IJmuider Courant Haarlems Dagblad Verkeersgevaren Graaf Carton de Wiart, felle Leopoldist, thans informateur „Staking was een volmaakt succes" zeggen de Italiaanse communisten „Verban Seretse Khama en erken hem niet langer als opperhoofd" Frankrijk wil - onder voorbehoud - samenwerking mef West-Duitsland Weerbericht >o. 1950S Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, 5380. na 5 uur: 8061 (K 2560), 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, jerr3Sv;e^24 pjrecteur-Hoofdredacteur 15054. Tel o0" aanvrage bij de Administratie. Adv.tarieven Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cnOpcrcijtclSaarUmiflrtjc<TourantCïimotéfé) Donderdag 23 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent., per kwartaal 4,25 Franco per post 4.75 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ^KEERS-EXPERT, de heer H. ER* van Keel te Laren, heeft in ^'-devv met het weekblad Elsevier P 'fi-ioÉ gemaakt tussen de grote 'Irdie esn vliegtuig-ongeluk ver- P!iflh-f gebrek aan besef omtrent de 1 jn het wegverkeer. Vooral als; order de slachtoffers zijn worden fldische bijzonderheden gegeven luehtramp. maar weet men eigen- 15itat jaarlijks ongeveer driehonderd Sn van twaalf jaar en jonger slacht- „rden van het verkeer op de weg? S men nog 1389 ernstig- en 1144 ,ndc kinderen voor een jaar bij tellen en het totale aantal ver- ichtoffers was 45738. vliegtuigongeluk sterker indruk j ongetwijfeld waar. Een verkla- '^afhet zoveel slachtoffers op 1 !ti'moment maakt. Een belangrijker js^ dat het het nieuwste ver- P'.jgj én daarmee „de strijd om de n de lucht" betreft en dat j ook op goed-georganïseerde ver- J ..toQ met de meest volkomen vei- "tregelen, bij zovelen nog steeds nareist. ^Tenslotte is de mens niet cevoelig voor de tragiek, die in een ik verborgen ligt. De statistische braakt zijn verstand, maar niet zijn En'dan moet het eerste nog wakker Ontstellend zijn, anders slaat hij die eenvoudig over. Ik weet niet wie die zei: „Eén dode ontroert mij, Ljjf millioen doden vormen een sta- SJ maar dat woord is verhelderend, lWopzichte van het vreemde gebrek \-tri\en naar collectief zelfbehoud, telkens weer oorlogen zijn uitge- sqaaK een statistiek van verkeers- ■jjkkën veel minder directe indruk uï'Duöiiek dan de tragische bijzonder- jj'omtrent de dood van één enkele _het meest als dat een kind be- toch kan men er daarom wel be stelling voor wekken door er toe- ijjjen en waarschuwingen aan te ver- jjH,Deheer Dudok van Heel heeft zich dat 'interview uitsluitend op de tekort en van automobilisten toegespitst, steelt de slechte rijders onder hen ge- «4, vooral op grond van hun cniwetend- omtrent de auto. ..Zij beseffen niet grade dat een moderne auto. in handen sen ondeskundige, eigenlijk een ge- Lvk projectiel is; zij beseffen de enor- iteachten niet waarmee zij spelen door sdeie druk op een gaspedaal". Tach- jnxent der ongelukken met auto's veroorzaakt door fouten van be- jfe. Laat men toch zo vroeg mogelijk stolen beginnen met het verkeers licht, zegt de heer Van Heel. Beter ;!atmenop de kweekscholen de jonge feïjjzers en onderwijzeressen bij— 2P hoe belangrijk verkeers-onder- •(ii;- De verkeersfouten, die in Neder- sf lorden gemaakt en die het enorm jé aantalverkeersongel ukken veroor- Ipotidén ten' nauwste verband met de stalllelt van ons volk. „Het vrijheids- zit. ons Nederlanders in het bloed. 5 staan op ons recht. En zo kunt u da- Ète ervaren, dat een automobilist voor pui! hebben, wanneer hij er recht op s;cok al is de situatie waarin hij ver st levensgevaarlijk". lk\ door velen slecht gereden wordt en Éeifouten worden gemaakt die vaak plakken veroorzaken, dat het aanbe- verdient om het verkeersonderricht sccholen zo vroeg en zo goed mogelijk te passen men kan er volledig mee 'ramen. Dat de mentaliteit van ons :bij de verkeersfouten in het geding is geen twijfel. Maar ik geloof dat de a Dudok van Heel, die al te blijmoedig tfftelt als hij slechts ..vrijheidsgevoel" snert, De oorzaak -is, meen ik, dezelfde (iezo vaak besproken baldadigheid, het »iegedrang bij treinen en verscheidene eïïï verschijnselen in hoofdzaak ver at Namelijk: dat zovelen geen reke- gmaden met de gevoelens, de wensen, ïtalgemeen het bestaan van hun mede- sa. Daar wèl mee rekening te houden sraaving. Dit is de definitie van het *5 beschaving: de persoonlijkheid en ïvoelens van anderen ontzien. Als men Ken onder de automobilisten die er rijden, ettelijke verkeersfou ten en bovendien in gevaarlijke si- feop hun recht van voorrang staan, jscegrip van het mechanisme van hun bijbracht en van cle enorme la-acht, MuVerkeersprojectiel" bezit, zou men hun optreden in het verkeer nog jverbeterd hebben. Want zij zouden nog z^n' voldoende rekening met te houden. Zij zouden nog steeds Wvorwant zijn van de man, die zich Mjn vuisten en ellebogen toegang ver stol een trein en vlak voor een oude op de enige nog vrije zitplaats Jti. En ook van de jongen, die op keerplaats de ruitenwissers of het ^r'oord van de auto's afbreekt en ';Z[ balf-openstaand portierraam vuil '«igec gooit. Maar die jongen heeft jwenog het excuus, dat hij niet beter jtt)ornaat ^'j thuis niet beter opgevoed ns geen gering en geen eenvoudig s u'" De he?r Van Heel zal het daar- u.e'eens zijn; hij heeft zich te mild wjiM toen hij de schoon-klinkende -WSQi'ang als oorzaak opgaf. '"manteling |n Hamburg en 3tenstedt-SaizgiUer uitgesteld hB^eu Hoge Commissaris in Duits- v.besloten de verdere vernieling <ïen burgse droogdok Elbe 17 uit een officiële verklaring wil de 7?U5saris eerst het rapport bestu- tekundigen hebben opgesteld opalazcn van gedeelten van het Saterdag. Als uit dit rap- ^V3 u en' dat het opblazen van I ïJtSs pil schade kan toebrengen oetuimel, zullen meer veiligheids- I ?C€^en worden overwogen. WJtc Persbureau DPA meldt uit alzg^tter, dat de Britse Hoge Sjgj"an^0l§P heslolen heeft de voort- ibcann p-.^hnantehng der voormalige zaj ,01'mSfabriek uit te stellen. In- Duitse plannen voor een ty.u,1';. Sebruik" van cle overgebleven ^bestuderen. Eyskens gaf zijn opdracht terug Ministers van Staat vergaderen heden Prins Bernhard heeft Woensdag de pers een overzicht gegeven van zijn indrukken tijdens zijn reis op het Westelijk' halfrond opgedaan. De Prins vertelt; naast hem de 'directeur van de regeringsvoorlichtingsdienst, mr. Landré. Amerikaanse ambassadeurs vergaderen in een onrustige sfeer te Rome Eén demonstrant gedood - nieuwe staking op til Rechtse Italiaanse bladen beweren, dat de communisten voor hun algemene staking een tijdstip'gekozen hebben, dat samenvalt met de bijeenkomst van Amerikaanse am bassadeurs uit West-Europese hoofdsteden en uit Moskou, welke vandaag te Rome is begonnen. Aan deze conferentie nemen deel: George Perkins, onder-minister voor Europese Aangelegenheden (voorzitter); Averell Harriman, de reizende ambassadeur van het plan-Marshall; John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duits land; admiraal Alan Kirk, ambassadeur in Moskou David Bruce, ambassadeur te Pa rijs: Lewis Douglas, ambassadeur te Lon den; James Dunn, ambassadeur te Rome; Charles Bohlen, gezant te Parijs en adviseur van het departement inzake de Sovjet-Unie. Gewapende politie in jeeps en te voet, uitgerust met traangasbommen, bewaakten alle toegangen tot de Amerikaanse, ambas sade toen de ambassadeurs arriveerden. De millioenen stakers in Italië zijn Woens dagavond na afloop van.de 12-uürstakihg naar hun werk teruggekeerd en bussen en trams reden heden weer in Rome en de andere grote Italiaanse steden. De staking is gekenmerkt door talrijke relletjes. Er is melding gemaakt van één dode. Een regeringswoordvoerder verklaarde hedenavond, dat het machtsvertoon van de politie het doel van de staking: martelaren te maken, heeft verijdeld. Het hoofdkwar tier van het onder communistische leiding staande vakverbond, dat cle staking had uit geroepen, noemde haar „een volmaakt suc ces". Toen de schemering viel, keerden vele gearresteerde demonstranten met moede schreden- te Rome terug. Zij waren 'door- politiewagens 16 km buiten de stad ge bracht en daar afgezet. Omdat de verkeers diensten staakten, 'moesten zij te voet terug. Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Rome. dat bij een betoging tussen politie en demonstrerende stakers te Parma een staker is gedood en verscheidene mannen van beide partijen zijn gewond. Tengevolge van de dood van deze demon strant dreigt thans opnieuw een staking. De demonstrant, een werkloze boerenarbeider, Zaterdag begint de unie- conferente te Djakarta DJAKARTA, 22 Maart. (Aneta). Zater dagmiddag zal de unie-conferentie te Dja karta worden geopend in het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hierbij zullen de leden van het corps diplomatique aanwe zig zijn. Na de opening zaL de conferentie in besloten vergadering worden voortgezet tot vaststelling van de agenda en benoe ming van de commissies. In de avond zul len de leden van de conferentie worden ontvangen door president Soekarno. Pre mier Hatta zal als voorzitter en minister Van Maarseveen als vice-Voorzitter der conferentie optreden. Overwogen wordt een deel van de besprekingen in een der bergoorden bij Djakarta te voeren. De Ne derlandse ministers hopen 2 April te kun nen terugkeren. Technische missies naar de Verenigde Staten Drie groepen van in totaal ongeveer 110 deskundigen op het gebied van liet binnen landse vervoer uit aan de "organisatie voor Europese Economische Samenwerking deel nemende landen zullen binnenkort naai- de Verenigde Staten vertrekken ..overeenkom stig een op 16 Maart genomen beslissing van de Raad van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking te Parijs. De eerste groep zal zich hoofdzakelijk bezighouden met een studie van het vervoer en het opslaan van snel aan bederf onder hevige waren. Dc tweede groep, die eveneens bestaat uit 40 leden, zal een onderzoek instellen naar de jongste ontwikkelingen op het ge bied van de electrificatie van spoorwegen, het gebruik van Diesellocomotieven, het moderniseren van stations en spoorwegver bindingen. Tenslotte zullen de deelnemende landen 30 vertegenwoordigers zenden naar een serie lezingen over de verbetering.van we gen. welke van 5 Mei tot 2 September 1950 te Washington zal worden gehouden. die in een ziekenhuis aan kogelwonden overleed,, zou volgens het communistische, vakverbond met een machinegeweer in de maag zijn geschoten. Het bestuur van het vakverbond kwam Woensdagavond in spoedzitting bijeen om te beraadslagen over een nieuwe stakings actie uit protest tegen de dood van deze man. In totaal zijn bij de laatste demonstraties één man gedood, 4 ernstig gewond en een groot aantal anderen licht gewond. Gaston Eyskens, de premier van het Belgische demissiónnaire kabinet, heeft zijn taak als informateur moeten opgeven. De 80-jarige Katholieke leider graaf Car ton de Wiart, die als minder gematigd geldt dan zijn partijgenoot Eyskens, heeft thans zijn taak overgenomen. Carton de Wiart verklaarde Woensdagavond, dat „het land moet terugkeren in het consti tutionele spoor. Voor zover het mij be treft wil dit zeggen: de terugkeer van Koning Leopold.'' De ministers van Staat, die het hoogste Belgische consultatieve orgaan (de ge heime raad) vormen, zullen heden in ge heime zitting bijeenkomen. Gaston Eyskens verklaarde aan de pers, dat „de toestand in het land bijzonder ernstig" is. Hij zei, dat graaf Carton cle Wiart „de informatieve opdracht zal uit voeren in dezelfde geest als ik dat deed en in overeenstemming' met mij." Eyskens verklaarde verder, dat hij, na de vele onderhandelingen die hij hacl ge voerd, had moeten vaststellen, dat hij zich voor de onmogelijkheid bevond op korte termijn een regering te vormen, of het had een homogeen Katholieke regering moeten zijn, met alle mogelijkheden die deze formule met zich brengt. De Socialisten trachten thans de alge mene staking van 24 uur, die voor Vrij dag in Wallonië is uitgeroepen, ook in Brussel voor te bereiden. De Socialistische parlementsleden zullen aan het hoofd van meer dan 300.000 arbeidei-s door de stra ten van Luik, Charleroi en Bergen mar cheren. Koning Leopold wordt in zijn villa te Pregny, bestormd met adviezen van uiteen lopende aard. Hij ontvangt bezoekers en telefoongesprekken uit Brussel. Praag wijs) Franse leraren uit De Tsjechoslowaakse regering heeft vier Franse leraren, onder wie één vrouw, uit Tsjechoslowakije gewezen. Een der leraren moet het land binnen drie dagen verlaten en de andere drie in zeven dagen. Commissie van onderzoek adviseert: Britse regering publiceert delen van geheim rapport De officiële commissie van onderzoek naar de kwestie van het cpperhoofdschap over dc Bamangwatostam in Beetsjoeana- land heeft eenstemmig" geadviseerd Seretse Khama niet als opperhoofd te erkennen, aldus heeft de Britse regering gisteren medegedeeld. De commissie adviseert verder Seretse uit zijn stam te verbannen. Het rapport van dc commissie wordt geheim gehouden. In haar witboek verklaart de Britse rege ring, dat zij zich met zekere in het rapport opgenomen argumenten en gezichtspunten niet kan verenigen. Naar het oordeel van de commissie, aldus deelt de regering verder in haar Witboek mede, is de afwezigheid van Seretse Khama uit het protectoraat Beetsjoeanaland in de huidige omstandigheden van essentieel belang voor de vrede en orde in het Ba- mangwatoreservaat en een periode van rechtstreeks bestuur in het eigen, belang van de Bamangwato's. De commissie adviseert dan ook, dat aan Tsjekedi (de oom van Seretse en voorma lig regent van de stam) niet wordt toe gestaan naar het reservaat terug te keren. Als. argumenten tegen erkenning van Sei'etse voert cle regering aan, dat reeds tekenen waren waar te nemen van scheu ring in de Bamangwatostam, dat cle twee belangrijkste van de zeven, overige stam men in Beetsjoeanalandizich tegen:Sëretse's huwelijk hebben uitgesproken; dat er twijfel- over bestaat of.Seretse zich.naar behoren van de verantwoordelijkheid'als opperhoofd zou kwijten en dat er onzeker heid bestaat over de vraag of Seretse vol doende steun bij zijn stam zou vinden en over de houding van de stam tegenover eventuele kinderen uit het huwelijk van Seretse. Zoals bekend is aan Seretse toegestaan tijdelijk naar Beetsjoeanaland terug te keren in verband met regeling van parti culiere aangelegenheden en de bevalling van zijn vrouw, welke in Juni wordt ver wacht. Uit de tekst van het witboek dei- Engelse regering meent men te kunnen opmaken, dat het misschien aan Seretse zal worden toegestaan ook daarna in het protectoraat te blijven zolang zijn tegen woordigheid geen moeilijkheden veroor zaakt. Reactie De „Times" schrijft: „Seretse Khama heeft ongetwijfeld een onpolitiek huwelijk gesloten en na dit huwelijk is hij op een wijze voor zijn vrouw opgekomen, die hem slechts tot eer strekt". Omtrent het in het witboek genoemde argument, dat erkenning van Seretse Kha ma als stamhoofd der Bamangwato's na zijn huwelijk met.een blanke vrouw ver deeldheid onder de stamgenoten zou kun nen wekken, schrijft de „Times": „Er heerste reeds grote verdeeldheid onder de Bamangwato's, voor zich het vraagstuk van Seretse Khama's huwelijk voordeed. Streeft de regering er niet naar een volkomen onbereikbare mate van eenheid onder de Bamangwato's.te bereiken döór het toepas sen van middelen, die zeer wel tot een ge heel tegengesteld resultaat kunnen leiden?" Sommigen adviseren de Koning „onmid dellijk of geleidelijk af te treden" en anderen sporen hem aan „het been strak te houden en de uitspraak van het parle ment op te volgen". Het bestuur van het Socialistische vak verbond verklaarde heden na een verga dering, dat „een algemene staking in het gehele land op een geschikt ogenblik zal oplaaien." Onder de 28 „ministers van staat", zo als de leden van de geheime raad worden genoemd, zijn dertien leden van de (Katho lieke) Christelijke Volkspartij; zeven zijn Socialisten en acht Liberalen. De CVP- leden zijn voor terugkeer van Koning Leopold; de Socialisten zijn er tegen en cle Liberalen zijn verdeeld. Het bijeenkomen en aan cle regering adviseren van de Belgische ministers van Staat is een hoge zeldzaamheid. Het ge beurde in de recente historie van België tweemaal, namelijk op 8 Juni 1870 en in de nacht van 2 op 3 Augustus 1914. Thans is het dus de derde maal. Een der Liberale leden van de Belgische „geheime raad" is Camille Gutt, voorzitter van het Internationale Monetaire Fonds te Washington. Gutt is per vliegtuig uit de Verenigde Staten vertrokken, om de zit ting te kunnen bijwonen. Men verwacht, dat graaf Carton de Wiart pas met het raadplegen van de Bel gische politieke leiders zal beginnen, na dat de „geheime raad" heeft vergaderd. Bidault wil vijf procent loonsverhoging geven De Franse premier, Georges Bidault, heeft gisteravond in een radiorede algemene voorwaarden bekend gemaakt, waarop cle regering bereid is aan de looneisen van cle stakende arbeiders tegemoet te komen. De stakingen hebben thans reeds 3Vfe week geduurd- De door Bidault bekend gemaakte voor- w aarden zijn: vijf percent loonsverhoging plus een „productiviteitsbïjslag" van 2 of 3 percent, 'die met ingang van Juni zal wor den uitbetaald in'die genationaliseerde be drijven, waar de verhoogde productie de bijslag rechtvaardig!. De vakverbonden zijn niet zeer tevreden over de voorstellen, doch de stakingsmoe heid en de uitputting der weerstandskas- sen zullen naar de mening van waarne mers vele vakverenigingen tot een tijdelij ke aahvaarcling van deze voorwaarden be wegen. De minister kondigde voorts een groot plan voor woningbouw aan. De leiding der genationaliseerde industrieën zou met ver tegenwoordigers van de arbeiders spreken over cle uitbetaling van prestatietoeslagen. Bidault zei te hopen clat de particuliere ondernemers de staal in deze zouden na volgen. De minister waarschuwde de werkgevers clat winstvergroting ten koste van cle ar beiders niet meer zou worden geduld. Hef woord is aan Léon Bloy (in 1906): Wij belenen bet voorspel van ee?i ongehoord dramavan een soort zoals men cr sinds verscheidene eeuwen geen gekend heeft, en ik nodig u uit lol een zekere mate van overdenking. West-Duitse regering wenst verkiezingen in het hele land Doel: een nieuwe grondwet De West-Duitse regering stelt in een of ficiële bekendmaking voor. dat Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de V.S. een kieswet ontwerpen voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland voor een constituerende vergadering- De verkiezin gen zouden moeten staan onder controle van commissies, waarin vertegenwoordi gers van alle vier bezettingsmogendheden of van de U.N.O. zitting zouden moeten hebben. Deze constituerende vergadering zou als enige taak hebben een Duitse grondwet op te stellen, die ter goedkeuring aan het Duitse volle zou worden voorgelegd. Het instellen van persoonlijke vrijheid van po litieke actie in alle vier zónes zou hieraan moeten voorafgaan, aldus de regering. Een hooggeplaatste Oost-Duitse functio naris verklaarde tegenover Reuter, dat het West-Duitse voorstel „slechts propaganda" was. „Oost-Duitsland zou alle maatregelen voor de hereniging van Duitsland toe juichen, maar voorbereidingen tot hei hou den van verkiezingen in geheel Duitsland zouden echter onmogelijk getroffen kunnen worden zolang West-Duitsland nog niet bevrijd was van de tegenwoordige koloniale status"- Ecn Britse woordvoerder heeft verklaard, clat algemene verkiezingen zeer wenselijk zijn, doch dat het niet aannemelijk is, dat alle vier bezettingsmogendheden zullen instemmen met de door de regering te Bonn voorgestelde voorwaarden. In regeringskringen in de Franse hoofd stad betoonde men zich in sterke mate voorstander van het. houden van algemene verkiezingen. Er zou in Oost-Duitsland Échter veel moeten veranderen. Proces in Tsjechoslowakije Hei Praagse blad „Prace" meldt, dat een 23-jarige deserteur, Jaroslav Vetejska, te. Hodonin ter dood is veroordeeld op be schuldiging van terreur, moord en spion- nage. Met hem stonden 13 anderen, onder wie vier vrouwen, terecht. Zij kregen ge vangenisstraffen variërend van levenslang tot vier jaar. Een R.K. geestelijke wercl tot 15 jaar veroordeeld. Allen zouden hebben gewerkt voor cle geheime diensten van cle V.S.,. hei Vaticaan en Frankrijk. Ministers van Europese zaken ,De commissie voor algemene zaken van cle Europese Assemblee heeft hét voorstel aanvaard, dat elke bij de Raad van Europa aangesloten staat een minister voor Euro pese aangelegenheden moet hebben. Het voorstel komt 31 Maart in de permanente commissie van de Assemblée ter sprake. Na aanvaarding gaat het naar het minister comité, dat van 30 Maart af vergadert. ADENAUERS VOORSTEL PARIJS. (Reuter-AFP). De Franse minister van Voorlichting, Paul Henri Teitgen, heeft naar aanleiding van de voor stellen van kanselier Adenauer tot een Frans-Duitse unie verklaard, dat Frank rijk met bepaald voorbehoud bereid is elk voorste! tot een nauwere samenwerking met West-Duitsland in overweging te ne men. Teitgen zeïde dit na een vergadering van het kabinet waarop de minister van Buitenlandse Zaken, Scliuman. een ver klaring had afgelegd over de eerder door Adenauer gedane voorstellen. De Franse regering, aldus Teitgen, heeft vele malen bewezen voorstander te zijn van een opbouwende oplossing, die Duits land in staat zal stellen de plaats in cle Europese gemeenschap in te nemen, welke dit land toekomt. De Franse regering blijft er echter stellig van overtuigd, dat een blijvende Frans-Duitse regeling opgeno men dien tte worden in een collectieve or ganisatie van Europa. Een economische unie tussen twee grote landen vormt een gecompliceerde en lang durige onderneming en vereist, dat de pro ductie van beide landen met elkaar in overeenstemming wordt gebracht. Boven genoemd voorbehoud in aanmerking ge nomen is Frankrijk echter bereid ieder concreet voorstel tot verdere toenadering in overweging te nemen. Een woordvoerder van cle Britse rege ring verklaarde, dat Engeland iedere stap zou toejuichen, welke Duitsland tot een hechter vereniging met de rest van Europa zou brengen. Maria Nieves Alvarez, een zesjarig meisje uit een arm kinderrijk gezin te Suarez (Spanje), is dezer dagen op Schiphol gearriveerd. Zij gaat naar haar tante, mrs. Teresa Alvarez-Coinéz in Havana, die haar zal opvoeden. Vanavond zal ze. de reis voortzetten en zolang is.de K.L.M. met:de zorgen over de kleine belast. De K.L.M.-stewardess mej. 1. Disselkoen heeft de zorg .voor het kleine meisje op zich genomen. De foto toont het kleine meisje verdiept in de avonturen van Tom Poes. Chinese communisten geven meel voor kanonnen De Chinese nationalistische minister van defensie spreekt in een communiqué van „de gewetenloosheid van de communstische autoriteiten in Peking, die levensmiddelen naar de Sovjet-Unie zenden, terwijl het Chinese volk er dringend behoefte aan heeft." Volgens de verklaring zouden stu denten te Peking onlangs het verirek van treinen met levensmiddelen naar Rusland hebben willen beletten. Hun stappen bij de communistische autoriteiten leverden niets op, waarna tien studenten op de rails gin gen liggen. De treinen, aldus de verklaring, vertrokken ecihter op de vastgestelde tijd en vermorzelden enkele studenten. Zij zou den gelaten zijn met. meel, clat als betaling diende voor 100 luchtdoelkanonnen die onlangs te Sjanghai waren aangekomen. De West-Berlijnse pers bereidde het tweede voorstel van Adenauer een koel onthaal. Dc pers in cle Oostelijke sectoren gaat Adenauers verklaring stilzwijgend voorbij. De „Sozïal Demokrat" zegt: „Het ver langen naar een Frans-Duits compromis bezielt stellig de grote meerderheid van onze bevolking. Doch waarom verzuimt men stelselmatig in dezen het advies van de volksvertegenwoordiging in te winnen, die alleen verantwoordelijk is voor de bui tenlandse politiek?" Wassend water bedreigt Australische stad Het Zuidelijke gedeelte van de Australi sche staat Nieuw-Zuid-Wales wordt door overstromingen geteisterd. Volgens politie berichten werd verwacht dat de stad Wag- gawa.gga. die in liet midden van het getrof fen gebied ligt, hedenochtend vroeg onder water zou komen te staan. Een derde ge deelte van. de 15.000 inwoners van Wagga- wagga werd door leger, politie en vrijwil ligers geëvacueerd. Zakenlieden waren koortsachtig bezig met het bouwen van uit cement, bakstenen en zandzakken samengestelde „borstwerin gen" om hun winkels te beschermen tegen liet puin, clat de buiten zijn oevers getreden Murrumbidgee- ri'v ier meevoert. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt en nevelig met hier en daar enige motregen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Voornamelijk des nachts iets zachter. Zon op Maan op 24 Maart: 6.35 uur, onder 18.59 uur 8.14 uur. onder 0.52 uur Hoog en laas water in l.lmuld DondercJae 23 'Taart: Hoog water: 6.23 en 18 40 uur. Laag water: 2.04 en 14.25 uur. "Vrijdag 24 Maart: Hoog water: G.55 en 19.16 uur. Laag water: 2-31 en 14.53 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1