Een -nijver geslacht werkfe mee aan Beverwijks bloei Velsen speelt Zondag tegen WE Grootste schoon heidsontdekL sinds 1863 Paviljoen Paradis Donderdag 23 Maart 1950 Op 23 Maart 1789 overleed Agge Roscam Kool Een nijver werkende middenstand is van groot belang voor het welzijn en de groei van een plaats. De stede Beverwijk heeft omstreeks de helft van de 18e eeuw zulk een geslacht binnen haar muren gehuisvest. En omdat het in deze maand 200 jaar geleden is, dat de „stammoeder" van dit geslacht in het Proveniershuis in Haarlem overleed, is het goed een blik te werpen in de geschiedenis van dit huis. Het betreft hier het geslacht Roscam Kool. En wel heel in het bizonder Agge Roscam Kool, die in October 1714 het levenslicht aanschouwde en die op 22- jarige leeftijd in het huwelijk trad met Trijntje Jans Honig (4 November 1736). De familie Kool stamt uit het Duitse plaatsje Solingen, dat sedert eeuwen be kend is om zijn zwaardenindustrie en messenfabricage. Hoe men aan de naam Roscam kwam, vertellen de volgende regelen. Een zekere Jan Lenertz bezat een derde aandeel in een azijnmakerij, maar Philip Jansz in Wijk aan Duin en Hendrik Pot- horst van Beverwijk hadden de andere twee aandelen in hun bezit. In 1665 heeft toen Jan Lenertz deze aandelen gekocht en zo werd hij de bezitter van het bedrijf maar tevens van het pakhuis waarin dit werd uitgeoefend. Dit pakhuis heette de Roscam en zo werd de zoon van deze Jan Lenertz Koe- kebakker later bekend als Agge Jansz Roscam. Een kleinzoon van de eerste familie Kool uit Solingen, namelijk Jacob Kool, die in 1706 overleed, liet uit zijn huwelijk met Petronella Hackaert een zoon Petro, geboren in 1686, na. Deze Petro, die later Pieter werd ge noemd, en bierbrouwer was in het Witte Lam op de Rozengracht in Amsterdam, huwde in 1710 Anna Roscam, een dochter van Agge Jansz Roscam. Hij werd deelge- nooit in de zaak in „azijnwater" en zo kwam de naam Roscam Kool op het tapijt. In de knusse sfeer van het oude Bever wijk is dit geslacht opgegroeid, het he„eft er gewerkt en is er tenslotte ten gi*ave ge dragen. Behalve zijn drukke besognes in de Wijk had Agge het boekhouderschap van een walvisrederij, waar een zekere Claes Arends voor voer. Ook Pieter Kool heeft aan de walvis vangst deelgenomen, maar van 1720 af keerde de fortuin hem de rug toe. Uit het huwelijk van Agge met Trijntje Honig werden elf kinderen geboren. Twee van hen stierven heel jong. Agge behoorde tot de Doopsgezinde Ge meente. In het oude lidmatenboek staat ge schreven: 1737. Twee man zijn met den Kristelijken waterdoop bedient en voor leden aangenomen. Agge Cool en zijn huis vrouw Trijntje Honig. Hij behoorde, zo heeft de heer G. J. Ho nig, die de gegevens voor dit overzicht ver schafte aangetekend, met hart en ziel tot de Secte der Collegianten of Rijnsburgers. Agge heeft zelf meer dan eens te Rijnsburg gepredikt en er verschillende personen ge doopt. Bij deze dopelingen was ook Aagje of Agatha Deken, die in het Collegianten- weeshuis „de Oranje appel" in Amsterdam werd opgevoed en die als medewerkster van mevrouw Betje Wolff-Dekker haar sporen op literair gebied later verdiende. Dat Agge Roscam Kool een van de voor aanstaande Rijnsburgers was blijkt hieruit, dat hij in 1747 werd afgevaardigd om Prins Willem II te complimenteren namens de collegianten. Hoewel bij de latex-e leden van de familie gold dat Agge meer kunst- wetenschapsmens was dan koopman, kan men dit gevoegelijk in twijfel trekken. Hij heeft zijn zaak opgewerkt tot een ge renommeerd bedrijf, dat ongeveer een eeuw heeft bestaan en dat vele x-elaties met het buitenland onderhield. Deze voorstander van de verlichte denk beelden van Rousseau en van de encyclo- paedisten, aanhanger van de proefonder vindelijke natuurkunde, stierf op 23 Maart 1789 in de oudei'dom van 74 jaar en ruim vijf maanden. Zijn stoffelijk overschot werd aan de aarde toevertrouwd in het midden koor van de Grote Kerk in Beverwijk waar sinds 19 Mei 1781 zijn huisvrouw Trijntje Honig lag begraven. Kroonprins Constantin van 'Griekenland en zijn zusjes prinses Sophie (links) en prinses Catherine bewonderen in Athene enkele van de 25.000 cendags-Leghorn- kuikens, die per vliegtuig uit Holland ge ïmporteerd zijn om de Griekse kippen- stapel te verbeteren. Jubileum Bond van Bloemboilenhandelaren De Bond van Bloembollenhandelaren had, strikt genomen, reeds in Januai'i zijn gou den jubileum moeten vieren, maar men heeft deze viering verlegd naar de tijd. waarin de hyacinthen en tulpen bloeien. Het bondsbestuur heeft voor deze ge legenheid verscheidene buitenlandse gasten uitgenodigd de feesten bij te wonen. Op Woensdag 19 Apx'il zal de eerste ont moeting van de jubilerende organisatie met haar gasten plaats hebben op het buiten „Duin en Kruidberg" te Santpoort. Op Dondex'dag 20 April zal men gezamen lijk een bezoek brengen aan de Demonstra- tietuin van het Bloembollenvak op „Tres long" te Hillegom en aan de Nationale Bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse. Bij deze gelegenheid zal Gravin Jacoba van Beyeren, die zoals bekend fungeert als „schutspatroon" van de tentoonstelling, die in haar voormalig domein wordt gehouden, als gastvrouw optreden en daartoe van haar inmiddels zeer vervallen slot „Teylingen" te Sassenheim uitraden. Na een bezoek aan Graaf van Lynden op Huize Keukenhof, zal zij bondsbestuur, leden en gasten verwel komen. Vrijdag 21 April zal men in de morgen uren de keuring verrichten van de voor- Castricam Castricumse Postduivenhouders bijeen Vrijdag zal de Castriciunse Postduiven vereniging „De Luchtpost" in het café van de heer W. Groot te Bakkum bijeen komen voor het houden van een algemene ledenvergade ring. Op deze vergadering zullen de in- korvers en de klokcommissie benoemd wor den en zullen afgevaardigden voor de algemene voorjaarsvergadering te Alkmaar benoemd worden. R.K. Metaalbewerkers waren bijeen Dezer dagen vond in het Jeugdhuis te Castricum een vergadering plaats van de afdeling Castricum van de onderafdeling „St. Eloy" van de K. A. B., die de metaal- bewerkers omvat. De hoofdbestuurder de heer J. Brussel hield een leerzame toespraak over het werk in deze onderafdeling van de K. A. P. In het bestuur ontstond een mutatie door'de be noeming van de heer Hartog. Tot slot vond een verloting-plaats waaraan vele fraaie prijzen waren verbonden. voor DONDERDAG 23 MAART Luxor Theater, 7 en 9 uur: Filmvoorstel ling voor de Algemene Beverwijkse Cul- tux-ele Commissie. VRIJDAG 24 MAART Bioscopen: Nieuw programma. VOETBALOVERZICHT Voor VSV en Stoxnivogels zit de compe titie er op: De eerste klassers besloten hun vrij matige seizoen met een nederlaag tegen de kampioen Blauw Wit en Stormvogels, dat na de nederlaag tegen OSV kennelijk geen enkel puntje meer wilde verspelen, teneinde althans tot het laatst het theore tisch kansje te. behouden, bond ook WA aan de zegewagen. De ploeg bezet door de nederlaag van West-Frisia definitief de tweede plaats, geen slecht resultaat overi gens. Voor de derde klas A komt Terrasvogels in actie tegen Always Forward. Deze club uit Hooi'n is een zeer ernstige candidaat voor de bovenste plaats, zodat het voor de hand ligt, dat de kansen voor Terrasvogels niet te hoog moeten worden aangeslagen. Alleen het feit, dat de Santpoorters onlangs ook vrij onverwacht tegen APGS een puntje in de wacht sleepten, is misschien nog een stimulans voor hen, om te trachten die prestatie te herhalen. SchagenKlnheim brengt twee clubs tegenover elkaar, die beide nog een behoor lijke kans maken om tenslotte in de gevaar lijke zóne terecht te komen. Aan spanning zal het dan ook in deze ontmoeting niet ontbreken. Hetzelfde kan gezegd worden van BeverdwijkDIO, want ook deze clubs kunnen nog lang niet rustig adem halen. In beide gevallen voelen wij veel voor een gelijk spel! In 3 B is ADO door de 4-0 nederlaag tegen Kennemers weer wat vaster op de onderste plaats gedrukt. Hoe het spant om deze plaats, moge blijken uit onderstaande cijfers: DTS 15 gesp. 10 punten. Succes 15 gesp. 8 punten, ADO 15 gesp. 7 punten. Zondag trekt Kennemers naar Succes. De ADO'ers hopen natuurlijk, dat ook ditmaal de Beverwijkers weer aan het langste eind zullen trekken. De kans daarop is groot! De Heemskerkers zelf spelen uit tegen ZSGO. De kans, dat zij één of twee pun ten zullen medenemen, lijkt ons vrij gering. In de derde klassse C deden Helder en Velsen beide wat van hen verwacht werd, zodat de spanende eindspui't tussen beide clubs nog voortduurt. Velsen moet Zondag naar WE, De Wijk aan Zeeërs kunnen deze ontmoeting heel wat rustiger spelen dan de Santpoorters, want zij staan veilig in de middenmoot. We zijn dan ook van mening, dat Velsen niet zonder meer op de punten beslag zal leggen. DEM trekt naar WMS. Ondanks hun kranige overwinning van Zondag j.l. op WE zijn de Beverwijkers nog niet buiten gevaar. We geven de Kennemeilanders een goede kans op de punten! Een andere belangrijke wedstrijd in deze afdeling is HelderDCG. In de vierde klasse C deed CSV bijzonder goed werk door HSV een nederlaag toe te brengen. Maar WSV won ook. zodat er ten opzichte van de bovenste plaats nog volop spanning is. Zondag spelen de Castx-icüm- mers in Egmond tegen Zeevogels. Ook deze ontmoeting kunnen de CSV'ers winnen! In de vierde klasse F verbeterden de kan sen van WB door de onverwachte neder laag van Rivalen tegen Swift. Zou er ïxog een kans zijn voor de WB'ers? PEV verloor tegen Oranje Zwart en de kans om nog te ontkomen aan het spelen van degradatie-wedstrijden lijkt ons vi"ij- wel uilgesloten, temeer daar wé Zondag a.s. tegen WB weer een nederlaag voor de lEV'ers verwachten. tuinen, die staan ingeschreven voor de jubileum-wedstrijd door de Bond georga niseerd. Des middags heeft een receptie plaat* in het kantoor van dc Bond in het Kenaupark te Haax'lem; des avonds heeft een ontvangst plaats ten Stadhuize te Haarlem door het gemeentebestuur. Zaterdag 22 April zal te Sassenheim het Bloemencorso gade geslagen worden, waar na de gasten zich naar Noordwijk zullen begeven om daar aan een gemeenschappe lijke maaltijd het jubileum te besluiten. Ter gelegenheid van dit jubileum is door de Bond van Bloembollcnhandelai-en een gedenkboek uitgegeven met. bijdragen in vier talen, waarin de historie van de Bond over de vijftig jaar van haar bestaan be schreven staat. NIEUWE BURGEMEESTERS Tot burgemeester van Nieuw Beijerlan'd, Goudswaard en Fiershil is benoemd de heer W. J. D. van Dijck, gemeente-ontvan ger te Driebergen-Rijsenbürg. Benoemd is tot burgemeester van Havelle (Dr.) de heer J. Kuil, wethouder der ge meente Kampen. Tot burgemeester van Nieuw Leusen (O.) is benoemd de heer J. Hoekstra, commies redacteur ter gemeenteseci-etarie van Barx-adeel. De Prins zal de Holland Fair in Philadelphia openen (Van onze parlementaire redacteur) Prins Berhhard zal op 5 Mei in Phila delphia de Holland Fair, de grote Neder landse export-tentoonstelling openen. Deze tentoonstelling wordt gehouden in de wa renhuizen van het Gimbel-concern en vormt een onderdeel van de Nederlandse exportbevordering. De Ministerraad hecht te er Maandag zijn goedkeuring aan, dat de Prins deze opening verricht. Dit deelde Z.K.H. Woensdag mede in een persconferentie, waarin hij een cn an der vertelde over zijn reis en van veel kennis van zaken getuigende antwoorden gaf op de hem door de journalisten ge stelde vragen. Dit contact xnet de pers valt ten zeerste te loven en menig overheidspersoon in Nederland kan in dit opzicht een voor beeld nemen aan de Prins, die volledig begrip heeft getoond van het belang van een goede voorlichting der openbare mening. Van dit begrip gaf de Prins ook dui delijk blyk toen hij verklaarde het bui tengewoon belangrijk te achten dat jour nalisten hem op zijn reis hadden verge zeld. Hij achtte het zeer gewenst dat dit weer het geval zal zijn als hij in opdracht van de regering voor de tweede xnaal een buitenlandse reis zou ondernemen. De Prins verklaarde dat hij zich uit sluitend op informatief gebied bewogen had. Afspraken zijn in de landen, die hij bezocht heeft, niet gemaakt. De Prins heeft zijn inlichtingen aan de regering doorgegeven en deze heeft de taak te be slissen wat er mee gedaan kan Worden. Deze informaties betroffen onder andere emigratie- en exportaangelegenheden. In Canada is gesproken over het Cana dese aanbod, kosteloos Nederlandse mili taire specialisten op te leiden. De minister van Ooi-log zal over dit aanbod nader over leg plegen met de Canadese ministers, die binnen kort naar Den Haag komen. Voor Nederland zijn op het ogenblik de beste economische mogelijkheden in Vene zuela aanwezig. Ook zijn er mogelijkheden in Brazilië, maar hiervoor zal een langere tijd van ontwikkeling nodig zijn. De Prins geloofde dat er daar op den duur ook grotere emigratlemogelijkheden zullen ontstaan. Ook in Mexico zag de Prins mogelijkhe den voor onze landbouw-emigranten. Het land is vruchtbaar; men heeft er soms drie oogsten per jaar. 11) Nou zal ik je het huis eens laten zien!" bood Bunkie aan. Samen liepen ze de grote tuin door, die rondom de mooie villa lag. En daarna kwamen ze aan de deur van een tuinkamer, waar ze binnen gingen. „Hier heen", zei Bunkie. „Ik zal je naar de speelkamer brengen, waar ik thuis hoor. Hier, eerst deze gang doorKijk, daar is de deur al. Moet je eens zien, daar staat al het speelgoed." Ze stonden nu voor een deur, die pp een kier stond. Rick keek naar binnen. Hij zag een heleboel speelgoed, een poppenhuis, blokkendozen, ballen en wat niet al. „Van wie is dat eigenlijk?" vroeg Rick. „Van Bob en Lukje", legde Bunkie uit. „Broer en zus, weet je". „Zijn ze aardig voor je?" wou Rick weten. „O, ja hoor!" zei Bunkie. „Ze behandelen ons goed en ze maken hun speelgoed niet stukmaar ze zijn er erg netjes op, nooit ruw of slordig. Ze zijn nu weg, met vacantie, daarom kan ik nu gaan waar ik wil. Ik heb het hier best naar m'n zin. Jij moest ook maar hier blijven!" „Dat zou ik graag willenzei clowntje Rick. ADVERTENTIE Vrouwen profiteren van Marshall-Pi^ eerste in Europa een maakt volgens een volslagen dc. Dit geschiedt met behuln Sharples-installatie, die de maakt met een kracht. 14000 nJ.r1 dan de zwaartekracht schoonheidsontdekking sin^ ft De nieuwe Castella Schoonheid*., ook ongekend zuiver, onzesbïr Jl heilzaam voor de huid, en g?n,5': een niet na te volgen manierS „Iedere vrouw kan mooi zijn» Ui 1 door groter betekenis dan ooli il zeven dagen moet zelfs een ve 3 huid oplevexx tot nieuwe jeusd L "1 frisheid. JLUM ZEEPKW ALITEIT UNIEK VOOR EUROPA. De historie meldt, dat Cleopatra zich in ezelinnenmelk baadde, om haar huid mooi te houden. In de loop der tijden hebben mooie vrouwen nog veel vreemder midde len te baat genomen. Een goede vijftig jaar geleden begonnen de fabrikanten van de tegenwoordige Castella-zeep, als eersten in de wereld, heilzame oliën aan hun zeep toe tc voegen, waardoor deze zeep ook wel dadig voor de huid werd. En het is 'wederom de fabrikante van Castella, de N.V. Dobbelman te Nijmegen, die (door middel van het Marshall-Plan)->ais SCHEEPVAART Aagtekerk, 21 anker Suez, 22 te Pt. Said verw. AbbedIJk. 21 v. Recife n. Bahia. Agamemnon. 19 te New York v. Ciudadtrujlllo. Alcor. 21 v. Victoria n. Bahia. Aletta (tl. 21 v. Djakarta n. Pladju. Alkaid. pass. 21 Wight. Alnatl. pass. 21 Fernando Noronlia. Amstelland, 21 v. Las Palmas. Andijk. 21 v. Londen n. Antwerpen. Aalsdijk. 21 540 m. W.ZW. Ouessant Adinda (tl, 16 v. Singapore n. Haiphong. Alcyone. 212 120 m. W. Finïsterre. AldabI, 21 v. Antw. n. Hamburg. Alihdijk. 21 420 m. NO. Bermuda. Amstelstad. 21 440 m. W. Finïsterre. Axeldijk, 21 630 m. W. Ouessant. Alblreo, pass. 21 St. Vincent. Algonquin Victory. 24 verw. te R'dam V. N. York Appingedam. 21 v. Malaga n. Cadiz. Arcndskerk, 23 v. Cochin tc Alcppy. Alkaid. 22 anker bij boei NF 2 door mist. Bhli, 21 v. Semarang. 22 verw. te Djakarta. Barendrecht (t), pass. 21 Finïsterre. Bengkalis. 212 te Salala. Bennckom, 21 290 m. W. Ouessant. Bloemfontein, 21 135 m. O. Madeira. Elijdendijk. 21 200 m. O.t.N. Malta. Bonaire. 21 400 m. Z.ZW. Fayal. Bengkalis, 21 v. Salala n. Aden. Castel Bianco, 21 270 m. ZO. Dondrahead. Celebes, 21 te Liverpool. Camphuys, 21 v. Soerabaja n. Semarang. Colytto. 22 voor do Waterweg (mist). Delfshaven, 21 240 m. ZW. ell, Palma. üulvendrecht (t), 21 270 m. O. Kp, Race. Edam, 21 720 m. O. Kp. Race. Esso Amsterdam (t), 21 360 m. NO Sombrero eil. Esso Den Haag (t). 21 740 m. ZW. Fayal. Eendracht, 22 op de Schelde n. Hamburg. Ena. (t), 22 v. Suez. Farmsum, 212 te Melilla v. Genua. Flesland, 21 v. Singapore n. TJ. Pandan. Georgict 21 80 m. O. Bizerta. Goya. 212 540 m. O ZO. Guardafui. Groote Beer, 21 v. Djakarta n. A'dam. Gadila t), 22 verw. Menaelahmadl v. Rouaan. Helena, 21 v. R'dam n. Barbados. Helder. 20 v. Puerto Montt n. Montevideo. Helicon. 22 v. Aruba n. Curagao. Haarlem. 22 v. A'dam n. West-Indië. Hoogkerk. 22 te Yokohama v. R'dam. Hos. 21 te Antwerpen. Jacob Cats. 21 60 m. NW. Kormo. Japara, 22 verw. Belawan v. Moulmein. Joost v. d. Vondel. 21 460 m. O.NO. Bermuda. Katwijk. 21 nog te Rouaan. Kota Agoeng. 22 7 u. te Genua. Lawak. 22 te Bombay v. Colombo. Leersum, 21 v. Port Gentil n. Poirtte Noire. Lekkerkerk. pass 212 Kp. Palos. Limburg. 22 te Port Elizabeth v. Kaapstad. Laertes, pass. 21 Kp. St. Vincent. Luclta tt), 21 te Hamble v. Heysham. Luna. 21 v. Oran n. Hamburg. Lemsterkerk. 22 11 m. dwars Kp. Trafalgar. Leopoldskerk, 21 v. Londen n. R'dam. Macuba (t). 21 v. Tripoli n. Hamburg Maetsuycker, 18 te Fremantle v. Djakarta. Malvina (t). pass. 21 Ouessant. Mataram, 21 v. Belawan. Merwede 21 v. Luanda n. Novoredono. Mijdrecht, 21 v. Eastham te Antwerpen. Maas. 22 verw. Trinidad. Maashaven. 21 110 m. O.t.N, Rio Grande. Maasland, 21 240 m. O. St. Vincent, Mariekerk, 21 400 m. Z.ZW. Guardafui. Metula (t). 21 275 m. N.NO. Fayal. Mod joker to, 21 te Makassar. Molenkerk, 21 dwars Kreta. Murena 11)21 dwars Okinawa. Mentor, pass, 21 Finisterre. Muiderkerk, 21 te Kaapstad. Malvina, 22 verw. Le Havre v. Port Said. Nestor, pass. 21 Finisterre. Noordam. 21 450 m. ZO. Kp. Race. Oranje Fohtein, 18 te Beira v. Lorenzo Marquez. Oma-Ia (t), 19 te Balikpapan v. Pladju. Oberon, 22 v. Carupano n. Aruba. Odysseus. 21 v. Lissabon n. Gibraltar. Polydorus. 19 te New York v. JaVa. Phrontis. 21 100 m. O. Kp. de Gata. Poelau Laut. 21 bij Semarang. Prins Fredcrik Hendrik, 21 15Ö m. Z. Finisterre Prins Joh. Willem Friso. 21 490 m. W.t.N. Flores Paula (t). 23 v. Singapore te Bangkok verw. Prins Maurits. 21 320 m. W. Ouessant. Prins Willem IV, 21 te Barranquilla v. Curagao. Prins W. v. Oranje. 21 te Hamburg v. R'dam. Prins Willem V, 21 verw. te Jacmel v. Port au Prince. Paula ft). 23 te Bangkok verw. v. Singapore. Randkerk. pass. 21 Ouessant. Rotti. pass. 212 Guardafui. Ruys, 21 v. Mauritius n. Mombassa. Rempang. pass. 22 Gibraltar. Rufina (t). 21 v. Sint Eustatius n. Jamaica. Rijn, 21 te Freetown v. Cardiff. Rijnland. 21 v. Rio de Janeiro n. Santos. Rijnkerk. 21 v. R'dam n. Antwerpen. Stad Haarlem. 21 te Savona v. Vlaardingen. Sigli, 23 v. Moelmein te Belawan verw. Sloterdijk, 21 400 m. Z.ZO. Kp. Race. Stad Alkmaar, pass. 21 Kp. Palos. Stanvac Benakat (t), 21 v. Tandjong Oeban n. Soengeigerong. Straat Soenda, 27 verw. te Penang v. Zanzibar. Sunetta (t), pass. 21 Salala. Salawati, pass. 22 Gibraltar. Sarpcdon. 22 v. Port au Prince n. Laguaira. Stad Breda. 21 te Ganga v. Dar es Salaam. Stad Schiedam, pass. 21 Canarische ell n, Pepel. Stuyvesant, 21 v. Laguaira n. Aruba. Sommelsdijk, 22 verw. Suez. Stad Arnhem, 21 v. Sfax n. Gibraltar. Tabinta, pass. 21 Socotra. Tibia (t), 21 dwars Victoria n. Para. Tjibesar, pass. 21 Okinawa. Tjikampek, 21 v. Pört. Elzabeth n. Kaapstad. Tjimenteng. 2i-j^JCohsichan n. Singapore. TJisadane, 20 te Hongkong v. Singapore. Kort en Bondü IS BlNNn Aan mr. J. C. van der Minne». verzoek eervol ontslag verleend# ambt van advocaat-generaal bij het J hof te 's Hertogenbosch, onder danibr voor de door hem in rechterlijke w gen bewezen diensten, en is bei inM5j Seredai advocaat-generaal bij het 's Hertogenbosch mr. S. J. vaiï der*! thans substituut-officier van jusiiy, arrondissementsrechtbank te Maast-- Tot buitengewoon gezant ai macht igd minister bij de Birmaan^ benoemd jhr. H. P. J. Bosch van Drab die in de eerste helft van April ia nieuwe post zal vertrekken. Jhr Bog< Drakenstein was laatstelijk gezanik! kenland. HAARLEM EN OMG0 De voorjaarstentoonstelling \a genootschap ..Kunst zij ons doel" m Zaterdagmiddag 25 Maart in het te „Het Huis van Looy" geopend cn bi 17 April dagelijks toegankelijkDeexa omvat olieverfschilderijen, jaquarellS houwwerken, tekeningen, grafiek en paste kunst. Het koor Katholiek Haarlem s-tJ Donderdag 30 Maart een uitvoering Gemeentelijke Concertzaal, waaraan werking wordt verleend door deiöï de baritons Lucïen Louman en Frhnk Ven. Onder leiding van Albert «ij worden ten gehore gebracht de Passie van Lorenzo Perosi cn ha: 5 Mater van Verdi „Haarlems Motetgezelschap" orjj ding van Maarten: W. Kooy brengtopi dag 5 April in de Bakenesserkerfck' uitvoering in Haarlem van de Passion" van Heinrich Schütz. Aii x werken mede de tenor Jan Laarvel;- bas Kees Deenik. De Haarlemse raad benoeirct; middag mejuffrouw M. Kieft tot lid r Commissie B tot wering van schoofa en dc heer J. Buys tot onderwijicrs A. H. Gerhardschool voor Mulo. Het verbouwen van het herenbti dr. H. D. A. G. Immink aan de B'.:-: daaiseweg te Bloemendaal is opgei aan de fa. J. Plevier en Zoon aldaar. Het voornemen bestaat een ili Bloemendaal-Santpoort van het Jrr voor Arbeidersontwikkeling op te li Tot nog toe behoorden deze plaatseno de afdeling Haarlem. Tarakan, pass. 21 Sa bang. Tiberius, 21 200 m. NW. Trinidad n, Cap-.ö Utrecht, 21 v. Recife n, Belem, Van 't Hoff, 21 800 m. W. Flores. Vulcanus, 24 verw. v. Oran te R'dam. Vlacella (t). 21 600 m. W. Kangaroe et Waterland, 21 v. Santos n. Bahia, Waterman. 21 pass. Burlings, 24 verw ItII Westcrdam. 21 750 m. W.t.Z. Scllly. Willem Barendsz, 21 nog 1000 m, n. Ka; v, vangstgebieden. Winterswijk, pass. 21 Ouessant Waterman, 24 15 u. Hoek van Hollari Willem Ruys. 21 720m. W.NW. MltllMJ. Zeeman. 20 tc Djakarta v. Calcutta. Zuiderkruis, 21 pass. Elba Gape. Zeeland, pass, 21 Port Soedan. KLKlNï| Birmingham. 21 v. Goole n. Harllngen Bemina. 21 te Gothenburg. Corona. 21 te Duinkerken. Crescendo. 22 v. Antwerpen n R'dam. Caland, 22 v. Emden te Delfzijl. Depa, 22 le R'dam. Evertsen, 21 te Newcastle. Frederick 21 v. Lelth n. Blyth. Gruno. 21 v. Bremen te R'dam. Kast III, 21 v. Londen te Rouaan. Hast IV, 21 v. Rouaan n. Manchester. Helvetia. 20 v Hull n. Bremen. Import, 21 v. Oporto n. Lissabon Java, 21 v. Antwerpen n. VlaardiBgEi Jacoba Catharina, 19 te Algiers v. Caci Leny, 21 v. Ballina n. Bristol. Matar, 22 v. R'dam te Antwerpen. Meike 22 v. R'dam n. Lissabon. Monica. 21 v. Dramman n. Middlesbro, Marne, 21 v. Rouaan n. Antwerpen. Noord. 20 v. Lapallice n. Port Jerome Okko Bosker, 21 v. Portsmouth te Root Speedwell, 22 v. Glasgow n. Port Talbot Spess, 21 v. Passajes n. Newcastle, Saba, 21 v. Blyth n. R'dam. Sian, 21 te IJstad. Silvretta, 21 v. Waterford n, Cork. Sambre, 21 v. A'dam n. Parijs. Tromp, 22 v. Swansea te Honfleur. Trompenburgh, 21 v. Hamburg n. Raart Virgo, 21 v. Garston n. Wexford. Van Gelder. 21 v. Grangemouth H-Joaa Veenenburgh, 21 v. Middlesbro n. B dam. Walenburgh, 21 v. Kingslyn n. R'dam. RAT noch MUIS ontsnapt onweerstaanbare tmimivKmtniiiiH'SÜ FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 26) Zij zitten er gedurig in te roeren met een glazen staafje, dan duizelen de suikerkor rels om elkander heen door het gele bier, dan komt er een kraag van wit schuim over de rand te staan. De hotelhouder kijkt een beetje vreemd, hij is dat niet gewend in zijn Bergen, dat kleine kinderen bier drinken. Gefeliciteerd Van der Giezen, zegt Sjoei-d, maar moet je nu je kinderen dronken voeren? Van der Giezen lacht zijn brede, vaderlijke lach, hij kijkt rond zijn kring en slaat met de vlakke handen op de leu ningen van zijn versierde stoel. Het is feest vandaag, zegt hij, het is feest vandaag, zij zullen er niet dronken van worden, want er zit suiker in. En zij krijgen maar één glaasje. Zij moeten weten dat het een bij zondere dag is, dat het een feestelijke dag is. Ik heb dit vat bier cadeau gedaan aan Bart van Dijk, hij heeft het maar subiet aangesproken. Vat een stoel, mijnheer de hotelhouder uit Bergen, wij moeten samen drinken op een lang leven voor onze schil der Van Dijk, die mijn engelbewaarder is geweest. Wij moeten drinken op mijnheer Verhagen, dat hij gelukkig moge worden, want hij heeft mij gelukkig gemaakt. En wij moeten drinken op de hotelhouder uit Bergen, die met zijn twee vrienden naar het Zuiden is komen zien wat er gedaan kon worden om een huisvader uit de mi sère te helpen. Ik zal dat nooit vergeten. Wij zijn een arm volk hier op de zand- dorpen, wij weten niet veel van de wereld af. Maar ik weet dat er ook in Holland mensen met een hart leven. Dat is een hele toespraak, daar moet de kleine kastelein zich eens het voorhoofd van afvegen. De hotelhouder schuift met zijn stoel tussen de kinderen in, hij pakt er van weerskanten een in de nek en zegt: En daar is jullie vader weer terug in het Meiboompje, hoe vinden jullie dat wel? Hij is een kindervriend, hij zou er een paar van die vlaskoppekes mee naar Bergen willen nemen. Niel Verhagen zit naast Annelies, hij heeft zijn aim op de rugleuning van haar stoel gelegd. Hij heeft zijn best gedaan met het koppige bier, zijn wangen zijn er rood van en hij voelt zich plezierig. Er zijn voor Niel Verhagen twee zaken die hem altijd verkwikken, een vrouw cn een scheut alcohol. Hij wordt dan zo helder van geest, de vermoeienis valt van hem af, hij ziet het leven dan als een stuk stop verf dat hij met de handen kneden kan. Als de kleinen hun bier op hebben, moe ten zij naar boven, het is bedtijd ook al is het een feestdag. Annelies en de oudste meisjes beredderen dat vlug en kordaat, maar als de bende aan kant is en schietge bedjes ligt te zeggen om in slaap te kun nen komen, staat Niel Verhagen onder aan de trap op Annelies te wachten. Ik moet je het een en ander vertel len, ik zou willen dat je een wandelingetje met me ging maken. Annelies heeft dat in een of andere vorm verwacht, zij heeft er zich op voor bereid. Zij doet zwijgend een jasje aan en gaat-hem voor door de achterdeur, terwijl de anderen in de gelagkamer voort gaan met hun vat bier leeg te maken. Hoe gaat dat met mensen als Niel Ver hagen, die in een donkere avond de nabij heid voelen van een jonge vrouw, hij neemt haar arm, hij praat zacht en dringend. Hij vertelt haar van zijn leven, van zijn wilde natuur, van zijn onstilbaar verlangen dat hem'na iedere roes weer ongelukkiger doet zijn. Hij maakt een mislukking van zich zelf, hij maakt zich tot drenkeling die ge red wil worden. Misschien wil Niel Ver hagen op dat moment wel gered worden, maar hij weet dat het niet meer kan. Het doet hem goed te pi-alen alsof er nog een kans is en Annelies, die onervaren Anne lies! Zij ziet zich de reddingsgordel in handen gegeven, zij kan een mens, met wie zij medelijden heeft, boven water hou den. Zij heeft nooit veel met liefde te ma ken gehad. Er is een drang die haar naar de Man drijft hier is een man die haar verlangt te hebben. Annelies heeft zich nooit zo dicht bij de liefde gevoeld, zij heeft daar alleen maar boeken over ge lezen. Niel Verhagen is een man uit een boek, hij is een man die op een geheim zinnige manier de aandacht van een vrouw weet te ti-ekken en vast te houden. Hij is een probleem dat boeit. Ik weet niets van je, zegt Annelies zacht, het is vreemd, maar ik heb me wel eens wijsgemaakt dat er geen man op de wex-eld is wiens vrouw ik zou wil len zijn. Dat komt omdat er nooit een man geweest is die ik kon doorgronden. Ik kan nooit op de bodem van hun ziel kijken, zij zijn vaak zo onbegrijpelijk. Ik zou mijn man willen kennen als een boek, van begin tot eind, regel voor regel. Ik vind het prettig om met je te praten, maar ik heb het gevoel dat je niet één, maar twee personen bent. Een die me wat van zijn leven vertelt, en een ander die stil en ondoorgrondelijk zwijgt. Twee personen in Niel Verhagen. Anne lies heeft daar een waar woord gesproken. Niel Verhagen moet dat bij zichzelf be kennen, hij is er even stil van. Zij heeft hem daar even in de spiegel laten kijken. Hij weet het maar al te goed, hij loopt hier wat te vertellen tegen dat meisje, in de hoop dat het haar dichter bij hem zal brengen. De ene persoon in Niel Verhagen praat tegen haar, de ander wacht somber en ongeduldig tot hij haar zal kunnen om vatten. Het is niet eerlijk, maar het is de natuur van Niel Verhagen. Hij heeft het instinct om visouwen te kneden, de ene keer doet hij het zo, de volgende keer weer anders. Hij beredeneex-t dat niet, het is zijn gave dat onbewust te kunnen verstaan bij ieder soort vrouw die hij ontmoet. Hij noemt dat zijn duivel die hem de vrou wen uitlevert. Annelies wordt gekneed, hij roept in haar het verlangen wakker deze droevige man geluk te geven. Annelies ziet dat ver langen voor liefde aan, misschien is dat liefde. Is het geen liefde, gelukkig te zijn om het geluk van een ander? Liefde heeft duizenden vormen, wie haar wil gelijk schakelen doodt haar. Zij wandelen door de donkere dreven, er staan hoge, ruisende bomen langs hun weg, het dorp slaapt rondom hen achter zwarte ramen. Niel Verhagen voelt haar bij iedere stap nader tot zich, hij glim lacht in de duisternis vreugdeloos en mat. Dat meisje biedt hem een warm hart, een eerlijk kloppend hart met vele goede ga ven. Zijn duivel zal het hem een poosje laten, een dag of wat, en dan zijn tol eisen. Hij zal het hart met een grijns in stukken breken. Niel Vei-hagen weet het, hij zal in zijn leven nooit een hart als dit mogen bewaren en koesteren. Hij heeft oi verspeeld, hij kan er niet meer ff gaan zonder dat het verkilt or ver- Hij weet dat, hij is daar soms zwaan* onder. Maar hij kan niet zonder vff En alle vrouwen hebben een hart. Bart van Dijk zit in de het Meiboompje voor geweld bieri ken. Het is er stil geworden, Van c zen zit zo'n beetje te knikkebollen telhouder probeert zich voor te si&f- zijn vrouw er van zeggen zal ais a vertelt dat hij hier in het dorp e joen Paradis gekocht heeft, het waanzinnig idee. Dat zal zij zegg is het ook, daar is de hotelhouder gen het volkomen mee eens. Daar hij het zo plezierig, welke me«|| waanzinnige ideeën uitvoeren. «IJ hij heeft dat gedaan. Het zou veel gelukkig maken als zij het o doen. 1 iv itd Bart, zegt de hotelhouder, wat vertellen. Je zult er van vallen. - Met een glas bier als dit3 val ik niet en nooit achterover, vertel op. .«rf Je zult er grote ogen dat zeg ik je. Kijk eens uit het (Wordt

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6