Wegvervoer wordt steeds sneller, steeds moderner en steeds beter Verkiezingen zijn thans - theoretisch - ,vrijer" dan die van 1945 Een stijging van de werkloosheid verwacht No9 9een v°nnis ,es>en Een kleinigheid Beverwijk Santpoort Donderdag 23 Maart 1950 Britse studenten bestuderen Nederlandse onderwijsmeih0s. Woensdagavond arriveerde een tal Britse studenten in Hoek van ijT* Het doel van het bezoek aan Ned h om een overzicht te krijgen \-an derwijsmethoden in ons "land De meeste studenten zijn afkomst de University of London Institute mV* cation en de overigen van de unit ten van Oxford en Leeds. 5;'t- Van Baam uit worden geduren- veertiendaags verblijf Nederlandse - wijsinrichtingen bezocht. Ve/se, Sportuitwisseling Edmonton—Velsen Van 24 Mei lot 1 Juni zullen sportlieden uit Velsen in het raam °"l!' jaarlijkse sportuitwisseling Velsen ton naar Engeland vertrekken Het Ka. bedoeling van het comité om ook pp,"1111 team naar Edmonton te sturen ten& Tennisspeelsters en spelers uit Vei- geen lid zijn van een erkende tenni*** ging en die denken in aanmerking"" nen komen om Velsen bij de tenniLl^' den tc vertegenwoordigen, kunnen^L 15 April opgeven bij de heer G Tollenslaan 7 te Driehuis. Er is contact opgenomen met de divert t* verenigingen in onze gemeente en L J een technische commissie gevormd komen tot de samenstelling van po^T' bpst.aandp uit vier „tl el1 lts? Bedrijfsauto's op de RAI Voor iedere afstand en voor iedere lading is er een geschikte auto In het Amsterdamse RAI-gebouw levert de bearïji'saiitomobielententoonstelling, die hedenmiddag door de minister van Ver keer cn Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, zou worden geopend, een imposante de monstratie van de techniek van het hui dige bcclriifsvervoer op cle wég. Honder den vrachtwagens en autobussen uit tal van landen zijn er geëxposeerd en het doet goed te zien, dat de Nederlandse in dustrie op dit gebied verre van achterlijk is. zoowel v/at betreft de carrosserie-bouw als de constructie van complete wagens. Zoals men weet. wordt de RAI dit keer ge splitst in een bedrijfsauto- en een per sonen-auto-show en al zal de eerste voor de leek mogelijk minder attractief zijn, minder interessant is zij zeker niet, vooral wanneer men beseft welk een belangrijke plaats het wegvervoer in de laatste tien tallen jaren is gaan innemen. Die vorde ring wordt nergens beter geïllustreerd dan door het gele T Ford-autobusje, dat eens de trots van de liin Doetinchem- Hengelo was. maar er thans naast de zware en majestueuze reiswagens welis waar gencegelyk, maar hopeloos ver ouderd. uitziet. Deze R Al-ten toonstelling omvat 66 mer ken, waarvan 15 Amerikaanse, 14 Duitse. 19 Engelse, 8 Franse, 5 Nederlandse. 2 Zweedse en 2 Italiaanse; Oostenrijk, Tjse- choslowakije en Zwitserland zijn ieder met één merk vertegenwoordigd. Hoewel het natuurlijk moeilijk is de tendenties van de huidige' ontwikkeling van de bedrijfsauto te generaliseren, kan wel worden vastgesteld, dat men in het algemeen heeft gestreefd naar opvoering van het motor-vermogen. Daarmee wordt niet alleen een hogere snelheid nage streefd. maar men heeft er vooral een ver mogen-overschot mee willen bereiken, dat gunstig is voor de. levensduur van de mo tor. Een ander opvallend verschijnsel is, dat zoveel wagens zijn uitgerust met een ver naar voren geplaatste cabine, die ook de motor omvat, om de wagens een gro tere laadruimte te verschaffen en ze bo vendien handelbaarder in het verkeer te maken. Ook de Nederlandse industrie heeft het. in die richting gezocht, zoals de één-tonner van DAF en de Handyvan van de firma Beers bewijzen. Deze laatste wa gen heeft trouwens meer interessante eigenschappen. En daarvan is de ..uitrol- bare" machinekamer. Zoals bij het opnoe men van de merken" al is gebleken, heeft :!e Duitse industrie een verrassende come back gemaakt. Zij brengt een aantal chas sis met luchtgekoelde motoren zoals de Volkswagen, de Tempo, de Wendax en de Magirus. Naast deze zijn er een paar mas sale Dic-sel-chassis van Büssing te zien. Wat de Diesel-chassis betreft is trou- wens ook de stand van Kromhout de moeite waard. Het is natuurlijk niet mogelijk een detailleerd overzicht te geven, van de enorme verscheidenheid van types die deze RAI te zien geeft, zowel wat chassis ris carrosserieën betreft, maar bij deze on volledige opsomming mogen de kleine eleclrische bestelwagens nochtans niet vergeten worden, .vooral met het oog op de te verwachten stijging van de benzine prijs, die een rendabel wegvervoer voor vele firma's onmogelijk gaat maken, Deze electrische wagentjes zijn zeer eenvoudig te hanteren, maar hebben meestal een actie-radius van 80 km. per dag, zodat zij uiteraard alleen voor .locaal vervoer ge bruikt kunnen worden. Voor langere af standen zullen daarom de kléinere Diésel- wagens zoals de lVj tons-Hanomag wel de nodige belangstelling trekken. Carrosserieën Naast de chassis-bouw is een grote plaats ingeruimd voor de producten der carrossievs, waaronder in de eerste plaats een paar enorme reiswagens opvallen. On der de laatste bevindt zich een bus van de N.V. Verheul, die binnenkort op een trans-Europese lijn naar Rome zal gaan rijden. Deze bus heeft dertig verstelbare vliegtuigstoelen, een W.C., een ijskast, een wastafel en een boord telefoon. Ook een aantal andere bussen beschikt over een verbazingwekkend comfort. De show wagens van enige fabrieken konden ons minder bekoren. Zo staat er een afschu welijk, futuristisch stroomlij nge val, dat met zijn zonderling uiterlijk de aandacht voor de producten van een koekjes-fabri kant moet trekken. Het nuttig effect van de brandweerwagens, zieken-auto's, vuil niswagens, tractoren, die er met een opge trokken neus omheen stonden, deed daar naast weldadig aan. Onderdelen Behalve de auto-tentoonstelling, is er in de bijzaal een zeer uitgebreide expo sitie van alle onderdelen, accessoires, in strumenten en gereedschappen, die met auto's iets van doen hebben. Niet zozeer uit commerciële als wel uit veiligheids overwegingen zouden wij iedere automo bilist aanraden zijn reactie-vermogen te laten testen op een bijzonder vernuftig in strument dat door een inspecteur van de rijschool der Londense politie wordt ge hanteerd in de stand van Eerodo. Van twee boven elkaar geplaatste driehoeken kunnen willekeurig alle zijden worden verlicht. Gaan twee evenwijdige zijden branden dan moei men een gaspedaal los laten en op een rem trappen. Een grote wijzer geeft dan tot in honderdste secon den nauwkeurig uw „schrikseconde" aan. Zo zijn er «tal van attracties op deze RAI, in de eerste plaats voor de man die in zijn bedrijf met automobielen te ma ken heeft, maar toch ook voor al degenen die om andere redenen belang; stellen in dat fascinerende cling, dat automobiel heet. De tentoonstelling blijft tot 1 April ge opend. De „Volendam" bracht 2000 Zondag gaan de Joegoslauen ter stembus militairen terug Met het troepentransportschip „Volen dam" kwamen gisteravond 2001 militairen uit Indonesië in Nederland terug. Voordat hedenmorgen de ontscheping begon, wer den de militairen toegesproken door de kapitein J. C. Bührmann namens de Ko ningin, door mr. W. H. Fockema An- dreae, staatssecretaris van Oorlog, namens de regering en door de kolonel C. F. Pahud de Mortanges namens de inspec teur-generaal van de Koninklijke Land macht, Prins Bernhard. De ontscheping werd bijgewoond door de chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, en door generaal-majoor Engles van de 7 December-divisie. Heffing op boerenkaas en -melk voor het Zuiveifonds Als onderdeel van het Landbouw-Egali- satiefonds is een speciaal Zuiveifonds ge vormd. De gelden uit dit fonds, dat ter be schikking van het Bedrijfschap voor Zuivel zal blijven, zijn bestemd om eventuele ver liezen bij export van zuivel- en melkpro ducten door het In- en Verkoopbureau voor Zuivel te dekken. Dit bureau zal in tijden van overschotten van zuivel en melk enige producten, be halve gecondenseerde melk. uit de markt nemen orn te voorkomen, dat de opbrengst van de melk ver beneden de vastgestelde richtprijs zal blijven. Eventueel zal inplaats van overneming door het bureau toeslag bij uitvoer worden gegeven. Voorts zal het fonds worden gebruikt voor uitgaven, die verband houden mettoesiagen op consump- tiemelk. Teneinde gelden voor het zuiveifonds bij een te brengen, zal thans een heffing op alle bocrenmelk worden ingesteld. Deze is tot nader order bepaald op dertig cent per procent vet per 100 kilogram melk. Aange zien het vetgehalte van boerenmelk gemid deld 3,5 procent is, komt de heffing neer op gemiddeld 1,05 per 100 kilogram. Producenten van boerenkaas zullen ƒ10,35 per 100 kilogram kaas moeten betalen. Op melk, die door veehouders of slijters recht streeks in de handel wordt gebracht, komt een heffing van 1.05 per honderd liter. Rubber-balletje in gesloten vuist De procedure van de algemene verkie zingen in Joegoslavië op Zondag 26 Maart aanstaande zal enigszins vrijer zijn dan die van de jongstleden verkiezingen in 1945. •althans op papier. Voor de „federale raad" zal, inplaats van op een door het onder communistische lei ding staande volksfront opgestelde lijst, ge stemd worden op individuele canclidaten Voor de „raad van nationaliteiten" zal ook thans echter op een vaste lijst worden ge stemd. Kardelj, de minister van Buiten landse Zaken en lid van het Joegoslavische politieke bureau, verklaarde, dat dit onder scheid gehandhaafd werd om „de nadruk te leggen op zekere verschillen in functie van de federale raad, die bestaat uit ver tegenwoordigers van hel volk en plaatse lijke territoriale eenheden, en de raad van nationaliteiten, samengesteld uit vertegen woordigers van de republiek als geheel"'. De nieuwe kieswet heeft het aantal leden van de federale raad verhoogd van 362 tot 444; dit komt neer op een vertegenwoor diger per 40.000 zielen inplaats van per 50.000 zielen zoals voorheen. Voor de raad van nationaliteiten worden door het volksfront, evenals in het ver leden, vaste lijsten opgesteld van dertig candidaten voor elk van de zes federale republieken, van twintig candidaten voor de Wojwodina en van vijftien candidaten voor de autonome districten van Kosmet. Volgens de nieuwe kieswet van Januari kan ieder, die actief kiesrecht heeft en door honderd stemgerechtigden wordt voorge dragen, candidaat staan en met meerder heid van stemmen in zijn district gekozen worden. Dit laat in theorie de weg vrij voor anti- regeringscandid.aten doch vrees voor in directe représailles van de geheime politie van Tito zal, aldus menen waarnemers, het gebruik maken van deze mogelijkheid wel in de weg staan. Bovendien zouden anti' candidaten moeten optornen tegen het volksfront met zijn machtige propaganda- apparaat en ledental van ongeveer acht millioen. Terugvordering van ten onrechte verleende oorlogsschade- vergoeding De minister van Financiën heeft-aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het als revolg v« i de gecompliceerdheid van vele oorlogsschv.ciegevallen is voorgekomen, dat in bepaalde gevallen bijdragen wegens oorlogsschade op 'grond van het Besluit op de Materiële Oorlogsschade 1945 zijn vast gesteld, waarbij achteraf is gebleken, dat de geleden schade ten dele een gevolg was van zogenaamde regelmatige vorderingen door de voormalige bezetter, waarvoor op grond van dat besluit geen bijdragen kun nen worden verleend. In bepaalde gevallen zijn dus ten onrechte bijdragen door het rijk verleend. Het komt de minister wenselijk voor deze bedragen voorlopig niet van de belanghebbenden terug te vorderen. In aanmerking moet worden genomen, dat de uitgekeerde bedragen in veel gevallen zo danig zijn besteed, dat het niet direct mogelijk zal zijn althans niet zonder de gedupeerden in ernstige moeilijkheden te brengen - de desbetreffende gelden aan 'iet rijk terug te betalen. Bovendien zal wel licht na de totstandkoming van de Wet Overheidsaansprakelijkheid Bezet tingshan- delingen. waarvan het ontwerp thans bij de Staten Generaal in behandeling is, toch aanspraak kunnen worden gemaakt op ver goeding van schade, voortvloeiende uit zo genaamde regelmatige vorderingen door de Duitsers. Indien een dergelijke aanspraak echter niet blijkt te beslaan, zal met toe passing van artikel 14 van het Besluit op de Materiële Oorlogsschade 1945 tot terug vordering van de ten onrechte uitgekeerde bedragen worden, overgegaan. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 23 MAART Gem. Concertgebouw: AVRO-revue roet Snip cn Snap, 8 uur. Westerhoutpark Ia, Onafhankelijk Religieus Centrum, spreker ds. C. Aakiers, 3 uur Nassauplein 8. G. Al- 'ard spreekt over „Het magnetisme en de "ijf st/om'êri van vitaliteit". 8 uur. Frans 5a»r: ..Soi'onnaao in Lnkeview", 18 j.. 2.30. 7 n 9.15 uur. Rembrandt: Theater Plezier ..Het in de sterren", 8 uur. Palace: ,Scv' ■■'de in 't leven", alle leeft.. 2. Uö uur. Luxor: „The third man". 14 2: 1 cn 9.15 uur. City: „De kam pioen melkboer", alle leeft.. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. uvrarr.e: Totorduivels", 14 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 24 MAART Gem. Concertgebouw: Ledenconcert HOV. 8 uur Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. „Toch geen reden voor pessimisme- zo meent de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Het aantal werklozen in Haarlem en I derlandse industrialisatieplannen. Gecon- omgeving, dat begin Februari 2336 bedroeg, stateerd moet worden, dat. niet alleen de is thans dank zij het voorjaar, dat altijd handenarbeider blijk geeft van te weinig cio werkgelegenheid gunstig beïnvloedt i ernst en doorzettingsvermogen bij de vak- gedaald tot 2034. Een vermindering dus studie, doch dat hetzelfde in ten minste met 304. I even sterke mate geldt voor de hoofdar- Ongunstiger is evenwel dat er verleden beiders. HBS- en ULO-diploma geven al- jaar op dezelfde dag slechts 1350 werlv-oj leen een algemene grondslag: de eigen- lozen waren. Een verschil dus'van 684 of Hjke vakstudie moet na het verlaten der bijna 50 I schoolbanken nog beginnen. De heer A. P. M. van Kiel, directeur j Oudere arbeidskrachten van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Het in vorige jaarverslagen reeds ge- I-Iaarlem, schrijft in zijn jaarverslag dat signaleerde euvel van moeilijke plaats binnenkort in druk verschijnt, dat 1949 baarheid van oudere arbeidskrachten, deed een jaar van ommekeer is geweest wat cle zich in 1.949 in versterkte mate gevoelen, ontwikkeling van de arbeidsmarkt betreft. Werknemers, die de 40-jarige leeftijd heb- De behoefte van het bedrijfsleven aan ben overschreden en werkloos worden, arbeidskrachten werd in het jaarverslag komen, zelfs wanneer ze beschikken over van 1946 gekwalificeerd als een onver zadigbare honger, in dat van -1947 werd geconstateerd dat het tekort omvangrijk was, doch in omvang afnam en in 1948 werd gesproken van een ingetreden even wichtstoestand op de arbeidsmarkt. 1949 liet een nog niet groot, doch duidelijk waarneembaar, overschot zien. De vraag dringt zich op. of verwacht moet worden dat de tendenz van de afge lopen jaren, zich in 1950 zal voortzetten. Met inachtneming van de reserve die altijd nodig is bij het maken van een prog nose moet voor het jaar 1950 een voort gaande stijging van de werkloosheid ver wacht worden. meer clan middelmatige kwaliteiten, moei lijk weer aan de slag. Hoe onwaarschijn lijk het ook klinkt, sollicitaties van flinke, gezonde mensen van 42 of 43 jaar worden vaak afgewezen, omdat de sollicitanten te oud zijn! Sterk treft steeds weer dat juist de grote bedrijven dergelijke arbeidskrachten stel selmatig weren, ofschoon deze mensen juist in deze periode van hun leven op het toppunt van hun kunnen slaan. „Al kan niet worden ontkend, dat verschillende fac toren. waaronder als voornaamste de pen sioenaanspraken kunnen worden genoemd, de aanneming van dergelijk personeel soms moeilijk maken, moet aan de andere Ofschoon zo gaat de directeur Voort kant worden geconstateerd dat er aan een de toegenomen en nog toenemende j maatschappij, die arbeidskrachten die werkloosheid, ongetwijfeld noopt tot nauwelijks de middelbare leeftijd hebben waakzaamheid en alle krachten moeten bereikt, uitstoot omdat ze te oud zijn, iets worden ingespannen cm te zorgen dat het j hapert". aantal werklozen zo laag mogelijk blijft, j De jongeren bestaat er gelukkig geen enkele reden i De ervaringen in het jaar 1949 met de voor een paniekstemming. De stijgende jongere generatie opgedaan, zijn wel be- werkloosheid in 1949 is niet een gevolg 1 moedigénd. Onmiskenbaar is de geest on- geweest van een verminderde bedrijvig heid, doch is alleen veroorzaakt doordat de aanwas van de beroepsbevolking groter is geweest, dan de uitbreiding van de werkgelegenheid. Trouwens ook de werkloosheidscijfers geven nog geen reden tot bijzonder pessi misme. Op 1 Januari 1949 bedroeg het aan tal geregistreerde werklozen in het ge west Haarlem 2203, op 31 December 3290. Een stijging dus met ongeveer 1100 of bijna 50 Ofschoon cle stijging procentueel zeer aanzienlijk is, is zij toch niet verontrus tend, omclat' zij moet worden gezien in het licht van de éxtreem lage Werkloosheid in het begin van 1949. Wordt de werk loosheid in 1949 vergeleken met het aan tal werklozen op 1 Januari' 1936. dat onge veer 16.000 'bedroeg, dan blij let dat ook thans de veVhóuding tussen vraag en aan bod op de arbeidsmarkt nog betrekkelijk gunstig kan worden genoemd. De omvang van de werkloosheid kan ook vrij duidelijk worden weergegeven, door haar uit te drukken in een percentage van de mannelijke beroepsbevolking. In 1936 was ruim 10 van de mannelijke j dagelijks voor. beroepsbevolking werkloos: in 1949 ruim 1,5 Zoals te verwachten was, viel de groot ste werkloosheid in het verslagjaar te con stateren onder de ongeschoolden. Ook in dë categorie geoefende arbeidskrachten was het aanbod échter groter dan de vraag. Aan goed geschoolde arbeidskrachten be stond in vrijwel alle bedrijfstakken nog steeds behoefte. Bijzonder ontmoedigend stemt het, dat ondanks het feit dat steeds weer blijkt dat vakmanschap de kans op langdurige werkloosheid zeer sterk ver kleint. bij het opgroeiende geslacht, het besef dat het opdoen van grote vakbe kwaamheid noodzakelijk is, nog te weinig is doorgedrongen. Niet voldoende kan er op worden gehamerd, dat voor de meeste vakken niet volstaan kan worden met het opdoen van vakbekwaamheid in de prac- tijk, doch dat daarnaast het volgen van practische cn theoretische lessen in de avonduren volstrekt noodzakelijk is. Vor ming van goede vaklieden is bovendien voorwaarde voor het slagen van de Ne der de jeugd beter geworden. Ongetwijfeld heeft de ruimer wordende arbeidsmarkt, en daardoor de vergrote kans op werk loosheid, te dien aanzien gunstig gewerkt. Het besef dat voor iedere verloren gegane betrekking, drie andere werkgevers klaar stonden om een nieuw dienstverband aan te gaan, werkte fnuikend op de men taliteit van de .ïongeren. Zij oefenden hierdoor een machtspositie uit, die in geen enkele verhouding stond tot hun maat schappelijke waarde. Een evenwicht tussen de behoefte aan jeugdigen en het aanbod van jeugdigen, zoals op het ogenblik be staat. betekent een terugkeer naar ge zonde verhoudingen. Bij de vrouwelijke jeugd is deze even wichtstoestand nog niet bereikt. De vraag naar jeugdig vrouwelijk personeel is nog steeds zeer groot en overtreft verre het aanbod. Als gevolg hiervan valt onder de meisjes zeer grote onrust te constateren. Conflicten lussen werkgever en werk neemsters over wisseling van werkkring, zonder dat steekhoudende argumenten voor vertrek bestaan, doen zich vrijwel Het Panamese s.s. „Cygnet" wordt naar Engeland gesleept Omgekomen leden der be- manning in Rotterdam her begraven Woensdagmiddag hebben dc sleepboten „Holland" en „Oceaan" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst het Pana mese s.s. „Cygnet'': dat vorige week Dins dag bij Terschelling on een mim liep, op sleeptouw genomen. Het schip wordt, naar Immingham gesleept om daar hersteld te worden. De stoffelijke overschotten van de vier bij de ramp omgekomen Grieken werden op Terschelling ter aarde besteld. Zii zijn nu opgegraven en naar Rotterdam ver voerd, waar zij op de algemene begraaf plaats „Crooswijk" werden begraven. Een Grieks-katholiek geestelijke was daarbij aanwezig. Van Geelkerken Rechtbank gelast onderzoek naar zijn persoonlijkheid Het proces tegen de voormalige plaats vervangende leider van de N.S.B. en leider van de Nationale Jeugdstorm, de 50-jarige Van Geelkerken, is nog niet geëindigd. Bij interlocutoir vonnis heeft de Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse rechtbank de stukken gesteld in handen van de rechter commissaris voor een nader onderzoek. De rechtbank acht het onderzoek onvol ledig, omdat zij geen voldoende klaarheid heeft gekregen omtrent de persoon van de verdachte. Voor het uitspreken van een vonnis achtte de rech.tbank een volledig inzicht in de persoonlijkheid van Van Geel kerken van overwegend belang. Zij vindt het noodzakelijk dat daarover een rapport wordt opgesteld. Aan de psychiater jhr. dr. J. J. M. van der Does de Willebois is opge dragen eventueel in samenwerking met andere deskundigen dit rapport samen te stellen. Met nadruk wordt in deze interlocutoire uitspraak gezegd, dat dit nader onderzoek geen onderzoek is naar cle geestvermogens van verdachte, aangezien de rechtbank in dit opzicht, ge ennader onderzoek nood zakelijk acht. De zaak is voor onbepaalde tijd aange houden. LUCHTVAARTOVEREENKOMST TUSSEN NEDERLAND EN IJSLAND Woensdag is op het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag een luchtvaart overeenkomst ondertekend tussen de rege ringen van IJsland en Nederland. De over eenkomst voorziet in het onderhouden van luehtdienstcn naar cn via IJsland en Neder land door de luchtvaartmaatschappijen van beide landen. Men acht liet overigens niet aan veel twijfel onderhevig, dat het Joegoslavische electoraat aanstaande Zondag de regering van Tito voor de nieuwe periode van vier jaar in haar macht zal bevestigen. Bij cle indiening van de nieuwe kieswet verklaarde Kardelj, dat deze wet een stap voorwaarts in de socialistische democratie betekende doch geen toelaten van het her leven van „contra-revolutionaire overblijf selen". In het licht van deze verklaring menen waarnemers tot de conclusie te moeten komen, dat het „vrijer" maken van de verkiezingsprocedure in Joegoslavië alleen geschied is om in het buitenland cle indruk te wekken, dat in Joegoslavië de verkiezingen vrijer zijn dan in de landen in de invloedssfeer van cle Sovjet-Unie. De stemtechnïek zal aanstaande Zondag hetzelfde zijn als in 1945: wat de stemming voor cle federale raad betreft zal er name lijk voor iedere candidaat een stembus aan wezig zijn plus een „blinde" bus voor de stemmen van hen-, die tegen alle gestelde candidaten zijn. De kiezer krijgt een rub ber balletje, dat hij in de gesloten vuist moet houden; zijn vuist moet hij dan ach tereenvolgens in elk der bussen steken, waarbij hij het balletje in de bus van zijn keuze kan laten vallen. De stemmen worden geteld door een commissie, benoemd door een federale verkiezingscommissie, die zelf weer door het Joegoslavisch presidium is benoemd. De candidaat, die de absolute meerder heid verwerft over zijn medecandidaten. ongeacht het aantal „blinde" stemmen, wordt gekozen geacht. Wanneer er geen absolute meerderheid is moet er overge stemd worden. Artillerie-inrichting Hembrug vervaardigt weer munitie Aan de Hembrug wordt weer munitie gemaakt. Anderhalf jaar geleden gaf de regering de opdracht om wederom een begin te maken met de munitiefabricage. Toen de Duitsers in Mei 1945 ons land verlieten bestonden de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug uit een aantal gebouwen zonder machines. Sindsdien is met man en macht gewerkt om de fabriek weer bruik baar te maken. Men begon eerst met de productie van gereedschapswerktuigen. Bij cle officiële opening van de munitie fabriek waren Woensdagmiddag talrijke Nederlandse en buitenlandse civiele en legerautoriteiten aanwezig, onder anderen de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, en de- militaire attaché; van de landen aangesloten bij het Atlan tisch Pact. „Het is geen nieuwe taak, waaraan wij vandaag beginnen", zei de president-com missaris, mr. H. L. Woltersom, in zijn korte inleiding. „Het is onze oude historische taaie en wij beginnen die wederom met vertrouwen, omdat de oude bekwame kern van arbeiders nog steeds aanwezig is". Na dat de technisch directeur van de fabriek, ir. F. G. Jüngeling nog een kort woord had gesproken, ging minister Schokking over tot het verrichten van de officiële opening. „Het is merkwaardig" zei de minister „dat de opening van deze munitiefabriek geschiedt kort voordat de ministers van defensie van de bij het Atlantisch Pact aan gesloten landen in ons land tezamen ko men. In vroegere tijden zou ik hier hebben gestaan met achter mij slechts één vlag, onze nationale vlag. Thans -hangen achter mij vele vlaggen en dat is goed, omdat we weten, dat we op dit gebied niet alleen staan. Zonder deze fabriek is het zinloos een leger, een vloot en een luchtmacht te be zitten. Het weer in bedrijf stellen van de munitiefabriek betekent een aanzienlijke besparing van deviezen". In hoofdzaak wordt thans nog kleine munitie vervaardigd voor geweren en ma chinegeweren. Daarnaast is ook reeds een begin gemaakt met de vervaardiging van munitie van groter kaliber. Het groot ste deel van de machines, waarmede de munitie wordt gefabriceerd, zijn die welke voor de oorlog ook in gebruik waren, zij waren door de Duitsers geroofd, doch na de bevrijding teruggevonden en door het bedrijf zelf hersteld. Kort verhaal door Willem Leonard „Een kleinigheid voor de arme blinde", i de man, die bij de deur van het kleine haalde de oude Pierre zijn monotone vraag: „Een kleinigheidje voor een arme man, die kroegje op de grond zat, „een kleinigheid in de vorige oorlog het licht uit zijn ogen voor een arme man, die in de oorlog het heeft verloren". licht uit zijn ogen verloren heeft." Hij bleef zijn automatische smeekbede herhalen op een toon, die deed weten, dat hij duizenden malen dag-in dag-uit, hetzelfde gezegd had. Zijn lege ogen staarden in de rooknevel van het kleine kroegje op Montparnasse, zijn kleren warén vies en vet en* zijn De nieuwkomer bleef staan. „In de oor log?" vroeg hij en over zijn gezicht kwam een trek van pijnlijke herkenning. „Ja kameraad", zei de blinde, „een gra naatscherf". De bezoeker tastte in zijn binnenzak, nam zijn portefeuille en haalde er een bil- zicht ongeschoren. De magere vingers jet van duizend francs uit, dat hij in de speelden een tastend spel zonder vreugde hand van de bedelaar drukte. met de paar francs, die in de omgekeerde pet voor hem lagen. En steeds woeien flarden van diezelfde zinnen door het dreinende walsje van de harmonica, het geklink van de glazen en het gemurmel van de bezoekers, „een klei nigheid. arme man.verloren". Al verloor het geluid zich aldoor weer in Ineens dwaalden de ogen, die tot nu toe nietsziend hadden gestaard, naar de han den. die het biljet vasthielden, met een verwonderde begeerte. De oude Pierre sprong op en baande zich zonder moeite een weg naar de tapkast tussen tafeltjes, stoelen en gasten door en terwijl er een verblufte stilte viel in het kroegje. het kroeglav/aai, die irriterende woorden schreeuwde hij naar de baas: „Een borrel, kwamen steeds terug als het geluid van hoor je, een borrel". Hij keek tartend ach- een druppelende kraan, die met regelmatig getik van zijn akelig bestaan kennis geeft. Een enkele dronken bezoeker, die ver warmd door de alcohol tot hogere mate van welwillendheid werd gebracht, toonde zijn medelijden voor ..le vieux Pierre" door terom naar zijn weldoener en sloeg de borrel in één teug om. Hij loerde spottend in het rond. „Dat verbaast je hè", zei hij. „maar nou zal ik eens een borrel drinken. Een kleinig heid voor de arme blinde", bauwde hij zich- hem een franc in de pet te gooien. Dat on- zelf na, Hij sloeg hard op de tapkast en derbrak de dreun, want de oude zei dan: brulde: „Maar nu een borrel voor een „God zal het je lonen" en het klonk als de ziende". stilte, de zalige stilte, die valt aan het einde van een vervelende gramofoonplaat. Het stonk in de kroeg naar verschaalde drank, knoflook, slechte sigaretten en warme mensen en het lawaai van de mu ziek, soms overschreeuwd door twistende mensen, werd vaak ondragelijk, maar de oude blinde scheen er volmaakt ongevoe lig' voor. Even ongevoelig als de oude, sme rige, verveloze stoelen, die het meubilair niet blind soms?" De verblufte stilte begon zich te vullen met een boos gemompel over zoveel bru taliteit. „Nou", schreeuwde de oude Pierre vij andig tegen de milde gever, die vriendelijk glimlachend bij de deur was blijven staan. „Waarom zeg je niets? Je ziet toch wel wat ik doe?" Hij lachte hikkerig en riep: „Je bent toch uitmaakten. Toen veegde een vlaag koude lucht langs zijn gezicht uit de openzwaaiende tocht deur. Een man kwam binnen, goedgekleed en goedverzorgd. En terwijl de habitués hem met beroepsinteresse monsterden, her- Jawel", zei de man bij de deur en zijn gezicht werd ineens treurig, „jawel een granaatscherf in de oorlog weet je". Hij tastte naar de knop van de deur. Een glas viel kletterend oo de grond. (Nadruk verboden). Komen ioi cie samenstelling van pen bestaande uit vier dames en vier he Nadat een overzicht is verkregen 5 beschikbare spelersmateriaal zal v zonodig na selectiewedstrijden hel t team worden samengesteld Velsense subsidie voor Haarlem» onderwijsinstelling De Stichting voor voortgezet f onderwijs te Haarlem heeft B. en w'T Velsen verzocht te bevorderen dat'? haar een subsidie wordt verleend zeven in Velsen woonachtige leeilb haar cursussen volgen. De werkzaamw van de Stichting bepalen zich tot SS van de Academie voor Voortgezet tw mlsch Onderwijs te Haarlem! wijsinstelling is in 1947 te Haarlem geZ met de bedoeling, aan de inwoner* Haarlem en omstreken de gelegenheids geven voortgezet onderwijs, aansluitJ op het middelbaar onderwijs, ie volg»? de sociaal-economische wetenschappen, Het college van B. cn W. acht de- standhouding van deze Academie Voortgezet Onderwijs van zeer groot beb en toekenning van een subsidie allesia gerechtvaardigd, nu leerlingen uit v& aan genoemde onderwijsinstelling cursus! volgen. Daarom stellen B. en W. de raad v« om aan deze Stichting, te rekenen me- -. gang van 1 Januari 1S50. een subsidie ra 50 te verlenen voor elke in deze geme^ woonachtige leerling, die de cursussen^ genoemde onderwijsinstelling volgt. Nogmaals: de inbraak bij de gemeente-ontvanger In aansluiting op ons bericht over de it: braak in het kantoor van de Velsense gï meente-ontvanger delen wij mede dat°c recherche er nog' niét in' geslaagd IsAlli door de inbrekers achtergelaten voorwer pen op te sporen. y Onder andere worden nog een stuk ze doek en een damestas vermist. Vast slaai dat kinderen met dit materiaal aan hel spe len zijn geweest. Zo is bijvoorbeeld aan het licht gekomen dat enige jpngens Zondagmiddag omstreek half 6 in dc Wethstraat te IJmuiden ar het spelen waren met een bruine damosül met ritssluiting en enige gasmaskers,'welki zeer vermoedelijk van deze inbraak afkom stig zijn. De Velsense commissaris ra politie wijst er op dat het in het belang va het onderzoek is dat deze materialen a spoedig mogelijk bij hem worden inge leverd. De betrokken zullen van de inleve ring geen onaangename gevolgen once.- vinden, integendeel, zij zullen een belonki ontvangen. Overmoedig heer op de Breeslraai Woensdagavond deed -een 'Bevenvjjks dame op het politiebureau aangifte van ré feit dat zij op de Breestraat door een ma: was lastig gevallen. Enige lijd later kwam de schuldige zich melden. Na een kort on derzoek bleek dat hij nog 15 dagen brat- men te goed had, zodat de politie her. meteen opsloot. Velsen springt „Santpoorl's Bloei" bij voor herstel van de „Santhaes" rn de raadsvergadering van 13 December, 1949 werd, naar aanleiding van vragen van de heer R. Ver beek, namens het College var. B. en W. ondermeer meegedeeld, dat nif! de eigenaar van de molen de „Santhaes"is overleg was getreden en dat daarnaast aa de hiervoor in aanmerking komende va- eniginigen „De Hollamdsehe Molen" k „Sanftpoort's Bloei" zou worden gevraag voor het herstel van deze molen en net be houd daarvan steun te bieden. Door het bestuur van „Santpcort's Bloe is B. en W. thans meegedeeld, dat he: a in geslaagd is, een in de melen de thaes" passende ijzeren roede te kopen. prijs van deze roede bedraagt, inclur— montage, 1300.De vrachtkosten woe den geraamd op ongeveer f 200.—. Me'. herstel van cie molen zal dus in totaal et- bedrag van 1500.gemoeid zijn-. De Vereniging „Santpoorfs Bloei" heeft door een georganiseerde filmvoorstelinS en door bijdragen van particulieren» bedrag van 770.bijeen gebracht. K' bedrag denkt de vereniging nog te kunitf-- opvoeren tot 900.Er zal dus nog bijdrage van 600.nodig zijn. Het is verheugend, dat door particulier zoveel belangstelling is getoond voor W herstel van de „Santhaes". Reeds eerc heeft de burgerij van Santpoort de «s* van herstel voor haar rekening om te voorkomen, cla t de eigenaar tot g' deeltelijke demontage van cle molen overgaan. Deze toch heeft geen dmed lang bij het behoud van de oulillage van windmolen, daar hij sinds lange til»J bedrijf met gebruikmalking vanJ" kracht uitoefent. Burgemeester en, rL, ders achten het gewenst, dat ook a s meent» zich een geldelijk offer getroos deze enige korenmolen in Kennem« welke in de historie van Velsen een rijke plaats inneemt, te doen herste^ stellen de raad daarom voor aan eniging „Santpoort's Bloei" van 600.te verlenen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8