c 3 De nieuwe geneesmethoden tuberculose bij 22. VITRAGE De radio geeft Zaterdag Haarlem heeft een waterwingebied van 1250 h.a. voor...één gulden per jaar RAAS AANBIEDING 8.25 9.50 7.50 8.50 PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Wereldnieuw Vrijdag 31 Maart 1950 Dokter S. J. van Slooten, directeur van het Consultatiebureau te Haarlem, over Eert zin uit „Het haantje van de toren', waarin de Bioemendaalse predikant-dich ter P. A. de Genestet 90 jaar geleden op gevoelvolle wijze het lijden tekende van zijn vrouw, die aan tering stierf, is over bekend: „de arme kunst zocht weer naar 't kruid, dat nergens wast op d'aard". Hoe staat het nu met de kansen op ge nezing van lijders aan tuberculose? zo vroegen wij aan de heer S. J. van Slooten, arts, directeur van het Consultatiebureau voor Haarlem en omstreken. Hij ant woordde: Gelukkig veel beter. Maar toch kan niet ontkend worden, dat wij wat geneesmidde len betreft, veel teleurstellingen hebben ondervonden. Ik herinner allereerst aan de tuberculine en hel goud. De verwach tingen waren hooggespannen, maar het is op eèn teleurstelling uitgelopen. Van de na-oorlogse tijd is het streplomycine. Aan vankelijk zagen wij daarvan gunstige re sultaten, maar later is toch gebleken dat ook deze medaille een keerzijde had. Bij velschillende patiënten die met dit middel behandeld waren, werd een schadelijke in vloed op andere organen geconstateerd; er waren er zelfs die blind of doof werden. Gelukkig slaagde men er later in het mid del in zuiverder vorm te vervaardigen, Waardoor die complicaties vermeden wor den, maar nu is er weer een andere on aangename verrassing gekomen. Het blijkt dat door het toedienen van streptornycine niet altijd alle bacillen gedood worden, maar dat een deel resistent wordt. Dit heeft tengevolge dat de patiënten een be smettingsgevaar voor hun omgeving blij ven. En dat maakt weer dat mensen die met zulke resistente bacillen besmet wor den niet behandeld kunnen worden met streptornycine. Deze ervaringen hebben er toe geleid dat ook voorzichtigheid betracht wordt bij het toepassen van dit middel. Wel wordt het veel gegeven aan patiënten die een longoperatie moeten ondergaan, opdat die daarvoor in een zo goed moge lijke conditie komen. Bij hersenvliesont steking (meningitis) en ook bij keeltuber culose, heeft streptomicine veelal een gun stige uitwerking. Maar wat in het bijzonder longtubercu- lose betreft, wordt aan de oude genees methode kuren nog steeds de volle waar de toegekend. Zo mogelijk ondersteund door de verschillende geneesmiddelen. De chemische industrie is de laatste tijd met verschillende nieuwe artikelen gekomen, o.a. het P.A.S. dat in Zaandam gemaakt wordt. De natuur is wat longaandoeningen be treft nog steeds de beste heelmeester, maar het is te begrijpen dat als bij een kuur blijkt dat de natuur niet de uitkomst brengt die er van verwacht wordt, de dok ter naar de geneesmiddelen grijpt om het ziekteproces zo mogelijk gunstig te beïn vloeden. Het aantal operatieve behandelingen van longlijders is sterk toegenomen. De chirurgie heeft zich zeer sterk ontwikkeld en er worden op dit gebiéd zeer gunstige resultaten bereikt. Wij verkeren in Haarlem en omgeving in een.gunstige positie. Er zijn'goede sana toria (behalve „Eykengaerde" en „Brede-1 rodeduïn" komt er riü óbk nog de Clara- stichting 'in Zandvoort bij). Bovendien zijn onze ziekenhuizen \wat de long-chirurgie betreft-uitstekend ingericht. een goede tuberculosebestrijding is immers het bekend worden van de lijders. Niet al leen om die te genezen, maar ook om het besmettingsgevaar tegen te gaan. Eigenlijk Wordt dit niet alleen een doorlichten, maar van alle personen worden micro-foto's ge maakt, wat nög een zekerder methode is. Maar het bureau voor bevolkingsonder zoek, dat dit werk doet, wil verder gaan, namelijk ook de gelegenheid open stellen om zich te laten inenten tegen tuberculose. Dit inenten wordt nodig. Dit is feitelijk een gevolg van de doelmatige tuberculose bestrijding. In de oude tijd, toen de voor zorgen tegen besmetting zoveel geringer waren, liep vrijwel elkeen eens of meer malen een besmetting op en als die dan zonder nadelige gevolgen doorslaan werd, was de betrokkene minder vatbaar voor een nieuwe besmetting. Reeds enige tijd worden personen die veel met lijders aan tuberculose in aan raking komen (personeel van sanatoria) als blijkt dat zij nooit besmet zijn geweest, ingeënt. De resultaten daarmee opgedaan zijn zeer gunstig. Vandaar dat men het nu op zeer grote schaal wil gaan toepassen. Wie ingeënt is, loopt veel minder kans besmet te worden. En als hfj of zij toch nog besmet mocht worden, is de kans zeer groot, dat de ziekte een licht verloop heeft. Aan deze inenting is geen enkel risico verbonden, complica ties hebben zich nog nooit voorgedaan. Wil het goed zijn, dan moet ieder om de twee' jaar ingeënt worden. Dat zou even wel met zich meebrengen een sterke uit breiding van de werkzaamheden der Con- sultatiebureaux. Niét alleen zou voor dit extra werk personeel aangesteld moeten worden, maar er moet ook ruimte voor komen. Haarlem heeft het plan een nieuw Consultatiebureau te bouwen. Dat wordt natuurlijk veel groter dan het nu be staande aan de Gedempte Oudegracht, maar op de hierboven bedoelde extra uitbreiding van het werk is nog niet ge rekend bij het opmaken van een plan voor het nieuwe gebouw. Voor VERHUIZINGEN en VRACHTEN GROOT EN KLEIN EXPEDITIE cn BESTELDIENST Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. Ta. 20020 ROZENSTRAAT 15 (Adv., Anderhalf jaar geëist wegens oplichting Inenten tegen tuberculose Het is reeds bekend geworden dat het plan bestaat de gehele bevolking van Haarlem door te lichten. Dit is een prij zenswaardig besluit, want de grondslag van ZUIVER WOLLEN HANDWEEF TAFELKLEED 90 met aan beide zijden Picot KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 11491 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Koor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Pianodu®. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13,20 Platen. 13.50 Koor. 14.20 Engelse les. 14.40 Orkest, koor en solisten. 15.15 Letteren en kunsten. 15,50 Orkest en kwartet. 16.30 Muziekpraatje.. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Koperkwart et. 18.15 Weekoverzicht, 18,25 Orkest. 18.47 „De Ka tholieke kerk in Scandinavië", vraagge sprek. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten, 19.25 Parlementair overzicht, 19.35 Piarióvoor- dracht. 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Platen. 20.43 Gevarieerd programma. 21.00 Orkesten parade. 21.30 ..Kon tiki", 21.55 Amusements muziek. 22.25 Puzzle. 22.35 Indonesisch com mentaar. 22.45 Gebed, 23.00 Nieuws. 23.15 Radio-philharmonisch orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.45 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Hawaiïan- muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Koorzang. 14.20 Amusementsmuziek. 14.50 Friese uit zending. 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Van de wieg tot het graf". 16.15 Amateurs. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor kinde ren- 18.00 Nieuws. 18.15 Disco-montage. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Bijbellezing 19.45 ..Passepar tout", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Weense muziek. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Platen. 22.15 „De kermis van Europa", hoorspel. 22.45 Accordeonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. Voor de Haarlemse rechtbank hoorde de 51-jarige J. D„ die al twintig veroordelin- gèn achter de rug heeft, waarvan dertien wegens oplichting, gisterochtend anderhalf jaar gevangenisstraf wegens oplichting tegen ziph eisen. Aan D. was tenlaste ge legd dat. hij een kituideffiëif èiy'Zijn vrouw vierenhalf duizend gulden had ontfutseld, door de kruidenier een goede betrekking voor te spiegelen. D. had aan het echtpaar verteld dat hij geïnteresseerd was bij een combinatie, die zich ten doel stelde de restaurants van de K.L.M. te pachten. Hij vertelde dat hij daarvoor een aantal reizen naar vliegvel den in Parijs, Brussel en Rome moest ma ken, doch dat de contanten hem daarvoor ontbraken. Wanneer men hem twee mille beschikbaar wilde stellen, zou hij er wel voor zorgen dat de kruidenier, die genoeg had van zijn winkel, een betrekking als restaurateur zou krijgen. Hij beweerde voorts dat hij wel iemand wist, die de krui denierszaak zou willen overnemen voor dertien mille en kwam inderdaad met een Amsterdamse dame de winkel bezichtigen. Naderhand zei hij dat er zich een moei lijkheid had voorgedaan, omdat de dame geen vestigingsvergunning kon krijgen. D. zei toen, dat wanneer hij vijf en dertig honderd gulden kreeg, hij die vergunning wel voor elkaar zou kunnen boksen in Den Haag. Ten tweede male probeerde het blijk baar zeer goedgelovige echtpaar het ge vraagde geld bijeen te brengen. Men kwam echter niet verder dan vijf en twintig honderd gulden, waar D. ook genoegen mee nam. Ter zitting hield verdachte zich min of meer van de domme en probeerde de vraag van de president of hij er soms plezier in had om mensen op te lichten, te omzeilen met een aantal imposante beweringen, die weinig met de zaak van doen hadden en de vrouw van de kruidenier de mededeling ontlokte, dat verdachte niet in zijn eerste leugen gestikt was. Voorts bleek, dat ver- dachtes connectie met de door hem ge noemde combinatie niet verder ging dan een opmerking van één der heren die in een café spottenderwijs had gezegd: „Mis schien kan Ome Jan die ton wel op brengen". De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman achtte verdachte een onverbeterlijk sujet en eiste anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdedigster, me vrouw E. A. J. Scheltema-Conradi, wees op de lichtvaardigheid van het kruideniers echtpaar en bepleitte clementie. Geen laagvliegers boven Zandvoort Naar aanleiding van het bericht, dat door de Royal Air Force boven ons land vliegoefeningen op geringe hoogte zullen worden gehouden, heeft de burgemeester van Zandvoort indertijd een dringend ver zoek gericht tot de minister van Marine om te bevorderen dat door deze vliegtui gen geen paniek zal ontstaan onder de bad gasten op het strand, zoals in de afgelopen jaren wel is voorgekomen. Van de mi nister is hierop thans bericht ontvangen, dat de toestemming tot laag vliegen door vliegtuigen der R.A.F. slechts is verleend op enige vastgestelde routes, welke ver buiten de gemeente Zandvoort zijn gelegen. Van Beinum naar Salzburg De dirigent van het Concertgebouw orkest, Eduard van Beinum, is door het Mozarteum uitgenodigd deze zomer de leiding op zich te nemen van de internatio nale dirigentencursus te Salzburg. De heer Van Beinum heeft deze uitnodiging aan vaard en stelt zich voor direct na sluiting van het Holland Festival naar Salzburg te vertrekken- Inenting van vee moet mond- en klauwzeer tegengaan De besmetting met mond- en klauwzeer zal,' naar de Veeartsenijkundige Dienst verwacht, dit jaar een kwaadaardig ka rakter hebben. Bij veehouders wordt dan ook aangedrongen op tijdige inenting, liefst voor het einde van de staltijd. In enting kan echter ook in het begin van de weide-periode geschieden. Deskundigen zijn van oordeel, dat de gehele veestapel moet worden ingeënt om lijden der dieren te voorkomen en de vee handel en -export niet in gevaar te brengen. Het is niet onmogelijk, dat inenting te gen mond- en klauwzeer in de toekomst bij de wet verplicht zal worden gesteld. Maar zal het daarop ook in de toekomst kunnen rekenen? SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJORISSTRAAT 7 POPLIN PYJAMA 10.75 in zalm en bleu maten 40 t' t 48 POPLIN NACHTHEMD in zalm en bleu maten 40 t-'m 48 WASZIJDEN' ONDERJURK alléén in wit met; overslag en valencien- ne kant maten 40 t'm 48 5. 95 SATIJN CHARMEUSE 2 delig garnituur geheel gebor- iduurd in.7:kleur.'- 'tën* maten 40 t/m 48 ZUIVER WOLLEN PULLOVERS diverse kleuren KOUSEN links geweven moderne kleu ren 8.95 2.75 NYLON KOUSEN „first quality" extra lang 51 gauge, 30 deniër moderne kleu ren NYLON KOUSEN KRISTAL „first quality" extra lang 54 gauge 15 deniër moderne kleu ren Grote sortering waszijden pyjama's, Nachthemden, 2-delige garnituren (Adv.) In ons nummer van Dinsdag gaven wij een artikel over de Amsterdamse Water leiding, waarin een uiteenzetting stond over de grote plannen van uitbreiding. Om verdere uitdroging van de duinen tussen Zandvoort en Noordwijk te voorkomen, zal water uit de Lek worden aangevoerd. Dit bracht ons er toe een onderzoek in te stellen naar de Haarlemse Waterleiding. Daarvoor is reden, omdat die positie nauw samenhangt met de stichting van het'Natuurreservaat. Wij herinneren er aan dat het rijk, met steun van de provincie Noordholland en de gemeenten Haarlem en Amsterdam, daarvoor 1200 ha duinen wil aankopen, die gelegen zijn ten Noorden van de Zeeweg tot aan de grens van Velsen. Het wingebied der Haarlemse Waterleiding ligt te midden van dit duincomplex. Het heeft een oppervlakte van 100 bij 5000 meter, dus 50 ha. Haarlem pompte daar in 1949 3.500.000 m3 water op. Nu is het belangwekkend even terug te grijpen op de gegevens die wij over de Amsterdamse Waterleiding gaven. Haar duingebied is 3346 ha. Daaruit worden de laatste jaren 25.000.000 ma water gehaald. De nuttige regenval is evenwel niet meer dan 17.000.000 m:!, zodat er elk jaar 8.000.000 m:! van de waterreserve die in de grond zit wordt verbruikt. Om dit in de toekomst té vermijden, zal er water naai de duinen getransporteerd worden. De regenval op het Haarlemse duinge bied is natuurlijk gelijk. Een eenvoudig sommetje toont aan dat op die 50 ha die Haarlem heeft, niet meer nuttige regenval (het water dat opgepompt kan worden) is dan 255.000 ril3. Dat wil dus zeggen dat Haarlem uit de omliggende gronden bijna 3.250.000 m3 water haalt. Indien Haarlem daar niet het waterkapitaal aantast, maar alleen de „rente" opmaakt, moet het water dat Haar lem verbruikt, uit een duinoppervlakte van 660 ha gehaald worden, dat is meer dan de helft van het toekomstige Natuurreservaat. Haarlem heeft die 50 ha duinen indertijd van de Erven Van der Vliet in eeuwigdu rende erfpacht gekregen tegen een ver goeding van slechts een gulden per jaar. Inderdaad voor de gemeente een zeer ge lukkige overeenkomst, omdat het daardoor mogelijk bleek ook te beschikken over de waterreserve onder aangrenzende terreinen, eveneens eigendom van de Erven Van dei- Vliet. De directeur van de Waterleiding heeft, naar B. en W. onlangs in de raad medege deeld hebben, de overtuiging dat Haarlem nog voor 50 jaar water voldoende heeft zelfs als het waterverbruik in Haarlem van 60 tot 100 1 per hoofd per dag zou stijgen zodat aanvoer uit de rivieren niet nodig geacht wordt. Maar daarbij is de directeur natuurlijk uitgegaan van de verwachting dat hij ook de beschikking houdt over het water uit de duinen die grenzen aan zijn eigenlijk wingebied van 50 ha. Wij hebben reden om aan te nemen dat deze aangelegenheid binnenkort nader be keken zal worden als het Natuurreservaat eenmaal gesticht zal zijn. Haarlem zal dan met het Rijk, de Provincie en de gemeente Amsterdam, het Natuurreservaat moeten besturen. Ongetwijfeld zal er van de zijde van. het Natuurreservaat met de Waterlei ding-belangen van Haarlem worden reke ning gehouden, maar daarnaast staat ook het belang van het Natuurreservaat. Dit laatste eist, dat er zekerheid zal moeten bestaa<p dat de waterpolitiek van Haarlem zo. zal zijn dat de waterreserve niet wordt aangetast. Op het bureau van het Rijksinstituut voor de Dumwatervoorziening in Den Haag hoorden wij, dat de deskundigen overtuigd zijn, dat Haarlem steeds een voorzichtige waterpolitiek heeft gevoerd. Het wingebied van Haarlem (maar daarbij werden dan ook gerekend de duinen van het Natuur reservaat) is ongetwijfeld voor een lange reeks van jaren voldoende om iri de be hoeften te voorzien. Haarlem kan zo werd opgemerkt van de „rente" blijven leven. Dit dankt Haarlem aan de omstan digheid dat het waterverbruik per inwoner laag is, doordat iedere gebruiker een wa termeter heeft en betalen moet voor elké m3 die door de leiding loopt. Dit systeem voorkomt ongetwijfeld water verspilling. Weinig gemeenten verkeren, wat de water leiding aangaat, in zo'n gunstige conditie. Wie de duinen Van het toekomstige Na- tuureservaat bezoekt, kan zich overtuigen dat de planten en de bomen er goed voor staan. Dat bewijst dat geen nadeel door verdroging van de grond is opgetreden. Zo moet het blijven. Een der deskundigen die betrokken is bij de voorbereiding van het Natuurreservaat wees er ons intussen óp, dat het vraagstuk der wateronttrekking zeer ingewikkeld is. Het is zo zei hij een probleem waar de deskundigen onderling ook niet uit kunnen komen. Wel weten wij, dat er veel meer mee samenhangt dan aanvankelijk gedacht werd. Het is niet zo, dat wij zeker zijn dat de waterstand in de duinen niet verlaagd wordt, als de waterleidingen er niet meer uithalen dan de nuttige regenval, want in verschillende gebieden (o.a. op Texel) is geconstateerd, dat de waterstand in de loop der jaren daalt niettegenstaande daar geen waterleidingen zijn. Bovendien is het een feit, dat er nog meer redenen zijn die er voor pleiten maatregelen te nemen om de hoeveelheid zoet water in het duin gebied onaangetast te laten. Als dat water kapitaal namelijk vermindert, heeft dit tengevolge dat het' zoute water sterker op dringt. wat zeer nadelig is voor.de land en tuinbouw. Het is daarom aan te nemen, dat in de toekomst het waterprobleem van Haarlem nader bekeken zal worden. Misschien is het mogelijk aan Haarlem toe te staan ook bronnen te slaan in bet Natuurreservaat buiten de eigen strook van de 50 ha. Dit zou in het bijzonder aanbeveling verdie nen in de duinen bij de kust, omdat daar toch zoet water naar de zee afvloeit. Dit water kan nuttig gebruikt worden. In een volgend artikel hopen wij nog op enige détails van het vraagstuk verder in te gaan. Herhalingsoefeningen vóór ongeveer 10.000 man Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling, in 1950 herhalingsoefeningen te doen houden. Hiervoor zullen dan in aan merking komen de gewone dienstplichti gen1 der landmacht, behorende tot de door de minister van Oorlog aan te wijzen 71 infanteriecorpsen en drie transportcom pagnieën. De duur dezer herhalingsoefeningen zal zijn 16 dagen voor de compagniesadmi nistrateurs, 9 dagen voor het overige ad ministratief personeel, 6 dagen voor dienstplichtige onderofficieren, niet val lende onder eerstgenoemde groepen, als mede voor dienstplichtigen, die tevens kwartiermaker zijn en 4 dagen voor de overige dienstplichtigen. In afwijking met de voorheen gebruike lijke gang van zaken zal de oproep niet meer uitgaan van de burgemeesters, maar van de door de minister van Oorlog aan te wijzen commandanten. Voor de verzen ding der oproepen zullen echter de ge meente-secretarieën ingeschakeld blijven. Het betreft hier een mobilisatie-oefe ning, waaraan omstreeks 10.000 man zul len 'dëélriemen.' Dé korte lijd van 'opkomst zal geen tijd laten voor uitgebreide mili taire oefeningen, Oolc zij, die in Indonesië gediend hebben en onder bovengenoemde categorieën vallen, komen voor deze oefe ningen in aanmerking, zoals bijvoorbeeld de dienstplichtigen uit de oorlogsvrijwilli- gersbataljons. De Amerikaanse reis van de Koninklijke Militaire Kapel Tijdens de besprekingen, welke indertijd werden gevoerd over het organiseren van de grote Nederlandse export-tentoonstel ling (de Holland Fair) te Philadelphia, kwam de mogelijkheid ter sprake de Ko ninklijke Militaire Kapel daar. ter stede enige concerten te laten geven. De Koninklijke Militaire Kapel bleek daartoe bereid. Het bezoek aan de Ver enigde Staten zou echter alleen mogelijk zijn, als er voldoende concerten gegeven konden worden om althans een gedeelte der aan verblijf en overtocht verbonden kosten te dekken. Men is er tot dusver niet in geslaagd een garantie voor het gewenste aantal concerten te verkrijgen, zodat een overeenkomst voorlopig is afgesprongen. Er wordt nog nagegaan of langs andere wegen het be zoek van de Koninklijke Militaire Kapel mogelijk kan worden gemaakt. Philips en Erres Radio H.J.MAERTENS Nassaustraat 5 - Haarlem TeL 17628-18429 - Ilito 71. „Maar mijnheer de maestro Fiedel- dum!" riep Panda. „Kijk nu toch eens! Hier is uw. viool! Uw mooie, echte Stradivarhis! Die goede, weet wel!" Maar. ja zoals we de vorige keer al zeiden, Maestro had het te druk om aandacht aan hem te schen ken. Misschien was het succes hem naar het hóófd gestegen, of misschien moeten we aannemen dat hij een mondharmonica tenslotte nog prettiger vond dan zo'n vibol. Hij weerde tenminste Panda af en zei: „Dring je even niet op, leerling.' Ik spreek, met déze heermijnheer Bulk, die me dui zend daalders per week biedt om voor hem te spelen. Tja.... tjaik vind fret wat weinigmijnheer Bulk! Maak er vijftien honderd van!" Toen werd hij alwéér in de rede gevallen en deze keer door niemand minder dan de Heer Kraaksma, die eer zame muziekinstrumentenhandelaar, die eens ernstig was gaan denken en allerlei was gaan begrijpen. Die kwam er snel aan rennen en riep: „Mijn viool! Mijn viool! Stradivarius!" Ach wéér iemand!" riep Maestro Fiedeldum boos. „Hier en met een snelle handbeweging nam hij Panda de viool uit de handen en reikte hem de verwarde Kraaksma toe. „Hier neem uw viool en wees er gelukkig mee! Dit instru ment boeit mij niet langer en jullie zijn allemaal hinderlijk en opdringerig, terwijl ik over mijn contract spreek! Vijftienhon derd daalders per week, vroeg ik, mijnheer Bulk!" „Dat is best!" riep mijnheer Bulk. „Vijftienhonderd daalders is geen daalder te veel voor zó'n mondharmonica-virtuoos!" En zo schudden zij elkaar de hand, terwijl de heer Kraaksma zielsgelukkig met de viool de stoep afwaggelde. Panda begreep er, eerlijk gezegd, niet veel meer van. Wél zag hij in, dat de Maestro nu een beroemd en vermogend kunstenaar was geworden en dat vond hij in ieder geval prettig, want hij gunde zijn leermeester veel goeds. ,,Eh.ahum!" zei hij, want hij vond dal hij niet helemaal vergeten hoefde te wor den..,. Modellen. De Reader's Digest een dokter, die in zijn gar opspelen over de hoge reM21b nïng. „En dat voor eer. p;„ir i Jullie rekenen hoger dan doen!" riep hij. „Dat kan". J!' de bedaarde monteur. „Julli T- sinds het begin van de wereld atof hetzelfde oude model zitten re maar wij moeten ieder jaar e leren behandelen". Aanmoediging:. En hetzelfde blad r t 1 directeur van een school, dievend® dat als hij een jongen over ziii martelen, hij hem altijd een h gaf, dan hem toekwam, met vaste gevolg dal zo'n jongen de w." week altijd zelf voor een how. zorgde. n Niet thuis. Garry Davis, wereldKil 1 is gisteren met het m.s AiÏÏf New York aangekomen, in hetS? dat hij had afgezworen. Hij vsi?' meteen dat hij er niet aan daekt Amerikaan te worden. autoriteiten stonden hem niet toer van boord te gaan. Hij zal eerst schip worden ondervraagd door tionanssen, die daarna vast zul]™! Ien of hij in de V.S. kan gelaten. H Wereldgebied. De gemeenteraad van i Franse eiland Sein voor de knel Finistère heeft het eiland tot J gebied" verklaard. Reeds de vorit? mers weigerden de inwoners deels vissers, aan de Franse fiscuc l lasting te betalen. Het eiland bü maar een vierkante halve miil po 1328 inwoners. Uitvinders. In Parijs wordt morgen Lepine-tentoonstelling geopend uitvinders hun nieuwste vondsten poseren. Er is onder andere te zien! fiets met straal-aandrijving, eenu schuifbare matras voor kinderen die de groei zijn, een draagbare ijskast een parachute-achtige „hangmat" m treinreizigers in verticale stand in fc nen slapen. Vergelijking. President Truman heeft Key West in Florida verklaard dat] Rusland van Stalin geen haai- is dan het Spanje van Franco of Duitsland van Hitier. Het zjjn a maal politie-staten, zei hij en de i is niet minder totalitair dan de an« Actie. Ds. Scott, een Protestantse zende in Zuid-West-Afrika, die onlangst de UNO de Zuid-Afrikaanse reget van Verregaande rassen-discrimia beschuldigde, zal een campagne bei "nen om het „geweten der Engelse Chi tenen wakker te schudden voor rassenprobleem". De kerk in Afrika Scott niet officieel steunen „wegen delicate politieke problemen, die in d zaak liggen besloten". Nalatigheid. Kapitein ter zee William Brown, gezagvoerder van het Am kaanse slagschip Missouri, ten tijde dit schip in de Chesapeake-baai aan grond liep (in Januari van dit jic heeft voor een krijgsraad bekend, hij schuldig is aan nalatigheid plichtsverzaking. De twee officieren met de navigatie van de Missouri wan belast, staan eveneens terecht, Uitlevering. Het. Tsjechische ministi van Buitenlandse Zaken heeft in nota aan de Amerikaanse ambass in Praag.de uitlevering verzocht van bemanningen die met drie Tsjechise vliegtuigen de plaat poetsten, n Duitsland. In een tweede nota woi geprotesteerd tegen de beweerde slech behandeling waaraan dc passagierswi den blootgesteld, die naar Tsjechof wakije terug wilden. Deze nota eistb straffing van de verantwoorde! Tsjechische functionarissen. Hartaanval. De president van de Philf pijnen, Elpido Quirino, heeft in dei gelopen naclït een hartaanval gehad het vacantie-oord Baguio, waar hij d het herstellen was van een ernstige nW operatie. De geneesheren hebben hei volstrekte rust voorgeschreven. Niet vlaggen. De trustschapsraad van» UNO heeft gistermorgen een voorsi verworpen, dat de besturende autori teiten van de beheers-gebieden wil voorschrijven naast de eigen vlag ooki vlag van de UNO te voeren. Toen d middags de Philippijnse afgevaardij nog eens zijn voorstel mocht toelicht protesteerde de Belgische afgeval digde, dat de discussie reeds gesM was en verliet de zaal. Nieuw biljet. De nationale bank van gië zal met ingang van 3 April II een nieuw biljet van 1000 francs a geven. Op de voorzijde komt de be tenis van koning Albert I te staan op de keerzijde de beeltenis van sluiswachter Geeraert, een oorlogst uit 1914, met op de achtergrond sluizen van de IJzer bij Nieuwpooit Ramp. Bij een brand in een Amerika sanatorium zijn negen patiënten o! gekomen en twee brandweerlieden,! verpleegster en 80 patiënten geww In het sanatorium werden herstellffl zieken, ouden van dagen en zenuw-1 geesteszieken verpleegd. De negen gekomen patiënten behoorden tot laatste groep en waren op hun bean vastgebonden, of zaten in dwangbui! en gegrendelde cellen. Men vermol dat de brand door een patiënt is P sticht. Winkelwaren moeten geprijsd zijn De waarnemend directeur-generaal yj> de prijzen vestigt er de aandacht op de prijsaanduidingsvoorschriften nogste van kracht zijn. Bij contróle, is gebiex dat de naleving van deze voors J veel te wensen laat, in het bijzonder in«m kruideniersbranche, bij de slageriJ^T in' groente- en fruithandel. Ook by de tiei-detaillisten en de marktkoop ébleek de 'prijsaanduiding onvoldoend! zijn. Op cle naleving van de voorsctir zal scherpe contróle worden uitgeo Verzamelpassen voor aan Duitsland Voorlopig a'leen vo11 culturele bijeenkomt»" Met ingang van 1 April zal b verkeer met Duitsland enigszins verruimd. Het zal dan mogelijkJu- Duitsers zowel als Nederlanders wijs op een verzamelpas over oe kunnen. Dit zal aanvankelijk 2ej° wbrtS culturele bijeenkomsten. De je lóigh^ duur van zulk een pas is 48 uren.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2