Ga horloges zijn meer gestegen dan de Ionen prijzen N 1 EL Belangenstrijd in wereld economie spitst zich toe Polygoon deed greep in het archief Wat KAN kan kan KAN alleen O j Haart 1950 vfljfe Regering zoekt naar middelen om de onevenredigheid op te heffen ons parlementaire redacteur) if* verste Kamer heeft de minister it óe Zaken Donderdag de over zijn gSc-'l2'e opmerkingen beantwoord. Cf was het met de heer Schipper I tde overheidsorganen op sociaal I k met de krachten uit het maat- S leven rekening moeten houden Heze een belangrijk deel van de van tal van regelingen dienen ^ïfisohieden. In de praktijk wordt, !'*len Hp minister, dienovereenkomstig P5,, rjif geldt ook, zo kreeg de heer K vn te horen, wat betreft een in ate doen medewerken door be- 1113 aIüVp organen bij de g Van de sociale verzekering. Soolitiek is er na de oorlog op ge lest dat eensdeels ook de laagste aal te verantwoorden waren, an- 'in bedenkelijke loonstijging ach- 70u blijven, terwijl tevens tegen Brcdi-e prijsstijgingen gewaakt werd. "Sman erkende, dat er zich in de d'een verhoging van prijzen heeft Jn die verder gaat dan de stijging I-ei, per 1 Januari. Met de grootste Ijde regering zoeken naar middelen L onevenredigheid op te heffen, ïrent is overleg tussen de loon- en commissie en de Stichting van de gaande. Overigens zal men, gezien volksbelangen die er op het spel voorkeur voor duurdere levensmid- maar eens ter zijde moeten schuiven L toch tot een sluitend huishoude- Lget te komen. Op het ogenblik nog 222 millioen aan subsidies Zowel de toestand van 's Rijks «ais de economische Benelux-Unie uitbreiding van de subsidies thans k moeilijk. Natuurlijk moet toezicht gehouden op de prijzen, daarbij tegen het maken van te hoge m De minister bepaalde zich tot de Lft dat het streven van de regering jicricht is, het evenwicht tussen lonen j|en te handhaven en verdere loons- giig le voorkomen. werkgelegenheid is bij ons gunstiger fliers, maar natuurlijk is waakzaam- toen' uitbreiding van werkloosheid jjü over de werkgelegenheid hoopt de ir nog vóór 5 Mei het rapport van de ^ie-Van Rhijn te ontvangen. [minister, aan wie onder meer op dit jsbrek aan voortvarendheid verweten ton aan prof. Molenaar mededelen, binnenkort een wetsontwerp, dat e executie bij overtreding van de frei mogelijk zal maken, naar de Bil State zal gaan. «Isontwerp voor de reorganisatie uitvoering der sociale verzekering ;ed ter verzending naar de Raad van Ddat ontwerp wordt voorgesteld om -mg te leggen in handen der he renigingen, doch de technisch-admi- ve werkzaamheden te doen ge- idoor een centraal administratie- Moeilijk is het natuurlijk een ilossing te vinden voor de overgang nude naar de nieuwe toestand. Af- jog van de hier 'bedoelde reorgani- invoering van de Werkloosheidswet Juli zeer twijfelachtig en dit tenge- Yjn nader door de minister vermelde odigheden. Het advies van prof. Mo- ■om ten aanzien van de organisatie- de knopen nu maai' door zijn de- snt te laten doorhaklcen en verder ■et allerlei organisaties overleg te Uchtte de minister allerminst doel- Wanneer zulk een overleg achter- bu blijven, zou de volksvertegen- feuig over de dan te bereiken resul- «rmoedelijk geenszins goed te spre id Na zich nog verder tegen, de aan- prof. Molenaar verweerd te heb- ceelde minister Joekes mede, dat op irtement het voor-ontwerp voor een rsdomswet gereed is. Daarover moet .het, natuurlijk nog enige tijd vor- interdepartementaal overleg ge lik nolgens zette minister Joekes de nood- ileen, die tot de benoeming van twee secretarissen aan zijn departement ifleid. Hij verdedigde onder meer het van hun oude functies, omdat mier zou zijn beide deskundige per enneer zij door politieke omstan- iea als staatssecretaris zouden heen- ia het departementale werk onttrok- worden. Tot besluit somde de een eerbiedwaardig aantal genheden op, welke hij óf reeds tot gebracht óf in belangrijke mate ereid. Een en ander kon zijns inziens vel beschouwd worden als blijk van Kleit van de keuken van het ministerie Sociale Zaken. Wjjreplieken ibleef de heer D e B r u y n P) bezwaar maken, dat wat de or- BUie van de sociale verzekering betreft greeds van de bedrijfsverenigingen "geëist, dat zij hun administratie doen door het centrale administratiekan- Kbewel daaraan op het ogenblik nog p® fijne collectie le klas «userse fabrieksmerken ORIGINELE UITVOERING RUIME SORTERING 5'°te Houtstraat 86 vida voor Haarlem VRIJDAG 31 MAART - •«lelijk Concertgebouw: Concert H. (ml ^r' Palace: „Bud Abott en Lou Kt i aen ai"> aUe leeft., 2, 4.15, 7 en »1he third man", 14 j., 2, Sj»ïjn UUr- Frans Hals: „De secreta- v.jai cneneer", alle leeft., 2.30, 7 en WlaKX5 "De gevangenen van het W18 i. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. %lC Dgro.te bosbrand", 14 j., 2.30, 7 Ét.i. Rembrandt: „Niemand wil mij i 2> 4.15, 7 en 9.15 uur. "<Mm,?ïERDAG 1 APKIL fc»»* (°"wbnrg: „Ik ben hier eerder tójKS^lands Volkstoneel), 8 uur. "«Mag- en avondvoorstellingen. elke wettelijke grondslag ontbreekt. Alles te samen genomen vond de heer De Bruyn, dat de gedachtenwisseling eigenlijk niets had opgeleverd. In tweede instantie tapte prof. Molenaar uit een ander, voor de mi nister veel aantrekkelijker vaatje dan in eerste termijn. Met aantekening van het „tegen" der Communisten ging de begroting er zonder hoofdelijke stemming door. Na het Paasreces zal de senaat een op het allerlaatste ogenblik door prof. Mole naar ingediende ftxotie kunnen behandelen die een onderzoek door een commissie van vijf senatoren beoogt naar een juridische kwestie omtrent al dan niet, juiste toepas sing van de Arbeidswet ten aanzien van vrije Zondagen voor koffiehuis- en bestel- personeel. Muziek-olympiade. Te Salzburg zal in Juni 1951 een begin worden gemaakt met de eerste internationale muziek-olympiade die vier jaar duurt en waarvan het eerste jaar gewijd is aan de vocale muziek, het tweede jaar aan de instrumentale muziek, het derde jaar aan de geestelijke muziek en de dansmuziek en het laatste jaar aan nieu we composities. Er bestaat voor deze muziek- olympiade zeer veel belangstelling; tot nu toe hebben zich reeds 38 landen voor deel neming opgegeven. Er zijn voorbereidingen getroffen om in het najaar een ..Olympiade huis" te bouwen, dat door zijn interieur tot een der modernste concertgebouwen zal behoren. Engels koor in Praag. Het internatio nale muziekfestival, dat elk voorjaar te Praag wordt gehouden, zal dit keer plaats hebben van 9 Mei tot 4 Juni. Talrijke be kende musici nemen er aan deel, zoals de pianisten Monique Haas, Halina Czerny Stefanska, Annie Fischer,, Laszlo Somogyi en Clifford Curzon. Van Bach staat de Mis in h-moll en van Beethoven de Negende Symphonie op het programma. Het „Nieuw Engels Zangkoor" brengt op twee avonden volksliederen en madrigalen ten gehore. rol "li [fleet, fyr, SANATOGEN ^7' r- Het zenuwsterkendvnprfwi Effecten- en Geldmarkt De voorspelling dat 1950 in de strijd om het" economisch herstel van Europa het moeilijkste jaar zou worden, wordt meer en meer bewaarheid. Zolang in de meeste lan den min of meer noodgedwongen nog een inflatiepolitiek gevoerd werd en ten koste van het nationaal vermogen, zowel als met behulp van de Marshalldollars koopkracht geschapen werd, was het niet moeilijk voor de stijgende productie afzet te vinden. Als gevolg van een langdurige schaarsteperiode was de vraag van het publiek nagenoeg onbeperkt en de geleidelijke normalisering van het bedrijfsleven in ons werelddeel kon dan ook zonder grote moeilijkheden plaats vinden. Ondanks alle bezwaren, welke er tegen de in Europa gevolgde poli tiek mogen worden ingebracht, zal toch niet kunnen worden ontkend, dat het ten aanzien van zijn economisch redres een machtige prestatie geleverd heeft, wat wel hieruit blijkt dat bijvoox-beeld het dollar tekort tegenover de Verenigde Staten in enkele jaren van 7 a 8 milliard, tot 4 a 5 milliard dollar is verminderd. Na een zo geweldige ontwrichting als de tweede wereldoorlog veroorzaakte, was een verdere intering op het xxationaal vermo gen onvermijdelijk om de physieke en morele kracht der bevolking weer op peil te brengen en om die reden was zij ver antwoord. Meer dan een noodmaatregel mocht zij echter niet zijn en dit geldt uiteraard ook van de Marshallhulp. Om een nieuwe en ergere inzinking van het economisch leven te voorkomen, moest met name aan de in tering van het nationaal vermogen een eind komen. En al ..an men niet zeggen dat alle ge vaar voor een nieuwe inflatie verdwenen is, men heeft toch zowel in Engeland als in ons land krachtige maatregelen genomen oin dit euvel te bestrijden door de gelds omloop zoveel mogelijk te stabiliseren, de productie en de export'op te voeren en het dollartekort te verminderen. Mag men Stafford Cripps geloven, dan is het dollar- tekox't van de Sterlinggebieden. van 1532 millioen pond in 1949 tot 785 millioen in 1950 verminderd en zijn de x-eserves, welke voor de devaluatie 1340 millioen dollar be droegen, ultimo 1949 tot 1688 millioen dol lar gestegen. Zelfs meent deze bewindsman voor 1950 een overschot op de betalings- belans te mogen verwachten van 50 mil lioen pond. Het is echter duidelijk, dat naarmate men tot meer conservatieve nor men ten aanzien van economie en finan ciën terugkeert, in casu op sluitende begro tingen aanstuurt en het scheppen van kunstmatige koopkracht tegengaat, dë af zet van de stijgende productie grotexre moeilijkheden oplevert, temeer omdat elk land er op uit is zijxx export te doen stij gen en de geleidelijke vrijmaking van de internationale handel de onderlinge con currentie doet toenemen. En hoewel men er nog steeds van over tuigd is dat economische integratie in Europa noodzakelijk is en onze minister van Buitenlandse Zaken daarvoor zijn uiterste krachten inspant, komen de indi viduele belangen der verschillende landen meer en meer om de hoek kijken en wor den de spanningen groter. Engeland streeft er naar niet alleen om zich van de Ver enigde Staten meer en meer onafhankelijk te maken, waarin het door de verminde ring van zijn import uit dat land flink vor dert, maar ook om tussen de Verenigde Staten en de rest van de wereld een zelf standige economische macht te gaan vor men, teneinde op die wijze zijn vroegere hegemonie terug te krijgen. Onderwijl be gint men in Amerika ietwat oxigerust te worden over het resultaat van de door Europa getoonde krachtsinspanning, waar op men zelf steeds heeft aangedrongen en die men met behulp van het Marshallplan heeft willen stimuleren. Het feit dat de Amerikaanse uitvoer gedaald is van 1103 millioen dollar in Januari 1949 tot 943 mil lioen iii December 1949 en tot 744 millioen in Januaxi van 1950, tengevolge waarvan het uitvoersaldo terugging van 513 millioen dollar in Januari 1949 tot 121 millioen in Januari 1950 is van die onrust de oorzaak. Trouwens, ook de stijgende werkloosheid in de Verenigde Staten doet velen zich vragen of men zich met de hulp aan Europa niet in eigen vlees snijdt. Want al betekent de Amerikaanse export niet meer dan 10 a 15 procent van de natioxxale productie, het is veelal deze laatste 10 a 15 procent, welke de grote bedrijfsrentabiliteit ver oorzaakt. En hoewel men zich over de conjunctuur in Noord-Amerika nog geen zorgen maakt, is toch deze bedrijfsrenta biliteit gedurende de laatste maanden in de Verenigde Staten verminderd. Dit verschijnsel, zomede het feit dat de Amerikaanse begroting voor het lopende dienstjaar met een tekort van circa 5 mil liard dollar sluit, zal de reden zijn waarom men de Marshallhulp voor 1950-51 met 250 millioen dollar wil verminderen, wat ech ter wil zeggen dat Europa voor de naaste toekomst in nog sterkere mate op eigen kracht is aaxxgewezen en de import uit de Verenigde Staten nog meer zal moeten beperken. Wat Nederland betreft, ook hier zijn in 1949 goede resultaten bereikt ten opzichte van het streven naar economische en fi nanciële onafhankelijkheid, zoals wel ge bleken is uit de sterke teruggang van het tekort op de handelsbalans, dat in het vierde kwartaal nog slechts 231 millioen bedroeg tegen 495 millioen in het eerste. Ook het nadelig saldo van de betalings balans is van 1.6 milliax'd in 1947 en 1 milliard in 1948 tot rond 600 millioen in 1949 teruggegaan. Maar ook hier blijkt wel dat naarmate men het doel dichter benadert, de krachts inspanning groter moet worden en in zo verre zijn de handelscijfers over de eerste twee maanden van 1950 teleurstellend. Het invoex'saldo over Januari beliep .al weer 185 millioen en steeg in Februari tot 206' millioen en hét dekkingspercentage, dat in November een recordstand van 88 bereikte, daalde in Februari weer tot ruim 60 procent. Ook het indexcijfer voor de industriële productie (94 in 1947; 140 in November 1949) is in Januari 1950 weer tot 134 gedaald en al zijn deze cijfers voor het gehele jaar niet nox-matief, toch wijzen ze er op dat ook in ons land de spanningen groter worden. De krekels repeteren al Het kleine dorp Ossendrécht heeft een fameuze vuilnisbelt in de onmiddellijke, nabijheid van het dorp. Op en om deze plaats plegen in de zomer legioenen krekels te huizen die de vorige zomer het halve dorp nachten lang uit de slaap hebben gehouden met hun con certen. Aan die kwestie is toende gemeen teraad te pas gekomen en deze liet de complete dorpsbrandweer aanrukken om de zangers te verjagen. Het resul taat was negatief. De krekels bleven zingen. Toen de winter kwam, zwegen de krekels. De leden van de gemeente raad eveneens. Maar tijdens de laatste raadsver gadering kwam een der vroede vade ren, die zeer dicht bij het concertge- bouw van de krekels woont, met de verontrustende mededeling, dat de zangers al aan het repeteren waren en dat men op volledige concerten zou kunnen rekenen zodra het beter weer zou worden. De raad besloot nu, dat de vuilnis belt moet worden verplaatst. Franse actrice verdwenen De blonde Fraxxse actrice Nicole Riche, die in het Parijse Grand-Guignol-theater optreedt, is eergisteravond op geheimzin nige wijze verdwenen. Een zegsman van het theater verklaarde dat Nicole uit haar kleedkamer is weggegaan na een brief van een onbekende te hebben ontvangen, waarin haar gevraagd werd naar huis te komen omdat haar moeder ziek was. Een politie onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat Nicole's moeder niet ziek is. Na Woensdag heeft niemand de jonge to neelspeelster meer gezien. De avondbladen spi'eken het vermoeden uit, dat Nicole of ontvoerd is of dat haar verdwijnen een reclame trucje is. De A.N.T.B. treedt uit de E.V.C. De A.N.T.B., boixd van employés in het theaterbedrijf, direct na de bevrijding toe getreden tot de E.V.C.heeft besloten zich daarvan af te scheiden. Naar het ANP vex-neemt is de oorzaak van dit uittreden gelegen in het feit, dat de vergadering van de A.N.T.B. wilde weten, waaraan de be langrijke afdracht van gelden, die regel matig aan de E.V.C. werd gedaan, besteed werd. Het antwoord, dat die bedragen voor een groot deel werden gebruikt voor het uitgeven van „De Waarheid", bevredigde de vergadering van de A.N.T.B. niet. Een meerderheid van 90 der leden, zo werd aan het ANP meegedeeld, besloot aanslui ting te zoeken bij een neutraal vakver bond. Op een door het bestuur van de E.V.C. uitgeschreven vergadering met de A.N.T.B. te Rotterdam waren slechts enkele leden van deze organisatie verschenen. Hoogovens-militairen Gisterenmiddag werd de tweekamp tussen Hoogovenstaten en Het Gevleugelde Wiel uit Haarlem voortgezet met een handbal en tafeltenniswedstrijd. Hoewel voor de rust de strijd tussen de handballers gelijk opging, behaalde Hoogovens een voorsprong van 54. De militairen konden het ten slotte toch niet bolwerken tegen de veel betere techniek en schotvaardigheid en verloren met 14—8. Voor deze nederlaag namen de Haarlemse tafeltennisspelers revanche en wonnen met 23—17. Door deze twee uitslagen is de totaalstand geworden Hoogovenstaten 6 punten. Het Gevleugelde Wiel 4 punten. Vanavond wordt de tweekamp besloten met een wedstrijd hersengymnastiek, waar na een gezellig samenzijn volgt. REGENJASSEN dubbel Egyptisch linnen 47.50 SPORTCOLBERTS 45.— PANTALONS GROTE SORTERING Het Noord-Oostelük gedeelte van Texel heeft het zwaar te verduren. Als bij Noord- Oostenwind het water laag komt te staan, wordt door de snelle stroom het strand ondermijnd. Draait de wind naar het Westen zodat het water stijgt dan storten grote stukken duin in het water. De nieuwe vuur toren komt al dicht bij de wal te staan. CONFECTIE- EN MODEMAGAZIJN Spaarnwouderslr, 47-80, Tel. 21392 De receptie van het jubilerende Haarlemse filmbedrijf Polygoon bood een uitgezochte gelegenheid voor een ontmoeting van vele oude bekenden" uit het Nederlandse film bedrijf. De fotograaf vereeuwigde dan ook de nestors Willy Mullens, B. D. Öchse, direc teur van Polygoon, J. van Kinsbergen en A. Benno tijdens het ophalen van heel wat herinneringen. Gedurende een klein half uur hebben de keerzijde van deze kwaliteit niet op de honderden genodigden op het feest van het jubilerende Polygoon in het „Rern- brandt-theater" de geschiedenis van de laatste dertig jaar aan zich voox-bij laten trekken: eerst door middel van nerveus- txillende, schimmige beelden, waax'bïj Syl- vain Poons zijn explicerende kwink slagen ten beste gaf en de piano af wisselend glissando's ter illustratie van valpartijen of treurmarsen bij catastrofen liet horen, later na een gx-appige conver satie tussen- de „toon" op het witte doek en de commentator in de zaal door steeds schex'per opnamen van de daveren de dingen der dagen die wij ons nog maar al te goed herinneren,, de mobilisatie, de oorlog, de bevrijding, de troonsafstand van Koningin Wilhelmina en de Inhuldiging van haar dochter. Er werd danig gelachen om die wonderlijk sjokkende „sjouw- fanterie" en die martiale snox-rebaarden uit de twintiger jaren zoals de parades en de confex-enties van na 1945 als „vanzelf sprekend" werden bekeken zonder dat iemand neiging tot enige scherts vertoon de. Dit op zich zelf reeds zeer belangwek kende aspect van het filmjournaal liet de oud-minister prof. dr. G. van der Leeuw in zijn praatje over de betekenis van de nieuwsfilm met zoveel andere buiten beschouwing. De spreker wilde zijn gehoor op deze feestdag blijkbaar iedere geestelijke ver moeienis besparen en groef niet dieper dan de dikte van het voor de productie van zijn onderwerp onontbeerlijke celluloid. De stel ling, dat de betekenis van het filmjournaal vooral gelegen is in de „ongemerkte, ge stadige versteviging van de nationale ge voelens van de toeschouwers" leek velen eexx weinig eenzijdig, afgescheiden van de vraag of na de jongste ervaringen met de massa-propagandamiddelen een woord over paasverrassing Electrische schoorsteenklokken vanaff 18. Herenpolshorloges met een jaar garantie vanaff 37.50 IM a M barteuorisstraat 2 rvapi haarlem telefoon 13004 haar plaats ware geweest. Hoe het ook zij, de gasten hebben daarna met niet minder genoegen kennis genomen van de beide banden die Polygoon in de vandaag begonnen vertoningsweek in x-ou- latie bx-engt, waarvan „Neerlands Nieuws" met een boeiende climax de ontwikkeling van het jubilerende bedrijf in een strak volgehouden x-hythme in beeld bréngt. Vervolgens heeft de leiding van Poly goon in „Di-eefzicht" heel wat handen ge drukt van mensen die him gelukwensen kwamen aanbieden. Daaronder waren dr. Vroom als vertegenwoordiger van de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, jhr. mr. J. W. Roëll namens de Commissaris der Koningin in Noordhol land, wethouder W. F. Happé voor het Haarlemse gemeentebestuur en een lange reeks prominenten uit de filmwereld, waaronder tal van pioniers. In Nijmegen werd ruim 2 jaar geleden een postauto leeggehaald In de avond van 8 Januari 1948 wei'd voor het hulppostkantoor aan de Daalse- weg te Nijmegen een postauto door onbe voegden weggereden, toen de postbeambte even in het kantoor was. Enige uren later vond men de wagen in de bossen terug. De inhoud ter waarde van f 22.000 was echter verdwenen. De Nijmeegse recherche heeft dezer dagen drie verdachten, een 35-jarige en een 53-jarige Nijmegenaar en een 34- jarige Bussummer, aangehouden. Een vier de verdachte, een 48-jarige Amsterdammer, was reeds in arrest wegens een diefstal el ders gepleegd. Koor Katholiek Haarlem GOODOOOOOQGOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOOQQQOGOG (Adv.) Stalin kwam niet aan de telefoon Sportuitwisseling Amerika Rusland interesseerde hem niet De heer Raymond Dumont, president van het Amerikaanse nationale baseball-congres en een even verwoedsigarenroker als Churchill, heeft met Moskou getelefoneerd in een poging om Stalin over te halen zijn toestemming te verlenen voor een Ameri kaans-Russische sportuitwisseling. Veertien dagen geleden had hij een brief gezonden aan Stalin waarin voorgesteld werd dat Amerika twee sterke baseball- teams naar Rusland zou zenden en dat twee van de beste Russische voetbalploegen naar de Verenigde Staten zouden komen, hetgeen naar zijn mening zeer zeker een gunstige uitwerking op de betrekkingen tussen beide landen zou hebben. Een on derlinge uitwisseling van het voortreffe lijkste waarover Amerikanen en Russen op sportgebied beschikken zou dus ongetwij feld aan de wederzijdse goodwill ten goede komen, dacht de heer Dumont. Zijn brief bleef echter onbeantwoord, evenals een later gezonden telegram. De heer Dumont besloot toen te proberen de zaak mondeling aan Stalin voor te leggen. Inderdaad kwam Moskou aan de lijn, en de heer Dumont nam zijn sigaar uit de mond. Helaas, ging het gesprek niet door, want de Amerikaan moest vernemen dat Stalin, naar een zeer beleefde telefoniste meedeelde, geen gelegenheid had aan het toestel te komen. Gisteren is in de goederenloods van het station te Breda een brand uitgebroken. De loods brandde geheel uit. - Een overzicht van de ruïne. Bloembollenteelt op Texel heeft vooroorlogs peil bijna bereikt De bloembollenteelt op Texel begint weer op te leven. Het vooroorlogse peil is nagenoeg weer bereikt. Van de soorten, die er gekweekt worden, staat de narcis van Sion met haar dubbele bloemen er weer voortx-effelijk bij. De veilingen in Neder land hebben een aparte rubriek voor Texelse ^Dubbele van Sion" en elke vak man in de bollenstreek weet de Sions van Texel direct aan te wijzen. Texel is vrijwel de enige leverancier van deze dubbele narcis. De prijzen zijn dan ook bijzonder hoog. Voormalige paardentramremise in de hoofdstad in vlammen Dondex-dagavond omstreeks zeven uur is de voormalige remise van de paardentram in de Tweede Leeghwaterstraat te Am sterdam, waarin thans een draad- en ve- renfabriek is gevestigd, vrijwel uitgebrand. Monteurs, die in een garage er naast werk ten, zagen uit het gebouw rook opstijgen. Zij waarschuwden de brandweer en dron gen toen de fabriek binnen omdat zij wis ten. dat er een aantal zuux*stofcylinders in het gebouw lag. Deze zijn door de brand weer natgespoten en naar buiten gedra gen. De benedenverdieping en een deel van de bovenverdieping brandden uit. De oor zaak is vermoedelijk kortsluiting. De brand begon namely k in de electrische schakel kast van het gebouw. Slibzuiger van 500 ton vaart op eigen kracht naar Indonesië Uit de Rotterdamse haven is in de afge lopen nacht op eigen kracht naar Indone sië vertrokken de eerste voor rekening van de Indonesische regering bij Smit's scheeps werven te Kinderdijk gebouwde slibzuiger, de „Madoex'a" groot 496 b.r.t. De zuiger wordt gedreven door twee Dieselmotoren en is uitgerust met radiotelefonie. De slib zuiger, die bestemd is voor de haven van Tandjong Priok, is met twaalf koppen be mand. Het voornemen bestaat eex-st in Gi braltar en daarna in Port Said te bunkeren. De overtocht zal enige maanden in beslag nemen. Minister Mansholt bezocht de Biesbosch Minister Mansholt heeft Donderdag een bezoek gebracht aan de Biesbosch. De tocht werd gemaakt met een jacht van mr. T. Heere, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. In Raamsdonksveer kwam het gezelschap bijeen, om van daar te ver trekken naar verschillende grote landbouw bedrijven en verkavelingen. Ook is een be zoek gebracht aan de aalscholverskolonie(in het zgn. „Gat van Slek". De tocht eindigde in Wei-kendam, waar een haven in aanleg is. De minister toonde grote belangstelling voor de verschillende problemen van de Biesbosch. „Marcus Passie" van Perosi en „Stabat Mater" van Verdi De wex-ken van de Italiaanse priester- componist Don Lorenzo Perosi, aan rooms- katholieke kerkzangers welbekend, komen slechts zelden op de programma's van openbare concerten voor. Ten aanzien van deze kerkelijke composities is de apprecia tie blijkbaar anders dan voor de geestelijke werken van grootmeesters der toonkunst, die hei-haaldelijk door koren bestudeerd en uitgevoerd worden. Zo kon het gebeu- ïen, dat de Marcus Passie van Perosi nrim vijftig jaar na haar ontstaan (1897) voor het eerst in Nederland tot uitvoering kwam op het concert, dat door het Koor Katho liek Haarlem gisteravond in de Gemeen telijke Concex-tzaal onder leiding van de dirigent Albert de Klerk werd gegeven. Een beschouwing over het werk heeft men in ons blad van Vrijdag 24 Maart kun nen aantreffen. Dit verslag kan daarom speciaal op de uitvoering en op de indruk daarvan gericht worden. Als voox-naamste impressie zij hier dan allereerst de voortvloeiende stroom van melodieën en harmonieën genoemd, die vrijwel voortdurend een sfeer van stille droefheid schept. Tal van muzikale invloe den laten zich gelden, maar bij het be schouwen van de vex-werking van deze in vloeden ontkomt men niet aan de indruk van bepex-ktheid van componeer-capacitei- ten. Dit betrof eveneens de instrumentatie, die weinig uitdrukkingsmogelijkheden biedt. Er ligt over deze Marcus-passie een te grote expressie-eenvormigheid, die slechts een enkele keer (de Gevangen neming) overtuigend wordt doorbroken. Een merkwaardige plaats neemt het koor in het werk in. In het eerste en tweede deel heeft het naast de Verhaler ook een vertellende taak en pas in het derde deel kan men spreken van esn «nsequente koorbehandeling door de opdracht tot het zingen van de turbae en het slotkoor. Wat aan de uitvoering van deze Marcus- passie haar geprononceerde karakter ver leende, was de volstrekte handhaving van de geest van het werk. Men herkende hier in de eei-bied voor de muziek, maar nog meer het besef van de gx-ootheid van het Lijdensdrama, dat de dirigent richting gaf bij zijn herscliepping, een besef dat blijk baar ook op de zangeressen en de zangers van het koor was overgegaan. De tenoren zongen in het mannenkoor van het derde deel wat geknepen, maar overigens kon men de koorklank roemen om zijn gaaf heid, ook daar waar bij uitzondering een toegeven van de componist aan dramatische uitdrukking een groter klankvolume kan worden toegestaan. De bariton Lucien Louman vertolkte waardig de Christus-partij. De „verhaler", de bas Frans van der Ven, had verschil lende goede ogenblikken van sonoor zingen en verder moet melding gemaakt worden van een zeer verdienstelijk gezongen tenor solo door een nietgenoemde zanger. Op deze avond kwam nog een andere Italiaanse compositie tot uitvoering: het Stabat Mater van Verdi en door deze ver tolking werd overduidelijk de onderge- geschikte plaat3 van Perosi's muziek ten opzichte van deze geniale treurzang aan getoond. Hierin geen zweem van uiterlijk heid door klankenweelde. Elke toon dient tot directe expressie in volmaakte eenheid met het woord. Een aangrijpende mense lijke reactie, dit Stabat Mater, met zijn verstilde, maar ook uitlaaiende smart, met zijn uitdrukking van angst en hoop op ver lossing. Al deze facetten van bewogenheid waren in de voortx-effelijke vertolking door het koor te horen. Een buitengewoon kunst- zinnig-religieus slot van de avond bereikte Albert de Klerk hiermede, waarvoor hij niet alleen kon rekenen op de ambitie van het kooi-, maar ook op de uitstekende mede werking van het orkest der H.O.V. P. ZWAANSWIJK.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5