|nAmersfoort is een sterke koepel gebouwd over het culturele leven Tot lering flïï.' TAXII redikbeurfen Drie „Maria van Hattems" worden binnenkort door een vierde opgevolgd DRY CLEANING "Nederland leverde Portugal een „kabeljauwvaarder" f Kennëmer Lantaarn Climax helpt direct rjag 25 Maart 1950 pv> gemeenschap Amersfoort" en „Stichting Velsen" Alle geestelijke stromingen verenigd in een goedwerkend toporgaan Ao verzamelde Amèrsfoortse jeugdorganisaties op de dag van de bevrijding on- duizend gezinnen hielpen re-evacueren, moet er in die stad iets wakker «vee r^c [Ud; men heeft op dat moment leren beseffen dat de eendracht een machtig WL Op dit smalle maar hechte fundament is in de loop der na-oorlogse maanden i3Pen opgetrokken, dat; later geestelijk gemeengoed van bijna alle Amersfoorters Amersfoortse Gemeenschap", die nu 207 van 225 plaatselijke verenigingen t en ree^s tientallen malen haar bestaansrecht heeft bewezen, zodat nu nested aan de Eem trots mag zijn op dit centrale orgaan. «en „jeworien, de beschietingen van de Cana- de Duitsers voltooid verleden tijd bleken er drie lichamen die hun oorsprong in de illega- ïonderi: Volksherstel, het Nationaal "uit en een Jeugdcomité. Na een half d de eerste brug tussen deze or- r.Ls geslagen en. er ontstond in Fe- 2946 een soort federatie, die vele ""len te°S heeft gepraat. „Dat was secretaris van de huidige ontsproten „Amersfoortse Ge- ,p" glimlachend, „want als er wat j gezet moest worden, zou het «Took o°ed moeten gaan". .wa bestaande en inmiddels verenigingen kwamen kort •ethouder van Onderwijs in Gro lde nodige ervaring met deze materie fVedaan, gaf het verzamelsignaal. ld kardinale punt werd: „Hoe krijgen alle geestelijke stromingen bij elkaar dat de religieuze grenzen worden jjdast of aanleiding geven tot „grens- fAmersfoort werd dit probleem opge- bet bestuur werd in vieren gedeeld jUc stromingen wezen zelf een ver- jimtoordiger aan in dit algemene be- ciirsorgaan te wat de gemeenschap doet of gaat wordt in dit top-orgaan ter tafel ge- pt en als ook maar één der be kleden zijn stem er tegen verheft, ilb'et plan niet door; dit om aan de knschapsgedachte streng de hand te i, Er wordt dus niet gestemd; ieder- jet accoord gaan. !n 1817 trad de Gemeenschap voor het ntnaar buiten bij de organisatie van de en de hele stad heeft iaal haar geledingen aan meegewerkt: pot kinderfeest, een muziekfeest en openluchtspel gaven de diverse onga- ilics de kans het puikje hunner wer- leden af te vaardigen, zodat deze imienig voor stad en Gemeenschap een iend resultaat opleverde. Zalennood: zie Velsen Itch heeft Amersfoort, evenals Velsen, s schreeuwend gebrek aan zaalruimte: 8Één behoorlijke zaal met toneelacco- uiitie (500 mensen) en een markthal felöOO mensen. De kleine zalen zijn Nu Velsen een ingespannen poging doet het werk op cultureel en sociaal gebied te stimuleren en te vergaren' in de „Stichting voor Sociaal en Cultureel werk Velsen", kan het nuttig zijn kennis te nemen van de resultaten, die elders worden geboekt. In Amersfoort bijvoor beeld heeft de „Amersfoortse Gemeen schap" een serie successen geboekt, die klinken als een klok; zij kreeg de bur gerij achter zich en deed uitstekend werk als centrale organisatrice van ver- schillende manifestaties, waarbij de deelnemende verenigingen hun volledige j zelfstandigheid behielden. Al zijn er wel 1 eens haken en ogen geweest, de heer T. Jansen, die de omvangrijke administra- j tie beheert, kon ons verzekeren dat alle religieuse en sociaal-culturele stromin- I gen tevreden zijn over de huidige gang I van zaken en dat er dus in een paar jaar tijds een eenheid tot stand is gekomen die Amersfoort tot eer strekt. Hoe de j organisatie in elkaar zit, wil neven- I staand artikel duidelijk proberen te naken. REVUE VAN DE ZUIDZIJ Mo SS63 DENNENSTRAAT 12 ZONDAG 26 MAART. IHUIDEN: W.Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.30 u.: Uvan den Berg; 7 uur: d's. L. W. j. «wchvan Rotterdam, Jeugddienst, toef. Kerk, Kanaalstraat, 9 uur: ds, J. nnBuuren; 3.30 uur: ds. R. D. Beukema. toef, Kerk (Art. 31 K.O.) 10 en 5 uur: ft A, Jagersima. p Geref. Kerk, 10 en 4 uur: ds. L. fwm, em, predikant te Zeist. Doopsgezinde Gemeente, 7.30 uur: ds. S. Veen, in de koffiekamer van Wester- M ^■Katholieke Kerk, 10 uur: Heili'gè 19 uur: Vespers. Woensdag 9 uur: |e dienst. Donderdag 19.30 uur: Lof lijdensmeditatie. Vrijdag 9 uur: Hei- jjerdes Heils, 10 uur: Heïligingsdienst; Openluchtsamenikoiinst; 8 uur: «Ksmsssamenkomst, Leiding: kapi- >P.Vons. IjliJDEN-OOST: jftHerv. Kerk, Goede Herderkerk, r: ds. J. v. d. Wiel; 7 uur: ds. M. —berg van Amsterdam. ad'?er^ (Goede Herderkerk) 9 uur: D' Beukema; 4.30 uur: ds. J. van %en, Y' YrUz- Herv-. AMMM, 10.30 b J. de Graaf van Haarlem. - v. Gelovigen, 10 uur: Dienst ge- Willemsbeekweg 78. cangelisatie, 10 uur: de heer J. te van Amsterdam. to&f. Kerk, koffiekamer Westerveld, 9 Jf' A' Cl van Nood. L. Brink, dé 'heer W. Rogge- Kerk, 10 uur: da. J* te de school: NOORD: ^erK> 10.30 uur en 4.30 Uur: to* Gemeente, 10 uur: ds. W. Mms; 'Jliereniaan, 10 uur: ds. J. D. Jansen; !ka H' Wallenburg. 5ez'nde Kerk, 10 uur: ds. W. Veen ijteatha, 10 UU!r: de heer H. F. Huson r Dordrecht. tot i ï!e55s" 10 tlu:r: Heiliglngssa- Ihwrv OPenluchtsamenkomst luiten' y^ssingssamenkomst. Leiding: !5oójr: j- °-Norei- Kerk, 10 uur: ds. J. Dieper- SB Rotterdam. Partem 10 uur: dr- J- Rasker> van fc'Sunr: ds. P: A. Tichelaar. t}« 9.30 en 5 uur: ds. H. W. J. CS ^«Pred. Utrecht. tk, (Art. 31 K.D.) 10 en 5 uur: England, Kinderhuissingel, Mensocg Rev. R. O. Tasker. nauwelijks geschikt voor een uitvoering van enig formaat. En Amersfoort heeft, zij het in mindere mate dan Velsen, „cultu rele concurrentie" te over: Utrecht, Hil versum en Amsterdam zijn zo makkelijk te bereiken dat er elke avond weer pu bliek aan de stad wordt onttrokken. Maar de heer Jansen heeft kunnen constateren, dat het werk van de Gemeenschap dooi de burgers wordt geapprecieerd: de mensen blijven meer in de stad. Harmonieus samenspel Kei'kconcerten liggen eveneensop de weg der „A.G.". Verleden week nog voer den twee katholieke, een protestants en een „neutraal" koor in de St. Joris de Matthaes Passion op, tesamen met het Utrechts Ste delijk Orkest en voor een auditorium van 190Ö bezoekers. Deze „sectie muziek" (de deelnemende verenigingen zijn onderge bracht in secties) geeft elk jaar voorts een Kerstconcert, dat in volledige harmonie wordt voorbereid en uitgevoerd door alle koren .uit de stad: een volledig acceptabel programma voor-alle principiële richtingen is elk jaar voor een groot en geestdriftig publiek ten gehore gebracht. Ook gedurende, de zomermaanden is de Amersfoortse Gemeenschap volop in touw: in 1946 werd reeds door het toen nog in- dividueel-werkende Jeugdcomité een actie begonnen om de kinderen van de straat te houden en ze weer „te leren spelen". De jeugd is toen'bij 'elkaar getrommeld en in groepen verdeeld, die zich kostelijk hebben vermaakt met balspelen, film, later zelfs met uitstapjes en overvloedige tractaties van de Canadezen. Deze eerste, zeer ge slaagde poging groeide onder supervisie van de A.G. uit tot een jaarlijks terugke rend evenement: 2000 kinderen worden nu elke zoiper bezig' gehouden, drie weken lang en met veelal een paedagogische in slag en het geboden amusement. Ook de ouderen De ouderen worden inmiddels niet ver geten. Het zomer werk omvat dag- of week- excursies tegen een tarief, dat alleen de kosten dekt en dus geenszins de plaatse lijke exploitanten in de wielen rijdt, maar daarentegen bustochten stimuleert. Ten slotte, en dat is terecht een van de dingen om trots op te zijn, zendt Amersfoort elk jaar een flinke groep huisvrouwen twee weken naar buiten als uitvloeisel van de gedachte dat elke vrouw er jaarlijks een poosje uit moet. Dat de mannen van die vrouwen het prachtig vinden, kan de heer Jansen met legio voorbeelden uit de praktijk bewijzen. Bij dit alles worden nimmer de scheidslijnen overschreden; de organi satie houdt consequent vast aan de religieuze verdeling van het maat schappelijk leven. Dit alles wordt gefinancierd uit een gering grondkapitaal, een kleine f 10.000, gemeentesubsidie, bijdragen van donateurs (minimum 1,en contributie van de aangesloten verenigingen (minimum ƒ5). Daar wordt clan bovendien nog het maandblad „De Beyaard" van gedrukt in een oplaag van 14.000 exemplaren, gratis huis aan huis verspreid en deze zomer is er een nationale tentoonstelling „Schoon heid in Huis en Hof" uitgestippeld; die ar chitect G. Rietveld de gelegenheid zal geven de culturele waarden van toegepaste kunst, de binnenhuis-architectuur en de tuinaanleg aan den volke te tonen. Amersfoort kijkt jaloers naai' de finan ciële basis van de stichting „Velsen". Wanneer zal er uit het Utrechtse ook worden opgezien tegen de werkwijze van de Velsense stichting en haar resultaten? MARKTBERICHTEN 24 Maart 1950 Besommingep KW 7 f 11,840; IJM 74 f4785. IJM 52 f 803. Aanvoer 170 kisten tarbot en tong. 20 kisten schaf- tong en tongschar, 10 kisten wolf, 290 kisten schol, 220 kisten wijting, 1.0 kisten bot. 120 kisten schar, 170 kisten kabeljauw, 20 kisten leng, 20 kisten koolvis, 20 kisten poon, 250 kisten schelvis. Totaal 1320 kisten, Prqzen Heilbot 2,20; gr. tong 1,951,85; gr.m. tong 1,9(1—1,85; kl.m. tong 1,95—1,80; kl. tong I 1,79—1,63; kl, tong II 1,28—1,18; tarbot I 2,252, per kg. Tarbot II 86; tongschar 5553; gr.m. schol 52; kl.m. schol 53,50; kl. schol I 4326; ld. schol II 19—11,50; schar 12.50—8; bot 13—8,50; midd. gul 23; kl. gul 15,50; kl. wolf 31,50; kl, schelvis II 3027: wijting 127,40: poontjes 1310,50, per 50 kg'. Kabeljauw 128—58; gr. wolf 60, p. 125 kg.' „Song of India" (Thalia). De zo langzamerhand aardig naar de volle was dom groeiende Sabu gaat blijkbaar met het klimmen der jaren ook forsere onderwer pen tot de zijne maken. In het verleden was hij steevast te vinden op plaatsen waar het niet al te gevaarlijk toeging en waar zijn optreden de bioscoopbezoeksters tot verrukte kreetjes kon bewegen. In „Song of India" evenwel begint het menens te worden met Sabu, die min of meer in de voetsporen van de heer Tarzan treedt. Hij houdt zich namelijk onge dwongen op in een jungle vol wilde bees ten en als er twee rijke kinderen van nog rijkere maharadjas op zijn gebied komen een gebied trouwens waar, een zeker „taboe" voor bestaat springt Sabu lenig in de bres voor zijn dieren met het ge volg, dat zijn mannelijke tegenpartij het lichtelijk oneens wordt met deze ziens wijze. De vrouwelijke helft van de twee koningskinderen raakt op het eind over tuigd van Sabu's onmisbaarheid aan haar groene zijde, zodat zij tesamen de troon van het Rijk van de Jungle bestijgen en de toeschouwer tevreden huiswaarts keert, vol van de romantiek, die de Amerikanen om dit weinig diepzinnige verhaaltje heb ben weten te weven. Van een heel ander formaat is de film ,,Het spel gaat beginnen", die van Maan dag af vele bekende operamelodieën in Thalia's zaal brengt. De onmiskenbaar- Italiaanse inslag heeft deze film een charme gegeven, die de wat zwaarwich tige.humor goed maakt. Het enige bezwaar tegen deze rolprent is en dat kleeft aan de meeste muziekfilms dat de hande ling wel eens te lijden heeft onder de voorwaarde, dat er zoveel mogelijk mu ziek geproduceerd moest worden. Benja- mino Gigli neemt daar een groot gedeelte van voor zijn rekening. J. F. „Haar laatste wil" voor de Plaatwellers De personeelvereniging „De Plaatwelle- rij" kcimt Vrijdag 21 April in gebouw „Con cordia bijeen om de laatste seizoen-uit voering van de eigen toneelclub bij te wonen. Voor 'deze uitvoering is in studie het bekende blijspel in drie bedrijven van Henk Bakker „Haar laatste wil". De regie berust bij de heer J. van Baar, die bovendien zelf acteert. Denaam heeft heel wat IJmuidense historie meegemaakt R LIGT AL enige tijd een vreemde Ons SPECIAAL SYSTEEM voldoet een leder, ook voor Uw garderobe Chem reiniging desgewenst in één dag gereed zonder prijsverhoging!! Behalve Zaterdag KOMINGSPIEIM 10 TEL. 4886 kade. Gekomen als een gewezen oor logsvaartuig is men er aan gaan af breken en opbouwen. Geleidelijk kreeg het schip het aanzien van een trawler. In de schoonsteen prijkt al het merk van „De Marezaten" en inmiddels heeft men het nummer IJM 10 aange bracht, Het zal de naam „Maria van Hattem" krijgen. Deze naam is van 'historische betekenis, niet alleen voor de „Marezaten", maar voor de hele IJmuider trawlervloot, want het is de vierde keer dat een trawler „Maria van Hattem" wordt genoemd. De Scheepsexploitatie-Mij. De Marezaten begon in 1909 met de aankoop van een drietal trawlers, die afkomstig waren uit Denemarken, doch daarvoor eenheden van de Britse visserijvloot waren geweest. Oor spronkelijk „Campania", „Lucania" en „Catalonia" hebben zij in Denemarken de namen Hvalen (FN 423), Sölöven (FN 424) en Söbjornen (FN 425) gedragen. Eenmaal in IJmuiden veranderden zij in Maria van Hattem (IJM 157), Julie Streiff (IJM 159) en Elie Cheneviere (IJM 161). Zij kwamen onder commando van de schippers Chr. Glas, D. van Pel en A. van Strien. Do eer ste twee schepen waren van 1894 en de Elie Cheneviere van 1898, producten van de werf Edwards Bros te North Shields, welke we al eerder tegen zijn gekomen in de Revue van de Zuidzij. Het plaatje laat zien hoe de eerste Maria van Hattem er uit gezien heeft. Met z'n 155 bruto- en 56 netto reg. ton en een lengte van 30,78, breedte 6.23 en holte van 3.28 m. was het vaartuig net zo groot als een normale log ger van tegenwoordig. Tragische aanvaring In 1927 werd de eerste „Maria van Hat tem" van de hand gedaan en vervangen door een nieuw vaartuig, dat 152 ton groot was. Op de jeugdige leeftijd van 4 jaar is dit schip echter ten onder gegaan op 15 a 20 mijl W.N.W. van het lichtschip Borkum. Men was vissende. Het was op 19 Februari 1931 toen het tijdens dikke mist werd aan geval-en door het Duitse stoomschip „Annie Hugo Stinnes VI". De voorsteven van de vrachtboot drong aan de voorkant van de brug in de „Maria van Hattem". Getracht is de trawler naar de monding van de Eems te slepen, doch hij is gezonken, na dat kort tevoren de bemanning op het stoomschip was overgegaan. „Maria van Hattem" nummer drie ver scheen pas in 1936 in IJmuiden, heel wat groter dan de twee voorgangers, namelijk 293 top- Gebouwd in 1925 was het toen een welkome aanvulling van de plaatse lijke vloot. Het schip heette Fuji CF 17 en heeft behoord aan Neal West in Cardiff. Al is dit de Maria van Hattem geworden kreeg het niet IJM 157 als visserij merk, maar IJM 1, dat daarvoor jaren achtereen bezet was geweest dopr de „Swift". Ging zijn voorganger na vier. jaren- al. ten onder, de IJM 1 is eveneens maar vier jaren in de vaart geweest, In April 1940 werd de IJM 1 gerequireerd door de Ko ninklijke Marine en was in de bewuste Meidagen nog niet gereed om „een kant heen" te gaan. Het gevolg was, dat latei- de bezetter het schip in gebruik nam. Maar toen dp vijandelijkheden gestaakt waren was er geen spoor van de „Maria van Hattem" (IJM. 1) te bekennen. Nu zal straks de vierde „Maria van Hattem" zee kiezen onder een nieuw vis serijnummer en dit schip is weer groter ongeveer 320 ton en zal niet voortge stuwd worden door een stoommachine, maar door een 600 paards Sulzer motor. Vlak naast bovengenoemd schip ligt de IJM 32, welke inmiddels de naam Elie Cheneviere heeft gekregen. De eerste Elie Cheneviere, die in 1909 in IJmuiden kwam werd in 1930 vervangen dooi' een bij Pannèvis in Alphen a.d. Rijn nieuwgebouwde trawler, die na veel om zwervingen een paar jaar geleden weer opgedoken is als motortrawler Prinses Ma rijke SCH. 9. De laatste van de drie, die in 1909 zo vol goede moed als IJmuidense trawlers waren begonnen, de Julie Streiff IJM. 159, heeft nog het langste leven gehad. Het schip is in 1937 gesloopt en droeg een thans vergeten naam, waaraan nu weer eens herinnerd is. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Feestavond Stormvogels huldiging Henk Wagenoar In de kleine zaal van „Thalia" was voor de spelende leden van Stormvogels en hun dames een feestavond belegd, waarvoor veel belangstelling bestond. De commissie, onder voorzitterschap van de heer P. C. Heere, had voor een afwisse lend programma zorg gedragen. Daar was allereerst het mondaccordéon-duo „Jéha", dat op waarlijk virtuoze wijze klanken aan de instrumenten wist te ontlokken. Dan kwam voor het voetlicht Mr. Berry, de amateur-goochelaar, die verbluffende staaltjes van vingervlugheid ten beste gaf, zo zelfs, dat hij Piet Kraak op een gegeven moment perplex deed staan. Verder hield de doelman van Stormvo gels een even interessante als vermakelijke causerie over de tocht van het Nederlands Elftal naar Newcastle. Na de pauze vond het afscheid van Henk Wagenaar plaats, die in verband met het feit, dat hij de promotie van jonge krach ten niet in de weg wilde staan, na een dienstverband van 25 jaren afscheid van de vereniging nam. De voorzitter van „Stormvogels", de heer G. J. Bremenkamp, prees in hartelijke be woordingen de hoge opvattingen, welke de heer Wagenaar ten opzichte van het lid maatschap van Stormvogels gehuldigd had. Hij wees voorts op het feit, dat hij het bestuur dank had gebracht voor de gele genheid die het hem geboden had zoveel prettige wedstrijden te spelen. Namens de vereniging bood de heer Bremerkamp de scheidende voetballer een fraai armband horloge aan. Mevr. Wagenaar werden bloe men geoffreerd. Na afwerking van het programma volgde nog een gezellig bal. IJMUIDEN: EDISONSTRAAT 5 (Adv.) Slot van een reeks geslaagde gymnastiekuitvoeringen „Olympia" liet zich van haar beste zijde zien De turnzaal van de Creutzbei'gschool is de afgelopen week een trekpleister ge weest voor vele belangstellenden die de gymnastieksport toegedaan zijn. De Vel sense gymnastiekvereniging „Olympia" organiseerde hier namelijk een vijftal uit voeringen, waarvan de laatste Vrijdag avond werd gehouden. Deze „verbrokke ling" was het gevolg van het ontbreken van een zaal waar de circa 450 leden tege lijk hadden kunnen optreden. Deze oplos sing is een succes geworden. Vooral het knotszwaaien van de dames viel op door de keurige afwerking; de jongere meisjes deden het met een rhythmische oefening met pianobegeleiding niet minder goed. Hei- zou te ver voeren alle onderdelen apart te vermelden, maar wij kunnen met voldoe ning vaststellen, dat de beoefening der gymnastiek in deze gemeente op een hoog peil staat. Voor dit werk verdienen de heer Chr. F. Smit en mejuffrouw I, Smit, die de dames traint, een woord van lof. De heer Smit deelde mede, dat een en ander een goede ruggesteun is voor de van de zomer te houden massale demonstratie in het sportpark „Schoonenberg". Op het beoefenen momenteel 53 loggers, alsmede programma staan verder nog de Luilak- 1 motortrawler en 8 kotters de trawlvis- mars en onderlinge wedstrijden, maar dan serij. moet eerst het werkprogramma afgewerkt Aan de IJslandvisserij nemen thans 8 zjjn stoomtrawlers en 3 motortrawlers deel. Jaagboofjes" jagen „dikkoppen" Scheveningen helpt gedupeerde schipper Bij zware mist liep Woensdag het kust- vissersvaartuig SCH 119 van schipper C. Pronk uit Scheveningen op een strekdam. Het scheepje kreeg het zwaar te ver duren. Reeds werd algemeen aangenomen dat het als verloren beschouwd moest wor den. De reder J. J. van der Toorn Azn. stelde zijn motorlogger SCH 249 ter be schikking voor een poging het kottertje vlot te' slepen. Voor men aan het werk ging werden eerst zogenaamde stempels op de gaten geplaatst. Het scheepje was spoedig vlot en werd ter reparatie op de helling geplaatst. De berging werd door de heer J. J. van der Toorn Azn. geleid. Daar de heer Pronk niet verzekerd was heeft de afslager van Scheveningen, de heer J. Pasman, bij de handelaars een flink bedrag ingezameld, waarmede de reparatie bekostigd kan wor den. Het vlotslepen geschiedde gratis. Wat er vaart Vrijdagavond waren er 16 IJmuidense Stoomtrawlers in de vaart, voorts 7 motor- trawlers, 6 motórlrawlloggers en 15 kot ters. Van de drie groté Scheveningse Stoomtrawlers, die hier „havenen", zijn ei- twee in bedrijf. Wat het aantal varende schepen betreft wordt IJmuiden door Katwijk overtroffen. Van de aldaar ingeschreven vaartuigen - - In Haarlem is voor een bedrijf aan de gerepareerd te worden. Brakehburghstraat een tank aangekomen, welke stoom zal opwekken voor de werk zaamheden in het gehele bedrijf. In 1931 is de tank gemaakt om dienst te doen als scheepsketél. Later is zij door het bedrijf aangekocht en naar Ede overgebracht om nacht is de tank met een trailer naar Haar lem vervoerd en gisteren in het ketel huis geplaatst. Het was nodig de. ingang van het ketelhuis te verbreden. De tank heeft een doorsnee van 3.10 meter en is 3.50 meter hoog. De nieuwe kabeljauwvaarder, „Soto Maior" genaamd, is naar Lissabon vertrok ken. Het schip, dat circa 900 bruto reg. ton meet, is gebouwd bij de N.V. Sclieeps- bouwwerf Gebr. Pot te Bolnes in opdracht van de Sociedade de Pesca Oceano te Fi- guiera da Foz in Portugal. De lengte over alles bedraagt 65.90 m., tussen de loodlijnen 60 m„ de breedte 9.70 m. en de holte 5,20 m. De voortstu wing geschiedt door een 650 pk. Werk spoor motor. Het vaartuig is gelijk aan de verleden jaar door dezelfde werf opgeleverde „Vaz" en aan de in 1948 door J. Koster Hz. Scheepswerf Gideon te Groningen ge bouwde „Sernache". Gedufende de laatste jaren zijn verschillende groot model vis sersvaartuigen door Nederlandse werven voor Portugal gebouwd. Enige tijd geleden passeerde hier nog de „Antonio Pascoal", Spookhuis Aan de Hagelingerweg' bij de spoorweghalte Driehuis- Westerveld staat sinds de Duitsers daar een „ongelukje" hadden met een kerstboom (die tegelijk met het huis af brandde), Velsens spookhuis. Of Lampenier daar niets aan doen kan, want dat gebakerde karkas ontsiert de gemeente, roepen de, lieve lezers drie stemmig. Helaas, nee. maar hij kan wel vertellen hoe de vork aan de steel zit. De villa is particulier bezit en na de bevrijding wilden de eigenaars er graag een nieuw huis voor hebben. Wederopbouw meende met Haagse zekerheid dat het pand heel best te herbouwen zou zijn. Nietes zeide de eigenaren en welles hield Den Haag vol. Dat duurt nu al een paar jaar vruchteloos en het skelet is blijven staan, alsmaar ontsie rend. Lampenier heeft een bouw-voogd gesproken, die ook zegt dat de kast maar beter tegen de wereld gehol pen kan worden omdat er toch geen herstellen n^eer ^an is en er straks nog .eens onge lukken van komen bij een strakke bries. Maar er is nu toch een pietsje leven in de b(r)ouwerij: deze zomer gaat het geval vermoedelijk onder steboven en dan komt er een betere opvolger met nette stenen en een nette tuin. Betere methode. Gelezen hebbende, dat een varensgast op de Velserpont Zondag een brandje onder zijn rqotorkap bedwong door de benzineleiding los te rukken, schrijft een deskundige knecht, dat het geluk met deze mens is geweest. Veel beter is het in zo'n geval om de benzine kraan 'te sluiten en een hele grote stoot gas të geven zodat de vlam in de motor wordt gezogen, waar zij een snelle dood zal sterven. Pót voor Lampenier „Lampenier js geen straten maker" heeft de opzichter van openbare werken opgemerkt tegenover een Lampeniers- knecht. Gelijk heeft dë man. Deze opmerking vloeide voort uit het feit, dat Lampenier een week terug had geklaagd over de toestand van de Hagelin gerweg na de herbestrating. Die kuilen en die hobbels, weet ge. Dat is altijd zo, zegt de 'op zichter nadrukkelijk, want de gronc| moet „klinken". Zakken en harden bedoelt hij. Lam penier is ejus gezakt voor zijn stratenmakers-examen en dat is haast niet om te harden. Berg (schoon) Een bul van een bulldozer heeft deze week plezierig over de puinheuvel aan het Kenne- merplein lopen grommen, tot bijpa op de top. Dahr is na melijk eindelijk aarde over het puin gekomen, zodat de aanblik van dit symbool van Velsens oorlogsellende er heel wat appetijtelijker op gewor den is. Nu nog een grasspriet- tje hier en daar en een plat- vormpje in de hoogte, dan kan „Heqvelwijk" haar naam ten minste met ere dragen. Lam- peniersknecht uit die con treien meldt tenminste bitter, dat hij al voor „puinwijker" is uitgemaakt. Berg (vuil) Het schijnt in Velsen tot de goede toon te behóren er een privé-vuilnisbelt op na te houden. Wanneer er met de schoonmaak iets opgeruimd moét worden, gebeurt het (zegt een andere knecht ge schrokken) dat moeder met argwanende blikken naar links en naar rechts een afgedankt ledikant in de naburige bosjes plant. Lampenier heeft het niet willen geloven en er een gesprek met de voogd der Velsense reiniging, waar ten slotte alle stof belandt, over gehad. Deze onthulde hem, dat er alleen al uit Santpoort 60 (zestig) kubieke meter fornui zen, ledikanten, emmers, pan nen en wat er dies meer als „overbodig" in een ordente lijke huishouding wqrdt afge dankt, is opgevist. Langs de bosrand, dames, in de scheme ring „toe man help eens even dat onhandige bed over het hek. kieperen.'" LAMPENIER welke op stapel heeft gestaan bij de Haar lemse Scheepsbouw Mij. Verder bouwde Duijvendijk in Lekkerkerk de „Fernandes Layrad'or" en Van der Werf te Deest de „Santo André". De pas gereedgekomen „Soto Maior", benevens de eerder afgeleverde „Vaz" en „Sernache" verschillen met bovengenoem de drie schepen met betrekking tot de uit oefening van het bedrijf zelf. Jagers Wanneer de „Soto Maior" straks op de visgronden gelegen nabij New Foundland zal zijn aangekomen wordt het eigenlijke werk verricht door een aantal kleine bootjes „Dories" genaamd, die met twee personen worden bemand, namelijk één aan de riemen en één aan de lijn. De vis lijnen van honderden meters lang en voorzien van zijlijntjes, waaraan zich de haken voor het aas (sardien) bevinden. De „Soto Maior" en z'n collega's doen dan dienst als moederschip. Dergelijke schepen verlaten ongeveer in April de Portugese haven en komen onge veer in October in het vaderland terug en als ze volgevist zijn brengen ze per schip een millioen kg. vis aan en ongeveer 20 ton levertraan. De „Soto Maior", „Vaz" en „Sernache" kunnen dus beschouwd worden als een walvisvaarder in het klein. BEKRONING Slager Joh. Brouwer uit IJmuiden-Oost heeft op de slagers-vaktentoonstelling te Utrecht een eerste prijs voor gekookte- en twee tweede prijzen voor Berliner lever worst en boterhamworst behaald. UW RADIO DEFECT? VISSERSEINDE 24 - SPAARNDAM Tel. K 2564-285 ZEEWEG 361 VELSEN (Adv.) voor ZATERDAG 25 MAART Thalia, 7 en 9.15 uur; „Song of India". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „O, die vrouwen". ZONDAG 26 MAART Thalia 3, 7 en 9.15 uur: „Song of India". Rex, 3, 6.45 en 9.15 uur: „O. die vrouwen". MAANDAG 27 MAART Thalia, 8 uur: Het spel gaat beginnen". Rex, 8 uur: „O, die vrouwen". Raadhuis, 10—12 uur: Spreekuur Burge meester.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7