Velsens dierenbescherming maakt plannen voor een nieuw gebouw Weet U wat de stick DE BICKBAR Kampioenen-parade van dammers in Den Haag Visserij-va^ De dood van dr. Leidekker Dinsdag 4 April 1950 In de Heerenduinen komt een „Kerbertasyl" Sinds de afdeling Velsen van de Neder landse Vereniging tot bescherming van dieren in de oorlog haar asyl aan de IJmui- derstraatweg onder slopershanden zag vallen heeft het bestuur rusteloos gezocht naar een mogelijkheid om een nieuw on derkomen voor zieke en zwervende dieren te bouwen in de groeiende gemeente Velsen is aan zulk een inrichting ongetwij feld nog meer beküefte dan vroeger. Thans kunnen wij mededelen, dat het bestuur van B. en W. een stuk grond aangeboden heeft gekregen aan de nieuwe randweg, die de toekom stige bebouwing van de Heerenduinen afsluit: daar komt dus waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd het tweede „Kerbert-asyl". Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor het zover was: aanvankelijk zou het asyl ondergebracht worden in een pand aan de Willemsbeeksweg maar dat stuitte af op allerlei moeilijkheden; daar na zijn er plannen gemaakt voor de bouw van een asyl op een stuk grond, dat later bleek te vallen onder het recreaiieduinter- rein, maar nu gaat een der vurigste wensen van de Velsense dierenbeschermers einde lijk in vervulling: een modern asyl annex dierenkliniek aan de rand van het centrum der nieuwe stad IJmuiden. In de groenstrook Over de plaats van het „Kerbertasyl", dat ook nu genoemd wordt naar de IJmui- dense dame die jaren geleden zoveel werk voor de dierenbescherming in Kennemer- land heeft verzet, kan nog worden gemeld, dat het nabij het te bouwen pompstation voor de riolering wordt opgetrokken, in dezelfde groenstrook waar ook een school en een serie werktuinen geprojecteerd zijn. Inmiddels heeft de financiële basis van de Velsense afdeling een versteviging on dergaan door een gift van een Velsense, die onbekend wenst te blijven, ad 1000, In aansluiting op de algemene ledenver gadering der afdeling, die in de tweede helft van April wordt gehouden, zal ver moedelijk dra. de Stoppelaar iets komen vertellen over de blinaen-gelejdehond. Jaarlijkse uitvoering van „IJmuiden" Donderdag 13 April geeft de Christelijke Gymnastiekvereniging „IJmuiden" haar jaarlijkse uitvoering in het Patronaatsge bouw. Het omvangrijke programma van deze avond vermeldt onder meer klassikaal brug voor de dames, de vrije oefeningen van het Jubo-feest in Arnhem en hoogrek voor heren. Extra pont voor de Tulpen-rallye Ongeveer 300 deelnemers aan de tweede Internationale Tulpen Rallye komen Woensdag, 19 April van het Noorden ui', ever de pont. Om het oponthoud aan de Noordzijde van het kanaal zo kort mogelijk te doen zijn zal voor deze Rallye-rijders een extra pont worden ingelegd en zullen zij voor de overtocht met de andere dienstponten voorrang hebben. De Tulpen-Rallye-rijders, die van de richting Alkmaar komen passeren het pontveer te Velsen-Noord tussen half één en half zes 's middags. Jubileum E. Engel De heer E. Engel herdacht Zaterdag 1 April de dag waarop hij dertig jaar ge leden in dienst trad van de Rijkswater staat. De heer Engel begon zijn loopbaan in Den Helder waar hij 16 jaar dienst, deed op een Opnemingsvaartuig van de Rijks waterstaat. In 1936 werd hij overgeplaatst naar Velsen waar hij op het ogenblik als machinist, op de Velser pont werkzaam is. Kostersjubileum echtpaar P. Visser Het was Zaterdag 1 April dertig jaar ge leden dat de heer P. Visser in dienst kwam van de Nederlands Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat. Tien jaar lang heeft hij de belangen van het gebouw voor christe lijke belangen behartigd om daarna, met assistentie van zijn vrouw, het kosterschap van de kerk op zich te nemen. Het school bestuur, de kerkeraad, de Hervormde jongeren en tal van gemeenteleden hebben de heer Visser en zijn vrouw op deze jubi leumsdag in de bloemetjes gezet. De heer Visser die thans 79 jaar oud is zijn vrouw is 70 zal 1 Mei zijn functie neex-leggen. Het echtpaar C. Rieke zal van die dag af de taak van de heer en mevrouw Visser overnemen. Concert Hervormde Kerk Kanaalstraat Het Christelijk Gemengd Zangkoor „Looft den Heer" geeft Donderdag 27*>April 'in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Ka naalstraat een concert onder leiding van de heer W. Wiesehahn. „Wat is de vrijheid U waard?" Het onlangs opgerichte comité ter vier ring van de nationale feestdag in Velsen heeft als motto voor zijn werk gekozen: „Wat is de vrijheid u waard?" In de laatstgehouden vergadering werd besloten, alvorens plannen te beramen voor de herdenking van de 5de Mei, het bestuur uit te breiden met enige onder wijzers en jeugdleiders. In principe was men het er over eens, dat de actie geopend moest worden met een plaatselijke collecte. tegen het racket zei „Nou jij ziet er weer patent uit'", zei de stick tegen het racket. „Wat een wonder", zei het racket, „als je in behandeling bent geweest bij „Y SPOKTHUIS KENNEMEKLAAN 137 - TELEFOON 407] Jubileum bij de Hoogovens SPECIALE PAASSALADES met opgespoten eieren f 0.75 per portie In verband met grote toeloop s.v.p. vroeg tijdig bestellen aan: OOSTERDLTNWEG 31 - TELEFOON 5681 Agenda voor Velsen DINSDAG 4 APRIL Thalia, 8 uur: „Dr. Jekyll en mr. Hyde. Rex, 8 uur: „Gebroken belofte". WOENSDAG 5 APRIL Thalia, 8 uur: „Dr. Jekyll en mr. Hyde. Rex, 8 uur: „Gebroken belofte". Raadhuis, 23 uur: Spreekuur Wethouder van Onderwijs. Gebouw Leger des Heils, 8 uur: Declama- torium Passie en Pasen. Palronaatsgebouw, 8 uur: Maatschappij tot Nut van het Algemeen: Aafje Top. Secretaris van de bouw- afdeling gehuldigd In het restaurant van de Walserij Oost der Hoogovens werd de heer P. J. Collard, secretaris van de bou waf deling, op harte lijke wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. De gelukwensen der directie mocht hij in ontvangst nemen bij monde van de direc teur prof, dr. J. F. ten Doesschate, welke gelukwensen van de gebruikelijke envelop waren vergezeld. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies sloeg zijn huldigingsrede de kalender een twintig jqar terug, naar de tijd waarin zij beiden veel van elkander hebben geleerd. In het bijzonder noemde spreker o.a. hun samenwerking op veiligheidsgebied, een terrein dat in die jaren werd „ontgonnen" en waarop de heer Collard een van de pio niers is geweest. De aanstelling van een veiligheidsinspecteur is toen voor het eerst ter sprake gekomen en die gedachte is goed geweest. Sindsdien immers heeft overal in den lande de veiligheidsinspecteur burger recht verkregen. Ir Spies vereerde de jubi laris met het gedenkbord en het getuig schrift der maatschappij. Namens de bouwkundigen van de bin- nen- en buitendienst voerde hoofdingenieur A. J. van Walraven, chef van de bouwkun- dige-afdeling van het constructiebureau, het woord en in een geestige toespraak tekende hij de loopbaan van de jubilaris en somde zijn hobbies op, waarbij naast de muziek, de zeilerij en botenbouw de revue passeer den. Op dit laatste terrein lagen ook de aan knopingspunten, die de heer G. S. K. Blaauw, chef der sociale afdeling en lid der directiestaf, in zijn hartelijke gelukwens aanroerde. De heer Blaauw vertelde van hun beider werk in de loods, waar zij, ieder voor zichzelf, een schip bouwen. Op de hem eigen originele wijze bracht vervolgens de heer A. F. A. Bongers, de chef van de tekenkamer, zijn hulde en dank voor des heren Collards aandeel in de bijzonder goede samenwerking die er be staat tussen de bouwkundige- en werktuig kundige afdelingen. De chef-de-bureau, de heer G. Frudiger, had tot taak het geschenk een pick-up te overhandigen, waartoe niet alleen alles van de binnen- en buitendienst van de bouwafdeling, maar ook velen van andere afdelingen hebben bijgedragen. De heer Collard is over het gehele bedrijf bekend; zijn werk lag in riolen en havens, bij sporen en fabrieken en daarnaast wist hij zich vele vrienden te verwerven door zijn daadwer kelijke propaganda voor de instelling en uitvoeringen van culturele instellingen. Voor het vele werk, dat de jubilaris heeft verricht om de vrije tijd van de bedrijfs- pioniers van een kwarteeuw geleden zo goed mogelijk te doen besteden, kwam een medestrijder op dit gebied, de chef van de commerciële afdeling van de B. G„ de heer A. Mijs, dank brengen. Als laatste spreker trad de heer Th. Fok- kens, hoofdopzichter, op het podium en in een kernachtige toespraak deed hij vele aanwezigen kond van zijn waardering voor de jubilaris. Mevrouw Collard werd door verschillen de sprekers in de huldiging betrokken en kreeg fraaie bloemen. Een Paasklok voor de Nederlands Hervormde Kerk De Nederlands Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat heeft haar nieuwe luidklolc gekregen. Jeugdorganisaties hebben in de afgelopen maanden in het raam van de klokkcn-actie hun beste beentje op feest avonden voorgezet en tal van gemeente leden hebben via het Klokkenfonds het hunne er toe bijgedragen om de aankoop van een klok mogelijk te maken. Het klokje uit het gebouw voor Christelijke Belangen heeft zo goed en zo kwaad als dat ging zijn voorganger vervangen. Maandagmiddag is de 300 kilo wegende kolos in IJmuiden gearriveerd en op Paas zondag zullen voor het eerst zijn bronzen klanken over de gemeente galmen. De klok heeft als opschrift- het devies van de kerk: „Et lux in tenebris lucet" (En het licht schijnt in de duisternis. Joh. 1). Mevrouw Timmermans ter aarde besteld De Politie Sportvereniging Velsen heeft in het heengaan van mevrouw E. J. Tim mermansHennevelt een groot verlies ge leden. En de velen die haar gistermiddag op de begraafplaats „De Biezen" naar haar laatste rustplaats geleidden, hebben hier mee getuigd van hun grote waardering voor de persoon van de overledene. Commissaris P. J. Weyburg heeft aan de groeve gesproken over de grote gaven van hart en geest van de verscheidene. In het politiegezin nam zij een bijzon dere plaats in, zo zej, de heer Weyburg. Zij heeft altijd hulp en medewerking verleend, ook ongevraagd. Haar hulpvaardigheid, op gewektheid en medeleven zullen wij steeds gedenken. Wij zijn erkentelijk voqr het vele dat zij gegeven heeft. Ds. H. M. Straling van Goes heeft hierna een bijbelgedeelte gelezen en het Onze Vader gebeden. De heer G. J. Timmermans heeft daar na het woord gevoerd en tenslotte dank gebracht voor de betoonde bewijzen van medeleven. Het genootschap Damas organiseert van Donderdag 18 April tot Zondag 28 Mei een internationaal damtournooï, waaraan onder meer door de kam pioenen van Frankrijk, België, Zwit serland, Italië en Engeland zal worden deelgenomen. Voor Nederland komen uit: P. Roozen- burg, R. Keiler, F. Gordijn en P. van Dijk. Aan deze wedstrijden is een „minor"-tour- nooi verbonden, waarin onder meer B. Dukel (D.C.IJ.) en W. de Jong (Ooster kwartier) zijn geplaatst. Het tournooi wordt geopend in Den Haag waarna ook in Amsterdam en in Rotterdam gespeeld zal worden. In het ere-comité van dit tournooi hebben zitting: prof. dr. R. Rutten, minister van Onderwijs; prof. dr. G. van Poelje, lid van de Raad van State; mr. A. d'Ailly, burgemeester van Amster dam; mr. P. Oud, burgemeester van Rotter dam; de heer K. Lotsy, voorzitter van de K.N.V.B.; ir. H. J. van Steenis, jhr. dr. J. C. Mollerus en mr. P. Mijksenaar. Clubkampïoenschap van Nederland De eerste ronde in de demi-finale om het clubkampioenschap van Nederland, wordt Zaterdag 15 April gespeeld. De indeling is als volgt: A: Fivelgo (Appingedam), D. C. L. (Leeuwarden), Damclub Roden (Enschedé) en E. D. C. (Enschedé). B: De Dam(Apeldoórn), U.D.G. (Utrecht) en Gezellig Samenzijn (Amsterdam). C: R. D. G: (Den Haag), M. D. C. (Mid delburg), Excelsior ('s-Hertogenbosch), en V.I.O.S. (Maastricht). In Beverwijk begint Woensdag 5 April de strijd om het kampioenschap van Beverwijk en omstreken. Dammers uit Beverwijk, IJmuiden en Castricum zullen aan deze wedstrijden deelnémen. In totaal zijn er 46 inschrijvingen. De indeling is als volgt: Hoofdklasse: Bakker, Buis, Kortekaas, Peekei, Noordermeer, Slager, Snel, Haver, allen uit Beverwijk. Eerste klasse: Broek (Beverwijk), Van Beelen (D.C.IJ.), Smit, Engelhart, Oute- naar, Vlaar, Conradi en Hagenaar, uit Be verwijk. Tweede klasse: v. d. Bos (D.C.IJ.), Van Hattum, Hofland, Reinhout en Dam, uit Beverwijk; Himst (Castricum), De Zeeuw (Castricum)'en Van Zutphen (Beverwijk). Derde klasse A: Bakker, Van As, Van Waal, Nijman, Klaus, Waarts en Romijn, (Beverwijk) en De Leeuw (D.C.IJ.). E.D.O. 4—Waterloo 2—2 Het eerste elftal van Waterloo hee|t Zon dagmiddag kranig partij gegeven tegen EDO 4. Vooral in het begin toonde Water loo zich technisch de meerdere en het duur de dan ook niet lang of Eelsing slaagde er in te scoren. De Haarlemmers zetten hierop een hevig offensief in. Waterloo's achter hoede raakte hierdoor blijkbaar even uit haar evenwieht: een der spelers schoot in eigen doel. J. Schaap maakte dit echter nog voor de rust in orde: 2-1. Even voor het einde slaagde EDO er in de stand gelijk te maken. De adspiranten van Waterloo verloren met 3-2 van IJmuiden. Ontheffing verbodsbepaling bodemverlaging Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat Gedeputeerde Staten van Noordholland, bij hun besluit van 22 Maart 1950, onder de daai'bij gestelde voor waarden aan de gemeente Velsen, ten be hoeve van afgravingen in het gebied, ge legen ten Oosten van een Noord-Zuid ge richte lijn, gaande door het Zuidelijk ein- punt van de as van de Haringhaven, be houdens de rechten van derden, tot 1 April 1955 ontheffing hebben verleend van de verbodsbepaling, vervat in artikel 1 van de Bodemverlagingsverordening. De klomp had het eiland bereikt; ze stuurden hem vlak tegen de kant. Bunkie sprong uit het bootje en legde dat met eén touw aan de oever vast. Nu konden ze uitstappen en eens kijken hoe het er op dat pas ontdekte eilandje uitzag! Ze voelden zich als twee ontdekkingsreizigers die nieuw land hebben ontdekt.tiLaten we maar eens op goed geluk.een tochtje gaan maken over het eiland.... wie weet, wat we misschien nog ontdekken!" stelde Rick voor. Dat deden ze. Ze stapten voort in de richting van een plantenbos, dat ze ginds zagen liggenen onder het lopen keken ze vol belangstelling om zich heen. „Zeg, er zullen toch geen wilde verscheurende dieren hier rondlopen?" bedacht Bunkie. „Ben je malwelnee!" zei Rick. „Die zijn hier niet, hoor!" „Zou je denken?" zei Bunkie. Nou gelukkig maar, hè?" Derde klasse B: Nijman, v. d. Sluis, De Graaf. Klein, Adrichem, Verhaar en Pom- merel (Beverwijk). In de juniorengroep zullen Roos, Win- kelaarj Marks, A. Kremer, R. Kremer en W. Kremer van Da Costa deelnemen. RoozenburgRaichenbuch Op Zaterdag 6, Zondag 7 en Maandag 8 Mei zal de ex-wereldkampioen M. Raichen- bach in een match van drie partijen de huidige wereldkampioen P. Roozenburg ontmoeten. In IJmuiden heeft de heer Rai- chenbach eens deelgenomen aan de „IJmui- dense Zesdaagse". MARKTBERICHTEN Besommingen IJM 43 Danser 28.600; IJM 183 Viking Bank 20.000. SCH 305 3399; SCH 35 1537; IJM 129 7254; IJM 204 1651; KW 69 1867; KW 138 2356; KW 78 236]; KW 29 1414; KW 147 1915; KW 23 1832; KW 48 4880; KW 47 1850; KW 54 KW 56 1394; KW 166 1840; KW 59 1327; KW 33 1201; KW 17 2060; KW 28 1822; KW 64 1699; KW 107 1412; KW 84 2041; KW 161 1755; KW 19 1740; KW 70 1689; KW 51 1951; KW 22 1770; KW 15 4366; KW 110 5013; KW 168 2504; KW 50 1760; KW 108 1529; KW 16 1639; KW 104 1532; KW 91 1701; KW 50 KW 170 1583; KW 162 2044; KW 169 2090; KW 24 1498; KW 125 2518; KW 89 2301; BU 33 1960; KW 210 1770; IJM 276 865; KW 228 1260; KW 229 2390; KW 230 1140; KW 23 1373; KW 277 1421. IJM 74 4548. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 3 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Cordoba van Buenos Aires. Bierum van Gdynia. Arnold Bratt van Lim- merick. Mentor van Hamburg. Salland van Hamburg. Barlind van Heroya. Warmo van Stockholm. Texelstroom van Liverpool. Bomma van Oslo. Nijenborgh van Stock holm. Iris van Gothenburg. Deo Duce van Kopenhagen. Spaamestroom van Leith. Niobe van Caen. Vertrokken zijn: Roebiah naar Antwerpen. Hollandia naar Kopenhagen. Norwal naar Rotterdam. Frisian Coast naar Rotterdam. Breehelle naar Goole. Regeja naar Londen. Pirginian Coast naar Rotterdam. Havik naar Wisboek. Holdernidd naar Rotterdam. Hagno naar Dublin. Misse markt. De prijzen o dagmarkt mei zijn ruim 7000 gen zich weer in de bekende ïi zowel de rondvis als de platvi koop. De „Simon de Danser" kisten besomde na een rek v ƒ27.500; verschillende par?^ kabeljauw en schelvis werden01 den". Grote schelvis noteerde middel 28, klein middel 33iy:P „Vikingbank" besomde na eenr.'^ dagen met 1300 kisten 20.000 rock" met een 14 daagse reis platvisprijzen vooral der kleine schol welke aanvankelijk nog f\\ den, liepen later op de dag terug t!.^ en 11. De kleine tongen II bralt 1 78 cent op, tong I 1.30 Noorï'" jauw 48—56. Grote wolf 60-lf besommingen der weeklogeer* van 1300 tot 1800. Var'«:i Tong. De Katwijk 110 welke M aan de afslag was, loste ruim 2600vn Daar het grootste gedeelte (zo'n C° uit kleine soorten bestond, viel r| opbrengst tegen. öc «!t Vandaag. Voor de aanwezig de „Thorina" met 1700 u! Katwijk 163, Katwijk 54 en 122 die ven overliggen. z®t „Bali" lost Woensdag. De Kaftó\ welke Zondag binnen kwam lost v Woensdagmarkt. Verder worden be— onvoorziene wijzigingen nog ven.'- „Joh. Polderman" en de „Java" ivf '1 159) alsmede de Katwijk 127. Voor Donderdag. De „Cath komt thuisstomen met 1460 kisten u- 340 schelvis, 800 kabeljauw, 30 wijting, 100 koolvis, en 60 kuit, Bries. Verscheidene loggers alle kotters en botters durfden Maand dag nog geen zee te kiezen we? slechte weersomstandigheden, ging het béter. Reparatie. „De Eendracht" (&N 168) is na het lossen van een partij blokken voor reparatie en schooi? beurt naar Katwijk vertrokken e? ander zal ongeveer drie weken info nemen. „Deltra" naar Amsterdam. De n tra" vertrekt vandaag voor ketelreotó naar Amsterdam. m - Dezer dagen is in Hongkong door de N.V. Stoomvaart Maatschappij- „Nederland" ;i een rederij te Manila overgenomen het 6711, BRT metende stoomtiirbineschip Aurora". Het schip, dat een snelheid van 14JA mijl kan ontwikkelen, zal in de c# worden gebracht onder de naam „Cuanza". Burgerlijke stand Velsen GEBOREN: J. J. DriessenZijlstra, d., Ha- gelingerweg 178, Santpoort. T. Glas—Mook, d., Spieghellaan 39, Driehuis. A. Stam Modder, d., Kanaalstraat 170, IJmuiden. A. KruithofMiggels, z., Ovèrbildtweg 36, Sant poort. A. RoelevéldJooren, z., Bloemstraat 80, IJmuiden. D. Fortuin—Bakker, d., Engel- mundusstraat 19, IJmuiden(0.) W. Meijer— Bos, z., Wüstelaan 51, Santpoort. G. Zee- gersDe Koek, z., D. Hartoghstraat 13, IJmuiden. C. Glas—Berkenkamp, d., Bone kampstraat 13, IJmuiden(0.) M. J. C. Wan- sinkSchopman, d., Bloemendaalsestraatweg 86, Santpoort. E. Krab—Van Straten, z., Vel- serduinweg 158, IJmuiden(0.) D. Koster Van den Doel, d., Linnaeusstraat 3, IJmui den. OVERLEDEN: M. C. Goossen, 10 mnd., dochter van C. C. Goossen en C. H. van den Bos, Bornstraat 11, Velsen (N.) A. Chr. C-, Broek, 5 jr., dochter van E. Broek en J. van der Ster, Zeeweg 198, IJmuiden (O.) A. Th. van Zutphen, 71 jr., echtg. van J. Snijders, Schoonoortsiraat 43, Velsen (N.) ONDERTROUWD: J. J. Vosse, Meerestein- straat 14, Beverwijk en A. M. Cappendijk, Voorplaats 23, Santpoort; toek. adres Berken straat 9, IJmuiden (O.) H. F. P. Zweeren, Bloemendaalsestraatweg 30, Santpoort en M. Groen, Warmenhovenstraat 80, IJmuiden. M. Prins, De Ruljterstraat 120, IJmuiden (O.) en D. M. Portengen, Tuindersstraat 46, IJmuiden (O.); toek. adres De Ruijterstraat 120, IJmuiden (O.) L. de Lange, Nachtegaal laan 19, IJmuiden (O.) en H. J. S. Struch, Van Ostadestraat 1391, Amsterdam. M. J. van der Meij, Planciusstraat 34, IJmuiden(0.) en M. C. Wigchert, Overbildtweg 8, Sant poort; toek. adres Overbildtweg 8, Santpoort. Th. F. G. Vermeulen, Prinsesselaan 7, Be verwijk en A. H, Kelbling, De Ruijterstraat 169, IJmuiden (O.) J. C. Silvis, Velserduin- weg 328, IJmuiden (O.) en K. Suijkerbuijk, Pres. Steijnstraat 46, IJmuiden. J. P. Zwei- phennig, Van Diepenstraat 22, Velsen (N.) en C. M. van de Loo, Gen. de la Reystraat 10, Haarlem. GEHUWD: C. van StreepenA. Th. Pila- nen, Litslaan 20, Santpoort. H. J. Mo!» kamp—P. C. Jonker. A. H. Brans—L, Bare sen, Kievitlaan 23, IJmuiden(0.) A, Mastje E. van Nieuwenhuizen, Eikenstraat 28, Ka den (O.) I.E.V. zet de zorgen aan c De R.K. Sportvereniging „I.E.V." het door de terreinnood en de slechte p® taties van het eerste voetbalelftal irn vierde klasse K.N.V.B. lang niet voori wind gaat, zet de zorgen aan de kam 8 gaat een feestavond houden. Dit feest v reeds lang in voorbereiding, maar ai het dan zover, dat op Maandag, 17 Aa in het Beverwijkse Kennemer Theatei bloementjes buiten gezet worden. Er is voor deze avond 'n zeer gevarés programma opgesteld met zang, schei en declamaie, waarbij de Hawaiian-is „De Miami's" voor de muzikale i zorgt. De afdeling gymnastiek belegt n Maandag, 24 April in het' gymnastiek!.^ der R.K. Meisjesschool een ouderavtêi t „De rare familie" bij „Schulpt De toneelclub der Buurtvereais „Schulpen" zal het winterseizoen 'oesk ten met een uitvoering van de klucht drie bedrijven van Arnold en Bach, J rare familie". Deze uitvoering wordt Z terdagavond, 15 April gehouden in 1 Kennemer Theater te Beverwijk. De is in handen van de heer Paul J. vanGs- kei Jr. Aan de vooravond van Pasen Zaterdi dus, is er in ,,'t Centrum" aan de Komtj straat te Beverwijk een vergadering" feestelijk karakter. De leden kunnen dens dit samenzijn, dat met „eieravop is aangekondigd, door middel van v lende attracties in het bezit komen „hpendervruchten". FEUILLETON Oorspionkeiijke Nederlandse roman door Oliviei van Brakel Als je maar niet denkt, dal ik me door jou hier de wet voor laat schrijven, ver volgt hij, al sloeg je me ter plaatse m'n hersens in. De concierge is bang. Daarom durft hij Esman niet te weerstreven. De amanuensis weet dit. Desondanks treedt hij terug en zegt dan het woord, dat de concierge de gehele dag, de gehele week niet meer zal vergeten. Met de meest mogelijke hoon en minachting in zijn stem zegt Esman: VLO Meteen draait hij zich om en verlaat de kamer van de concierge. Van Brussel blijft alleen achter, staande voor het raam, ver slagen. De giftigste gedachten gaan hem door het hoofd. Twee blosjes van woede kleuren zijn anders altijd bleke wangen. Hij zint op wraak, maar het is natuurlijk nutteloos. Wat kan hij tegen Esman doen? Vlo. zei hij. Is t waar? Is hij een vlo? De spiegel aan de wand kan het hem vertellen, doch hij ziet niets anders dan. zijn overbe kende facie in het glas. Vlo, zei hfj, vlo. Door het raam kijkt hij naar buiten, doch hfj ziet de handelsreiziger niet. Esman heeft hem dus al in de vestibule gelaten, 't Is mooi. Zou hij de moed hebben hem zelf aan te dienen? De amanuensis weifelt. Natuurlijk durft hij Van Maren aan te dienen. Dat is geen kunst. Maar als het de direc teur ontstemt, is 't best mogelijk, dat hij overmorgen niet een dag mag wegblijven om de bruiloft van zijn zuster te vieren. Hij wilde het vanmiddag nog aan dr Leidekker vragen. Met dit zaakje kan hij alles beder ven. Hij aarzelt. Maar wat zal hij tegen Van Maren zeggen? Zijn vriend zal hem toch zeker vragen waarom hij hem dan niet aandient. Esman denkt na. In de vestibule wacht nog steeds de han delsreiziger Van Maren (met de scheiding in het midden). Hij verwondërt zich niet, dat het even duurt vóór Esman weer naar. hem toekomt. Hij is het wachten wel ge wend. Brussels lof wil je niet aandienen, Piet, vertelt Esman hem als hij nagedacht heeft. Wat een snertvent!! Laat hem eens hier komen. Durft-ie niei. Maar ik zal 't zelf wel even doen, als je wilt. Dat is geschikt van je, Wim. De amanuensis is al weg. 't Is een zware gang voor hem. Hij weet wat hij riskeert. Leidekker kan zeer ongemakkelijk zijn. En 't is nog wel zijn liefste zuster die over morgen trouwt. Doch de directeur is in een uitstekend humeur en laat Van Maren on middellijk binnenkomen. Het gevolg is, dat deze van zijn partijtje schriften afgehol pen wordt, tot groot genoegen van Esman aan wie de handelsreiziger bij eventueel welslagen van de zaak een kistje sigaren heeft beloofd. De concierge kijkt zuur. Dit èn het woord vlo zal hij nimmer kunnen vergeten. Hij neemt zich voor een volko men stilzwijgen tegen Esman te bewaren, doch hij kan niet weten, dat deze belofte binnen enkele uren al verbroken zal wor den HOOFDSTUK III Van tien minuten over drie tot half vier is het pauze. De leerlingen wandelen op het plein; sommigen trachten nog wat te leren, anderen spelen krijgertje. Boven achter de ramen van de leraarskamer staan de docenten te praten. Een paar kijken naar buiten om een oogje in het zeil te houden, doch de leerlingen zijn erg rustig vandaag. De concierge staat in zijn kamer óók achter het raam om een oogje in het zeil te houden. Dat is zijn gewoonte, al is hij daar in het geheel niet toe verplicht. Hij voelt zich nii eenmaal mede-verantwoor delijk voor de goede gang van zaken. Van daag let hij evenwel niet zo goed op als andere. Hij zint nog steeds op wraak, want het woord vlo uit de mond van Esman heeft hem diep gegriefd. Tot een doeltreffende maatregel kan hij echter niet komen. Steeds moet hij concluderen, dat alleen een volkomen stilzwijgen van hem Esman kan kwetsen. Of het hem veel kan schelen is niet eens zeker. Ten slotte kan hij altijd nog met juffrouw Vlietema praten. Zij trekt natuurlijk partij voor hem. Hoe kan het ook anders? Vrouwen kiezen altijd partij voor de man met het aardigste ge zicht. Hij zucht en zint. Esman is in het laboratorium. Daar staat hij met een kolf in zijn hand wat gelaten naar een kaart met moleculewaarden te kijken. Hij heeft een half uur geleden ver geten van de gelegenheid gebruik te ma ken om vrij te vragen. Dat is een onver geeflijke fout van hem, maar er was iets wat hem weerhield. Misschien lag het aan Van Maren. Die hield hem zó bezig met zijn bedankjes en zijn beloftes van kistjes sigaren, dat hij de hele bruiloft van zijn zuster vergat. Toch moet hij er nu nog even heen. Tot morgen wachten zou onverstan dig zijn. Wie zegt hem of dr Leidekker er dan is? Hij komt en verdwijnt op de meest onverwachte ogenblikken. Neen, het is het beste meteen even te gaan. De ama nuensis kijkt op de klok aan de wand. Tien over drie is 't. Als hij onmiddellijk gaat, kan hij op tijd weer in het laboratorium terug zijn. Want na de pauze moet hij een scheikundige proef voorbereiden. Hij staakt het staren naar de moleculewaarden en verlaat het vertrek. Met een klap valt de deur dicht. Voor de amanuensis loopt een blonde jongen door de gang. Hij is lang en slank, 't Is Peter Wijmans, de zoon van de onder directeur. Esman kent hem wel. Wat doet die eigenlijk hier in de gang? Hij behoorde toch allang buiten te zijn. Zeker gymnas tiek gehad. Het laboratorium ligt aan de uiterste Oostzijde van het schoolgebouw, de kamer van de directeur aan de Westzijde. Als Esman door de hal loopt, ziet hij links de kamer van de concierge. De deur staat zoals gewoonlijk wijd open. Voor het raam staat Van Brussel, peinzend, half naar bui ten te kijken. Hij kijkt nieuwsgierig om, als hij de amanuensis hoort, maar wendt meteen zijn gezicht af, als hij ziet wie het is. Dat herinnert Esman zich later heel goed. Er was teleurstelling in de blik van de concierge. Teleurstelling, maar ook haat. Hij is boos, dat weet de amanuensis wel, boos om de vlo. Van Brussel moet het zich wel erg aantrekken. Hij is namelijk in wezen een vlo. Een vlo en een dienst klopper, concludeert hij. Een even zielig als gevaarlijk mannetje. Hij weet dat de concierge klikt, als hij de kans krijgt lukkig is meneer Wijmans daar ongev" voor. Alleen Leidekker luistert naar maar die is er toch meestal niet. Hij is bijna bij de directeurskamer men, als iemand hem roept, ven draait Esman zich om. Wat willen te weer van hem? 't Is Van tweede scheikundeleraar naast dr Wije^ Het is een grote brede man met een en zware snor en een diepe stem. v J Denk je aan het practicum om vier, Esman? vraagt hij. Ja zeker, meneer. O, ik dacht dat je er al vandoor H Nee, meneer. Ik moet alleen eve- de directeur zijn. r-, Dan is 't goed. Denk je aan ae 0 -• proef? Ja, meneer, alles staat klaar. Mooi. Nou. dan ga luchtje scheppen, Esman. Dag, meneer. Van Bemmelen loopt op zijn g zucht hal uit, naar buiten. De amanuensis W" opgelucht. Geen karweitje geuuckig. Van Bemmelen kan toch altijd z.° denkt hij terwijl hij naar de djrg kamer loopt. Net alsof er niets belang is dan zijn proefjes. j kl0tf Als hij langs de administratief loopt, hoort hij juffrouw Vlietema w (Wordt vervolg

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6