IJmuider Courant crisis Haarlems Dagblad Militair comité van het Atlantisch pact vergadert heden in Den Haag Weerbericht f Jta'g No. 19512 i(eDIl6' lie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Re 3j7 gantp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Toeven °P aanvrage de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom «merlaan 154, Telef. Adm. 5437, Dinsdag 28 Maart 1950 KAKEL heeft nu de iw'èze, minister van Defensie ^3',„„t-van-aftreding-verkerende I i0lS c[e opdracht tot formatie - tf'ffégeven. Hij zal pogen een Fi ring te vormen. Dat wil dus fjja drie partijen er alle in ver bid zouden moeten zijn. De ge- liberalen is, dat zulk een kahi limers bijeen zou roepen, die dan hel regentschap zouden opheffen .Leopold Ill's terugkeer bewer- waarborg, dat hij binnen korte [f vèn de troon zou doen ten bate Boudewijn. Een dag of tien de kans op een dergelijke ■ling 'ïvan zaken nog wel te beslaan: Ijkbaar tot het minimum terug- "sisten de politieke verhoudingen |,,;jn in de laatste dagen opnieuw fi Ook de keuze van Devèze als "-gbjjat daartoe bij te dragen-, aè-indruk dat het beleid dei-' ab ganse langdurige Konings- nüe geleid heeft een schier, on- knoop tot' stand te brengen. Onding of onhandelbaarheid an- L het volk i's de ongelukkige loop toe te schrijven. Het leeleer, de ^ing genomen, De Katholieke partij heeft pas rwaardelijke terugkeer des ifflëist' omstandigheden met bijzondere- □tagenT Zelfs het uitschrijven van Lpe slaking heeft niet tot grote Sd; de staking was verre van al- de incidenten te Brussel kwa- ytfzaak op rekening van een aan- ydige jonge studenten, zodat men öeenuiting vaiii opgewonden stem-, volk als zodanig kon be- Devèze niet slaagt in zijn poging jtl tot Kamerontbinding en nieuwe 4i), OP korte termijn, moeten Ipt: geval wordt stemmenwinst ■0. de Katholieke partij. ïl zodat zij m beide Kamers de 'yd zou verwerven. Dit zou dan 'Voorwaardelijke terugkeer des peten leiden indien zich in- iict weer nieuwe pogingen, aarze- tendingen hebben voorgedaan, ïohgres heeft gisteren te Char- resolutie vastgesteld, dat dé ftjii der Walen tegen de terugkeer ^Leopold heeft gestemd. Het ïhaan toegevoegd, dat in België iaderscheid'en volksgemeenschap- üólkaar leven en opnieuw zijn eis siderale staatsvorm gesteld. „De taling van zijn prerogatieven door gjouhet onderwerp uitmaken van Js, dat onmiddellijk zou worden Mpen en tot taak hebben de hou- j& Waalse beweging opnieuw te ij/fati1 er.oök gebeure, het con- azijn taak niet tekort schieten." doordingen van het slot der reso- gtn op zichzelf niet zeer alarme ren een: ordelijk beleid aan en ïófitandige taal. Mensen die maar Sa „burgeroorlog" gebezigd -heb- aanzien van de mogelijkheden in iaden dat eens moeten overwegen. tot sensationalisme in het tran zulke termen. Wel begint het keer op te lijken dat een onvoor- terugkeer des Konings liet oivan de staatsvorm zou toespitsen, zl u afvragen hoe zoveel ernstige ;k3t de Unie van West-Europa seven, of zelfs naar een Noord- Se Unie, als de politieke eenheid lakei klein volk als het Belgische zerk in het geding blijkt te komen, pjking gaat evenwel alleen naar wang op: de politieke tegenstel- a Vlamingen en Walen is een. in- Sfcr-zaak, levend in het heden, dan ilorie geworden tegenstellingen die landen van Europa hebben i- als men het Duitse vraagstuk tenminste uitzondert. Het grote |t overigens dat men geschillen, ikte gebied heersen, zou kunnen mdóór de disputanten in een veel. 'eheel te doen deelnemen, iijaar grote beslissingen ten aanzien fet-Europese Unie moet brengen a de eerste plaats nodig zijn dat in -> België en Engeland in het jrval dóór het houden van nieuwe ©n, die hopelijk weer tot een sta- sind zullen leiden oplossingen bereikt. R. P. d van inheemse «ilitairen op Ambon WA, 28 Maart (Reuter) Naar uit betrouwbare bron vernam, ^durende hef' afgelopen week- j&Ambon 200 Ambonèse militairen zich meester'gemaakt van ^versterkingen aldaar. De reden ^ou zijn gelegen in de langzame "h zaken betreffende hun overgang f'leger dei- R.I.S. Te Djakarta is pi 01'tvangen, dat hierbij ge- ^©idon zijn geleverd. Generaa-1- V1- Mojet heeft zich Maandag per Ambon begeven. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van tn -Qprettjtc Daarinnorijc <£out,mt t.Ttmn (S^tT; Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en 'Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De twaalf landen zullen laten horen wat zij met eigen krachten menen te kunnen doen Heden komt het militaire comité van het Atlantisch pact, bestaande uit de chefs van staven van de twaalf aangesloten lan den, onder voorzitterschap van de Ameri kaanse generaal Omar Bradley voor de derde maal sinds het tot standkomen van het Atlantisch pact bijeen. Na Washington en Parijs is thans Den Haag de plaats van samenkomst. Deze vergadering is, zoals bekend, voor afgegaan dooi' die van de militaire voor- zieningsraad, welke vorige week in Den Haag bijeen is geweest. Nu de voorzienings- raad heeft vastgesteld, wat'momenteel be schikbaar is. voor defensiedoeleinden, in hoeverre ieder zich zelf kan helpen en. waar anderen moeten bijspringen de resultaten van déze vergadering zullen worden voorgelegd aan de ministers van Financiën, die 29 Maart in Londen onder- leiding van Hamman bijeenkomen zul len de militaire .deskundigen op hun beurt zich beraden over de verdere uitwerking van de.richtlijnen, die reeds zijn opgesteld voor het bereiken van het gemeenschappe lijk doel: de collectieve veiligheid. Ver wacht wordt, dat ieder land voor de dag' zal komen met plannen waaruit kan blij ken, wat men met eigen krachten meent te kunnen doen. Men is echter nog niet zo ver gevorderd, dat men thans reeds toe is aan een discussie ovèr dat, wat bereikt is en hetgeen had moeten worden bereikt. In Nederlandse legerkringen wordt dit als een „gelukkige" omstandigheid .beschouwd, omdat het laatst geformuleerd concept voor een Nederlands defensieplan nog niet de goedkeuringheeft van het kabinet en de mogelijkheid aanwezig is, dat het, evenals zijn voorgangers, niet dóór de regering zal worden aanvaard, aldus A.N.P. „Betekent nu, het ontbreken van volledig uitgewerkte plannen, dat het Atlantisch pact momenteel alleen nog maar een papie ren plan is zonder werkelijke waarde? Het Atlantisch pact is geen symbool, het is een realiteit", zo werd deze vraag van AfN.P. in Amerikaanse delegatiekringen beantwoord. Van een verdrag is bet in vijf maanden tijds uitgegroeid lot een organi satie, tot- een intensief werkend defensie- apparaat door middel waarvan thans reeds het overtollige Amerikaanse legermateriaal naar dé onvoldoende uitgeruste partners wordt afgevoerd. Aan deze snelle, krach tige groei wordt in conferentiekringen veel meer waarde toegekend, dan aan de aan wezigheid van wat tanks of vliegtuigen in het voornaamste frontgebied van de „koude oorlog". Men puf er het vertrouwen uit, dat elk van-de twaalf landen zich met blij vende. energie en groeiende kracht zal werpen op de verwezenlijking van zijn nationale bijdrage in het grote geheel. Tot heden, zo werd ons medegedeeld, hebben de vijf landen van de West-Euro- pese Alliantie en de Verenigde Staten en Canada samen, de meeste vorderingen ge maakt. Bij de standaardisatie van de be wapening en gelijkheid in training en op leiding van manschappen. Hét meerendeel der leidinggevende mili tairen van de beraadslagende landen is het er over eeils, dat er in West-Europa nog harder' zal moeten worden aangepakt en dat de oplossing van het probleem Duits land dringend noodzakelijk is. Hoogge plaatste militairen maken er geen geheim van, dat Duitsland bronnen en middelen bézit, die voor de verdediging van West- Europa onontbeerlijk zijn. Het yinden van een modus voor de inschakeling van Duits land in het West-Europesé defensiesysteem is evenwel een probleem, waarbij het standpunt van de strategen niet altijd over eenkomt met dat van de politici en eco nomen. De oplossing van deze aangelegen heid wordt verder niet vergemakkelijkt door .de verlangens der Duitsers. Deze en andere moeilijkheden worden evenwel niet onoplosbaar geacht. In con ferentiekringen spreekt men de verwach ting uit, dat de twaalf landen in het ver langen naar de collectieve veiligheid ook de kracht zullen vinden om problemen be vredigend op te lossen. Men verheelt zich niet dat daarbij, evenals bij de ver wezenlijking van de collectieve veiligheid, slechts stap voor stap zal worden voortge gaan. Prins Bernhard bezocht de Jaarbeurs Prins Bernhard, die als commissaris van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs uiteraard grote belangstelling heeft voor dit instituut, bracht Maandag een bezoek aan dé beurs. Op de stand van de Demobi- lisatieraad liet de Prins zich .uitvoerig voorlichten. Op het parterregedeelte werd de Prins uitvoexüg door dr. Fenteïier van Vlissïngen ingelicht over de nieuwe indeling van de schoenen- en lederwareninzendingen. Ver volgens werd de textiel jaarbeurs bezocht. Via het open terrein betrad het gezelschap het internationaal paviljoen. In de Spaanse afdeling wérd de Prins een zakschaakspel in étui aangeboden. Na de Inzendingen van Luxemburg en Polen te hebben bekeken, kreeg de Prins in de Belgische afdeling enige tabletten choco lade voor de prinsesjes. In de buitenlandse clubzaal werden de directeuren van enige buitenlandse waren huizen aan de Prins voorgesteld. Het voorgenomen bezoek aan het terrein Croeselaan is niet doorgegaan. van Labour ^rie zetels geslonken W,Maart. (Reuter). Als gevolg ".«yden van F. A. Cobb, socia- gE@UisIid voor Brighouse en Yorkshire, is de meerder- Hw t 0 socialistische regerings- net Lagerhuis tot 'drie geslonken, 'fiede zetel, die cle socialistische rif gevolg van het overlijden :mZT' Sliest. '•'n w j drie tussentijdse ver- i. 7den gehouden. Een hiervan '«eepsend, in. de buurt van o - aats vinden, waar het geko- Éïjn ';fnant-kolonel Morris, afstand "n zetel, om de in de verkie zen socialistische advocaat- :3c>J-je iu c'e gelegenheid te stel- te stellen en alsnog een Verwerven. Morris werd g»eid van ongeveer 19.000 ^us verkiezing van tkJSP*** 2eker worden ge- rf 'e tussentijdse verkiezin- liw' fttial'isteri echter een harde Voei'en. fea wordt gestemd voor Spenborough. Oost-Europese „vergaarbak" van arbeidskrachten? Volgens door de „Daily Telegraph" aan gehaalde berichten die te Wenen ontvan gen zouden zijn, wordt thans door de Cominform gewerkt aan plannen om de arbeiders van alle in cle invloedssfeer van de Sovjet-Unie gelegen Oost-Europese staten te organiseren in een „pool" van arbeidskrachten, waarvan het hoofdbureau waarschijnlijk te Praag gevestigd zou worden. Als een eerste stap in deze richting' wordt verwacht de óndertekening van een overeenkomst tussen Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Tsjechoslowc)kije, waarbij de vakbonden van deze landen, ingeschakeld zouden worden. Het verdrag, dat vorig jaar tussen Polen en Tsjechoslowalcije is gesloten, zou als model moeten dienen voor het nieuwe systeem. Prins Bernhard heeft Maandag een bezoek gebracht aan de Utrechtse Voorjaarsbeurs. De Prins die hier wordt rondgeleid door de voorzitter van de Raad van Beheer van de Jaarbeursdr. F. H. F enteher van Vlissïngen (midden) bij de stand van de Economische Voorlichtingsdienst. Burgemeester van Hamburg bij Haags gemeentebestuur „Men zal zich moeten verhef fen boven het verleden" De heer Max Brauer, senaatspresident, en burgemeester van Hamburg is Maan dagavond door het gemeentebestuur van Den Haag ontvangen. In zijn welkomstwoord merkte burge meester Schokking op, clat de Hamburgse burgemeester de eerste Duitser is, die na de oorlog door het Haagse gemeentebestuur wordt ontvangen. Mr. Schokking wist, dat dë heer Brauer het niet eens was- met de opvatting der nazi's, die zoveel leed over hun lancl en ook over Nederland gebracht hebben. Het zal lang duren voordat dit alles vergeten is, maar. men zal "nu met Duitsland moéten terugkeren tot normale natuurlijke verhoudingen. Er zal een brug geslagen dienen te worden, zo zeide mr. Schokking, en daarvoor,zal de eerste pijler geslagen moeten wordep in Den-Haag, de zetel der Nederlandse regering. Burgemeester Brauer ^eide in zijn ant woord dat hij. velé jarén burgemeester van Alteriau is geweest. In 1933 ging hij voor de Volkenbond naar China. In 1936 ver trok hij naar Amerika. Hij was een der eersten aan wie het Duitse staatsburger schap door Hitier werd ontnomen. Hij en. zijn familieleden werden Amerikaans staatsburger. Hij was van mening dat in de toekomst een democratisch Duitsland weer in een democratisch Europa dient te worden ingeschakeld. Zonder Duitsland kan men, aldus de 'heer Brauer, geen sterk Europa krijgen. Europa zal, zo betoogde hij, niet te redclen zijn als Rusland niet binnen zijn natuurlijke - grenzen worclt terugge bracht. Hij wist zeer goed welke verschrik kingen de Duitse dictatoren hébben teweeg gebracht, maar men zal zich moeten ver heffen boven het verleden zonder de de mon. der dictatuur tè vergeten. Na afloop van de ontvangst werd een diner aangeboden door het college van B. en W. van Den Haag. Passagierslijst van de „CasteS Bianco" Op onze kantoren'ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransport- i schip ,-,Castel Bianco" dat op 17 Maart ui Tandjong Priok is vertrokken met ruim 900 militairen aan boord. Het schip wordt omstreeks 11 April in Rotterdam j verwacht. Maandag bracht de burgemeester van Hamburg, de heer Max Brauer, die voor enige dagen in ons land verblijft, een bezoek minister •'president dr. Drèes. Na afloop 'van het onderhoud deed de premier de heer Brauer (links) uitgeleide. Nauwer mazen in het net tussen Oost- en West-Duitsland Het West-Duitse parlement heeft zich Maandag uitgesproken voor het weren van alle vluchtelingen, afkomstig uit de Sovjet- Russische zóne van Duitsland, met uitzon dering van.degenen, wier levens of persoon lijke vrijheid werkelijk in gevaar verkeren en van hen, die wegéns „andere dringende redenen" zijn uitgeweken. De regêringspartijen. stemden voor dit besluit, de sociaal-demoeraten waren tegen. Laatstgenoemden wensten slechts degenen van toelating in West-Duitsland uit te slui ten,- die door de Sovjet-Russische autoritei ten, misdaden ten. laste zijn'gelégd, welke óók. in West-Diütsland strafbaar zijn. De West-Duitse minister voor vluchte lingenzaken, dr. Hans Lukaschek, verklaar de dat het hard was leden van het eigen volk de toegang tot West-Duitsland te moe tenweigeren. De Wést-Duitse republiek kon het zich evenwel niet veroorloven per sonen toe te laten, die verkozen uit de Sovjet-Russische zóne weg te trekken, „uit sluitend omdat zij hadden gehoord, dat de levensomstandigheden in West-Duitsland beter en de pensioenen, die daar worden uitbetaald^ hoger zijn." Dr. Lukaschek deelde mede dat zich on geveer zeven en een half millioen personen in West-Duitsland bevinden, die werkelijk als vluchtelingen kunnen worden be schouwd. Buiten "hen zijn er "nog ongeveer ander half millioen personen uit de Russi sche zóne in West-Duitsland binnen ge komen. De communistische afgevaardigde Rudolf 'Kohl gaf als zijn mening te kennen dat on geveer tachtig procent van degenen, die uit de Sov.jét-Russische zóne vluchten, mis dadigers zijn. In.totaal telt West-Duitsland thans bijna 48 millioen inwoners. Amerikaanse bezet tingsautoriteiten zijn van mening dat elke maand ongeveer 25.000 personen op wettige of onwettige wijze' uit de Sovjet-Russische zóne in West-Duitsland binnen komen. Landingen „over en weer" in China en op Hainan Reuter meldt uit Taipeh op Formosa, dal- strijdkrachten van de Chinese nationalisten een tweede landing hebben uitgevoerd op het vasteland, en wel ten Noorden van Soengmen, 300 km ten Zuiden van Sjang hai. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De eerste landing van de nationalisten twee weken geleden gold de plaats Soengmen, die zij verscheidene dagen bezet wisten te houden. De berichten dat een kleine communisti sche strijdmacht op het eiland Hainan aan lancl is gegaan, worden bevestigd in een communiqué van de nationalistische lucht macht. Later werd door het Chinese natio nalistische hoofdkwartier op Hainan ge meld, dat de communistische landings poging op dit eiland met zware verliezen voor de communisten is afgeslagen. Een macht. van. 3000 man communisten zou in een gevecht van negen uur „volkomen ver nietigd" zijn. De 20 schepen, waarmee de invasie was uitgevoerd en 16 schepen met versterkingen voor de communisten zouden door vliegtui gen in de grond zijn geboord. Ontwikkeling van de crisis in België nog onduidelijk BRUSSEL, 27 Maart. (ANP). In po litieke kringen te Brussel acht men het over het algemeen niet waarschijnlijk, dat kabinetsformateur Albert 'Devèze er in zal slagen ter oplossing van het Konings- vraagstuk zulk een formule op te stellen, dat zij ook aanvaardbaar is voor de ka tholieke partij. Devèze heeft steeds in de voorste ge lederen gestaan van degenen, die aa'n- drongen op de troonsafstand en, zoals hij op een persconferentie heden nog ver klaarde, heeft hij zijn standpunt in geen enkel opzicht gewijzigd. Onder deze om standigheden ziet het er dan ook niet naar uit, dat de Katholieke Volkspartij zal medewerken zoals Devèze het noemt. Er zou hem dus niets anders overblijven dan een liberaal-socialistische regering te vor men, hetgeen, aangezien deze regering het vertrouwen niet zou krijgen van de Senaat, waar cle katholieken de meerderheid hebben, zou neerkomen op een ®ntbinding der Kamers en nieuwe verkiezingen. Gedurende de wettelijke termijn van veertig dagen, die aan de verkiezingen moet voorafgaan, en gedurende de periode dat nog geen nieuwe regering gevormd is, zou deze liberaal-socialistische regering echter de macht in handen hebben. Door het vormen van kartels verwachten de liberalen en socialisten dan te kunnen voorkomen, dat de CVP in de verenigde Kamers de meerderheid zal hebben, zoals thans het geval. is. Deze verenigde Kamers zouden dan de wet op het regentschap niet kunnen opheffen en de Koning zou niet kunnen terugkeren. In dit stadium is het evenwel nog moei lijk een hypothese op te stellen van de ko mende ontwikkeling. Op het ogenblik doet namelijk het gerucht de ronde, dat de huidige besprekingen zich zouden- oriën teren in de richting van een herstel van de demissionnaire katholiek-liberale regering. Volgens dit gerucht zouden de liberalen er toch de voorkeur aan geveii de coalitie met de katholieken te handhaven, omdat zij bevreesd zouden zijn bij nieuwe ver kiezingen al te veel stemmen te verliezen. Tito kreeg opnieuw bianco mandaat LONDEN, 27 Maart (Reuter). Volgens radio-Belgrado heeft het Joegoslavische nationale front bij de Zondag' gehouden al gemene verkiezingen in Joegoslavië voor de twee Kamers van het federale parlement 92.6 procent der uitgebrachte stemmen op zich verenigd. Tito is dus met een grotere meerderheid dan hij in 1945. verkreeg in zijn macht, bevestigd. In 1945 stemde na melijk 84 .procent voor het nationale front. Uit de jongste, uitslagen van de in Joego slavië gehoudenverkiezingen blijkt dat maarschalk Tito in vijf van de zes kies districten 99 procent van de uitgebrachte stemmen op zich 'heeft verenigd. Hij zal nu moeten kiezen welk van. cle kiesdistricten hij als afgevaardigde van het nationale front wil vertegenwoordigen, daar geen volksvertegenwoordiger meer clan één kies district in het parlement mag vertegen woordigen. Te Belgrado heeft 92.6 van de kiezers gestemd op -de eandidaten van hét volks front, -terwijl 7.4 stemde in de „blinde bus". Van degenen, die deel namen aan de stemming-in Belgrado voor de raad-der nationaliteiten, heeft 6.7 procent zijn stem Het woord is aan Kierkegaard: Iedere ontwikkeling is naar mijn mening eerst met haar parodie voltooid. Bevin nodigt Sc'numan en Acheson uit Conferentie over Rusland De diplomatieke correspondent van de New York Times meldt uit "Washington, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin. zijn Franse en Amerikaanse ambtgenoten heeft voorgesteld tezamen alle aspecten van hun betrekkingen met Sovjet-Rusland te bespreken. De besprekingen zouden tevens betrek king hebben op de kwestie der atoomener gie en cle mogelijkheid van een. conferentie met de Sovjet-Russische leiders. Volgens de correspondent zal de bijeen komst van de clrie ministers in Mei te Londen worden gehouden. uitgebracht tegen de door de regering j stelde eandidaten. In het laboratorium van de Cleveland- kliniek in Cleveland (Verenigde Staten) worden proeven genomen met een kunstmatige nier. Aan deze proeven wérkt ook 'de Nederlandse arts dr. Willem J. Korff (midden) mede, die deel uitmaakt van de Staf van de Cleueland-kliniek. Links op de foto dr. Irvine Page, directeur der kliniek, rechts dr. A. C. Corcoran, assistent-directeur. Het Nederlands verdwijnt van de Oost-Javaanse scholen Met ingang van Zaterdag is in Oost-Java en op Ma'dóera het Nederlands afgeschaft als leervak op de middelbare scholen, welke het Indonesisch als voertaal hebben. Op de kweekscholen verdwijnt ha Pasen het Ne derlands als voertaal en verwacht kan wor den, dat na de grote vacantie het Neder lands als voertaal op alle middelbare scho len zal verdwijnen. DIRECTEUR FOKKERFABRIEKEN BEZOCHT INDONESIë. Ir. P. J. C.-'Vos, directeur' van de Fokked- fabrieken, is teruggekeerd, van een reis naar het Midden-Oosten en .Indonesië. De auto riteiten in Indonesië hebben grote belang stelling voor de Fokkerproducten, doch. voordat men tot bestelling zal overgaan, wil men een overzicht hebben van de ma teriaalsituatie na de souvereiniteitsover dracht. Ook zal het effect van de recente monetaire maatregelen moeten worden af gewacht. Portugese klachten over Nederlandse scheepsbouw Volgens Nederlandse deskun digen zijn zij ongegrond Het Eerste Kamerlid de heer Brongersma (Arbeid) heeft onlangs naar aanleiding van klachten van Portugese zijde over de uit voering van in Nederland geplaatste scheepsbouworders, vragen gesteld aan de ministers van Economische Zaken en van Buitenlandse zaken. De ministers hebben thans geantwoord dat het hun bekend is dat in het Portugese parlement vragen zijn gesteld omtrent in Nederland geplaatste scheepsbouworders. "Volgens inlichtingen, die de ministers hebben bereikt, is het niet juist dat in de kringen van Portugese reders grote ont stemming heerst over de wijze, waarop verschillende Nederlandse werven en haar agenten optreden bij de uitvoering van overeenkomsten tot bouw van schepen. Het is de ministers slechts bekend, dat in enkele gevallen bij bepaalde Portugese reders klachten bestaan. Er is de ministers niets van bekend dat thans in Portugal maatregelen worden ge troffen voor het ontketenen van een pers- campagne tegen de Nederlandse scheeps bouw in het algemeen. De ministers hebben reeds een onderzoek laten instellen naar cle van Portugese zijdè geuite klachten. Be halve één klacht, welke nog niet geheel is onderzocht, is gebleken, dat de klachten volgens Nederlandse deskundigen onge grond zijn. De ministers zijn van mening, dat bet. niet op de weg van de overheid ligt controle uit te oefenen op de kwaliteit van cloor Nederlandse scheepsbouw werven gelever de schepen. Het is voor de Nederlandse scheepsbouw van het hoogste belang, dat hij zelf zijn verkregen -naam in het bui tenland handhaaft door zijn contractuele verplichtingen nauwgezet na te komen. Controle .hierop zou bovendien uit tech nisch oogpunt zeer bezwaarlijk zijn. De ministers zullen het antwoord van de Portugese regering op de in het parle ment gestelde vragen, zodra dit te hunner kennis komt, aan de Kamer mededelen. Twaalf jaar geëist tegen ex-Kriminalsekretar Kempin De officier van justitie bij de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse recht bank heeft twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 44-jarige voorma lige „Krimïnalsekretar" van de Amster damse „Sicherheitspolizei" Otto Kempin uit Neuburg. Hem was ten laste gelegd, clat hij was opgetreden als de Duitse leider van het bureau Joodse Zaken in de Paulus Pot terstraat. Hij verklaarde slechts te zijn op getreden als verbindingsman tussen de Duitse autoriteiten en cle Nederlandse lei ding van dit bureau. De officier van justi tie achtte bewezen, dat de verdachte wei degelijk als leider gefungeerd heeft en niet als verbindingsman. Volgens de officier was het bij de bijzon dere rechtspleging gewoonte geworden, clat bij de berechting van Duitsers mildere normen in acht werden genomen dan bij die tegen Nederlanders. Dit was de enige reden,' waarom hij twaalf jaar eiste en geen hogere straf. De verdediger, mr. B. Stoppelsteen Jr., noemde de verdachte een man, die in een moeilijke positie verkeerde, maar die des ondanks getracht heelt te doen wat hem menselijkerwijs mogelijk was. Pleiter zag de verdachte als een. Duitse ambtenaar, die in ons lancl moest trachten zijn vaderland te dienen en die daarbij misschien een enkele maal iemand heeft mishandeld, maar die hier slechts veroor deeld kan worden voor misdrijven tegen de menselijkheid. Van die misdrijven is ondanks de vele oproepen in de dagbladen niéts gebleken, aldus pleitei'. Primair vroeg mr. Stoppelsteen vrijspraak voor zijn cliënt, subsidiair een gevangenisstraf, ge lijk aan de preventieve hechtenis. In zijn laatste woord zeide Kempin, dat hij een woord van dank y/enste te laten horen voor de objectieve wijze, waarop deze Nederlandse rechtbank het proces tegen hem heeft gevoerd. Uitspraak op 8 April. NOORDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met nu en dan enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke, tot matige Noordelijke wind. In de na nacht op verschillende plaatsen lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 29 Maart; Zon op 6.23 uur, onder 19.08 uur Maan op 13.07 uur, onder- 5.06 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 Maart: Hoog- water: 10.39 en 23.32 uur. Laag water: 5,32 en 18.30 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1