Mr. P. J. OUD Fa. C. doorwegen gaat vriesinstallaties bouwen voor visfilets THALIA Jiex Jiïeatet Hfi. de Jianinq KENNEMERLAAN I Luistert Hedenavond Voorjaars-zandstormen bezorgen de tuinders handen voi werk Betere Kleding is de Rooij's Kleding Castricum Heemskerk Visserij-varia \'éjk „31 Maart 1950 Twintig millioen voor een moderne industrie -lezerij is een belangrijke factor 1)5 j in iiet visserijbedrijf van Noor- Weliswaar bedraagt de productie eJ1 vis niet meer dan ongeveer °n totale visaanvoer, maar de ont- '}F( "."-„prkeei't nog in het beginstadium. H chnick op zichzelf vindt er echter Df schillende doeleinden toepassing, roof vede ijsproductie voor de vissei-s- V!°v00r de verpakking van verse vis -al voor de opslag en distributie 0 dc voor koelopslag van verse vis, klip- 0 ezouten vis, voor het vervoer over rieag er zce van bevroren producten, fjdits meer rij. de behoeften aan ijs werd vroeger ihoots voldaan door de levering van jjs dat in Noorwegen in een !S'1"1 Ie winter wel in voldoende mate op f meeste plaatsen langs de kust wordt '«Ldmerd». Kunstijs werd tot na we- Mnorlog I niet in belangrijke mate ge- «kt Natuurlijk ijs is veel goedkoper dan tijs maar er zal goed moeten worden ^op'de zuiverheid van het water. de havenplaatsen heeft men speciale Wieken opgericht voor het bevriezen en 'oelkamers opslaan van aas. Een aantal Lr fabrieken heeft ook koelruimten voor JWren haring en voor in ijs verpakte We vis. Vóór de oorlog waren er al vele jfLen voor het bevriezen van haring *LS de methode van Nekolai Dahl. Ook f-Vmen zij n°S de meerderheid, maar Jr capaciteit is niet altijd groot genoeg. Het Noorse Directoraat van de Visse- ■Sen werkt daarom plannen uit om het vd te voorzien van moderne inrich ten voor de bevriezing van visfilets. Ce plannen zullen 20 millioen kronen ;!Sn' Grootte en outillage der inrich- t zullen verschillen naar gelang der handigheden. Sommige zullen wor- bestemd voor practisoh iedere arm van visverduurzaming, zowel als v»r verpakking van verse vis, produc- van bevroren visfilets, opslag in ioelkamers, inzouten, productie van levertraan, vismeel en ijs, koelopslag van aas, verse vis, enz. Bij de beoordeling van de vooruitzichten 3 een ontworpen bevriezingsinrichting nor de filetproduct ie, moet men met vele fcscjen rekening houden. Een vriesijsin- htie op iedere geschikte plaats aan de Ie plaatsen zoals sommigen voor- a zou verkeerd zijn. Teneinde in t |e zijn zo'n inrichting te bouwen en te jesteren volgens rationele richtlijnen, is EKkere minimumgrootte vereist. Een hiiagmet een fileercapaciteit van 5-10 «r 24 uren is van een grootte, die de rÈclie economisch verantwoord zou 'san. Als gevolg van de bijzondere aard r.Yoorse visserij is het aantal vissers plaatsen, waar een dergelijke inrich- 3ran deze capaciteit kan worden opge- éiom gedurende een redelijke tijd van !f jaar in bedrijf te zijn, beperkt. Alle aangevoerde vis is namelijk niet ge- Éi! voor bevriezing; 30—50 wordt ge- Bialijk uitgeschoten en bestemd voor an te doeleinden. Een vissershavenplaats, inrminder dan 2030 ton vis per dag Bi aangevoerd in ten minste ,100 dagen te jaar, is te klein voor een economische agitatie van een moderne vriesinrich- MARKTBERICHTEN 30 Maart 1950 Besommingen ÜM 25 Flamingo 17.540 SCH 7 5450; SCH 50 28Ó0; KW 4030. ÜK 249 47; IJM 213 465. Aanvoer IJl kisten tarbot en tong. 15 kisten tong- ik- en schartong, 30 kisten poon, 100 kisten éiys, 280 kisten wijting, 330 kisten schar, ïbs-er. wolf, 520 kisten schol, 30 kisten M, 150 kisten koolvis, 160 kisten kabeljauw, iblen leng, 350 kisten makreel, 410 kisten ash'arin§i Totaal 2600 kisten. Prijzen Eeilbot 2,35—1,65; gr. tong 1,951,85; gr.m. 1,901,85; kl.m. tong 21,80; kl. tong •1-1,38; kl. tong II 0,88—0,80; tarbot I per kg. Tarbot II 73—72; tarbot III 67; tarbot IV tongschar 56—51; schartong 19—16; gr. Efl 49-43; gr.m. schol 52—51; kl.m schol Hk5; kl. schol I 48—19,50; kl. schol II KM; schar 20—4; bot 10—6,50; makreel Hiv. haring 11,50—8,20; ham 66; gr. schel- »«-31; gr.m. schelvis 40—35; kl.m. schel- /.J-36; kl. schelvis I 4032; kl. schelvis •SM—9,90; wijting 16—7,20; poon 9,80—8; -;M 30; kl. koolvis 18.30—16; kl. koolvis gul 27—19; m gul 26—15; kl. MW. per 50 kg. öbeljauw 150—53; gr. wolf 57—53: gr. «WS 36—31; gr koolvis wit 58; gr. leng per 125 kg. jjkt theater met de beste films) Vertoont Vrydag 8 uur, Zaterdag en wndag 7 en 9.15 uur S«an Hayvvard - Robert Preston TULSA De roman van een oliestad in TECHNICOLOR' ka opwindend verhaal uit de opwin- ™to dagen van Amerika, beheerst de wereld, maar een vrouwenhart is sterker! Toegang 14 jaar •laandag, Dinsdag en Woensdag 8 uur Ingrid Bergman Pencer Tracy - Lana Turner in net grandioze filmwerk P'; SEKYU ei Mr. HYDE trouwen deden zijn begeerten ontw.aken Ziil gij Jekyll of Hyde? Mens of duivel?! Alléén toegang boven 18 jaar matinee 3 uur vertonen wij «oren-film ALADDIN IN BAGDAD. 91 sprookje voor jong en oud! voor Halij 31 MAART %.2d' UUr: -Tulsa, de roman van,, een Ul^i--Gebroken belofte". ZATERDAG 1 APRIL «alfa n 1 AfBlt- Èn e'ii en 915 uur: Als Vrijdag. 9d5 uur: Als Vrijdag. !;r'Sizar D s s tel'^ke Be,angen' 15—23 ting. De bouw- en exploitatiekosten dalen namelijk procentueel met cle grootte van de inrichting. Aan de andere kant moeten transporten van enige duur worden ver meden. De kosten zouden te hoog worden en de kwaliteit van bet product zou er on der lijden. Ideaal zou zijn, wanneer de in richtingen nagenoeg al haar grondstoffen direct van de vissersboten op eigen aanleg- kaden zouden ontvangen; concentratie van de visserij (door het aantal en de toemen- de grootte van de visserijcentra te vermin deren) is dus de aangewezen weg. De groeiende industrialisatie van de verduur zaming van vis zal ongetwijfeld de ontwik keling in deze richting vei'snellen. Zij is reeds begonnen als gevolg van de betere haven-outillage. „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden t/m Woensdag a.s. De levensgeschiedenis van een man, een meisje en een wonderpaard. GEBROKEN BELOFTE met DON AMECHE Grondstoffenaanvoer Donderdagmorgen is voor de papierfa briek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweedse s.s. „Dagmar Bratt", dat van de Zweedse haven Gothenburg een lading van ruim 1400 ton houtstof aanvoerde. Een groot deel hiervan is bestemd voor een zusterfabriek. 12i Jmfileum» Aanbieding Van 31 Maart8 April bieden wij U als Jubileum Geschenk voor elke f 10.die U bij ons besteedt, aan: 1 prachtige zakdoek (verkoopwaarde f 0.95) ,10% korting op zelfbinders 10% korting op hoeden Medische verzorging tijdens het weekeinde I Dokters In spoedgevallen zijn van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Neder landse vereniging tot bevordering van de geneeskunst van Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen: C. de Jonge, Ka naalstraat 254, telefoon 5652 en J. Mac. Daniël, Genestetlaan 4, telefoon 4203. Voor de niet aangesloten doktoren neemt, waar de arts: W. Ant. Oepts, Zeeweg 295, telefoon 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door apotheek Ledeboer-, Kennemerlaan, 102, telefoon 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, telefoon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagavond 6 uur af tot Zondagavond 11 uur heeft de arts: C. de Witt Hamer, Vondellaan 60, tel. 3969. Verloskundige Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43, Velsen-Noord. Apotheken Zondags- en nachtdienst heeft apotheek Reindersma, Geelvinckstraat 112, telefoon 3883 en Duinwijk Apotheek. Populieren laan 44, telefoon 3388. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, telefoon 8570 te consul teren van Zaterdagmiddag tot Maandag morgen. Apotheken De Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, telefoon 8249. „Groot alarm" bleek binnenbrandje Omstreeks half zes rukte de Velsense brandweer Donderdagmiddag met groot materieel uit, als gevolg van een melding dat de fabriek van de firma F. Brammertz en Zoon aan de Velserbrugweg in brand zou staan. Inderdaad wolkte de rook uit de ramen van het bedrijf, maar toen de brand weer de vuurhaard had ontdekt, bleek er sprake van een binnenbrandje te zijn, dat met enige emmers water bedwongen kon worden. Een stuk van de vloer en een hou ten schrot werden vernield. Men vermoedt, dat een achteloos wegge worpen peukje sigaret een bezem in brand heeft gestoken, die op zijn beurt de vloer deed schroeien. Zakenjubileum in de Kennemerlaan Vele zakelijke relaties en vrienden van de heer Ph. de Koning zijn Donderdag middag naar het pand Kennemerlaan 24 gekomen om hem te complimenteren met het 12%-jarig bestaan van zijn zaak. De heer de Koning, die behalve actief midden stander ook een de© „motoren" van het Zakencentrum Kennemerlaan is en als secretaris van deze organisatie vele na oorlogse acties hielp voorbereiden, kreeg ook als zodanig de nodige felicitaties in ontvangst te nemen. Vele bloemstukken sierden de winkel. SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 30 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Coen van Newcastle. Batavier III van Karlsham. Dagmar Brath van Gothenburg. E. M. Dalgas van Bilbao. Julius Rutger van Hambui-g. Kieldiep van Blyth. Simplon van Newcastle. Heelsum van New Orleans. Rijnstroom van Londen. Peter van Hamburg. Jessie Maersk van Bilbao. Goldfinch van Londen. Vertrokken zijn: British Endurance naar Yarmouth, Walcheren V naar Calais. Mër- cur naar Malmö. Wikla naar Antwerpen. Pollux naar Rotterdam. Inger naar Antwer pen. Schwanser naar Goole. Batavier III n. Rotterdam. Niobe naar Rotterdam. Finn n. Londen. Brandaris naar Londen. Egret naar Manchester. Hans Bokhoven, naar Gdynia. Ridderkerk naar Antwerpen. Simplon naar Emden. Eemstroom naar Londen. Aegir naar Rotterdam. Susa naar Alexandrie. Ary Schef- fer naar Le Havre. De heer J. Menzel jubileerde bij Van Gelder Bij Van Gelder Zonen N.V. Papierfa briek was het Donderdag de heer J. Men zel, die zijn vijf-en-twintig jarig jubileum in de cellulosefabriek herdacht. De jubilaris, die thans reserve onder- kookmeester is, werd 's morgens op het directiekantoor ontvangen. Ir. A. J. Allan bracht hier in tegenwoordigheid van ir. G. A. Schoonkind, hoofd der cellulosefabriek, de gelukwensen van de plaatselijke direc tie over, waarbij de jubilaris de gebruike lijke enveloppe ontving. Ook kreeg hij een schriftelijke felicitatie van de hoofddi rectie. Ir. Schoonkind sprak vervolgens zijn waardering uit voor de jubilaris, wiens plichtsbetrachting culmineerde in de pro moties van proevenmaker in cle cellulose fabriek lot proevenmaker bij de mono- sulfietbereiding en tenslotte sedert enige jaren naar de functie van onderkook- meester. Een huldiging van het .bedrijf bleef achterwege, maar de jubilaris kreeg deze thuis. Een deputatie van het personeel der cellulosefabriek schonk hem een fraaie huiskamerlamp en een bloeiende plant. Van de vereniging „Weduwensteun", waarvan de heer Menzel de financiën be heerst, kreeg hij een bloemenmand aan geboden. Nieuwbouw aan de Wijkerstraatweg Door de aannemersfirma H. Ribberink uit Soest is Donderdagmorgen een aanvang gemaakt met de bouw van een groot win kelpand met twee bovenwoningen voor re kening van de Coöperatieve Verbruiksver- eniging „Kennemerland". Aan de Wijkerstraatweg tegenover het Stratingplantsoen is men begonnen met het uitzetten en het uitgraven van de grond voor de funderingen. om 20.05 uur naar Hilversum I opent de Algemene Vergadering van de VOLKSPARTIJ VOOR VRIJHEID EN DEMOCRATIE HOOGOVEN-DUALMEET TUINDERSPROBLEMEN Handbaloverwinning van 14-7 op Ripperda In de tweekamp tussen Hoogovenstaten en Het Gevleugelde Wiel (Ripperda-ka- zerne) te Haarlem heeft „IJmond" in de Donderdagavond gespeelde handbalwed strijd op „Watervliet" tegen het Ripperda- elftal de overwinning voor de vereniging Hoogovenstaten veilig gesteld. Nadat Woensdagavond de stand na de derde dag 75 in het voordeel van de gastvrouwe was en handbal, tafeltennis en hersengymnastiek nog een mogelijk gelijk spel inhielden, maakte „IJmond" aan alle Haarlemse illusies een einde door Ripper- da met 147 te verslaan, zodat de stand 85 werd, die dus niet meer kon worden ingelopen. De handbalontmoeting is een wedstrijd geworden, met drie karakteristieke ge deelten. Een alleszins mooie wedstrijd met vaak vlugge aanvallen, waarin goed com binatiewerk werd vertoond. Ripperda tel de weliswaar verschillende prima spelers, doch de overwinning kwam bij IJmond door hoofdzakelijk beter ploegverband. Bovendien miste Ripperda de bij handbal onontbeerlijke snel reagerende schutters, die overigens in doelman Böhm hun man netje vonden. De wedstrijd bestond uit een snel begin, een langzamer middenstuk en een vuurwerk tot slot. Ripperda opende de aanval, waarbij bleek dat de ploeg een rappe voorhoede had. Maar ook IJmond weerde zich en snel volgden twee doelpunten elkander op, waarna Ripperda tegen scoorde. Direct daarop was het 31 en met bliksemsnelle combinaties liep IJmond uit tot 51. Toen leek de fut er uit; de achterhoede hield cle dekking niet vol en nog voor de rust werd het 54. Ook na de hervatting bleef IJmond aanvankelijk beneden haar kun nen, zodat spoedig de gelijkmaker kwam. (55). Toen laaide het vuur bij IJmond op en de voorhoede trok met snelle com binaties ten aanval. De Ripperda-achter- hoede werd uit elkander gespeeld en doel punten ontstonden aan de lopende band. De veilige, en grote voorsprong kon Rip perda echter slechts inlopen door nog tweemaal te scoren, waardoor de eind stand 147 werd. Denksporten De dammers wonnen met 106 en de schakers een combinatie van leden van de beide Hoogovenstaten schaakclubs „Kijk Uit" en H.O.S.C. met een minimaal ver schil van 4 1/23 1/2. De gedetailleerde schaakuitslagen luidden; J. Groot-W. Berk hout 1/21/2, P. de Boer-L. Bilder 01, De Verstegen-H. Swints 10, J. v. Nieuw- kerken-G. Klerk 10. P. Siebers-F. Bom 10, P. Jansen-H. Lasscher 01, J. Bun- nink-P. Schaam 01, H. Soeteman-J. Geyselaar 10. Strawberries speelt bekerwedstrijden Het eerste dameselfta! komt voor de Dr. Exalto-beker uit tegen B.D.H.C. I, de ver moedelijke kampioene van het Westen. Het ziet er naar uit dat de eerste klassers zich voor de halve finale zullen plaatsen. De Bloemendaalse dames verschijnen met in valsters. De reserves spelen in Heemstede mee in de B-afdeling van het tournooi om de Ken- nemerlandbeker. Ook het eerste dames elftal komt hiervoor op Schoonenberg in het veld en wel in de A-afdeling. De dames van het eerste elftal maken een goede kans 'óm de beker dit jaar in hun bezit te nemen, daar de andere zes verenigingen ook promotieklassers of twee de klassers zijn. Voor de reserves zal het moeilijker worden een goed figuur te slaan temidden van de andere verenigingen. Het eerste herenelftal speelt eveneens in de kwart finale en wel om de Amsterdam beker tegen Be Fair. De Bussummers ko men in de eerste klasse uit en mogen in staat geacht worden de Velsenaren de baas te blijven. Weten deze het echter tot een gelijk spel te brengen, dan bekeren zij nog een ronde verder. De reserves gaan naar Wormerveer om Kraaien II te ontmoeten. Voor beide ver enigingen staat er niets meer op het spel bij deze competitiewedstrijd en er mag dus op een genoeglijke krachtmeting ge rekend worden. Strawberries III komt voor de J. Tres- ling-beker in het veld en krijgt in B. M. H. C. 5 een geduchte tegenstander. Toch mag er op een Velsense overwinning ge rekend worden. H. I. C. IV-Strawberries V wordt waar schijnlijk een overwinning voor de Am sterdammers. Winkelgalerij is uitgebreid De heer P. H. Fleuren, die Donderdag middag zijn nieuwe drogisterij aan de Wij kerstraatweg als vierde grote zaak aan de winkelgalerij voor het publiek kon open stellen, is eindelijk na de moeilijke jaren van evacuatie weer op vaste grond aan geland. De nieuwe zaak, die uiterlijk geheel aansluit bij cle reeds bestaande winkels, werd ontworpen door het architectenbu reau Wentink en gebouwd door de heer D. J, M. Hienkens te Beverwijk geeft winke lier en gebruiker een maximum aan com fort. Bij. de officiële opening waren 's mor gens tal van personen uit de zakenwereld aanwezig. Op het voormalige „Kikvorsch-terrein" aan de voet van de Heerenduinen wordt met man en macht gewerkt aan de bouw van een nieuw stukje Velsen. Gemiddeld wordt hier één huis per dag gebouwd. Tal van bestrijdingsmiddelen Wanneer in het voorjaar het zonnige, droge weer vergezeld gaat van harde wind, dan zijn de „zandverstuivingen" in Kennemerland spoedig aan de orde. Wanneer de wind tot stormkracht toe neemt zonder dat het regent, moeten al lerlei voorzieningen worden getroffen om schade aan gewassen tot een mini mum te beperken. De millioenen zandkorreltjes die door de wind worden opgenomen vormen stof wolken, die de gehele streek in een grijze nevel hullen. Al die gronddeeltjes slaan tegen de gewassen op het veld en beuken de huidjes van de plantjes stuk. Het ge was ziet er na enkele uren reeds zwart en verdord uit. De hoeveelheid grond, welke op deze manier cloor de wind wordt verplaatst, is enorm. Door deze grondver plaatsing worden de kiemende planten en zaden blootgestoven of weggevaagd. Grep pels en sloten worden volgestoven en het regenwater kan als gevolg daarv.an niet worden afgevoerd. Een andere, niet direct zichtbare schadelijke werking van het stuiven is dat de structuur van de gx-ond door de zanddeeltjes geheel wordt bedor ven. Deze slechte structuur beïnvloedt de plantengroei nadelig. Niet dan na een her nieuwde bewerking is deze grond weer vruchtbaar te maken. Tot slot willen we nog het onder zand stuiven van oogstbare producten noemen, als spinazie, kropsla, enz. De schade, welke op één dag kan worden aangericht, is niet in geld uit te drukken. Het spreekt, van zelf, dat de tuinder het stuiven op allerlei manieren tracht te voorkomen en daar- Kamgaren-, Cheviot- TweedcQstuums Dames-, Heren-, Kinder- regenkleding o.a Gabardine Egyptisch linnen en gummi Tweedjassen Jongenspakjes met plusfours of lange broek Sportcolberts Kamgaren- en Tweedpantalons Sport- en Wind jacks Khaki of katoenen jongenspakjes piccoiopakjes en jasjes 1-6 jaar Dit alies in grote sortering bij het IJ muider Kleding Magazijn OOSTERDUINWEG 33, IJMUIDEN-O. TELEFOON 4071 v/h Briniostraat en Driehuis Een half jaar onderlinge competitie van „Bricas" De 26e drive van „Bricas" leverde een kleine overwinning voor het koppel G. LuteB. Tromp op, dat met 149'/2 punt juist twee punten boven het aantal van de dames BakkerPeters en drie punten boven het koppel v. d. Woord-nV. d. Woude bleef. De leiders kwamen met 143 punten op de vierde plaats, waardoor het koppel Van KleefKossen thans 793 punten bezit. KlaasseMorelis behaalden 139 punten, waarmee het team de 6 e plaats in deze drive bezette en in de totaalstand de 2de plaats blijft behouden met 3469 punten. Op de vijfde plaats in deze drive kwam het koppel van LunenZonjee, dat 141% punt kreeg en in cle totaalstand de 9de plaats heeft met 3258 punten. Het winnende koppel bezet in de totaal stand de 10de plaats met 3244 punten, ter wijl de dames BakkerPeters met 3221 punten op de 16e plaats staan. Terug naar Gethsemane Onder regie van de heer B. Jansen voer den jongeren van de „Bosbeek" te Heem slede het passiespel „Terug naar Gethse mane" van Gabriël Smit op in cle zaal Roo- zendaal te Castricum. Het spel, dat het gehele gebeuren in de lijdensweek voor de geest roept, maakte op de aanwezigen diepe indruk; de rollen werden dan ook goed vertolkt. Het stuk is in de verhaaltrant gehouden met sterk meditatieve teksten, die niet na laten te imponeren door hun rust en hun vaak visionaire kracht. Deze avond slaagde volledig; een waar dige en sfeervolle culturele gebeurtenis voor Castricum. voor dienen in de eerste plaats de hagen. Deze bomenrijen zijn dwars op de wind richting geplaatst en zijn daardoor in staat de ergste windkracht te breken. Toch is de tuinder er hiermee doorgaans niet. De bomen alleen kunnen het stuiven namelijk niet afdoende voorkomen. Men wendt daarom nog meer middelen aan om het stuiven tegen te gaan. Dit kunnen directe of indirecte bestrijdingen zijn. Directe bestrijdingsmethoden Tot de directe bestrijding behoort het ruw laten liggen van de grond na cle be werking ervan tot de zaai- en planttijd. Ook hoge, snelgroeiende «tussenteel- ten, zoals haver, rogge of tuinbonen tus sen het gewas te laten groeien verdient aanbeveling. Een ander middel is het be dekken van het veld met riet, het inste ken van stro, het uitleggen van rijshout, het bedekken van de grond met mest, het uitstrooien van verdunde koegier, het strooien van vocht aantrekkende kunst meststoffen, of het uitstrooien over de grond van oude plantenresten. Daarnaast zijn er dan de indirecte be strijdingen. Hiermee worden die bewer kingen bedoeld, welke na verloop van tijcl aan de grond meer „pakkende" eigen schappen geven, waardoor de wind min der vat krijgt op losse gronddeeltjes. Deze bewerkingen bestaan, naast het planten van hagen, uit het opvoeren van het humusgehalte door stalmest, compost of groenbemesting in de grond te brengen. Hierdoor wordt, de vochthoudendheid van de grond verbeterd.en het bacterieleven in de grond bevorderd. Voorts kan door het breken van de vaste lagen in de on dergrond het water beter opstijgen, waar door de grond vochtiger blijft. In de laatste tijd is er' een nieuwe be- strijdingmethocle bijgekomen. Deze be staat uit het opvoeren van de grondwa terstand op bedrijven, waar men over een bevloeiingsveld geschikt. Op het voor- en nadeel van de hagen op de groei der gewassen willen we 'in een volgend artikel nog eens terugkomen. Auto botst tegen huis De auto van een groentenhandelaar uit Amsterdam wilde Donderdag de Gerard van Assendelftstraat inrijden, toen van tegenovergestelde richting een autobus naderde. Om een botsing te voorkomen de groentenhandelaar reed snel gooide hij het stuur om, waardoor hij in aanraking kwam met de omheining van een tuintje om tenslotte tegen de voorgevel van een timmermanswerkplaats terecht te komen. De gevel werd hierdoor ontzet. Een fiets, welke tegen de werkplaats stond, was dooi de botsing totaal vernield. Een uit Amster dam gebelde takelwagen, sleepte cle auto huiswaarts. De politie is ongeveer drie uur met deze zaak bezig geweest. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Rectificatie. In een bericht van Don derdag werd melding gemaakt uan het feit dat de Sumatra .waarschijnlijk te Yarmouth zou lossen. Dit moest Grimsby zijn. Inmiddels is komen vast te staan, dat de lossing niet in Engeland plaatsvindt De Sumatra komt voor de Zaterdagmarkt naar IJmuiden met 1750 kisten. m Aanvoer en prijzen. Drie loggers, een trawler, en een vloot van kotters brachten Donderdag een „markt vol vis". De rond- visprijzen bewogen zich nog steeds in da lende lijn. Ook in de fijnvissoorten was een dalende tendenz waar te nemen. Tarbot noteerde 1.90 tot 1.75, ijlbot 1.95 tot 1.80. Grove scholsoorten waren prijs houdend, mede door de zeer geringe aan voer. De kleine platvis bleef iets boven de opvangprijs; enkele partijen stonden lager genoteerd. Voor kabeljauw was weinig animo, mooie regels „uitleggers" gingen voor 56 per regel van de hand. Deltra binnen. De Pool Deltra is na een afwezigheid van i-uim drie maanden te IJmuiden binnengekomen, na een lang durig verblijf in Gdynia en Stettin waar het schip voor ketelreparatie heeft gelegen. Voor er weer gevaren kan worden moet eerst voor verdere ketelreparatie te Am sterdam worden gedokt. Vandaag. De aanvoer der Vrijdag markt wordt verzorgd door enige schuitjes en een enkele logger. Een dag met wat minder aanvoer (vooral vandaag) zal geen kwaad kunnen, door de aanvoeren der laatste dagen meer dan voldoende zijn geweest. Weer naar zee. De Zwarte Zee en de Norma Maria zijn Donderdagmiddag weer naar zee vertrokken. Zweed brengt makreel. De Zweed „Stat" kwam binnen met eeri lading ma kreel, voor een IJmuidense handelaar. De vis is voorlopig in het koelhuis opgeslagen. De export naar België is vrijwel ge heel stopgezet. Daar tot heden belangrij ke partijen kabeljauw r.aar België werden afgezet was het al direct in de prijs merk baar, die flink terugliep. Voorlopig niet markten in Engeland. Over het markten in Engeland vernemen wij nader dat Engeland momenteel ook met vis wordt overvoerd zodat de prijzen cok daar aanzienlijk zijn teruggelopen. Met het oog op de naderende feestdagen lijkt markten daar momenteel geen voordelen mee te brengen. Er zouden misschien enige lcggex-s kunnen lossen als zij voldoende gevraagde vissoorten kunnen aanbrengen zoals grove schol. Het grootste deel der vangsten bestaat echter uit klein goed, zodat de Engelse markt weinig perspectie ven biedt. De afslag op Goede Vrijdag. Op Goe de Vrijdag zal de verkoop in IJmuiden geschieden tot 10 uur. Er wordt derhalve aangeraden vroegtijdig te lossen om op tijd af te kunnen slaan. Op Tweede Paas dag is er géén afslag. Schroef verwisselen. De IJm. 316 „Kralingen" komt in verband met verwis seling van de schroef en dokking voor de Zaterdagmarkt.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 9