Ua"S "N IJmu Courant Haarlems Dagblad Westminster Haarlemse brandweer bedwong vannacht twee felle branden Koning Leopold blijft vasthouden aan zijn oorspronkelijk standpunt Britse minister van Oorlog, Strachey, mikpunt van kwaadsprekerscampagne <7, San'P- No. 19518 tfe J»'i eenim«laan 15i- Tdef' Adm- 5437' »03t: rZ S389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Haarlem: Gr. Houtstr. 93, - -oi pirecteur-Hoofdredacteur 15054. tefb® aaBvraag bij de Administratie. Jpieve» X Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Yeisen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cn OprrrtSc Iqaatlmractjc tfttsant (Jtrnra ié<r«) Dinsdag 4 April 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom t DER PARLEMENTEN, p J1UthTBritse Lagerhuis zich zo '-"ils !J n0emen, heeft zich verleden ij001', -nijg gedragen. Op haar ieS-t zij een hoogst ernstig debat iÖe Zaken had gehouden, uur zeUs geeii 1 rite horen kreeg de vorige maal stop it. David!" tegen de oude r 'Kirkwood, die er maar niet .tonkrijgen was de volgende '•"r. van de dam. Gebruikmakend ïfimuheid V» een aantal Labour- tier. de Conservatieven plotse- stemming uit. waarbij de regering i nederlaag leed. Nu betrof het .«schikt punt en premier Altlee onmiddellijk, dat de regering op i échec niet zou aftreden. De ver- kwestie was dan ook niet gesteld. :„d behandeld heeft, schijnt er toch -i de regeringspartij gewaaid te "Vr ontbraken vele Labour-mannen ■ij hadden 's avonds aanwezig te o. Minstens twintig konden achter- :".-idoende excuus voor hun absentie die Zijn ongetwijfeld op bet Het is een afmattende zaak, Altlee het geval met gelijk- cr. en Sidte"zijn bij een zo klein stem- Sriiil als nu tussen regeringspartij ^,ie bestaat. De taak van een par- bepaalt zich te Westminster, ;t als op het Binnenhof, geenszins tiwonen van zittingen van het Huis. Lhet Britse geval, behalve de nood- talrijke stukken te bestuderen cn pjlngon van commissies bij te wonen, besprekingen en briefwisselingen stellingen en kiezers uit het eigen Vuurgloed tot in verre omtrek te zien Vier middenstanders zwaar getroffen k'jiPn kan niet voortdurend in het mjin nog sterker mate dan voor de lieden geldt die onmogelijkheid voor "-"a leden der regering, wier stem- fesodig zijn als er een meerderheid jÜinwt worden. ijiet erg duidelijk welke koers the ["siParliaments en dan wel vooral jaJeryatieve deel harer natuur te volgen. Pas heeft Churchill ver- r'ójt zijn partij het de regering niet Witoppolitieke voordeeltjes lastig zal ialszij een algemeen te aanvaarden iinjiotbuitenlands.beleid volgt, en in- '2het mis bij het binnenlands beleid, ^•verspreekt er een min of meer va ir terechtwijzend woord over: „Attlee sip bereid tot gematigd optreden, gr stem te doen horen en haar in- Èdoen gelden behoeft de oppositie niet te tergen met schooljon- suhie hinderlagen en nutteloze Èj;n bij verrassing. Als regering en :aallebei tot het besluit komen, el- as onnodig te tarten, zou dit Huis dig werk kunnen doen." EKÏde blad is van mening dat de con- feren verstandig zouden handelen jpime tijd deze Labour-regering met je voorzichtigheid te ontzien jen stuk broos porcelein gold. Als spellingen in verkiezingstijd, be- isie een komende vergelding op eco- iigebied, ernstig, gemeend zijn moe ide verwachting koesteren, dat La- ia ce eerstkomende maanden aan srfeit zal inboeten. Vroege verkiezin gen een dure en tijdrovende onder- fe| van het parlementaire werk mee ga Niemand is er gebrand op en zij e«aarschijnlijk geen oplossing bren- Tar zou hetzij Labour, hetzij ditmaal BXilie slechts een kleine meerderheid k. iKtoogt dit Engelse blad, dat geen saais,maar door de helderheid van inc'nt en de bekwaamheid van zijn ïcn medewerkers veel invloed doet :.Het is duidelijk genoeg dat het voor sfvatieven een gewaagde zaak zou tehuis-ontbinding en dus nieuwe a-en uit te lokken met het. vooruit- ij! zij daarin waarschijnlijk geen eeïeid, waarmee men werken kan" a'céalen. In feite zouden zij zeer Sajn als zij een kleine meerderheid éten zoals Labour die nu heeft, en 3 zouden moeten regeren. In de ie, zoals nu, zijn zij er uit een tac- Mgwnt beschouwd beter aan toe. - te porcelein-vergelijking van de ^r. Met dat al is het niet bepaald Biiü, te overwegen dat zij blijkbaar verslechtering van de economische sd moeten wachten laat ons niet 2: hopen om dodr vermindering -populariteit der regering hun kans p, ka vellicht een andere mogelijkheid Zullen, als in de huidige ver- 3 oon tijdlang een gematigd beleid sis,partijen de scherpte harer tegen- sjE dermate kwijt zijn geraakt dat Site, op grond van een kwestie van toch opnieuw tot de vorming ^Nationale regering zoals in t j zouden komen? Het stem- vverrassing, zoals dat verleden week «Conservatieven is toegepast, duidt «t op. Maar de nieuwe toestand ledige regeringsmeerderheid is nog ^ingetreden. Men moet er zich nog ^ssische vliegtuigen "Mr China L5?. COmmuniqué van de Chinese E^en wordt verklaard, dat vier of Lj jei"Russische vliegtuigen bij l^.6?Ti lationalistisch gevechtsvlieg- ^■•en neergeschoten en' een ander mstig. beschadigde. De betrokken £f; fude'> tol het type „Ilyoesjm" 1 at nog uit de oorlog stamt. Er aantal Sovjet-Russische Hsoelsou aangekomen zijn, tfji 0 Russische kentekenen met die se communisten overgeschilderd ^°udt de deur dicht i>7^JruiTlan heeft de subcommis- die een onderzoek instelt LL "c,lu-digingen tegen hoge func- NZjvJ11.. ministerie van Buiten- N- JJ'fiie communistische sympa- 'Wd ^bben, thans officieel üa) hij de betrokken ambte- r-j. gemSti'ueerd geen gevolg te N'lov n1Z0Glcen om toegang tot de Na en"documenten" van de S'4 het federale bureau van De Haarlemse brandweer is vannacht twee maal gewaarschuwd voor een uit slaande brand. De eerste keer rukte zij uit voor een brand in de bloemisterij van de firma S. Pool eh Zoon aan de Kinderhuis singel en later voor een felle uitslaande brand aan de Wagemakerslaan. Bloemisterij uitgebrand Omstreeks drie uur kwam van twee zij den het bericht bij de centrale van de brandweer binnen, dat het brandde in de bloemisterij „Tout y croit" aan de Kin- dei-huissingel 6 a. Met volledig materiaal rukte zij uit. Hoe de brand ontstaan is was vanmorgen nog niet vastgesteld, doch aan genomen werd, dat hij begonnen is bij de oliestook-inrichting. Het vuur heeft zich snel uitgebreid en toen de brandweer arri veerde, sloegen de vlammen uit. Met drie slangen op de waterleiding werkten de brandweerlieden en aan hun activiteit is het te danken, dat de brand beperkt bleef tot de bloemisterij. Deze is gelegen tussen gebouw „Olympia" en perceel Kinderhuis singel 8. Deze panden liepen nagenoeg geen schade op. Tussen de ingang en de bloemisterij is 1 een doomt, waar een vrachtauto, beladen met kolen, een personenauto en bakfietsen geparkeerd stonden. Deze voertuigen wer den zodanig beschadigd, dat ze niet meer gebruikt kunnen worden. De bloemisterij brandde uit en planten liepen schade op. Houten pakhuiscomplex een vuurzee Terwijl de brandweer het vuur juist had ingesloten en de brand bij de firma Pool zo goed als onder de knie had, rinkelden de alarmschellen in de seinzaal aan de Ge dempte Oudegracht wederom. Bewoners van de Gasthuissingel en het Plein meldden verschrikt dat achter hun huizen een pak huiscomplex in lichter laaie stond. Onmiddellijk liet commandant Vernout een motorspuit, een ladderwagen en een oudere ladderwagen, waarin een pomp is lebouwd, naar de aangegeven plaats uit rukken. Tien vrijwilligers die bij de brand aan de Kinderhuissingel niet meer drin gend nodig waren werden eveneens naai de Wagenmakerslaan, waar de toegang tot het bedreigde complex is gelegen, gediri geerd en voegden zich bij hun inmiddels gealarmeerde makkers van de afdelingen West en Zuid. Het stond reeds bij voorbaat vast, dat er geen houden meer aan was. Loeiend sloe gen de fakkels hoog op naar de heldere hemel, slechts bij vlagen verduisterd door rookwolken die door de Noordwester voort gedreven neersloegen op de blussers aan de Oostzijde van de houten loodsen. Intussen vond de brandweer de windrichting gun stig, want zo ontstond er geen gevaar voor de omliggende huizenblokken. Daar wer den langzamerhand alle vensters in de duistere gevels verlicht, want het voortdu rende gebulder der vlammen, het kraken van het hout. het instorten van de houten plafonds en stellages wekten de omwonen den. De enigen die doorsliepen waren de bejaarde rijwielbewaarder Bakker en zijn vrouw, die reeds 38 jaar een klein huisje bij de ingang van de pakhuizen, die aan een binnenplaats in de vorm van een L zijn gelegen, bewonen. Zij werden, toen de ge bouwen reeds een vuurzee waren, door de buren gewekt, die ten einde raad een ruit insloegen. Op dat ogenblik had het vuur zich reeds meegedeeld aan het houten schuurtje achter hun woning, doch de brandweer greep drastisch in en kon het voor het grootste deel behouden. Onvermoeide spuitgasten Bij het aanbreken van de dag was van de vier houten opslagplaatsen aan de Wagen makerslaan slechts het uit verkoolde en geblakerde balken bestaande geraamte overgebleven. hun schade varieert van enkele honderden tot vele duizenden guldens. De assurantiemaatschappijen hebben steeds geweigerd de opgeslagen goederen te verzekeren, gezien de vervallen toestand waarin de pakhuizen zich bevonden. De gedupeerden zijn de meubelhandelaar 1 stoffeerder H. A. Roosemalen, die een voorraad aan meubelen, tapijten en andere stofferingsartikelen voor vele dui zenden guldens in het afgebrande complex had opgeslagen, de stucadoors Tórringa en Wessels, waarvan de laatste ons een schade van ongeveer drieduizend gulden aan materialen opgaf en de bloemenhandelaar C. Leloux. een bekende figuur op de Haar lemse markt, die een verlies aan handkar ren en bloemenplahten van ongeveer vijf honderd gulden heeft te dragen, een bedrag dat voor deze man bijna onoverkomelijk Onbekende duikboten voor de Amerikaanse kust Een Amerikaanse torpec^obootjager die uitgezonden was om ter hoogte van de Cali- fornische kust geheimzinnige duikboten op te sporen, heeft heden bevestigd dat zich in deze streek onderzeeërs bevinden. De Amerikaanse marine verklaart dat op het ogenblik in deze sector geen enkele Ame rikaanse duikboot opereert. De gezagvoerder van het vaartuig, dat zich de vorige week naar aanleiding van ooggetuigen-verklaringen naar de plaats spoedde, heeft heden verklaard, dat hij tweemaal schepen heeft opgemerkt, die, volgens alle aanwijzingen, duikboten van het nieuwste model schijnen te zijn. Hij voegde er aan toe „een er van dook en het andere voerde ontsnappingsmanoeuvres uit, die wij ongeveer een uur hebben gevolgd" Het volgende contact langs geluidstechni sche weg werd Vrijdag omstreeks twaalf uur in de middag gelegd. „Indien het duik boten waren", aldus de gezagvoerder, „dan behoorden zij lot de modernste typen en waren zij uitgerust met de laatste en beste instrumenten". Het onderzoek strekte zich uit tot de staat Oregon en bestreek een ge bied tot 300 km zee-inwaarts. mag heten. Hij woont, evenals de heren Roosemalen en Wessels in de omgeving van het complex en werd door de bui-en op de brand opmerkzaam gemaakt. Leloux heeft nog kans gezien een deel van zijn bezit aan planten en potten uit de brandende loods te halen. De beide stucadoors en. ook de meubelmaker ondervinden tevens grote bedrijfschade, omdat zij dringend behoefte hebben aan een bergplaats. Raadsels De vraag naar de oorzaak kon vanmor gen nog niet worden beantwoord. De Haar lemse recherche is met een diepgaand onderzoek bezig, dat echter zeer bemoeilijkt wordt door het feit, dat van het gedeelte van de pakhuizen waar de brand waar schijnlijk is begonnen, niets meer over is dan een hoop verkoold en geschroeid hout. De rijwielbewaarder Bakker, die 's nachts om één uur van zijn werk aan de Stads schouwburg is teruggekomen, had bij zijn thuiskomst niets bijzonders opgemerkt. Men staat inderdaad voor vele raadsels j en onwillekeurig denkt men weer aan de tamelijk vele branden die enige tijd ge leden, als regel 's nachts, in houten schuren en loodsen in Haarlem-Zuid uitbraken, w.aarvan de oorzaak niet 'opgehelderd kon worden. Men heeft toen de mogelijkheid dat een brandstichter aan het werk was, niet uitgesloten geacht, omdat deze bran den, die op een enkele uitzondering na, in de kiem konden worden gesmoord, alle de zelfde kenmerken vertoonden. Het is echter nog te vroeg om betreffende de brand aan de Wagenmakerslaan tot een conclusie te komen. Franse illusionist trad op voor Koningin en Prins De Franse illusionist Zed is Maandag avond opgetreden in hótel Savoye in Val d'Isère. In bijzijn van' Koningin Juliana, Prins Bernhard, de prinsesje Beatrix en Iren en de „Süreté Nationale", de Franse Veiligheidsdienst, liet hij zich met een ket ting boeien. Toen iederen had gecontro leerd, dat Zed volgens de regelen dei- kunst geketend was, deed hij iedereen versteld staan door in vijf seconden de ketting voor zich op de grond te gooien. Zelfs de mannen van de Franse Veilig heidsdienst stonden perplex. Prinses Bea trix was de eerste die reageerde en uit riep: „Het is een truc!" Vervolgens demonstreerde Zed zijn tele pathische talenten. Hij verzocht ieder in de zaal een opdracht, die hij diende uit te voeren, op een briefje te schrijven. Men hoefde het briefje niet in te leveren, doch kon het gerust bij zich houden. Zed zou dan trachten de opdracht, waaraan men sterk moest denken, uit te voeren. Ook de Koningin en de Prins schreven een briefje met een opdracht voor Zed. Hij werd zichtbaar zenuwachtig, doch vroeg, aan de Prins of hij naar voren wilde komen. Zed keek de Prins strak aan, liep dan op een tafelbel toe, die hij luidde, maar de Prins bleef even onbewogen en zei geen woord. Iets onzekerder probeerde Zed de tweede maal de opdracht van de Prins uit te voe ren. Hij deed een deur open. Weer mis. Zweetdruppels kwamen op Zed's voor hoofd. Zijn reputatie stond op het spel. ,,U moet sterk aan de opdracht denken". „Dat doe ik al de hele tijd", zei de Prins. Het woord is aan Anonymus: Beleefdheid kost niets. Als zij wel wat kostte zou zij niats waard ziin Toen zette Zed resoluut de bril van de Prins af in de overtuiging, dat hij de op dracht thans had uitgevoerd. Maar Zed had het andermaal mis. Op het ogenblik, dat iedereen Zed als een verloren man beschouwde, zeide de Franse illusionist: „Nu denkt u pas sterk genoeg" en hij ont deed de Prins van zijn horloge. Dat was goed, want de Prins had opgeschreven: „Doe mijn horloge af," Vervolgens trad Koningin Juliana naar voren. Zed keek haar even aan, stapte toen onmiddellijk op de Prins toe, raakte hem aan, vervolgens op prinses Irene en op jhr. Roell en nam daarna zonder wei felen de vaas bloemen op de tafel van de Koningin in de hand. Zed raakte eerst een viooltje aan, daarna nam hij een rode anjer uit de vaas. Hii hield de anjer een ogenblik in zijn hand en toen iedereen dacht, dat hij die op de pullover van de Prins zou steken, stak hij die op zijn eigen revers. „Bravo", riep de Koningin, want haar opdracht luidde: „Haal een rode anjer uit de vaas en steek haar op uw revers." Nadat Zed nog enkele andere opdrach ten had uitgevoerd, ging hij over tot trek ken van horoscopen. Zodra prinses Irene de hare had ontvangen, barstte zij in lachen uit, want er stond in: „je bent een flinke jongen". Devèze keert onverrichter zake naar Brussel terug Volgens Amerikaanse berichten zouden hem „Strategische geheimen" worden onthouden De Belgische kabinetsformateur Devèze heeft Maandag een bespreking van bijna anderhalf uur gehad met Koning Leopold in diens viUa te Pregny. Na zijn audiëntie verklaarde Devèze tegenover de journalisten: „Deze bespre kingen kunnen'slechts voortgang vinden als zij geheim zijn". „Het gaat hier om een ern stige zaak, die niet alleen België, doch ge heel Europa raakt. De pers kan slechts helpen door te zwijgen". Devèze verklaarde niet te kunnen zeggen of Kroonprins Boudewijn bij de bespreking aanwezig was. Men neemt aan, dat Devèze de koning heeft voorgesteld zijn koninklijke preroga tieven'voor korte tijd te hervatten om dan afstand te cloen ten gunste van zijn zoon Boudewijn. Koning Leopold heeft heden opnieuw verklaard, dat hij alleen zal aftreden als het Belgische parlement daartoe besluit. Dit werd meegedeeld in een kort commu niqué, dat na de bespreking tussen de Koning en minister Devèze werd uitgege ven. Men verwacht dat Devèze, na het mis lukken van zijn poging om de Koning tot een compromis te bewegen, de opdracht lot het vormen van een regering aan de prins-regent zal teruggeven. WASHINGTON, 3 Maart (Reuter). De Amerikaanse' minister van Defensie, Louis Johnson, verklaarde Maandag bij zijn aan komst te Washington, dat de Britse minis ter van Defensie, Emmanuel Shinwell, zou moeten beslissen of geheimen van het At lantisch pact aan de Britse minister van Oorlog, John Strachey, zouden moeten wor den medegedeeld of niet. Johnson, die pas terug is van de bijeen komst in Den Haag van de ministers van Defensie der landen van het Atlantisch pact, deelde verslaggevers mede, dat er geen overeenkomst bestond tussen de Ameri kaanse verenigde chefs van staven om En geland inlichtingen te onthouden zolang Strachey minister van Oorlog zou zijn. Onze Londense correspondent meldt: De campagne, die de Beaverbrookpers kort na het optreden van de nieuwe Labourregering' tegen John Strachey, de minister van Oor log, ontketende, die ervan beschuldigd werd nooit officieel zijn vroegere communistische sympathieën te hebben prijsgegeven, vond thans haar weerklank in de sensationele berichtgeving van een Amerikaans pers bureau over de militaire besprekingen in Den Haag, waar volgens deze nieuwsbron besloten zou zijn bepaalde geheime infor maties over nieuwe wapenen aan Strachey te onthouden. Hoewel niemand in Londen ontkent, dat Strachey in de dertiger jaren een van de meest vooraanstaande linkse in tellectuelen is geweest, die zijn bewonde ring voor het communisme nooit onder stoelen of banken heeft gestoken, haalt men de schoudei-s op over degenen, die hem daarom thans willen zwart maken, Indien hij thans nog werkelijk communis tisch gezind zou zijn, zou hij nooit een functie in Attlee's kabinet, eerst als minis ter van Voedselvoorziening, thans als minis ter van Oorlog, hebben gekregen. Strachey is nooit lid van de communistische partij geweest. Bovendien heeft hij aan het eind van de oorlog, toen de eerste tekenen zicht- I baar werden van een aggressief Russisch l imperialisme, in een brief in het politieke Een der spuitwagens, dié aanvankelijk op weekblad „The New Statesman" zich van Hij nam actief aan de oorlog als „squa- dronleader van de R.A.F. deel. In een later- stadium werd hij hoofd van de persafdeling van het luchtvaartministerie. Het bureau van Attlee heeft Strachey steeds in bescher ming genomen tegen de reeds eerder op hem gedane persaanvallen. Maandagmiddag beschuldigde een zegsman van de regering het Amerikaanse persbureau, dat dit een officiële Britse tegenspraak genegeerd zou hebben. Reuter meldt: Het Britse conservatieve parlementslid sir Waldron Smithers zal in het parlement verzoeken Strachey en Shin well van hun functie te ontheffen. In een desbetreffend verzoekschrift, dat rondgezonden zal worden voor het ver zamelen van handtekeningen, wordt onder meer gezegd, dat de ministers „in het ver leden uiting hebben gegeven aan hun ge voelens van sympathie voor de communis tische doelstellingen". Sir Waldron Smithers, die bekend staat als een felle anti-communist, noemde de be noeming van Shinwell en Strachey een po litieke blunder, „zelfs al hebben zij boete gedaan". De vierde man"? het Houtplein was opgesteld en waarvan het water door de gang van kunsthandel Heerkens Thijssen naar de opslagplaatsen werd gevoerd, werd later op de Gasthuis singel gereden om uit de gracht het water op te spuiten. De andere wagen werkte op de waterleiding'. Aan de voorzijde waren vier, aan de achterkant drie spuitgasten in actie aan wier onvermoeid werken het te danken is, dat men reeds na twintig" minu ten kon zeggen, dat het grootste gevaar was geweken. Toen men arriveerde, was de toestand al zo critiek, dat het uitgesloten was om het vuur van binnen uit te bestrij den. Na verloop van tijd moest men begin nen met het omhalen van de brandende en smeulende balken en dakspanten van het vrij grote, een verdieping hoge complex. Aan de Noordzijde is het nog zo goed als intact gebleven. Catastrofe voor de huurders Intussen betekent deze brand een ware catastrofe vo'or de huurders van de lood sen. Zij zijn geen van allen verzekerd en het communisme gedistantieerd. Strachey behoorde met Stafford Cripps en Aneurin Bevan tot de Labour-politici, die scherp naar links zwenkten als reactie op de ge beurtenissen in de Labourparlij in 1.931, toen MacDonald de andere kant op zwaaide, Korte tijd heeft Strachey deel uitgemaakt van de New Party, opgericht door Oswald Mosley, die zelf lid is geweest van de La bourregering in 1929. Zodra Strachey be merkte, dat Mösley zich in fascistische rich ting ontwikkelde, liet hij hem los. De zeer gefortuneerde Strachey is de zoon van wijlen John St. Loe Strachey, die onder andere de uitgever was van het bekende weekblad „The Spectator". De jonge Stra chey kreeg een modelopvoeding in Eton en Oxford. In 1924 werd de thans 49-jarige Strachey Lagerhuislid. Hij maakte al 'spoe dig naam door zijn vele publicaties in „Tri- bune", dat jarenlang het orgaan van La bours linkervleugel was. Ook schreef hij tal van boeken en populaire geschriften over cle socialistische theorieën. Benno Blum, bendeleider, in Wenen doodgeschoten De Amerikaanse militaire politie heeft Benno Blum doodgeschoten, de in Bul garije geboren leider van een door de Russen gesteunde bënde die zich bezig hield met spionnage en ontvoeringen. Gisteravond drongen manschappen van de militaire politie een huis in de Franse zóne van Wenen binnen nadat men een tip had gekregen dat Blum zich daar be vond. Blum loste verscheidene schoten op de binnentredende politiemannen en poog de te ontsnappen. Hij werd toen door de militaire politie met kogels doorzeefd en stierf vanochtend in een ziekenhuis ir Wenen. Amerikaanse en Oostenrijkse politie autoriteiten zeggen dat Blum de leider was van een bende van ongeveer twintig man, die zich onder leiding der Sovjets bezig hield met spionnage en ontvoeringen en in het afgelopen jaar dertig anti-communis tische Oostenrijkei's' cn verplaatste perso nen ontvoerd heeft. Verleden jaar werden vijftien medewer kers van Blum door de Amerikanen ge arresteerd en zij wachten hun berechting in de Amerikaans zóne af. Blum wist te ontkomen aan de Amerikaanse agenten ten tijde van de eerste razzia en volgens betrouwbare berichten werd hij sedert dien voor zijn eigen veiligheid door de Russen in hechtenis gehouden. Volgens de Oostenrijkse politie hield Blum, die van plan was naar Palestina te emigreren, zich ook bezig met sigaretlenhandel en heeft hij ongeveer twintig millioeh Ameri kaanse sigaretten Oostenrijk binnen ge smokkeld. (U.P.) Tsjechisch professor geeft college in de rechtzaal Over de positie van de Pauselijke nuntiatuur De openbare aanklager in het proces te gen de tien rooms-katholieke geestelijken te Praag heeft gisteren documenten en ge tuigen voor laten komen, die, volgens radio- Praag, bewijzen dat de beklaagden gewerkt hebben voor de Pauselijke nuntiatuur te Praag „met volledige kennis van het feit, dat deze nuntiatuur was verbonden met de vertegenwoordigers der Amerikaanse im perialisten". Tot dusver zijn geen correspondenten van bladen uit het Westen in de rechtszaal toegelaten, doch radio-Praag beweerde dat het proces wordt bijgewoond door corres pondenten'uit Zweden, België en Zwitser land. Andere documenten bewijzen volgens radio-Praag, dat verschillende van de be klaagden in de oorlog voor de Gestapo ge werkt hebben en dat de kloosters hulp hebben verleend aan gewapende benden van fascisten uit de Poolse Oekraïne, die na de oorlog brandstichtend, moordend en plunderend Tsjechoslowakije binnen drongen". Volgens het Tsjechoslo waakse persbu reau Ceteka hebben drie der beklaagden schuld bekend, drie gedeeltelijk en vijf zouden hebben verklaard niet schuldig te zijn. De openbare aanklager verzocht Maandag Antonin Hobza, een professor in het inter nationale recht aan de Praagse universiteit, zijn mening te geven over de positie van een Pauselijke nuntiatuur. Professor Hobza zeide, dat de Pauselijke vertegenwoordi ging niet door de internationale wet was geregeld doch door de canonieke wet, welke in de ogen van de moderne staat in het geheel niet het karakter van een wet draagt. Het juridische leven van een staat is heden niet meer verdeeld in een cano nieke en een staatkundige wetgeving, doch wordt uitsluitend gevoed door de staatswetten. De geestelijke band tussen de Tsjecho- slowaakse katholieken "en de Paus is in Tsjechoslowakije niet verboden, doch zo wel de bisschoppen als de andere gelovi gen zijn geheel aan de jurisdictie van de staat en zijn rechtbanken onderworpen" aldus deze professor. „De Pauselijke vertegenwoordiger in elk land is uitsluitend een politiek vertegen woordiger, die slechts te maken heeft met de regering. De Pauselijke vertegenwoor digers hebben niet het recht „de bisschop pen Pauselijke orders over te brengen, welke in strijd zijn met de wet". Zij heb ben evenmin het recht de katholieke gelo vigen te zeggen hoe zij zich dienen te ge dragen ten opzichte van de weiten en ver ordeningen van de burgerlijke autoritei- jen". Na deze verklaring van profes sor Hobza werd de rechtszitting verdaagd. Het communiqué, dat kort na het ver trek van minister Devèze uit de villa door een dersecretarissen van de Koning werd voorgelézen, luidde: „De heer Devèze heeft de Koning op de hoogte gesteld van zijn besprekingen met het doel een nieuwe regering te vormen. De Koning heeft het standpunt, vervat in zijn verklaring van 16 Maart, bevestigd". United Press meldt uit Brussel: Volgens welingelichte Katholieke kringen zal Ko ning Leopold kort na Pasen weer op de troon zitten. Een „nationale oplossing" waarbij de Koning zou toestemmen in een tijdelijke terugkeer op de troon om vervol gens afstand te doen ten gunste van zijn zoon Boudewijn, werd als uitgeschakeld beschouwd, nu Koning Leopold bekend heel't gemaakt dat zijn standpunt ongewij zigd is gebleven en dat hij zich zou richten naar een besluit van het parlement. Dit kan slechts worden uitgelegd als hèt be sluit zijn ballingschap te beëindigen, aan gezien de Katholieken de meerderheid zullen vormen in de gemeenschappelijke parlementsziüing, die zich moet beraden over de intrekking van de wet van 1945, die het herstel van Leopold op de Belgische troon totnutoe verhinderde. Albert Devèze, die Maandag met Leopold in Pregny confereerde, zou heden het be stuur van de Liberale partij verslag uit brengen over zijn'bévindingen. Verwacht wordt dat prins-regent Karei Devèze zal ontheffen van zijn functie als kabinets formateur en vervolgens een CVP'er in zijn plaats zal benoemen. Betrouwbai-e Katho lieke bronnen geloven dat een Katholieke kabinetsformateur allereerst zal pogen de Liberalen op ziin hand te krijgen. Wanneer dat niet mocht lukken zou een zuiver Ka tholiek kabinet worden gevormd dat daar op het vertrouwen van de Kamer van Af gevaardigden zal vragen. Een gemeen schappelijke zitting van beide Kamers wordt niet verwacht voor de Dinsdag na Pasen. Uit Brussel wordt nog gemeld, dat het vertrek van Devèze was uitgesteld omdat te elfder ure een boodschap van Leopold aan de Belgische staatsman ter hand werd gesteld. Welingelichte bronnen geloofden echter niet dat men op een wijziging in de houding van de Koning moest rekenen. Staking op Sumatra's Oostkust Op de tabak-, rubber- cn palmolieplan tages aan Sumatra's Oostkust is een alge mene staking uitgebroken. De wekenlange onderhandelingen tussen de eigenaars dei- plantages en de arbeiders zijn mislukt. De arbeiders eisen een loonsverhoging, die de eigenaars naar hun zeggen 260 millioen gulden per jaar zou kosten. Volgens een officiële schatting kosten deze stakingen Indonesië per dag ongeveer 1 millioen gul den verlies aan deviezen. Binnen twee we ken begint de jaarlijkse oogst van het be roemde Deli-dekblad. Indien deze oogst geen voortgang vindt zou Indonesië er 30 millioen Amerikaanse dollars bij inschie ten. In de haven van Tandjong Priok heeft een deel der arbeiders het werk neerge legd om hun looneisen kracht bij te zetten. VANNACHT REGEN Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en. vannacht zwaar bewolkt met enige regen. Morgen overdag wis selende bewolking mei enkele buien. Matige en later vrij krachtige Zuid westelijke tot Westelijke wind. Van nacht nergens nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 5 April: Zon op 6.07 uur» onder 19-20 uur Maan op 23.50 uur. onder 6.51 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 4 April: Hoog water: 4.33 en 16.56 uur. Laag water: 0.20 en 12.45 uur. Woensdag 5 April: H'oog water: 5.17 en 17.37 uur. Laag watér: 1.01 en 13.29 uur. ^oceocooc^QCoeeoeoooocoaxoooeccoooooooaoscoco^xooaorjó

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1