OTTGERING Taxi tel 4333 Degeneratie-proces het grootste probleem van de aardbeienteelt ZONNEVELD Ingezonden stukken VULPENNEN Zaterdag 25 Maart 1950 TUINDERSPROBLEMEN (Van een tuinbouwmedewerker) Het aardbeiengewas is voor de Ken- nemer tuinder nog altijd een van de hoofdteelten in zijn bedrijf. Met de aanplant van een aardbeienveld moet reeds worden begonnen in het jaar, voorafgaande aan de oogst. Zo zien we op het ogenblik de tuinders weer druk bezig met het uitplanten van de jonge plantjes, waarvan men in 1951 en la tere jaren de vruchten hoopt te pluk ken. Ook de aardbeienteler heeft met allerlei moeilijkheden tc kampen. Het grootste probleem is wel het degeneratie-proces: het teruglopen van de rassen in gezond heid en opbrengst. Zo was vroeger de Jucunda in onze streek het meest geteelde aardbeienras. Naarmate de opbrengsten van dit ras omlaag gingen begon men het uitzetten van ajidere rassen te overwegen. Zo is thans de Moulin Rouge het meest geteelde ras van deze streek. Ook hierbij doen zich al weer de degeneratie verschijn selen voor. Met dit probleem had men in het gehele land te kampen en de Neder landse Algemene Keuringsdienst nam daar om het selectiewerk ter hand. Door verschillende leden van deze dienst worden de aardbeienvelden, welke spe ciaal zijn aangelegd voor het winnen van plantmateriaal, regelmatig op ziekten en andere gebreken gekeurd. Aan de hand van keuringsrapporten wordt dit plant materiaal dan in een bepaalde gezond heidsklasse ingedeeld. De planten, welke in de A-klasse zijn ondergebracht, zijn de besten, welke voor de cultuur verkrijgbaar zijn. Deze plantenkwekerijen noemt men „vermeerderingsbedrijven". Over het alge meen worden zij op de kleigronden aange troffen, omdat gebleken is, dat het aard- beienplantmateriaal op kleigrond het beste voldoet. „De Duinstreek van Holland" reikt de tuinders de hand De proeftuin: „De Duinstreek van Hol land", waarbij practisch alle Kennemer tuinders zijn aangesloten, verzorgt voor deze streek de inkoop en dezer dagen is de aflevering van bijna een millioen planten weer begonnen. De aardbeienplanten kunnen er niet te gen, dat zij na het opnemen geruime tijd boven de grond staan. Moeten ze worden verplant, dan is aanbevelenswaardig de planten niet langer dan twee, uiterlijk drie dagen boven de grond te laten staan. Er is anders grote kans. dat de wortels indrogen en net plantje niet meer gaat groeien. Deze moeilijkheid wordt opgelost door op de vermeerderingsbedrijven deze ene dag de planten op te nemen. De proeftuin krijgt de volgende morgen telefonisch be richt, hoeyeel planten er zijn afgezonden. Terwijl dè vrachtwagen deze planten al wegbrengen worden de tuinders gewaar schuwd, dat ze diezelfde dag nog de door hen bestelde planten op een centraal punt, meestal de veiling kunnen afhalen. Zo kunnen de planten zo spoedig mogelijk op het veld. uitgezet worden. De achteruitgang in kwaliteit van het vroegere plantmateriaal heeft er toe geleid, dat van de Moulin Rouge thans vrijwel geen ongekeurd plantmateriaal meer wordt uitgezet. Het is voor de tuinder vooral een financiële kwestie, omdat de opbrengst van goedgekeurd plantmateriaal veel ho ger is dan van het ongekeurde. Jammer is het, dat van andere rassen nog lang niet in voldoende mate goedge keurd plantmateriaal verkrijgbaar is, met uitzondering van de Deutsch Evern en de Jucunda. Vermoedelijk zal dit in de toe komst beter worden. Op het ogenblik worden bovendien en kele nieuwe rassen aangeplant. We noe men slechts de „Roem van Heemskerk" en de „Roem van Kanaan". De practijk zal moeten uitwijzen, of deze rassen burgerrecht zullen krijgen. Men zal er echter goed aan doen, niet al te specu latief tewerk te gaan en deze nieuwe ras sen op kleine schaal proberen. Het vertrouwdste adres voor 1e klas Dames, en Heren. MAATWERK IJMUIDEN (Adv.) Wie heeft betaald, maar nog geen kolen gehad? Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 15 en 17 uur en des Maandags tussen 17 en 19 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen Etui met inhoud, autoped, zakje met tuin gereedschap, bril, shawl, kerkboek, rozen krans, damesrijwiel, regenpijpen, knipmes, muntbiljet, een flesje pillen, rubber bal, kolenkaart met spaarzegels, gedeelte van een schokbreker van een auto, pantalon, drie portemonnaies en verschillende hand schoenen. Wet ópaAcfiesi coacct yetï&ect... BIJ LOTTGERING i ij dig gereed (MitsX<£ gebracht) VERVEN STOMEN STOPPAGE HAARLEM: AMSTERDAMSCHEVAART 3B-32-TEL.U56] GR.H0UTSTR5*TEL10771 Dépöt LOTTGERING, Drichuizerkerkweg 88, .Driehuis (Adv.) Slechte week voor de bloemenveiling Voorjaarsgroente begint toe te stromen Het is deze week slecht geweest op de bloemenveiling: er was een groot aanbod met over het algemeen lage prijzen. De export van narcissen, waarvan in het begin van de week veel verwacht werd, lag weer grotendeels stil. De kwaliteit der tulpen is uitgesproken slecht, door het zwoele weer zit 95% der aangevoerde tul pen onder de „pokken". De prijs voor deze tulpen varieert van 1228 cent per bos; een paar zuivere partijen gingen nog tot 64 cent. Narcissen komen er volop van de koude grond, waarvoor tot 28 cent per bos werd betaald. Narcissen uit de kas gingen tot 48 cent. Anemonen draaiden grotendeels rond de 30 cent per bosje, met een uitzondering welke het tot 58 cent bracht. Fulgens zijn er weinig; hiervoor werd in het begin der week tot 280 cent betaald; later daalde deze prijs tot 145 cent. Blauwe druifjes komen in grote partijen van onder de koude bakken vandaan. Hiervoor werd van 612 cent per bosje betaald. Freezia was ook al minder vlot te ver kopen Potplanten zijn er in grote partijen, de azalea's nemen de belangrijkste plaats in, de handel is matig. Veranderingen op de groentemarkt In de tijd van een week is er op de groentemarkt veel veranderd. De winter groenten hebben plaats moeten maken voor de voorjaarsproducten, waarvan vooral de spinazie, wit lof en radijs op de voorgrond komen. Spinazie varieerde in prijs van 2845 cent per kilo; radijs kon niet hoger komen dan 8 cent per bosje. Witlof wordt in grote partijen aangevoerd met een ook al teruglopende markt, welke varieerde van 2538 cent per kilo. Rabar ber, waarvan het eerste koude grond pro duct werd aangeboden, komt iets ruimer aan de markt met een prijs van 2345 cent per bos. Prei was er weinig maar door de teruglopende export daalde de prijs; er werd van 22 tot 64 cent per kilo voor be taald. Van de overige winterproducten is het aanbod heel klein. De L.T.B. besprak vakbelangen Vrijdagavond heeft de L.T.B. een ver gadering gehouden in de K.S.A., waarvoor matige belangstelling bestond. Er werd een bespreking gehouden over de vergadering welke de vakgroep in Haarlem houdt. Men ging accoord met het bestuursvoorstel om de teeltregeling te handhaven, maar de andere saneringsmaatregelen af te schaf fen. De heren Bakker en Duin zullen de afdeling in Haarlem vertegenwoordigen. De secretaris de heer J. v. d. Pol hield een praatje over „de grond die wij bewerken". Filmavond A.N.W.B. In het Verenigingsgebouw aan de Schans zal op Maandag 27 Maart onder auspiciën van de A.N.W.B. een filmavond worden gehouden. Onder andere zal een Wegen wacht kleurenfilm worden vertoond. Interessante lezing voor de Amateur Fotografen „De grondbeginselen der optiek" was het onderwerp dat de heer J. Willink Vrij dagavond in het Verenigingsgebouw aan de Schans voor de leden van de Bever- wijkse Amateur Fotografen Vereniging be handelde. Spreker deelde daarbij mede dat de lens, welke in 1840 door Jozef Petzval was uitgevonden, thans nog gebruikt wordt, aangezien deze lens een zeer goede licht sterkte geeft. Zeer belangrijk noemde de heer Willink de chemische samenstelling van het glas waaruit de lenzen vervaardigd zijn en noemde in dit verband verschil lende soorten lenzen waarin zeer hoge per centages lood verwerkt zijn. Er zijn ver schillende methoden om lenzen te vervaar digen en vooral het afkoelen van het ge smolten glas, dat volgens spreker op ver schillende manieren kan gebeuren, varieert meestal van een week tot een maand en kan in sommige gevallen zelfs vele jaren duren. De heer Willink raadde zijn audi torium aan de lenzen zo weinig mogelijk aan te raken daar het „oog" van het toe stel licht beschadigd wordt. Het openingswoord werd ook op deze avond gesproken door de voorzitter, de heer G. Broertjes. Castricum Jaarvergadering N.K.V.B. Dinsdag a.s. zal de NKVB in de zaal van de heer P. Roozendaal Castricum haar jaarlijkse ledenvergadering houden. Het belangrijkste punt van de agenda zal de bestuursverkiezing zijn. Hierna zal mej. Tyburg een lezing hou den over het Amsterdamse volkskind. Veilingnieuws Spruiten 45121; spruiten B 2137; soep 11V213 y2; witlof I 28—35; witlof II 1824; sjalotten 1832; rode kool 19V2; boerekool 1326; spinazie 4348; uien 33; prei 5869; sla 42, alles in centen per kilogram. ZeevogelsC.S.V. CSV trekt Zondag naar Egmond om Zeevogels te bekampen. Waarschijnlijk zal CSV met twee invallers de reis moeten maken. J. Kimmelaar staat op de zieken lijst en is de eerstkomende wedstrijden uitgeschakeld, en ook A. Dokter ontbreekt. Het elftal van CSV is als volgt samen gesteld: G. de Heer, doel; J. de Beurs en C. Boot, achter; A. Dokter, C. Blei en F. v. d. Klashorst, midden; H. Jacobs, N. Beumer, G. v. 't Hul, H. Sjouwen en H. Tiemstra, voor. Predikbeurten Gereformeerde Kerk 10 uur: Ds. A. G. Cornet, voorbereiding van het H. Avondmaal. 17 uur: Ds. A. G. Cornet. Ned. Herv. Kerk 10 uur; Ds. J. W. van Elden, van Haarlem. Hei-vormde Evangelisatie-vereniging 17 uur: Ds. v. d. Linde, uit Amsterdam. ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 25 MAART Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: The third man. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Bud Abbott en Lou Costello in Hollywood. W. B. Theater, 8 uur: Black Bart de vrij buiter. Corso Theater (Castricum), 7.15 en 9.30 u.: De blauwe lagune. ZONDAG 26 MAART Kennemer Theater, 2,30, 4.30, 7 en 9.15 uur: The third man. Luxor Theater, 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur: Bud Abbot en Lou Costello in Hollywood. W. B. Theater, 2.30, 4.30 en 8 uur: Black Bart de vrijbuiter. Corso Theater (Castricum), 3 en 8 uur: De blauwe lagune. MAANDAG 27 MAART Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: The third man. Luxor Theater. 7 en 9.15 uur: Bud Abbott en Lou Costello in Hollywood. W. B. Theater, 8 uur: Black Bart de vrij buiter. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Hamlet. Welkom in Kennemerland Met het troepentransportschip „Fairsea", dat vermoedelijk 4 April in Rotterdam aan komt. varen de volgende militairen uit onze omgeving thuis: D. Cordia, Zeeweg 294, IJmuiden; W. Dekker, Brederoodseweg 101, Santpoort: J. Huybers, De Ruyterstraat 50, IJmuiden: B. Kok, Acaciastraat 22, IJmui den; H. Vosse, Berkenstraat 11, IJmuiden; H. de Groot, Heemskerkerweg 304, Bever wijk; J. Lute, Oudeweg 6, Castricum; J. v. d. Mey, Verlengde Voorstraat 76, Beverwijk; J. Noom, Bussendam 17, Uitgeest; G. Janus, Stationsweg 81, Velsen; H. Stolp, Wijk aan Zeeërweg 75, IJmuiden; N. Glorie, Nuhout v. d. Veenstraat 35. Castricum; W. Hoogzand, Overbildtweg 10, Santpoort; M. Grapendaal, Berkenlaan 7, Beverwijk; A. Otte, Heirweg 21, Velsen; A. v. d. Poll, Pastoorstraat 32, Santpoort; J. Schoon, Tulpenstraat 25, Sant poort; P. Kroon, Heemskerkerweg 31, Be verwijk; B. Sinnege, Stetweg 3, Castricum; C. Meyer, Zeestraat 142, Beverwijk. Met de Goya, die vermoedelijk 8 April in Rotterdam arriveert varen thuis: W. van Dijk, Ladderbeekstraat 49, Velsen; J. v. d. Hoek, v. d. Zwaagstraat 11, IJmuiden; J. van Fucht, Creutzberglaan 6. Beverwijk; A. v. d. Kruyssen, Zanderstraat 30, IJmuiden; J. Mo lenaar, Klein 17, Uitgeest; A. Nonnekes, Ho- bergstraat 45, Castricum; D. Tijtsma, Een- drachtstraat 20, Velsen. Poging tot inbraak Donderdagavond laat hebben onge wenste bezoekers gepoogd zich toegang te verschaffen tot de woning van een hor logemaker aan de Bakkumerstraat te Cas tricum. Via een loods en een plat dak wilden zij zich toegang verschaffen tot de woning door een openstaand raam. Op dat moment wilde de vrouw des huizes het raam sluiten. Natuurlijk sloeg zij alarm en de bezoekers namen de vlucht. De politie stelt een nauwgezet onder zoek in. ZONDAGSDIENST Dr. H. v. d. Werff, Bakkumerstraat 48, Telefoon 428; Zr. Ranzijn, Torenstraat 29, Telefoon 401. Velsen-Noord Jubilaris aan de papierfabriek De heer J. Groot, metaalbewerker-mon teur bij de Papierfabriek Van Gelder Zo nen was Vrijdag 25 jaar bij dit bedrijf. Vergezeld van echtgenote en familie werd de jubilaris door de directie ontvangen en toegesproken door ir. A. J. Allan. Deze bracht de gelukwensen over van de fa- brieksdirectie onder overhandiging van een enveloppe. Ook ontving de jubilaris een schriftelijke felicitatie van de hoofd directie. In de mechanische werkplaats was voor de heer Groot veel belangstelling. De heer Joh. Hommes, werkbaas, her innerde er aan, dat de jubilaris het groot ste deel van de afgelegde kwart eeuw doorbracht in de cellulosefabriek en de kapperij en eerst na Mei 1945 tot de M.W. ging behoren. Namens het personeel van de houtstof- fabriek feliciteerde de bedrijfschef, de heer P. N. Höweler. Een enveloppe vertolkte de waardering. De heer K. Stammis, werkbaas, stempel de de jubilaris tot „deserteur uit de cel lulosefabriek". Spreker noemde de heer Groot een goede leerling, die nu zijn werk zelfstandig in de houtstoffabriek verricht. Met dank voor de prettige samenwerking ontving de jubilaris een bloeiende plant. Voor de leerlingen van de vakschool feliciteerde de heer W. F. Engelhort. Tenslotte belichtte de heer A. Mol na mens het jubileumfonds op geestige wijze de persoonlijke kwaliteiten van de heer Groot. Bij het geschenk voor huiselijk ge bruik werd voor mevr. Groot nog een plant gevoegd. De jubilaris dankte met enkele woorden voor de ondervonden sympathie. De voetbalopstellingen voor Zondag SchagenKinheim; Kinheim: Th. Keirs- gieter; A. Paap en P. Rem; C. de Boer, J. H. v. d. Wateren en O. Kuilenburg; J. v. d. Linden, W. Groeneveld, H. Prinssen, C. Luntz en A. Prinssen. I.E.V.—V.V.B.; I.E.V.: W. v. Tunen; J. v. d. Vlies en W. Michel; Th. Koek, S. Slote- maker en P. v. d. Berghe; J. Hamersma, A. Leering, H. Prinsen, H. Zonneveld en J. Schavemaker. I.E.V.V.V.B.; V.V.B.: C. v. Veelen; R. Meyer en D. Schriemer; P. Helder. M. Arisz en M. de Boer; W. Zand, H. Vers- wijveren, A. Both, G. v. d. Veldt _en N. Michel. Het „Watervliet"-sportpark wordt gewijzigd Het fraaie sportpark „Watervliet" van de vereniging „Hoogovenstaten" zal door de Velsense uitbreidingsplannen een ander aanzicht krijgen. Tot nu toe zijn twee goede velden voor de woningbouw opgeëist. Vooral van het uitstekende hoofdkorfbalveld aan de Ko ningsweg is het jammer, dat dit moest worden geofferd. Hier is de aannemersfirma P. Meyer uit Wijk aan Zee al bezig met de overbren ging van het bruikbare materiaal uit de gesloopte woningen van de Hoogovens aan de Wenckebachstraat. Voorlopig komen op genoemd veld acht nieuwe woningen. De afgestoken graszoden van het voor malige korfbalveld worden gebruikt om het tweede voetbalveld over het gehele middenstuk te vernieuwen, zodat clit laat ste terrein voorlopig niet kan worden ge bruikt. Het tweede korfbalveld aan de Ko ningsweg, dat mettertijd ook wel gaat ver dwijnen, onderging een zelfde behandeling en kreeg verschillende nieuwe „inzet- stukken". Teneinde de korfbalclub niet de dupe te laten worden van de woningbouw wordt een nieuw veld aangelegd achter het bestaande volleybalterrein langs de Noorderlaan. Door afgraving van de lage zandheuveltjes ontstaat een bruikbare ruimte. Maar aleer het nieuwe korfbalveld gereed zal zijn verlopen nog wel enkele maanden. Het eerste terrein, dat uitbreidingsprooi werd, lag tussen de P.E.N.-muur en de Wenckebachstraat. Hier verrijzen door Smit's bouwbedrijf te Beverwijk zestien nieuwe woningen voor de Hoogovens. Nu door de onbruikbaarheid van het tweede voetbalveld en het verdwijnen van het voormalige reserve-terrein slechts één voetbalveld het hoofdveld ter be schikking is gebleven worden hierop in de komende weken vrijwel alle balsporten ge concentreerd. Reeds Zondag is dit het ge val en wordt op een ongewone tijd, name lijk vier uur 's middags, nog een voetbal wedstrijd gespeeld. Het euvel van een tekort aan speelter reinen heeft men voorlopig ook tijdelijk weten te ondervangen. Op het overgeble ven stuk weiland in het voormalige „Rooswijk" tussen Bosweg en Koningsweg kon een reserve-voetbalveld worden aan gelegd, waarop de doelpalen reeds zijn geplaatst. Dit terrein zal straks ook dienst doen voor de aanstaande bedrijfs-voetbal- competitie om de Holland I-beker. Het „Watervliet"-sportpark is dus voor de komende maanden gesplitst. ST. BARBARA VERGADERT Zondagmiddag wordt in de R.K. Meis jesschool aan de Corverslaan de jaarver gadering gehouden van de R.K. Begrafe nisvereniging „St. Barbara". Van het bestuur is aftredend de heer W. J. F. Laurent, die niet herkiesbaar is. Door het bedanken van de heer H. F. van Rixel ontstaat een tweede vacature. Voorts worden nog besprekingen gewijd aan uniform-onderdelen. Velsen Openbare vergadering „Vredescomité" Dames, die de Hoogovens bezochten, nog niet gerust Tijdens een openbare vergadering welke Vrijdagavond in gebouw Flora door het zogenaamde „Vredescomité Velsen-IJmui- den" werd belegd, bracht mevrouw J. Groenendaal verslag uit over het onder houd dat een delegatie van huisvrouwen dezer dagen met de directie van de Hoog ovens heeft gehad over een mogelijke oor logsproductie in de nieuwe fabriek van de Hoogovens, waar wij reeds uitvoerig over berichten. Hoewel eerst door de bewa kingsdienst en later door de directie was verklaard dat er van oorlogsproductie geen sprake was, meende de delegatie deze be wering nu in twijfel te moeten trekken. Vooral het feit dat Amerika 90 millioen gulden aan dit bedrijf heeft geschonken om de staalproductie op te voeren, bleek voor de huisvrouwen een reden tot onge rustheid te zijn. Voorts verkondigde me vrouw Groenendaal de mening dat de 122 millioen gulden welke door een besluit van de Tweede Kamer 'aan de Hoogovens was toegekend voor oorlogsdoeleinden be stemd zijn. De spreekster liet verder pro test horen tegen de bijeenkomst welke in Den Haag door de vreemde legerleiding wordt gehouden en riep tenslotte de aan wezigen op om de strijd voor de vrede ahn te binden. Namens de „Nationale Vredesraad" werd hierna het woord gevoerd door de heer C. van Dillen, die het werk van deze organi satie uiteenzette. Hij herinnerde aan het verleden jaar in Parijs gehouden „vredes congres" (dat gesignaleerd moest worden als een communistisch-getinte actie) en deelde mee dat vermoedelijk in October in Italië het tweede „vredescongres" zou worden gehouden. De heer Van Dillen was van mening dat de wereld in toenemende mate met een derde wereldoorlog werd be dreigd. De elftallen voor Zondag StormvogelsVSV. In de vriendschap pelijke wedstrijd tegen VSV, welke morgen in het Velser Sportpark gespeeld wordt, komt Stormvogels uit met: Kraak; Van den Oever, Broekhuizen; Goedhart, Snoeks sr., Snoeks jr.; Deuling, Venus, Meyer, De Boer. Van Opbergen. TerrasvogelsAlways Forward. Het Santpoorter elftal ziet er als volgt uit: Akkerman sr.; Dortmund, Akkerman jr.; Bus, Röbken, «Zaal; Goedhart, Siegerist, Bunschoten, Cobben, Van Dun. Het elftal van de voetbalvereniging Velsen dat Zondagmiddag tegen WE in Wijk aan Zee zal uitkomen is als volgt samengesteld: Doel: Demmers, Achter: Zuurbier en Tromp. Midden: Tromp, Van Bugnum .Maarschalk. Voor: Broom, Stet, Bakkum, Hoogedijk, Wijker. Hoepelde uw hoepel op? Over de volgende gevonden voorwerpen (17 tot 24 Maart) zijn inlichtingen te krij gen aan het Velsense hoofdbureau van po litie, Tiberiusplein no. 1, kamer 4, op iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Zaterdagmiddag. windjack, portemonnaie, want, weegbak (groentenboer), handschoen, ceintuur, rub berlaars, bril, paar handschoenen, wantje, shawl, 66 kippenringen, biljet van 2.50, hond, dameschoen, autoped, muts, alpino, jasje, zakmes, ring met sleutels, kinderwa- genzeil, motorbril, paar wantjes, regenpijp, baret, hoepel, mattenkloppertje, biljet van 1, bont, tabakspijp, rubberbal, handdoek met zwembroek, zakje met gymschoenen en poppetje, sandaal (kind), das. IJmuiden Melaatsenverpleging in Suriname In het gebouw voor Christelijke Belan gen heeft Vrijdagavond de heer W. J. Syt- hoff, propaganda-secrelaris van het Cen traal Comité Nederland van de Protestantse Vereniging tot verpleging van Melaatsen in Suriname een lezing gehouden. Ds. J. van den Berg sprak een welkomst woord. Wanneer er iets van de historie in het Surinaamse volkslied gelegd zou zijn, zei de heer Sythoff, dan werd deze hymne een treurzang. Het land waar tot in het midden der vorige eeuw cle slavernij hoogtij vierde, telt nu nog talloze gebondenen: de melaatsen. Melaats zijn betekent breken met alles in de maatschappij en in volsla gen eenzaamheid het leven verder slijten. De melaatsheid is de gevreesde volksziekte in Suriname. Spreker schilderde de lichaam schendende gevolgen van deze invretende ziekte en ging hierna over tot het bespreken van de bestrijding ervan. Sinds enkele jaren zijn er twee middelen, die niet slechts de kwaal tot staan brengen, maar die zelfs volledige genezing kunnen bewerken. Dit zijn de promïne, dat in de vorm van injecties wordt toegediend en diazone, dat in tabletvorm wordt gegeven. De toediening van een van deze twee medi camenten hangt af van de reactie van de patiënt. In de inrichting „Bethesda", een dorp op zichzelf, dat door middel van prik keldraad wordt afgescheiden van de be woonde wereld en waar 219 patiënten hui zen, zijn sedert enkele weken volledige genezingen geboekt. Spreker wekte zijn aandachtige gehoor op zich in te spannen om financieel dit werk te steunen. Na de pauze werd de film „Het melaat sendorp" vertoond, waardoor de aanwezi gen een beeld kregen van het werk en de verpleging in „Bethesda". UITGEVAREN VISSERIJ VAARTUIGEN Trawlvisserij Noordzee Vrijdag 10 Maart: st. Tzonne SCH 93. Zaterdag 11 Maart: mt. Medan IJM 57. Maandag 13 Maart: st. Haarlem IJM 9. Mt. Prinses Marijke SCH 9. Mt Nelly Maria KW 70; Sumatra KW 86. Dinsdag 14 Maart: st. Bergen IJM 16; Zwarte Zee IJM 94. Mt. Gorredijk IJM 75; Martenshoek IJM 83; Wilhelmina II KW 138; J. Hoogenraad Sr. SCH 49; Harmonie SCH 133; Dirk SCH 233; Neeltje VL 166. Woensdag 15 Maart: st. Norma Maria IJM 6; Tubantia IJM 37. Donderdag 16 Maart: ml. Huiberdina Gijs- bertha KW 85. Vrijdag 17 Maart: st. Vikingbank IJM 183; Limburgia IJM 54; Bloemendaal IJM 71. Ml. Adjowico RO 9. Zaterdag 18 Maart: st. Flamingo IJM 25. Maandag 30 Maart: mt Shamrock IJM 129. MI. Verwachting IJM 204; Arie Nico KW 17; Orion KW 22; Margaretha en Maria KW 23; Cornelis KW 24; De Verwachting KW 28; Machiel KW 33; Aafke Jacoba KW 41; Cornelis Marinus KW 48: Jan KW 50; Annie KW 54; Henk KW 56; Floris KW 59; Elizabeth KW 54; Volharding KW 65; Noord ster KW 67: Excelsior II KW 78; Zeezwaluw KW 83; Willempje KW 89; Alida KW 91; De Vrouw Dirkje KW 104; Jacoba KW 107; Petronella KW 125; Borneo KW 127; Voor uit KW 151: Katwijk III KW 161; De Vier Gezusters KW 162; Janna KW 163; Gebroe ders KW 166; Eendracht KW 168; Aleida KW 169: Zeemeeuw KW 170; Geertruida Jacoba SCH' 35; Maria SCH 305; Bruinvis RO 1. Dinsdag 21 Maart: mt. Excelsior III KW 76. Ml. Heemstede IJM 53; Vertrouwen KW 6; Rijnmond IV KW 15; Nederland VI KW 37; Noordzee KW 47; Gebroeders KW 108; De Vrouw Jacoba KW 122; Java KW 159. Woensdag 22 Maart: ml. Wiron III IJM 221; Willem Cornelis KW 16; Jan KW 84; Rijn mond V KW 110; Bali KW 129; Jo VL 61. Donderdag 23 Maart: ml. Margaretha en Maria KW 29; Wilhelmina III KW 147. Vrijdag 24 Maart: mt. Allan Water IJM 34. Trawlvisserij IJsland Dinsdag 7 Maart: st. .Herman SCH 92. Woensdag 8 Maart: mt. Alkmaar IJM 31. Vrijdag 10 Maart: st. Sumatra IJM 62. Zaterdag 11 Maart: st. Simon de Danser IJM 43. Ml. Johannes Polderman IJM 20. Woensdag 15 Maart: st: Catharina Duyvis IJM 60. Vrijdag 17 Maart: mt. Thorina IJM 33. Dinsdag 21 Maart: st. Mary IJM 61. Vrijdag 24 Maart: st. Vios I IJM 24; Assan Reis IJM 42; De Hoop IJM 73. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) EXPORTEURS-PROBLEMEN. De regeling van de uitbetaling van een deel der winst, gemaakt bij de uitvoer van zeevis in de periode 1 Januari 1946 t/m. 31 Maart 1948 zal velen die hiervan wer den uitgesloten onaangenaam hebben ge troffen. Ik meen goed te doen, er op te wijzen dat mijn medegedupeerden ten spoedigste in beroep zullen gaan, althans zij die menen recht op aanspraak te kunnen laten gelden. Het gaat niet aan cle exporteurs, die in de vastgestelde basisjaren 1936 t/m. 1938 voldoende omzet hebben gehad en veelal door de onstabiele internationale toestand in de depiressie-jaren van voor 1940 aan zienlijke verliezen hebben geleden, uit te schakelen bij een winstuitkering over de periode 1946 t/m. 31 Maart 1948 gemaakt door de Stichting Nederlandse Vïsexport omdat zij niet voldoen aan de normen door het Bedrijfschap gesteld. Deze normen zijn niet aangepast aan de werkelijke toestanden zoals die voor de exporteurs moeten worden gezien. Exporteurs die aan de basisjaren heb ben voldaan, die tijdens de depressiejaren vóór Mei 1940 door grote verliezen hun bedrijven hebben moeten stopzetten die in de periode 19401945 geen leveringen aan de bezetter hebben willen doen, die na Mei 1945 geen bedrijfsvergunning tot hervatting van hun bedrijven hebben ge kregen mogen niet van de winsten van de periode 1946 t/m. 31 Maart 1948 worden uitgesloten. Vele exporteurs, die voor de oorlog ge heel op de export waren ingesteld, werd de hervatting van handel door het uit blijven der bedrijfsvergunning onmogelijk gemaakt toen zij in Mei 1945 het verzoek aan het Bedrijfschap richtten. Eerst in 1949 werden aan deze exporteurs opnieuw er kenningen verleend. Laten deze exporteurs bedenken, dat recht eerst dan verkregen kan worden in dien men zijn zaak als een gemeenschap pelijke ziet. Willen wij resultaten bereiken, dan is het noodzakelijk dat de „gedupeerden" contact zoeken en gezamenlijk hun ge meenschapsbelangen verdedigen. C. v. VOORST EEC^atykct* ry IJSLANDVISSEHIJ is v J J het meeste spectaculaire J van wat er op de zeven zeeën ZS4* dreven met het oogmerk, de marl? te voorzien. Daar is de primitieve vi!?ri van de Papoea, die zijn kleine pra de lange deining van de tropische J?* stuurt een gemoedelijk tijdverdrijf- de opwindende jacht op de tonijn J Amerikanen die tot in de perfect? staan, blijft er een goede, vreemde! VfN vermakende zaak bij. Zij, die deze li?' visserij niet hebben meegemaakt ki zich niet voorstellen, hoe baarlijk'de rond dat grote eiland te keer kunnen en hoe wisselvallig de natuur optrek dat hier een vlakke zee de visser i rukking brengt en vijf kilometer vt?' een orkaan over het grauwe water i, die de waehtsman op de brug de wff meer uit een horizontale dan uit een u de positie laat bekijken. Daarom is bewondering voor de mar die het met een logger aandurven brood bij IJsland te gaan halen nooit n dreven. Want met de grootste trawteS het al vaak een heksentoer het gaande te houden. De navigatie vem het uiterste van mens en materiaal n? rust is een van die woorden, waar""" IJslandvaarder vreemd tegenaan sta-? kijken. De Arend is nu thuisgestoomd me' vrij behoorlijk schip vis. De reis is tegengevallen, want de - manden en de 11.840, die daarvoor nenkwam kan het experiment negenhonó*. dat Katïrv dit jaar aandurfde, niet tot een doorsb-'" succes maken. Het is daarom de vraa? ook al met het oog op de moeilijktJ die de Kw. 7 in het begin van de'reis^ dervond of er meer loggers zullen vï gen, nu de eerste over de dam is jammer, want dit moedige experiment i verleden jaar door de Scheveningers w begonnen, verdient een beloning. Den» beloning is er gelukkig. Prima Engelse import DAMES- EN HEREN- met volle garantie BOEKHANDEL AB. DE JOK EDISONSTRAAT 7 - TEL. 333 (Apj Visserij-varia „Arend". De Vrijdagmarkt lag zosi gewoonlijk hoog. Het waren vooral a rondvisprijzen die wat omhoog liere, maar de partij van de Katwijk 1 jt Arend", kon niet geheel voor „prijsnoe- dend" worden aangenomen wc_ enigszins afwijkende kwaliteit. Het heef schipper van der Bent in de markt ooi niet erg meegezeten. Uit een oi_ lading van 900 manden werden slechts 5if kisten gelost. De besomming bec deze 23 dagen lange reis derhalve "roti f 11800. Voor de volgende week. De die eigenlijk nog voor de Zaterdagmarit zou komen, heeft besloten eerst Dinsdij of Woensdag te markten. De vangst be stond Vrijdag uit 1250 kisten: 550 n 350 haring, 120 koolvis en gul, 40 schelva. 150 wijting en 25 radio. De makree! klein. Vandaag. Voor de Zaterdagmark: is de Tzonne met 1400 kisten binnen. Vera 6 Noordloggers met platvisaanvoer en is) restant der kotters, die door het meci weer ook alle zijn uitgegaan. Haarlem naar huis. De Haarlem Vrijdag thuis gaan stomen met een too! vangst van 1000 kisten: 300 kisten 1 kreel, 130 haring, 210 koolvis, 50 schehi 50 wijting, 45 leng en gul, 15 pa' hake en 110 stokkebit. De trawler ai reeds Zaterdagmorgen binnen zijn 0 de vroege Maandag-lossing in aanmerkt te kunnen komen. De Antoni van Leeuwenhoek, het vis serij-onderzoekingsvaartuig heeft Vriju? de haven van IJmuiden even aangede en is later op de dag weer vertrokken. Weer naar zee. De AUan Water entt IJmuiden 42 hebben Vrijdagmiddag j zee gekozen. Deze laatste boot heeft ruime tijd stil gelegen. Hal vol vis. Het zal voor de Maaiw markt weer een hal vol vis worden. Vü: trawlers waarvan één 'van IJsland 2100 kisten; de andere drie hebben 300." kisten en de gehele Katwijkse vloot, w zal worden aangevuld met een PaarJ dingers en Scheveningers hebben de schikbare beurten al bezet; de vroege J» reeds merendeels door de trawlers m slag genomen, zodat de loggers laat zw verkopen. J De Katwijk 97 (van der Duyn Maesdam) is reeds van Katwijk bij gekomen. Men is thans bezig' het vernieuwen en de motor te voorzien. De Katwijk 169 is Vrijdag naar Katwijkse haven gegaan om daar te - 1C—n Klankbeeld BedrijlscbMBa'nJ Zondagavond om 8.35 uur of Ma «jj avond om 8.05 uur zal de A..v.K. klankbeeld uitzenden over ae P"J king van de b edrij f scnaps wimpels Dinsdag 21 Maart in Den Haag hee Doorlichting. De doorlichting personeel van het IJmuidense sershavenbedrijf gaat uit van hei jj gehele rijkspersoneel wordt met noten op TBC gecontroleerd. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 24 Maart kwamen de 4» IJmuiden binnen: BerkeLtroom pöllc;. Rijnstroom van Londen. Ellen dam. Hercules van Rotterdam, ib castle. Niobe van Caen. Martha y Godafoss van Leith. St. Mattxeu Afrika. Sirius van Newcastle. A" Pollux van Raumö. Hilda Knudse Beth van Oslo. Jagersfontein van HoU»niii Hansa VI van Bremen. Corneas van Esbjerg. Arcturus van Ro™e 0 van Tygnemouth. Keizersgracni singfors. Laertes van Djakarta, o Goole. o_ yambitf Vertrokken zijn: Torni naar Dagni naar Antwerpen. Amenc- - naar Rotterdam. Banka naar Deucalion naar Londen. Bomma»" Frisian Coast naai- Middlesoorougn Duce naar Kopenhagen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8