I ONTSTOKEN HUID Mr. Moh. Roem en schout-bij-nacht Moorman zijn uit Indonesië teruggekeerd Nederland zal tot 1 Oct. voor f128 millioen naar Indonesië exporteren DÉBitALIIME f «lef (Me. „Jduit" is: 1 Radio geeft Woensdag Q Wereldnk Dinsdag 11 April 1950 Mr. Roem is tevreden over de resultaten der Unie-conferentie De Hoge Commissaris der R.I.S. in Ne derland. de heer Mohammed Roem en de Nederlandse staatssecretaris van marine, schout-bij-naeht H. C. W. Moorman, zijn Zondagmiddag per vliegtuig uit Djakarta in Nederland teruggekeerd. Op Schiphol vertelde mr. Moh. Roem aan de verslaggevers, dat hij over de te Djakarta gehouden Unie-conferentie te vreden is. Over de arrestatie van Sultan Hamid zeide de heer Roem, dat de positie van Nederland in Indonesië hierdoor niet moei lijker is geworden. De verhouding tussen Nederlanders en Indonesiërs, vooral in de hogere kringen, acht hij op dit ogenblik uitstekend. De arrestatie van Sultan Hamid was voor hem een verrassing en naar zijn mening moet het de Indone sische regering zéér zwaar zijn gevallen om tot deze stap over te gaan. Ook over de kwestie-Westerling liet mr. Roem zich uit. In de eerste plaats zal, naar zijn mening, in deze aangelegenheid een beslissing dienen te worden genomen over de vraag, of de overeenkomst tot uit levering van misdadigers, die tussen Ne derland en Engeland bestaat, krachtens de Rondetafel-conferentie thans ook geldig is tussen Engeland en Indonesië. Indien de Engelsen hierop bevestigend antwoorden, Nederlandse export naar Duitsland ernstig belemmerd Extra heffingen boven de normale invoerrechten In de Duitse staatscourant is %en veror dening gepoubliceerd, waarbij heffingen boven de bestaande invoerrechten worden ingesteld. In Nederlandse tuinbouwkringen heerst hierover grote ontstemming. „Wij aarzelen niet deze heffingen dodelijk voor onze export naar Duitsland te noemen", aldus een zegsman van het Centrale Bureaux voor de Tuinbouwveilingen. Deze heffingen, die men als verevenings bedragen kan beschouwen, beogen de Duit se bedrijvigheid te beschermen. Speciaal met het oog op de aanzienlijke Nederlandse export van tuinbouwproducten naar Duits land, maakt men zich in Nederlandse tuin bouwkringen over deze nieuwe maatrege len ernstige zorgen. Bij een koers van de Duitse mark van 90 cent bedraagt het totaal der invoer rechten en heffingen van 10 April af 22,5 cent per kilogram aardbeien, 13,6 cent per kg komkommers, 29 cent per kg tomaten tot 15 Juni en nadien 19 cent per kg. Op spinazie zal 12 cent per kg worden ge heven, op sluitkool 7 cent. In tuinbouwkringen zegt men, dat deze heffingen de prijzen van Nederlandse pro ducten ver boven de koopkracht van het Duitse publiek zullen brengen. Over deze Duitse heffingen is men ook in de branches, die zaden, vis, chocolade, suikerwerken, bakkerij- en meelproducten naar Duitsland èxporteren zeer ontstemd. Aan de regering is verzocht stappen te ondernemen bij de Duitse regering teneinde te bevorderen, dat de uit de verordening voortvloeiende moeilijkheden voor de Ne derlandse bedrijvigheid en export onge daan worden gemaakt. Ook wordt aangevoerd, dat deze hef fingen, die men als invoerbelemmeringen beschouwt, in strijd zijn met het handels verdrag van November 1949, waarin vrij making van het handelsverkeer werd overeengekomen. Nieuwe gevallen van voedsel vergiftiging in Veenendaal Voor de tweede maal in acht dagen heeft zich te Veenendaal een geval van voedsel vergiftiging voorgedaan, thans in een gezin bestaande uit man. vrouw en dochter. Deze drie zijn naar het ziekenhuis te Arnhem- overgebracht. Ook in het naburige gehucht Achterberg hebben zich enkele dergelijke gevallen voorgedaan. Of zij met elkaar verband houden wordt nog onderzocht. De toestand van de patiënten is redelijk. blijft nog de vraag, of zij er toe zullen besluiten. Westerling, die door de Indone sische regering niet als een politieke- doch als een gewone misdadiger wordt be schouwd, uit te leveren aan de R.I.S. Schout-bij-nacht H. C. W. Moorman, de Nederlandse staatssecretaris van Marine, deelde onder andere mede dat tv/ee kor vetten op 6 April officieel aan de R.I.S. zijn overgedragen en in dienst gesteld. Zij hebben reeds een volledige Indonesische bemanning. De heer Moorman deelde voorts mede, dat hij begin Juli naar Indonesië zal te rugkeren om met de Sultan van Djokja over marine-aangelegenheden te spreken. Directeur van de K.P.M. in Nederland Wil de R.I.S. de vloot overnemen? Mr. W. M. Hens, directeur van de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij in In donesië, is uit Djakarta per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Het verluidde dat hij naar Nederland is gekomen voor be sprekingen met de leiding van de K.P.M. tet Amsterdam over plannen van de rege ring der R.I.S., om de vloot der K.P.M. over te nemen. Het aandelenkapitaal der K.P.M. zou voor 51 pet. in handen komen van de regering der R.I.S. én voor 49 pet. in handen der K.P.M. Gevraagd naar de juistheid van dit be richt zeide mr. Hens „dat men meer wist dan hijzelf". Hij wenste het bericht echter noch tegen te spreken, noch te bevestigen volstond ermede, te verklaren, dat hij voor besprekingen met de leiding der K.P.M. naar Amsterdam is gekomen en dat zijn verblijf in Nederland naar schatting drie weken zal duren. V\\^> jf Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWATTA - BREDA Ministers Van den Brink en Götzen terug Handelsbalans van Indonesië in evenwicht Het driejarige jongetje R. F., gewoond hebbende aan de Trekweg te 's Gravenhage, is op het Rijswijkseplein onder een tram gekomen. Het kind was op slag dood. is lelijk en pijnlijk. Maak een einde aan Uw kwaal door Uw huid te betten met de genees krachtige, sterk desinfecterende I HET HUIDGENEESMIDDEL MET I I „DIEPTEWERKING" Met het lijnvliegtuig van de K.L.M. uit Djakarta zijn Zaterdagmiddag de ministers prof. dr. J. R. M. van den Brink, minister van Economische Zaken, en L, Götzen, minister zonder portefeuille, speciaal be last met Indonesische economische aange legenheden, op Schiphol teruggekeerd. De ministers hebben deelgenomen aan de Unie-conferentie in Djakarta. Minister Van den Brink verklaarde dat het in Djakarta gesloten handelsaccoord, dat tot 1 October 1950 loopt, in feite een verlenging is van de op de R.T.C. bereikte regeling, die tot 1 April van kracht was. In het komende half jaar zal de export van Nederland naar Indonesië 128 millioen gulden bedragen en die van Indonesië naar Nederland 175 millioen gulden. Vijftig mil lioen hiervan komt in mindering op het te kort, dat ontstaan is in 't dienstenverkeer. Dit tekort wordt voor twee-derde gedekt uit het door Nederland verstrekte crediet. Voor een derde deel zal de afrekening geschieden in Indonesische valuta. De mi nister merkte op, dat hiermede in prin cipe het voor de oorlog bestaande drie- hoeksverkeer is hersteld. Van de 128 mil lioen gulden, die Nederland in het komende half jaar naar Indonesië zal exporteren, zal 30 millioen bestaan uit textielpro ducten. De agrarische export wordt naar verhouding minder tengevolge van de ver- ,mindering van het aantal Nederlandse mi litairen. De export van Indonesië naar ons land voor het komende half jaar omvat onder meer 60 a 70.000 ton copra, 30.000 ton Kimm KLUIT lef vooral op hef merk en het I woord „K E N N E M E R" J HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en Piano. 11.30 „Ik wist het niethoorspel. 12.00 Mari nierskapel en mannenkoor. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline-muziek. 13.45 Piano. 14.20 Platen. 14.30 Kamerorkest en solist. 15.30 Blaaskwintet met piano. 16.00 Voor jeugdige schakers. 16.15 Voor kinderen. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Gemengd koor. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Sportcommen- taar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Amusementsmuziek. 20.45 „Or ganisatie en techniek van de staking", cau serie. 21.10 Concertgebouworkest. 21.40 Vrouwenkoor. 22.00 „Tien jaren", klank beeld. 22.15 Orgel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 OrgeL 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Volksuniversiteit. 11.30 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 32.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 14.00 Gesproken por- Iret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor kinderen. 17.30 Promenade-orkest. 18,00 Nieuws. 18.20 Trio. 18.30 Voor de strijdkrach ten. 19.00 „Socialisme en concurrentiemotief', causerie. 19.15 Platen. 19.30 „Van alle dag". 19.55 Weekkroniek. 20.00 Nieuws. 20.05 Hein Festijn. 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 Dansmuziek 20.45 „Ontgoocheling", hoor spel. 21.35 Koor, orkest en solisten. 22.30 Kwartet. 22.45 Wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Licht programma. Brand beroofde 2 gezinnen in Ankeveen van hun woning Het was voor de families Bos en Kete laar in Ankeveen geen prettige Pasen. Hun woning brandde Zondagmiddag tot de grond toe af. De brand ontstond in een hooiberg, vermoedelijk doordat kinderen met lucifers hebben gespeeld. De vlammen sloegen ov'er naar een schuurtje en vervol gens op het door de beide gezinnen be woonde huis, dat met een rieten dak was gedekt. De storm bemoeilijkte het blus- singswerk der brandweren van 's-Grave- land en Ankeveen ten zeerste. Doordat de brand eerst de bovenverdiepingen aan tastte hebben buren en voorbijgangers de meubelen uit de benedenwoningen nog kunnen redden. Het meubilair op de bo venverdieping ging echter verloren. Toe vallig 'stond in Ankeveen een huis leeg, waarin beide gezinnen thans tijdelijk zijn ondergebracht. Voortijdig Paasvuur in Lunteren Zondagochtend vroeg werd de brand weer te Lunteren gealarmeerd door bewo ners van het Molenpark, omdat de grote brandstapel, die daar was opgericht om Maandagavond als Paasvuur ontstoken te worden, in lichterlaaie stond. Drie uren lang is de brandweer in touw geweest om het voortijdige feestvuur te doven. Na dit onprettig incident, dat naar men aan neemt te wijten is aan kwaadwilligheid, meldden vele vrijwilligers zich aan om een nieuwe „Paashoop" te bouwen. Met vrachtauto's werden grote 'vrachten hout uit de bossen aangevoerd, zodat Lunteren Maandagavond toch zijn Paasvuur 'had. Een eeuw geleden, op Tweede Paasdag 1850, is door onvoorzichtigheid van iemand, die in de nabijheid van een hooi berg een vuurpijl afstak, een groot ge deelte van het dorp in de as gelegd. Boerderij afgebrand in Zuidland In Zuidland op Voorne-Putten is Maan dagavond de grote vlasboerderij van de heer C. Arkebout afgebrand, evenals een woning die in de nabijheid, stond.-Vijf an dere woningen zijn zeer ernstig beschadigd. Aan de. blussingswerkzaam-heden werd deelgenomen door de brandweren van Zuidland, Abbenbroek, Oudenhoorn, Briel- le, Spijkenisse en Rotterdam. In het begin was de situatie zeer gevaar lijk, daar de storm een regen van vonken over het dorp verspreidde. In totaal werd het vuur met ongeveer 35 stralen bestre den. Houtstapel in vlammen te Delft Zaterdagmiddag brak brand uit in een houtopslagplaats aan de Voorstraat te Delft. Uit een in de openlucht opgeslagen stapel hout sloegen plossling vlammen. Onmiddellijk daarna tastte het vuur een zaal van het aangrenzende gebouw van de rooms-katholieke jeugdverenigingen aan. De brandweer wist de brand spoedig te blussen. Er verbrandde een hoeveelheid hout en van de zaal gingen enige ramen en gordijnen verloren, terwijl verder wa terschade werd aangericht. Naar dè oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Bakkerijbraud te Zaandam Door tot nog toe onbekende oorzaak brak Zaterdagavond omstreeks half tien brand uit in de bakkerij van de coöperatie „Een heid" in de Oostzijde te Zaandam. De Zaandamse brandweer wist na drie kwar tier met twaalf stralen het vuur: te blussen. De brand heeft een schade aangericht van omstreeks anderhalve ton. De banket bakkerij en de benedenverdieping liepen ernstige schade op. De bovenverdieping van het pand brandde geheel uit. palmolie en voor 30 millioen gulden aan tabak. Handelsbalans van Indonesië in evenwicht De export van Indonesië naar Europa loopt over een guldensrekening. De ver wachting is gewettigd, dat de samenwer king nog beter zal verlopen dan tot nog toe het geval was, omdat de handelsbalans van Indonesië thans in evenwicht is. De ver wachting bestaat zelfs, dat een overschot gekweekt zal worden. Dit zal dan worden gebruikt voor de dekking van het tekort, dat in het dienstenverkeer is ontstaan. Over de aankoop van schepen door de Indonesische scheepvaart-maatschappij in Nederland zei de minister, dat deze aan kopen waarschijnlijk gefinancierd zullen worden uit de 40 millioen gulden, die in de handelsovereenkomst zijn voorzien voor metaalproducten. De politieke ontwikkeling in Indonesië en de productiecapaciteit zullen aldus de minister zeer belangrijk zijn voor de uitvoering van het handelsaccoord. Minister Van den Brink deelde voorts mede, dat hij en minister Götzen enige tochten hebben gemaakt door West- en Oost-Java en daar vooral cultures hebben bezocht. Hun indruk is, dat op West-Java de normale verhoudingen zeer snel terug keren.' Planters op Oost-Java zijn ongerust Op enige tochten zijn de ministers ver gezeld door dr. Hirschfeld, dr. Hatta cn de heer Roem. Minister Götzen merkte hier over opi dat op de koffie- en rubbercultu res in Oost-Java en speciaal ook op de tabakscultures in Oost-Java onder de planters een grote ongerustheid heerst ten gevolge van de vele rondzwervende benden. De minister voegde hieraan echter toe, dat ook in de Oosthoek van Java de regenera tieve krachten hoe langer hoe riieer tót ont wikkeling komen. Ook in Semarang is dit de ministers gebleken. Op Midden-Java is orde en rust in grote rnate teruggekeerd. Wat de positie der Nederlandse ambte naren in Indonesië betreft, merkte minister Van den Brink op, dat in Indonesië de wens bestaat Nederlanders op belangrijke plaatsen te doen vervangen door Indone siërs. „Het is een logisch streven van een souvereine staat aldus de minister vooraanstaande plaatsen niet door buiten landers bezet te hebben". Voo£ deze amb tenaren zal men in Nederland andere func ties" moeten vinden. De 28-jarige Nederlander F. B. Ley is bij Solden, een klein plaatsje in Tirol, door neerstortend gesteente bedolven en gedood. De heer Ley verbleef met een groep Neder landse toeristen in Oostenrijk. Hij zal op de plaats van het ongeval worden begraven. Paasboodschap van Prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina heeft zich deze keer ter gelegenheid van het Paasfeest niet via de radio-omroep tot het Nederlandse volk gericht met een Paasboodschap, doch pu bliceerde deze in uitgebreider vorm dan in een toespi-aak voor de microfoon het geval kon zijn in de vorm van een fraai uitge geven boekje, dat bij de uitgeverij W. ten Have N.V. te Amsterdam verscheen. De Prinses zegt daarin onder meer: „Zeer groot is het aantal van hen die ernstig zoe ken naar iets beters, naar een oplossing van de geestelijke crisis van deze dagen. Men zoekt deze in wijsgerige stelsels of in ideologieën, in godsdienst of wel in de kunst en blijft daarbij onvoldaan". De Prinses herinnert vervolgens aan de be tekenis van het woord van Jezus: „En zie, Ik ben met u al de dagen tot aan de. vol einding der wereld", dat een rechtstreekse ontmoeting tussen ons en Christus nog steeds mogelijk maakt. „Wie Christus wer kelijk ontmoet heeft en leeft in en door Zijn liefde en door de weerliefde die Hij opwekt in het menselijk hart, blijft niet staan bij hetgeen hem verhaald wordt van Christus' lijden en sterven, hoe aangrij pend en belangrijk dit' ook voor hem zij. Die mens ontdekt steeds meer Zijn leiding te midden van de chaos waarin hij leeft en gaat de koers zien waarin Christus alle dingen stuurt volgens Zijn heilige wil en vastgesteld plan". In een speciaal woord tot „hen, die over tuigd zijn reeds gevonden'te hebben wat zij zochten" zegt Prinses Wilhelmina onder meer: „Ontstellend is de vervreemding en het afdwalen van Christus! In onze tijd is Hij voor velen „De grote onbekende". Wel heeft men van Hem gehoord of over Hem gelezen doch vaak kent men Hem niet of maar ten dele. Wij zijn allen daaraan schuldig. Wij moeten onze diepe verant woordelijkheid in dezen beseffen! Want ook wij scheiden wat Christus ons geleerd heeft dat één en ondeelbaar is. Het is onze plicht deze eenheid te verwezenlijken en te voldoen aan de eis, die Hij eenmaal aan de rijke jongeling stelde, n.l. zichzelf te ontledigen, afstand te doen van alles en Hem te volgen. De Prinses besluit: „Het is thans wach ten op de wil en het in volle vrijheid te nemen besluit, moedig de eerste schrede te zetten op de weg die voert naar hoopvoller toekomst, door, zowel elkeen voor zich als corporatief, in de geest van Christus' Lief de de broederhand te reiken aan de naaste, onverschillig of die handreiking betreft de enkeling dan wel een gi'oepsgemeenschap. Zo de wereldomsluitende keten te vormen van broederschap en saamhorigheid, zo hecht, dat op die vriendschap en op die saamhorigheid de grondslagen gelegd kun nen worden voor een betere wereld". i i Langslaapster. In Zxmh. Karlsson op 88-jariu, ven. Zij werd in 1876 «7-, tijd door haar moeder naar bed gebracht en jaar aan een stuk sla»™0.» wakker werd, riep zij o» die echter inmiddels Nylons. Britse douaniers hL??" onderzoek van vier de nylonkousen ter (zwart!\ 80<h000 gulden gevende"!^ de Francoma van de CunS Line, die de vorige we* terugkeerde- Krijgsgevangenen. Uit de e. ruggekeerde Duitse hebben meegedeeld dïfiKe< voor Mei nog 60.000 dS.** vangenen naar huis zulle»LA had hen echter ook mft"- 100.000 Duitsers niet 2?- vrijgelaten. Zuüen - Ongelukken. gedurende de PaSgaa?* ten minste 253 personen Sr' gekomen. Door verkeer» vonden ,187 mensen de d„oa dodelijke ongevallen ltwi».:' branden, valpartijen en ve,Iu Auteur. Radio Moskou heelt ft aangekondigd van een ta,' hand van maarschalk staliï „nationale bevrijdingseer!,»'" Goud. In het Australische nhi derburn, waar reeds eerder V vonden, heeft een arbeider H ter tuintje een goudklomp i van 100 Engelse onzen, die 25 ting 12.000 Australische jo£| Grafschenders. In München zijn w dertig bronzen plaquettes van* op het Joodse kerkhof heeft de politie meegedeeld Vof politie is dit de eerste meldirif ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GFAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEFOON 11485 ADVERTENTIE Rheumatische Pijnen schieten U als een mes in de leden. Maar ze vallen niet van de ene dag op de andere weer van U af. En tochals ge met morgen te beginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen be gint, zult ge verbaasd staan, hoe gauw de weldadige werking zich demonstreert in een allengs wijken van Uw pijnen, in een groei end gevoel van welbehagen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is sa mengesteld. Die geven Uw bloedzuiverende organen weer het élan van de jeugd, de krachtige werking, nodig om onreinheden uit het bloed, die zich nu ophopen en. vast zetten, los te maken en af te voeren tot wel zijn van Uw hele gestel. Dus spoedig Kru schen nemen, iedere morgen steevast. Het is een goede gewoontq van millioenen man nen en vrouwen, overal in de wereld. En helemaal geen nare gewoonte. Maar wel regelmatig! Als eten en drinken! Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten. EN DE MEESTER 4TELEERBE Na een ren-partij, waarmee ze zeker wel een medaille verdiend konden hebben als het in een wedstrijd was geweest, be reikten Panda en Professor Kalker einde lijk het stadspark, waar zij nu vermoeid op een bankje neerzegen. „Hè-hè", zuchtte Panda. „Is dat hollen„Ja, zeg dat wel," meende ook de professor. „Maar goed voor de bloedsomloop! Flinke lichaamsbeweging heeft beslist een opwekkende invloed op het werk der hersencentra en wanneer ik dan ook na een fikse tvandeling zo eens op een bankje ga zitten, dan houd ik mij graag bezig met het oplossen van de inte ressante vraagstukken, die een dieper in zicht in de wetenschap ons voorlegt. Daar is 1xu bijvoorbeeld de bekende Centrapen- tuatieleer van Ichoblovski. Een schrander gedachtenbouwseltjemag ik wel zeggen. Maar wat daar aan ontbreekt, jonge vriend, dat is het beioijs van de congruentie van factor r met cosinus pq en de coëfficiënt van c! Haha! Nu je daar tóch over begint, zou ik willen opmerken dat tangens s. „Ik begin er helemaal niet over, professor!" viel Panda hem streng in de rede. Wij praatten niet over consinentie! Wat ik vroeg was: Wié achtervolgt u?" „Hè? Wat?" riep de geleerde verontrust. „Wat zeg je daar? Word ik achtervolgd? Achtervolgd, zeg je? Vreeselijk!" Ja de goede man was weer alles vergeten. Misschien was zijn geheugen opgefrist als hij maar eens achter zich had gekeken, want het onge looflijke was waar: de Oosterling Chi Fon en de huur-boef Honnepon hadden zijn spoor weer gevonden! Prinses Wilhelmina sprak tot de leden van „De Jonge Kerk" Op drie plaatsen, Apeldoorn', Haarlem en Zwolle, hebben Maandag de jonge lid maten der Nederlands Hervormde Kerk, verenigd in „De Jonge Kerk", hun jaar lijkse toogdag gehouden. Meer dan dui zend waren er uit Gelderland bijeen ge komen te Apeldoorn, waar in de grote Kerk een dienst werd gehouden. Onder de genodigden bevonden zich de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland en de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe. Nadat men zich aan een broodmaaltijd had verenigd, trok een deel der jongeren naar het koninklijk paleis Het Loo, om daar de opvoering bij te wo nen van het lekenspel „De Echo dei- Eeuwen", een spel, gebaseerd op een Bij bels gegeven en opgevoerd door een leken- groep uit Apeldoorn. In de Grote Kerk werd de sluitingsbijeenkomst gehouden, welke werd bijgewoond door Prinses Wil helmina. Na een openingswoord van ds. H. A. Visser uit Amsterdam, de voorzitter van De Jonge Kerk en het zingen van Gezang 112 richtte Prinses Wilhelmina zich tot de leden van De Jonge Kerk. In haar toespraak, die per radio werd uitgezonden, zeide de Prinses onder andere: „Gij allen, waar ook ter wereld, die bereid zijt Christus waarlijk te dienen, door Hem is het aan u gegeven Zijn mede arbeiders te zijn. Werk met Hem, naast Hem, door Hem verlossend om u heen, verlossend van bekommernis van vrees en van geestelijke dood. Zo nauw met Christus verbonden zijt gij sterker dan de wereld en al haar leuzen en machtsver toon, die lamgeslagen worden door uw ge tuigenis in leven en woord. Doorbreek steeds meer haar menselijke formaties met uw vernieuwde geest, met uw liefde voor Christus en voor de grote gemeen schap waarvan gij deel uitmaakt. Weest onversaagd, houdt vol tot de grote door braak er is, die wij allen zien komen. Dit is de wending van de mens tot de hele wereld omvattende Christus en in uw kracht in Hem, de Onoverwiïmelijke, die de Liefde zelf is en de door God ge zondene." Toogdag van de Jonge Kerk De storm en de striemende regen hebben honderden leden van de Jonge Kerk uit de provincies Noord- en Zuidholland en Utrecht niet weerhouden tweede Paasdag in een op gewekte stemming te Haarlem bijeen te zijn voor de toogdag 1950. De dag begon met een kerkdienst. Onge veer veertien honderd jonge lidmaten van de Ned. Hervormde Kerk vulden des morgens de Grote of St. Bavo-Kerk. Prof. dr. G. C. van Niftrik uit Amsterdam sprak over het onderwerp: „Slopen of Bouwen". In het Concertgebouw werd daarna groeps gewijze aan een koffiemaaltijd deelgenomen. De middagsamenkomst had in de met bloemen en vlaggen versierde grote zaal van het Concertgebouw plaats. Elke stoel was bezet. Ds. F. Keja hield de toogdagrede. „Bouw mee", luidde het onderwerp. Hij wekte op te bouwen aan de opbouw der ge meente, het jeugdwerk en het Jonge-Kerk- werk. Na het inleidend woord van de heer J. A. Hes uit Leiden over „Film en Jeugd", werd de film: „Bush Christmas", in het Neder lands „Spoorzoekers" vertoond. Midden in werd zij afgebroken voor het aanhoren van een radio-uitzending van de Landelijke Toogdagsluiting in Apeldoorn, waarbij Prin ses Wilhelmina een boodschap uitsprak. De bezoekers stonden op om, gezamenlijk met die in andere delen van het land. te zingen: „U zij de glorie, opgestane Heer". Het Ooster-kerkkoor, Egbert Vos, Piet Halsema, Akke de Vries en Joop Lenaarts hebben het muzikale gedeelte van deze ge slaagde dag verzorgd. anti-semietisch vandalisme' si* oorlog. Vierling. De vrouw van een W* in Louisville (V.S.), mevrouw? heeft het leven geschonken m vierling. Hoewel de eerste ben meldden dat de kinderen® maakten, zijn twee van de vier; al spoedig gestorven. De moed» andere twee dochters maken h Beschuldiging. Henry Wallace heelt; radio-uitzending zowel Araerfo Rusland beschuldigd van mzsb tiek en inmenging in de binned aangelegenheden van andere! Hij zeide het te betreuren da: d=( tenen in de V.S. en in de U.SSZ rol van betekenis in de politieks Neutraal: De onafhankelijke bour-partij, een splinter-partij in het parlement vertegenwwrq heeft de regering verzocht te t» ren, dat Engeland in een ever wereldconflict neutraal zal blijs?, partij drong verder aan op afscti van de- dienstplicht en de militaki gaven. Meineed. Harry Bridges, voorzitter m vakvereniging van havenarbeid pakhuisbedienden in de V.S., is r meineed en samenzwering tot vijl gevangenisstraf veroordeeld. Et- die een verzoek tot naturalisatit ingediend,- had onder ede o hij cqnppunist zou $jü. Conservator. T. D. Gerber, die 8 conservator bij de dierèntuift in Sa fontein is geweest, is Zaterdag een woedende, grote antilope gei Gerber is de enige die ooit een knfi tussen een leeuw en e stand heeft gebracht. ALS U ZELF BEHAN snijden wij de randjes af a 5 ct. pen BAKKER-S BEHANG Gen. Cronjéstr. 135, Haarlcm-N-, Teil Wij bezorgen door geheel Haarlem enCfc Bachs „Mattheus Passie in Haarlem Op Tweede Paasdag werd, onder H van Piet van Egmond, door de Doopsj de Zangkoren van Haarlem en Beve in de Grote Kerk de Mattheus-PasS Bach uitgevoerd in de Nederlands taling van Jan Engelman. DaardeE op deze datum de jaarlijkse Passle-a ring in Edam te begeleiden had, ra beroep tot medewerking gedaan oj Nederlands Kamer Symphonie Orka Den Haag. Het was een vertolking die outlets neringen opriep van romantisch ca ren, waarbij geen rekening werd met de stijl van het werk. Zo ik in mijn jeugd de Mattheus-Pasjt nen en zó heeft men haar ook K weinige jaren geregeld van Menf kunnen horen. Deze stijl was gewon* Concertgebouw-traditie en hij F» door Van Egmond nagenoeg getwn gevolgd. Van Egmond maakt dezdwe pures en past dezelfde klankschaX toe, die het gevoelige sentiment - Mendelssohn in de hand werken. heeft hij nu en dan een vlotter te de oudere romantici. Het lijdt geen twijfel of Piet mond zal het met deze oude verouderde opvatting velen maken, want aan zo'n traditie dat dierbare sentimenten wautei Bovendien verstaat de impulsieve de kunst zijn werk een overt» kracht te geven. Alleen reeds n hij op korte tijd deze twee koren naar zijn hand gezet heeft, gloedwarme en levendige var zijn inzichten ten gehore dient geprezen te worden, hoe ook over deze opvatting Dat er doorgaans fraai gezong het koor moet men de thrigent geven. Ook het Knapenkoor d - kerk (onder leiding van T deed correct zijn werk, nwar JJ] wat zwak tegenover de bezetting eenstemming met de rest' cn.ra33 8 er goed mee getroffen. De Stellweg-Spoorenberg. Banf lorie, de tenor Rewhard leverden naast de ons meei j listen Anton Eldering ^ez,.;*Lj, aial Peter de Vos (kleine bas?arA wei voortreffelijk werk. Nu is h door de galm in de Grote. troleerbare dingen tot de j men, doch als we daar j houden, mogen we van de u halve het vocale, ook het aandeel prijzen. Het was zu solistèn bleken voor hun j^ _r^3

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2