IJmuider Courant Haarlems Dagblad if Amerikaanse Huis nam een irkwaardig amendement aan Koninklijk gezin in Val cTlsère hartelijk verwelkomd Ministers van de Raad van Europa vergaderen vandaag VERENIGD EUROPA Onze cultuur wordt bedreigd- waarom redden wij haar niet? If Jfc1"* No. 19514 jnemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, ie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), JC ail samp* -"acu.xcixi. ut. xiuuistr. yj, F3 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. jfiJefooD aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, Umuiden, Santpoort en Omstreken van ttt öpretfttc Uaarlnmtöe Courant (JEimn téïO Donderdag 30 Maart 195(J Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom met de Marshall-hulp Stopzetting van de Marshall-hulp aan Engeland lot de splitsing van Ierland is geëindigd" aft'GTON, 29 Maart (Reuter en j door ja of neen te zeggen. De voorzitter Het Amerikaanse Huis van het Huis zeide toen: ..Het schiint ia rdi?den heeft voorlopig met ^stemmen besloten alle Marshall- 1 Engeland stop te zetten, totdat Mine van Ierland is geëindigd. Dit van een voorlopige hoofdelijke die later nog door een definitieve Loet worden bevestigd «dement werd ingediend door de óche afgevaardigde John Fo- L^hode Island. Volgens Fogarthy sriise regering de bevolking van I binnen 24 uur in de gelegenheid 'jtellen om zich in een vrije verkie- 1 spreken over de soort regering, Seinen zowel, als democraten be- P afloop, dat zij bij de volgende wjnjj. anders zouden stemmen, "denirners waren het erover eens ifiuis zich door de aanneming van dement belachelijk had gemaakt, ^cratische afgevaardigde Harold voorzitter van de landbouwcom- sa het Huis, zeide: „Dit zal goed [M Moskou zijn". g United Press deelde de demo- dgevaardigde Harry Davenport in jmede dat een verenigd Ierland in bjtisch pact een sterke bastion van jtralie zou vormen. ceiidement luidt in de oorspron- $fct: die vallen onder het wetsont- de hulp aan het buitenland zul- k verstrekt worden wanneer het fade land zijn herstel heeft belem- hm het verlenen van subsidies aan ilinkelijk gebied dat volgens alle krippen deel uit zou moeten ma il ander land, dat deelneemt aan programma". p- zeide: „In gewoon Engels be- 2 dat we alle gelden die bestemd •ïGroot-Brittannië in moeten hou- mj! de verdeeldheid in Ierland Khan". Sst duurde slechts enkele minuten E»erd bij stemming het amende- Esenomen. Pijnlijk •■-nblikeins afgevaardigde noemde ipijnlijke geschiedenis" juist in waarin' de wetgevende lichamen wereld aan zoveel critiek E Klein, een democratisch afge- :ïa van New York, verklaarde zich ^amendement en zeide dat men Mar eens aan Groot-Brittannië Men 'de wapenleveranties aan de 3het Nabije Oosten stop te zetten, •amingsuitslag kwam zo onver- de afgevaardigden het zelf niet s. Eerst werd eenvoudig gestemd iigelse regering lijdt h nederlaag zs. Labour-regering heeft Woens- edbij een stemming in het Lager zeen formele kwestie, waarbij het van de regering niet op het spel sa nederlaag geleden, pitié had een stemming uitgelokt "li motie tot verdaging van de ver- 1 na een debat over benzine en if! om te verhinderen dat de rege- 2 het woord zou komen. De motie uitgenomen met 283 tegen 257 is gebleken, dat zes Labourleden S Lagerhuis met de oppositie mee ihebben tegen de door de regering Emotie om het debat over Seretse f te sluiten. De motie werd aange tegen 80 stemmen. De Bmende Labourleden waren Sir Acland. Richard Crossman, Tom I- Michael Foot, Jennie Lee en Wvatt. '«1 Foot is lid van het landelijk bestuur van de Labour-partij. 'te is de echtgenote van Aneurin ■te minister van gezondheid en lei- ?-<le linkse vleugel in het kabinet. «egoslavische spion staat !Wia terecht •Slavisch spion bekende Woens- J,«n gerechtshof te Sofia dat hij --•arije gezonden was om de rege- ■-V le helpen werpen en van Bul- zevende provincie van Joego- maken. j&Svieratz, cle hoofdbeklaagde van Savische en Bulgaarse gedagvaar- ^özrde dat de Servische minister mo^o °se ^a^en Slobodan Penzitsj ^'«8 uit het leger had gepikt, hem ^speciale vertrouwelijke zending met de rang van luitenant- '5 als camouflage openlijk - m|hbnistische partij had laten zet- Jihaiiger van de Cominform. volgens zijn verkla- ^schillende malen geheime orders ^lgrado aan de gezant te Sofia, hjaens een van de laatste samen- met de gezant verklaarde Savitsj Svieratz tijdens de kdag op negen September - werpen op de regerings- het doel de hele Bulgaarse een klap" te doden en ook alle ;;;;--e?enwoordigers die daarbij aan- zijn. Nfeuwe burgemeester ;;®Den Helder hij ,56r G. Ritmeester is op zijn ver- C van 16 April 1950 eervol - burgemeester van Den Ut-, Qankbëtuiging voor de goede fck, 2°danig bewezen, bik Van April is benoemd tot V" r ^an Den Helder mr. G. D. tw. toekenning van gelijktijdig '"'1 -als burgemeester van Texel. van het Huis zeide toen: „Het schijnt ja te zijn". De tegenstanders van het amende ment verzochten om een stemming waarbij de voorstanders moesten opstaan. Nog wil den de tegenstanders het niet geloven en nu werd verzocht om een telling. Volgens deze procedure moeten de voorstanders een voor een door het middenpad in het Huis van Afgevaardigden lopen waarbij zij worden geteld. De uitslag bleek te zijn 99 tegen 66. De democratische afgevaardigde Omar Burleson uit Texas heeft daarna een amen dement ingediend op het wetsontwerp be treffende de hulpverlening volgens het welk de E.C.A. een bedrag van een milliard dollar moet besteden aan Amerikaanse landbouwproducten. Het Huis nam dat amendement met 119 tegen 107 stemmen aan. Hevige brand bij het station te Breda Goederenloods, vrachtauto's en wagons gingen in vlammen op Hedenmorgen om half vijf brak brand uit in de goederenloods op het Bredase stationsemplacement. Binnen enkele mi nuten stond de hele loods, waarin allerlei goederen waren opgeslagen, in lichter laaie. De Bredase brandweer kon niet voorkomen, dat de loods tot de grond toe afbrandde. Ook enkele vrachtauto's van Van Gend en Loos gingen in vlammen op, evenals enige goederenwagons, die naast de loods ston den. De electrische geleidingsdraden, die langs de loods hingen, smolten door. Te voren was echter de stroom i-eeds uitge schakeld. Een der spoorwegemployés werd in het been getroffen door een scherf van een ex ploderende zuurstoffles. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets met zekerheid bekend. Bommenwerper van de R.A.F. neergestort; vijf doden Een Wellington-bommenwerper van de R.A.F. is bij Salisbury (Engeland) neer gestort en in vlammen opgegaan. De vijf leden van de bemanning zijn omgekomen. Het Koninklijk gezin werd te Val d'Isère een aardige ontvangst bereid. Voor het hotel Savoie stond een erehaag opgesteld van ski-leraren. Bij het betreden van het hotel. Naast de Koningin dr. Petriburgemeester van Val d'Isère. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene zijn Woensdag middag om kwart over één op het vlieg veld Cointrin bij Genève aangekomen. De komst van de Koninklijke familie op het vliegveld bleek voor de Zwitsers een verrassing te zijn. Er was zelfs niemand van het Nederlandse consulaat aanwezig. Op enkele meters van de plaats waar de „Prinses Irene" tot stilstand: kwam, stond een fraaie autobus met glazen dak gereed. Onmiddellijk na aankomst werd de ba gage van de Koninklijke familie naar de bus gebracht. De Koningin en de Prins onderhielden zich intussen met de beman ning van de „Prinses Irene". Kort na half twee begon de reis naar Val d'Isère. Na vijf uur rijden hield de bus stil voor het hotel in Val d'Isère. waar de onder prefect van Albertville als vertegenwoor diger van de Franse regering de Koningin en Prins Bernhard als eerste begroette. De tweede, die de Koningin en Prins Bern hard de hand schudde, was Rudi Matt, de Oostenrijkse berggids, die op speciaal ver zoek van Prins Bernhard naar Val d'Isère was gekomen om de Prins op zijn berg tochten te vergezellen. Door een erehaag van ski-leraren begaf de Koninklijke familie zich naar hotel Sa- VOie. Enige honderden mensen verdrongen zich voor het-hotel om de Koninklijke gas ten een welkom te kunnen toeroepen. Onderweg van Genève naar het Franse toeristenoord had de Koninklijke familie de thee gebruikt in een herberg in Bourg St. Maurice op 40 kilometer van Val d'Isè- In het Londense Savoy Hotel heeft minister Bevan gisteren aan de wereldkampioen sprint professionals, de Brit Reg Harris, de Sportsman of the year-trophy" uit gereikt, een beker die uitgeloofd is door een Engels sporttijdschrift. Hier bewondert Harris in gezelschap van mevrouw Blan- kers-Kpen, die de uitreiking als gast bij- vjoonde, de geweldige beker. re. Overal langs de weg, die de Koninklij ke familie in Frankrijk volgde, stonden Franse arbeiders met hun vrouwen en kin deren om de Koningin toe te juichen. Hiel en daar zag men Nederlandse en Franse vlaggen naast elkaar hangen. Koerier van „onschadelijke" nazi-groepering aangehouden Een lid van de clandestiene beweging „Lichtbaken in de catacomben",, de be weging die kortgeleden door de Ameri kaanse diensten als „onschadelijk" werd bestempeld, is gisteren aangehouden toen hij trachtte de Beiers-Oostenrijkse grens te overschrijden. Hij was in het bezit van talrijke Duitse en buitenlandse paspoorten, op verschillende namen, alsmede van een paspoort van de Italiaanse diplomatieke missie en een identiteitskaart van de Amerikaanse veiligheidsdienst. Uit het onderzoek, is gebleken dat de clandestiene beweging vertakkingen heeft in Oostenrijk en dat alle leiders oud-ge gradueerden ziin van de SS of voormalige officieren van de Wehrmacht, die op het ogenblik onder een valse identiteit schuil gaan. De aangehouden persoon verklaart als opdracht te hebben voormalige nazi partijmannen naar .Oostenrijk over te brengen, voor wie de paspoorten in zijn bezit dan ook bestemd waren. Hedenavond verklaring van formateur Devèze Spaak dringt in „Le Peuple" aan op nationalè oplossing De Belgische prins-regent heeft Woens dagmorgen de Belgische kabinetsformateur Devèze ontvangen, die hem de eerste resul taten van zijn besprekingen heeft medege deeld. Devèze heeft verder nog een onder houd gehad met Van Acker (socialist) en Spaak (socialist) alsmede met Soheyven (C. V. P.). De kabinetschef van Devèze deelde heden morgen mede, dat Devèze tot nu toe voor namelijk heeft getracht een formule te vin den om de Koningskwestie in nationale zin op te lossen en nog geen regeringsformule heeft opgesteld of de kwestie van verdeling der portefeuilles heeft bestudeerd. De kabinetschef heeft de pers meege deeld, dat de minister zijn besprekingen heeft voortgezet. Hij zal heden nog enkele personen ontvangen en een vergadering bijwonen van het bureaü van de liberale partij. Hedenavond zal hij op een perscon ferentie een verklaring afleggen. Vrijdag ochtend vertrekt Devcze naar Den Haag. De Belgische socialistische partij heeft weer een voorstel gedaan om beëindiging van de regelïngscrisis te bespoedigen. Dit bleek uit een artikel van Paul Henri Spaak in „Le Peuple" van Woensdag. Spaak schreef dat zijn partij bereid is in te stem men met het bijeenroepen van een ver enigde vergadering van het parlement om te beslissen over herroeping van de wet van 1945, welke terugkeer van Koning Leopold op de troon verbiedt, maar hij verbond daaraan de voorwaarde dat de Koning moet beloven spoedig afstand te doen van de troon ten behoeve van zijn zoon Boudewijn. Spaak schreef in „Le Peuple": „Ik besef heel goed dat de katholieke partij met leed wezen zijn initiatieven ziet gedwarsboomd en geen uitweg ziet voor de huidige im passe. Daarom zijn aller ogen gericht op de Koning. Hij moet een besluit nemen. Hoe kan hij ten aanzien van zijn plicht aarzelen? Slechts hij -kan de woorden uitspx-eken die de rust in het land .zullen doen weerkeren. Morgen kart Boude wijn als Koning regeren met de. steun van alle Belgen. Koning Leo pold kan slechts regeren tegen zeer krachtig verzet van Walen en Brusselaren in." Dr. R. Koets uit Indonesië terug Met het m.s. Indrapoei-a is na een verblijf van 21 jaar in Indonesië in ons land terug gekeerd dr. P. J. Koets, voormalig direc teur van het kabinet van de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon in Indonesië. Op desbetreffende vragen antwoordde dr. Koets dat-hij in de unie mogelijkheden ziet die tot samenwerking en een reëel voor deel voor beide, samenwerkende partijen kunnen leiden, ongeacht .de binnenlandse ontwikkeling in Indonesië. Voor de meeste ambtenaren is de toe komst enigszins onzeker, aldus dr. Koets. Er zijn in Indonesië twee stromingen. De ene ziet zeer wel in, dat het van belang is, 'de aanwezigheid van Nederlandse deskun digen productief te maken, de andere is de zogenaamde sentimentsgroep, die volstaat met de vraag te stellen: Waarom die vreem delingen? Naarmate de Nederlandse amb tenaar verder af staat van de gezagsgroe- pen en zijn werkzaamheid meer een weten schappelijk technisch karakter draagt, worden zijn kansen beter. Voor het Nederlandse bedrijfsleven ziet dx-. Koets een goede kans wanneer de re gering van de R.I.S. erin slaagt, een rede lijke mate van orde en rust te bevestigen en te handhaven. Eisenhower acht de Russen „te verstandig voor oorlog" Generaal Eisenhower, de geallieerde oppei-bevelhebber in Europa tijdens de oorlog, verklaax-de Woensdag te Washing ton, dat „de Russen te logisch en te ver standig zijn om op dit ogenblik een oorlog te beginnen". Eisenhower zeide in de nabije toekomst niets te zi.en, dat Rusland tot aggressie zou kunnen aansporen, „behalve een wanho pige situatie aan de grenzen of binnen landse moeilijkheden". Hij beval geen radicale herziening van de begi-ote defensie-uitgaven aan. De generaal verklaarde, dat de Russen zich ervan bewust zijn, dat een oorlog niet lichtvaardig kan worden begonnen. Rus land heeft in de jongste ooi-log grote scha de geleden- en zijn staalproductie is slechts een fractie van die der Verenigde Staten. Toelating van Duitsland het voornaamste onderwerp De geallieerde Hoge Commissarissen in Duitsland hebben de West-Duitse kanselier Adenauer meegedeeld, dat Duitsland geen speciale positie kan innemen in de Raad van Europa, zo is te Parijs bekend gemaakt. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft heden verklaard dat het toetreden van Duitsland tot de Raad van Europa het voornaamste onderwerp zal zijn, dat heden op de'ope ningsbijeenkomst van het ministers-comité van de Raad van Europa ter sprake zal komen. Er is spi-ake van dat Adenauer zijn eisen thans heeft laten vallen. De woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken ontkende de juistheid van een uit Bonn afkomstig bericht, inhoudende dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, bondskanselier Adenauer zou hebben ver zekerd dat Frankrijk, wanneer Duitsland eenmaal lid van de ï-aad zou zijn, een voor stel zou steunen om een Duitser als waar nemer de zittingen van het ministersco mité te doen bijwonen. „Dit zou in strijd .zijn met het statuut van de Raad van 'Europa, waarin is bepaald dat slechts de staten, die bij de instelling van de raad als lid zijn toegetreden, in het ministers comité kunnen zijn vertegenwoordigd". De vraag, of Frankrijk zijn steun zou verlenen aan een wijziging van dit statuut, waardoor het toelaten van een Duitse waarnemer tot zittingen van het ministers comité mogelijk zou worden, werd door de woordvoerder ontkennend beantwoord. Mr. D. U. Stikker is Woensdagmiddag, aan boord van een Nederlands militair vliegtuig, te Straatsburg aangekomen. Mi nister Stikker zal de derde bijeenkomst van hel ministerscomité van de Raad van Euro pa, welke vandaag begint, bijwonen. Plannen voor krachtstation aan de Duitse kust Een Duitse constructeur, Karl Becker, heeft aan de Duitse autoriteiten plannen voorgelegd voor de bouw van een enorm getij-krachtstation, dat een capaciteit zou hebben van ongeveer 10 milliard kilowatt per jaar. Deze plannen voorzien in de bouw van een 60 mijl lange dijk met 750 turbi nes. Becker verwacht, dat de watermassa's, clie bij eb en vloed door de turbines stro men, per dag 30.000 kilowatt per turbine zullen opleveren. Volgens Becker zou de bouw van het getij-krachtstation 25 jaar in beslag nemen en werkgelegenheid bieden aan duizenden werklozen. Hij beweert, dat er door buitenlaxidse firma's grote belang stelling voor zij ïx plannen is getoond. Het woord is aan La Rochefoucauld: Te grote haast om een weder kerige dienst te bewijzen is een soort van ondankbaarheid. Op 15 April wordt te Halfweg een monu- ment ter nagedachtenis aan de tien in de oorlog op de Spaarndamvierdijk te Halfweg gefxLsilleerde verzetsstrijders onthuld. Het beeld, dat een-oproep tot het verzet voorstelt, is ontworpen door de Amster damse beeldhouwer J. W. Havermans en gegoten door de Bronsgielerïj Binder te Overveen. Hoge belastingambtenaar tot 2!/2 jaar veroordeeld De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen de 45-jarige hoofdinspecteur-titulair der belastingen W. J. I. M. van B. uit Heem stede, die zich veertien dagen geleden had te verantwoorden wegens een groot aantal ten laste gelegde delicten, veroordeeld tot twee-en-een-half jaar gevangenisstraf met aftrek. Bovendien werd hij voor vijf jaar ontzet uit de bevoegdheid bij de Rijksbe lastingdienst werkzaam te zijn. De Recht bank verklaarde hem schuldig aan het ge bruik maken van valse kwitanties, het ont trekken van een schilderij aan een conser vatoir beslag, het geven van aanwijzingen tot het doen van een valse aangifte en af leggen van een valse verklax-ing tegenover een Rijksaccountant De rechtbank achtte niet bewezen dat Van B. enige flessen wijn had geaccepteerd als beloning voor het hel pen bij 'het opstellen van een aangifte en liet verduisteren van vijfduizend gulden aan effecten of geld ten nadele van een Haarlemse dame. De rechtbank overwoog bij het bepalen van de strafmaat de ernst van het gepleeg de misdrijf en de hoge positie van de ver dachte. De Officier van Justitie had drie- en-een-half jaar geëist. Directeuren van spaarkas moesten terechtstaan De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft een maand gevangenis straf geëist tegen de 54-jarige mx\ J. V. uit Leidschendam en de 60-jarige Ch. S. uit 's-Gravenhage. Beiden waren bestuur- ders van de stichting De Credïetspaar- kas" en „De Giro-crediet Ring". Hun was ten laste gelegd dat zij wederrechtelijk over geld en fondsen van inleggers had den beschikt voor financiering van onvol waardige credieten en voor betaling van eigen salarissen. Het salaris van voor de oorlog bedroeg f 2000, in 1946 werd het verhoogd tot 6000. Later werd hun ieder 10.000 toegekend. In zijn requisitoir merkte de officier van justitie nog op dat hij niet twijfelde aan de ideële opzet van de'„Spaarkas" en de „Ring", doch zijns inziens waren deze in stellingen zo onvakkundig in elkaar ge zet, dat de mensen die hun belangen in handen van de „Spaai'kas" en de „Ring" legden, „aan de heidenen werden over geleverd". Een stem uit onze lezerskring spreekt: „Reeds herhaalde malen is in de kolom men van dit blad en tex*echï mét drin gende woorden gewezen op de noodzaak van een verenigd Europa. Ik meen dat het daax-om goed is als uit de lezerskring blijk wordt gegeven, dat men die woorden ver staat en niet alleen verstaat maar ook met nadruk zou willen bevestigen. Misschien heeft het ook zin dat een leek op politiek gebied zijn stem laat horen. Wie zijn krant leest wordt herhaaldelijk ge troffen door de vlotte legenspx-aken waar toe men zich ver-stout in de hoogste regio nen en niet minder door de ongelofelijk lange tijden van voorbereiding die deskun dige oplossingen als men ooit tot oplos singen'komt nodig blijken te hebben. De vraag van de leek is: was en is die ter gend langzame gang van zaken noodzake lijk, is (en was) het noodzakelijk een be richt de wereld in te sturen, dat even latei- met nog groter stelligheid moet worden ontkend? Deskundigheid brengt onvermijdelijk een zekere bepei-ktheid mee: wat de blik aan diepte wint, vei-liest hij aan breedte, of omgekeerd. Ik kan mij niet onttrekken aan de indruk, dat deze optische fout een i*ol speelt bij wat er in de wereld, speciaal ook met betrekking tot het verenigen van de Europese landen, gaande is. Dat men achter de cijfers hoe belangrijk die overigens mogen zijn niet meer de werkelijkheid van de complete mensen ziet, die erdoor vertegenwoordigd worden. Dat de econo mie, de politiek, het denken in abstracta doen vergeten dat een Belg en een Neder lander, een Fransman en een Engelsman, een Rus_ en een Chinees in de grond van de zaak mensen zijn, allemaal ménsen met dezelfde verlangens, waarvan dat naar vrede een der voornaamste is. Voor mij en ik meen voor allen is het onderscheid naar ras en haar godsdienst, naar intellec tuele bekwaamheid en afkomst, naar lands- aai-d en woonplaats een onderscheid van de tweede rang, waar een eenheid van hoger orde achter steekt. Voor mij is de noodzaak van een pas en douane-coniröle als ik een Belgische vriend wil opzoeken, rondweg belachelijk zelfs wanneer ik een tientje minder zou verdienen als ik het zónder doen kon. En voor mij is de noodzaak van een verenigd Europa zo evident, dat ik niet zonder ergernis en ontsteltenis de trage voortgang zie, die deze ontwikkeling neemt. Vijf jaar na de wereldoorlog, die ons toch het een en ander moest hebben geleerd, zijn wij de leken geen stap verder gekomen tot wat wij hopen en verwach ten mochten: een staatsorganisatie, die aan een der eerste eisen van een staat voldoen kan, namelijk zijn bui-gers veiligheid ver zekeren. En ofschoon men geen redelijk mens tegenkomt die een werkelijke vrede, werkelijke veiligheid niét apprecieert, als ook de vrijheid en de mogelijkheid tot wel vaart die wij bezig zijn in ditzelfde pro ces te verspelen wordt het Europese sentiment dat onder een deel van de be volking der Europese landen al lang levend is, en zienderogen door de anderen woi-dt gedeeld, afgescheept met pogingen op lange afstand, en gaat de Eui'opese huis houding door met het nationaliteitje spelen waar de burgers moe van zijn. De omstan digheden, die tot een verenigd Europa zon der verwijl zouden moeten leiden, zijn duidelijk genoeg: een herhaling van het Hitlerexperiment zou slechts een Atlan tisch pact tegenover zich vinden, waarvan de waarde onlangs nog door een ingewijde onomwonden gelijk gesteld werd aan scheurpapier. Waar is de eenheid van de volken, die hetzelfde wensen en willen, en die verenigd zouden kunnen bereiken, zon der veel vertoon, wat door verdragen niet of slechts matig kan worden bereikt omdat de spirituële eenheid eraan ontbreekt? Waarom wordt een welvaai-tsproces ver traagd omdat men krampachtig fictieve grenzen vasthoudt, en de coöperatie in het groot schuwt? Waarom wordt ons een Europees bui-gei*schap onthouden, waartoe de voorwaarden aanwezig zijn? Dit zijn de vragen, die bij een leek op komen als hij over deze dingen nadenkt. Een leek, die de bezwaren kent en die niet voor hoeft op te sommen. Die ze zelfs erkent, maar alleen als onder-geschikt aan de grote greep die hier nodig is, als minder belangrijk dan het recht van de mens om zich veilig te voelen binnen een gemeen schap waartoe hij krachtens zijn geeste lijke houding wenst te behoi-en. Het meest ridicule van dit alles is dat een samengaan van de landen van Europa slechts voordelen brengt: er is niemand die het gelag moet betalen! Wij gaan er mate- riëel op vooruit, zoal niet direct, dan toch zeker binnen afzienbare tijd. Wij gaan er gestelijk op vooruit: ons klimaat wordt ruimer, de mogelijkheid tot Ket beleven van onze menselijke waardigheid wordt groter omdat de Europese cultuur zich on belemmerd zal kunnen ontplooien. Euro pese cultuur betekent: vrijheid, gelijk recht voor allen, respect voor de medemens met het recht om te denken naar eigen in zicht en geweten, Christelijke liefde, huma nisme. Deze cultuur wordt bedreigd waarom i-edden wij haar niet? Drs. B. RIJDES. TAMELIJK VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vi-ijdagavond, opge maakt te 10 uur: Gedurende dc nachL nog enkele "op klaringen met in het Zuiden van het land hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte xegen of motregen. Zwakke lot matige, later langs de Waddenkust vrij krachtige, geleidelijk meer naar West krimpende wind en iets minder koud dan van daag. 31 Maart: Zon op 6.19 uur, onder 19-11 uur Maan op 16.03 uur. onder 5 42 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 30 Maart: Hoog water: 0 59 en 13-25 uur. Laag water: 8.40 en 21.24 uur. Vrydag 31 Maart: Hoog water: 1.56 en 14.16 uur. Laag water: 9.44 en 22.18 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1