Windhagen in Kennemerland zijn prachtige windvangers, maar ook insecten-schuilplaatsen Santpoort De dood van dr. Leidekker 3 Dinsdag 11 April 1950 TUINDERSPROBLEMEN (Van een tuinbouwmedewerker) Na in een vorig artikel het nut van de talrijke hagen om tuinderijen en akkers In Kennemerland naar vo ren te hebben gebracht zullen wij thans de nadelen van deze beplantin gen eens onder de loupe nemen. Behalve dat de hagen veel ruimte in beslag nemen, bieden zij een prachtige schuilplaats aan talrijke nuttige, maar ook schadelijke insecten. Van de nuttige in secten valt het voordeel echter niet zc direct op. Dat een gewas goed groeit, om dat hun belagers zijn gedood door vogels of nuttige insecten, wordt door alle tuin ders als normaal gevoeld, zodra echter schadelijke insecten optreden, valt dit al spoedig op. Zo komt op het preigewas de zoge naamde preimot voor, welk insect haar eieren bij voorkeur juist op die preiplanten legt, welke in de luwte groeien. Uit de eitjes komen rupsjes, die zich in de bla deren vreten en over het algemeen grote schade aan dit gewas toebrengen. Opmer kelijk is dat juist de stroken welke het dichtst bij de-hagen liggen het meest zijn aangetast. Ook het „koolwitje" legt haar eieren bij voorkeur op door de wind beschutte kool- planten. Naast het feit dat dus vele insecten luwte opzoeken, om hun eieren te depone ren, zoeken andere insecten juist de hagen op voor hun winterrust. Tussen de blade ren en dode takjes richten deze insecten hun schuilplaatsen in. Wanneer men in de winter of het vroege voorjaar zo'n blad massa doorzoekt, dan vindt men tientallen insecten, zoals spinnetjes, wantsen en bloesemsnuitkevers, welke schijnbaar dood zijn, doch in werkelijkheid slechts bezig zijn met hun winterslaap. Deze diertjes ontwaken zodra de velden in volle bloei staan en onmiddellijk beginnen zij met hun schadelijk werk. Slechts weinig boomsoorten zijn geschikt Een ander nadeel is dat de hagen, voe ding en licht wegnemen die voor de lage gewassen, welke dicht bij deze hagen wor den geplant zijn bestemd. Wanneer de wortels van de beplanting zich ver van de stam uit door de grond verspreiden en daar de voedingsstoffen van de cultuurge wassen opnemen, wordt het nadeel nog groter. Dit is dan ook' de reden waarom slechts enkele boomsoorten geschikt zijn om als windhaag dienst te doen. Ook boom soorten welke zelf vatbaar zijn voor ziek ten of insectenplagen, kunnen niet als windhaag gebruikt worden. De zwarte els is voor dit doel wel het meest geschikt. Het is dan ook deze boomsoort welke door de tuinders bij tienduizenden is aange plant en aan de Kennemer tuinbouwstreek een typisch aanzien geeft. Natuurlijk vindt men naast deze zwarte els nog andere boomsoorten, zoals li- gustrum, meidoorn en beuk. Meestal heb ben zij dan naast de taak van windke- ring nog een andere bedoeling: een on doordringbare perceelsscheiding. De zwarte els heeft de eigenschappen, dat ze snel en vrij dicht groeit, dat de tak ken de wind goed breken en dat ze slechts in geringe mate door de houtrups wordt aangetast. Tenslotte neemt ze weinig voed sel op, eensdeels door haar korte wortel gestel en anderdeels doordat ze de stik stof opneemt via wortelknolbacteriën. Gereformeerd Beverwijk begroette ds. C. Meijer Direct na zijn terugkomst uit Indonesië heeft ds. C. Meijer, predikant van de Ge reformeerde Gemeente in Beverwijk, te midden van zijn gemeenteleden verkeerd. Het kerkgebouw aan het Moensplein was op deze speciale begroetingsavond ge heel bezet. Ds. A. Schweitzer sprak woorden van welkom, in het bijzonder tot ds. Meijer, die na een verblijf van twee jaren in de tropen behouden in het vaderland terug keerde. Namens de kerkeraad sprak de heer N. Passchier die, na ds. Meijer te hebben be groet, dankwoorden sprak tot de predi kanten Schweitzer en Van Nood. Vervolgens spraken nog A. C. v. d. Gies- sen voor de Mannenvereniging, ds. A. C. van Nood uit Velsen, namens de Classis Haarlem en J. Romeyn namens de jeugd verenigingen. Ds. Meijer dankte en uitte de wens dat God hem de kracht zou geven om zijn pastorale arbeid in Beverwijk voort te zet ten. Ds. Meijer sloot deze bijeenkomst met gebed. Topgevel uit huis gewaaid Maandagmiddag beleefden de bewoners van de Tulpenlaan 16 de schrik van hun leven toen tijdens de stromende regen een der felle rukwinden de top'gevel naar be neden deed komen, waardoor regen en wind in de woning vrij spel kregen. Het huis dat met nummer 18 (welk perceel reeds onbewoonbaar was) onder één kap is gebouwd, was niet al te stevig meer en de bewoner heeft direct na het ongeluk contact gezocht met de burgemeester van Beverwijk mr. H. J. J. Scholtens, die er tesamen met enkele mensen van het huis vestingsbureau en personeel van Openbare Werken voor zorgde, dat de getroffen fa milie met haar drie kinderen, waaronder een baby van drie maanden, een nieuw huis aan de Hendrik Mandeweg kon be trekken. Agenda voor Beverwijk Dinsdag 11 April Kennemer-theater, 7 en 9 uur: Slave Girl. Luxor-theater 7 en 9.15 uur: Dokter Elisabeth. Corso-theater (Castricum) 8 uur: Zij win nen de slag. Woensdag 12 April Bioscopen: Zie Dinsdag. Door de loco-burgemeester van Beverwijk de heer Passchier werd in de Kennemer OiLdheikkamer de tentoonstelling van het St. Lucasgilde te Beverwijk geopend. Foto: Voorzitter Nordholt van St. Lucas (rechts, wijzend) toont de loco-burgemeester enige inzendingen. zien en spreken de wens uit dat dit mede moge werken tot verheffing van Bever- wijks cultuur, zo besloot de loco-burge meester. Ir. K. L. Moens, voorzitter van het col lege van besturen van de Kennemer Oudheidkamer sprak van de band die er is tussen deze instelling en St. Lucas en sprak de hoop uit dat het werk van St. Lucas tot het nageslacht zou mogen spreken. Daai-mede was het officiële gedeelte voorbij en kregen de genodigden gelegen heid de kunstwerken in ogenschouw te nemen. Tentoonstellingszaal in de Oudheidkamer geopend De Kennemer Oudheidkamer in Bever wijk is een modern tentoonstellingszaaltje rijker geworden. Als eerste exposante heeft de vereniging St. Lucas hier gebruik van gemaakt. Zaterdagmiddag heeft, bij ontstentenis vaii burgemeester Scholtens, de loco-bur gervader de heer N. Passchier de tentoon stelling officieel geopend. Vooraf hield de voorzitter van het St. Lucasgilde, de heer A. H. Nordholt een rede, waarin hij onder meer opmerkte ,'rdat zonder de leiddraad der herinnering het leven ondenkbaar is. De kennis van het' voorbije blijft van kracht. Spreker bracht het bestuur van de Kennemer Oudheid kamer en het gemeentebestuur dank voor de vriendelijke geste en herinnerde de critici eraan dat het geëxposeerde is ge wrocht door amateurs, die na het beëin digen van hun dagtaak hun scheppend vermogen vastlegden. De heer Nordholt betrok in zijn dank woord ook de vereniging Hoogovenstaten en sprak de wens uit dat in de toekomst het zaaltje zou worden gebruikt om het oeuvre van schilders ten toon te stellen, wat zeker het culturele leven van Bever wijk ten goede zal komen. „Een schilderij is maar een schijn van dingen die in wezen zijn." Met deze woor den van Jan Luyken begon de heer Pas schier zijn toespraak. En hü vervolgde: Een schilderij is een weerspiegeling van het innerljjk zijn. Wij prijzen ons geluk kig dat naast de Oudheidkamer dit zaaltje kan worden geopend. Wat in de Oudheid kamer is verzameld brengt ons terug in het verleden, dit zaaltje plaatst ons in de sfeer van het heden. De kunst van de schilder is er om ons het heerlijke van het gewone te doen zien, aldus de wethou der. Wij hopen nog vele malen het genoe gen te hebben hier werk geëxposeerd te Voordracht Historisch Genootschap Dinsdag 9 Mei zal de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, voor Historisch Genootschap Midden-Kennemerland een voordracht met lichtbeelden houden over: De schilders van het landschap in de loop der eeuwen. De bijeenkomst heeft plaats in de boven zaal van de veiling „Kennemerland" aan de Breestraat te Beverwijk. - PRIJSNOTERING VEILING KENNEMERLAND 7 April 1950 Spinazie 2346; sla 9—26; rabarber 9—22; radijs 6—11; raapstelen 6—10; kloemkool 32—64 witlof 13—33; prei 16—65; sjalotten 3542; andijvie 29—35; rode kool 1217; uien 43—50; gele kool 16—20. Vierde H.O.V.-concert met Margit Opawsky Op Woensdag 17 Mei zal onder auspi ciën van de Algemene Beverwijkse Cultu rele Commissie in het K.S.A. gebouw te Beverwijk het vierde H.O.V. concert wor den gehouden. Deze maal zal een speciaal Weens programma worden uitgevoerd met als soliste Margit Opawsky .van de Weense Staatsopera. Favorietenparade van „The Velno's" In het geheel gevulde Kennemer-theater heeft het Hoogovenstaten Amusements orkest „The Velno's", onder leiding van Barend Kuhfus, Zaterdagavond zijn twee de avond in dit seizoen georganiseerd en ook deze maal kunnen de amateur-musici op een geslaagde manifestatie terugzien. Al direct na het nieuwe openingsnummer bleek, dat er weer pittig gestudeerd was en het publiek gaf de uitvoerenden dan ook na elk nummer een dankbaar applaus. De meeste nummers werden gebracht in een arrangement van het Velno-lid de heer J. Stoker die voor zijn versie van het „Harry Lime" thema een extra applausje in ontvangst kon nemen. Hoewel de haar begeleidende muziek niet altijd vlekkeloos was, oogstte de vo- caliste Louise Kuhfus met het Hollandse liedje „Je moet nog even aan me denken", veel succes. Het optreden van de confé rencier Kostja van Katwijk was uitermate beschaafd en zijn liedje „Onze moeder taal", waarin hij liet uitkomen met hoe veel vreemde woorden onze taal besmet is, heeft hopelijk velen aan het denken gezet. Het programma werd tenslotte gecomple teerd met „The Western four", een groepje jongelui, dat zeer muzikaal een aantal cowboysongs afleverde. Het openingswoord werd gesproken door de heer G. Zwaneveld, lid van het hoofd bestuur van Hoogovenstaten, die mede deelde dat „The Velno's" in October hun vijfjarig bestaan hopen te vieren en dat het orkest ter gelegenheid daarvan een bij zondere feestavond hoopt te organiseren. Kennemers II kampioen In „De Rood-Zwarten" het maandblad van de Beverwijkse Voetbalvereniging „De Ken- nemers" lezen wij als mening van de redac tie dat het eerste elftal bij de wedstrijden in het afgelopen seizoen meestal in de meer derheid was, doch dat evenals het vorige seizoen de onproductiviteit van de voor hoede het elftal parten speelde. Daarom ligt het in de bedoeling de training voor het volgende seizoen dusdanig te veranderen, dat de kansen volgend jaar beter tot hun recht kunnen komen. Met nog vier te spelen wed strijden is het tweede elftal reeds nu kam pioen geworden. De Kennemers heeft een uitnodiging van EDO aanvaard tot deelneming met de Junioren A aan het Bas Timmermans-tour- nooi Heemskerk Welpen en Verkenners speelden toneel Zondag hebben welpen en verkenners uit Hoofddorp in Heemskerk het toneel stuk van de „Heilige Tarcisius" opge voerd voor een overvolle zaal van café „De Zon". Nadat kapelaan A. Barendse, op wiens verzoek deze toneelclub naar Heemskerk was gekomen, het openings woord had gesproken, ging het doek open, Het allereerst viel de prima verzorging van de décors op, maar ook de ruim dertig medespelers hebben met het uitbeelden van dit sfeervolle verhaal veel eer inge legd en vooral de rol van „Tarcisius" heeft het publiek in hoge mate geboeid. Kapelaan A. Barendse bracht dank aan de toneelclub voor het gebodene. Castricum Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Stuk duin afgezet Naast de Centrale 'Openbare Lagere School te Bakkum ligt een vrij' hoog duin, en tussen de school en het duin is het huis van het schoolhoofd gebouwd. Als dé kampeerders op het tentenkamp gearriveerd waren, gebeurde er wel eens iets, dat niet door de beugel kon en het duin kalfde bovendien steeds meer af, zo dat de woning van het schoolhoofd onder het zand dreigde bedolven te worden. Dit verdroothet Castricumse gemeente bestuur zeer, weshalve het een drietal bor den met het opschrift: „Verboden toegang" langs dit terrein liet plaatsen. De uitwer king was echter avex-echts en nu is men druk bezig het „beruchte" terrein door een stevig hek af te zetten. 25. Ja, het was erg leuk daar binnen in het huisje van Lumpo! De wanden waren van geschuurd hout en in het midden van het kamertje was een haard van steen waaronder takken konden branden als het koud was. Er stond ook een aardig stoeltje en een tafeltje. „Ga maar zitten", zei.Lumpo, „ik zal gauw thee zettenwant jullie zult wel dorst gekregen hebben van de reis". Rick en Bunkie zochten een goed plaatsje en keken goedkeurend rond, terwijl het nikkertje in de keuken was. Leuk hè?" zei Rick, hij heeft een prachtig huisje. „Ja", zei Bunkie, „en wat is die Lumpo een vriendelijk kereltjevind je ook niet?" Toen kwam Lumpo weer binnen, met een dampende pot thee. C.S.V. vierde haar kampioensfeest Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan en het behaalde kampioenschap hielden bestuur en eerste elftalspelers van de Cas- tricummer Sportvereniging Zaterdagmid dag in det zaal van de heer Borst een receptie, die zeer druk bzocht werd. Een schat van bloemen, waaronder vele van de „concurrenten" sierde de zaal en onder de vele aanwezigen merkten we o.a. burgemeester C. F. Smeets, wethouder G. Meyer, de gemeentesecretaris N. A. van Lunen, dokter H. v. d. Werff, de voorzit ter van het district Noordholland van de KNVB, de heer Sougé en het Bondsbe- stuurslid van de KNVB, tevens voorzitter van distinct West I, de heer J. Kruyver op. Bovendien had de eerste voorzitter van CSV, thans erelid, de heer C. Dijkhuizen zich de moeite getroost de reis van Den Haag naar Castricum te ondernemen, ten einde deze gebeurtenis in de geschiedenis van de mede door hem gestichte vereni ging mee te maken. Ei-e-voorzitter dr. A. Teenstra, genees heer-directeur van het Provinciaal Zie kenhuis „Duin en Bos" opende de rij van sprekers. Hij wees op de populariteit van CSV in de gemeente. Ook voor de ver pleegden vormen de wedstrijdén van CSV steeds een goede ontspanning. Daar echter CSV vaak aangeduid wordt als „De club van Duinker" gaf hij nu maar het woord aan de heer P. L. Duinker, de huidige voorzitter van CSV, die vooral wees op de goede samenwerking tussen „Duin en Bos" en CSV. Nadat de heer Wentink de spelers van het eerste met een ontbijtkoek had ver- eerd, werd de rij van feliciterenden ge opend door de heer Sougé en al zijn op volgers. Zo hoopte de heer Steeman, afgevaar digde van de Castricumse derde klasser Vitesse dat de rivaliteit tussen CSV en Vitesse, mits in sportieve banen geleid, mocht leiden tot wederzijdse prikkels om tot grotere prestaties te komen; de heer Ranzijn, voorzitter van het Egmondse „Zeevolgels" verwachtte dat CSV als zij derde klasser was geworden, nog eens een vriendschappelijke wedstrijd tegen zijn vereniging zou willen spelen zonder de scherpe kanten van de laatste wedstrijden. Namens de supportex'svereniging van CSV bood de heer H. Veldhuizen de aan voerder van het kampioenselftal een keu rig uitgevoerd vaantje aan. In zijn dankwoord vergeleek de' heer P. L. Duinker een vereniging met een plant. Zoals een plant groeit op een vruchtbare bodem, groeit een vereniging als zij zich gedragen weet door vele belangstellenden. In een geestig speechje bedankte hij voorts voor alle vriendelijke woox'den. Met een dankwoord aan DIU voor haar serenade na het behalen van het kam pioenschap sloot de voorzitter om ca. kwart voor zes deze receptie. Na deze receptie werd bestuur, elftal commissie en eerste elftalspelers - een ge zamenlijke maaltijd aangeboden, waar na om 8 uur een feestavond voor leden en donateurs werd gegeven in dezelfde zaal. Deze avond dreigde aanvankelijk in het water te vallen doordat het kleine gezel schap van Kees Stet geen pianist had mee genomen, daar zij in de verwachting ver keerde, dat John Wasterman's band „Le vensgevaarlijk", die de avond muzikaal zer verdienstelijk verzorgde, wel zo'n per- soon bij zich zou hebben. In allerijl werd toen de heer L. Eggers opgehaald en kon de avond een aanvang nemen. Kees Stet en Jan Akkerman hiel den het ongeveer 300 koppen tellende publiek prettig bezig. Een bal besloot het feest. Vele kampeerders in wind en regen Zaterdagmiddag was het druk in Cas tricum. De spoorwegen voerden vele kam peerders en pensiongasten aan; honderden Amsterdammers kwamen per fiets naar Bakkum, tegen de wind in en tientallen vrachtauto's met week-end huisjes pas seerden om het materiaal naar het kam peerterrein aan de Zeeweg te brengen. Eerste Paasdag reeds gaven velen er de brui weer aan: de storm en de regen ver galden het kamppleizier en deden het huis in Amsterdam gezelliger lijken. Voor dege nen die bleven werd het een ïxaargeestige geschiedenis, want de stuivende duinen waren nu niet bepaald een eldorado. OM HET GOUDEN KRUIS In de seriewedstrijden voor het Gouden Kruis behaalde CSV II een 02 overwinning op Westzaan 2. Van Gelder verloor i„ i,,. 52.000 arbeidsdagen "Wa.chtdager papierindustrie Uit statistische gegevens ow. neel, werkzaam bij Van Geld»? pierlabriek te Velsen bliiw S2 van het Centraal Sociaal W vullend ziekengeld over laio van 16.423,60 heeft uitgeklj* drag is ontstaan door het zeer h percentage over het algeW» vergeleken -bij 1948 echter teruggelopen. De kas voor bijzondere vmh, had aan inkomsten 4 81QS7 gaven 2406,87. 8,87 »P Over alle fabrieken van i.. bedroeg het verzuimpercenti 54 ziekte precies 2 procent. In i,/.8; '1 tot 5,1 procent of ruim twee maal zo hoog. Dit betekent dat» 1 arbeidsdagen in 1949 verloren ,»a hetgeen iphoudt, dat 165 arbeid jaar afwezig zouden zjjn geween15 Opmerkelijk zijn hierbij dek', rmgsbedragen in de maanden r?5 Maart 1949 met respecUbvdiik ffl en ƒ2.261,—11,8 In verband hiermede wordt dat het hoge riekte-vcrzniJI oorzaak is, dat in de papicrindni derland binnen afzienbare tiid gen" zullen worden ingevoerd. Verlies voor dc t? De jaarlijkse enquête met bel»* tot het al of niet georganiseerd 2 het personeel der Velsense fabrieU uitgemaakt dat op 1 Januari 1950 - georganiseerd in: N.V.V 211 jaar 18,8 C.N.V. 9,6 (8,5v? 33,7 (32,4 E.V.C. 3,6% f5,,J Niet georganiseerd waren 318?'/, van de totaal 1121 arbeiden V! tijdstip. Paasavond van „Schulpen" De „eieravond", die Zaterdag Buurtvereniging „Schulpen" in trum" aan de Koningstraat te Beven', gehouden, heeft een prettig verloos Er was voor een gevarieerd proja gezorgd, waarbij plaats voor eenk vergadering was ingeruimd. De hef'-; L. Scherpenhuizen, voorzitter, toorA verheugd over de belangstelling. De aanwezigen hebben voor dei maal kennis kunnen maken met G. Olivier, imitator. Deze buurfgjaoot» teerde verschillende bekende radio-jp en oogsttte daarmee veel succes. D» v. d. Veen had in een geestige rijm dq activiteit van het „Schulpen"-bestu« werkt en wist ook weg met een geestigheden. De belangeloze medewerking van Berry" werd zeer op prijs gesteld, goocheltrucs met kaarten en siga, dwongen respect af. Door middel vang' schapsspelen werden eieren ai gebracht, waardoor dezelfde 6Clllw tweemaal de hoofdprijs en daarmede totaal 50 eieren in de wacht sleepte.' Tijdens .dit samenzijn werden de ten van de Buurtvereniging „Schuif artikelsgewijs -behandeld en •onver®! goedgekeurd, zodat nu 'het' wachten de Koninklijke goedkeuring. Loting in het Hoogoven- bekertournooi Zoals wij reeds eerder mededeelden,! op Maandag 8 Mei het traditionele Hï| ovenvoetbaltournooi om de Holland I-W weer een aanvang nemen. Dit jaar wordt de Holland I-beker re speeld voor niet-actieve voetballers t alle leeftijden- en de Holland Il-b niet-actieve voetballers boven de 35 ja De loting zal op de vergaderingvans voerders op Zaterdag 22 April ia j gebouwtje „Watervliet" gelegen 0? i Hoogovensportterreinen, worden gehrai Santpoortse schakers In een spannende slrij De bekerwedstrijden van de Schasïi Santpoort" mogen zich nog steeds in a grote belangstelling verheugen, maar! is nog niet te zeggen wie in de eerrxi tweede afdeling kampioen zullen vj In de eerste zal het wel gaan tusse:' Schuurman, Pels en dokter M. de Gm Van dezen heeft Schuurman wel ae papieren, maar hij heeft het minste ari wedstrijden gespeeld. In de tweede ri ling zijn er wel vijf gegadigden voer bovenste plaats, maar door het venei lend aantal gespeelde wedstrijden is stand hier zeer onoverzichtelijk. Sterkst nog steeds bovenaan. De uitslagen van de gespeelde par$ zijn: Groep I: Brugman—Bilder jrï VosmanG. Schuurman 0-1, W. Scto» manHaariappel 1-0, Elfferich—Parw 1-0, Pels—dr. M. de Groot 0-1, Gorojp- Schweitzer y?-Vz- Groep II: Sterkv,DS 1-0, Enklaar—Vulling 0-1, Baljet-a» terman afgebroken. Groep III: W. Ho® zaadWinters 1-0, Kaan—'Wermis Hj Voor de aanvang van de partijen galffj M. de Groot een korte beschouwing^» het verband tussen de psychologie en prestaties van' bepaalde schakers. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 10 De passagier was verdwenen. De stations chef bleef de .trein nakijken, 't Was alsof dit vertrek hem weer smartte. Als hij ge voelig is. kan het vertrekken der treinen hem al heel wat leed bezorgd hebben, dacht inspecteur Zopanje. Maar wie zou zoiets :iu achter zo'n reus van een kerel zoeken? Natuurlijk denkt hij aan heel iets anders. Misschien ziet hij mij uit het raampje hangen en vermoedt hij, dat ik er uit zal vallen. Of hij denkt aan een poging tot '.elfmoord op de brug. Jaren geleden had een vrouw zich uit de trein geworpen, maar het was vóór zijn tijd gebeurd. Zwarte rijnaken werden voortgesleept door grote sleepboten, het witte schuim voor de boeg. De stoom uit de pijpen dreef op de wind stadswaarts. Vèr op de rivier kon hij de bolle zeilen van een tjalk on derscheiden. Dichter bij de brug peddelden twee jongens in een vuurrode kano. Even verwonderde inspecteur Zopanje zich daar over ze konden toch onmigelijk vrij heb ben op Dinsdagmorgen 6 November. Maar het was niet zijn zaak daarover te oor delen, zodat hij hen het plezier van harte gunde. Zou het nog een plezier zijn bij dit miezerige weer? Aan het water stond een grote fabriek en wat verderop een bekende scheepswex-f. De geluiden, die vandaar kwamen waren voor Zopanje de mooiste muziek. Ze werden één met het doffe ge fluit van de sleepboot, de bel van de pont en het gedreun van de trein op de brug. Langs de kaden lag de koopwaar uit de beurtschepen. Zware kerels sjouwden met kisten en vaten, terwijl oude mannetjes pruimend toekeken. Er is weinig veranderd, stelde Zopanje vast. Vijftien jaar is dan ook niet lang. De huizen zien er wat verweerder uit, hier en daar heeft men een nieuw gebouwd, dat enige tijd zal opvallen in de rij, totdat het eveneens die karakteristieke lelijke kleur van verwering en ouderdom gekregen zal hebben, die niettemin goed past bij het grauwe water, het water van de rivier. Boven ae huizen, het bedrijvige leven op en bij de rivier, ver-hief zich de hoge toren van de grote kerk. Er was niets veranderd inspecteur Zopanje ging weer zitten alleen was hijzelf wat ouder geworden en misschien wat wijzer, zuchtte hij. Vijftien jaar! Toen hij de stad verliet had hij de hogere bur gerschool afgelopen. Nu kwam hij terug als inspecteur overgeplaatst van Zevenbergen naar Doorne. Hijzelf noemde het een kleine promotie en een weldadige verandering. Op den duur werd zijn vorige standplaats hem toch wel wat klein. Op het station van Doorne bleef het stil. De trein van 10 uur 10 brengt meestal weinig reizigers mee, zodat de rust nauwe lijks verstoord wordt. De stationschef knikte vriendelijk een paar reizigers toe, die uit de ti'ein kwamen. De kruier knikte ook vriendelijk exx wilde iets vragen, doch inspecteur Zopanje vond zijn koffer wel wat klein en zei: Dank u, een andei-e keer misschien. Voor het station stond feen bruinge brande middelgrote man, die Zopanje even aandachtig aankeek, toen hij het perron afkwam. Dag, inspecteur. Weer in de stad? Verbaasd keek Zopanje hem even aan en herkende hem toen onmiddellijk, 't Was Stroomer. Hij was één dier schier legendarische figuren in Doorne, eigenlijk een straat zwerver van goede huize, een straatslen teraar uit roeping, niet uit verveling. Men zei dat hij geld had. Hij was dan ook voor een straatslenteraar van professie veel te verzorgd gekleed. Hij dronk niet. Zijn blauwe ogen stonden helder in het door zon en wind verweerde gezicht. Stroomer was iemand, die overal waar wat te-doen was, ver-scheen, links en rechts vriendelijk knikkend. Dan onderhield hij zich met deze en gene. Hij kende iedereen, of maakte kennis. Leraren die met hun leerlingen door de binnenstad wandelden om de oude geveltjes te bekijken, konden er zeker van zijn, dat ze hem zouden ontmoeten. Meestal schoot hij opeens uit een zijstraatje en zei: Ja, jongens, da's nou een echt mooi oud geveltje. Daar zijn wij niet aan te pas gekomen. En dan stond hij gebarend met zijn handen,.enkele minuten te praten, zonder acht te slaan op de leeraar, die het groepje vergezelde. Zo leerde inspecteur Zopanje hem ook kennen. Sindsdien had hij hem niet tegen kunnen komen of hij trachtte een praatje te maken. Misschien ging hij er tegenover zijn vrienden of zichzelf prat op, dat hij iedereen in de stad kende. Dat hij zijn kennissen niet vergat, zelfs na vijftien jaar niet, bleek nu. Het stemde inspecteur Zo panje niet onaangenaam, dat er ten minste nog één inwoner van Doorne was, die hem nog kende. Ik ben hier benoemd, vertelde hij hem openhartig. Na dit blijk van vertrouwen vond Stroo mer het geooxdoofd een reeks van vragen op de inspecteur af te vuren. Of de inspec teur getrouwd was, waar hij dacht te gaan wonen, hoe het hem al die jaren gegaan was, en nog veel meer. Toen Zopanje verder ging, was Stroomer volkomen ingelicht. Langs de spoprwegdijk liep inspecteur Zopanje op zijn gemak in de richting van het politiebureau. Het ligt in het centrum van de stad bij het oude i"aadhuis. Daar hij de stad door en door kende, kon hij een groot stuk afsnijden. Het was bij half elf, toen hij het politiebureau beti-ad. 't Is een oud verveloos gebouw, dat al meer dan honderd jaar in dienst der open bare orde staat. De wachtkamer wordt aanmei'kelijk verkleind door een enorme potkachel. Het gerief van een centrale ver- wanning is nog niet tot het politiebureau doorgedrongen. Met enige weemoed be denkt Zopanje, dat dit in zijn vorige stand plaats wel het geval was. U bent de nieuwe inspecteur? vraagt de dienstdoend agent. Wilt U mij volgen? Commissaris Vink verwacht U. Ze liepen door een smalle gang naar een geelgeschilderde deur, waarop in rechte, strakke letters het woord commissaris stond geschilderd. Een ogenblik voelde in specteur Zopanje, dat hij zenuwachtiger was dan hij wel wenste. Doch direct daar op ging de deur open en stond hij voort kleine blozende man, die zich voor* als commissaris Vink. Als altijd voelde de inspecteur 'ZlcbH gehinderd bij het noemen van zijn n doch commissaris Vink toonde geen derachtige verwondering en maaKtiJ min grapjes over de laatste twee 1 n grepen van zijn naam. Na het aan van een sigaar begon hij een zakeu sprek over de werktaak van de inspecteur. Eerst aan het einde v relaas werd hij persoonlijk. Bent u al geslaagd met een nu* Nee, commissaris. is 't helemaal niet mijn bedoeling c® huis te huren. Ik ben namehjK ww Dat begrijp ik, zei de ande|\ Ik zal zo dadelijk eens probed ik een paar kamers kan huren. ,-j De commissaris opende een la bureau en zocht iets. Wij hebben af en toe vrö vertrouwd adres, vertelde hij even kijken of ik het vinden Kan. niet op de naam komen van aeos delijk vond hij een geel papiertJ^J 't Is mevrouw Van Heira, rg singel 46. Enfin, u kijkt maar e schien vindt u het wel wat...» (Wordt t!gn»$ J

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6