IJmuider Courant Abdoel Aziz deelt de lakens ujf in Makassar rweigert naar Djakarta te gaan, doch schrijft: |[(ieb de plicht Oost-lndonesië te verdedigen" .-troepen iede van nog op Makassar Haarlems Dagblad „Ik acht het waarschijnlijk dat de koude oorlog vreedzaam eindigt" ..Geen medewerking aan regering die Leopold onvoorwaardelijk terug wenst' Van Zeeland vormt Katholiek kabinet aangevuld met partijlozen Treinrampen in Brazilië en Spanje Het weerbericht in beeld 61e No. 19521 ■anerlaan 154. Telef. Adm. 5437. gurfi2^'5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), jelai B^'garjtp. Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Terras 10724- iv.tarieven c Directeur-Hoofdredacteur 15054. aanvraag bij de Administratie. ÖoofdredacteurRobert Peereboom I «rtiBTA. April (Aneta) - Naar M?. .fficiële zijde yernam_ is_ een ver- 'nffi'ciële zijde vernam a "°°4e zeemacht der R.I.S. s J ,h" uit Tandjong Priok N T°et de opdracht contact op te t het bataljon Worang, dat zich 'ïvau de schepen „Waikeio"-en Liï" bevindt, die nog op de rede P' ,..»r liggen- Aan boord van de S" bevindt zich kolonel Bam- eci«.ne waarnemend chef staf van ^krachten der R.I.S. Het korvet, souvereiniteitsoverdracht door .tliike marine aan de zeemacht "fff werd overgedragen, heeft •Jïïelen aan boord voor de leden u bataljon Worang. lL Aziz heeft geweigerd levens- G«lransportcn van Makassar naar ga van het bataljon Worang door IS -regering had de regering van s{ .-;x ,roi-7nrht voor de voeding «.Indonesië verzocht voor de voeding bataljon Worang zorg te dragen, de schepen op de rede van Makas- "fnn'brief aan de regering van de Heeft Abdoel Aziz geschreven, dat H als zoon van Indonesië verplicht He staat Oost-lndonesië te verdedi gen de verwarringwekkende invloed binnen en van buiten af. spraak van Aziz fr-c Indonesische correspondent seint g Makassar: het door geruchten enigszins nerveus eden Makassar liggen de soldaten van Aziz met versterkte wachten aan de aom een eventuele landing goedgewa- jj-bunnen opvangen. Op iedere zeven ('alle met geweren gewapend) zijn er fê mortieren en een brengun. j., Tfii-kamp te Soengoeminassa dat, ósedvergieten te voorkomen, niet stor- id was ingenomen maar militaire ij van de T.N.I. ter bewaking had ge- ■a zou, volgens opdracht van Moko- Sa de kampcommandant deze dewa- 5innemen en overdragen aan Aziz. In ggen bleek het kamp echter verlaten, fejiting, ongeveer 20(f man, was, teza- de militaire politie, en met mede- èivan de wapens, gevlucht, teferiag heeft kapitein Aziz voor de n over de moeilijkheden, tot men de K.N.I.L.-mannen heeft p.% Hij zeide dat de tegenstanders Susies hebben gehouden bij K.N. UcKn en daarbij hebben geroepen f>ïil.L,-mannen weer zouden wor- ijèterneerd. Hij uitte zijn grieven ir ie vertraging bij de inschakeling in IS/tMen keerde zich tegen Djakarta, üpgd heeft dat in Oost-lndonesië ge- '.misdadigers een overval hebben pi '2 wees er op dat integendeel krijgs- iieediscipline de troepen van vroegere Slabben afgehouden. (te commandanten aldus Aziz, hebben iset'ons gepraat. Maar zijn zij in staat fe voor de toekomst te verzekeren? e achtte dat onmogehjk. En wat jmeten strijden, zeide hij, voor ons ifct en voor dat van onze Oost-Indo- Ete vrienden. jgij waarlijk vaderlandslievend of te:?ij uw vaderland? Wij vragen u het fevan uw gezindheid te leveren", pover deze oproep van Aziz staat tjroep.vai) legercommandant Buurman Vreede, om naar de kampementen g'e keren. ■falitaire gebeurtenissen in Makassar ook de politieke spanningen tussen -sera Indonesia Timoer en Djokja E'-xnemen, aldus verneemt de speciale teEdent van het A.N.P. Tevens zijn ~Siop een vreedzame oplossing langs HV5n overleg zeer verminderd. De fcgvan de R.I.S. heeft haar teleurstel- is verstoordheid betoond wegens het -ade eerste minister van Oost-Indo- J-Eiet in het speciale vliegtuig, dat ^regering van de R.I.S. naar Makas- gezonden, is meegekomen. Slechts •Easier van Voorlichting, Ratoelangi, raeerd, doch de regering der R.I.S. ^bereid met hem alleen de situatie Ook de driehoeks-conferentie fc-udonesië-D jokja-R.I.S.), die mor- Djakarta zou beginnen is reeds af- T -e zegsman van de regering der verklaarde tegenover de speciale TOnt van het A.N.P., dat de in- 7* aan het bataljon Worang ge- olijven. Het bataljon hgt nog 3°erede van Makassar. De kans "Sgesloten, dat het bataljon toch zal kringen van de regering der jmrotde actie van Abdoel Aziz reeds ,f-a gebracht met de actie Wester- fevmnerde hierbij aan het feit, ■Moei Aziz onder Westerling heeft YOp0pZuid-Celebes in 1946, „waarbij •iu Ü?-Uia'® ^et leven heten in de na- p strijd". JNp delen van Oost-lndonesië zijn wit ,mchten of reacties ten aanzien ï'Meurie ontvangen. .«senwordt vernomen, fiat cle Neder- T^nibtenaren in Oost-lndonesië een ^raigend advies van de Hoge Com- ---nebben ontvangen om zich buiten '^voversen te houden. Ultimatum .^enng der R.I.S. heeft in een ver- fëë i - gemaakt. dat aan kapitein r Vier maal 24 uur wordt Djakarta te reizen, ten- feJJWRiittg over zijn dptreden Dr- Ratoelangi, de Oost-Indo- minister van Voorlichting, heeft kJ*"*tlag aan de regering der dat de Oost-Indonesische uit te staan met de actie van Abdoel Aziz en dat geen der gezags- apparaten van de Negara zich in deze kwestie gemengd hebben. Hiermede, aldus de verklaring, is het duidelijk, dat het militaire optreden te Makassar niets te maken heeft met de verdediging van de Negara. Voorts werd medegedeeld, dat ten- tenminste 300 niet-gereorganiseerde leden van het K.N.I.L. aan de actie deelnamen. In verband hiermede vertoeft luitenant- generaal Buurman van Vreeden te Makas sar en zal hij na zijn terugkeer te Djakarta besprekingen met de regering der RIS voe ren, teneinde de kwestie van deze militairen van het K.N.I.L., die individueel optraden, af te wikkelen, aldus besluit de verklaring van de regering der R.I.S. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en-Omstreken van - cn «Sprtrtjte Xtatlcmortic £ourattt (Xrato iScff) Zaterdag 8 April 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate,. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Deelgebieden ingelijfd DJAKARTA, 7 April. (Aneta). Bij besluit van de president van de RIS zijn de gebieden Bandjar, Dajak Besar, Z.Ö.- Borneo. Bangka, Billiton, Riouw en het zelfbestuursgebied Kotawaringin bij het grondgebied van de repubhk Indonesia gevoegd. Hotelbrand in Londen In de nacht van Donderdag op Vrijdag is brand uitgebroken in een hötel in het centrum van Londen. Er vielen drie doden en acht gewonden. Een 34-jarige vrouw sprong van de derde verdieping naar be neden en vond de dood. Er bevonden zich dertien mensen in het hötel. De brand weer was het vuur na een uur meester. Een brandweerman liep verwondingen op. Nieuwe ondergezaghebber van Saba Tot opvolger van de heer M. J. Huith als ondergezaghebber van Saba is benoemd de heer P. Dijkstra, adjunct-commies op de administratie van financiën te Willem stad. ~T~ Dat de Koninklijke familie tijdens haar Paasvacantie in Val d'Isère de twee jongste prinsesjes niet vergeet, blijkt wel uit deze foto. Gezamelijk worden geschenken voor prinses Margriet en prinses Marijke uitgezocht. Maarschalk Tito geïnterviewd „Onze instelling is gemakkelijker en menselijker dan die der Sovjet-Unie" BELGRADO, 7 April (Reuter) Maar schalk Tito heeft een speciale correspon dent van de „Times" Donderdag in zijn villa in een voorstad van Belgrado een exclusief interview toegestaan. In de loop van het gesprek kwamen de volgende onderwerpen ter sprake: „Oorlog? De koude oorlog tussen Oost en West kan nog slechts één of twee jaar duren, aldus Tito, die het waarschijnlijker achtte, dat de koude oorlog op vreedzame wijze zou eindigen dan dat hij in een wer kelijke oorlog zou overgaan, „omdat vrede een goedkopere weg is. „Ik zie niet in, waarom er oorlog zou moeten komen." Volgens Tito is de buitenlandse politieke situatie der Sovjet-Unie de laatste paar jaar slechter geworden en kan zij niet veel verder meer achteruit gaan. Wijzigingen in de Sovjet-Russische buitenlandse poli tiek achtte hij noodzakelijk evenals „mis schien enkele wijzigingen in de binnen landse leiding." Het binnenlands bestuur van Joegoslavië is gelijk aan dat van de Sovjet-Unie wat de economie betreft, doch verschilt er van op het gebied van betrekkingen en verdere ontwikkeling van het socialistische stelsel in de wereld. Ook de wijze, waarop beide landen niet theoretisch, maar in de practijk tegenover dit vraagstuk staan is verschil lend, aldus Tito. „Onze instelling is soepel naar gelang, der omstandigheden. Zij is menselijker en gemakkelijker. Ook de kwestie der buitenlandse betrekkingen be naderen wij anders. Wij achten samenwer king noodzakelijk. Wij achten het niet juist ons met de zaken van anderen te be moeien." Op de vraag van de correspondent, of het Westen zich ooit met de binnenlandse aangelegenheden van Joegoslavië had be moeid, antwoordde Tito: „Wij hebben on getwijfeld de laatste tijd in dit opzicht minder moeite gehad met het Westen en zeker minder moeite met het Westen dan met het Oosten." Samenwerking met Grieken en Italianen Belgische Liberalen namen beslissing Het woord is aan Voltaire: Er is één ding sterker dan alle legers ter wereld en dat is een idéé, wélks tijd is gekomen. Op een Vrijdagmiddag gehouden pers conferentie heeft kabinetsformateur Faul van Zeeland verklaard dat na de motie, welke het nationale congres van de Liberale partij Vrijdagmorgen heeft aangenomen, de basis is weggevallen, waarop hij had verwacht een liberaal-katholieke regering te kunnen samenstellen. Hij heeft thans het besluit genomen een regering tc vormen van katholieke politici, aangevuld met buiten-parlementaire per sonen van liberale richting. „Dit kabinet heb ik reeds op zak", zo zeide Paul van Zeeland. De Prins-Regent zou hem Zaterdagmiddag om 12 uur ont vangen. De samenstelling van deze rege ring zal heden worden bekend gemaakt en de leden er van zullen nog vandaag de eed op de grondwet afleggen. De nieuwe rege ring zal zich Dinsdag aan de afzonderlijke Kamers voorstellen ter verkrijging van het vertrouwen votum. Op een vraag van een der journalisten of, indien de Kamer van Volksvertegen woordigers waar de CVP twee stemmen ontbreken aan de meerderheid zijn ver trouwen aan de nieuwe regring zou ont houden, het parlement zou worden ont bonden. antwoordde van Zeeland: „Indien het parlement de regering zijn vertrouwen niet geeft, dan is het aan het land zich op nieuw in verkiezingen uit te spreken". In politieke kringen te Brussel is men van oordeel, dat Paul Struye waarschijn lijk de portefeuille van Buitenlandse Za ken zal ontvangen, aangezien van Zeeland zich wil beperken tot het eerste-minister- schap. De vraag die men zich thans stelt is, of de nieuwe regering het vertrouwensvotum van het parlement zal krijgen. De senaat zal ongetwijfeld zijn vertrouwen uitspre ken, daar de CVP hier een meerderheid heeft van negen zetels. In de Kamer ont breken de CVP daarentegen twee stemmen aan de meerderheid en minstens twee li berale koningsgezinde Vlamingen zouden zich dus moeten afscheiden van hun partij genoten wil de nieuwe regering ook hier het vertrouwen krijgen. De liberale Vla mingen La Haye en De Wilde hebben reeds herhaaldelijk bekend gemaakt, dat zij voor iedere regering zouden stemmen, die de terugkeer van de Koning op haar pro gramma zet. Afgewacht dient echter hoe hun houding thans zal zijn, nadat het na tionale congres van de Liberale partij he den met algemene stemmen de motie heeft goedgekeurd, waarin alle liberale politici op het hart wordt gedrukt het vertrouwen te onthouden aan iedere regering, die de onvoorwaardelijke terugkeer van Koning Leopold op haar programma plaatst. worden om samenwerking aan beide zij den mogelijk te maken, „doch dit is op het ogenblik geen kwestie van groot belang." Op de vraag, of hij niet van oordeel was, dat de samenwerking met het Westen bevorderd zou worden, indien met het oog op de openbare mening het regiem in Joegoslavië wat menselijker werd, wees Tito er op, dat dat ook van de andere lan den en van binnenlandse onruststokende elementen afhanklijk was. „In het Westen worden bepaalde maatregelen vaak on menselijk of ruw geaéht. U moet echter beseffen, dat wij hier niet alles kunnen doen, indien wij zien, dat de meerderheid er tegen gekant is." Op de vraag van 'de correspondent, wat er zou gebeuren, indien hij plotseling zijn functie niet meer zou kunnen bekleden door dood of andere oorzaak, antwoordde Tito lachend: „Ik denk niet, dat ik zo ge makkelijk dood zal gaan. Ik ben niet de alpha en omega. Niets ongewoons zou ge beuren, indien ik moest gaan, en ik heb veel medewerkers, die even veel als ik verzetten en die mijn positie zouden kun nen innemen." Tito voegde er aan toe, dat er geen kwestie was van het nalaten van een testament of dat „één man zou be slissen, wie zijn opvolger is." Graaf Carlo Sforza, de Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in een rede voor het Instituut voor Interna tionale Studiën te Milaan eefl beroep ge daan op maarschalk Tito „de strijdbijl te begraven" en met Italië tot een alomvat tende overeenstemming te komen, die geen invloed zou hebben op Joego-Slavië's onafhankelijkheid van de Sovjet-Unie en van de Verenigde Staten. Amerikaans econoom vraagt asyl in Tsjechoslowakije PRAAG, 7 April. (Reuter). -- De te Praag verblijvende 41-jarige Amerikaan George S. Wheeler, voorheen in dienst van het Amerikaanse departement van Oorlog, heeft op een persconferentie medegedeeld aan de Tsjechoslowaakse autoriteiten om asyl verzocht te hebben voor zichzelf zijn vrouw en vier kinderen. Hij had dit ge daan „op grond van een hele reeks van ondervindingen met het Amerikaanse mi litaire bestuur in Duitsland". Wheeler is ongeveer drie jaar geleden met zijn gezin naar Tsjechoslowakije ge komen en is thans hoogleraar aan de eco- De ontwikkeling in Griekenland achtte Tito een voorwaarde voor de samenwer king tussen Griekenland en Joegoslavië. „Vermoedelijk zal de binnenlandse toe stand in Griekenland een gunstige wen ding nemen, zodat onze betrekkingenzul len verbeteren en een samenwerking tot stand zal komen", aldus 'Tito. Op de vraag, of Joegoslavië bereid is samen te werken met een regering ondernomische hogeschool te"Praag, leiding van generaal Piastiras, antwoord-1 de Tito: „Indien ik hierop een concreet antwoord gaf, zou ik beschuldigd worden van inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Griekenland, maar wij zouden kunnen samenwerken met een regering, die een democratisch karakter heeft. Wat Italië betreft meende Tito, dat er uitzicht is op verbetering der betrekkin gen, „hetgeen voor ons en voor.de Italia nen een groot voordeel zou zijn, misschien nog meer voor hen." De kwestie Triest moet en zalopgelost Franse generaals voor een krijgsraad De Franse generaals Révers en Mast, die er van worden verdacht betrokken te zijn bij de verdwijning van een geheim Indo chinees rapport, zullen voor een krijgsraad moeten verschijnen. De staatsraad, het hoogst juridische lichaam van Frankrijk heeft namelijk Vrijdagavond besloten, dat officieren boven de rang van kolonel voor een krijgsraad gedaagd kunnen worden.' Ernstige beschuldigingen tegen Sultan Hamid DJAKARTA, 7 April (A.N.P.) Van welingelichte zijde heeft de speciale corres pondent van het A.N.P. nog bijzonderheden vernomen over de beschuldigingen, die tegen Sultan Hamid II zijn geuit. Volgens de zegsman van deze correspondent zijn er overtuigende bewijzen voorhanden, dat Sultan Hamid de leiding had in de actie- Westerling. Er is een schema van het Apra- leger gevonden, waarin Hamid als com mandant bovenaan stond. Na de actie van Bandoeng maakte Sultan Hamid Wester ling een verwijt en vroeg hem: „Waar heb jij strategie geleerd? Je moet op 25 Januari in Djakarta beginnen en wel 's avonds om 9 uur, wanneer het kabinet zitting heeft. Neem dan het gehele kabinet gevangen". De aanval is mislukt, omdat de kabinets zitting onverwachts anderhalf uur ver vroegd werd. Ook zou Sultan Hamid besprekingen hebben gevoerd over en plannen gemaakt voor een aanval op het parlementsgebouw op 15 Februari, toen het parlement door president Soekarno wei-d geopend. Dit werd verhinderd doordat een heel bataljon van het leger Van de RIS het gebouw bewaakte, terwijl Westerling hierop niet had gerekend en te weinig troepen had. Na de mislukking van de aanval te Djakarta, zou Hamid tegen Westexding hebben gezegd: „Een Ara bier zal het beter doen dan een Turk". De vele gesprekken van Sultan Hamid met Westerling zijn geheel gereconstrueerd door de getuigenverhoren waarvan de voornaamste getuige was een Indonesische luitenant van het KNIL die de contactman is geweest tussen Westerling en Hamid. Verdere getuigen zijn hoge Nederlandse officieren. De Sultan zou ook aan Westerling Pon- tianak hebben aangeboden als uitwijk plaats. Hamid was reeds enige tijd geleden door de autoriteiten benaderd over aan het licht gekomen feiten, doch hij wilde niet beken nen. Ontvluchten werd hem onmogelijk gemaakt, doordat hij voortdurend gescha duwd werd. Na zijn arrestatie is hij onmid dellijk verhoord, doch tijdens het verhoor was hij geheel uitgeput van zenuwen. De zegsman van de speciale correspondent van het ANP zeide nog: „Hamid is voor ons thans hetzelfde als Westerling". In Nederlandse kringen te Djakarta hoorde de speciale correspondent van het ANP hedenmorgen, dat thans het lange gevangen houden van Ritman en vele Ne- dei'landers begrijpelijk wordt, evenals de grote omzichtigheid van de RIS om iemand tot de gevangenen toe te laten. Ook de moeilijkheid om tijdens het onderzoek mededelingen te doen is thans begrijpelijk. „De regering van de RIS heeft grote moed en kracht getoond door niet te aarzelen tegen een eigen lid op te treden", aldus verklaarden deze waarnemers, voor wie de arrestatie overigens niet onverwachts kwam. Naar Aneta uit dooi-gaans welingelichte kringen verneemt, is Sultan Hamid over gebracht naar een plaats op Java, buiten Djakarta, waar zijn verhoor wordt voort gezet. BRUSSEL, 7 April. (Belga). De alge mene vergadering van de Liberale natio nale partijraad, te Brussel gehouden, heeft met eenparigheid van stemmen van de 784 aanwezigen een motie aangenomen, waarin goedkeuring wordt gehecht aan een Dondei'da'g door de Liberale parle- mentsfracties gedane verklaring, dat zij „weigeren deel te nemen aan ten regering ol een regering steunen, die zou pogen de Koningskwestie op te lossen door de on voorwaardelijke terugkeer des Konings temidden van tweedracht en steunend op een wankele meerderheid" In de motie van de partijraad wordt verder gezegd, dat „de Liberale partij op haar standpunt blijft staan, dat alle moge lijke pogingen gedaan dienen te worden om een oplossing van nationale eendracht en verzoening te vinden". Allesprekei-s op het nationale congres der Liberale partij hebben erop aange drongen een scheuring in de partij te ver mijden. Zoals men weet, is er een aantal Vlaamse politieke mandatarissen, die vooi-stander zijn van een terugkeer van de Koning. Uit het feit, dat ook zij heden voor de betrokken motie hebben gestemd, mag worden afgeleid, dat zij zich hebben onderworpen aan de partij-discipline. De beslissing van de Liberale partij betekent, dat kabinetsformateur Paul van Zeeland thans nog slechts overbluft een homogeen katholieke regering 'te vormen. Deze regering zou slechts het vertrou wensvotum in de Kamer krijgen, indien twee Vlaamse liberalen zich van de overi ge Liberalen afscheidden, iets wat na heï nationale congres van heden wordt be twijfeld. Mocht deze katholieke homogene rege ring niet het vertrouwen krijgen van de Kamer, dan zou dit betekenen, dat de wet gevende Kamers woi'den ontbonden cn nieuwe verkiezingen gehouden zullen moe ten worden. Liberalen voor regeringsverklaring? Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De heer Van Zeeland zal hedenmiddag aan Prins Regent Karei een homogeen ka tholiek kabinet, dat ook linkse persoonlijk heden bevat, voor de eedsaflegging voor stellen. Reeds Dinsdag zal deze regering aan beide Kamers het vertrouwen vragen. In de week van 16 tot 22 April zouden de verenigde Kamers bijeengeroepen kunnen worden om de verbanningswet af te schaf fen. De heer Van Zeeland, die de mede werking van de Vlaamse liberale parle mentsleden niet kon verkrijgen, zal' noch tans een regeringsverklaring afleggen, welke waarschijnlijk de goedkeuring zal wegdragen van een groot aantal liberalen. De motie van het 724 leden tellende libe rale congres laat de deur op een kier, want gisteren werd door het secretariaat des Konings een mededeling van de Koning bekend gemaakt waarin de belangrijke passage voorkomt dat de Koning, nadat hij in zijn prerogatieven hersteld zal zijn, Honderd-veertig doden, talrijke gewonden Brazilië rouwt om de dood van 120 mensen, die om het leven kwamen toen een sneltrein met vakantiegangers van een brug over de rivier de Tanguara stortte. Het ongeluk gebeurde Donderdag op 160 km. afstand van Rio. Vele van de duizend passagiers in de Rio-Victoria express sliepen toen enkele brugpijlers, door overstromingen onder mijnd, het begaven. De locomotief en vier rijtuigen vielen in de rivier en drie andere rijtuigen liepen op de oever in elkaar. Een 40-tal lijken werd uit de rivier ge haald. Andere waren aangespoeld. De eerste 35 doden zijn te Rio aangekomen. Er is een 100-tal gewonden. Ook in Spanje is een ernstig treinonge luk gebeurd. Vier rijtuigen van de snel trein Madrid-Oviedo zijn bij Villalana, 25 km. van Oviedo verwijderd, ontspoord. De wagens, die volgens medereizigers propvol mensen zaten, stortten van tien meter hoogte naar beneden op een weg. In verband met de Paasdagen waren er vele pelgrims in de trein, die ter gele genheid van het Heilig jaar een bezoek aan Rome wilden brengen. Officieel wordt gemeld, dat twintig per sonen om het leven zijn gekomen. Tot dusver zijn 65 zwaar gewonden uit de vernielde wagons gehaald en in de zie kenhuizen te Oviedo, Gijon en Avilez op genomen. Meer dan honderd personen liepen kneuzingen" op. Het gebied rondom Oviedo heeft Dins dag van een aardbeving te lijden gehad. In de stad zelf werden enkele huizen bescha digd. Het is nog niet bekend, of het onge luk een gevolg van de aardbeving kan zijn geweest. Poolse prelaat in Rome verwacht De 82-jarige mgr. Adam Stefan Sapieha, kardinaal-aartsbisschop van Krakau, wordt uit Polen te Rome verwacht, aldus is in Vaticaanse kringen medegedeeld. De aarts bisschop had een telegram gezonden, waar in van zijn voorgenomen bezoek aaix Rome als pelgrim aankondiging werd gedaan. Mgr. Sapieha zou de eerste prelaat uit Oost-Europa zijn, die de Heilig-Jaarbede vaart zou maken. „met de verantwoordelijke regering de maatregelen zal overwegen, welke de toe stand gebiedt", en waarbij de Koning slechts zal rekening houden met ,,'s lands belang"." In liberale kringen wekte deze verkla ring de indruk dat de Koning tenslotte toch zal aftredén. Van Zeeland zeide echter dat men in deze verklaring niets anders moet zoeken dan de geest van verzoening, welke de Koning bezielt. Van Dinsdag af publiceren wij dagelijks een weerkaartje WAAR KOMT HET WEER VANDAAN? Dat is de vraag die sinds de oudste tijden de mensheid hevig geïnteresseerd heeft zoals uit oude geschriften blijkt. Pas in de vorige eeuw is men begonnen met behulp van kaarten en het bestuderen van de verschijnselen iets meer van de proces sen te weten te komen, die zich in de atmosfeer afspelen. Een geleidelijke uit breiding van het net van waarnemings stations stelde de meteorologen in staat in de loop der jaren steeds betrouwbaarder verwachtingen op te stellen. Alhoewel er nog altijd een zeker percen tage weersverwachtingen faalt, is de be langstelling er voor toch zo groot, dat er zowel in Europa als in Amerika vrijwel geen dagblad verschijnt en geen nieuwsuit zending de aether ingaat zonder weerbe richt. Het blijkt echter steeds meer, dat men naast de korte samenvattende weers verwachting een toelichtend overzicht wenst. Men wil meer van het weer en de weersontwikkelingen weten. In de meeste gevallen kan men zich omtrent de heer sende weerstoestand gemakkelijk op de hoogte stellen aan de hand van kaartjes, waarop de belangrijkste weerselementen zijn aangegeven. Ten gerieve van de lezers zullen wij daarom met ingang van aan staande Dinsdag voortaan dagelijks een door het K.N.M.I. in De Bilt samengesteld weerkaartje publiceren, dat als illustratie van het weerbericht een overzicht geeft van de ontwikkeling der weerstoestanden Met Pasen bewolkt en wat regen Het uitgestrekte gebied van hoge lucht druk, dat van Noord-Scandinavië tot het Middellandse Zeegebied reikt, verplaatst zich langzaam naar het Oosten. Als ge volg daarvan heeft het fraaie weer in onze omgeving zijn hoogtepunt bereikt. De depressie op de oceaan breidt zijn invloed geleidelijk verder over West-Europa uit. Gedurende de Paasdagen zal er dan ook meer bewolking voorkomen en het front van de depressie zal vannacht of morgen ochtend plaatselijk in ons land (voor namelijk in de Noord-Westelijke helft) aanleiding geven tot enige regen. Daarna blijft het hoogstwaarschijnlijk over wegend droog, maar de binnendringende oceaanlucht zal het overdag wat kouder doen worden. in de omgeving van ons land. Wij laten over deze kaartjes het K.N.M.I. aan het w'oord, dat zegt: „Op deze kaartjes komen onder meer voor lijnen van gelijke luchtdruk (de z.g. isobaren), die de depressies en hoge druk- gebieden insluiten. Voorts worden er op aangegeven dé belangrijke neerslaggebie- den en de fronten of scheidingslijnen tus sen lucht van uiteenlopende herkomst. Men kan de fronten ook opvatten als de grens lijnen van de gebieden, waarbinnen een bepaald weertype voorkomt. Met behulp van eenvoudige symbolen wordt bovendien het heersende weer op een aantal stations in Europa en op de oceaan in beeld ge bracht. De te verwachten veranderingen kan men afleiden uit de pijlen, die de ver plaatsing srichting aangeven van de druk- systemen, fronten en regengebieden OVERDAG KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I- in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later op de meeste plaatsen opklaringen. Vrij krachtige tot krachtige en langs de Waddenkust wellicht tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. Overdag kouder. 9 April: Zon op 5.53 uur, onder 19.26 uur Maan op 3.29 uur, onder 10.04 uur (Laatste kwartier) 10 April: Zon op 5.56 uur, onder 19.28 uur Maan op 4.04 uur, onder 11.25 uur 11 April: 5.54 uur, onder 19.30 uur 4.28 uur, onder 12.48 uur Zon op Maan op Hoog en laag water iiv IJmuiden Zaterdag 8 April: Hoog water: 7.33 en 20.04 uur. Laag water: 3.11 en 15.37 uur. Zondag 9 April: Hoog water: 8.33 en 21.14 uw\ Laag water: 3.56 en 16.27 uur. Maandag 10 April: Hoog water: 9.51 en 22.42 uur. Laag water: 4-52 en 17.43 uur. Dinsdag 11 April: Hoog water: 11.29 en 00.00 uur* Laag water: 6.20 en 19.28 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1