IJmuider Courant Je Tsjechen Haarlems Dagblad „Wederzijdse verschrikking is de fundering van de vrede" (Churchi ■ang No. 19513 Kennemerlaan 154, Telef. A dm. 5437, BareSlRedactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), h 47 Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, jffff Sfffo Adv.tarlevi 2Q724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. ,eI1 op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom LS-Slowa^ zct zich in velerlei wnort. Er is nu een zegepraal be. \UU l.KnumniTirl Vii roNDEBUNOE SENSATIEFILM „V-.'io '/F.f' 7-irh in vpIpvIoï de verzetsbeweging. Zij heeft, aantal mensen in drie Dakota's .jigffvelclen te laten vertrekken, nWs in escadrille over grensgeberg- iJzeren Gordijn) te doen verdwij- (en. n veilige aankomst in de Ameri- ?öne van Duitsland te verzekeren, iïeonze herinnering wakker geroepen. '■"Iftdoen denken aan de prestaties van 'verzetsbeweging uit onze bezettings- Er zij'1 np° weinig bijzonderheden <1 maar clie tonen toch al aan dat de Sde macht er geducht tussen is ge- Een aantal van zijn aanhangers «baar zijns ondanks de reis mee maken. Minstens een der drie pilo- f.n aiieen gehoorzaamd onder de Se overredingskracht van een j voortdurend op zijn nek-gericht, s» js avontuur. Het is een „thriller" '•werkelijkheid, die trouwens vreemder de fictie is, al moge dat niet zo 'ju het dagelijks leven des rustigen ,- T^aat hij daar niet te vast op ver.- ^n'T-eel vreemds kan ook hem over ling in Praag is nu nogal ge- ,0, Zij heeft de bewaking' bij het Verscherpt, Zij laat vertrekkende ,as aan de scherpste controle onder in Een onderzoek is ingesteld naar de g, van alle piloten en andere leden jijjotuig-bemanningen, die indertijd in Air Force hebben gediend en «nomen aan het lucht-offensief tegen dand, Geen wonder als die ontrouw Zij hebben met het Westen tegen de Wur van Hitier gestreden. Zij hebben diaaldelijk hun leven voor gewaagd. Vgen IJzeren Gordijn wordt nu van fivêrgcl dat zij datzelfde Westen zullen éten en het beschouwen als een impe- .^kapitalistische windstreek, die ld»'een derde wereldoorlog zit toe te m. Zoiets wordt geëist, zo'n snelle adoring in het gedachten-front, omdat 5binnen zekere grenzen besloten zit. \an de twaalf leden der bemannin- die drie Dakota's hebben in oor- jjjijiii de Royal Air Force gediend. Denis Martin, de correspondent Ve Daily Herald te München, hebben $5 zeven de Amerikanen om asyl ge- Dal hebben natuurlijk ook een jj hunner passagiers gedaan. Bijna 5] van de drie-en-tachtig inzittenden je ilrie Dakota's willen niet naar tho-Slowakije terug. Zijn daar belang- jpérsoiïén bij?'De namen zijn nog niet i\i De 'overigen zijn blijkbaar lang Jen aanhangers der regering. Maar ïvêi)hen zouden alleen in Beieren hëb- jjllen blijven als zij zekerheid hadden ;«n vervolging tegen hun.families zou. I ingesteld. Zij tobden over hun a en kinderen. Ja,, dat soort over- herinneren wij ons ook. Het is ook eland zoveel moeilijker geweest aan istel deèl te hemen of een gewaagde tól i ondernemen als men veraiit- (diiijk voor een gezin was. regering schijnt nu zelfs «lucht te laten patrouilleren. Het'is s«aardig-dat leiders van politië-staten ai eel ,op tégen .hebben, dat hun zanders het land verlaten. "Bij Wes- Wi&i&x: is dat anders; die vinden m zozeer onaangenaam. Maar de ft-staat 1 er altijd verzamelingen aanleggen en hen op staatskosten on- zij het dan slecht. Vandaar dat n blijven vertrekken: ook nu, lij de verscherpte maatregelen. Want :«!U dat Tsjechische grensgebied niet stillen als een Hollandse polder met Iers uitzicht. In dichte bossen, in het Ie, kau men zich versteken en, zijn rooi' nemend, altijd een gaatje vin- Ook de spiedende ogen uit de pa- ptfiegtuigen van meneer Zapotocky .de vluchtelingen in die bossen niet ien. komen nog steeds over .de grens. Zij sferen, zegt Denis Martin, dat het niet Mópt in de Tsjechische communisti- P&rtij. Die indruk is al gewekt door lilreden van de minister van Buiten- ü'Zaken Clementis en sindsdien ver- idoor de afmars van andere leidende bso, Het kraakt blijkbaar in de Tsje- 05regeringspartij. Maar terwijl het it in al de bewindskringen in de satel- bidon, hetgeen voor de band ligt, wil ag niet zeggen dat in Tsjecho-Slowa- öoppositie de beste kansen heeft. Dit is kennelijk vermoeid, in hoge mate -tëdigd. Het heeft een te lange historie •verzet tegen verschillende overheer ser zich. I-Iet heeft maar korte W van vrijheid gekend. Het telt hé'groot aantal mensen, die hun huik de wind hangen om niet in voort- we onrust en bedreiging te moeten ^..Daarom is de Tsjechische commu- Partij,alleen naar cijfers berekend, grootste van alle. Als men er lid.van Wet' te zwijgen, is men veilig. Er (Sgenover dat de leiders zich niet kunnen gevoelen van hun te grote en partij; dat zij wel aan het zuive- de gelederen kunnen blijven Z)ï dan ook met grote volharding 'Cei1 toch voortdurend kans op on- verrassingen lopen. Zoals met het ™Mekind van achttien, Aja Vrznova, Ïweldkampioene kunstrij den-óp-de- Waarop zij pas nog zo vreselijk f'den hebben omdat zij niet meer 'Ju komen. ^Tsjechische sensatiefilm rolt voort, jpannend en opwindend, vol tragiek vol dwaasheid, in het algemeen: een geschiedenis. R. P. 4 4 !l®ië wacht op erkenning 'fcommunistisch China %r"UA' 28 Maart (Aneta), De jjjjil de Chinese volksrepubliek wS 'aee^ Seen invloed op de ffjfck der R.I.S., deelde in een exclusief interview OP de vraag, wanneer de hi\ n i. Chinese volksrepu- hkennen was het antwoord, dat ^^.^délijk zal overgaan zodra de it.^.^Publiek de R.I.S. erkend zeide Moh Hatta 'een .J Struik,.dat het oudere land- T-Iopgere .erkent". Editie voor Velsen, IJmuiöen, Santpoort en Omstreken van ctt -©ptcttjtc 'tlaartaiuscDc Coitr.ira (Xrmo !6t6) Woeiisdag 29 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad- Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Churchill en Bevin over buitenlandse politiek „Duitsland bewapenen zou een verschrikkelijk besluit zijn" (Bevin) LONDEN, 28 Maart (Reuter) Winston Churchill, de leider der Britse conservatie ven, heeft vandaag in het Lagerhuis ver klaard, dat zijn partij van plan is de bui tenlandse politiek van Labour te blijven steunen, „evenals wij deden in de jaren dat wij hopeloos in de minderheid waren". In antwoord op de beschuldiging van premier Attlee dat hij zich op „onverant woordelijke" .wijze had uitgelaten toen hij onlangs Duitsland noemde in verband met de defensie van de Westelijke Alliantie, zei Churchill: „Ik heb toen mijn woorden zeer zorgvuldig gekozen en ik wens ze niet te wijzigen. Ik zie geen reden waarom de Duitsers niet zouden helpen bij de ver dediging' van hun eigen land en van West- Europa,. Ik heb niets gezegd over een her bewapening van Duitsland en de vorming van een nieuw leger. Zonder Duitsland is er geen hoop op een verenigd Europa en zonder een vrij en verenigd Europa is er geen hoop voor Duitsland". Churchill beval het huis aan, dat alles zou worden gedaan om de Frans-Duitse verzoening te bevorderen. „De hoop van de- Westelijke wereld ligt in het feit", zo zeide Churchill plechtig, „dat de Verenigde Sta ten van Amerika het denkbeeld van een Europese statenbond steunen". Over het onlangs door de West-Duitse bondskanselier Adenauer gedane voorstel tot een economische unie tussen West- Duitsla nd en Frankrijk zei Churchill: „Dit voorstel gaat in de goede richting, maar wij willen uiteraard veel meer dan dat". Over de betrekkingen met Rusland zei de oppositieleider, dat er naar zijn mening een nieuwe wereldoorlog niet onmiddellijk voor de deur staat. „Deze kan voorkomen worden, doordat de beide partijen weten dat zij in het eerste stadium van een oorlog al datgene te lijden zouden krijgen wat zij het meeste vrezen. Terwijl West-Europa onder de voet zou worden gelopen en „ge- communiseerd" zou worden, zouden de Russische steden, vliegvelden, spoorwegen en oliegebieden vernietigd worden en mis schien zelfs zou het Kremlin de beheersing verliezen over de enorme gpbieden en he-' yol'kingen die thans van Moskou uit gere geerd wórden. De atoombom is volgens Churchill de overheersende factor in de militaire situatie. „Moralisten vinden het misschien een droevige gedachte dat de vrede geen edeler fundering kan vinden dan dit vooruitzicht van wederzijdse verschrik king, doch ik zal tevreden zijn wanneer deze fundering solide blijkt, want zij zal oiis de tijd geven en adem voor de nieuwe inspanning die nodig zal zijn pin clè werëld te ordenen,'! zo zeide Church'ill. Hij ver volgde: „De mens heeft de wilde dieren, ja zelfs de insecten en microben overwonnen. Als hij wil, ligt er een gouden tijdperk van vrede en voorspoed voor hem. Alleen de laatste vijand moet nog overwonnen wor den en dat is hij zelf", aldus Churchill. Churchill betreurde het op het vasteland van Europa en in de V. S. bestaande mis verstand, dat Engeland nietenthousiast genoeg was voor het gehele plan van de Raad van Europa. „Er wordt beweerd," al dus Churchill, ,,da£ Bevin in het minisiers- comité van de Raad van Europa altijd tot degenen behoort, cïie minder ver en minder snel willen gaan. Dat zou onze algemene invloed in Europa verzwakken." Na Churchill spraken Kenneth Younger, minister van Staat; Richard Crossman, lei der van de linkse groep der Laboürpartij en Anthony Eden. Bevin: „Voorzichtig met Duitsland" D.e Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft Dinsdagavond na het debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis een verklaring afgelegd, waarin hij zeide niet vooringenomen te zijn tegen Duitsland doch wel gekant te zijn 'tegen een overeenkomst op bepaalde voorwaarden. „Wij zijn allen tegen de bewapening van Duitsland", zo vervolgde de minister. „Het zou verschrikkelijk zijn daartoe over te gaan. De bezettende landen zullen tè eniger tijd moeten beslissen of zij Duits land de bepaling van zijn buitenlandse politiek zouden moeten overlaten. Slechts wanneer dat stadium zou zijn bereikt zou Duitsland als gelijkwaardige in het comité van ministers (van de Raad van Europa) kunnen optreden", aldus Bevin. Bevin verweerde zich tegen cle beschul digingen van de oppositie, dat hij geen politiek had en lauw stond tegenover de Europese eenheid Hij zeide, dat pas toen Engeland er absoluut van overtuigd was, dat de politiek, gebaseerd op de UNO en de raad van ministers op elke bijeenkomst dreigde te worden getorpedeerd, het een andere koers had gekozen. Met betrekking tot Duitsland zeide Bevin nog: „Wij zullen proberen te ver mijden wat er bij de Volkenbond gebeur de, waar heel wat zoete broodjes- gebak ken werden om Duitsland opgenomen te krijgen. Naderhand echter nam Duitsland enige malen een houding aan, die nóch beleefd, noch fatsoenlijk was tegenover de rest van cle wereld, die met Duitsland trachtte samen 'te werken. Ik geloof niet dat een land als Duitsland er goed aan doet met ons te redetwisten over de voor waarden waarop het dient te worden toe gelaten." Bevin verklaarde verder, dat het een buitengewoon zware taak gebleken was, de Duitsers democratische verantwoorde lijkheid bij te brengen. „Ik heb mijn socia listische collega's in.Duitsland moéten ver tellen, dat zij mij een beetje te nationalis tisch waren en dat hun nationalisme te dikwijls door hun socialisme naar buiten kwam. Dit alles maant tot' voorzichtig heid." Toen Bevin zeide dat Churchill in zijn verklaring zinspeelde op de herbewape ning van Duitsland, waartegen de drié Westelijke geallieerden gekant zijn, viel Churchill hem in de rede en ontkende de woorden „herbewapenen" of „herbewape ning" te hebben gebruikt. Churchill zeide, dat hij het had gehad over het samengaan van Duitsland met „ons, de Amerikanen en de Fransen." Achtenvijftig van de 85 inzittenden der drie Tsjechische Dakota's, die onlangs in Erding in de Amerikaanse zóne van Duitsland landden, bleken onvrijwillig bij dit ontsnappingscom-plot betrokken te zijn geweest. Zij zijn nu naar hun land terug gebracht. De overige 27 hebben in West-Duitsland asyl gevraagd als politieke vluchte lingen. - Op de foto: een deel der vliegtuigpassagiers in dispuut na de landing te Erding Mensenrovers in West-Berlijn Het West-Berlijnse hoofdbureau van po litie heeft meegedeeld, dat verscheidene arrestaties zijn uitgevoerd in verband met cle ontdekking van een twintig man sterke bencle van mensenrovers, die in de Weste lijke sectoren geopereerd zou hebben Chinese nationalisten willen hulp verlenen aan hongergebieden De Chinese nationalistische autoriteiten zullen een aanbod doen om de blokkade voor het communistische China op te hef fen voor goederen, die bestemd zijn voor de /door hongersnood geteisterde Chinese ge bieden. Ook worden er op grote schaal voorbe reidingen getroffen om door vliegtuigen levensmiddelen boven de getroffen gebie den te doen uitwerpen. Afschriften van een verklaring omtrent het aanbod der nationalisten zullen per vliegtuig boven het communistische China worden uitgeworpen. Acht-en-vijftig Tsjechen naar het vaderland terug Acht en vijftig van de vijf en tachtig passagiers van de drie vliegtuigen, die Vrij dag uit ïsjechoslowakije te Erding bij München aankwamen, zijn Maandagavond in twee Duitse autobussen naar de Duits- Tsjechoëlowaakse grens vertrokken. Onder degenen, die niet naar Tsjecho- slowakije terug wilden, bevinden zich twee piloten van de Tsjechoslowaakse lucht vaartmaatschappij, die beiden tijdens de oorlog in R.A.F.-verband gediend hebben, Volgens deze piloten wisten slechts vijftien van de zich aan boord der vliegtuigen be vindende personen van te voren, dat de vliegtuigen naar de Amerikaanse zone van Duitsland zouden gaan. Zij tweeën en een derde piloot hadden op 23 Maart in de can- tine van de luchtmacht te Praag de ont snapping beraamd. Met ingang van 16 April is benoemd tot burgemeester van Ridderkerk de heer A..M. Nieuwenhuizen, thans burgemeester van Schoonhoven. Grote drie" vergaderen op 8 Mei in Londen PARIJS, 28 Maart. Reuter meldt dat de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken op 8 Mei aanstaande te Londen hijeen zul len komen. De Britse ambassadeur te Washington, Sir Oliver Franks, heeft een onderhoud ge had met minister Acheson, ter bespreking van de voorbereidingen voor cle conferentie. Men verwacht, dat op cle Londense con ferentie der „grote drie" een groot aantal Europese en Aziatische vraagstukken zal worden besproken, waaronder de betrek kingen met de Sovjet-Unie, cle voorstellen om tot een vredesverdrag met Japan te komen en het organiseren van de tegen stand tegen de uitbreiding van het commu nisme, waarbij speciale aandacht zal wor den geschonken aan Zuid-Oost-Azië Uit gezaghebbende bron te Washington wordt vernomen, dat de ministers der drie grote mogendheden de volgende punten zouden bespreken: 1. De betrekkingen van de drie .mogend heden met de Sovjet-Unie en plannen voor. een internationaal beheer der atoom-ener gie. 2. Duitse kwesties, waaronder cle eco nomische moeilijkheden der Westelijke sec toren yan Berlijn en het voorstel tot het houden van verkiezingen in Duitsland. 3. De politiek van de drie mogendheden in Zuid-Óost-Azië en het Verre Oosten in het algemeen. Het Japanse vredesverdrag. Amerikaanse Dakota stortte brandend neer in Canada Zes doden, onder wie de Amerikaanse ambassadeur in Canada Een Dakota van de Amerikaanse lucht macht is met zes personen aan boorcl in de buurt van Ottawa (Canada) neergestort, nadat het toestel in de lucht in brand was geraakt. Vijf inzittenden, onder wie de Amerikaanse ambassadeur in Canada, Lau rence Steinhardt, kwamen hierbij om het leven. Het vliegtuig stortte brandend neer, waarna een ontploffing het toestel geheel vernielde. De enige overlevende, sergeant majoor G. A. Long, vertelde hoe hij Steinhardt vergeefs trachtte te overreden om uit het vliegtuig te springen. De am bassadeur zeide, dat hij wilde wachten tot de piloot een noodlanding had gemaakt. Het vliegtuig verloor hoogte en de piloot had blijkbaar een landingsterrein uitge zocht. Toen de brand erger werd, sprong ik er uit, aldus Long. Steinhardt en vier andere inzittenden zijn omgekomen. Long heeft ernstige kwetsuren opgelopen. Nader wordt gemeld, dat de koninklijke Canadese luchtmacht op verzoek van de Amerikaanse ambassade te Ottawa een onderzoek naar de oorzaak van de ramp is begonnen. Een woordvoerder van de Canadese luchtmacht zeide dat er geen reden was om sabotage te vermoeden. Niettemin zou bij het onderzoek ook re kening worden gehouden met de mogelijk heid van sabotage. Met de K.L.M. DC 6 Prinses Irene" zijn Koningin Juliana, Prins Bomhard en de prinsesjes Beatrix en Irene vanochtend iets na elf uur via Genève voor een vacantie- verblijf naar Val d'Isère in Haute Savoy e vertrokken. Het hotel Savoie, waar het Koninklijk gezin zijn intrek zal nemen. Franse vliegboot bij Bordeaux in zee gesforf Bemanning van 10 personen waarschijnlijk omgekomen Tijdens een oefenvlucht naar Dakar is een Franse vliegboot van het type „La- técoëre" kort na vertrek uit Biscarosse bij Bordeaux na een ontploffing aan boord in zee gestort. In het toestel bevonden zich tien personen. Te hulp gesnelde schepen vonden alleen een olievlek. Het neergestorte toestel is een zesmoto- rige vliegboot „Latécoëre 631". De eerste „Latécóëre 631" werd door de Duitsers ih beslag genomen en later op het meer van Konstanz door bommen tot zinken gebi'acht. Een tweede „631" stortte vlak na de oorlog in zee, waarbij 19 personen om het leven kwamen. Een derde verdween 1 Augustus 1948 650 kilometer ten Wésten ,van Kaap Verde met 52 personen aan boord. Het thans verongelukte toestel stortte ongeveer 3 km uit de kust neer. De beman ning van een militair vliegtuig uit CazauX heeft het ongeluk zien gebeuren. Verken ningsvliegtuigen werden uitgezonden nadat per radio hierom verzocht was. Na ander- hall' uur zoeken werden de vliegtuigen weer teruggeroepen en begonnen vissers boten en andere kleine vaaiTuigen naar lijken te speuren. Het zesmotorïge toestel was berekend voor hetvervoer van 60 pasagiers. Toen het ongeluk'geschiedde'bevonden zich al leen de bemanning -hn' technici aan boord. De schipper van een -treiler uit La Rochelle vertelde, dat hij het ongeluk zag gebeuren. Er. brak een vleugel-af en de vliegboot geraakte in tolvlucht, aldus de schipper. Dinsdagavond zijn drie lijken aan het Strand van Kaap Ferret aangespoeld. Zij konden nog niet worden geïdentificeerd. Britse regering verwacht een verbetering der financiële positie In het Dinsdag gepubliceerde economi sche overzicht voor 1950 kondigt de Britse regering aan, dat het goud- en dollartekort van het sterlihggebied dit jaar slechts 785 millioen dollar zal bedragen tegen 1.532 millioen dollar in 1949. Voorts deelt zij mede, dat het haar plan is om einde 1950- 1951 een overschot van 50 millioen pond te bereiken op Engelands betalingsbalans met de gehele wereld. In het overzicht wordt echter ook mede gedeeld, dat de regering de volgende maand een „strenge" begroting zal indie nen en dat de loonstop in Engeland waartegen zich thans ongeveer 5 millioen arbeiders verzetten moet worden ge handhaafd. De Britse regering noemt vervolgens een aantal belangrijke voorwaarden, waar-, aan moet worden voldaan om het gestelde doel te bereiken. Buitenlandse dagbladen naar West-Duitsland Bewoners van West-Duitsland zullen zich met ingang van 1 April kunnen abonneren op dagbladen Uit Nederland, Dene marken, Luxemburg en Portugal, aldus heeft de geallieerde Hoge Commissie be kend gemaakt. Het woord is aan Baer-Oberdorf: Omdat het paradijs voor hen ge sloten is toreken velen zich door er stenen in te gooien. Hef Amerikaanse Huis besnoeit Marshallhulp Tweehonderdvijftig millioen dollar minder Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft besloten het bedrag van 2.950.000.000 dollar, dat president Truman verzocht had voor het Europees herstelpro gram ter beschikking te stellen, met 250 millioen dollar te verminderen. Tevoren was een republikeins amende ment, waarin vermindering met 500 mil lioen dollar werd voorgesteld, met 152 tegen 137 stemmen verworpen. Het eerstgenoemde amendement, dat vermindering met 250 millioen dollar be paalt, werd met '165 tegen 163 stemmen aangenomen. Het voorstel om .1 milliard dollar van-het contante bedrag af te trek ken en dit te vervangen door een gelijk bedrag aan Amerikaanse overtollige land bouwproducten werd echter door het Huis verworpen. Zoals bekend, had de huiscommissie voor Buitenlandse Zaken het voorstel tot be snoeiing van het contante bedrag met een milliard dollar aanvaard. Het Huis van Afgevaardigden verwierp het door zijn commissie aangenomen voor stel met 178 tegen 87 stemmen. Franse parlementscommissie eist vervolging van generaals PARIJS, 28 Maart (Reuter) De Franse parlementscommissie, die een onderzoek instelt naar „de zaak der genex-aals", heeft de regering verzocht om gerechtelijke ver volging van de generaals Revers en Mast en van Revers' secretaris,"luitenant-kolonel Bravelet. Generaal Revers, de voormalige chef van de Franse generale staf en onderhandelaar over het Atlantisch pact. heeft naar het oordeel van de commissie een vals rapport over Peyre als verzetsman opgesteld. Peyre, die zich thans in Zuid-Amerika bevindt, is op grond van dit rapport onderscheiden met het Legioen van Eer. De commissie noemt in haar rapport Peyre „een voormalige veroordeelde", een „verrader van zijn land en van verzets strijders" eh een man, die „bereid was ge heime inlichtingen aan de hoogste bieder te verkopen". De commissie verklaart in haar rapport over generaal Mast, dat het ongetwijfeld moeilijk is te bewijzen, dat deze generaal geld ontving voor het verstrekken van het geheime rapport over Indochina aan Peyre, „doch hij heeft gedurende zijn carrière een vermogen vergaard, welks herkomst hij de commissie niet bevredigend heeft kunnen verklaren". In een derde rapport beschuldigt de com missie Bravelet ervan dat hij Peyre ge holpen heeft bij het verkrijgen van het Legioen van Eer. Zij noemt deze officier „de schrijver van een volkomen ontoelaat bare correspondentie met Peyre". Generaal Revers heeft onmiddellijk na de publicatie van het commissierapport ver klaard, dat hij voor ieder competent rech terlijk college de bevindingen van de com missie stuk voor stuk zal weerleggen. Tot, burgemeester van Oegsigeest Is be noemd de heer H. L. du Boeuff, tot nu toe burgemeester van Maasland. Overeenstemming over het Atlantisch defensie-plan Communiqué van Atlantisch militair comité 's-GRAVENHAGE, 28 Maart. Officieel wordt A.N.P. onder meer het volgende medegedeeld: ,Het Atlantische militaire comité kwam op 28 Maart 1950 in Den Haag bijeen om zich op de hoogte te stellen van de vorde ring der plannen betreffende de gezamen lijke verdediging van het Atlantisch ge bied. Nadat de algemene opzet voor de ver dediging in December 1949 te Parijs door het defensie-comité werd goedgekeurd heeft het voorbereidende werk van de vijf regionale groepen snel en regelmatig vor deringen gemaakt. Thans is het militaire comité gedurende zijn vergadering in Den Haag, unaniem tot overeenstemming gekomen ten aanzien van het gezamenlijke plan voor de verde diging van het Atlantisch gebjed. Dit plan zal worden voorgelegd aan de ministers van Defensie in hun vergadering op 1 April. Het wordt door de permanente groep samengesteld uit de regionale plan nen. Deze groep zetelt in Washington en treedt op namens het militair comité. Het plan, dat is gebaseerd op de door de landen van het Atlantisch pact aan vaarde strategische opzet, brengt de ver antwoordelijkheid tot uitdrukking, die door elk deelnemend land is aanvaard, om. met de sterkste krijgsmacht, welke het kan opleveren, de voortdurende veiligheid van het gebied dat wordt bestreken door het Atlantisch pact, te verzekeren. Het brengt tevens tot uitdrukking het principe van het met elkaar in overeen stemming brengen en het samengaan van de nationale inspanningen om een collec tief verdedigingsorgaan ter handhaving" van de vrede op te bouwen en om het Atlantisch gebied te beschermen tegen aggressie. Alle leden van het militair comité wa ren het er over eens, dat het voorberei dende werk een snellere vooruitgang had gemaakt dan verwacht wasl Het militair comité gaf eenstemmig uiting aan zijn dankbaarheid jegens de Nederlandse regering voor de uitnodiging om de vergadering in Den Haag te hou den en voor de uitstekende voorzieningen, die waren getroffen. Dit was de derde bijeenkomst van het militair comité. De eerste werd in Wash ington gehouden op 6 October 1949, de tweede in Parijs op 29 November 1949." Nog steeds; „vliegende schotel" Maandag zou men boven Addis Abeba, de hoofstad van Abessinië, een zilverach tige ovale „vliegende schotel" hebben waai'genomen, die een uur lang op grote hoogte boven de stad bleef hangen en toen langzaam in Zuidelijke richting ging. Ook arbeiders van het vliegveld bij Nicosia op Cyprus beweren in de afgelo pen nacht boven Nicosia een „vliegende schotel" te hebben gezien, die zich in Noordelijke richting bewogen zou hebben. Het Amerikaanse ministerie van Lucht vaart heeft de berichten tegengesproken van de radio-commentator Henry Taylor, dat de vliegende schotels door de Ameri kaanse luchtmacht worden uitgezonden. Pantserauto reed na beschieting door de douane tegen een boom Smokkelaars wilden met 3000 kg boter over de grens Op een zandweg bij Eersel in Noord- Brabant probeerde een douane-beambte Dinsdag een gepantserde auto, die in de richting van de Belgische grens reed, tot stoppen te sommeren. Hij moest echter op zij springen om niet te worden overreden. Een andere ambtenaar schoot toen op de wagen. Hij richtte zo laag mogelijk en het gelukte hem, het oliereservoir lek te schie ten. De ambtenaar, dfe met zijn vlag een veilig heenkomen had moeten zoeken sprong nu op de treeplank en schoot, door een spleetje tussen de pantsering van de deur en de kap in de cabine, een stuk van het stuurwiel af. Hij zag dat er twee per sonen in de cabine zaten. De chauffeur probeerde, door vlak langs de bomen aan de kant van de weg te rijden, de douane beambte te dwingen van de treeplank af te gaan. Dat gelukte en de pantserwagen kon nog even doorrijden. De bestuurder werd echter gehinderd, door de slechte weg en doordat hij door een spleetje van vijftien centimeter lang en drie centimeter breed in de bepantsering aan de voorkant maar een beperkt uitzicht had. Enkele ogenblik ken later ramde de auto een boom. Op drie meter afstand van de grens gaven de smok kelaars de strijd op, sprongen uit de auto en gingen op de vlucht. De douane-ambte naren nanoen de auto in beslag. Deze bleek te zijn geladen met drieduizend kilogram boter, bestemd voor België. Naar de smok kelaars wordt nog gezocht. VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig' van. Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt. te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele ver spreid optredende buitjes. Meest ma tige wind tussen Noord-West en Noord. Vrij koud, doch slechts op en kele plaatsen lichte nachtvorst. 30 Maart: Zon op 6-21 uur, onder 19.09 uur Maan op 14.34 uur, onder 5.26 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 29 Maart: Hoog water: 12.18 en 00.00 uur. Laag water: 7.09 en 20.12 uur. Donderdag 30 Maart: Hoog water: 0.59 en 13.52 uur. Laag water: 8.40 en 21.24 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1