IN DE WERELDPOLITIEK Uitnodiging aan Bonn Wat KAN kan kan KAN alleen Ceta-Bewi „Derde man" is opgespoord maar door de verdachfen niet herkend "Radio geeft Donderdag Wereldnj^ Heringa Wuthrid Nieuwe Uittiavei Woensdag 5 April 1930 De wijze waarop de nog jonge Europese I Het is misschien voor de West-Duitse staat West-Duiisland langzamerhand wordt politici, in hun weinig benijdenswaardige ingeschakeld in het politieke leven van positie van „landsbestuurders onder cura- West-Europa doet enigszins merkwaardig i tele der bezetting" en bovendien met dé aan, temeer omdat deze inschakeling op- I onuitroeibare hoop in hun hart op een pervlakkig beschouwd het eenvoudigste j herstel der Duitse eenheid, moeilijk zich te probleem van de na-oorlogse West-Euro- pese heroriëntatie zou moeten zijn. Immers, de splitsing van Duitsland in een Westelijk en Oostelijk deel werd in de eerste plaats teweeggebracht door een terugkomen der Westelijke geallieerden op de indertijd te Potsdam gesloten overeenkomst, welke be palingen inhield die bij de latere onvrien delijke verhouding tussen de vroegere bondgenoten eenvoudig niet meer na te komen waren zonder geheel Europa aan het gevaar van een" communistische over- richten naar idealen die onder de dwang der omstandigheden zijn opgelegd en te be sluiten tot belangrijke stappen, waarvoor zij later wellicht de verwijten van hun Oostelijke landgenoten hebben te incas seren. Dit laatste zal niet verwonderlijk zijn, wanneer men bedenkt dat de idee van een verenigd Europa op federale basis met op offering van een deel der souverëiniteit in Oost-Duitsland niet tot wasdom is kunnen komen en in .het algemeen niet als enige heersing bloot te stellen. Wanneer de ^us~ oplossing der Europese moeilijkheden in de sische politiek ten opzichte van Duitsland speciaal en Europa in het algemeen niet duidelijk aggressief zou zijn geworden de oorzaken daarvan mogen onbesproken blij ven dan zou de overeenkomst van Pots- dam een goede basis zijn voor een herstel van Duitsland als één natie en er zou in internationaal-politiek opzicht een geheel andere Europese ordening zijn ontstaan, die zonder de krampachtige „koude oorlog" het had kunnen stellen zonder het Atlan tisch pact en de daaruit voortvloeiende po gingen om het West-Duitse potentieel dienstbaar te maken aan de beveiliging van het Westelijk „bastion der vrijheid". Dat de binnenlandse verhoudingen in Duitsland eveneens het stempel van deze splitsing dragen en even krampachtige eigenschappen kregen, als de algemene internationale, verhoudingen, behoeft geen betoog, doch nu de toestand eenmaal zo is en er op een samensmelting van de twee Duitslanden onder aanvaardbare voorwaar den nagenoeg geen hoop meer bestaat, is het toch wel zeer merkwaardig hoe weinig de bestaande realiteit weerspiegeld wordt in de gang van zaken ten aanzien van de opneming van West-Duitsland in de West- Europese samenwerking. Het is niet geheel een kwestie var^ onwil der West-Europese geallieerden, dat West- Duitsland nog steeds een min of meer „zwevende" positie inneemt en eigenlijk nog geen deel uitmaakt- van welk geheel ook. Het is veel meer een wonderlijk op portunisme van Duitse kant, dat telkens weer het spontane aan elke eenheidspro cedure ontneemt en de ontwikkeling dei- dingen brengt op een ouderwets niveau viOi stroeve onderhandeling, gekenmerkt door een wederzijds afwegen van politieke belangen. Het kan allerminst worden ge zegd dat bij de nieuwe West-Europese ordening de gedachte der Europese een heid als een inspirerend ideaal naar buiten straalt ofschoon deze gedachte, gedragen door uit de volken voortkomende pioniers, toch de eerste toenadering van dë Weste lijke landen tot Duitsland heeft totstand- gebracht. Dezer dagen is in Straatsburg de confe rentie van de ministers van Buitenlandse Zaken, die deelnemen aan de Raad van Europa, gehouden en dit ministerscomité heeft na lang wikken én wegen en nada't de adviserende vergadering daarop reeds lang geleden had aangedrongen West- Duitsland uitgenodigd aan de Raad van Europa deel te nemen. Het zou logisch zijn geweest wanneer West-Duitsland reeds dadelijk bij de op richting van de Raad van Europa het eerste hoopgevende symbool van een poli tieke eenheid een verzoek tot de minis ters zou hebben gericht om in dit lichaam te worden opgenomen. De regering van Bonn heeft dit niet gedaan. Integendeel, zij heeft, toen de kwestie van haar even tuele deelneming in het ministerscomité ter sprake werd gebracht, ijij monde van kanselier Adenauer drie condities bekend gemaakt, welke zij wenste te verbinden aan haar eventueel lidmaatschap. Latei- heeft zij weliswaar die condities geken schetst als „informatieve vragen", doch de eerste indruk was voor de deelnemers aan de Raad van Europa in het geheel niet prettig. Vooral voor Frankrijk niet, dat in een der condities namelijk een regelrecht wantrouwen tegen de Franse Saar-politiek kon lezen. Politieke handel in de Raad van Europa dus, een instituut dat juist geba seerd is op een .uiteindelijke volkomen eliminatie van souverein-politiek mar chanderen lussen de landen, welke me thode in het verleden nog niets anders dan onderlinge uitputtende oorlogen had ver mogen op te brengen. harten der Duitsers leeft. Een verenigd Duitsland, machtig en invloedrijk, is veel aantrekkelijker toekomstbeeld en het is aan te nemen dat dit beeld op het moment nog een van de weinige bindmiddelen tussen de Duitsers in Oost en West vormt. De aarzeling van de West-Duitsei's ten opzichte van de Raad van Europa en hun pogingen om hun welwillendheid tegenover dit instituut te „verkopen" voor een nieuwe politieke structuur van het Saargebied, maakt duidelijk dat zij, minder dan andere West-Europeanen, doordrongen zijn van het besef dat niet hef. heil van Duitsland doch hel heil van Europa in Straatsburg moet worden gezocht. J. L Tc Kimswcrd is dë 30-jarige W. de Jong uit Oosterend in de ruiten van een broeikas gevallen. Hierdoor werd zijn halsslagader doorgesneden. In het ziekenhuis te Harlin- gen is hij overleden. Deviezen gevraagd voor reizen naar België en Luxemburg Het nationaal hoofdbestuur en de toeris tische studiecommissie van het Comité Be nelux,wa&rin onder meer vertegenwoordigd zijn de Nederlandse, Belgische en Luxem burgse spoorweg-, scheepvaart- en lucht vaartmaatschappijen en de organisaties ter bevordering van het vreemdelingenverkeer dier landen, de K.N.A.Cde K.N.M.V., de A.N.W.B.. de A.N.V.V., de Horeca, de Bond van Bedrijfsautohouders, de Nederlandse reisverenigingen en reisbureaux zijn van mening, dat indien de Economische Unie met succes in werking wil treden, allereerst een zo groot mogelijke uitwisseling van per sonen dezer drie landen moet plaats vin den. Een toenadering en een wederzijdse kennismaking dienen te worden bevorderd. Het is gebleken, dat de Belgische Luxemburgse hotels voor een groot deel afhankelijk zijn van het bezoek van de Nederlandse toeristen. Het hoofdbestuur heeft daarom aan de minister van Financiën verzocht, dit jaar een aanzienlijk bedrag aan Belgische Luxemburgse deviezen ter beschikking «te stellen, als overgang naar de volledige vrije uitwisseling van toeristen. Kabelbreuk veroorzaakte storing in telefoonverkeer Dinsdag is het automatisch telefoonver keer tussen het district Amsterdam met alle automatisch verbonden plaatsen in Noordbolland benoorden Zaandam gestoord geweest ten gevolge van een kabelstoring tussen Zaandam en Purmerend. Alle plaat sen, waarvan het kengetal begint met K 22, waren voor het district Amsterdam onbereikbaar en omgekeerd. Het automatisch telefoonverkeer tussen Haarlem, en de kop van Noordholland on dervond van de storing geen hinder. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO PAASVERRASSING Electrische schoorsteenklokken vanaff 18. 9 Herenpolshorloges mei een jaar garantie vanaf f J7.50 o KAN barteüorisstraat 2 s HAARLEM TELEFOON 13004 Gestommel in tuinhuisje bracht politie op het spoor van 5 inbrekers De rijkspolitie van het district Utrecht, is er in geslaagd een grote serie inbraken in het Gooi, Amsterdam en Loosdrecht en omgeving tot klaarheid te brengen. Vijf inbrekers zijn gearresteerd. Een wachtmeester van de rijkspolitie, die vrij van dienst was. maakte onlangs een avondwandeling langs de Herenweg te Breukelerveen. In een tuinhuisje hoorde hij gestommel. Daar de avond te voren op twee plaatsen in Oud-Loosdrecht was ingebro ken, ging de wachtmeester eens kijken. In het huisje trof de wachtmeester een man aan. Een tweede inbreker, die zich ook in het huis bevond, zag kans te ontsnap^ pen. De wachtmeester stelde zijn arrestant, V. N. uit Bussum, in bewaring en lichtte de districtsrecherche in Utrecht in. Nog diezelfde nacht werd de vluchteling, de Amsterdammer De G„ in zijn woning in Amsterdam van zijn bed gelicht. Beide arrestanten gaven toe in Breukelerveen, Oud-Loosdrecht, Amsterdam, Weesp en Bussum ingebroken te hebben. Drie mede plichtigen werden eveneens gearresteerd. In de woning van een der arrestanten in Amsterdam is de volledige buit van al deze misdrijven gevonden, verborgen on- "der een vloer. vleJcJc&wtaCer 9 45'et. per f/acoh De moord pp de Rotterdamse taxichauffeur Bij mijn daaglijks glaasje kostbare Tip Lees ik meestal de laatste limerick'. Dikwijls geestig, vaak aardig Actueel soms en vaardig Zij priklc'len de geest en verruimen de blik. Gaarne naam en adres van inzender. (Adv.) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen, 7.45 Gebéd. 8.00 Nieuws. 8,15 Platen. 8.25 Hoogmis. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koor. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13,00 Nieuws. 13.20 Pianorecital. 14.00 Promenade orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15-30 Viool en piano. 16-00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Concertgebouwkwintet. 17.50 Regcringsuilzendïng. 18.00 Volksliede ren. 18.25 „De stem van de Christelijke Vak beweging". 18.40 Leger des Heils-orkest. 18.55 ..Een goed woord voor een goede^zaak". 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek voor de jeugd. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Causerie over Jan van Riebeeck. 20.25 Kamerkoor, Baeh-ensemble en solisten. 21.20 Verzoek programma. 21.40 „Haak in". 22,15 Buiten lands overzicht. 22.35-Platen. 22,45 Overden- riring 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. "7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Carillon, orgel en zang. 11.45 Voordracht. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Cowboyliedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Metro- pole-orkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19,00 Voor kindoren. -19,05 Orkest. 19.30 Volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radiophilharmoniseh i orkest en solist. 21.15 Avondschool. 21.40 Kwintet. 22.15 Paedagogische. causerie. 22.30 Pianorecital.' 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 33.30 Pleten. Dinsdag behandelde het gerechtshof in Den Haag de zaak tegen de jongste der twee gebroeders B. uit Hilversum, die door de Haagse rechtbank indertijd schuldig werden bevonden aan de moord op de Rotterdamse taxichauffeur A. G. Clobus en die beiden in beroep waren gegaan. Op 24 Maart heeft het Hof het beroep van de 23-jarige zanger B., die door de rechtbank wegens moord tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, uitvoe rig behandeld. - Bij de eerste behandeling van deze zaak in hoger beroep, enkele maanden geleden, werd de behandeling geschorst, omdat H. B. ontkende, dat hij het fatale schot op de taxichauffeur zou hebben gelost, doch dat een „derde man" zich op de avond van de 18e November 1947 met zijn broer en hem in de taxi had bevonden. Deze derde man, Willem Prins, zou de taxichauffeur Clobus hebben vermoord. Dinsdag zou het beroep behandeld wor den van de jongste B. die door de Haagse rechtbank wegens diefstal, voorafgegaan door geweldpleging tot vier jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. Voordat met de behandeling een begin werd gemaakt, deelde de president van het hof mede, dat de „derde man", Willem Prins, was gevonden. Een politieambtenaar uit Baarn had na melijk in het verslag van de zitting van het hof de naam Willem Prins'gelezen. Hij herinnerde zich dat hij, toen hij werkzaam was bij de P.O.D., een onderzoek had in gesteld naar de gedragingen van de voor malige „S.S. Unterscharführer" Willem Prins, die gedurende de bezetting gedeta cheerd was geweest in Ecle-Lunteren, doch later onderdook, overging naar de Secret Service en na de bevrijding slechts enkele weken gedetineerd was geweest en bij be sluit van de procureur-fiscaal bij het Am sterdamse Bijzonder Hof buiten vervolging was gesteld. Het verhaal van de oudste verdachte dat hij gedurende de bezetting Willem Prins te Ede-Lunteren had ontmoet klopte dus ogenschijnlijk wel. De Amsterdamse re cherche wist Willem Prins in de hoofdstad op te sporen doch deze verklaarde dat hij de gebroeders B. niet kende. Op 29 Maart was Willem Prins met de gebroeders B. geconfronteerd. De gebroeders herkenden Prins, die tussen twee onbekende recher cheurs had plaats genomen, niet. De oudste verklaarde zelfs pertinent: „Hier is de be wuste Prins niet bij". De jongste zeide: „Het zijn alle drie rechercheurs". Prins herkende de gebroeders evenmin. De verdediger, mr. M* H. Huygens uit 's-Gravenhage, deelde het Hof als mening mede, dat. uit het feit; dat de ondervraagde Prins niet degehe was die door zijn cliënt bedoeld werd, geenszins de conclusie mag worden gelrokken, dat „derde.man" Prins niet zou bestaan. Hierna werd de zaak tegen de 18-jarige B. behandeld, die verklaarde dat hij on schuldig was en verder geen vragen wilde stellen of beantwoorden. De procureur-generaal nam aan, dat de verdachte deze houding aannam uit angst voor zijn broer. Hij requireerde drie jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. De verdediger vroeg vrijspraak omdat zijns inziens het ten laste gelegde niet be wezen is. Het Hoi zal 14 April uitspraak doen. B0UCLEL0PER WEERSZIJDEN LEGBAAR 70 breed HAAR- B0UCLÉL0PER KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 EEN VOORNAME INDRUK geeft een kamer met BAKKER'S BEHANG Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem-N. - Tel. 11657 Er worden nog steeds wapens en projectielen gevonden Uit een weekstaatje van de Hulpver leningsdienst blijkt, dat in de bodem van ons land nog steeds op vele plaatsen mu nitie verborgen ligt. Op de heide nabij Eindhoven werd in drijfzand een bom van 500 kg aangetroffen. In Helmond werd een zg. booby-trap ont dekt. In Vierlingsbeek zou een man een boom gaan snoeien. Hij plaatste een ladder tegen de boom op een verborgen land mijn. Toen hij op de ladder ging staan, volgde er een ontploffing. De man kreeg een hersenschudding. In Meyel, Overloon en Griendsveen kwamen bij graafwerk mijnen aan de oppervlakte, Rijwielbewaker zou wel even de belasting gaan betalen De politie te Amsterdam heeft de 29- jarïge rijwielbewaker van het belasting kantoor in de Spuistraat gearresteerd. De man had aan verschillende mensen, die hun belasting kwamen betalen en die mopperden over de lange rij wachtenden, voorgesteld hem het geld te geven. Hij zou het wel voldoen op een rustig' tijdstip. Vol goed vertrouwen en blij zo snel weg te kunnen gaan, accepteerde men dit aan bod. Totdat de betrokkenen na enige tijd aanmaningen en dwangbevelen ontvingen. De rijwielbewaarder stak het geld namelijk in eigen zak. Zaankanters op zoek naar goudschat in gezonken schip Opnieuw zijn plannen gemaakt om het in .1917 op de Haaksgronden ten Westen van Texel gezonken Duitse s.s. (Renate Leonharcl" te bergen. De „Renate Leonhard" werd in de eer ste wereldoorlog bij Texel getorpedeerd. Het schip verdween in de golven met 454 kisten, elk inhoudende 37K- kg. goud, een grote partij zilver en 6 a 700 ton cacao boter. Enige jaren geleden is vergeefs gepoogd de schat te voorschijn te halen. Thans is een N.V. gevormd door inwoners van Wijde Wormer, Zaandam, Zaandijk en Koog aan de Zaan, die naar deze goud schat wil gaan zoeken. Een hunner heeft, medegedeeld, dat het lichten van het schip op Amerikaanse wijze zal geschieden. Er zal een drijvend eiland van buisconstruc ties worden gebouwd. Zoals de Amerika nen gebruiken in de Golf van Mexico bij het boren naar olie. Een van de medegegadigden, de héér C. van der Toorn uit Zaandam, kwam in 1938 door een toeval op het spoor van deze gezonken schat, die op 75 millioen gulden wordt geraamd. Hij kocht toen een paar honderd kilo cacaoboter van Gerrit de Vries, een redder uit Den Helder. Deze had de partij uit de „Renate Leonhard" gehaald. Een wichelroedeloper uit Utrecht heeft driemaal een onderzoek ingesteld naar cle plaats, waar het schip moet liggen en tel kens bevestigd, dat de plaats, die door een boei wordt aangegeven, de juiste is.- Jongeman schoot op een spreeuw maar raakte een schipper Een 24-jarige jongeman uit Lisse, W. P. van D., die op 5 Juli 194Ö met een kogel uit K.P.-medewerkster werd na de bevrijding geliquideerd Zij zou het plan voor een over val aan de Duitsers verraden hebben Dezer dagen heeft de Rotterdamse politie vijf mannen gearresteerd, die ervan ver dacht werden kort na cle bevrijding een medewerkster van een K.P.-leider van het leven te heben beroofd. Hel lijk van het meisje is destijds in Rotterdam uit het water opgehaald. De aangehoudenen hebben verklaard dat het meisje op last van de K.P.-leider M. van der S. contact had gezocht met de Duitser Schwarz, die chef was van de „Abwehrstelle" Ic Rotterdam, met het doel achter bepaalde plannen van de Duitsers te komen. Afgaande op haar inlichtingen, be raamde de K.P. een overval op deze „Abwehrstelle". De Duitsers bleken echter op de hoogte te zijn, zodat de overval mis lukte. De K.P.-leider werd gedood en twee zijner mannen ernstig gewond. Een hunner zou toen gezworen hebben, wraak te zullen nemen op het meisje, dat naar zijn overtui ging verraad had gepleegd. Na de bevrijding is het meisje naar het hoofdkwartier van de K.P.-groep gebracht, waai' zij langdurig is verhoord. Aanvanke lijk zou zij ontkend hebben verraad te heb ben gepleegd. Later zou zou zij echter heb ben toegegeven liefde voor Schwarz te hebben opgeval en deze van de overval! op de hoogte te hebben gesteld om te voor komen, dat hij zou worden gedoód.' Na deze bekentenis hebben een aantal K-P-'ers het meisje meegenomen en haar door verdrinking om het leven^gebrachf! De officier van justitie te Rotterdam, die deze zaak in handen heeft, staat voor de vraag' in hoeverre de K.P.'s uit vaderlands lievende motieven hebben' gehandeld. Een belangrijke getuige zou.-de Duitser Schwarz kunnen zijn. Het is mpgelijk dat rijks rechercheurs naar Duitsland gaan om deze man op te sporen. Voorbeeld. Het Hambursse M vertelt dat onlangs een jongens in een bos n£5*l spelen was. Een van de rn zich tegen zijn „ane^Si vriendje dat voor polltjl t» een klap op zijn gezicfll 'f®* andere jongens vormden d, een tribunaal en verooraS"»» de galg wegens ..misdad?®1» mensheid". Toon tien min™«S vtallig een onderwijze, pas3 hij de jongen met een stvon M aan een boom hangen He buiten bewustzijn, maar Ir^'l nog. Vissers. Bü de ingang van do k Pasajcs (Spanje) is een vis«!v geslagen. Negen vissers kw-L leven. Twee leden werden gered. van de b REPARATIE MATRASSEN *s morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 <Adv.) Handel in valse koffiebonnen Dertig verdachten veroordeeld lil het begin van dit jaar werd een wijd vertakte* handel in valse koffiebonnen op gehelderd. Dindag stonden 35 verdachten terecht. Onder de verdachten bevonden zich koffiebranders, lcellners, winkeliers, filiaalchéfp, een musicus en huisvrouwen. Hun was ten laste gelegcl het kopen, ver kopen of in bezit hebben van valse koffie bonnen,. hetzij het afleveren of in ont vangst nemen van jcoffie zonder bon, hetzij het in contact brengen van koper en ver koper van valse koffiebonnen of koffie zonder bon. In totaal legde de bijzondere politierech ter in 30 gevallen straffen op. In vijf ge vallen werd van rechtsvervolging afge zien. Deze laatste gevallen betroffen 3 koffiebranders en 2 winkelchefs. De opgelegde straffen varieerden van 4 maanden gevangenisstraf en 2 maanden een buks de 31-jarige schipper G. J. Zwart gevangenisstraf met 3 maanden rijkswerk- uit Haarlem per ongeluk trof, stond Dins dag voor het Amsterdamse gerechtshof terecht. De jongeman vertelde, dat hij met de buks, die het eigendom was van zijn patroon, had gemikt op een spreeuw, die in een haag zat. De kogel raakte'echter de schipper, die voor de schutter onzicht baar in een sloot achter de haag op een schuit stond, in de linker long. Van de kogel, die niet is verwijderd, zal de schip per op den duur geen hinder ondervinden, zo heeft zijn arts verklaard. Ook was er geen gevaar voor invaliditeit. De president vond dat verdachte op wel zeer onvoorzich tige wijze had geschoten. De jongeman, die zijn schuld, erkende, zeide in hoger beroep te zijn gegaan, omdat hij de straf te hoog achtte. De procureur-generaal vroeg beves tiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank, zes weken gevangenisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak subsidiair een nader onderzoek. Het Hof zal op 18 April uitspraak doen. inrichting tot voorwaardelijke straffen of geldboeten, waarvan de hoogste 300 was en de laagste 5. In totaal werd aan vrijheidsstraffen op-, gelegd: 11 maanden gevangenisstraf met aftrek, 3 maanden voorwaardelijk en 3 maanden rijkswerkinrichting. Aan geld boeten werd in totaal opgelegd 2625 eventueel te vervangen door 1040 dagen hechtenis. Onderzoek naar de prijsstijgingen Onlangs is een bespreking gehouden tus sen de interdepartementale commissie 'voor de lonen en prijzen en de Stichting van de .Arbeid over de stijging van het prijspeil. Na dit overleg is een subcommissie be noemd, die zal nagaan, welke de belang rijkste posten van deze prijsstijging zijn en maatregelen zal beramen om het hoofd daaraan te bieden. PANDA EN" DE MEESTEK>GELEERDE Epidemieën. In de afgelopen hebben in Calcutta tweern?' mieën geheerst .van pokken die 2385 doden hebben «Ci zeshonderd van de slachtoC aan cholera. tSs' Atoomfabrick. Engeland beei»„ kort aan de bouw van zijn ul fabriek". Tot nu toe fabrieken waarvan de-belan,,?' Berkshire slaat, die isotopen voor medische, industriële ■schappelijke doeleinden Hun naam is Haas. De pers-ciur, sident Truman, Charles R0«i nadruk verklaard dal nochfcZ— noch de leden van zijn stalbjjj* met de vliegende schotels ais wapens van de V. S. nf .J.™ Jand. Conferentie. De Russische delesatU i «a verwerping van een motie 1? werd verzocht de delegatie van!* tionalistische China te verwijd een delegatie van Mao Tse Toen! gering uit te nodigen, de korte ferentie te Florence verlaten D«?' werden gevolgd door de verteer digers van Tsjechoslowakih Hongarjje en Albanië. Het we* conferentie zal nochtans worder'! gezet. Explosie. Tengevolge van een vm in een chemische fabriek te Sta (Schotland) die ontplofbare stoffen vaardigt, zijn vier arbeidsters leven gekomen. Geen staking'. De ongeveer 500,000 niseerde Deense arbeiders die reeds maand lang in staking dreigdentei hebben na lange onderhandelinge door een bemiddelaar ingediend voos aanvaard. Zij krijgen in de toekoms iets hoger loon en vacantie-geHj. ontslag-termijn is van één op twee ken gesteld. Vraag en antwoord. Het consent Lagerhuislid Sir Waldron Smithersi aangeboden om premier Attlee hei „Het socialisme vernietigt de J vrijheid" te lenen, mits Attlee belu i het te lezen. Onder groot gelach Labour-banken, antwoordde Attlee, hij helaas geen tijd meer had om ros ,te lezen. Attlee beloofde Sir Wal echter wel, dat cle regering resoluut voortgaan met het ambtenaren^ van communisten te zuivereni Voorspelling. De Russische maar» Worosjilof verklaarde gisteren in dapest dat Tito omvergeworpen zali den en dat het Joegoslavische volk plaats in het „kamp van de vrijh weer zal innemen. Record. Een Britse Mêteor-straaljaj gisteren in 68 minuten van Londeni Kopenhagen gevlogen en heeft daan het record dat op naam stond van De Havilland-passagiersvüegtui? straal-aandrijving met ^12 minuten beterd. De terugreis nam 72mimiia beslag. Op gelijke voet. Anton Storch, de If Duitse minister van Arbeid heeft j. ren meegedeeld dat werkgevers en? bonden overeenstemming trachten'.! reiken over een voorstel, dat zou beo de arbeiders grotere bevoegdhedö de industrie te geven. Deze besprekin genieten de steun van de regering gaarne de arbeiders meer op gelijke met de werkgevers zou willen plaa om een compromis tussen het kapitj tische en communistische stelsel ten den zonder het eigendomsrecht aü tasten. HAAM BLIKSEMAFLEIDERS van een arrestantenlokaal, dat sedert de bevrijding niet meer in gebruik was ge weest, 71 granaten, 72 geweerpatronen, 43 kg dynamiet, vier handgranaten en zeven pantserafweerwapens. De professor dacht en dacht en dacht, maar het wilde hem niet te binnen schieten waarom hij had plaats genomen in deze vuilnisbak. „Hij schijnt een verstrooid per soon te zijn", dacht Panda. Vergeetachtig En hij zei: „Maar Professor Kalker iemand gaat toch niet' zonder reden in een vuilnisbak zitten! Dat moet toch een oor zaak hebben!" „Dit is alleraardigst opge merkt", gaf de geleerde toe. „Geen gevol gen zonder oorzaken! Een uitstekend uit- In Born vond men bij het schoonmakenfoangspunt voor iedere denkende geest. Kent men eenmaal de oorzaak, dari kan men meestal zelf wel het gevolg bepalen; maar het omgekeerde gaat niet altijd op! Eenzelfde oorzaak kan het gevolg zijn van verschillende gevolgen, zoals een oplettend toehoorder zelf wel begrepen zal hebben, terwijl verschillende oorzaken tezamen slechts één gevolg hoeven te hebben! Ja schérp redenerendan komt men er wel! Wanneer er nu een oorzaak veroorzaakt wordt door het gevolg van verschillende oorzaken, dan„Ja maar waarom zit u hier nu!" viel Panda hem ongeduldig in de rede. „Aha! Ik vergat dat wij daar over spraken", knikte de professor. „Ja, ja waaromIk had een reden! Die reden kan toch niet ver,weg zijn.Nu, dat w&s die reden ook niet! Om een hoekje van de straat keken een paar vreemde, verdachte individuen. Een daarvan was een kleine, slimme Oosterling, de tweede was .een grote, ruwe boef, die niets minder dan een machine-pistool in de hand had. „Haha!" siste de Oosterling. „Oudwijsman maken uit vuilnisbak komen! Nu jij maken schie ten op hem, tot hij doen handen steken in de lucht. Wij moeten oudwijsman vangen!" „Dat kèn", zei de grqte boef (die Honne- pon heette) en meteen begon hij met dat machine-pistool te knallen. De kogels suis den om Panda en Professor Kalker heen! Panda lóist niet waar hij zich moest ber gen, maar de professor merkte op, terwijl hij zich weer terugtrok in de bak: „Juist! Zeer juist! Ik herinner het me nu nauw keurig! Ik verberg me hier omdat ik ach tervolgd word!" „Schepen op rivier en zee", door Rudolf Schönberg (Ad. Dozn Rotterdam). Er is misschien niets wat een Nederland zo intens boeit als het water en het .1» schap waar dit doorheen stroomt. realistische afbeelding van dergelijke Ittr schappen treft hem altijd, vooral als kenmerkend is voor zijn eigen omgevM Een begaafd kunstenaar als Rudolf 5cm berg heeft deze wereld van schepen en las schappen weergegeven in tal van pra® Een keurcollectie dezer producten, de etsen. Een keurcollectie dezer productei^ meeste daarvan getekend met spitse ro zijn verzameld in een boekwerk dat zo 1- verschenen is bij de uitgever Ad. DonKe Rotterdam: „Schepen op rivier en zee Wat behalve de kunstzinnige waaroe? het werk de beschouwer zal verheugen deze etsen is de liefde van de voor zijn onderwerpen. Met vaardige,ray etsnaald zijn ze in beeld gebracht: boni hoogaarzen, pramen, jollen, schokKe.s schoeners. .J Schönberg was een hartstochtelijk die veel heeft rondgezworven OP ae,™J landse stromen en zijn leven lang 1'Vero boeid door de vormen van schepen, charme van een kade langs een wijde vergezicht over het water. HU zijn talent gebruikt om dit alles WEC\J geven en hij heeft daarmee een deel van wat het Nederlandse kenmerkt, vastgelegd. Nauwgezet neei. etsnaald kleine détails van vonneniM+.wjj,| werk en tuigage in een heldere zwan- werking laten uitkomen. an, J Rudolf Schönberg, le Brussel in "'Jj1 boren, was een leerling van de ac« voor Schone Kunsten aldaar, Hi.l wera voorkeur op de Zeeuwse stromen e i omliggende haventjes, maakte stumer naar Engeland. Denemarken en y Amerika en leidde gedurende de o°n verzetsgroep van kunstenaars en intellectuelen. Hij .werd m 18m®*- Gestapo gearresteerd en kort dsajSwj f usilleerd. A. J. VAN DER i

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2