De QUjfse vertegenwoordiging in het buitenland OUDS Kinawijn BAKKER 'S BEHANG inp0ldering van de Wor" De kleine wereld i^6April 1950 van de „oude garde"worden geweerd )ipIonrtafen i (ANP.) Nederland ION'S. 5 Aï",: de drie bezettende J«"ffJ d| eerste landen zijn, „insulaire vertegenwoor- f«",DUSr^tigd. De Duitse zal eert der eerstvolgen- 5ka°S"n de hoge commissie het ver- fweüen a® ,e onderhandelingen met u. richten o u,icMjng van de con- Bierland over a Eenzelfde ver is" vvtariie voor België en Luxem- éczal ft'"! jLg rerwachting is, dat de "''S-geaeraal zich reeds in Juni consul 6 vestigen. iDcnHaoS f' Londen en Parijs de "'E der Benelux-landen de eerste .fdc cden UCI nnrigiik zullen on- - - waar Duitse consuls zullen op to z'Jn' vva0aLnS westduitse regenngs- in' m° Zn bezien als een bewijs dat tóen worden g de strekkingen met gvan DullJe hJet grootste belang acht. landen var laatste hand ge- HTÏS2ÏÏm van de eonsu- Bun fle -* het conSUiaat-generaal Wat het eonsuraax-ggrieiaaj. betreft, heeft de ^iMinten irvoldoen aan de wens Mgffeat.se regering om dit niet ftSn, doch in New York te vesb- MH&Mt het economisch karak- '""t dienst worden geaccentueerd worden voorkomen, dat het werk wm0, hdiur kr iet. De con- o politieke inslag krijgt. De con- t.teneraal i de hoofdsteden, der grote niet benoemd. 1 wil de regering van Bonn 43 vertegenwoordigingen vesti- „ïffite voorbereidingen zijn thans Nederland, Belgie, Luxemburg, Hïkeft Noorwegen, Italië Grieken- rïda en Australië., welke landen 1 ««Iking van een Duitse vertegen- ïii S bezwaar hebben. Dat dit "".«Ir'neutrale landen nog niet kon Bi, «ven, hangt ten dele samen met ►JSS der Duitse tegoeden in deze f'tetoeft geen betoog, dat van een airrintf van Bonn m de Oost- aweriwoordig'ing E landen geen sprake kan zijn De Eer West-Duitse republiek zullen beschouwen als de vertegenwoordigers heel Duitsland, zoals de regering te J theoretisch verantwoordelijk |voor het gabele land. Tien procent „oude school" w ie vestiging der consulaten in de Eie landen hoopt men nog dit J'aar 3 ij komen. Zij zullen een bezetting Si,honderd man hoger personeel vra- «on »ide ons in Bonn, dat de selectie loit personeel uit ruim 10.000 sollici- !fe uiterst zorgvuldig geschiedt, daar «'louter personen wil uitzenden, die Ljiie tact en terughoudendheid be ton aangezien men zich bewust is van it ik dat een herleving van de oude Bij regen of zonneschijn Smakelijk en opwekkend Koorlswerend en versterkend koude iles vervingen wij !h practische redenen door een Ibdiger model. 03 fei'li L Des L 2.75 per 1/2 L fles Widen in 's lands hospitaal Suriname de staten van Suriname is een inter file ingediend waarin aan de land£- inlichtingen gevraagd worden toestanden in 's lands hospitaal. Dr. H. kO,, die aan dit ziekenhuis verbonden is, "7 van minister L. Lichteveld aanzeg- BS'ainnen 21 uur zijn ontslag te nemen, «teinister het hem anders zou geven. bestaan tussen de genees- vormen der Duitse diplomatie in het bui tenland een slechte indruk zou maken. Daarom wil men uit de rijen der oude be roepsdiplomaten zo weinig mogelijk put ten. Geheel zal men de ervaring van deze mensen evenwel niet kunnen uitschakelen, doch hoogstens tien procent van. het con sulaire corps wil men uit de oude diploma tieke school recruteren. In de scholings cursus voor jonge ambtenaren van de bui tenlandse dienst, die volgende week te Spiers geopend wordt, zijn vertegenwoor digers uit alle schakeringen der maatschap pij opgenomen. Echter zullen allen, die enigerlei verbinding met de N.S.D.A.P hebben gehad uit de buitenlandse dienst worden geweerd. Ook niet nazi's, die op belangrijke diplomatieke posten hebben ge staan tijdens de Hxtler-pex-iode, worden als onaanvaardbaar beschouwd. Half Mei bijeenkomst Raad Atlantisch pact De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie medegedeeld, dat ingevolge een overeenkomst tussen de betrokken landen omstreeks 15 Mei te Londen een bijeenkomst van de raad van het Atlantisch pact (de ministers van Buitenlandse Zaken) zal worden gehouden Hij zei, dat hij zich voor die datum naar Parijs zal begeven, 'waar hij een onderhoud zal hebben met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, waarna hij te Londen bespre kingen zal voeren met Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken. I-lij gaf te kennen, dat hij met deze minis ters waarschijnlijk over Duitse kwesties zou spreken. Hij verklaarde, dat de Amerikaanse regering voorstander is van onmiddellijke maatregelen voor de opneming van West- Duitsland in de Europese gemeenschap. De Amerikaanse regering, zo voegde hij er aan toe, wenst krachtig, dat de regering van Bonn het voorstel om lid te worden van de Raad van Eux-opa onmiddellijk zou aanvaarden. Er. was geen wijziging in de Amerikaan se houding ten opzichte van ontwapening of herbewapening van Duitsland; Men verwacht, dat Acheson op de bij eenkomst te Londen een gemeenschappe lijke politieke 'verklaring, gericht tegen de verbreiding van het communisme in Zuid- Oost-Azië, zal voorstellen. Deze verklaring zou geen gemeenschappelijk program van economische en militaire hulp beogen, al dus functionarissen te Washington.. Moord en roof bij Leles Aneta meldt uit Bandoeng: Enige gewapende manschappen van de Daroel Islam drongen, naar eerst heden be kend werd, Zondagavond omstreeks 10 uur de woning van hadji A Gani in het Lelesse binnen. Met revolverschoten doodden zij de hadji en diens echtgenote, waarop zij geld en juwelen, tezamen ter waarde van ƒ160.000 buiten maakten. Daarna gingen zij op de vlucht. De slachtoffers waren vooraanstaande personen uit het handels- en landbouw- leven in de dessa Dungusiku in het Lelesse en behoorden tot de rijkste personen in dat gebied. Drukbezochte avondvan de Haarlemse ouderraad In het gebouw van de Vereniging van Vrijzinnig Hervox-mden in Haarlem had gistei'avdnd een drukbezochte verga dering van de Haarlemse Ouderraad plaats, waar de vraag werd behandeld: „Waar gaan onze kinderen heen na het zesde leerjaar?" Wethouder D. J. A. Geluk spi-ak een in leidend woord, waarin hij de aandacht ves tigde op het grote aantal zittenblijvers op de middelbare eh Mulo-scholeix, hetgeen de gemeenschap niet alleen op grote finan ciële schade komt te staan, doch bovendien heel veel kinderverdriet, verknoeide tijd en desillusies voor de ouders met zich brengt. Wellicht zijn nog het ongelukkigste af dege nen die met veel hangen en wurgen een einddiploma weten te behalen: zij misluk ken vaak in de maatschappij en slijten hun leven op een kantoor, waar zij een duf en slecht betaald baantje hebben. De heer Geluk weet dit euvel aan het als regel ver keerd aanslaan door de ouders van de mo gelijkheden die hun kinderen hebben en aan de onderschatting van de handarbeid. De heer Geluk wees erop, dat dit een on juist standpunt is, en dat er zeker geen reden bestaat om hoofdarbeiders hoger te waardeiren dan vakbekwame handarbei ders. Dr. C. Spoelder, rector van het Stedelijk Gymnasium, knoopte bij deze inleiding aan door erop te wijzen, dat de vei'keerde schoolkeuze zowel een gevolg kan zijn van edele als van iedere zin gespeende motie ven. Tot de eei'ste rekende bij de gedachte, dat de kinderen het beter moeten krijgen dan de ouders het hadden. Een chauffeur, van een dokter zal geneigd zijn zijn 'zoon ai'ts te laten worden, nadat hij gezien heeft dat de studie der medicijnen vaak tot een zekere welvaart leidt. Maar daarnaast staan de volkomen on zinnige argumenten als: „Het staat zo goed tegenover buren, ooms en tantes", een over weging die meer voorkomt dan men zou denken. En ook gebeurt het, dat de keus woi'dt bepaald door de x'ichting die een vi'iendje of vx'iendin netje heeft ingeslagen, dan wel door de nabijheid van een school." Dr. Spoelder gaf toe, dat het buitenge woon moeilijk is de toekomst te bepalen van een twaalfjarig kind, doch met behulp van een „test", de schoolpsycholoog en zeker niet in de laatste plaats van het hoofd van de lagereschool achtte hij een bescheiden prognose mogelijk. Hij. raadde de ouders aan zich eerst met het school hoofd, zo nodig met de schóolpsycholoog en het Gemeentelijk bureau voor beroeps keuze, in verbinding te stellen en voorts „het eigen kind te bekijken alsof het dat van de buren is". De eigen illusies moeten zij wegcijferen en alleen het belang van het kind laten wegen. Vexwolgens gaf dr. Spoelder een uiteen zetting over de vele verschillende richtin gen die het Haarlemse onderwijs kent. Hij vond dat. het belang van het voortgezet ge woon lager onderwijs vaak te weinig wordt ingezien, hoewel de Centrale scholen juist een mooie gelegenheid bieden de defini tieve keus nog even uit te stellen. Hij wees op het Ambachtsonderwijs, dat mogelijk heden biedt voor hen die wel op een hel der verstand en handigheid kunnen bogen, doch geen leerlust hebben. Minachting voor dit soort ondex-wijs vond dr Spoelder dwaas en afkeurenswaardig. Bovendien wordt de toegang tot andere onderwijsinrichtingen niet afgesneden: M.T.S. en zelfs „Delft" kunnen bereikt worden, al zal dat geen regel zijn. Voor het Mulo-ondex'wijs had spx'eker eveneens veel achting: het is voor degenen met een nuchter, verstand, de ijverige en accux'ate wei'kers. Zij die middelbare of voorbereidende Nieuwe muren voor Jericho. - Arabische vluchtelingen bouwen op het woestijnzand nabij de plaats waar eens de muren van Jericho bezweken voor het bazuingeschal" aan een nieuw dorp en een nieuwe toekomst. Als deze „proefneder zetting" een succes blijkt te zijn. kan zij als voorbeeld dienen voor vele volgende, waardoor bijna 700.000 mensen emplooi en huisvesting zullen vinden. - Een Arabische vluchteling bouwt zijn huis. Later zal hij meehelpen met hel vruchtbaar maken van de luoestijn en de opbouw van industrieën. hogere scholen willen bezoeken moeten van één ding doordrongen zijn: dat de plicht voor alles gaat. Deze scholen kunnen niet gemakkelijker worden gemaakt, omdat de univei'siteit haar eisen niet kan verlagen. Het is xxiet per se nodig dat zij genieën zijn, doch wel moeten zij „een theoretische draai" hebben. Nadat dr. Spoelder de onderscheidene schooltypen nader had omschreven en vele vragen beantwoox'd, waax-bij een vragen steller vergeefs trachtte een politieke dis cussie te beginnen, sprak de directeur van het Gemeentelijk bureau voor beroeps keuze, de heer W. H. Jansen, over de bete kenis van deze dienst en de normen die bij dit bui'eau in acht wox'den genomen. DIEP IN HAAR HART wenst iedere huisvrouw nieuw behang! Gen. Cronjéslraat 135, Haarlem-N., Tel. 11657 kan aan iedere wens voldoen! (Adv.) Klagges krijgt levenslang Een Duits gerechtshof heeft de vroegere nazi-premier van Brunswijk en gewezen SS-generaal Dietrich Klagges tot levens lange dwangarbeid vex'oordeeld „wegens het veroorzaken van de dood van tenmin ste 15 anti-fascisten, het gelasten van slechte behandeling van politieke gevange nen en vervolging op grond van rasver schillen". Klagges was reeds tot zes jaar veroordeeld door een zuiveringsgex*echt. Toen het vonnis uitgesproken werd lachte het publiek. Een van cle aanwezigen kon men horen roepen: „Het is onbelang rijk, de tijden zullen spoedig veranderen". Klagges speelde als minister van Bin nenlandse Zakën van Bi-unswijk een be langrijke rol bij de natux-alisatie van de Oostenrijker Adolf Hitler. De 58-jarige Klagges hoorde zijn vonnis zwijgend en zonder emoties te tonen aan. Schooltoneel Bruidsmeisjes' Cet&SaWl-UHló, de Zuérviqe was mét Ze/lfledZijft! dan een jaar allerlei BS ii®, minister liet een onderzoek instellen töt het besluit dat dr. Van O. zijn moest nemen. Naderhand stemde ■r minister er in toe dat, aangezien een ambtenaar zich tot geen enkele ®»psinstantie kan wenden, een commis- c''r'e juristen deze zaak zou beoor- Workumerwaard in zes maanden ingepolderd ifLmS tijds is de Nederlandse 1 einaatschappij er in geslaagd bijna Weutegrond in te polderen. Het ™d. waarvan 250 ha. tot de ge- Workum behoort en 100 ha. tot *inV!lmeei;dijken' almede de Erwt u?l idn Makkumerwaard, '«Sratav16,horade tot de gemeente Tot voor kort was dit strand ^Vaior fassen' waarop 's zomers, als k® Er/' 'g was, een aantal paarden ^tóiik wt?T uhet aanleggen van de ctof w de bodem al verzoet, maar i%,v4. ^e,rPen van een dijk om het ^'öhuishn»rii 'en gebied kreeg men de te Jt !mg goheel in cle hand, zo- &ie<j [/„a 1 gl'as kon vormen. Door het «éai het 0oi™G.n een verharde weg aan, in de \vw °®ten werd. Hoewel *%een J onderstroomt is het des is dp G ,e grond voor koeien. Inwerk oph i maa!> dat een inpolde- het omun!!, machinaal is uitgevoerd. gesE Van de di-ik is geheel Pokkenepidemie in Glasgow onder controle? Toch een schaduw over de Paasvacantie Onze correspondent in Londen telefo- neex't'ons: Een nabij Glasgow uitgebroken pokken epidemie de ziekte werd door een be smette zeeman in Schotland geïmporteerd heeft een schaduw gewox'pen over de komende Paasdagen. Reeds hebben duizen den in Engeland wonende Schotten het ad vies gekregen hun vrije dagen niet in Schotland door te brengen. Het is ook een tegenslag voor de talrijke voetbalenthou siasten, die op 15 Api'il in Glasgow d'e match SchotlandEngeland zouden bijwo nen. Er was op 140.000 toeschouwers ge rekend. De spelers, die als profs een „han delswaarde" van vijf millioen gulden ver tegenwoordigen, kregen uiteraard de raad zich te laten inenten. Eindeloos zijn de rijen mensen voor de inentingscentra in de Schotse steden. De dokters komen handen te kort en werken tot laat in de avond. Hondei'dduizenden eenheden koepokstof zijn per vliegtuig en per trein uit Londen naar het Noorden overgebracht, maar het is nog niet genoeg. In verscheidene gevallen moesten de mensen onveirichterzake worden wegge stuurd. Er is een oproep gericht tot vrij willigers om te helpen bij de administratie en verdex'e regeling der massale inenting. Van medische zijde wox-dt er thans op aan gedrongen 'de wet, welke in 1948 de ver plichte vaccinatie afschafte, te herroepen. In Manchester zullen als voorzorgsmaat- X'egel de vele schoolkindex'en, die nóg niet zijn ingeënt, een prikje krijgen, omdat zich daar twee personen in observatie bevinden, die in aanraking zijn geweest met de zee man, die de pokken het land binnenbracht. Tot Dinsdag waren er in Schotland 19 patiënten in de ziekenhuizen opgenomen, die allen op directe wijze besmet bleken. Enkele hunner waren gevaax'lijk ziek. De sterfgevallen beperkten zich tot dusverre tot een vrouwelijke dokter en een baby van elf maanden. De vijftien Lagei'huisleden uit Glasgow en omgeving, die steeds op en neer reizen naar Londen, zullen zich eveneens laten inenten. Ook de parlementsleden die het woord zullen voeren tijdens de verkiezings campagne in het Schotse stadje Dumbarton, waar binnenkort een tussentijdse stemming zal plaats vinden, zullen zich aan inenting moeten ondex'werpen. De Canadese ge zondheidsautoriteiten hebben geheel Groot- Brittannië tot besmet gebied verklaax-d. Alle luchtreizigers van Engeland naar Canada moeten een pokkenbriefje kunnen over leggen, hetgeen voor de meesten een opont houd betekent van een volle week, omdat dan pas blijkt of inenting effect heeft. Aangezien zich geen verdere ziektege vallen hebben voorgedaan, gelooft men dat de eerste besmettingsgolf thans voorbij is. Vandaag is het echter nog een critieke dag, omdat nu eerst, na afloop der incuba tieperiode voor de secundaire gevallen, zal blijken of er nieuwe patiënten zijn. In Engeland, waar de controlemaatrege len uitstekend zijn, begint een epidemie altijd met een geïmporteerd ziektegeval. Op de medische autoriteiten in de havens en op de vliegvelden rust dan ook steeds een zware verantwoordelijkheid. Aange zien het twaalf dagen duurt voordat pok ken zich openbaren, is het altijd mogelijk, dat een besmet pex-soon het land binnen komt. Dit gebeurt gelukkig echter slechts hoogst zelden. De dokters, zijn ervan over tuigd, dat zij zeer snel door middel van vaccinaties een cordon rond de pokkenge- vallen kunnen trekken. Dat was dan ook destijds de reden, dat de regering er geen bezwaar tegen maakte het principe der algemene verplichte inenting te laten va ren. Hoewel de toestand op het ogenblik in wezen ernstig is, bestaat er geen reden voor ernstige ongerustheid. In Glasgow zelf ge looft men dat de „tegenaanval" spoedig het gevaar zal doen verdwijnen. Men maakt zich daar meer zorgen over de tuberculose, welke zich in deze stad erger doet gelden dan waar ook in Engeland. Het aantal ge vallen is er tweemaal zo groot als voor de oorlog, hetgeen vermoedelijk vex-band houdt met de nog steeds niet opgeruimde krotbuurten. Aan de uitbx-eiding van de ziekte is nog geen einde gekomen. Ondanks de hardnekkige strijd die de medici en hun helpers tegen de t.b.c. voeren is het aantal sterfgevallen alsgevolg van de ziekte er groter dan bijvoorbeeld in het gehavende Hamburg. Washington overweegt voedsel- zendingen naar China WASHINGTON, 5 April. (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft heden op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse regering overweegt, of er een mogelijkheid bestaat tarwe en rijst naar het Chinese vasteland te sturen, ter verlichting van de hongersnood. Het ministerie van Buitenlandse Zaken bespreekt met congresleiders een voorstel cm als een menslievend gebaar, een deel van de overtollige tax'we en andere land bouwproducten naar China te zenden, -daar er krachtige gevoelens van vriendschap be staan tussen het Amerikaanse en Chinese volk, aldus Acheson. De regering zou er zeker van moeten zijn, dat hetgeen men wil zenden de men sen zou bereiken, voor wie het bestemd zou zijn. Zij heeft echter zulke moeilijk heden bij het onderhandelen met de Chi nese communistische autoriteiten, dat men moeilijk kan inzien, hoe de Amerikaanse regeringsfunctionarissen iets in China zou den kunnen doen dat effectief zou zijn, al dus vex'klaarde Acheson. Vrachtvliegtuig neergestort nabij Calcutta; drie doden Een tweemotorig vrachtvliegtuig van de Deccan Airways stortte Donderdag in de nabijheid van Calcutta neer. De drie inzit tenden kwamen om het leven. Het ongeluk had plaats bij Hatiara, vlak nadat het toestel was opgestegen. Toneelstukken, waarin alleen vrouwen rollen voorkomen, vox'men een betrekke lijk grote zeldzaamheid. Vandaar dat Avaclia (de vereniging van leerlingen der Meisjes H.B.S.) vrijwel steeds is genood zaakt voor haar uitvoeringen de mede werking in te roepen van leden van het andere geslacht. Ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan heeft xnen het echter op eigen kracht willen doen en daartoe de keuze laten vallen op de thriller „Bruidsmeisjes" van een zekere Cyril Campion, die gisteren ixi de Haarlemse Schouwbux'g tot vertoning kwam, waax'in geen enkele man een voet op de planken zet. Het verdient inderdaad waardering, dat men deze jubileumsvoorstelling zonder hulp van buiten al heeft klaargespeeld en het is te begrijpen dat men meende het te moeten probex-en. Doch niettemin zijn er twee redenen om het ernstig te betreuren. Ih de eerste plaats omdat het alleenstaan de spel van de meisjes thans niet kon pro fiteren van de contrastwerking, die bij een gemengde bezetting althans in dramatisch opzicht het typisch-vrouwelijke de beste kansen verzekert. Ten tweede omdat men bij gebrek aan voldoende sortering was aangewezen op een dergelijk verbazend slecht geschreven griezelstuk. De handeling speelt zich af op de voox'- avond van de bruiloft van een knappe en welopgevoede jongedame, die tot de af schuwelijke ontdekking komt dat haar kostbare parelsnoer is vex'dwenen en haar trouwjapon aan stukken gesneden. In het huis bevinden zich de gastvrouw, vijf vriendinnen en twee leden van het per soneel (de knecht was blijkbaar speciaal ziek geworden omdat er op de aanwezig heid van mannen geen prijs werd gesteld), die bijna allen onder verdenking vallen. Er heerst in de hierop volgende bedrij ven vrij veel spanning, nog verhoogd door enige moordaanslagen, alvorens een jonge inspectx'ice van Scotland Yard het raadsel .weet te ontsluieren. De pogingen tot moti vering van een en ander zijn nogal zon derling en de schrijver strooit wat al te kwistig met het begrip hysterie om dan maar te zwijgen van de onhandige manier, waax'op het geloof in of althans de angst voor geestverschijningen bij de betrokkenen aangewakkerd wox'dt. Onder regie van de heer Frans Hesmerg (clie pas na afloop achter de schermen vandaan kwam, om de hulde van het dankbare publiek in ontvangst te nemen) werd er een lang niet onaardige opvoering van gegeven, met enkele zeer goecle scènes doch zonder een bepaalde uitblinkster, of het moest (in het bijzonder na de pauze) de vertolkster van de rol van het spiritis tisch aangelegde meisje zijn. Een verder gaande differentiatie van de verschillende typen zou het geheel geen schade hebben gedaan. Ook zo echter was zeker geen der medewerksters onvoldoende, al kostte het soms moeite om de vereiste ernst te be- wax'en. De detectieve trad kordaat op, maar had zich nog vaxx een iets neutralere toon kunnen bedienen. De bijgelovige dienstmeisjes staken te weinig bij de ove rigen af, doch vonden soms het juiste lachwekkende accent op de belijdenis van hun bijgeloof. De speelster van de vx'ouw des huizes suggereerde, ook door haar hou ding voortdux-end een hogere leeftijd, het geen een compliment waard is. DAVID KONING REDDINGSBRIGADE Nieuw Holland De stekker van het strijkijzer is kapot en Jan zit in Las Palmas, peinst het jonge vrouwtje mistroostig, Het is soms moeilijk een man te hebben die vaart. Zij prutst een beetje aan de stekker, zodat de vlam men in het rond slaan en het hele huis zon der licht zit en Jan in Las Palmas trekt er zich niets van aan. Las Palmas! Het is een naam uit de scheepsberichten, maar het is een naam die duizend dingen zegt in ene keer. De wex-eld gaat open in die scheepsberichten, gisteren was het Punkta Maspalomas en vorige week Santa Cruz. En daarvoor Buenavista en Fuencaliente. Het zijn namen die ge niet uit kunt spreken, maar ge ziet ze schitteren omdat ze staan achter de letters van het geliefde schip: Het schip waarop Jan in een enge hut brieven schrijft naar Holland. Las Palmas. Het is een naam die helle kleuren draagt, daar blinkt het blauw van een tropische lucht en het groen van wui vende palmen in. Het is een woord dat klinkt als een opwindende dans, met veel geklikklak en heupgedraai. Ge moet niet vragen of die meisjes in Las Palmas het soms op onze Jan voorzien hebben. Zij zullen het op iedei'e zeeman hebben voor zien met haar rieten rokjes, en gebloemde lapjes hier en daar waar het voordelig uit komt. Jan kijkt zijn ogen uit eix ge kunt hier op een regenachtige namiddag probe ren om een stekker in elkander te krijgen waar ge geen ver-stand van hebt. Ge kunt hier maar met uw ziel onder de arm gaan zitten wachten tot ze daar op Jan zijn schip genoeg geladen en gekeken hebben om Las Palmas aan zijn lot over te laten en afscheid van de rieten rokjes te nemen. En na Las Palmas komt Fuerteventura met van het zelfde laken een pak. Jan en zijn kornuiten varen de wereld rond en zien landen en mensen waarvan wij hier nooit gedroomd hebben. Wij zitten hier ons huishoudentje te doexx in een landje waar we op uitgekeken zijn, een landje zonder kleuren en liederen. En rieten rokjes dragen wij hier niet zozeer. Na Fuerteventura komt Lanzarote en de electricien heeft er heel wat mee te stellen gehad voordat de lampen in huis weer brandden en het strijkijzer zijn plicht weer deed. Andere vrouwen roepen er haar man bij als hij na zessen braaf is thuisgekomen lijk iedere dag, die repareert en het kost geen cent. Maar Jan die ligt daar ergens bij Afrika op zijn elf-en-dertigste heen en weer te varexi tussen kanarie-eilandjes en hij denkt aan geen Holland meer, dat met kapotte stekkers en dure electriciens ergens over de horizon in de grijze mist ligt. Zo zijn de gedachten van een eenzame vrouw op een trieste regendag. BLOEMENDAALSE Voor het eenheidsdiploma van het Oranje- Kruis slaagden de dames-E. A. van Leeuwen en M. Postema en de hei'en G. J'. de Boer, J. Booms, R. G. van den Bosch, D. N. de Lange, G. J. Neder Helman en H. R. Vos en voor het aanvangsdiploma de heren R. van Heulen en A. Teepe. De brigade houdt Za terdag 22 April een voor j aars wedstrijd tussen de gediplomeerden om de E.H.B.O.- wisselbeker Dat schip is op een winterse JanUari-dag de Waterweg afgevaren naar het Zuiden, de zon tegemoet in de richting van de evenaar. Het is een beeld dat Jan in zijn gedachten gekrast heeft om nooit te ver liezen: Een beijzelde kade in de grauwe morgen en een smalle, kleine vrouw als een schim, wuivend op het uiterste randje van Holland. Nadei'hand kijkt hij op een kaart om de Kanarische eilanden te vinden en hij ziet de plaatsen die zijn schip be zoeken zal als kleine eendere rode cirkeltjes. Rode cix'keltjes, ja, maar ge moet niet vragen wat daarbinnen leeft en wriemelt. Daar wordt onder een gloeiende zon ge- wei'kt, geleden, gemind, gestolen, geleefd, daar sterft men en wordt men geboren in de grote hoop, dat wroet de mens gelijk overal ter wereld. Het klinkt schoon, dat Las Palmas, dat Fuencaliente en al dat andere gevloek, maar het klinkt nog scho ner als ge thuis zit met uw benen onder uw eigen tafel, daar kunnen ze al die palmen en gebloemde madammekes voor cadeau krijgen. Na Casablanca komt Tanger en na Tan- ger Lissabon. Daar gaan we weer op moeder de vrouw aan, jongens, het zal nu omtrent bollentijd in Holland zijn. Na Lissabon komt er- een hele rij en na de hele rij komt Rotterdam. Ik ben benieuwd of die stekker het ge houden heeft, denkt Jan. Holland in de lente. Er zijn dagen dat ge kunt'menen: Holland heeft geen kleuren en geen liederen, het is grauw en mistig en kil en klam. Maar ge moet met een schip uit Afrika komen en uw land zien liggen onder een frisse lentezon, met gouden gevels langs de haven en een koepel van gebeeldhouwde wolken daarboven. En ge weet dat daar achter de kaden die groene tapijten der weiden liggen, met koeien in wit en zwart alsof een vrolijke vagebond ze beschilderd heeft. En ge weet dat- de hyacinthen hun Zondagse kleed aan het aantrekken zijn en dat de tulpen spoedig zullen blozen van de warmte. Dan vindt ge Holland terug zoals de lente het heeft uitgepakt uit het witte watte papier van de winter. Dan kunnen ze u van Las Palmas en Santa Dit-en-Dat in Golfo de la-Hier-en-Daar nog meer vertellen. Dan denkt ge aan een smalle, kleine vrouw in een proper huis waar het lange tijd veel te stil geweest is en dan zegt ge: Wel Caldera-de-Bandama nog aan toe, kom hier met die loopplank of ik neem een sprong: Midden in het nieuwe Holland, midden in de lente. J. L. Bij Kinderdijk liggen de eerste sluisdeuren al te wachten, tot de schutsluis bij Tiel, die de grootste binnensluis van West- Europa wordt, gereed zal zijn. Voor Amsterdam betekent de voltooiing dezer sluis een verkorting van 40 kilometer op de vaarroute naar Duitsland, waardoor Amsterdam als transitohaven in betekenis zal toenemen. Overzicht van de enorme sluis. Portugese veerboot gezonken; zestig personen vermist Op de rivier de Douro in Pox'tugal, vlak bij Oporto, is een veerboot gezonken. Men vreest, dat vele personen verdx'onken zijn. Tenminste 60 personen worden vermist, aldus heeft de politiecommandant van Oporto meegedeeld. Het juiste aantal per sonen dat zich op de boot bevond is niet bekend. Volgens sommige bex-ichten wex-d de maximale belasting van 80 personen overschreden. De drie leden van de beman ning en de eigenaar van de boot ziin gered. Tot nog toe zijn drie doden en drie gewon den het ziekenhuis binnengebracht. De boot zou op een particuliere aanleg plaats gelopen zijn, die door het hoog getij onder water was komen te staan, en een lek opgelopen hebben. Notaris in Paramaribo veroordeeld De gewezen notaris J. de M. te Parama ribo is door het Hof van Justitie van Suriname in hoger beroep veroordeeld tot drie jaar en zes maanden gevangenissti'af. Zijn voox'malige klerk werd veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Verleden jaar Mei failleerde het notariaat met een tekort van meer dan een millioen gulden. Beide verdachten bevonden zich sedert verleden jaar Mei in hechtenis.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5