GEEN PRIJSVERHOGING „OLD CLOTHES NEW" „Burgerschap en burgerzin" ontmoet weerstand bij de communisten 't SPORTHUIS De Biekbar" De dood van dr. Leidekker Woensdag 29 Maart 1950 Velsens raad bijeen Santpoorts korenmolen met vele andere waardevolle objecten op ,,een lijst" Rivierenbuurt baart de neringdoenden zorgen Het boekje „Burgerschap en Burgerzin", dat binnenkort aan de jongste kiesgerech tigde Velenaren verstrekt zal worden en waarvoor dus een crediet van de gemeente raad nodig is in het Velsense geval 1210 voor 900 exemplaren werd door de communistische afgevaardigde in die raad, de heer Kruisman Dinsdagavond een kwartier lang, onder gegrom van de overige fracties, danig over de hekel ge haald, waarna het voorgestelde credietje zonder hoofdelijke stemming, maar met drie C.P.N,-leden tegen, werd aangenomen. ..Het college van Burgemeester en Wet houders acht blijkens het betrokken raads stuk deze uitgave verantwoord" aldus be gon de heer Kruisman zijn kanonnade, „en radio en pers trachten de bui-gers wijs te maken dat Nederland een democratische staat is". „Dit is mislukt", meende hij met' grote stelligheid te kunnen constateren, om vervolgens uiteen te zetten dat nu meer speciaal de jongelui om de tuin geleid gaan worden. Volgens de heer Kruisman is een kapitalistische staat een dictatuur, welke tirade het eerste gemompel aan de rijen der vroede vaderen ontlokte. Naar het boekje vertelt is het erfdeel der vade ren groot geworden door de wapens van karakter en geest maar de sprekèr was het daar allerminst mee eens en bracht het Indische kolonisme op het tapijt waardoor de voorzitter vriendelijk informeerde of des heren Kruismans oratie nog lang moest duren. De heer Kruisman: „Dat zal ik zelf bepalen!" Voorzitter: „Wellicht zou ik u moe ten beperken maar gaat u ook eigenlijk maar door, want het is wel aardig". De heer Kruisman vatte de draad weer op en .bekeek de democratische vrij heden, die het geschriftje naar voren schuift, door de communistische bril. Het leek volgens hem in Nederland nergens naar: als straks de nieuwe wet komt zijn die vrijheden onthalsd. De heer T o n i n o (Katholiek) stelde de vraag of de heer Kruisman dit alles nu werkelijk meende, maar deze laatste zette de aanval blijmoe dig voort. Dat de mens in Nederland in vrijheid en zonder angst kan leven was volgens hem evenmin waar: de dienstweigeraars kennen deze vrijheid niet en de moeders zullen de angst kennen als zij hun zonen moeten afstaan „voor de Amerikaanse opmars naar Moskou". Het werd lichtelijk rumoerig in de raadszaal toen de bewapeningsgelden onder het vergrootglas kwamen, maar er hêerste vreugde alom toen de heer Kruis man ook het goede aan het boekje ont dekte en wel de vredelievendheid der West- Europese volken. Hij wist er echter bij te profeteren, dat het niet lang meer zal duren of „dit volk heeft de vrijheid en krijgt de democratie waarover in het werkje geschreven wordt". Met de veronderstelling, als zou de heer Kruisman bang zijn, dat zijn jonge volgelingen door het lezen van het burger schapsboekje gaan afdwalen, achtte de heer Van Dongen de communistische tirade genoegzaam beantwoord en hij stelde de voorzitter de vraag, of ook de raads leden dit boekje krijgen. Burgemeester mr. M. M. Kw i n t beloofde dit het college te zullen voorleggen en nam aan dat er buiten de heer VanDongen geen sprekers voor een repliek in aanmerking kwamen. Rivierenbuurt en zakenlui De agenda werd verder afgehandeld er zullen voorzieningen worden getroffen aan 't pand Stationsweg 80 tot de nieuwe Binnen een dag gereed CHEM. REINIGING - PERSERIJ KONINGSPLEIN 10 - TELEF. 4886 Agenda voor Velsen Woensdag 29 Maart Thalia, 8 uur: „Het spel gaat beginnen". Rex, 8 uur: „O, die vrouwen". Donderdag 30 Maart Geen bioscoopvoorstellingen. Raadhuis, 912 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. straatnamen in de „Rivierenbuurt" tussen Oosterduinweg, Hofstedestraat en Velser- duinweg het debat weer deden opleven. De heer Nuyens (Kath.) had er een minder prettig gevoel bij gekregen en hij noemde deze namen „een soort show van geestelijke armoede", onder meer omdat er in Velsen nog zoveel mannen zijn ge weest, die vernoemd zouden kunnen wor den. De heer Verbeek (Arbeid) daaren tegen kon zich met het voorstel verenigen maar hij bracht namens de neringdoenden in de betreffende straten het bezwaar naar voren, dat voor hen aan de naamswisseling kleeft: veel reclamemateriaal moet bijvoor beeld „omgeschakeld", wat vaak vrij kost baar is. Wethouder Vi s s e r Arbeid. O W. had eerder uit de Katholieke hoek een ver wijt over een teveel aan fantasie inzake straatnamen gehoord, zodat hij nu lichtelijk schrok van „geestelijke armoede". Hij ver dedigde inmiddels de rivierennamen met het (door hemzelf als zwak onderkende) argument, dat de jeugd nu tenminste weet, dat Nederland deze rivieren rijk is. Boven dien laat de toekomst nog voldoende ruimte voor het vernoemen van illegale strijders. De heer Verbeek vroeg, terugkomend op het bezwaar der zakenmensen of even tuele naamswisselingen voortaan niet wat langer van te voren kunnen worden aan gezegd maar de wethouder merkte op, dat dit slechts uitstel van executie be tekent: de nieuwe namen komen er tóch. Zij zijn nu eenmaal nodig geworden, onder meer door de verwarring die bij de PTT ontstond in dit doolhof van straten, eerste en tweede dwarsstraten en wat dies meer zij. De steun, die de gemeente geeft aan het herstel van de Santpoortse korenmolen „De Santhaes" gaf de heer Gualthérie van Weezei V.V.D.de vraag in de mond, of hiei-bij nu een. clausule is inge last, die de eigenaar verplicht de molen in goede staat te houden; de heer Verbeek Donderdag geen verkoop! was blij dat het Santpoortse pronkstuk ge spaard is gebleven en wilde graag weten of er meer objecten in de gemeente zijn, die in aanmerking komen om op een lijst van culturele en historische objecten te worden geplaatst om als zodanig beschermd te worden, waarop ook de heer TenBroeke (C.H.) zijn sympathie uitte jegens „Sant poorts Bloei", dat de molen dank zij particuliere giften wist te redden en verder informeerde of „De Santhaes" onder Monumentenzorg berustte. Wethouder De Boer (Arbeid) kon deze vraag bevestigend beantwoorden en hij vertelde de heer Verbeek, dat het college al begonnen is aan een lijst van waardevolle stukjes Velsen, die beschermd zouden moeten worden. De stichting voor voortgezet economisch onderwijs in Haarlem kreeg haar subsidie van 50 per Velsense leerling, en in de commissie van bijstand voor Gas en Water werd in de vacature ontstaan door het be danken van de heer G. F. Schilling als raadslid, de heer Van Dongen gekozen. In de commissie voor parken en plantsoenen werd de opengevallen plaats ingenomen door de diezelfde avond geïnstalleerde op volger van de heer Schilling, de heer D. den Hollander (comm.). Zo'n goed racket! Zo'n racket, dat vast in de hand ligt en juist het gewicht heeft, dat U moet hebben! Dat vindt U bij ons in diverse merken, zoals Blue Starling, Triumph, Special. President, Shot, Aerolite, Ace v.a. f 19.25 TENNISBALLEN vanaf f 1.10 in Rupax, Set Point,. Slazenger, Spencer Moulton. TENNISSCHOENEN TENNISSOKKEN RACKET-PRESSEN -HOEZEN -OLIëN -BESPANNINGEN DONOR.CLIPS ZONNEKLEPPEN KENNEMERLAAN 137, IJMUIDEN - TEL. 4071 Gratia Plato organiseert onderlinge wedstrijden De IJmuidense gymnastiek- en atletiek vereniging Gratia Plato organiseert eind Mei haar jaarlijkse onderlinge wedstrijden in de gymnastiekzaal aan de Platanen- straat. De oud-voorzitter van V.S.V., de heer J. Heiligers, heeft voor de damesafdeling een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld, welke verleden jaar werd veroverd door mejuffiTmw H. v. d. Braber. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om bovendien enige medailles uit te loven. Aan de meisjes- en jongens-afdelingen zul len eveneens aardige prijzen worden uit gereikt. De trainer van Gratia Plato, de heer J. Visser, zal als wedstrijdleider optreden en de jury zal worden gevormd door een aan tal leraren van het Centi-ale Instituut voor Opleiding van Sportleiders te Overveen. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 28 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Draco van Horsend. Sigborg van Gothen burg. Glory van Kopenhagen. Strabo van La Palice. L. T. 5 van Den Helder. Hans Banhofen van Rotterdam. Stigerborg van Londen. Ridderkerk van Hamburg. Fanö van Axelosund. Mercur van Londen. Egret van Liverpool. Feducia N. van Gothenburg. Am- stelland van Buenos Aires. Klipfontein van Hamburg. Nato van Southampton. Vertrokken zjjn: Leopoldskerk naar Ant werpen. Polycrest naar Rotterdam. Lucas Bols naar Londonderry. Hoogland naar New castle. Ellinor naar Rotterdam. Prinsegracht naar Helsingfors. Tantalus naar Hamburg. Caribia naar Rotterdam. Ardea naar Ham burg. Jans naar Londen. Debo naar Antwer pen. Ingeborg naar Hamburg. Patria naar Hull. Tyro naar Rotterdam. Grebbestroom naar Londen. Nato naar Hamburg. „MAMA'S KLEINE JONGEN" VAN DE H.B.S,-VERENIGING De toneelgroep van de Velser H.B.S.- vereniging geeft Zaterdagavond in gebouw „Concordia" te Velsen-Noord een opvoe ring van Charles George's toneelstuk „Ma ma's kleine j ingen". De regie berust bij drs. J. D. v. Dijck. Voor BAMI en NASSI GORENG Oosterduinweg 31 UW ADRES Telefoon 5681 (Adv.) Rijkspersoneel werd „doorgelicht" Zes dagen lang is de gang op de boven verdieping van het kantoor van het Staats- vissershavenbedrijf bevolkt geweest met wachtende IJmuidenaren, mannen, vrou wen en kinderen. Employés van het bedrijf, van water staat, loodswezen, douane, CCD, HVD, landbouw, visserij en voedselvoorziening zijn met hun huisgenoten stuksgewijze het donkere kamertje binnengegaan, om er al dan niet geruststellend „doorgelicht" uit te komen. Zeshonderd inwoners van IJmuiden weten sedert enkele dagen waar ze aan toe zijn, want tuberculose bestrijding en -voorkoming zijn twee zeer belangrijke factoren voor de volksgezond heid. De heer P. Toornvliet heeft handen vol werk gehad wat de administratie betreft. En zelfs nog voordat de medicus v^n de Rijksdienst van keuringen uit Den Haag dr. Oomen zijn werk in deze gemeente be gon, rinkelde de telefoon onophoudelijk en moest de heer Toornvliet vele particu lieren teleurstellen. Deze doorlichting ging immers vair „het rijk" uit en gold als zodanig alleen voor overheidspersoneel. Wie zich op T.B.C. wil laten testen, is verplicht een zeker bedrag te storten en dit betekent voor een heel gezin vaak veel. Maar het blijkt nochtans dat de animo onder Velsens bevolking groot is. Zij die werkzaam zijn bij de grote be drijven, komen op gezette tijden onder controle, er zijn echter mensen die buiten de vele maatschappelijke voordelen van een bedrijf vallen. Ook voor hen is dit onderzoek echter van grote waarde. Het beste is dat zij hun huisarts raadplegen, indien er gevaar is verwijst deze hen naar het consultatiebureau. Bij de duizend gemeenteambtenaren en hun gezinnen werd geen longafwijking geconstateerd, zo verzekerde de directeur' van de GGD ons. Waaruit blijkt dat men het gevaar niet mag overschatten. Even wel is onderschatten ook uit den boze. Bij deze zesdaagse keuring is dit laatste wel gebleken. Dokter Oomen vindt in Nederland het onderzoek wel een beetje aan de late kant. Dit belet hem echter niet zijn werk enthousiast voort te zetten „tot zijn laat ste snik" zoals hij het zelf uitdrukte. Wanneer vandaag de draaideur van het Staatsvissershavenbedrijf rust krijgt tot morgen, kunnen dokter Oomen, de heer Toornvliet en mejuffrouw J. E. Seyffert, die op speciaal verzoek van mr. J. van Eerde behulpzaam was bij het dames- onderzoek, met voldoening terug zien op de laatste zes dagen. Zij hebben daadwer kelij k meegeholpen aan de verbetering van de volksgezondheid in IJmuiden. Clowntje Rick en Bunkie waren gauw aangekleed. En toen ze wat gegeten had den, zittend aan het tafeltje in het poppenhuis, gingen ze op stap. Rick was nieuws gierig, welke verrassing Bunkie had bedacht. Ze liepen door de tuin van de villa, tot ze aan een water kwamen. Een eindje verder bracht Bunkie zijn vriendje naar de waterkant. „Nou kijk eenswat zeg je daarvan?" zei hij. Aan de kant, met een touwtje vastgebonden, dobberde een aardig bootje! Het was gemaakt van een klomp; er stond een mast op met een opgerold zeiltje en ook zat er een roer aan. Wat een prachtige boot!" riep clowntje Rickvol bewondering. „En daar wou ik nou een tochtje mee gaan maken", zei Bunkie. „Fijn!" vond Rick. Zilveren jubilaris bij de cementfabriek Analist G. Bosman gehuldigd In de feestelijk versierde werkplaats van de CEMY, nevenbedrijf der Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, werd de heer G. Bosman, analist eerste klasse, op har telijke wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. De gelukwensen der directie mocht de jubilaris in ontvangst nemen bij monde van directeur P. R. Bentz van den Berg, welke gelukwensen vergezeld waren van de gebruikelijke envelop. De bedrijfsleider van de cementfabriek, dr. ir. Schonenberger, releveerde het feit; dat, hoewel de heer Bosman de tweede Cemy-jubilaris is, dit de eerste maal is dat een jubilaris in „eigen huis" gehuldigd wordt. Vervolgens ging spreker de loop baan van de jubilaris na. Het moet niet eenvoudig geweest zijn, zei de heer Scho nenberger, om van de administratie van de Hoogovens over te stappen naar het laboratorium. Aan het slot van zijn rede vereerde spreker de jubilaris met 'het ge denkbord en het getuigschrift der maat schappij. Van meer persoonlijke aard was de toe spraak van de heer W. Gregouir, assistent bedrijfsleider. De heer G. P. M. Langendijk, lid van de kern, sprak namens de arbeiders hartelijke en gevoelvolle woorden van achting en waardering en liet niet na de aandacht te vragen voor de kameraadschappelijke omgang van deze jubilaris met alle wer kers van de Cemy. De heer P. Broek kreeg vervolgens het woord om zich te kwijten van de opdracht der jubileumcommissie tot aanbieding van het geschenk: een rijwiel. In een voortreffelijk vers werden de anteceden ten van de gehuldigde vrolijke en ern stige opgesomd en ook deze voordracht werd met veel vrolijkheid door de aan wezigen ontvangen, die zijn hoogtepunt bereikte toen een scherts-kip van drie bij twee meter een grapje op de farmers neigingen van de heer Bosman haar plaats verliet en het gezicht opende op het geschenk, dat achter het pluimvee was schuil gegaan. De heer P..Blok sprak de gelukwensen uit namens de afdeling Expeditie van Hoogovens, waar de jubilaris de prille jaren van zijn diensttijd heeft gewerkt. De heer C. A. Cana, van de Pakkerij, kwam als laatste feestredenaar met een door hem vervaardigd vers. Welkom thuis Met het troepentransportschip „Castel Bian co" dat vermoedelijk 11 April in Rotterdam zal aankomen, varen de volgende militairen uit onze omgeving thuis: N. H. Geerlofs, Hoflanderweg 248, Beverwijk; J. van Ger- dingen, Zeestraat 90, Beverwijk; G. Gijzen, Ruiterweg 29, Castricum; L. van der Lugt, Trompstraat 192, IJmuiden; K. Meyer, Ha- gelingerweg 141, Santpoort; J. van Slooten, van Warmenhovenstraat 17, IJmuiden; S. Hartman, Kralenbergstraat 1, Velsen- Noord; J. A. Ostendorf, Adrichemstraat 68, Beverwijk; J. Schellevis, Stetweg 46, Wijk aan Zee; J. Wouda, van Dalenlaan 27, Sant poort; W. Grapendaal, Dierluststraat 12, Beverwijk; R. P. de Brouwer, Hoofdstraat 63, Santpoort; B. A. van Donkelaar, Ruys- daelstraat 13, Velsen, MARKTBERICHTEN 28 Maart 1950 Besommingen IJM 16 Bergen 17.150; IJM 94 Zwarte Zee 13.000. KW 6 2120; IJM 75 6750; IJM 283 7100; HA 351 2888. Aanvoer 65 kisten tarbot en tong, 15 kisten heilbot, 40 kisten schartong en tongschar, 370 kisten kabeljauw, 80 kisten koolvis, 80 kisten schol, 30 kisten schar, 350 kisten wijting, 50 kisten wolf, 60 kisten poontjes, 350 lusten schelvis, 10 kisten bot, 10 kisten leng, 440 kisten haring, 480 kisten makreel, 50 kisten diver sen. Totaal 2480 kisten. Prijzen Heilbot 3,051,75; gr. tong 1,85; gr.m. tong 1,90—1,85; kl.m. tong 1,90—1,80; kl. tong I 1,58—1,48; kl. tong II 0,86—0,81; tarbot I 2,452,20. per kg. Tarbot'II 8879; tarbot III 8176; tarbot IV 62; ld. Heilbot 90; tongschar 6056; schar tong 2718; gr. gul 81; gr. schol 47; gr.m. schol 5551 kl.m. schol 6255; kl. schol I 4936; ld. schol II 368; schar 23,505; bot 13,5012; v. haring 138; makreel 298,10: gr. schelvis 35—27,50 gr.m. schelvis 4133,50; kl.m. schelvis 4427,50; kl. schelvis I 43 30,50; kl. schelvis II 29,5010; wijting 178; poon 168; ham 59; gr. gul 32; m. gul 3129; kl. gul 2211; kl. koolvis 2420; kl. koolvis wit 31 kl. wolf 28, per 50 kg. Kabeljauw 200—80; gr. koolvis 3431; gr. koolvis wit 83; gr. leng 7253; gr. wolf 71—67, per 125 kg. Iets beter. De prijzen der iw< markt lagen vrijwel gelijk aan dievT Maandagmarkt. Enkele partijen kabev? stonden iets hoger genoteerd; mooie?" brachten bijvoorbeeld ruim 70 on- schol 8,50; schar 8,50; wijting iet?? liger", 10. Grote schelvis 32—3$."?- del schelvis 41 en klein middel 42?V' Een partij haring noteerde 13m l'" zware gul der Denen noteerde slechts per halkist. In verband met de lage uitl sten bleef de Deen K.A. 330 liggen v<y?' markt van heden. Vandaag. Voor de markt lossen de Deen K.A. 330 met 300 gul, de IJm. 37 met 750 kisten waarvX schelvis, 20 kabeljauw, 140 radio, 250 kreel, 150 haring en 40 schelvis. De Ij?' met 170 schelvis, 45 kabeljauw, 80 bv 250 radio, 250 makreel, 100 haring 80 «a en 35 diversen, totaal 1000 kisten! De n 31 met 60 schol, 475 schelvis, 500 k8? jauw, 25 koolvis, 40 wolf, 70 kleine ki?' schelvis, totaal 1100 kisten. De Vlaarriin 168 met 15 schol, 110 kabeljauw, 20vl en 25 diversen en de Rotterdam 'l metr tong, 40 schol en 15 diversen. Bovesdi« wordt aanvoer $an de letters- en Noord loggersvloot verwacht. Onbetekenend. Per 25 Maart is J uitvoercontingent opjüngeland vrijgegev? Dit houdt echter geen verband met de «k plichte minimum- en maximumpifc Daar de aanvoer, vooral wat schol beW al onvoldoende was, is een en ander var! weinig betekenis onder de huidige omstap digheden. Weer naar zee. De Katwijk „Arend» die een reis naar IJsland maakte' zonde- overweldigend succes, is weer naar Noordzee gegaan. De Haarlem en de Me? vertrokken naar de Noordzee. Weinig garnalen. Het mooie weer lob de garnalenvissers weer naar zee. De'a? voer der scheepjes is echter nog niet lonend te noemen. Nieuws van IJsland. De Sumatra is thuisstomende voor de Maandagmarkt de mogelijkheid is niet uitgesloten dat Zate. dag te Yarmouth zal worden verkocht.^ vangst bestaat uit 1750 kisten waarorufe 900 schelvis, 450 kabeljauw, 250 wijting,J# koolvis, 25 haring en 25 stokkebit. De Simon de Danser komt voor de Maat. dagmarkt; omtrent de vangsten werd es geen mededeling gedaan. Gezien de 0? voorraad kan het schip echter niet Iai£ uitblijven. De Catharina-Duyvis heeft zich ger.& voor Woensdag; de vangsten zijn tot hei? slecht geweest. De Polderman komt t«j de volgende week Dinsdag. Sombere vangstberichten. De vangt, berichten der Noordzeé-trawlers maka melding van weinig succes. Er wordt ms* klein goed gevangen in de soorten scheins en makreel. De Noordloggers zowel als# kustloggers melden betere tongvangfe. grove schol komt er heel weinig en kabi jauw lijkt ook een zeldzame vis te woros. Nog te verwachten loggers. De volgen- de loggers kunnen nog deze week words verwacht: Katwijk 9, 48, 85, 110,. ir 159. Santpoort Ledenvergadering van de Kapel In de Nederlands Hervormde Kapel werd een ledenvergadering gehouden waar voor zitter A. de Vries het onderwerp: „Wat is geloof" inleidde. Na bespreking van interne aangelegenheden werden bij de bestuurs verkiezing de heren J. van den Ende en J. Melis herkozen. Wegens omstandigheden legde penningmeester J. Winters zijn func tie neer, zodat een nieuw bestuurslid nodig was. De heer A. de Ridder werd gekozen. Aan het eind van de vergadering sprak de voorzitter woorden van dank tot de af tredende penningmeester. „Suomi" bereidt zich voor op de reis naar Edmonton Ploegen officieus bekend! De sportuitwisseling tussen Velsen en Edmonton, die van 24 Mei tot en met 1 Juni, wordt gehouden, heeft al enige tijd in he! kamp van de H.A.V. „Suomi" voorbereid dende werkzaamheden doen treffen. Van die voorbereidingen was de voor naamste de samenstelling van een athletlek*1 ploeg, die de Velsense kleuren in Edmonton, zal gaan verdedigen. Deze ploeg zal op eet enkele uitzondering na geheel uit leden van „Suomi" bestaan. Het team is thans offi cieus samengesteld en zal binnenkort sa de Districts Technische Commissie voor Noordholland van de K.N.A.U. ter goedkeu.! ring worden voorgelegd. Na 15 April zal voor de deelnemers(stere)' aan de sportuitwisseling een vevgadennjj worden gehouden, waar de diverse punten over deze uitwisseling zullen worden be*j sproken. De officieuse ploeg wordt gevormd door: Dames 100 yards: Dini Hurkmans en li Waasdorp; 220 yards: Tini de la Bie enïii Prins; hoogspringen: Tini Prins en C. v.t Ree—Klein; vèrspringen: Trynie v. d. B»4 en Ida Waasdorp; kogelstoten: Dini Hurï* mans en M. Klaver-Budding; discuswerpen! M. Klaver-Budding en C. v. d. Ree-Heit; 4 x 100 yards: Dini Hurkmans. Ida Waai dorp,'Tini Prins, Tini de la Bie of TiyU v. d. Berg. Heren: 100 yards: Nic. Adelaar en Berru Berghuis; 220 yards: Nic. Adelaar en Jet Adelaar; 440 yards: Ruud Hoffmanns ei Tjibbe Luttik; 880 yards: Joop F. Smit a Harry van Willigen: 1 Engelse mijl: Be- Koning en Udo van Wijngaarden: 3 Enge-3 mijlen: Jan Post (d.e.M.-Bevenvijk) a Joop Weenink; hoogspringen: Arend Kor en Piet Koeten; vèrspringen: Joh. Adelafl en Jan Lejeune; kogelstoten: Jan Lejöz* en Chris Postma; discuswerpen: Chris PoS- ma en Gerrit Postma; speerwerpen: m Koeten en Gerrit Postma; Olympische esta fette (800-400-200-200 m): Udo van Wip; gaarden, Harry van Willigen, Tjibbe Lra- of Ruua Hoffmanns, Bertus Berghuis, Sit Adelaar, Johan Adelaar en/of Jan Lejeuce. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel Professor Peters spreekt, wel ongewoon voor een Engelsman, zijn taal zeer rad. Af en toe zwijgt hij en neemt een slokje water, doch de ruimte is nog van zijn stem ver vuld. In de aula van de universiteit van A. houdt de vereniging van scheikundigen haar jaarlijks congres. Onder de ogen van de godin Minerva, het beeld boven de ka theder, zitten de zeer- en hooggeleerde heren te luisteren naar de redevoeringen van hun collega's. In de banken rondom het spreekgestoelte hebben de professoren van de natuur-philosophische faculteit met vele buitenlandse ambtgenoten plaats ge nomen. Wat lager staan de lange rijen don kerbruine stoelen, waarop de minder hoog- geklommen scheikundigen zitten: doctoren, doctorandi, candidaten, studenten. Zij allen luisteren naar een rede van professor Peters, een der grootste Engelse geleerden. Hoog boven hen, zelfs boven de galerij, waar nog enige studenten zitten, staat Mi nerva, de godin van de wijsheid, met een speer in haar hand gereed om feilloos te Werpen. Zodra er een onwaarheid van de katheder wordt verkondigd, zal zij onbe vreesd voor de macht en het aanzien van de spreker toewerpen. Dat denkt één van de eerstejaarsstudenten op de galerij. Hij begrijpt bitter weinig van de redevoering van professor Peters. De man spreekt zulk moeilijk Engels, vol vaktermen en acade mische zinswendingen. En was Engels bo vendien niet zijn zwakke punt op de H.B.S.? Nu ziet hij rond en natuurlijk is zijn oog op Minerva gevallen, omdat zij één van de weinige vrouwen is in de aula en de enige die een speer hanteert in dit goedmoedige gezelschap van scheikundige geleerden. Als professor opeens aarzelt en een ogen blik naar woorden zoekt, is 't even of de arm en de speer van de godin trillen. Doch 't moet verbeelding zijn geweest, want Minerva staat nog onbeweeglijk. Zij heeft de speer niet geworpen. Misschien was het de warmte, die dit gezichtsbedrog deed ont staan. 't Is warm in de zaal. De aula is overvol en men heeft de verwarming aan gezet om de congressisten geen kou te laten lijden. 't Is November, 't regent. Professor Peters vervolgt zijn betoog. Het is één der moelijkste passages. De student luistert met gesloten ogen, maar wat hij hoort, zijn en blijven slechts klanken, En gelse klanken. Wat spreekt de man toch rad! Zou hij zijn rede uit het hoofd hebben geleerd? De jongen opent de ogen en kijkt. Op de katheder liggen twee smalle witte handen met fijne aderen, de handen van een oud man. De spreker is geheel ver grijsd, hoewel hij nog een kaarsrechte ge stalte heeft. Tegen de zeventig is hij zeker. Dan ziet hij beneden op de eerste rij dr Wijmans zitten. Als ondervoorzitter leidt hij de vergadering. De voorzitter, hoog leraar in de scheikunde, is twee maanden geleden dood op bed gevonden, 55 jaar oud. Dr Wijmans luistert aandachtig, het hoofd iets terzijeje gewend. Hij begrijpt het. Natuurlijk begrijpt hij het! Hoe oud is hij? Wel, midden veertig. Dan spreekt men zijn talen. De student zucht. Hij is achttien. Voor in de aula piept zacht een deur. Er moet iemand binnengekomen zijn. Ook professor Peters voelt het. Even wacht hij, er gebeurt echter niets. Dan begint hij aan de samenvatting. Nog vijf minuten. Na het applaus daalt de Engelse geleerde de katheder af en neemt zijn plaats tussen vrienden en collega's weer in. Hij is nau welijks gezeten als de kleine grijze pedel over het middenpad naar voren loopt. Zon der enige schroom beklimt hij de hoge katheder. Is dr. Wijmans aanwezig? Ja zeker. U wordt verzocht bij de administratie te komen. Er is een telegram voor U. Terwijl Wijmans opstaat om de pedel naar de administratiekamer te volgen, be trekt zijn gelaat. Wie zou het zijn? Elizabeth of één van de kinderen? De collega's zwijgen en kijken hem na: L. J. Wij mans, doctor in de scheikunde, oud 45 jaar, bleek. Hij is geschrokken. Zijn haar is witter dan dat van vakgenoten, die eveneens in de beste jaren van hun leven zijn. Hij heeft zorgen. Hij is leraar en bovendien nog onderdirecteur. Voor wie het serieus opneemt, is dit een zware taak en Wij mans neemt het serieus op. Zijn lange gestalte is wat gebogen geworden, zijn eertijds blonde kuif heeft een melk witte tint gekregen en de ogen liggen nog dieper in hun kassen dan vroeger. Maar als altijd zijn ze diepblauw. Zou het zijn vrouw zijn? Of één van zijn kinderen? En Wijmans, die slechts de rug van de pedel ziet en die zonder opkijken volgt, vraagt: Elizabeth? De pedel houdt de deur voor hem open. Dit is het laatste dat de congressisten van hem zien: zijn lange, wat gebogen gestalte tegen het donker van de gang. Als de deur met een zachte tik dicht gevallen is, begin nen ze weer te spreken. In de gang is het schemerdonker. De administratiekamer is aan de .over kant, zegt de pedel gedempt. Ik weet het. Ik heb hier gestudeerd, maar toen was U hier nog niet. Nee, ik ben hier pas zeven jaar. Wie zou het zijn? Wijmans lopen wordt springen. In twee stappen is hij bij de deur. Administratie staat er op. De administratie! Hier moet hij zijn. Hij hoort de stem van de pedel weer: Er is een telegram voor U. Even ziet hij om, doch de pedel had niet gesproken. Ga Uw gang, zegt de pedel dienst vaardig. Vlug houdt hij de deur voor Wij mans open. Dank U. Een nog, jonge man met een uilebril op overhandigt Wijmans het telegram. Dit kwam nog geen kwartier geleden. Hij knikt als hij het in ontvangst neemt. Kalm heeft hij willen zijn, want hij hecht waarde aan zelfbeheersing, maar zijn han den trillen, zodat hij het telegram verkeerd openscheurt. Wie zou het zijn? Als hij de stukken aaneengepast heeft, leest hij: Leidekker overleden, kom dade lijk terug. Wijmans laat het telegram op WH* ken en zucht onhoorbaar. Elizabeth en kinderen zijn gezond! Gelukkig! Nu ziet hij de groene gordijnen, de gr lamp met het heldere licht en de aam* nistrateur. Heel het interieur wordt hij F eens gewaar. t Toch geen slecht nieuws, rfeneff- vraagt de jongeman met de uilebru zorgd. La Geen prettig nieuws. Maar het h-eft toch niet mijn naaste familie. recteur van de H.B.S.waaraan ben, is overleden. Ik zal naar huis m gaan. De administrateur luistert. Vijf en vijftig jaar is hü gewoi^ zegt Wijmans. En dan herinnert hij het zich op weer. bi. Gisteren hebben wij zijn zilveren j leum als directeur nog gevierd. De jongeman zegt iets, maar «j hoort hem niet, zó vervuld is hi) P10 van de vraag waarom iemand een a zün 25-jarig jubileum sterft. Waaraan is Leidekker overleden. Was 't zijn hart? Op dat ogenblik herinnert hij a congres weer. Als leider van de dj komst kan en mèg hij niet ongemer&> d wijnen. (Wordt oerei's" ik Ier®

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6