RIIEUMIN^/ Jubileumgeschenk der Beverwijkers al grofer dan zesduizend gulden „De Bickbar" Visserij-: varia De dood van dr. Leidekker Maandag 3 April 1950 WITTE KRUIS 75 JAAR Geanimeerde receptie in het Kennemer theater Een vlag met een wit kruis op een groen veld en de nationale driekleur aan de gevel van het Kennemer Thea ter vormden samen het teken dat de afdeling Beverwijk van de Noord hollandse vereniging „Het Witte Kruis" daar Zaterdagmiddag bijeen was om de dag te herdenken waarop 75 jaar geleden de afdeling werd opgericht. Het werk van deze vereniging is in de gemeente overbekend en het mooie badhuis aan de Baanstraat is een fier symbool van hetgeen door samenwer king tot stand gebracht kan worden. De voorzitter dr. M. H. A. Melchior heette op de receptie allereerst de leden van het hoofdbestuur der vereniging en de burgemeester en wethouders van Be verwijk hartelijk welkom. Het werkcomité werd gecomplimenteerd voor het succes dat het door hard werken heeft weten te bereiken. Ook de ere-voorzitter de heer C. Dingier Sr. mocht woorden van dank ontvangen. Vervolgens zette dr. Melchior uiteen dat door het grote gebruik van het badhuis deze installatie vergroot zal moe ten worden. Het grootste zorgenkind van de vereniging noemde hij echter de afde ling T.B.C.-bestrijding wier werk door de oorlog is toegenomen en door gebrek aan verpleegruimte nog altijd gehandicapt wordt. Desondanks zag de arts de toekomst der vereniging met goede moed in en hij hoopte dat het „Witte Kruis" nog veel werk zal mogen verrichten tot heil der be volking. Vervolgens liet de ere-voorzitter de heer C. Dingier Sr. op geestige wijze het verloop van de vereniging sinds haar oprichting de revue passeren, waarbij hij opmerkte dat in de beginperiode een tiental mensen het werk heeft aangepakt waar tegenover de vereniging thans ruim 2000 leden telt. Spreker besloot met de hoop uit te spre ken dat de jubilerende organisatie moge groeien en bloeien tot heil der gemeen schap. Namens het gemeentebestuur voerde de burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, het woord. Hij roemde de samenwerking welke er tussen het gemeentebestuur en de ver eniging heerst en vond Beverwijk 75 jaar geleden „zeer bij de tijd" aange zien hier volgens hem de eerste Witte Kruisvereniging in Nederland werd gesticht. De burgemeester memoreerde verder hoe de vereniging tot 1905 geen subsidies van gemeentewege ontving en dat in dit jaar begonnen werd een subsidie van f 25 toe te kernen, welk bedrag in de jaren 1914'18 aanzien lijk verhoogd is. Namens het hoofdbestuur van de Noord hollandse vereniging sprak een afgevaar digde de gelukwensen uit. Hij besloot met de mededeling dat door zijn bestuur een bedrag op de rekening van de jubilerende vereniging was overgemaakt. De voorzitter van het werkcomité de heer P. G. W. Stou- tenbeek achtte zich gelukkig dat hij dit werk heeft mogen doen en kon tot zijn ge noegen mededelen dat de Beverwijkse be volking reeds een bedrag van ruim f 6000 bijeen gebracht heeft. Daar de actie nog niet geheel is afgesloten zal er nog wel iets bijkomen. Spreker bracht vervolgens dank aan de leden van het werkcomité en hoop te dat het geld gebruikt zal worden ter uitbreiding van het Witte Kruis-werk. Na mens de moeders van Zuigelingenzorg die ook geld bijeen hadden gebracht, bood Zuster Slings een bedrag van f 85 aan, een geste, die door de voorzitter zeer op prijs werd gesteld. Dokter W. J. Royaards voer de namens de Beverwijkse huisartsen het woord, opmerkend dat in de verpleging niet de huisarts, maar hoofdzakelijk de verpleegzustershet werk doen, die hij daarom de „moeders van het gezin" noem de. Als laatste spreker voerde de concierge van het badhuis, de heer G. Walter namens het personeel der vereniging het woord en hij bood de voorzitter een electrische klok aan, welke in het badhuis een mooie plaats zal krijgen. Weer minder inwoning Zaterdag was het in de Elsink Sterk- straat in de omgeving van de Oostertuinen bij de 39 nieuwe woningen welke daar zijn overgedragen aan het bestuur van de R.-K. Woningbouwvereniging „St. Willebrordes", een drukte van belang. Met handkarren, driewielers, auto's en alles wat daarvoor geschikt was, kwamen de nieuwe bewoners met htm huisraad aangereden om deze wo ningen zo spoedig mogelijk in gebruik te nemen. Zo is dus weer een klein deel van woningtekort afgeknabbeld. het „Zoals de ouden zongen, piepen de jongen" Onder regie van de heer Gregouir heeft de juniorengroep van de HoogoVenstaten. athletiekvereniging Suomi, Zaterdagavond in de bovenzaal van veilinggebouw 't Cen trum een bonte-avond gegeven onder de titel „Zoals de ouden zongen, piepen de jongen". Het programma was vrij kort voorbereid, doch al bij het eerste nummer bleek dat er voldoende pit in zat. De jonge' dames De Blondina's die in Bever wijk reeds meerdere malen successen oogstten, gingen ook op deze avond niet zonder applaus naar huis en het optreden van de Suomi-juniorenband, onder leiding van de heer W. Vrenegoor, werd een aan zienlijk succes. Van de verschillende schetsjes noemen wij vooral „de Vissers" waarom danig werd gelachten. Daar het programma in een non-stop tempo werd afgewerkt en ook de jonge meisjes, die verschillende volksdansjes uitvoerden een dankbaar applaus mochten incasseren, kunnen de organisatoren op een geslaagde avond terugzien. Na afloop werd de regisseur verrast met een bouquet. Opsporing van jongetje verzocht De hoofdinspecteur van politie te Be verwijk verzoekt namens de ouders op sporing en terugbrenging van de 10-jarige Roelof Kalter uit Beverwijk, Munniken- weide 34, die Vrijdag uit de school niet thuis is gekomen. Zijn signalement is: 1.40 m. lang, blond haar, bleek uiterlijk, te schatten' leeftijd 8 jaar. Hij draagt een bruine windjack, een zwart gestreepte korte broek, grijze kniekousen, hoge zwar te schoenen en een gestreepte overhemd met korte mouwen. 20 TABLETTEN 3 5 ct Kampioensgevecht in de B.D.C. In de afgelopen week zijn dg wedstrijden om het persoonlijk clubkampioenschap van de Beverwijkse Damclub voortgezét. In de onderste regionen leverde Th. Kortekaas een goede prestatie door van H. Snel te winnen. De beste kans op het clubkam pioenschap heeft thans H. Diederiks, die omdat hij nog enkele wedstrijden achter in deze week driemaal speelde en daaruit vier punten wist te bemachtigen. De uitslagen van de afgelopen week luidden: Th. KortekaasH. Snel 2-0. Chr. Bakker J. de Vlugt 1-1; J. A. OussorenH. Die deriks 1-1. C. SmitJ. A. Oussoren 0-2. C. SmitH. Snel 2-0. H. DiederiksK. Kikke 1-1. H. DiederiksJ. de Vlugt 2-0. De stand luidt thans; Castricum H. Buis19 P. C. Bais19 C. Smit19 H. Diederiks 15 Chr. Bakker 17 H. Snel 16 J. A. Oussoren17 K. Kikke17 J. de Vlugt 16 A. Peekei 17 Th. Kortekaas18 7 6 12 In de derde klasse liet N. v. d. Sluis een mooie kans lopen door tegen C. Duin re mise te spelen. Als W. de Graaf zijn laat ste partij wint, zal een beslissingswedstrijd tussen N. v. d. Sluis en W. de Graaf nodig zijn om te bepalen wie in deze klasse de kampioenstitel mag voeren. Om het damkampioenschap van Beverwijk Voor het damkampioenschap van Bever wijk, dat ook dit jaar weer onder auspiciën van de Beverwijkse Damclub zal worden verpeeld en dat op Woensdag 5 April een aanvang zal nemen, hebben totaal 39 senio ren en zes junioren ingeschreven. Bij de senioren ontbreekt de kampioen van vorig jaar, de heer Y. de Jong en ook de bekende B.D.C.-speler de heer P. C. Bais. Voor de hoofdklasse hebben deze maal de volgende spelers ingeschreven: Chr. Bakker, H. Buis, A. Peekei, A. Sla ger, Th. Kortekaas, G. Noordermeer, A. Haver en H. SneL Paaswijding Op. Dinsdag 4 April houdt de Nederlands Hervormde Gemeente in Beverwijk, in het Verenigingsgebouw aan de Schans de Paaswijding. Op deze bij eenkomstzullen verschillende personen gedeelten van de lijdenisgeschie- denis voorlezen. De avond wordt besloten met de opvoering van een lekenspel, ge titeld: „Soldaten van de Kruisweg". PALMPAASOPTOCHT In de Peperstraat te Beverwijk bij de R.K. school was het Zondagochtend een drukte van belang, toen daar de palmpaas- optocht werd geformeerd. Voorafgegaan door een trommelslager trokken de kin deren, die ieder voor zich de palmpaas- takken meevoerden en waarvan sommige ware kunststukken waren, haar de Bree- straat. Via de Zeestraat en het C. Moens- plein kwam de jeugd uiteindelijk weer op haar basis terug. Agenda voor Beverwijk MAANDAG 3 APRIL Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Het huis der vergelding. Luxor-Theater, 7 en 9 uur: Paljas. W. B.-Theater, 8 uur: De wreker. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: Nood landing in de Jungle. DINSDAG 4 APRIL Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Het huis der vergelding. Luxor-Theater, 7 en 9 uur: Paljas. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: Nood landing in de Jungle. C.S.V. kampioen Juist één dag voor het twintig jarig be staan van CSV behaalde het eerste elftal het kampioenschap van de vierde klasse C van de KNVB. Twintig jaar geleden is in de zaal van „De Rustende Jager" de vereniging opgericht uit een vriendclub. Tot bestuursleden werden gekozen C. Dijk huizen, voorzitter, J. Grijzen, secretaris en A. Stolte, penningmeester. Aanvankelijk speelde de vereniging al leen uitwedstrijden, want zij beschikte niet over een terrein. De eerste wedstrijd was tegen Schoorl en het werd een nederlaag. Door toedoen van de heer Grijzen kreeg CSV beschikking over het terrein aan de Zeeweg, dat thans als handbalterrein dienst doet. Hierop deed CSV haar intrede in de tweede klasse van de NHVB, waarin aan vankelijk met wisselend succes gespeeld werd. Drie jaar speelde men op dit terrein. Toen moest daar een vacantieverblijf ko men en CSV verhuisde naar haar tegen woordig terrein, dat echter eerst van bouw- in grasland herschapen moest worden. In het seizoen 1934-'35 promoveerde CSV naar de eerste klas NHVB door een 10 overwinning op Alkmaarse Boys II, waar de tegenwoordige grensrechter B. Vogel voor het doelpunt zorgde. In het' seizoen 1938-'39 kwam CSV via een protest gelijk met het O'ostzaanse' OFC. Twee beslissings wedstrijden op het KFC-terrein waren nodig, alvorens de beslissing viel. De eerste wedstrijd eindigde na twee maal 7)4 minuut steun, die het spelen van dit tournooi 'had Speldjesdag Kath. Thuisfront De Zondag gehouden speldjesdag voor Katholiek Thuisfront bracht in Castricum f 186 op. Hiervan is 80 pet. bestemd voor het -hoofdbestuur en 20 pet. voor de Cas- tricumse afdeling. LAGERE VOETBALELFTALLEN De resultaten van Zondag luiden: SVA 2 Vitesse 2 32; Raanders 3Vitesse 3 uitge steld: Vitesse 4CSV .4 10; Vitesse Jun. B RCSK Jun. A 13; Vitesse Adsp. AZee vogels Adsp. A 4—1; Vitesse Adsp. B Vitesse Adsp. C 21; Zeevogels Adsp. C Vitesse Adsp. D 03; Jong Holland adsp. A —CSV Adsp. A 31; Alemaria Adsp. I CSV Adsp. B 0—5. Velsen-Noord „Restanten-elftal" winnaar in Van Gelder's fabriekscompetitie Ir. X Tromp reikte de beker uit De fabriekscompetitie van Van Gelder Zonen N.V. Papierfabriek, die is gespeeld tussen twee groepen van vijf elftallen in een halve competitie, bracht Zaterdagmid dag op „Tussenwijk" het ongeslagen elftal van de Centrale en het elftal der Restanten voor de kampioenswedstrijd in het veld. Het is een spannende en prettige ontmoe ting geworden; de onderlinge krachtsver houding liep niet ver uiteen „Restanten" had het eerst succes. Reeds na vijf minuten 'zag Landsbergen kans zijn ploeg de lei ding te geven. De Centrale ontplooide al zijn talenten om de achterstand in te lopen, maar het tweede doelpunt kwam weer aan de andere kant. Na 25 minunten spelen maakte Wentink gebruik van de gelegen heid om de Restanten-voorsprong te ver groten (20). Na de hervatting deed zich een zelfde spelbeeld voor. Het harde wer ken aan beide kanten bleef echter nu zon der resultaat en dus kon de Restanten-ploeg zich kampioen noemen. Na afloop reikte de directeur, ir. J. Tromp, de mooie, van brons gegoten, beker uit, die vorig jaar in het bezit kwam van de Cellulosefabriek. In zijn toespraak liet de directeur uit komen, dat de gunstige zijde van bedrijfs voetbal vooral ligt in een elkander tijdens het spel „van andere zijde" leren kennen. De heer Tromp kondigde ten aanzien van de exploitatie van de voetbalvelden een andere en betere regeling aan. Hij prees de prestaties van de Restanten en overhan digde de beker aan aanvoerder R. Vel, daarbij de hoop uitsprekend, dat met de zelfde geestdrift de beker het volgend jaar zal worden verdedigd. Het Centrale-elftal, dat zich zo kranig had geweerd, werd vereerd met een zil veren lauwertak. De aanvoerders der beide elftallen, de heren R. Vel en H. Krikke, dankten de directie voor de financiële verlenging in 0—0; veertien dagen later liet G. van Straten de CSV-aanhang juichen door het enige doelpunt te scoren, waar- mede CSV in de vierde klasse kwam. Na de oorlog echter behoorde CSV steeds tot de leidende ploegen en dit jaar is het gelukt de kampioenstitel te behalen. Zondagavond is in de „Rustende Jager" een feestavond gehouden ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap. Aanvoer der C. Blei ontving bloemen. mogelijk gemaakt. Ook aan de technische commissie, die zeer veel werk verzette, werd dank gebracht. Heringa Wathrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES (Adv.) Na veertig arbeidsjaren met pensioen Het was Zaterdag voor de heer Ant. de Winter een bijzondere dag omdat hij na, met een tussentijdse onderbreking, veertig jaren in dienst bij Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papierfabrieken te zijn ge weest, met pensioen ging. De scheidende arbeider, die bijna de ge hele periode van deze veertig jaren werk zaam was in de houtstoffabriek, werd met zijn echtgenote op het directiekantoor ont vangen. In tegenwoordigheid van de heer P. N. Höweler heeft ir. A. J. Allan hem toegesproken en dank gebracht voor zijn trouw. Namens de directie bood ir. Allan de heer De Winter het vererend getuig schrift der Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan, alsmede de grote zilveren leg penning. In de houtstoffabriek heeft de heer Hö weler, bedrijfschef, temidden van de col lega's de oudgediende op hartelijke wijze toegesproken. De heer De Winter werd hier de jongeren ten voorbeeld gesteld. Van het personeel van de houtstoffabriek kreeg de scheidende arbeider een persoonlijk ge schenk aangeboden en voor zijn echtgenote waren er bloemen. Zichtbaar geroerd dankte de heer De Winter voor de bewijzen van sympathie. De Velser H.B.S. vierde feest in „Concordia" De Velser HBS-vereniging, die voor haar gebruikelijke feestavond Zaterdag in ge bouw „Concordia" een toneeluitvoering gaf, heeft hiermee nietalleen grote belang stelling getrokken, maar daarnaast ook •aangetoond iets goeds te kunnen brengen. 1 Het was niet zonder risico toen regisseur drs. J. D. van Dijck met zijn leerlingen de klucht van Amerikaanse oorsprong „Mama's kleine jongen" van Charles George in studie nam, wat voor het laatst bleek tóen Vrijdagavond één van de hoofdrol speelsters plotseling ziek werd. Maar de voorstelling ging door en het dient gezegd te worden, dat alle spelers (sters) zich flink van hun taak hebben gekweten in dit spel van contrasten en chargeringen. Ec>n jonge weduwe, door speculatie aan lager wal geraakt, bezit een opgeschoten zoon, die een goede universitaire opleiding wenst. De weduwe denkt met behulp van een rijke kennis-weduwnaar die een „opgeschoten dochter" bezit, uit de impasse te geraken. Beiden willen hun leeftijd zo jong mogelijk houden en om de fantasie zo ver mogelijk door te voeren laat de auteur de zoon en de dochter zelfs terugkeren tot hun jeugdjaren. Dit blijft echter voor familie en vrienden niet verborgen en zo ontstaan de meest komische verwikkelin gen, die de toeschouwers tot een aaneen schakeling van lachsalvo's dwingen. Ondanks het feit, dat Long wel wat te „hard" speelde en teveel gesticuleerde, werd er een harmonieus samenspel bereikt, mede doordat de rolkennis goed was. De heer H. Wulfers, voorzitter, die eerst na ruim een half uur na de vastgestelde aanvangstijd opende, verwelkomde de do centen en leerlingen en drong aan door donatie de vereniging te steunen. Vervol gens deed hij eenige mededelingen van interne aard. Een geanimeerd bal onder leiding van de heer John Stol met medewerking van D. Wijker en zijn orkest besloot het geslaagde feest. "W. Palmpasen Allerlei soorten versierselen eenvoudige „palmpaas" tot een „Meiboom" zijn gisteren in d% en dorpen van Kennemerlan^ r<5 dragen door de kinderen. Al een vermenging van Christelilkï,*1 liek en heidense overlevering gl bruik niet meer zo krachtig ini^ elke plaats zijn eigen palmpaa. /TO lr-loirvQ rlotoilc \r^tn rU n _I - "^1 Si de kleine details van die der ande^-" te onderscheiden er is de toch een duidelijke herleving van,i?x> folklore te merken en menige ba dan ook rekening gehouden met?1 zienlijke vraag naar ..broodvoeeW -Katholieke padvinders van Ss hielden een sfeervolle palmpa—^ komst, maar de felle hagelbui en' die in de middaguren over n"? woedde deden de hoop, op een o p Palmpaasoptocht van „Vrij .en breuk. De weergoden bedachten zich. I en zo kon de fleurige kinderoptocht? woners van IJmuiden-Oost toch nog uit de huizen lokken. De kinderen hebben eer van hunwet> had en dit oude volksgebruik zullen? in later jaren zeker nog voor de halen. Voor BRUILOFTEN en PARTIJEN telefoon X (Ai OOSTERDUINWEG 31 UW KOK 20) Warempelde bui was weer overgedreven. Het sputterde en sputterde nog wel een beetje na, maar het ergste was al voorbij. En daar kwam het zonnetje alweer tussen de wolken door kijken. „We kunnen wel weer aan het roer gaan zittenBunkie", zei Rick. Ze kropen weer onder de kap uit en namen hun plaats op het achterbankje weer inZiezo.nou wisten ze weer, waar ze voeren. Rick had de roerstok ter hand genomen. „Kijk daar eens!" zei Bunkie. „Zie je dat? Daar is een eiland in het meer! Laten we daar eens op af sturen!" Ja, dat kon. Rick duwde de roerstok wat om naar links en de boot zette koers naar het eilandje. Het was eigenlijk maar een graspol, die boven het water uitstak; maar omdat Rick en het beertje maar zulke kleine wezen tjes warenleek het hun een echt eiland MARKTBERICHTEN 1 April 1950 Besommingen RO 9 KW 77 1490; KW 92 1260: IJM 213 219; IJM 316 1617; IJM 53 2510; IJM 11 2680; IJM 249 159; IJM 226 25; KW 53 1715; KW 21 1355. Aanvoer 240 kisten tarbot en tong, 5 kisten heilbot, 30 kisten schartong en tongschar, 925 kisten schelvis, 225 kisten kabeljauw, 300 kisten schol, 120 kisten schar, 10 kisten bot, 260 kisten wijting, 30 kisten lcoolvis, 30 kisten leng,- 60 kisten wolf, 50 kisten diversen. Totaal 2285 kisten. Prqzen Gr. tong 2,15—2; gr.m. tong 21,85; kl.m. tong 1,951,75; kl. tong I 1,581,41; kl. tong II 0,880,80; heilbot 2,55—2,10; tarbot I 1,851,55, per kg Tarbot II 78: tarbot III 78; kl. heilbot 72; kl. griet 36; tongschar 56; gr. schol 5638; gr.m. schol 5848,50; kl.m. schol 5652; kl. schol I 49—23,50; kl. schol II 23,50—12,50; schar 16—8,60; bot 1512,50; ham 61; gr. koolvis 23; gr.m. koolvis 28; kl.m. koolvis 3332; kl. koolvis I 32; kl. koolvis II 3027; wijting 15,50—8; kl. wolf 29; kl. gul 16,50, per 50 kg. Kabeljauw 12848; gr. wolf 6560. per 125 kg. SCHEEPVAART IJMUIDEN Zaterdag 1 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Carmenfjell van Rouaan. Douro van Rotterdam. In Spé v. Newcastle. Abro van Oskarsham. Narwal van New castle. Holdernidd van Swansea. Hoop van Fowey. Vertrokken zijn: Appingedam naar Kopen hagen. Dagmar Bratt naar Antwerpen. Tubo naar Kopenhagen. E. M. Dalgas naar Stettin. Marne naar Parijs. Marva naar Gent. Fal con naar Harlingen. Riouw naar Hamburg. Libelle naar Bremen. Goldfinch naar Lon den Dandkerk naar Bremen. Fi ducia N. n. Kopenhagen. Draco naar Bremen. Henri de Weerd naar Ostende. Ingen naar Antwerpen. Pierre Cornioa naar Duinkerken. Alt naar Goole. Surte naar Londen. Vulcanus naar Lissabon. Hera naar Antwerpen. IJstroom naar Huil. Rijnstroom naar Londen. Marian ne Bratt naar Rotterdam. Weinig;. De kusttrawler RO 9» rederij Roelofs te Rotterdam loste Zak dag de vangst van 100 manden. Een® „appikauw" van 100 kilo werd doo-A bemanning verschalkt, doch de handel'U loonde dit beest met slechts ƒ3,60, Maandagmarkt. Een 40-tal k-g met 2600 kisten, 11 kotters en 2 trjfo met 3100 kisten vormen de aanvoer 7» vandaag. De vangsten der loggers 4 eren van 60 tot 80 manden per weehï Vikingbank geeft als vangst op: 100 sds, vis, 100 pipers, 120 radio, 65 gul, 65wite 60 koolvis, 30 stokkebit, 580 makree(; haring; totaal 1300 kisten. De vangst ïo Simon de Danser is 600 schelvis, 775 k»:j. jauw, 250 wijting, 40 koolvis, 30 vroliS rood baars en 70 varia; totaal 1800 kk> Verwacht worden nog voor Maandy Dinsdagmarkt: de IJm. 129, Kw. 751 129, Kw. 122 en Kw 41. Bali brengt schelvis. De Katwijk Bali, die in de Noord viste heeft een toy vangst van 300 manden, waarvan 10ör& den schelvis. Van IJsland. Behoudens onvoona omstandigheden kunnen worden venrs^ voor de Dinsdagmarkt: de Thorina. Donderdag 1800 k. aan boord had; "Woes- dag de Polderman; Donderdag de C& Duyvis welke Zaterdagmorgen is ga stomen en Vrijdag al 1200 kisten aan'wïi had. Op zee. De volgende schepen zijnk( op zee: IJsland trawlers Thorina (n.a 17/3) thuisstomende voor Dinsdagmarkt VIOS I (n. zee 24/3); Polderman (ru 11/3) thuisstomende voor Woensdagmaih Herman (n. zee 29/3); IJm. 39 (n, 1 25/3); Cath. Duyvis (n. zee 15/3) tl stomende voor Donderdagmarkt; Mary( zee 21/3); Allernaar (n. zee 1/4); deH» (n. zee 24/3). Noordzee: All. Water (n.« 24/3): Batavia (n. zee 25/3); Shararal (n. zee 30/3); Zwarte Zee (n. zee 3( Haarlem (n. zee 27/3); Bergen (n, 29/3); Bloemendaal (n. zee 31/3); Norn Maria (11. zee 30/3); Tzonne (n, zee 27/3J; Medan (n. zee 27/3); Flamingo (n, a 31/3). Loggers: Kw. 6 (n. zee 28/3); Katwijk! (n. zee 24/3); Katwijk 9 (n. zee 30/3);Kw. 28 (n. zee 27/3); Katwijk 37 (n.zeeiMl) Kw. 41 (n. zee 27/3) wordt binnen vfr wacht 2/4; Katwijk 65 (11. zee 27/3); Ksi* wijk 86 (n. zee 27/3); Katwijk 83 (ile) 27/3); Kw. 122 (n. zee 21/3) binnen ver, 2/4; Kw. 124 (n. zee 27/3); Katwijk 121 (i zee 27/3) binnen verwacht 5/4; Katwijk 129 (n. zee 22/3) binnen verwacht 2/1; Katwijk 151 (n. zee 27/3); Katwijk 159(t zee 21/3) binnen verwacht 5/4; Kat# 189 (n. zee 27/3). Neptunia gelicht. Volgens uit Pole komende vissers is de Neptunia, welke «c aanvai-ing met Wega in Gdynia was zonken, gelicht en in dok geplaatst. Weer naar zee. De trawlers IJmuica 71 en IJmuiden 25 vertrokken Vrijdag 9 de IJm. 31 Zaterdag weer naar zee. Picardi. Het Engelse s.s. Picardite te IJmuiden binnen om water te laden 8 is daarna weer vertrokken. Dokken. De Katwijk 127 Borneo, koï voor de Woensdagmarkt en gaat directe, de afslag dokken. REPARATIE MATRASSEN 'e morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT lMk HAARLEM TEL 11W FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel Er zal zeker vaak over gesproken, worden. Om half tien gaat de bel, lang en na drukkelijk. Langzaam ^huiven de leer lingen naar binnen. Eerst ae zes treetjes op en dan door de vestibule naar de hal. Links en rechts aan het einde daarvan leidt een trap naar boven. In de ruimte daartussen pleegt de directeur of de onderdirecteur te staan. Hij laat zijn ogen dan over de schare jongens en meisjes gaan, neemt briefjes in ontvangst en wenkt boosdoe ners en boosdoensters bij hem te komen. Maar vandaag staat hij daar niet. 't Is Stee man, de wiskundeleraar, die er, wat on handig en verlegen nog, staat. De baas rust uit van de vermoeienis sen van gisteravond, fluisteren twee jon gens, als ze de trap opgaan. Wijmans is er anders ook niet. Ze rusten allebei uit! En wij mogen naar school! De. jongens, derdeklassers, zwijgen ver ontwaardigd. Niettemin is dr. Leidekker wel op school, al staat hij niet „op wacht". Hij zit aan zijn bureau in de directeurskamer. Achter hem staat, als steeds, de reiger. Als hij zich iets achterwaarts draait, ziet hij het dier in zijn muit. Het kijkt hem met één oog onver stoorbaar aan. Het is een mooie vogel, een prachtig opgezet exemplaar. Hij ving hem eens in de omgeving van de stad, op een heerlijke zomerdag. Wat was 't toen warm, denkt hij, een heel verschil met dat mieze rige weer van heden. Even kreunt hij. Hij heeft last van hoofdpijn/ongetwijfeld over gehouden van de vorige avond, 't Was ook erg laat. Misschien had hij beter nog wat in bed kunnen blijven. Dat zou niemand in hem afgekeurd hebben. Dom van hem," dat hij een goede beurt wilde maken. Bij wie eigenlijk? Bij de leraren soms of bij de leerlingen? Ach, onzin. Ze zijn immers geen knip voor de neus waard. Er wordt geklopt, 't Is mejuffrouw Ella Vlietema, de administratrice. Ze is een fors- gebouwde brunette. Leidekker weet dat ze zeer nauwgezet is. De administratie is altijd feilloos. Dat is bekend. Juffrouw Vlietema, groet hij. Dag, doctor. De administratrice blijft even staan. Ze had verwacht de onderdirecteur hier te vinden. Dr. Leidekker is anders nooit zo vroeg in de directeurskamer. Zou hij zijn leven beteren? Leidekker merkt, dat ze aarzelt. Even ergert het hem, maar hij beheerst zich. U hebt daar zeker de cijferlijsten van het voorlopig rapport? vraagt hij afge meten. Juffrouw Vlietema knikt. Na deze kleine ergernis is de hoofdpijn verdwenen. Dr Leidekker bekijkt de cijfer lijsten. In rechte, lange rijen staan daar de cijfers. Het lijdt geen twijfel, dat Vlietema zich geen één keer heeft vergist. Hij kan zelfs geen enkele verkeerd geplaatste kom ma vinden. Dat was de keus van zijn leven: juffrouw Vlietema. En Wijtmans na tuurlijk! Letterlijk alles kan hij aan hen overlaten. Ella Vlietema kijkt naar het profiel van haar chef. Al tien jaar is zij administratrice en dr Leidekker gedurende die lange jaren haar chef. Niet geheel alleen. Eigenlijk zijn het altijd twee mensen, die haar orders geven: dr Leidekker en meneer Wijmans. De laatste is ook dr, doch hij houdt er niet van, dat men hem met zijn titel aanspreekt. Leidekker wel. Gisteren hebben ze zijn 25-jarig jubileum als directeur gevierd. Hij heeft vandaag schaduwen onder zijn grijs groene ogen. Het gezicht is nog gebruind, want hij heeft tot voor kort van de herfst zon geprofiteerd. Het peperkleurig haar heeft er een lichte, bijna witte tint van ge kregen. Nu, juffrouw Vlietema, 't is erg net jes, zegt Leidekker, terwijl hij opstaat én de lijsten teruggeeft. Dank u, doctor. Ella Vlietema ziet Leidekker naast haar oprijzen. Hij is bijna twee meter lang. Zegt u eens, juffrouw Vlietema, zegt de directeur, terwijl hij bij de radiatoren van de centrale verwarming gaat staan, bevalt 't u hier sindssinds Sinds zeventien Januari, tien jaar geleden, doctor, vult Ella Vlietema aan, O ja, tien jaar geleden. U gaat alweer tot de oudsten behoren, wat het aantal dienstjaren betreft. Wat gaat de tijd toch hard. Toen u hier kwam, was u een jong meisje. En nu ben ik een oude vrouw, denkt Ella Vlietema, een vriendelijke suggestie is 't wel. Toch ben ik nog maar 27. Er wordt geklopt, 't Is de concierge. Gaat u maar, zegt Leidekker tot de administratrice. Ella Vlietema verlaat zo vlug ze kan de kamer, blij dat ze op de vraag of 't haar hier bevalt niet behoeft te antwoorden. Gaat u maar, zei Leidekker. Het waren de laatste woorden, die hij tot haar richtte. Een morgen is maar kort, als hij om half tien begint. Spoedig is de middag aange broken. De feestdagen zijn alle opgeruimd. Niets herinnert meer aan het vrolijk ge- beuren van de vorige avond. Om half twee gaat de school aan voor de middaglessen en om twee uur hebben de concierge en de amanuensis een ruzietje, een klein ver schil van mening. Er staat een man in de vestibule,een handelsreiziger, die een par tijtje schriften aan de school kwijt wil. Van Maren is zijn naam. 't Is eén kleine, breed geschouderde man met een gebruind ge zicht en een scheiding in het midden, 't Is een goede kennis van Wim Esman. Eén van deze twee dingen moet Van Brussel onwelgevallig zijn geweest: zijn scheiding" in het midden of de vriendschap met Es- man. -r- Nee, dat kan ik niet doen, zegt hij, als de amanuensis hem komt vragen, of hij de handelsreiziger wil aandienen, je weet, dat we nooit schriften aan de deur kopen. Ach kom, wat maakt dat uit! 't Is een heel voordelig partijtje. En voorzover ik weet, is Leidekkertje altijd op zijn voordeel uit geweest. Dus waarom hiér niet? Dat kan best waar zijn. Dat weet je misschien beter dan ik. Maar ik dien hem niet aan, zegt de concierge nadrukkelijk. Vooruit, Brusseltje, doe niet zo flauw. Ik denk, dat Pietje er nog wel een per centje of zo voor wil geven. Slechts één woord heeft de concierge verstaan, 't Is het verkleinwoord van zijn naam. Dat is één van zijn zwakke plekken. Hij wordt woedend, als men hem plagend een bijnaam geeft. De jongens en meisjes noemen hem Brussels lof. Dat is al erM, noeg. En nu die Esman met zijn Brusseg Ze denken maar, dat ze hem in de n» kunnen nemen. Er begint iets te k hem. Gooi die vent er uit, sist hij TV- en als je het niet gauw doet, trap ik Jw achter hem aan. Maar Esman is ongevoelig voor mando's, ook al worden ze in vvoeae g Zo, zo, Van Brussel, wil jij trappen! Nou, een knap man die d" Probeer jij 't maar eens, jong. Hij doet een grote pas naar voren en staat dan. dreigend voor de concierge- ziet de brede schouders voor wen, 'i zware gespierde lichaam, en hij weet machteloos. - v. Dit alles gebeurt in de karnor va concierge, vlak naast de vestibule. Dien je hem aan, of niet?, Ik denk er niet aan. En als ik het nu eens zelf doe. Dat kan ik je niet verbieden. Van Brussel wijkt niet. Onsportieve kerel. Omdat Je toe sterker bent, tracht je mij bang te en me zo te dwingen. „a Esman zwijgt. Van Brussel voei j daar meer door bedreigd dan door den. (Wordt lenolpi

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6