KLM Tante Els Mieuwe Nederlandse nylon ook voor de visserij van belang 010 CLOTHES NEW sL* Burgemeester zal speeltuin in Oud-IJmuiden openen Visserij-varia P^ferj523Maart 1950 ^VkoÜSËN- Luchtverversing voor industrie „op windkracht"? I «v. nieuwe Jaarbeursdag proberen i f -iisies van het carillon aan de eiaan de draaibanken, de vracht- „n de stoomwalsen de baas te pc beiaard wordt daar be id! door de klokkenisten van Ne- I '^fand die er de tocht naar de Dom- - over hebben en waar van- T.rf voor over neuten waai Vöu- e zelfs Staf Nees-uit Mechelen is ■C3 sereisd. En de mensen drommen !5m om in de glazen kooi te kij- waar met handen en voeten de i om m 1 Sliêi"aan liet zingen worden ge. PÏ'Bcatrlx-hall van het centrale uw luidt de ENKA de grote klok fmidden van andere fabrikanten, die I textiel in al haar verleidelijke en •hone vormen aan de Nederlandse luw trachten te brengen. «men met de Staatsmijnen gaat deze 0A binnenkort op kleine schaal nylon Jüficeren en over een paar jaar zal er nieuwe fabriek verrezen zijn, die dit fie verwerkende industrie kan de buitenlandse dames- i nieuwe i «ren aa" d! L»ren, zodat ,.sen van dit ragfijne materiaal vervan- r kunnen worden door soortgenoten Jt het bekende blauwe etiketje „Neder igs Fabrikaat". Maai' de becnbekleedselen der vrouw daar nu even bij te blijven zijn niet jge zaken, die deze fabriek aan ma- iriaal zal helpen: ook de nettenboeterijen Len dan desgewenst hun katoen en n! vervangen door dit nylon, dat de Afrikaanse visserman al vele jaren met f,.es gebruikt. Het blijft hoogstwaar- sfiinlijk echter duur. Maar het is sterk licht zodat het laboratorium voor vis- ij-materialen van dr. Olie in Utrecht al J voorzichtig gepolst heeft naar de H-icagemogelijkheden van nylongarens if de visserij. Er is zelfs al gesproken Z verschillende nettenfabrikanten en de touwexperts hebben belangstelling i óe Nederlandse nylon, die als „En- «i-n' ter wereld is gekomen. De verte- vnwoordiger van de ENKA. die ons dit hielde was objectief in zijn oordeel over ijiogelijkheden. welke er voor het nieu- product kunnen worden geschapen: •■s'wsscrij bijvoorbeeld zal van de kwali- U der nieuwe garens kunnen profi- o ais het risico op de koop toe wordt „amen' het risico van een verloren net. Sjj waar een sisalnët aan een wrak of Jander obstakel onder water afscheurt. een nylonnet onherroepelijk haken, |r het rekt zelfs mee, zodat in zo'n geval L hele want gekapt moet worden en de tadepost dus vrij zwaar gaat wegen, is de zakelijke cacophonie, die ook deze [JKoninklijke Nederlandse Jaarbeurs is ferorden, vormt het „geluid van de zee" slechts een haast ontroostbaar wijsje, Lj wie oren heeft om te horen kan er Jonvenvachte punten van genieten feinaast de Poolse inzending die geen tójenheid iaat voorbijgaan om zichzelf Ktitdén op de borst te kloppen, staat jongedame achter de toonbank. Èigen- hadden de Tsjechen daar moeten tm, maar op het laatste moment waren foe minder welkom, zodat de Voorlich tingsdienst van de Voedingsraad afdeling fodankbaar een deel van de overblijven- de ruimte in het internationale paviljoen gebruikte voor haar stand. Dat zij daar mee appelleert aan veler belangstelling wel uit de rijen bezoekers, die naar „werkende" loggermodel kwamen kijken. De scheepsbouwnijverheid heeft voor een kleine verrassing gezorgd, die zorgvuldig tp het terrein aan de Croeselaan is ver legen achter draglines en andere appa- r,!en die de mens nodig heeft om zich in lü leven te houden: een reddingsloep na aluminium. Dit prachtig-uitgebalan- 1 eerde bootje zou wel eens de voorloper lanen zijn van een ommezwaai in de 'm van reddingsmateriaal. Wind zuigt lucht Een vernuftige geest heeft elders, nog ::h=r 'net bereik van het carillon, een ap- ?J2Stje tentoongesteld, waarmee het pro der luchtverversing van. kleine en c::e lokaliteiten tot een ei van Columbus neat gedegradeerd of gepromoveerd n ge wilt. Gebruik makend van de wind tocht, die zelfs bij zeer geringe sterkte nm voldoende is voor deze vinding, heeft 2 slimme man een soort hoed op een Écorsteen geconstrueerd, die de energie de langsstrijkende buitenlucht omzet m zuiging. "waarmee (al naar gelang de grootte dezer „hoed") de grootste liiriekscompiexen en de kleinste keukens l'.n nimmer-falende en uitermate simpel SCHEEPVAART IJMUIDEN Toensdag 22 Maart kwamen de haven van Uxuiden binnen: Borelli van Newcastle, tek van Oskarsham. Dagni van Halm- tót, Theodora van Oxelosund. Madioe van «oiteras. Surte van Londen. Jola van wie. Torni van Castro Urdialos, Polycrist dij Rotterdam. Boskoop van Antwerpen, wrokken zijn: Brinda naar Delfzijl. Ann We naar Malmö. Haarlem n. Delfzijl. Ann itlCrichtown naar Antwerpen. Cens naar werpen. Streefkerk naar Bremen. Gal- ®i naar Swansea. Werna naar Rotterdam. Jolanda naar Londen. Klipfontein naar Sn' Albert D. naar Stockholm. Ary er naar Hamburg. UW COS TIJ LI M, JAPON, JAS ^•gewenst binnen een dag wader prijsverhoging gereed Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 (Adv.) Ajénda voor Velsen luchtverversingssyteem zouden hebben gekregen. De forse en verzorgde stand van de Hoogovens geeft ditmaal de leek nog meer te zien dan vorige jaren: in geslaagde fotocomposities vindt dit altijd weer impo nerende stuk grootindustrie zijn weerspie geling en de komende uitbreidingen heb ben zelfs een aparte hoek van hal Q toe gewezen gekregen. Nog attractiever wel licht voor de grote kinderen, die de Jaar beursbezoekers gelukkig 54 jaren lang zijn gebleven, is hetgeen „Werkspoor" aan de andere zijde van de hal laat zien: een waarlijk magnifieke en zelfs werkende maquette van de malerij van een rietsui kerfabriek. Bij het carillon, bij de logger die het net binnenhaalt en bij deze maquette kunt ge altoos lieden aantreffen in de volle overgave van het genot, dat het lief lijke geluid of de belangwekkende bewe ging veroorzaken. Vandaar hun succes. MARKTBERICHTEN 22 Maart 1950 Besommingen IJM 49 Petten 10.600: IJM 73 Hoop 12.030, HA 348 4300; KW 16 3396: IJM 213 504. Aanvoer 50 kisten tarbot en tong, 20 kisten heilbot, 20 kisten tongschar en schartong, 940 kisten schelvis, 1250 kisten kabeljauw. 390 koolvis. 90 kisten leng, 25 kisten poon. 590 kisten wijting. 30 kisten schar. 100 kisten schol, 15 kisten bot. 35 kisten wolf. 690 kisten ma kreel, 310 kisten haring, 100 kisten diversen. Totaal 4655 kisten. Twee trawlers besomden f71.500. Prijzen Heilbot 2,501,60: gr. tong 2.25—2; gr.m. tong 2,402; kl.m, tong 2,102.05; kl. tong I 1,34—1,30; kl. tong II 1,36—1.18; tarbot I 2,401,85. per kg. Tarbot II 8279; gr. griet 6965; tongschar 55; schartong 3023; kl. heilbot 74; gr. schol 49; gr.m. schol 53.5052,50; kl.m. schol 57 52; kl. schol I 51—44; kl. schol II 32—27; schar 4216,50; bot 26—21; v. haring 17,50 12; makreel 388; gr. gul 5028; midd. gul 39—22: kl. gul 31—17; gr. schelvis 41—30; gr.m. schelvis 4636; kl.m. 5144; kl. schel vis I 48—36; kl. schelvis II 31—25.50; wijting 31,5012; poon 218,50; ham 6859; kl. wolf 36; kl. koolvis 2322; kl. koolvis wit 3430, per 50 kg. Kabeljauw 134—67; gr. koolvis 49—31; gr. koolvis wit 6665; gr. wolf 7573; gr. leng 67, per 125 kg. ÏONDERDAG 23 MAART ':n bioscoopvoorstellingen. H,v VRIJDAG 24 MAART «i. 8 uur: „Song of India". Rndk 'JUi: vrouwen". ï«wls' 10.30—11.30 uur; Spreekuur wo«r van Financiën. WERK KLEDING Ka n L an g e r M e e HEER DSN 16 JAAR IN GFBRUjK BIJ ÖE K L.M NOG SLECHTS BEPFRKl. LEVERBAAR 1 f A B R N V l- H CO -- H.A A K S-B l: R C t M (Adv.) Na de oorlog voelden de bewoners van Oud-IJmuiden zich gedrongen de band, die in de bezettingsjaren was gelegd, te verstevigen en te trachten dit deel van de gemeente schoner te doen herrijzen dan 't ooit was geweest. Zo werd in Juli 1946 de vereniging „Door samenwerking sterk" op gericht. De strijd in de afgelopen vier jaren is niet gemakkelijk geweest en menigeen zal zich afvragen of de tastbare resultaten wel de moeite waard zijn. Langzaam maar zeker gaat het echter de goede kant op en dank zij de medewer king van het gemeentebestuiir is men thans zover, dat op 1 April een behoorlijk ge outilleerde speeltuin aan het Enschedéplein door burgemeester Kwint zal worden ge opend. Naast het gemeentebestuur mag zeker het dagelijks bestuur van de vereniging een pluim op de hoed worden gestoken. Voor zitter M. Broek, secretaris J. J. van dei- Stel en penningmeester J. van Slooten vormen een driemanschap, dat niets te veel acht om het doel dat de vereniging zich heeft gesteld te verwezenlijken. Speciaal de secretaris heeft bergen werk verzet. 1,April wordt de „grote dag'.'vpor IJmui- den-West, want van die dgg af zullen 5 a 600 kinderen elke dag na schooltijd ont spanning kunnen vinden op een speciaal voor hen gereserveerd terrein, onder be kwame leiding. Wat dit zeggen wil in een stadsdeel, waar de sporen van de verwoes ting nog lang niet zijn weggevaagd, beseft elk sociaal denkend mens. Behalve de gelegenheid tot spelen voor Ouden-van-dagen hebben zich georganiseerd Woensdag is opgericht de afdeling IJmuiden van de Algemene Bond van Ouden-van-Dagen. De Bondsvoorzitter in Nederland, de heer W. van Beek, heeft de aanwezigen in schrille kleuren de nood van de oudjes in het laatst van de vorige en het begin van deze eeuw geschilderd. Men was geheel aangewezen op liefdadigheid. De armbe sturen werden gesticht en in de loop der jaren veranderde wel de naam van deze instanties, maar de feiten bleven gelijk, aldus spreker. De heer Van Beek sprak van de „Staats-aalmoes" van 2,in 1913. Verbetering kwam in 1919 toen de „aal moes" werd verhoogd tot 5,en de leef tijdsgrens verlaagd op 65 jaar. Al de jaren door hebben de ouden gevochten voor sociale verbetering. In Juli 1945 hebben 60 oude makkers in Rotterdam de hoofden bij elkaar gestoken om te trachten langs organisatorische weg verbetei-ing te be werkstelligen. Lang heeft het geduurd, maar uiteinde lijk werd succes geboekt en thans telt die afdeling 6.000 leden. De 16 leden die Schiedam eerst telde zijn geworden tot een afdeling van 1400. Zo is men verder gegaan en thans telt Nederland 110 afdelingen met 24.000 leden. Het doel van het streven is te komen tot een verbeterde ouderdoms verzorging. Spreker noemde de uitkeringen, gezien de tijdsomstandigheden nog zeer gering en deed een aanval op de voorgaande rege ringen en op „die stemmen in de 2e Kamer, die alsnog ageren tegén de 2 millioen die aan Ouden van Dagen wordt gespendeerd.. We zijn dankbaar voor de 5 toeslag, zei de heer Van Beek, maar als straks de sub sidie op verschillende producten wordt op geheven, zal men zeker aan deze vijf pro cent te kort komen. Hoe sterker, de bond wordt, des te meer succes is er te boeken bij de regerings-instanties, zo zei spreker. En hij vervolgde; Alleen de georgani seerde machtsbeweging van de Ouden-van- Dagen kan druk uitoefenen op de rege rings-instanties heeft de minister van Sociale Zaken ons gezegd. Wij kunnen niet eisen, omdat we niet meer in het arbeidsproces zijn ingescha keld, we kunnen alleen vragen en het is uw eigen belang u te organiseren, besloot de voorzitter. Hierna heeft de afdelingsvoorzitter uit Haarlem de verschillende voordelen van de organisatie uiteengezet. „DE STRIJD VOOR DE VREDE" Vrijdagavond in Flora en Maandag in het Kennemer Theater zal door de geza menlijke „Vredescomités" van de beide ge meenten een vergadering worden belegd; onder meer over het antwoord dat de Hoogoven-directie gaf aan de onlangs naar de Mekog afgevaardigde huisvrouwen. In IJmuiden spreekt voorts Haakon Stotijn, in Beverwijk Marcus Bakker, over i „De strijd voor de vrede". de kleinsten zal er door middel van het plaatsen van banken de mogelijkheid voor de moeder worden geschapen haar kroost in het oog te houden. Natuurlijk is de speeltuin nog niet „ideaal", er zal hard worden gewerkt aan verdere aanschaf van materiaal en er be staan groqtse plannen voor het bouwen van een clubhuis, waar bij slecht weer en in het winterseizoen de jeugd zich kan bezighouden met huisvlijt. De handwerk- club is namelijk nog steeds „uitbesteed", maar gezien het reeds nu bereikte resultaat, is het aan geen twijfel onderhevig, of ook dit zal in de kortst mogelijke tijd tot stand komen. Wanneer op de 1ste April burge meester Kwint het grote oranje lint in tweeën heeft geknipt en de jeugd zich ver maakt met de verschillende toestellen, zul len de ouderen naar het gebouw van Chris telijke Belangen gaan, om de ééndagsbazar te bezoeken. Leidsters en handwerkmeisjes hebben in de afgelopen weken met noeste ijver ge werkt om theemutsen te vervaardigen, kleedjes te borduren, poppen aan te kleden en allerlei zaken te fabriceren, die het kopen waard zijn. Op de verkoopdag zal als tegenprestatie de beurt aan de bezoe kers zijn om hun bijdrage te leveren. Namen van nieuwe straten in IJmuiden Burgemeester en wethouders van Velsen stellen de raad voor om de nieuwe straten welke worden aangelegd ten Zuiden van de Oosterduinweg, het Oosterduinplein, de Burgemeester Rambonnetlaan, het Edison- plein en de M. K. Hofstedestraat en ten Westen van de Velserduinweg, namen te geven welke ontleend zijn aan Nederland se rivieren en waterwegen en wel als volgt: Rijnstraat, Zaanstraal. Hunzestraat, Scheldestraat, Kromme Mijdrechtsti-aat, Spaarnestraat, Waalstraat, IJselstraat, Reggestraat, Vechtstraat, Eemstraat, Dieze- straat, Maasstraat, Roerstraat, Lekstraat, Geleenstraat, Merwedestraat. Waar de raad over spreekt De agenda van de gemeenteraadszitting welke Dinsdag 28 Maart wordt gehouden, vermeldt: 1. Installatie van het lid, de heer D. den Hollander. 2. Ingekomen stukken. 3. Belastingzaken. 4. Toestaan van een crediet voor het verstrekken van het boekwerkje „Burger schap en Burgerzin" aan jeugdige kiesge rechtigde burgers. 5. Intrekking van een besluit tot ver koop van grond. 6. Aanbrengen van voorzieningen aan het pand Stationsweg no. 80 te Velsen. 7. Aankoop van een grondstrookje te Velsen (Noord). 8. Vaststelling van straatnamen. 9. Goedkeuring van een wijziging van het Reglement voor de „Woningstichting Velsen". 10. Verlenen van een bijdrage aan de Vereniging „Santpoorts Bloei" ten behoeve van het herstel van de molen de „Sant- haes" te Santpoort. 11. Verlenen van een subsidie aan de Stichting voor Voortgezet Economisch on derwijs te Haarlem. 12. Vaststelling van de vergoeding, be doeld in artikel 101 der Lager-onderwijs- wet 1920, uit te keren aan de bestureri van de bijzondere lagere scholen, over het jaar 1947, en van het bedrag van de door deze besturen over dat jaar gedane en volgens artikel 101, le lid, voor vergoeding in aan merking komende uitgaven. 13- Vaststelling van de, over het jaar 1950, aan de bestqren van de bijzondere scholen te verlenen voorschotten op de vergoeding,, bedoeld bij artikel 101, le lid, der Lager-onderwijswet 1920. 14. Benoeming van: a. een lid van de commissie van bijstand voor gas en water (vacature G. F. Schilling); b. een lid van de commissie van bijstand voor de parken en de plantsoenen (als voren). Eén gulden voor een stukje grond In een der straten, gelegen in het in dustrieterrein Staalhaven te Velsen (Noord), ligt een klein gedeelte, dat eigen dom is van de Koogovens te IJmuiden. De Hoogovens zijn bereid deze grond aan de gemeente te verkopen voor de prijs van 1,-in totaal en B. en W. stellen de raad voor tot aankoop van dit grondstrookje te *»sluiten. Consultatiebureau naar barak aan de Lorentzstraat Het consultatiebureau van de Vereniging tot Bestrijding van de Tuberculose wordt van Stationsweg 80 te Velsen overge plaatst naar een barak aan de Lorentz straat te IJmuiden-Oost. Hèt pand aan de Stationsweg dat eigendom is van de ge meente en door de Gemeentelijke Genees kundige- en Gezondheidsdienst wordt ge bruikt, behoeft, onder meer uit oogpunt van hygiënische overwegingen, enige voor zieningen. Zo staan bijvoorbeeld behang-, wit- en verfwerk op het programma en zullen de ondoorzichtige ruiten door dub bel dik doorzichtig glas moeten worden vervangen. Voorts dienen de glas in lood ramen hersteld te worden en zal er een gaskachel geplaatst moeten worden. De kosten bedragen naar schatting 1050, Volgens de begroting voor 1950 kunnen de kosten echter slechts tot een bedrag van 200,worden bestreden en B. en W. stellen de raad daarqm voor een aanvul lend crediet van f 850,toe te staan. Spannende strijd om de Kennemer damtitel Drie D.C.IJ.-ets bovenaan Om de damtitel van Kennemerland eerste klasse, blijft nog één ronde te spelen over. Met het ingaan van het slot dezer wedstrijd staat vast, dat de damtitel door één dei- leden van de damclub IJmuiden wordt ge wonnen. De uitslagen der partijen luiden: Vooys wint van Leuffen. Van Straten wint van De Jong. Oud wint van Hekelaar. Berghuis remise met. Holm. De stand is Vooys Van Straten De Jong Oud Berghuis Hekelaar Leuffen Holm De La Rie Van Straten heeft een gewonnen afgebro ken partij, zodat ook deze IJmuidenaar op elf punten komt. In de laatste ronde spelen: Vooys tegen Oud. Van Straten met Dc La Rle. De Jong speelt met Leuffen en Berghuis. AVerelddamkampioen by D.C.IJ. Op Dinsdagavond 28 Maart zal de wcreld- damkampioen Piet Roozenburg voor de leden en genodigden van D.C.IJ. een praatje hou den over het onderwerp: „De D.C.IJ.'ers in het landstournooi 1950". Daarna zal de heer Roozenburg een simultaanséance geven in i hotel Kennemerhof. I Een prima KHAKI-OVERHEMD kost thans f 8.75 Volop verkrijgbaar bij Gerard van Praag TELEFOON 5501—4491 gesp. gew. gel. verl, pnt. 7 4 3 0 11 6 3 3 0 9 6 3 2 1 8 "7 3 2 2 8 5 1 4 0 6 6 2 0 4 4 5 1 1 3 3 5 0 3 2 3 5 0 0 5 0 Eerste wapenzendivg voor Frankrijk. Het Franse vliegkampschip Dixmudeheeft de haven van Norfolk verlaten met een lading wapens, waaronder een vijftigtal marine-vliegtuigen, bestemd voor de Franse marine. Omdat men vreest voor commu nistische relletjes in de Franse havens is er besloten de vliegtuigen in Afrika le lossen en ze vandaar naar Frankrijk te vliegen. Het hoekje van J IJmuiden, 23 Maart. Beste kinderen, Ziezo, de lente kunnen ze ons alweer niet afpakken, die hebben we sinds Dinsdag vast in handen. En nu kan het waaien en regenen wat het ^"il de crocussen steken bij Santpoort al de kopjes boven de aarde en overal zie je nu de voorjaarsboden komen. Nu wordt het de moeite waard eens een fikse wandeling te maken, want wie daarbij in deze tijd haar of zijn ogen de kost geeft, kan een hoop moois zien. Maar de brievenstapel is weer aanzien lijk deze week, dus er maar gauw heen. CARY GRANT is de eerste, deze week; de vorige keer kwam ze net te laat om „nog mee" te kunnen. Fientje'is natuurlijk wel kom, hoe meer zieltjes.... weet je wel? Je maandraadsel verwacht ik nog, hoor! De Maandagse brief van ALPENKLOKJE was weer prompt op tijd. Fijn, dat jullie nu zo'n mooie school hebben; ook uit vele andere brieven hoorde ik al enthousiaste verhalen er over, zodat ik zowat de loka len voor me zie! Gefeliciteerd met. het suc ces bij de opstelwedstrijd, jongedame. Laat je me dat kunstwerk eens lezen? BLAUWDRUIFJE is „uit eten" geweest en tovert me het water in de mond met haar verhaal over de padvinders-maaltijd gezellig zo hè? Nee. in de winter licht- zout water voor de vogels neerzetten warm water bevriest ook haast direct. Jouw tweede opvatting over de maand- wedstrijd is de juiste hoor. Dag nicht! Een verheugde ALPENKONINGINNE TJE juicht over haar tweede prijs. De ver rassing is al naar je onderweg, hoor! Jouw padvinderij-diner was helemaal iets ge weldigs, geloof ik. De volgende keer maak ik beslist aanspraak op een stukje choco lade-vanillepudding met room. Te ver zenden als monster zonder waarde. En zand schuurt de maag zal ik dan maar denken. Nu. de voorjaarsbeurs heb ik ge mist het in-de-rij staan is mijn sterkste kant niet! Als GEORGE FORMBY zou ontbreken, was onze hoek niet compleet-, dus hier is ie dan. Je mag je maandinzending net zo mooi en zo groot maken als je zelf wilt, kerel (als hij maar bij mij in huis kan). George, ook jouw boek is nu eindelijk ver stuurd. hoor! Vergeef het me maar. De tweede trotse winnares is KOLIBRI, die een knaap van een epistel stuurt (ook te laat, meiske!) en er dus nog eens ach teraan schrijft, waarom haar eerste brief niet beantwoord is. Is vader ai thuis? En hoe gaat het met het diëet? Jammer van die „verboden buskoeken", zeg. Maar ja, je zult er wat voor over moeten hebben. Soms is het wel eens moeilijk ik weet er alles van. Schrijf mij maar veel, Kolibritje, dan korten de dagen wat. Dan is hier LATHYRUS, die maar een pracht van een verjaardag heeft gehad met een complete bankrekening aan ca- deaux, die direct in een nieuwe vulpen is omgezet. Groen en rood staat wel bij el kaar, dunkt me, of is het erg fel? Natuur lijk mag jij volgende week insturen, als je het dan ook maar dóet. Een paastekening en een brief van EL FENFEE brengen ons een nieuwelingetje, die van harte welkom is. Je raadsel is aar dig, feetje, maar bekend. Wanneer is jullie gym-uitvoering? Heb je het „witte pak" er al voer? Tenslotte hebben we hier LAPPER CRISPIJN. Je had eigenlijk de metand- tekening op een apart velletje moeten op sturen, schoenmakertje, maar ik zal het dit keer maar door de vingers zien. Dus jij bent half „Zaankanter" geworden, merk ik. Nee, hoe die neef aan Zijn bijnaam is gekomen, begrijp ik ook niet goed. Jongelui, dit was weer de laatste van de stapel tot de volgende keer dus! TANTE ELS Wedstrijdbabbelfje Velen van jullie vroegen me, of de nieuwe maandwedstrijd zo en zo was en niet anders. In het algemeen dus nog even dit antwoord: Ik verwacht een tekening (liefst in Oost- Indische inkt) van een reclamezuil (er staat er een bij een der viaducten bij het Haarlemse station!) met aanplakbiljetten er op van artikelen, die jullie zelf moeten verzinnen. Dus bijvoorbeeld van „Glans" boenwas. „Smeergraag"-margarine of de voorstelling van het toneelstuk: „De over val op de onbewaakte overweg". Zo alle maal begrepen? Aan het werk dan! T. E. Voor jonge hersens De oplossing van het vorige weekraadsel was: a. Driest, overste, eindelijk, wrikken, eveneens, latwerk, edoch, nemen, zinken DOE WEL EN ZIE NIET OM. b. avond zadel kwast kraai werda KOLIBRI komt de eer toe ze beide fout loos te hebben opgelost. Het nieuwe weekraadsel vind je hier onder: a (voor de groten) 1 ouderwets vat voor waswater 2 bak voor sla 3 afmeting 4 vochtig 5 niet hoog 6 ernstig, erg (vreemd woord) 7 hand van een man b (voor de kleintjes) (Ingezonden door LAPPER CRISPIJN). In Zwitserland dragen sommige mensen een hoedje en op dat hoedje zit een gem senveertje. Aan welke kant zit dat veertje? Wist je dat.... Nieuwsgierig Aagje een vrouw was uit een vertelling, die "als „Kluchtigh Avontuurtje van 't Nieuwsgierig Aeghje van Enckhuyseri" te boek staat? Zelfs onze verre voorvaderen van rond het begin der jaartelling al wisten wat „ajourwerk" was? Het woord „divan" uit het Perzisch stamt, waar het samenstel van financi ële bepalingen zo genoemd wordt? Verder is de „divan" de geheime raad van de sultan van Turkije en in Ooste- lijke landen heeft het woord de beteke nis van een verzameling gedichten van dezelfde dichter. I Beverwijk Dualmeet Hoogovenstaten Ripperdakazerne Waren enkele maanden geleden de onder officieren uit dc Ripperda-kazerne te Haar lem, leden van de vereniging „Het gevleu gelde wiel", de gastheren bij de dualmeet tegen Hoogovenstaten, die toen in een gelijk spel 4—4 eindigde, thans komen in de.wèck van 27 tot 31 Maart dc onderofficieren als gasten van de Hoogovenmensen naar Bever- wljk. Het programma begint des Maandags 27 Maart als van beide ploegen een tiental biljarters in de biljartzaal van de Ripperda kazerne de strijd gaan aanbinden. Ook staat, e rop deze avond een Volleybal-wedstrijd op het programma, die in de De Castasehool te Velsen wordt verspeeld. De klaverjassers en de bridgers komen Dinsdagavond in het Stalenhuis aan de VelSerweg aan de beurt, waarop Woensdagmiddag op het Hoogoven staten sportpark „Watervliet" een tweetal voetbalwedstrijden worden gespeeld. 'sAvonds komen de militaire schakers naar het Sta- tenhuis en de dammers naar de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum". De tafel tennissers binden Donderdagavond in het Statenhuis de strijd aan, waar voor 's mid dags de handballers hun krachten op „Wa tervliet" zullen meten, De dualmeet wordt besloten op Vrijdag "31 Maart met een hersen- gymnastiekwedstrijd en een gezellig samen zijn in het Statenhuis. Schakers achter de borden Dinsdagavond zijn de wedstrijden om het ciubkampiocnschap van de Bcverwijkse Schaakclub „Weenink" weer voortgezet. De uitslagen luidden Afd. I H. v. 't HoffC. Koomen afgebr. K. Mings—J. C. Muijen afgebd. C. v. Zijl— N. Molenaar 1—0. J. Meijer Jr.—J. C. Muijen 1—0. Afd. II: J. Reinhout—A. Tervoort 0—1. J- v. d. Does—A. Alders 1—0. Afd. Ill: J. Bakker—F. A. Piet 0—1. H. Stil—A. de Vries 0—1. A. de Priester—G. H. de Koter 0—1. R. Meijer—J. G. Jammink afgebr. C. Molenaars—M. v. Leeuwen 1—0. FILMAVOND VOOR HET C. N. V. Voor leden van het Christelijk Nationaal Vakverbond zal op Maandag 27 Maart in de bovenzaal van veilinggebouw ..Kennemer land" door de filmdienst van het C. N. V. een filmavond worden belegd. Goede markt. De Woensdagmarkt werd als van oudsher weer de beste markt van de week. De prijzen van Maandag en Dinsdag vielen geheel weg, in ver gelijking tot die van Woensdag. Voor al de platvissoorten stonden hoog geno teerd. Zo gingen de grove soorten schol gemiddeld voor 52,50 van de hand; schol I voor 42 en schol II voor 32. Pufschol noteerde voor de gestripte 28,50 en voor de dichte rond de ƒ30; schar ƒ25 en wij ting van de Noordzee ƒ20,50; tarbot ƒ2,25; de tongsoorten bleven op hetzelfde peil, met een gemiddelde voor de grovere soor ten van ƒ1,95 en voor de II en I respec tievelijk 1,80 en 1,30. Ook de IJslandse vis vond voldoende belangstelling. Jumbo's golden 23 tot 25; middel schelvissoorten ƒ38 tot 47; grove wijting 23 tot ƒ25; koolvis ƒ39 tot ƒ40'; grote kabeljauw en halve kabeljauwen 56 tot 58 per 125 kg. Dus mooie besommingen. Op deze gunstige markt besomde de Vios met 2290 kisten voor een reis van 18 dagen bij IJs land, ruim 50.000. De Allan Water maak te na 12 dagen op de Noordzee 17.000. De Hoop haalde na 11 dagen op de Noordzee 12.000. Minder gelukkig was de Petten, die slechts 10.000 besomde na 14 dagen. Dit was echter hoofdzakelijk te wijten aan de kleine soorten, welke het grootste deel van de aanvoer uitmaakten. Bijzonder trof het de Willem Cornelis (Kw 16) die laat aan de afslag kwam en zijn 80 manden aan de men bracht voor 3400. Het korte reisje was goed betaald. De schipper is er Woens dagmorgen weer uitgegaan, om tot Zater dag te blijven vi n. De volgende trawlers kunnen nog deze week worden verwacht: Batavia, Zwarte Zee, Tzonne en Medan. Van IJs land zijn klaar voor de thuisreis: de Alk maar, de Herman, de Sumatra. De Arend komt voor Vrijdag. De loggers die nog verwacht worden zijn Katwijk 19, 69, 70, 85, 86, 138 en 147. Verder worden met ingang van Donderdag reeds kotteraan- voeren verwacht. Katwijk 16 voor keuring. De Kw. 16 zal na deze reis nog eenmaal uitgaan, om dan de grote keuring te ondergaan. Hope lijk zal de logger voor de nieuwe teelt weer gereed zijn. Doorlichting. In hei gebouw van de Rijksvisafslag is gedurende 14 dagen ge legenheid tot doorlichting voor TBC. Deze keuring gaat uit van het Staatsvissers- havenbedrijf. Er wordt al druk gebruik van gemaakt. Petten blijft repareren. De Petten zal enige tijd uit de vaart worden genomen om de kolenbunkers te laten vergroten en de ruimen te doen veranderen. Daar de trawler met de oude ruimen en kolen bunkers niet aan de IJsland-visserij kan deelnemen, zal het schip voortaan ook naar IJsland kunnen. De Katwijk 110 welke 'reeds enige dagen in reparatie lag is Woensdag weer vertrokken. Voor de Donderdagmarkt. De Vlaar- dingen 71 is tot heden de enige logger welke met 'n vangst van ruim 100 manden aan de Donderdagmarkt wordt verwacht. Enkele kotters kwamen voorts Woensdag middag reeds binnen. Texel 33 proefvaren. De nieuwe kotter van Drijver, de Texel 33, heeft Woensdag middag proef gevaren. De schipper hoopt deze week nog zee te kiezen. Vangstberichten. De vangsten der trawlers op de Noordzee zijn deze week niet best geweest. De grootste vangsten bestaan uit klein goed, voornamelijk ma kreel. Schelvis in de grove soorten is nog zeer schaars. Ook de loggers vangen meest kleingoed. De tongvangsten bedraden ge middeld 100 kg per etmaal. Grove schol, nog vrij mager, is ook haast niet te vahgen. Ook de wijtingvangsten der loggers zijn sterk teruggelopen. Kabeljauw wordt slechts bij spokken gevangen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7