op het ander. Dan is hij het met de meeste dingen niet eens, hij levert gaarne critiek op alles en nog wat. Hoe verkeerd dat de maatschappij in elkaar zit, en hoe beroerd de mensen zich gedragen. Sjoerd ziet en hoort heel wat in zijn hotel omgaan, hij krijgt brokken uit het leven van anderen onder de ogen die de mooiste niet zijn. Bart heeft hem eens gezegd, dat hij het allemaal te zwaar opneemt, het leven is nu eenmaal zo, wij kunnen daar toch niets aan veranderen. Maar Sjoerd heeft toen met zijn vuist op tafel geslagen en ge gromd dat het leven zo niet behoeft te zijn, het is niet nodig dat de een zijn geluk bouwt op het ongeluk van de ander, het is niets dan beroerdigheid van sommigen, die alleen maar in hun nopjes zijn als ze eens lekker en ongestraft elkander onrecht kunnen doen. Daar kimt ge tegen redeneren, dat helpt niet, dat komt omdat hij gelijk heeft. Hij heeft gelijk, maar ge kunt daar niet ieder ogenblik bij stilstaan, ge moet dat kunnen vergeten en uw aandeel van het leven nemen. Het is een wonder dat Sjoerd zo is, hij hoeft het niet te zijn, hij zit er warmpjes in. Het zijn meestal de armen die klagen en kankeren, err de rijken die hun oren er voor toestoppen. Sjoerd met zijn geld is een uitzondering, dat is een van de dingen waarom Bart hem als zijn beste vriend be schouwt. De hotelhouder heeft het niet uitgehou den in het dorp op de dag van de rechts zitting. Hij heeft de schone zaal van Pa viljoen Paradis verlaten en is met de bus naar de stad gereden. Hij heeft daar iets te beslommeren, hij heeft een waanzinnig plan. Hij wandelt langs de plantsoenen naar de villawijk, daar weet hij een adres. Hij gaat de eigenaar van Paviljoen Paradis opzoeken, met die moet hij eens een hartig woordje spreken. Het wordt geen hartig woordje, de eige naar van Paviljoen Paradis is daar te be leefd en vriendelijk voor. Hij is vereerd met het bezoek, een hoteleigenaar uit het Westen, dat kan men niet iedere dag ver wachten. Sjoerd vertelt hem dat hij in Paviljoen Paradis logeert, hij is hier zo'n beetje met vacantie, hij heeft de Brabantse bossen eens willen opzoeken want de zee is altijd hetzelfde. Ja, ja, de Brabantse bossen, zegt mijnheer Paradis, die willen nog wel eens attractief zijn. Dat willen ze niet, maar dat zijn ze, zo is Sjoerd zijn antwoord, het is niet al te vriendelijk, maar de mijnheer is er niet door op zijn tenen getrapt. Maar uw Paviljoen, zegt Sjoerd, dat is niet zo attractief. Het is een dissonant in het landelijk schoon, als u dat begrijpt. Zeker, de mijnheer begreep dat, hij voel de dat ook zo, maar het geval stond er nu eenmaal, het was ook niet zo'n succes als hij gedacht had. Het was een beetje te groot opgezet, ze hadden de mogelijkheden overschat. En de bediening is ook niet zo schit terend, zegt Sjoerd, wij zijn dat bij ons beter gewend. Dat wil de mijnheer van Paviljoen Pa radis graag geloven, daar twijfelt hij geen seconde aan, maar als mijnheer klachten had, dan was hij nu aan het goede adres, dan kon hij van wal steken, er zou de grootste aandacht aan worden besteed. Ik heb geen klachten, zegt Sjoerd. Ik kom alleen wat vragen. Ik kom vragen hoe ter wereld dat Paviljoen rendabel kan zijn. Ik zit daar nu al een week en ik ben er met mijn collega nog steeds de enige klant. De mensen uit het dorp komen er niet veel meer dan Zondags, ze zijn mis schien in het begin op de nieuwigheid afgekomen, maar ze voelen er zich toch niet thuis, dunkt mij. Moet dat zaakje bestaan van die anderhalve fietser, die er- een glas kwast komt drinken als zijn band lek is? De mijnheer zegt er niets op, hij gaat naar een kast en haalt er een kistje sigaren uit. Gaat uw gang, het zijn beste. Hij schuift een stoel bij, hij gaat vertrouwelijk worden. Kijk eens, mijnheer, ik weet niet wat het eigenlijke doel van uw komst is, daar wil ik ook niet op de man af naar vragen, maar ik zal u eens iets vertellen. Ik ben een brouwer van de goede oude stempel, ik heb een grote zaak, ik hoef u niet te vertellen dat ik dat Paviljoen als het moest tien jaar zou kunnen aanhouden ook al levert het verlies op. Maar dat ligt mij niet, ik ben een zakenman, ik weet maar- al te goed dat een zaak die geld kost in- plaats van op te brengen, geen zaak is. Ik zal u vertellen: Als u mij op dit ogenblik een aannemelijk bod zoudt doen op het Paviljoen, dan was het op het volgend ogenblik van u. De brouwer leunt achter over in zijn stoel, hij steekt zijn buik voor uit en trekt met toegeknepen ogen aan zijn sigaar. Hij heeft het zijne gezegd; Sjoerd slaat zijn benen over elkaar en zegt langzaam maar duidelijk: Ik weet dat het een waanzinnig idee van mij is, maar ik ben hier gekomen om een aan nemelijk bod te doen. Een ogenblik, zegt de brouwer, ik moet u waarschuwen, ik heb een contract. De man die de zaak drijft zit er voor vijf jaar in. Het is zijn broodwinning, ik kan hem er niet uitzetten, u zult hem moeten overnemen. Ook een ogenblik, zegt Sjoerd, de man die mij het waanzinnige idee aan de hand heeft gedaan is uw bedrijfsleider. Hij zit te springen om er uit te zijn, hij voelt zich hier niet thuis. Dat contract zit hem hiér. Hij kan er over veertien dagen uit zijn als u hem loslaat. Daar valt de brouwer uit zijn plooi. Verdomme nog toe, zegt hij, die man deugde niet voor die zaak. Hij heeft er niets van gemaakt. Daar zou iemand moe ten inzitten die er hart voor heeft. Hij heeft het zaakje lelijk laten verlopen. Juist, dat kan Sjoerd begrijpen. Hij had geen hart voor het Paviljoen. Maar de fout zat hem in het Paviljoen zelf. Men moet geen dissonanten bouwen, men moet het landschap en de mensen eerbiedigen. Dat is een kwestie van beleefdheid. Maar nu uw bod, zegt de brouwer. Het gevalletje is nog nieuw en de bouw prijs was hoog. En de sloopprijs zal ook niet gering zijn, zegt Sjoerd, want het is nog nieu' specie. Want als ik het koop, gaat het w de grond. Daar kunt u donder op ze=g Maar de brouwer zegt er geen a op. Hij zit te rekenen wat hij voorn Paviljoen terugkrijgen zal. Als de hotelhouder met de bus in dorp terugkomt, is het schemehK- stapt uit voor de deur van het Merboo P daar is een vreemd lawaai in de g -> De hotelhouder stapt binnen, hij niet te vragen hoe het met Van der zijn rechtzaak afgelopen is. Aan cie zij van het biljart, waarover een zrv is gelegd, zit de kastelein in een ver stoel. Hij zit er glanzend van vro* onder een krans van dennegroen en pa ren bloemen. Hij zit er alsof hij h jaar geworden is, dan komt men versierde stoel terecht. En rondom jarttafel zitten de kinderen, en Dijk, en Annelies, en Niel Verl,/Sae een paar buurlui die zijn komen feu Midden op het biljart ligt een bi f een hoekse schraag, er zit eeni,a^k,pj^i wordt uit dat vat gedronken. De kinderen hebben een glas met ee voor zich staan, een kappertje noem dat, en hun bier is troebel van ctë (Wordt V» e

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6