Umuider Courant to, Grote Rede Haarlems Dagblad Hij zal echter zijn pogingen na Haagse conferentie voortzetten de Léon Blum, leider der Franse socialisten, overleden West-Duitsland en het Saargebied uitgenodigd voor Raad van Europa No. 19515 Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Sxj/i i°724' Directeur~-E?oofdredacteiir 15054. op aanvrage bij de Administratie. jureaux: jeJet Adv.tarieven Hoofdredacteur: Robert Peereboom -bcHI^ hee^ in liet Lageriluis eeR in «rote stijl gehouden, waarin 1 :'Ge A-Vrking met West-Duitsland en Cf van West-Duitsland aan de het Westen heeft bepleit. Hij ;et betoog feitelijk samengevat in een Er is geen hoop voor een Ver- r-'Smoa zonder Duitsland en geen 'a Duitsland tenzij het deel uit- l,° een Verenigd Europa". De rede 'Ünauer, waarin de West-Duitse kan ji Frans-Duitse Unie voorstelde, frhurchill toegejuicht evenals het ant,- i dat generaal de Gaulle erop gegeven f' Al wilïen wij meer dan dat, het Adenauer raakt de kern van Bevin was niet aanwezig toen zijn rede begon. Hij verscheen e ex-premier al een half uur ge- „ad. Hij zag er slecht uit; zijn cidstoestand is wankel; in de laat- heeft hij bij herhaling voor speciale behandeling in een ziekenhuis '■(j Churchill heeft zijn beleid wel [4èrd, maar in milde toon: meer in Ui var. een waarschuwing, dat de in Ca heersende mening, dat Engeland nend optreedt bij het streven naar een- i voor Engeland schadelijk is. Men krijgt iirchill's rede de indruk, dat hij Bevin Lijk wilde ontzien. Dat niet alleen: ide minister van Buitenlandse Zaken Levari richtte hij hartelijke woorden Hij zei dat alle leden wisten welk '•rare last Bevin te torsen had gehad |iï7oals hij (Churchill) gedurende vijf, r'jéeds gedurende tien jaar. (Bevin ook deel uit van de Nationale Re- C in oorlogstijd en is dus, evenals Attlee, al sinds tien jaar minis- 1 Eet Huis was onder de indruk van [«órden, die Churchill deed volgen jga dankbetuiging voor hetgeen Bevin r Westelijke Unie heeft gedaan. De van Buitenlandse Zaken hoorde ixrloos, met gebogen hoofd, aan. Chur- jéjrak 'de hoop uit dat in de komende [üomsten van het Europese comité van icjjrsen van de Assemblée vanBtraats- ÓFrnnsen en Duitsers elkaar zouden Hij verzekerde ook, dat in een zo tijd als deze de Conservatieve politieke voordeeltjes te be- (ie regering in de grote lijn van het [rjanös beleid zou tegenwerken. Maar jaziet dat minister Kenneth Younger Churchill's rede een antwoord in- tBuiisland gaf dat maar weer op uit- „wij zijn niet van plan haastig handelen te laten opjagen bewijzen van vredelievende j&cen en goede trouw heeft gegeven" vraagt men zich wel af hoe het ver- jpsa moet, al zal de oppositie zich niet Ijxiiieke voordeeltjes verzetten. La-- kleine meerderheid is door het over all twee leden nog kleiner gewor- staat zeer te bezien of het de beide iopnieuw zal winnen, want zij zijn ■jet geringe meerderheid behaald, voeren .van belangrijk beleid in inland heeft het ongetwijfeld de beer oppositie nodig. In deze omstan- wekte Churchill's rede de indruk, jij met alle waardering voor Bevin de es der oppositie te kennen gaf, met op meer spoed inzake Straatsburg en liet weten: ge zult hiermee wiljen houden. Zou er ook Dat sprake zijn van een spoedig af- k ran Bevin? feuw heeft Churchill rtjn mening ge jat oorlog vermeden kan worden en kciet onmiddellijk dreigt. Hij ziet de 6:m als de kern van alle gevaar. Hij amening dat men oorlog zal vermijden islmen er onmiddellijk in bedreigd zou fei-ioor de gevaren, die men het mees- KSt. Hij schijnt dus te geloven in de stolling, dat de geweldige vernieti- l&acht der wapenen tenslotte oorlog' tonnen opheffen. Hij ziet in dat „de met dit vredes-motief niet te ts zullen zijn, maar ja, wij hebben nu k-ier. In zijn grote rede lijkt dit een passage. Men vraagt zich af of hij Èüjk meent dat alleen de atoombom en vrede beslissen zal. De ver- naar ontevreden moralisten is wel zlakkig. Vrees als motief voor hef van oorlog lijkt, gezien de er- ffffl der mensheid, een weinig be fore grondslag. Maar is het ooit één bolief, waarop de mens tot een groot S komt? Gelukkig niet; er is een E naar het verwezenlijken van werke- i opbouw dat zijn invloed zeker zal t gelden. is niet zo optimistisch dat hij oorlog vermeden zal worden. Hij dat het mogelijk is, meer niet. Hij die de wereld nu heeft £enadempauze van enkele jaren te om te bouwen zo goed als mo- handèlend niet uit zwakheid, maar tout. Dit is gezonde raad. Hij heeft voorstelling gegeven van het- -W oorlog met de nieuwste •strijdmid- *pu betekenen. Hij heeft gewaar- rt; 'efen verspilling van tijd moge f^n; zo menige politicus schijnt te f-oat men alle tijd heeft om steeds Nderen op de vraagstukken 5" beeft hij besloten met de uit- Kdat de mens alleen zijn laatste en Rvijand, zichzelf, te overwinnen heeft. blik, met geloof en N het wellicht nog in ons vermogen FN mensen de zege te behalen." [«seen ovatie. Churchill heeft voor sinds de oorlog een rede gehouden interrupties gestoord te wor- i grote rede. Zal zij practische resul- Mipen bereiken? Dat is tenslotte het "at er op aan komt. R. P. '"rtimunistische landingen 'P Hainan i-1 ,pöati°aalistische berichten uit tteJOriïlosa) hebben eenheden van v-n communistische leger, onder Rw ®fneraal Lin Piao, drie steden, fc.iu.- ^westen van Haihou op het Hainan bezet. der nationalistische c*a* 50 vliegtuigen de troepen op Hainan bom- oSns inlichtingen zijn de '.en baandag met landingsopera- Editie voor Velsen, Umtriden, Santpoort en Omstreken van en -öpccflja ttaartaractic Courant CInnn Vrijdag 31 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Devèze niet geslaagd Protest van Katholieke zijde Op een persconferentie heeft de Belgi sche liberale kabinetsformateur Albert Devèze de journalisten Donderdagmiddag medegedeeld, dat hij er niet in geslaagd is een formule te vinden, die aannemelijk was voor de drie politieke partijen ter op lossing van de Koningskwestie in nationale zin. De oplossing, die Devèze voorstond, was bijeenroepen van de Kamers in gemeen schappelijke vergadering ter opheffing van het regentschap, de terugkeer van.de Ko ning en de troonrede voor het parlement. Hierna had de vorst in het belang van de sociale orde en de eenheid in het land moeten aftreden ten gunste van zijn zoon Boudewijn. Dit voorstel is, aldus Devèze, echter afgestuit op de onverzoenlijke hou ding der C.V.P. Onder deze omstandighe den was Devèze van plan geweest de prins-regent te verzoeken hem te ontslaan van zijn opdracht. Daar het bestuur van de liberale partij evenwel de wens heeft uitgesproken dat hij zich in.;'-verbinding zou stellen met de Koning om deze ver slag uit te brengen over zijn onderhande lingen met vertegenwoordigers van het economische en sociale leven in België, heeft de prins-regent hem verzocht zijn taak na de conferentie van Den Haag- voort te zetten. Met betrekking tot een eventuele ont binding van het parlement verklaarde de heer Devèze nog, dat hij in de loop van zijn besprekingen de overtuiging had ge kregen, dat hierdoor geen enkele wijziging in de problemen zou worden gebracht. De partijen zijn verdeeld over de opportuni teit van een ontbinding der Kamers en op deze basis had ik niet de politieke steun kunnen krijgen van een regering, die voor het parlement had kunnen verschijnen. In politieke kringen te Brussel heeft net aanblijven van Devèze als kabinetsforma teur enige verbazing gewekt, aangezien men er in het algemeen rekening mede hield, dat hij zijn taak definitief zou op geven. De besprekingen die hij heeft ge voerd in het bestuur- der liberale partij blijken hem evenwel van gedachten te hebben doen veranderen. Men onthoudt zich in dit stadium nog van commentaar op de nieuw geschapen situatie en wacht af wat het antwoord van Koning Leopold zal zijn op het verzoek van Devèze om audiëntie. In kringen van de Belgische Christelijke, Volkspartij toont men zich in het alge-' Kolen bonvrij met ingang van 1 Mei De minister' van Economische Zaken heeft besloten de distributie en de rantsoenering van vaste brandstoffen voor huisbrand en kleine industrie met ingang van 1 Mei 1950 te doen eindigen. Dit houdt in, dat bij aankoop van brand stoffen van deze datum af geen bonnen of vergunningen meer nodig zijn. omdat de huisbrandpositie thans over het geheel ge nomen voldoende ruimte laat, om een nor male behoefte van de bevolking te dekken. Het ligt voorlopig niet in de bedoeling de prijzen vrij te laten. Oost-Duitse liberalen werden ziek van partij-programma Na de bekendmaking van het besluit van het bestuur van de Oost-Duitse liberaal- democratische partij, om adhaesie te betui gen aan een gemeenschappelijk programma, waarmede alle Oost-Duitse partijen aan de op 15 October in de Sovjet-zóne van Duits land te houden verkiezingen zullen deel nemen, hebben leden, die in verschillende delen van Oost-Duitsland hoge regerings functies bekleedden, voor het lidmaatschap van de partij bedankt. Zo is dr. Rheinhold Uhle, Saksisch minis ter van Landbouw, afgetreden, terwijl dr. Erich Damerow zijn functie van partijvoor zitter in Saksen-Anhalt heeft opgègeven. Zes andere vooraanstaande leden der libe raal-democratische partij in Saksen-Anhalt hebben bedankt als leden van het parle ment van deze staat, terwijl zij ook hun partijfuncties hebben neergelegd. t Plet hoofdbestuur van de Oost-Duitse liberaal-democratische partij heeft een of ficiële verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het overgrote deel der betrok kenen om „gezondheidsredenen" is afge treden. meen zeer gebelgd over het feit, dat de heer Devèze naar Den Haag vertrekt, zon der dat hij er in geslaagd zal zijn een re gering te vormen. Het katholieke blad „De Standaard" weet in dit verband te berichten, dat de voorzitter van de C.V.P., baron Van dér Straten-Waillet, uit eigen beweging naai de heer Devèze is gegaan om uitdrukking te geven aan de ontevredenheid, die in katholieke kringen heerst over de gang van zaken. Baron Van der Straten-Waillet zou hebben verklaard, dat het in strijd is met de traditie dat er niets aan de re geringscrisis wordt gedaan in de drie da gen, die de heer Devèze in Nederland zal doorbrengen. De voorzitter van de C.V.P. zou hebben gezegd, dat de C.V.P. de crisis zo snel mogelijk wenst te zien eindigen. N.S.B.'ers hielpen de Duitsers bij de inval in Nederland Tegen de voortvluchtige Haarlemmer M. van H. levenslang geëist Drie voormalige N.S.B.'ers, aan wie ten laste was gelegd dat zij de Duitsers hadden geholpen bij de opmars naar de Nederland se grens op 9 en 10 Mei 1940, hadden zich voor de Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse rechtbank te verantwoorden. Het waren de Haarlemmer M. v. H„ de uit Düs- sel'dorf afkomstige H. E. en de Leidenaar •J. D. Zij hadden begin 1940 in Duitsland een militaire opleiding gekregen voor de inval in Nederland. Met. ongeveer 150 an dere N.S.B.'ers namen zij deel aan de op mars der Duitsers tegen Nederland in de nacht van 9 op 10 Mei 1940, zoals zij ter zitting toegaven. Van H. had een belangrijk aandeel gehad in de overval op de spoor wegbrug bij Gennep. Tegen Van H.. die voortvluchtig is? eiste de officier van justitie levenslange gevan genisstraf, tegen E. 20 jaar en tegen D. 1G jaar met aftrek. De uitspraak werd bepaald op 7 April. Hij was een groot man" (Maurice Schuman) PARIJS, (Reuter). Léon Blum, de leider der Franse socialisten, is Donderdag in de leeftijd van 78 jaar overleden. Blum werd in Mei van het vorig jaar ernstig ziek en heeft twee operaties onder gaan. Hij leed aan aderontsteking. Blum was een vooraanstaand rechtsge leerde, journalist en politicus. Hij was de eerste Joodse en de eerste socialistische premier van Frankrijk. Drie maal is hij premier geweest. De gematigden in Frank rijk noemden hem „de rijke leider van de arme socialisten". Gedurende de óór log is hij te Vichy berecht en door de Duitsers gevangen gezet. Blum is geheel onverwacht overleden in zijn landhuis buiten Parijs. De laatste tijd leefde hij teruggetrokken, alleen schreef hij nog dikwijls in het blad van de socialis tische partij. Léon Blum, die drie maal minister-presi dent van Frankrijk is geweest, heeft jaren met de volle inzet van zijn persoonlijkheid voor de zaak van het socialisme gevochten. Met zijn blad „Populaire" achter zich had hij de leiding van de socialisten in de Nationale Vergadering. Als partijleider en heftig tegenstander van het Bolsjewisme verzette, hij zich reso luut tëgexi een coalitie-regering, maar in 1936 kwam hij door dè omstandigheden, voortvloeiend uit het Stavisky-schandaal van 1934, aan het hoofd van een'„Volks- front"-regering, waar hij geen vertrouwen in had. Na de overrompeling van Frank rijk en de vorming van de regering-Pétain werd Blum in Februari 1942 als „oorlogs misdadiger" berecht. Evenals andere voor aanstaande Franse leiders werd hij er van beschuldigd te weinig op oorlog voorbereid te zijn geweest. Hij bevond zich nog in de gevangenis, toen de Duitsers de demarcatie lijn overtrokken. Zij brachten hem naar een Duits concentratiekamp. De bejaarde staatsman vertoefde achtereenvolgens in acht concentratiekampen, waaronder Da chau, voordat hij in Mei 1945 door de ge allieerde legers uit een kamp in Noord- ïtalië werd bevrijd. Jh 1946 door het Franse kabinet tot buitengewoon ambassadeur be noemd om financiële en economische mis sies in hét buitenland op zich te nemen, be werkstelligde hij door onder-handelingen te Washington een lening voor Frankrijk. In December 1946 werd Blum voor de derde maal minister-president van Frank rijk, doch een slechte gezondheid noopte hem in Januari 1947 af te treden. In November 1947 kreeg Blum in de Nationale Vergadering tien stemmen te weinig om voor de vierde maal premier te worden. Rouw in Frankrijk De Franse president, Vincent Auriöï, is onmiddellijk naar Blums buitenhuis gegaan toen hij van het overlijden hoorde. Léon Jouhaux, algemeen secretaris van de niet-communistische vakbond „Force Ouvrière" en hoofd van het Wereldvex'bond van vrije vakverenigingen, zei: „Ik be treur het heengaan van een patriot en een verlicht staatsman, die veel heeft bijgedra gen tot de sociale hervormingen in Frank rijk". hi hotel De Witte Brug in Scheveningen recipieerden gisteravond de stafchefs van het Atlantische pact. - Op de foto van links naar rechts: de Britse ambassadeur Sir Philip Nicholls, de Amerikaanse minister van Defensie Johnsan, minister-president dr. Drees, minister Schokking en de Amerikaanse stafchef generaal Omar Bradley. Léon Blum Maurice Schuman, fractieleider van de M.R.P. in de Nationale Vergadering, zeide: „Ik heb mijn beste vriend verloren. Hij was een groot man". De plotselinge dood van Blum heeft de Franse socialistische partij beroofd van haar prominente leider en de Fx*anse lite ratuur van een criticus van naam. Blum is tweemaal getrouwd geweest. Zijn tweede vrouw vergezelde hem toen hij in Duitsland geïnterneerd werd. Alle vooraanstaande figuren van de Franse politieke wereld hebben een bezoek gebracht aan het sterfhuis.. Mevrouw Blum deelde hun mede, dat haar echtgenoot na de lunch begonnen was met het schrijven van een artikel voor de „Populaire". Niet lang daarna verklaarde hij, zich niet goed te voelen. Veertig minuten later stierf hij. Het Italiaanse parlement onderbrak Don derdagavond zijn zitting vijf minuten ten teken van rouw over de dood van Blum. Het minister-comité te Straatsburg schorste de vergadering een half uur. In de Franse Nationale Vergadering ver klaarde voorzitter Herriot met een van ont roering trillende stem: ..De dood van Léon Blum is eenverschrikkelijk verlies voor Frankrijk, voor de republiek, voor de den kende ménsheid, voor de internationale samenwerking. Hij was een groot demo craat, die gevangenschap en verbanning heeft gekend". Premier Bidault verklaarde dat zij, die hem gekend hadden, hem zeer lief hadden. Hij bracht hulde aan „een man, die zijn leven aan één ideaal heeft gewijd". Nederlandse deelneming s-GRAVENHAGE, 30 Maart. - Diep ge troffen door het overlijden van de Franse socialistische staatsman Léon Blum zeide minister-president dr W. Drees heden avond: „Ik heb de grootste bewondering voor deze man, die zo vele lange jaren een strijder voor het socialisme is geweest en die bovendien zo breed van'opvatting was". In het bijzonder had dr. Drees waardering voor de manier, waarop, wijlen Blum ge streefd heeft naar evenwichtige regeringen en naar bescherming van de democratie in Frankrijk. „Ik heb Léon Blum in Frankrijk tijdens een internationale conferentie in oorlogs tijd, kort voordat Nederland overrompeld werd, ontxpoet", aldus dr, Drees. „Daar heb ik hem leren bewonderen om zijn grote en zijn diepgaande kennis van waarlijk socialistische gx-ondbeginselen. Tijdens de oorlog heb ik steeds grote waardering ge had voor zijn moed en zijn vasthoudend heid aan de socialistische principes onder de moeilijkste omstandigheden. Zijn dood is een groot verlies voor het internationale socialisme en voor Frankrijk" aldus de mi nister-president dr. Drees. Ook de fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, jhr. mr. M. van der Goes van Naters was zeer geroerd door het verscheiden van Léon Blum. „Léon Blum was een uitermate vrijzin nig denker exx staatsx-echtgeleerde. Hij heeft goede boeken over de hervorming van staatsrecht en regeringen het licht doen zien. Wij zullen in hém' een man van emotie en gevoel missen." Benden opereren op de Philippijnen „Voor maatschappelijke orde" wordt geplunderd en gemoord Groepen „dissidenten", waarvan sommige duizend man sterk zouden zijn, hebben een tiental stadjes ten Noorden en ten Zuiden van Manilla op het eiland Luzon (Philip pijnen) geplunderd en in brand gestoken, aldus berichten, die te Manilla worden ontvangen. Twintig personen werden gedood en vijf tig gewond, aldus deze berichten. Volgens de Manillese dagbladen zijn de aanvallen uitgevoerd door leden van de „Huks", een beweging van onafhankelijke linkse guerilla-strijdex-s, welke in 1942 de strijd tegen de Japanners aanbond en die door de Amerikanen werd erkend, toen deze de Japanners in midden-Luzon bestreden (de naam ,.Huks" is afgeleid van Hukbong Bajan Laban Sa Hapon", hetgeen ongeveer betekent „door het volk gevormd anti-Japans leger"). Na afloop van de oorlog weigerden de „huks" de wapens neer te leggen. Zij ver klaarden te zullen doorvechten voor „maat schappelijke rechtvaardigheid en hei-vor mingen op landbouwkundig gebied". De aanvallen, die zij thans hebben gedaan, zouden zijn ondernomen in vex-band met het achtjarige bestaan van de organisatie. Bij de botsingen zijn verscheidene politie mannen gedood. Te Tanaoean, nabij de haven Batangas, wex'd gedurende twee uur tussen „huks" en de politie gevochten. 200 huizen en winkels werden door de opstan delingen geplunderd en in brand gestoken. Alle woningen aan het marktplein van de stad gingen in vlammen op. Het aan de hoofdweg naar Manilla ge legen Mabalcat werd door diie honderd op standelingen aangevallen. Zij schoten de dochter van een seirgeant der politie neer en staken tien huizen in brand. In de nabijheid van de plaats Mexico viel politie in een hinderlaag van de „huks". Een kapitein van politie wex-d gedood. Duizend' „huks'Meden bezetten geduren de drie uur de stad San Pablo. Zij sneden de radio- en telefoonverbindingen af en plunderden de winkels. Aan de plunderin gen- werd ook door vrouwelijke leden van de „huks" deelgenomen. Het woord is aan F lie gen de Blatter: De muren hebben oren. Soms hebben ook de oren muren. Aanbod aan crediteuren van L.V.V.S. nietig verklaard Raad voor het Rechtsherstel beslist ten gunste van appèl- lanten De afdeling rechtspraak van de Raad voor het rechtsherstel heeft uitspraak ge daan in de zaak van de heren Vis en Po lak, die een bezwaarschrift hadden inge diend tegen een voorstel van de „Liqui datie van Verwaltung Sarphatistraat". Dit voorstel komt neer op een uitkering van 70 aan expediteuren, met de aanvaarding van welk voorstel de crediteuren van alle overige vorderingen afstand moeten doen. De Raad voor het rechtsherstel heeft appellanten ontvankelijk verklaard in hun beroep en in hun vorderingen. Dc Raad heeft met terugwerkende la-acht het be sluit van het Beheersinstituut, waarvan beroep, vernietigd eveuals (met terug werkende la-acht tot 12 Januari 1950) het aanbod van de beheerdex-s-vereffenaars van „Liquidatie van Verwaltung Sarphati straat" en de overige beslissingen van die beheerders-vereffenaax-s en het 'Beheers instituut. Alle uitvoering, aan dat aanbod reeds gegeven of alsnog te geven, wordt nietig verklaax-d. De Raad voor Rechtsherstel heeft be volen, dat onverwijld wordt overgegaan tot verificatie van alle bij 'de beheerders vereffenaars ingediende schuldvorderin gen, waarna terstond moet worden over gegaan tot een uitkering aan de erkende schuldeisers tot een zo hoog mogelijk pex-- centage hpnner vorderingen. Binnen twee maanden na deze uitspraak moet aan de schuldeisex-s cle beslissing no pens dat pex-centage bekend worden ge maakt. Het Nederlandse Beheersinstituut is ver oordeeld in de kosten van het geding. „Duitsland stelde geen eisen, doch slechts vragen" STRAATSBURG, (Reuter). Het mi nisterscomité van cle Raacl van Europa heeft Donderdag besloten West-Duitsland en het Saargebied uit te nodigen toe te treden! tot de Raad van Eux-opa als toege voegde leden. De uitnodigingen zijn heden verstuurd. Duitsland zal ze via de dx-ie Hoge Commis sarissen eft het Saargebied via de Franse regering ontvangen, zo vex*klaarde de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, na afloop van de vergadering .van Donderdag. Er zijn geen voorwaarden vex-bonrien aan de invitaties, behalve de aanvaarding van het statuut van de.Raad en de bereid heid, de bepalingen ervan goed te keuren en na te leven. Volgens artikel drie van het statuut, zo deelde Schuman journalisten mede, zou toelating van volwaardige leden van de raad volledige souvex-einiteit vooronder stellen, die West-Duitsland noch de Saar op het ogenblik bezitten. Schuman sprak voorts de wens uit on officieel de indruk te willen wegnemen, dat Adenauer voorwaarden zou hebben Generaal Omar Bradley maant tot sterkte In zijn kamer in' hotel de Witte Brug te 's-Gravenhage ontmoeten wij generaal Omar Bradley, chef van het comité van staven in de Verenigde Staten en voor zitter van het militair comité van de At lantische verdedigingsorganisatie. Hij vertelt ons van zijn bezoek aan óns land, los van de confex-entie over het At lantisch pact. Het is het eerste bezoek aan Nederland, al is hij er eigenlijk tijdens de oorlog al even geweest. Dat was in het Zuiden, toen de frontlijn van het 9de Ame rikaanse leger door Limbux-g liep en gene raal Simpson zijn hoofdkwartier in Maas tricht had. Zondag maakte hij een tocht door Noord holland en gebruikte hij de lunch in Hoorn. Hij kwam ook even door Amsterdam. Maandag was hij in Soestdijk, waar hij door Koningin Juliana en Prins Bernhard werd ontvangen. Het gesprek komt op militaire aange legenheden. Kans op een oorlóg? Generaal Bradley hoopt nog altijd, dat er iets zal gebeuren, dat de houding van de Russen zal doen vei-anderen. Hij moet toegeven, dat er altijd een kans op oox-log is, zolang die hou ding niet wordt veranderd. Maar hij is optimistisch gestemd ten aanzien van de vrede, zolang wij sterk blijven. „Juist als wij niet sterk-blijven in onze gezamenlijke verdediging, dan is er veel meer kans op een oorlog," aldus de Amerikaanse gene i-aal. De ox-ganisatie van de 12 landen in het Atlantisch pact en hun gezamenlijke ver dediging zullen indx-uk maken op de wereld, aldus generaal Bradley. „Ik ben van mening dat deze organisatie allereerst een orgaan is tot het handhaven van de vrede, dus tot het tegengaan van de oorlog. Door deze or ganisatie en een sterke verdediging, zal men de kansen op vrede verbeteren." „Maar zal die organisatie een bezetting' kunnen verhinderen," zo wordt hem ge vraagd. „Door de samenwex-king van de 12 landen en het realiseren van de gezamen lijke verdediging, zoals die thans wordt opgezei, zullen wij sterk zijn. Door die sterkte kunnen wij een bezetting van een land verhinderen," aldus generaal Omar Bi-adley. vastgeknoopt aan het lidmaatschap van West-Duitsland in zijn onlangs aan de drie Hoge Commissarissen gezonden schxdjven. Zijn drie punten waren geen voorwaarden doch vragen, waarop thans antwoord was gegeven, aldus Schuman. „Het is thans aan West-Duitsland om te beslissen of de uit nodiging van de Raad van Europa aan vaardbaar wordt". Het ministerscomité besprak Donderdag eveneens zijn betrekking tot de consulta tieve vergadering. Men was het er over eens, zó verklaax-de Schuman, dat er een gebrek "was aan contact tussen' de twee or ganen en deze situatie diende te worden verbeterd. De ministers bcstudeerdeix dc verschil lende voorstellen, die door de commissies van de Assemblée en het secretariaat van de raad te dezer zake waren ingediend en besloten enige leden van het ministers comité voor het onderhouden van pex-ma- nent contact met de consultatieve verga dering aan te wijzen. De West-Duitse kanselier, dr. Konrad Adenauer, verklaarde Donderdagavond, dat hij de tekst van het. besluit van het ministerscomité wilde bestuderen en leden van de politieke partijen over hun houding wilde raadplegen alvorens enig besluit te nemen over de aanvaarding van de uitno- ging aan West-Duitsland om als" toege voegd lid tot de Raad van Europa toe te treden. Nader is verklaard, dat de kwestie Vrij dag op een kabinetsvergadering zou wor den overwogen. In regeringskringen te Bonn zeide men, dat er enige tijd zou moeten verlopen voor •dat de officiële uitnodiging de regering zou bereiken. Er kon derhalve geen onmid dellijke beslissing worden verwacht. Rcynaud wil Europese verkiezingen Aan een diner, dat de Amerikaanse com missie voor een verenigd Eux-opa te zijner ere te New York heeft gegeven, vex-klaarde de Franse oud-premier Reynaud, dat er in Europa vex-kiezingen voor de Straatsburgse Assemblée moeten worden gehouden „om de volken van de afzonderlijke Europese naties bewust te maken van het gevaar, dat hen alle bedreigt". Hij verklaarde zich tevens voorstander van een Atlantische unie, doch Europa zou eerst „op economisch gebied hiertoe waar dig" moeten worden. VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 19 uur: Zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land plaatselijk wal lich'-e regen of motregen. Matige en langs de Waddenkqst krachtige Westelijke wind. Vannacht zachter, overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag.. 1 April: Zon op 6.16 uur, onder 19.13 uur Maan op 17.32 uur, onder 5.55 uur Koog en laag water in IJmuiden Vrijdag 31 Maart: Hoog water: 1.56 en 14.16 uur. Laag water: 9.44 en 22.18 uur- Zaterdag 1 April: Hoog water: 2.41 en 14.59 uur. Laag water: 10.35 en 23.01 uur. I

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1