Nog vijf millioen Duitsers zoek Jeropbouw trekt ten strijde tegen het euvel der krotbouwsels „Lucasgilde" als eerste gast in de vernieuwde Beverwijkse expositieruimte Kort en Bondig April 1950 WACHTENDEN IN DE „STRAAT DER HOPE" Ondeugdelijke, veel te dure „schertswoningen" verslinden kapitalen aan spaarduitjes sw strijdt tegen slechte, dure nazenden clandestiene „hutjes t bouwsels, die nauwelijks het "veet" mogen dragen, woonwa- 'Vijcen maar woonwagens heten, 'Spaar ijzeren schijven als wie- "Vtaan cieze »huizen worden aan „nte voor vele duizenden gul- 5 woningnood is ook op Smid groot en daarvan maken tVn gebruik om zich te verrijken, "veelal jonggetrouwden, die hun !n deze soort woningen steken, ibinnen enkele jaren gedupeerd Pe levensduur van de meeste varieert van vier tot vijftien zal het ergste woningnoodleed izijn." zo redeneert men, „maar ook honderdduizenden guldens ,eld in het niet verdwenen zijn. [deaankoop van dergelijke huisjes L weggegooid geld beschouwen", sh van de vele ontboezemingen jtoiw van clandestiene woningen, i-ajens een tocht door het land spraken met leidende figu- iitderopbouw, burgemeesters en jvan vele bouwsels, die ons op Mrden eetoond. tóeid of wanhopige huisvestings- - jn vele kleinere gemeenten, toe- j van Gedeputeerde Staten in .provincies en de te lichte boeten, or sommige rechtbanken aan de vin clandestiene huizen worden 1 lijn de oorzaken, dat honderden ]jjen woningen verrijzen, die de aalle bouwverordeningen tarten. 2 kastjes, die vaak een ernstige poor de gezondheid der bewo- waarin men zich arm" woont ijjllen in betrekkelijk korte tijd genaren verlaten zijn. Dan zullen («elementen in trekken, waardoor pen'van ellende voor vele ge- ipllen ontstaan", zo betoogde een j*iet wie wij spraken. - te gemeenten wordt hét bouwen jljjdelijke woningen oogluikend zei zelfs tersluiks bevorderd.-In ia Nederland hebben zelfs twee ML eigenhandig met het bouwen i#n, die niet aan de bouwveror- rüoen, geholpen. De „andere huizen" iiithet pu eigenlijk met de „andere ie officiële, die gebouwd mogen bra we trekken komt het hier op il iedere provincie overleg pleegt ppljouw" in Den Haag. Hier 2 over hel met rijkssteun te bou- ïa woningen per provincie be- s provincie wordt de portie dan re de gemeenten verdeeld. Ieder spart naar behoefte en verder sportie in reserve gehouden om in ran zeer bijzondere aard nog een Rijzing gesubsidieerd bouwvolume «ntebesturen hebben dan tot taak !atoebedeelde ruimte over projec tielen. Gedeputeerde Staten en Éfiale diensten voor vollcshuisves- üïóeronbouw houden daarbij een set zeil. Indien bij de verdeling keten worden gemaakt, kan de hii daartoe aan een gemeente "Isomen. Het moge vreemd klin- dat gebeurt wel eens. Castricam en feestavond Ézenheid van het behaalde kam- <5houdt het bestuur van C. S. V. !nn 4 tot 6 uur receptie in hotel E'savonds wordt voor leden en n gezellige avond gegeven. 2 medewerkenden noemen we P. '•'.Alkmaar, beter bekend als Kees '9 ophalen van huisvuil J op Goede Vrijdag zal het jsplaats van op Vrijdag, deze week Si® opgehaald worden. Cüolca" past zich aan !^%dagen heeft cie Castrieumse 'Zuivelfabriek „Holca" ten ge- kampeerders en pensiongasten fuator aangeschaft, zodat zij thans gjürlseerde melk vervaardigt. Damnieuws van de onderlinge compe- -c? R.K. Damclub „St. Thomas" week: C. BakkerG. Sprenkeling J. KabelC. Juffermas 2-0, bïi O-2. G. Sprenkeling j, Tr"""fivj APRIL h-Lei' 7 en 9 uur: „Het huis •itMing". - 1 en 9,15 uur; „paljas". (Castricum) 8 uur: Nood- Jungle. ^ERDAG 6 APRIL 1 cn 9.15 uur: „Paljas". •wijk 10 uur: Spreekuur v*n Sociale Zaken. Men noemt de woningbouw met rijks- steun de „gesubsidieerde sector". Daarin, doch ten dele ook daarnaast, valt de „goed kope woningbouw", die geschiedt volgens bij het ministerie van wederopbouw inge diende cn door deze instantie goedgekeurde plannen. Tol dusver zijn een dozijn van dergelijke plannen goedgekeurd. Voor de „goedkope- woningbouw" worden lagere overheidssubsidies gegeven. Men kan dus meer gaan bouwen, omdat het subsidie -dan over een groter aantal woningen wordt uit gesmeerd. Buiten deze regeling staat de „vrije sec tor", die de woningbouw zonder subsidie omvat'. Deze vrije sector is gebonden aan een bepaald volume 500 kubieke meter per woning). Men heeft vooy dergelijke wonin gen een bouwvergunning nodig. Maar waarom, zo vraagt menige woning zoekende zich af, zijn al deze maatregelen Tweffyoorbeelden van slechte en econo misch niet verantwoorde woningbouw. Links boven: Houten woning van 5000, inhoud 150 m3, levensduur hoogstens tien 'jaar. De kamerwanden zijn van board of bimscement-platen. Fundering ontbreekt. Rechts boven: Geverfd plaatijzeren .„wo ning op wielen", van, 60 m-3 inhoud, met board binnenbetimmering. Afmeting 10 x 2,4.0 meier. Totaalkosten met schuur, afvoer en waterleiding 5.159,Levensduur niet te bepalen. getroffen? Er zijn toch werkkrachten en materialen genoeg? Om te beginnen kan slechts een beperkt bedrag per jaar aan subsidies worden ge geven. De staatshuishouding zou door grotere bedragen ontwricht worden. Ihdien veel meer dan thans wordt gebouwd, zou den de arbeidsmarkt en de materiaalpositie ontwricht worden. Daarbij komt, dat voor vrijwel ieder huis materialen ais hout en ijzer geïmporteerd moeten worden en men weet, dat onze deviezenvoorraad beperkt is. „Van overheidswege wordt alles gedaan om de woningbouw te bevorderen", zo hoorden wij herhaaldelijk zeggen. „Maar de dure, slechte krotten, die aan ongedul dige of wanhopige landgenoten wor.den aangesmeerd, zullen wij tot het uiterste bestrijden. Er zijn tal van redenen, die dat noodzakelijk maken. Men denke alleen maar eens aan dé materiëlen, die bij het bouwen van dergelijke, prutsrommel voor solide bouw verloren gaan." (Speciale berichtgeving) Telkens wanneer er een transport Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie in het doorgangskamp te Frankfort aan de Oder aankwam sedert geruime tijd is de repa triëring om onverklaarbare redenen stop gezet kon men langs de straat, die van het station iiaar het kamp leidt, hetzelfde schouwspel zien. Aan weerszijden hadden zich vele rijen mensen opgesteld, in hoofd zaak vrouwen, die nog in het onzekere ver keren over hel. lot van hun man of zoon. Zij droegen borden bij zich met opschriften als: „Wie kent Ernst Schulze?" „Wie weet iets van Johann Meyer?" of „Wie komt er uit het kamp 7411?". Inderdaad hebben enkelen op deze wijze zekerheid gekregen, maar het merendeel stond maandenlang elke dag tevergeefs. Al leen de hoop dat er een wonder zou gebeu ren, deed de achtergeblevenen telkens weer naar de „straat der hope" terugkeren. Vijf millioen Duitsers zijn er op het ogenblik nog zoek. Zij zijn de laatste groep van het locaal van twintig millioen .Duitsers een op de vier dus die in de weken na de capitulatie in de enorme chaos zijn ver dwenen. Onder hen zijn niet begrepen de tienduizenden van wie men weet dat zij gesneuveld zijn of die in de door bomaan vallen geteisterde steden de dood hebben gevonden. De meesten dezer vermisten zijn burgers. Zij woonden vroeger ten Oosten van de Oder-Neisse-grens, of in het Sude- tenland. Waar zij zijn gebleven, weet nie mand. Zij delen het lot van de 1,7 millioen leden van de vroegere „Wehvmacht". Vol gens betrouwbare gegevens kan het als zeker worden beschouwd dat een 25 procent hunner, voordat zij in krijgsgevangenschap geraakten, zijn gesneuveld. Voorts mag worden aangenomen dat 50 a 60 procent in de Russische kampen als gevolg van on dervoeding de voedseltoestanden zijn inmiddels de laatste jaren aanmerkelijk verbeterd zijn gestorven, zodat nog ongeveer 20 tot 25 procent van de 1,7 mil lioen vermiste ex-soldaten levend in de Russische kampen zoiiden zitten. Dit stemt Hoe het behoort te zijn. - Deze geheel stenen bungalow heeft 190 m3 inhoud, grote woonkamer, keukentje, gang, twee slaapkamers en aangebouwde schuur. Bouwkosten f 6500.levensduur minstens 50 jaar. Huur 200,-, rijksbijdrage 188,- per jaar. Deze bungalow lean met weinig kosten met enige kamers worden uitgebreid OUDHEIDKAMER VERJONGD Hét zal vele ingezetenen van Bever wijk en omgeving 'waarschijnlijk niet onbekend zijn dat deze gemeente kan bogen op een „stedelijk museum". Een museum, voor iedereen op gezette tijden toegankelijk, waarin de bezoeker een uitgelezen verzameling zal aantref fen van kostbare en ook eenvoudige voorwerpen en gegevens die een inte ressant beeld geven van de geschiede nis van Kennemerland. Het is de „Kennemer Oudheidkamer" van Beverwijk, cü.e steeds meer de algemene belangstelling trekt. Naast de beide zalen op de bovenverdie ping achter het voormalig stadhuis, is thans een nieuwe uitbreiding tot stand gekomen. De bescheiden ingang in de Raadhuisstraat geeft thans ook toegang tot een opnieuw ingerichte expositieruimte met bovenbe- lichting, ruim'e wanden en glasvitrines voor tekeningen en schilderijen. Het is deze nieuwe stedelijke „schilde- rijenzaal", die Zaterdag 8 April officieel in gebruik zal worden gestéld door burge meester mr. H. J. J. Scholtens, waarin dan tevens de derde jaarlijkse tentoonstelling van het Sint Lucasgilde, de plaatselijke ver eniging van amateur-kunstschilders wordt gehouden! Deze tentoonstelling van een selectie uit het werk der leden, wordt Zaterdagmiddag 5 uur voor het publiek legen een bescheiden entrée opêri gesteld en zal gedurende de Paasdagen en daaropvolgende week tot en 'met Zondag 16 April-iedere dag des mid dags na 3 uur te bezichtigen zijn. Cabaretavond ten bate van het „Witte Kruis" Op Woensdag 12 April zal in het Kenne mer Theater te Beverwijk, ten bate van het jubilerende „Witte Kruis" een cabaret avond worden gehouden. Naast de bekende zanger en conférencier Willy Rex verlenen verschillende Bever wij kers hun medewer king en wel „The Hilo Hawaiians", het Hoogovenstaten Amusementsorkest „The Velno's" en mr. Berry, goochelaar en tele- paath. Fotografie in kleuren Voor de Beverwijkse Amateur Foto grafen Vereniging zal de heer Seijzenaar op Vrijdag 21 April in het Verenigingsge bouw aan de Schans een lezing houden over kleurenfotografie.' Het merendeel der olieverfschilderijen, aquarels en tekeningen is het resultaat van een jaar studie onder leiding van de kunst schilder Heeck. Men herkent er vele beken de plekjes onder uit Beverwijk en omge ving. Daarnaast vindt men studies naar het levend model, stillevens en bloemstukken in verschillende technieken uitgevoerd.Aan gezien dit zaaltje niet alles kon bevatten wat door de leden is gemaakt, is een strenge selectie toegepast. Hieruit worden ver schillende werkstukken als attractie gratis onder de bezoekers verloot. Ongetwijfeld zal ook ditmaal weer veel belangstelling bestaan voor deze derde tentoonstelling van het Sint Lucasgilde. Geslaagde bridgedrive ten bate van het „Witte Kruis" In het Statenhuis aan cle Velserweg was het Maandagavond een drukte van be lang td'en de 144 bridgers, welke hadden ingeschreven voor de drive ten bate van het jubilerende „Witte Kruis", het ope ningswoord dat de heer P. Stoutenbeek sprak, aanhoorden. Hij bracht dank aan de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" welke voor een perfecte organisatie had gezorgd en aan Hoogovenstaten voor het beschikbaar stellen van haar zaal. Nadat, de heer Stoutenbeek de aanwezigen veel succes had gewenst begon de strijd onder het alziende oog van de wedstrijdleider, de heer J. Zoorytjes, die deze maal werd geassisteerd door de heren A. Tand, Spruit en W. Kok. De verenigingsprijs, een medaille werd gewonnen door de B-ploeg van Sans Atout, die als nummer één uit de bus kwam. De individuele prijswinnaars waren: Groep I: de heren TabakHoogeboom 36 mp.; 2. de heren DikkenbergPirovano 36 mp. Groep II: 1. heren BosVan Galen 38 mp.; 2. heren AdmiraalHoogland 34% rnp. Groep III: heren Van Gronirfgen- v. d. Wal 371/2 mp.; 2. heren KuijsSchram 3514 mp. Groep IV: 1. mevrouw Slaats heer Baggerman 27% mp.; 2. heren Hoen Kleine 21 mp. Groep V: 1. heren Blbemen- daalHoogeboom 38% mp.; 2. heren Kla verHandgraaf 37 mp. Groep VI: 1. heer en mevrouw Groen 40 mp.; 2. heren Braam Stiphout 39% mp. Groep VII: 1. heren KuisDe Vries 34% mp.; 2. dames Groot Visser 34 mp. Groep VIII: 1, heren Schaap Mohr 38 mp.; 2. heren Gielen—Van Gel deren 35 mp. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE vrij nauwkeurig overeen met de door Sovjet officieren verstrekte mededeling dat er in de Sovjet-Unie nog een kwart millioen Duitsers zijn, wie het sedert 1942 nog niet is gelukt een levensteken naar huis te stu ren. Van officiële Duitse zijde is dan ook de verwachting uitgesproken dat vele dood gewaande soldaten en officieren op zeker ogenblik weer Romen opdagen. Dit heeft bij velen weer nieuwe hoop verwekt. In dit verband is het merkwaardig dat het aan 150.000 Duitse militairen, die zich op het ogenblik nog als krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie bevinden, wel geoorloofd is naar huis te schrijven. De teruggekeerde militairen hebben over het lot van vele anderen opheldering kun nen verschaffen. Soms moesten zij mee delen dat hun kampgenoot al jaren terug is gestorven, aan anderen konden zij bericht brengen, dal hun zoon of man nog gezond in het kamp zat toen zij dit verlieten. Hun mededelingen hebben zekerheid gebracht over het lot van 300.000 Duitsers, een treu. rige ofwel een verblijdende zekerheid. Te Stuttgart is daarvoor een speciale afdeling werkzaam, „Sammelstelle für die Heim- kehrernachrichten" genaamd, welke onge veer 800.000 brieven heeft doen uitgaan aan nog in onzekerheid verkerende families, brieven, waarin gerepatrieerde militairen mededelingen doen over haar zoon of man, van wie zij bijvoorbeeld kunnen berichten dat hij bij de gevechten om Warschau is gesneuveld, dat hij in de Dnjeprbocht een schot in de schouder heeft gekregen of dat hij nog in leven was toen men te Küstrln in strijd met de Russen was gewikkeld. Een grote moeilijkheid voor de uit gevangen schap ontslagen soldaten was het feit dat soms hun familie, die in de Oostelijke be zettingszone woonde, de wijk had genomen naar het Westen, zodat zij niet wisten tot wie ze zich ipoesten wenden. Honderden vielen daardoor in de armen van de Oost- Duitse bezetting, die hen wilde inschakelen voor een soort arbeidsdienstplicht. Door middel van een speciale, koeriersdienst, welke ten dele met vliegtuigen werd onder houden, de radio-opsporingsdienst en telex installaties, konden in allerijl vele familie adressen wórden gegeven, voordat men zich ginds over de terugkerenden had „ont fermd". Vondsten uit Romeinse tijd in Venlo Bij het maken van een fundering voor een nieuw gebouw op de Hafckesplaats te Venlo heeft men de overblijfselen ge'von- 'den van een Romeins graf. De resten zijn overgebracht naar de oudheidkamer in het stadhuis en liggen thans bij de eerste „brandbommen", die enige eeuwen geleden in Venlo werden uitgevonden en toen bij een „geslaagde" proefneming de halve stad in de as legden. Reeds eerder heeft men op de Hakkes- plaats de overblijfselen van een uitgebran de Romeinse woning gevonden en de half vergane resten van een Romeinse „knup- pelweg". Deze vondsten bevestigden de mening, dat op de plaats van de tegen woordige Venlose binnenstad Romeinen hebben gewoond',- vermoedelijk in de eerste twee eeuwen van onze jaartelling. De legende dat'dé veldheer der Bructe- reri, Valuas, Venlo gesticht zou hebben, is hiermee naar het rijk der fabelen verwezen, Het Venlose Valuasverhaal berust op een werk, dat in 1754 werd uitgegeven en waar in geput wordt uit ia 1746 geschreven ge gevens in een Westfaalse „tijdspiegel". Pas sinds 1943 bestonden er aanwijzin gen, dat de Romeinen in Venlo hadden gewoond. De grote heerbanen liepen vol gens oude kaarten in het Oosten van Tud- dern naar Kanten,' in het Westen van Ton geren naar Nijmegen. Ter hoogte van het tegenwoordige Blerick was de halteplaats Blariacum. In Blerick zijn dan ook al eer der vondsten gedaan: een Romeins brand- graf, bouwresten, een koperen paardentuig en een bronzen schild met Medusahoofd. Of de Romeinse nederzetting in Venlo een bruggehoofd van Blariacum was dan wel dat de Maas zich in de loop der .eeuwen heeft verlegd en Venlo een deel van het oude Blariacum op de Westelijke oever van de Maas vormde/is nog niet met zekerheid bekend, al lijkt het eerste het meest waar schijnlijk. Er zijn vorig jaar op de Hakkes- plaats bronzen munten gevonden met. de beeltenis van keizer Vespasianus (6979 na Cnr.). Aan de achterzijde is de verovering van Judea in beeld gebracht: een triomfe rende Romeinse veldheer en onder een palmboom een treurende Joodse vrouw. Gevonden potscherven vértonen de Ro meinse goden Hercules en Apollo. Vier vallende meisjes Dinsdagmiddag reden vier fabrieksmeis jes uit Krommenie naast elkaar op de Communicatieweg onder Heemskerk. Zij raakten met de sturen in elkaar, waardoor het viertal viel. Een der meisjes liep hierbij een hersenschudding op. Omwonenden hebben een dokter uit Beverwijk ontboden, binnenland Tot commissarissen der Nederlandse Spoorwegen zijn benoemd de heren T. Allersma uit Zuurdijk (Gr.), voorzitter dei- technische commissie van de Stichting voor de Landbouw, en prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen te Maastricht, directeur der Provin ciale Limburgse Elcctriciteitsmaatschappij. - Op dc Toogdag van de Jonge Kerk, op Tweede Paasdag te Apeldoorn te houden, zal Prinses Wilhelmina tot de jonge lidmaten spreken. Haar toespraak zal des namiddags tussen 17.15 en 17.45 uur per radio worden uitgezonden. - De nieuwe weg SteemvijkBlokzijl zal Zaterdag 22 April voor het verkeer worden geopend. Na het eten van vlees, dat waarschijn lijk bedorven was, zijn enkele dagen geleden vijf leden uit een gezin in Veenendaal ziek geworden. Thans zijn ook de overige vier :ezinsleden in het ziekenhuis te Arnhem opgenomen. Vermoedelijk doordat kinderen met lucifers speelden is de boerderij van de heer D. K. Oosterbaan te St. Anna-Parochie ge deeltelijk afgebrand. HAARLEM EN OMGEVING Ds. T. B. van Houten, Geref. predikant te Br it sum, heeft het beroep naar Aalsmeer aangenomen. Dc millioenstc Maandagcent, die Maan dag in de Fuhrhopschool aan de secretaris van het Indisch Jeugdcentrum werd over handigd, kwam uit handen van de 6-jarige Marijke John (en niet Jor.es, zoals gemeki). Burgerlijke stand Velsen GEBOREN: W. P. van der Linden- Smeets, z., Dennenstraat 21. IJmuiden-O., T. D. A. C. M. AmseHoedemaker, d., Bin nenstraat 2, Velsen-N.; E. H. M. Grave—van Rijswijk, z., Schr. v d. Kolkweg 22, Bloe- mendaal; A. C. SchoutenKlaver, d., IJmui- derstraatweg 178, IJmuiden; A'.' PostNij- kamp, z., Pres. Steijnstraat 9, IJmuiden: K. ten HaveVerban, z„ Trompstraat 121, IJmuiden-O.; J. G. den Oudenvan Zoome- ren, d., Lindenstraat 4, IJmuiden-O.; C. de VriesZijlstra, d„ Eikenstraat 36, IJmui den-O.; A. M. van den Wijngaardden Heijer, z., Schulpweg 150, Velsen-N.; A. Visse Berk, d., Ai-chipelstraat 53, Haarlem. OVERLEDEN: E. J. Hennevelt. 34 j., echt genote van: G. J. Timmermans, P. C. Hooft- laan 50, Driehuis; A. van der Mast, 81 j., echtgenoot van E. M. de Roon, Gildenlaan 10, Velsen-N.; B. S, J. Verhage. 70 j., onge- huwd, Da Costalaan 46, Driehuis; C. Panne- die het meisje in zijn auto meenam naar vis. 87 j., weduwe van H. Duijn, Hoofdstraat Beverwijk. 147, Santpoort. Het Afrikaanse stamhoofd Seretse Khama is nu naar Afrika teruggevlogen, na gedu rende enkele weken door de Britse regering uit zijn land verbannen te zijn geweest. Op het vliegveld Mahalapye in Beechuanaland. waar Seretse's vliegtuig een tussen landing zou maken om benzine bij te ladenwachtte Ruth Khama om haar man te begroeten, maar op het laatste ogenblik werd de toestemming voor deze tussenlanding door de Britse Hoge Commissaris Sir Evelyn Barker ingetrokken. Het vliegtuig van Seretse moest, nu doorvliegen naar zijn einddoel Gaberones en Ruth had een vergeefse reis gemaakt om haar echtgenoot enkele uren eerder te kunnen begroeten. Op deze radiografisch overgebrachte foto ziet men Ruth Khama het vliegtuig van Seretse nawuiven, terwijl dit laag over het vliegveld Mahalapye scheert. Op zoek naar Atlantis Een Engelsman hoopt een einde te ma ken aan de controversen omtrent het al dan niet bestaan hebben van het „verloren we relddeel" Atlantis. Hij denkt dit te doen door foto's te maken van de eventuele ru ines en overblijfselen van deze verdwenen beschaving, welke zich zouden.bevinden op de bodem van de Atlantische Oceaan. De voorzitter van het „centrum van onderzoek naar Atlantis" te Londen. Egerton Sykes, wil namelijk een bedrag van 2000 pond sterling bij elkaar zien te krijgen oni in de buurt van de Azoren het onderzoek te be- ginjien. Volgens Sykes zijn de heuvels van de Azoren de bergtoppen van het oude werelddeel Atlantis. Sykes zal mensen meenemen die gespe cialiseerd zijn in hét fotograferen onder water. Hij meent dat op de Oceaanbodem ter plaatse de resten van een beschaving van duizenden jaren geleden, die thans in de zee is verdwenen, te vinden zullen zijn. Boerenknecht mishandelde een jong poesje De 21-jarige landbouwersknecht IT. van D. uit Bunnik heeft in October een poesje van drie maanden dat, naar hij meende, op de kippen loerde, in de bek van een hond gegooid, het beestj^ bij de kop gegrepen nadat de hond het weer had losgelaten, het vier keer met het achterlijf tegen een boöm geslagen en het tenslotte weer de hond toegegooid. De rechtbank in Utrecht had hem hier voor tot zes weken gevangenisstraf veroor deeld, tegen wélk voqnis Van D. in beroep ging. De proeureur-generaal bij het ge rechtshof, te ^Amsterdam heeft nu een voorwaardelijke geyangénisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd en 100. boete geëist. Ambtenaar stond terecht wegens verduistering van ruim 20.000. Voor de Arnhemse rechtbank heeft terecht gestaan de ambtenaar van de Raad van Ar beid te Nijmegen A. H. M. van T. Hij werd ervan verdacht gedurende bijna vijf jaar blanco Ziektewet-uitkeringskaarten valse lijk te hebben ingevuld, waardoor hem tel kens bij kleine bedragen tegelijk geld werd uitbetaald tot een gezamenlijke waarde van ruim twintigduizend gulden. De accoun tantsdienst raamt het totaalbedrag zelfs nog hoger en wél tussen de dertig en veer tig mille. De verdachte die als chef van de afdeling Ziektewet-uitkering werkzaam was, ver- 1 kreeg op de van zijn handtekening voor ziene kaarten, waarop een gefingeerde naam vermeld stond, uitbetaling van de kassiers door voor te wenden dat hij voor doorbetaling aan dé betrokken personen zou zorgdragen. De kaarten, die via de boekhoudafdeling later weer onder zijn be reik kwamen, werden door hem vernietigd. De officier van justitie eiste tegen de ver dachte een gevangenisstraf van anderhalf, jaar. De officier meende uit de stukken te kunnen opmaken, dat al het verduisterde geld min of meer is verbrast- De raadsman van de verdachte zeide, dat de salarissen van het personeel van de Raad van Arbeid ontoereikend waren. Verdachte moest van 150 in de maand een door tu- berculosé aangetast gezin onderhouden, be staande uit vrouw en twee kinderen. Be denkelijk vond de raadsman het ook, dat de controle bijzonder gebrekkig gewerkt moet hebben.. Van verbrassing van het geld was volgens pleiter geen sprake. Het grootste deel werd aangewend ter bestrijding van de verpleegkosten van zijn gezin, waarvan de vrouw en een kind zijn gestorven. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. FRANSE KNAPEN ZINGEN IN HILLEGOM Hét knapenkoor „Les petits chanteurs de Versailles" zal op Dinsdag 11 ^pril in Flora te Hillëgom een uitvoering geven. De jeugdige zangers zullen bij inwoners f van Hillëgom logeren. Heemskerk Nederlands Oorlogsgraven- comité, afd. Heemskerk Geschenken voor verzorgers van graven Door het Oorlogsgravencomité, afdeling Heemskerk zijn tijdens een vergadering de tooi der oorlogsgraven, de stille tocht op '4 Mei naar de beide begraafplaatsen, de opstelling der stoet en de te nemen route de kranslegging en de gedachtenisdiefisten in de beide kerkgebouwen besproken. Alle „verzorgers" van graven waarvan de naaste bloedverwanten bekend zijn zul len op de vierde Mei in de gelegenhgid- ge steld worden deze families een souvenir aan te bieden geheel vervaardigd van delen van de Lancaster bommenwerper DS 853. Voor de ere-voorzitler, de burgemeester van Heemskerk en de voorzitter de heer C. van Veen werden speciale portTetstan.* daards gemaakt van hetzelfde materiaal.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3