c D SLOTBAL VICTOR SILVESTER Stofzuigers IN DE WERELDPOLITIEK Tito, de egel DANSSCHOOLKWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98, Haarlem Coornhertlyceum betrekt morgen nieuw gebouw Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is in twee „oorlogen" gewikkeld Radio geeft Donderdag H.J.MAERTENS PANDA EN DE MEESTER ^GELEERDE Wereldnk^ Woensdag 12 April 1950 Maarschalk Tito van Joegoslavië heeft vorige week zijn deel willen bijdragen tot een vrolijk Paasvuur door le verklaren dat er volgens hem geen enkele reden is om oorlog te verwachten. Wanneer de Joegoslavische staatsleider er op uit is zich de sympathie van de Westelijke we reld te verwerven, dan heeft hij de juiste toon aangeslagen om de opinie van de snel beinvloede massa te zijnen gunste om te buigen. Daarmede wil geenszins gezegd zijn dat Tito uit leuter demagogische overwegingen zo optimistisch gepraat heeft. Tito is een deskundige óp het ge bied van Russische politiek en hij kent de intenties van de Slavische regeringen waarschijnlijk beter dan welke Westelijke politicus ook. De leider van dit heterogene samenvoegsel dat heden ten dage Joego slavische republiek heet heeft van zijn deskundigheid op het gebied van deze po litiek tenvollc blijk gegeven door zijn vastberaden houding tegenover de Sovjet- Unie, waaruit duidelijk bleek dat hij wist hoever hij gaan kon. Het feit dat Tito er in geslaagd is zonder noemenswaardige binnenlandse onenigheid zijn land los te weken van dat Oostelijke blok heeft bo vendien duidelijk gemaakt dat hij een juiste kijk had op de mentaliteiten der volken van verschillende geaardheid, wel ke in de Joegoslavische republiek een zekere mate van coördinatie hebben on dergaan. Deze successen maken uitlatingen van een man als Tito betrouwbaar, temeer om dat het uitlatingen zijn, waarvan de bete kenis kan worden nagegaan in de praktijk van zijn bestuur. Tito is een tactisch man gebleken: De strategisch zo uiterst belang rijke positie van Joegoslavië heeft hij ten- volle uitgebuit en hij heeft geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om de we reld te tonen dat hij zich van die belang rijkheid bewust was. Daarnaast echter heeft hij ondubbelzinnig doen blijken dat hij zelfs bij de grote risico's die zijn on- afhankelijkheidspolitiek medebracht, ir geen enkel opzicht tot een handeltje met die belangrijkheid genegen was. Hij heeft ook tegenover de gretige Amerikanen een koele reserve in acht genomen, wat hem tot nu toe heel wat geld gekost heeft, want de Amerikaanse dollars zouden grote stromen naar zijn land zijn gevloeid wanneer hij die reserve had laten varen en zich eenvoudig in het Westelijke kamp had laten opnemen. Thans is de houding der Amerikanen die van Iichtelijk-teleur- gestelde, afwachtende sympathisanten. Zelfs in het vraaggesprek waarin hij ge waagde van zijn optimisme ten aanzien der oorlogskansen merkte hij enigszins uit de hoogte op, dat hij „de laatste tijd heel wat minder last van de bemoeizucht der Westelijke mogendheden had dan vroeger, en zeker minder dan hij onder vond van de Oostelijke zijde." Intussen hebben de Amerikanen al ge probeerd het Joegoslavische ijzer te sme den voordat het warm was: Zij hebben getracht de welwillende houding van Tito uit te spelen tegen de Italiaanse verlan gens om met Tito tot overeenstemming te .- komen en zij hebben hun ambassadeurs in de beide landen aan het werk gezet met - „adviezen". De kwestie Triëst, steen des aanstoots voor Joegoslavisch-Italiaanse betrekkingen, inoest maar nietéen worden opgelost en als de berichten daaromtrent niet bedriegen heeft Washington de Ita liaanse regering de raad gegeven zich neer te leggen bij een inlijving' van de door Joegoslavië .thans bezette zóne bij de Joe goslavische republiek. Het schijnt dat de Italianen hierdoor danig gealarmeerd zijn, Want de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken Graaf Sforza heeft Zaterdag olie op de golven moeten gieten door middel van een redevoering, waarin hij de Italiaanse eis tot hereniging van geheel Triëst met Italië nog eens herhaalde. Sforza moest niet alleen de socialisten en rechtsen, maar ook de communisten op deze wijze sussen, want die zijn sinds Tito zich van Moskou 'losmaakte plot seling tegen elk' Joegoslavisch diplomatiek succes op hun hoede. Natuurlijk is deze reactie van Sforza in Joegoslavië bitter ontvangen. De kranten van Tito spreken van „onverzoenlijkheid" der Italianen en laten zich honend uit over de verwijzing van Sforza naar de driemogendheden^erklaring ten aanzien van Triëst, waarbij Sforza gezinspeeld had op een eventuele bereidheid van de Sov jet-Unie om deze tot een viefmogendhe- denverklaring te maken. Het woord „Sovjet-Unie" alleen al heeft de betrek kingen tussen Italië en Joegoslavië voor lopig weer teruggedreven naar de stilzwij gende vijandigheid, waarin zij al jaren gedompeld waren. Voorlopig want het is duidelijk dat Tilo zijn tactische zin ook in dit opzicht niet zal laten verstikken door een prestige overweging. Hij heeft nadrukkelijk ver klaard dat hij samenwerking met Italië en Griekenland nodig oordeelt en eer lang zal deze samenwerking er wat hem betreft dan ook wel komen. De bemoeiin gen van de grote Westelijke mogendheden kunnen wellicht in dit geval beter achter wege blijven: Het altijd nog communis tisch geregeerde Joegoslavië is als een egel in de Westelijke tuin, die ieder ogen blik zijn stekels klaar heeft om zich te verweren tegen degenen die hem in een bepaalde richting willen drijven. Tito's Joegoslavië is voor de expan sionistische politiek der Sovjet-Unie en voor haar eventuele wereldrevolution- naire intenties verloren, doch nog aller minst gewonnen voor de intenties van de grote Westelijke mogendheden welke voor de Joegoslaven zeer begrijpelijk in verschillende opzichten ook niet onver deeld aanlokkelijk zijn. Het Westen en Tito zijn vreemde vrienden. Zij moeten elkander voorzichtig benaderen en er de tijd voor nemen. En Tito moet nu en dan nog eens optimis tische verwachtingen de wereld inzen den. Dat is een van de dingen waaraan het Westen steeds meer gebrek krijgt. J. L. met a.s. Zaterdag 15 April In het Krclagehuis- Kaarten uitsluitend verkrijgbaar Hulpactie voor het circus Jos. Mullens Gedurende de Paasdagen is de hulpactie voor het circus Jos. Mullens begonnen door een winkeliersvereniging in Utrecht. Een collecte bracht een bedrag van 886.07 op. Voorts hebben de padvinders gecollec teerd, waarbij een bedrag van ongeveer 900.werd opgehaald. In een van de bussen van de padvinders was een biljet van 100.gedeponeerd. In het comité van aanbeveling voor de landelijke hulpactie hebben zitting: jhr. H. Beelaerts van Blokland, lid van het hoofd bestuur van het. Rode Kruis te Den Haag; jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, burgemees ter van Zierikzee; mevrouw A. J. baronesse Heemstra te Amsterdam; ir. P. E. S. Otten, president directeur van Philips te Eind hoven; P. J. G. van Heek uit Enschede, industrieel; Rika Hopper, Albert van Dal- sum en Godfried Bomans. KARL STRASSBURGER GEHULDIGD In het circus Strassburger, dat Zaterdag in Tilburg zijn tournée door Nederland be gon, is tijdens de voorstellingen een col lecte gehouden voor het door brand ge troffen circus Mullens. Bij de openings voorstelling werd Karl Strassburger ge huldigd ter gelegenheid van zijn 30-jarig directeurschap. De voorstelling werd bij gewoond door B. en W. van Tilburg. De Tilburgse harmonie „Capelle St. Jan" mar cheerde in de pauze het circus binnen en bracht de jubilerende directeur een muzi kale hulde. Morgenmiddag, zeven maanden nadat het oude „Oosterhout" op een September- avond gedeeltelijkdoor brand werd ver woest, zal het Coornhertlyceum een'nieuw complex betrekken, dat een prachtige aanwinst vormt voor de Haarlemse schoolaccomodatie. Aan de Oostzijde van het oude buiten zijn drie door Hoofdingenieur van Open bare Werken ir. H. A. Breuning ontwor pen vleugels verrezen, waarin telkens vier klassen kunnen worden ondergebracht. Twee van deze lage, witte gebouwen zijn door een sierlijke pergola verbonden en tezamen met de derde vleugel, waarin de grotere eerste klassen een onderdak vin den omsluiten zij een alleraardigste kweektuin, waarin behalve een oude beuk tal van vruchtbomen goede diensten bij de lessen in de biologie kunnen bewijzen. In de linkervleugel van het oude gebouw wordt nog volop gewerkt, dat deel zal pas met September in gebruik genomen kun nen worden. De hal is echter reeds gereed en ingericht: het Charter van de Haarlem se stadsrechten en de beeltenissen van hem naar wie de school is gedoopt en in wiens geest van christelijke verdraagzaamheid wordt onderwezen hangen weer aan de muur. Het is de bedoeling, dat niet alleen kamers voor rector, conrector, leraren en administratie, maar ook de -speciale vak lokalen, zoals voor schei- en natuurkunde daar worden gevestigd. Speciale vermel ding verdient de aanzienlijke verbetering van het oude tekenlokaal met een fraai uitzicht op de tuin. In de bijgebouwen vallen de lichte kleuren van wanden en stoffering, evenals de stevige vloeren dadelijk op. De lokalen zijn twee aan twee van elkaar gescheiden door een tussengang, die de toiletten be vat, de „garderobe" en een ingang. Het meubilair bestaat niet alleen uit de gang bare schoolbanken, doch ieder lokaal be- 1 tijdens het zogenaamde vrij werken kun nen worden gebruikt. In de vleugel voor de vier eerste klas sen is het laatste lokaal tevens dienstbaar gemaakt aan het muziekonderwijs. Ir. Breuning vond een buitengewoon gelukkige oplossing voor de moeilijke ver binding van een nieuwe vleugel met het oude buiten. Er kwam een eenvoudige doorgang met een geheel glazen wand tot stand, terwijl aan de andere zijde een ver trekje voor de amanuensis werd ont worpen. De ruime tuin aan het Spaarne vormt zeker niet de geringste charme van het Coornhertlyceum. Hij werd geheel opge hoogd, een paar zieke bomen werden ge kapt, hetgeen bovendien de lokalen wat lichter maakte. In een lokaal geurde een tuiltje pere bloesem: een welkomstgroet voor het meentebestuur van eigen bodem en een symbool van de frisse geest die er op deze jongste Haarlemse middelbare school heerst. Intussen: het Coornhertlyceum zal binnen enige jaren „Oosterhout" voor „Eindenhout" gaan verlaten. De huidige uitbreiding is net voldoende voor de vier leerjaren, die er in September zullen zijn. Op het ogenblik zijn er vier eerste, vijf tweede en drie derde klassen. In de kamer van dr. L. M. van Dis han gen de tekeningen al voor de nieuwe school, die, zoals men weet in drie etappes zal worden gebouwd. Zodra dat pi'oject werkelijkheid is geworden, zal „Ooster hout" een andere, even grote dienst aan het Haarlemse onderwijs gaan bewijzen, want dan kan de School voor de moeilijk opvoedbare kinderen nog tal van jaren haar nuttige werk daar verrichten. Intussen is het morgen voor rector, leraren en leerlingen van het Coornhert lyceum een dag van grote vreugde, omdat dan een einde zal zijn gekomen aan de moeilijke maanden die noodgedwongen in het sombere, oude gebouw aan de Wilhel- vat ook enige losse tafeltjes en stoelen die minastraat moesten worden doorgebracht. Scherpe critiek op Acheson Van onze correspondent in New-York) Wij zochten drie jaar naar een woning, Doch voelen ons nu als een koning: Met twee kamers-en-suite En een keuken, meer niet, De tipgever kreeg 'n fles TIP als beloning. umi.T.WÈ Inz. Hr. J. .v* I. te Haarlem ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Trio. 13.50 Platen. 14.00 Harp- cnsemble. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Streek- programma. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Pianoduo. 18.25 Land- en tuinbouw-causerie. 18.40 Platen. 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek- causerïe. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. (21.0021.45 Familiecompetitie). 22.05 Platen. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Concertgebouw orkest. 23.50 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Musette-orkest. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Oude muziek. 11.45 „Uw dagelijkse vriend". 12.00 Orgel. 12.30 Weer bericht. 12.33 „In 't spionnetje".12.38 Celesta, zang en gitaar. 13.00 Nieuws. 13.15 Zuid- Amerikaans orkest, 13.45 „U kunt het gelo ven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Mannenkoor, hoornkwartet en solisten. 19.30 Dansmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualitei ten. 20.15 Concertgebouworkest. (20.50 „De geest van onze tijd"). 22.05 Taalkundige cau serie. 22.20 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 Platen. Terwijl de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, op vele brandpunten ter wereld met de Russen in een „koude oorlog" is, is hijzelf en zijn departement het doel van een verwoede „warme oor log" in eigen land. Wil men enigszins begrip hebben van de verwoede aanvallen, waaraan Acheson bJootstaat, dan moet eigenlijk terugge gaan worden tot de dertiger jaren en de „New Deal" van Roosevelt. Wanneer wij Acheson's tegenstanders aan het woord laten,e dan zullen zij u ver tellen dat het Roosevelt was die de deur van het Amerikaanse regeringsgebouw open zette voor een aantal elementen van twijfelachtig karakter. Toen Amerika in de dertiger jaren diep in de depressie zat, stichtte Roosevelt zijn brain trust" de kleine, achter de scher men werkende groep, die het programma opmaakte om Amerika uit de malaise te helpen. Deze brain trust bestond uit jonge professoren juristen en economen die nimmer zelf in het bedrijfsleven hadden gezeten, maar die nu met hun theorieboe- ken in de hand de kans van hun leven kregen om eens ongestraft te gaan experi menteren op Amerika's zakenleven. Wan neer zij zich beperkt hadden tot het ge nezen van het op dat moment zieke zaken leven, dan was er niets op aan te merken geweest, maar behalve hun genezende taak wensten zij Amerika ook te „veranderen". Via de „geleide economie" van de New Deal slopen verschillende links getinte elementen en links getinte theorieën de Amerikaanse regeringsbureaux binnen. Bekend voor deze "richting is de Harvard Law School, de juridische faculteit van de beroemde Harvard universiteit. Uit Har vard kwamen stromen min of meer links georiënteerden de regering binnen. Een bekende mop in Amerika is: (vraag) „Wat is de kortste weg naar Moskou?" (antwoord) „Eerst naar Harvard en daar linksaf". Tijdens de oorlog, toen Amerika en Rus land wapenbroeders waren, ontstonden nauwe contacten tussen de jonge Ameri kaanse intellectuelen in de regering en de Russen. Een sprekend voorbeeld hiervan is de onlangs veroordéelde Alger Hiss (Harvard!), proteté van Dean Acheson, die door een jury schuldig werd bevonden aan meineed in een zaak waarin hij aange klaagd werd van het verstrekken van ge heime documenten aan de Russen. Slachtoffers der Amerikaanse mentaliteit Zijn mensen als Alger Hiss nu werkelijk spionnen, die hun vaderland aan de Russen willen verkwanselen? Het is nauwelijks aan te nemen. Zij zijn het slachtoffer ge worden van een tweetal trekken van de Amerikaanse mentaliteit. Op de eerste plaats dit: Voor de Ameri kanen bestaat geen middenweg. Zij zijn of ergens vóór of ergens tegen.Nuances in het midden zijn te subtiel voor hen. Toen Russen en Amerikanen eenmaal samen vochten, liet het Amerikaanse state depart ment alle behoedzaamheid varen, die, wan neer men met de Russen te doen heeft, toch altijd gepast is en die bijvoorbeeld door Churchill altijd in het oog werd gehouden. De Russen waren allemaal beste kerels en de hoogste man, president Roosevelt, gaf het voorbeeld. Deze stemming van „harte lijke verstandhouding" ging door het gehele state department heen en er werden reeds plannen gesmeed voor de grote broeder lijke alliantie met de Russen voor de vre desjaren. Nu trek twee: de jongelingen in het state department de komende generatie zagen hoe hun chefs „fraternizeerden" met de Russische hoge omes. Deze jonge mannen dachten aan de toekomst en maak ten hun eigen contacten met de Russen na de oorlog. Deze jonge generatie werkte reeds aan de eigen toekomst en wilde dan graag op de eerste rang zitten als de be langrijkste posten uitgedeeld zouden wor den. Toen volgde de na-oorlogse ineenstorting van het kaartenhuis. Het werd een bittere „koude oorlog"met der Russen-.- Het spel had een andere wending genomen dan de jonge diplomaten-in-de,-dop ooit droomden. Tot overmaat van ramp beging Acheson' een zeer omstreden figuur in de Ameri kaanse politiek nog de tactloosheid om na Hiss' veroordeeling in een vraaggesprek mede te delen dat hij een vriend van Hiss is en Hiss altijd de hand boven het hoofd zal houden. Er ontstond een geweldige ver warring. Zie, zeiden de tegenstanders, onze minister van Buitenlandse Zaken schaart zich aan de zijde van lieden, die door eén Amerikaanse jury schuldig zijn bevonden. Acheson, door de publieke opinie ter ver antwoording geroepen, schei-mde zenuw achtig met bijbelteksten, christelijke barm hartigheid voor zondaren, enzovoort. De partij-oorlog van democraten tegen republikeinen, die in Amerika altijd kan ontbranden over elk belangrijk twistpunt, ontleende aan de Acheson-Hiss-geschiede- nis de vonk voor een ontbranding op grote schaal. Een jonge republikeinse senator, MacCarthy, begon een serie aantijgingen tegen het state department en noemde onder anderen Jessup, de rondreizende am bassadeur, sympathiserend met de cummu- nisten. Truman mengde zich in de strijd en noemde Acheson, Jessup en andere be klaagden, zoals Owen Lattimore, de meest betrouwbare dienaren van de V.S., hopen de hiermede de boel in de doofpot te krij gen. Truman weigerde verder om de „be- trouwbaarlieidsdossiei's" van ambtenaren van het state department vrij te geven voor McCarthy. Dat Mc Carthy iets bewezen heeft, kan men niet zeggen, maar het publiek rede neert dat geen koe bont genoemd wordt of er is wel een vlekje aan. Bevorderlijk voor een scherp omlijnde, eendrachtig geformuleerde politiek is ech ter het huidige pandemonium zeker niet. De nieuwe vleugels 'met leslokalen van het nog op Oósterhoütgevestigde Coornlïert- lyceum omsluiten een fraaie binnenplaats, waar vruchtbomen en andere gewassen goede diensten kunnen bewijzen aan het onderwijs in de biologie. Levenslang geëist tegen man, die zijn vrouw vermoordde De off icier, van justitie bij de Rotter damse rechtbank heeft levenslange gevan genisstraf geëist tegen de 29-jarige- arbei der C. van L. uit Capelle aan de IJsel, die op 12 October van het vorig jaar zijn dertigjarige echtgenote door messteken van het leven heeft beroofd. De verdachte verklaarde, dat hij zich die d'ag erg kwaad had gemaakt, omdat zijn vrouw geen tijd voor hem had, maar wel urenlang bij haar ouders op bezoek ging. Twee psychiaters hadden een rapport over de verdachte opgesteld, waarin zij verklaarden dat Van L. een epilepticus is, die geruime tijd uit de maatschappij ver wijderd moet worden, daar anders gevaar voor herhaling bestaat. Hij heeft de moord niet in koelen bloede, maar waarschijnlijk wel na rijp beraad gepleegd. De verdediger, mr. C. J. N. van Dongen, noemde verdachte een geestelijk defecte man. Ook pleiter vroeg zich af op welke wijze de maatschappij tegen deze man be veiligd moet worden. Hij wist ook de op lossing niet. Twee kinderen onder zand bedolven In Oosterhout zijn twee jongetjes van respectievelijk tien en dertien jaar tenge volge van een zandverschuiving om het leven gekomen. Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 BETALING OOK IN OVERLEG (Adv.) Vrouw in Veenendaal aan voedselvergiftiging overleden De voedselvergiftiging, welke geconsta teerd is in- het gezin van Van D. te Vee nendaal, blijkt van ernstige aard te zijn. Men veronderstelt, dat de oorzaak gezocht moet worden in het gebruik van hoofdkaas en van een worstje, afkomstig van een huisslachting te Achterveld. Ook hier zijn twee gevallen van een dergelijke vergif tiging geconstateerd, evenwel van minder ernstige aard. Dinsdag is de 60-jax-ige vrouw uit het gezin-Van D. Overleden. De „General Heintzelman" morgen in Amsterdam Het door de Nederlandse regering ge charterde Amerikaanse troepentransport schip „General Stuart Heintzelman" wordt Donderdag omstreeks het middaguur in Amsterdam verwacht Nadat Professor Kalker er door Panda's duidelijke en eenvoudige woorden aan her innerd was, dat hij werd achtervolgd door een paar genadeloze schurken, dacht hij een ogenblik diep na. „Een der eerste ver eisten voor ieder onderzoek", zo sprak hij tenslotte„is het nauwkeurig rangschikken der feiten, waarna de ervaring en een we tenschappelijke werkmethode mogen sa menwerken oin tot de bepaling onzer han delingen te geraken! Jaja, dit is een van die dingen, die ik mijn jonge studenten zo graag voorhoud! Wanneer ik nu dus moet besluiten, dat ik achtervolgd worddan dien ik mij naar de politie te begeven, aan gezien de politie tot taak heeft om achter volgers onschadelijk te maken. Is dat juist?" „Dat is érg juist, professor", zei Panda, „en als ik u was, dan zou ik maar wat voortmaken!" „Nu goed dan", besloot de professor, en hij schudde Panda harte lijk de hand. „Het doet me genoegen dat wij tot deze slotsom zijn gekomen! Het spijt me dat ik je onaangenaamheden berokken de, en ik dank je voor je hulp!" Na deze eenvoudige, maar vriendelijke woorden be gaf de geleerde zich welgemoed op weg naar het politiebureau, terwijl Panda de andere kant uitwandelde. „Ik had wel graag geweten wie Het eigenlijk zijn die ,deze professor achtervolgen", peinsde Pan da, „en waarom ze dat doen. Maar dan raak ik natuurlijk weer verwikkeld in een akelig avontuur, en ik ben maar blij dat de professor er mee naar de politie gaat. Nu heb ik er niets meer mee te maken en nu kan ik rustig naar een kalme betrek king gaan zoeken". Maar wanneer hij dat dacht vergiste hij zich, want op datzelfde ogenblik waren de beide schurken bezig krijgsraad te houden, en ze spraken over hém. „Dat jongman is natuurlijk help- bediende van oudwijsman", sprak de Oos terling Chi Fon nadenkend. Wij moeten hem maken vangen plenty vlug! Misschien kan hij ons alles vertellen doen!" „Mij best, baas!" antwoordde Honnepon, de huur- boef, onverschillig. En dan te denken, dat die arme Panda zich van-niets kwaads be wust is! Giovinezza. De revuester t„ heeft in de SPnV:" slechte beurt geslagen 2s tal mensen uit de zaal op het toneel een liedje te?4* en onder die zangers de 25-jarige FreSSfet? dat hij alleen het KaliaJk lied „Giovinezza" kendt 5s» maar", zei Josephine en Lrr ",aai "uaepnine en Pws! gon tot grote woede van het publiek, dat prompt een?*4' concert inzette. ware concert inzette. Er mensen die a] ?Laaï!! el atri Khama, het verbannen' Covella op het podium te Geen bezoek. De advocaat W? Bamangwato's heeft Seretse niet is toegcaiaan vrouw, die xn Serowe van het stamgebied, vertod" H ken. Hoewel aanvankelijk regering was ovenXï" Seretse zijn vrouw zoa ken, omdat zij een bab, -fl* zijn verzoek voorlopig dat de büjde gebeurt*» plaats zal hebben. J Beloning. De secretaris van nale vereniging van diamant, ten heeft een beloning ui|..i3 honderdduizend gulden voo-fel inlichtingen kan geven oi»? goed georganiseerde smokki die Amerika „overstroomt'1 manten. De meeste van dat ij zouden uit Nederland en S Italië naar de V.S. worden Buiten de wet. De regering Tilmi cIif.„L- heeft de communistische de wet gesteld en bovenfe". leiders van de partij in Deze maatregelen komen dekking Van een communislfe; plot dat onder leiding zou bsL staan van een „hoge RussischêS en enige Franse communist®^ ten. Vliegramp. Een Amerikaanse fa» werper van het type B-29 jj y afgelopen- nacht bij Albuquere» New-Mexico neergestort. Derfe- sonen kwamen hierbij om het h Vermist. De „Berlin", het melig' scheepje, waarmee de Duitse^ Müller en zijn zeventienjarige L naar Zuid-Amerika wilden ovem wordt vermist. Op de reis van lit naar Cork was het scheepje a] maal in ernstige moeilijkheden es, Nieuwe motor. De Boeing vliegtuig ken in Seattle (V.S.) hebber, aaca digd dat zij de eerste gasturbine-- voor vrachtwagens in productie a nemen. De motor, die 175 pk kW ren, weegt slechts 90 kilo. Feest. Gisteren was het feu vorstendom Monaco waar de üj werd gevierd van Prins Rainier I in November de troon besteeg.De inspecteerde een erewacht, die gevormd door het ganse leger v vorstendom, bijna honderd man Vrijgelaten. Twee directeuren van Plamburgse scheepswerven ;an K4 en Voss, Heinrich Lorenzen Dalldorff, die in November tot gevangenisstraf werden verowfc zijn dooi- de Britten vrijgelaten Waren veroordeeld omdat zij zien mengd. hadden in de aflevering herstelbetalingsgoederen. Vliegende deken. Dr. Hewlett Jota» „rode deken" van Canterbury is vliegtuig uit Londen vertrokken onder auspiciën, van het „werelca gres voor de vrede" een tournee maken door Australië en Canada. Eten en drinken. Toen een West-lui cricket-team, dat een reeks wedstrji in Engeland gaat spelen, in South! ton bij de douane 96 flessen nmi gaf, keken deze ambtenaren die's nog al wat gewend zijn, toch verba De leider van de ploeg, John Goa poogde hen te doen zwichten rcïli argument: „Zes-en-negentig 2a voor zestien man in bijna zes msa is toch niet veel. Rum is vooronsra sel", maar de douane wacht m zekerheid een beslissing van hijs hand af. Riskante waarneming. De voorzittel de speciale UNO-commissie vote Balkan, Silvio Rangel de Castro (S zilië), ïieeft de UNO verzocht bij! garije te protesteren tegen het fel vorige week van Bulgaars grondgd af geschoten is op een der was mers, die zich op Grieks gebied vond. De waarnemer, de Frans: Guillochon, werd in het been getro- District Noordhollaml van Reddingsbrigades De jaarvergadei'ing van het district Na holland van de Nederlandse Bono i W Redden van Drenkelingen welke .uaj in hotel Royal" te' Haarlem onder van de heer J. L. Kattestaart BgviJ den was niet druk bezocht. In zijn woord memoreerde de voorzitter neU". bestaan van de brigade uit Wijk Op 16 April wordt een receptie ges® De jaarverslagen van secretaris en pes meester gaven een gunstig bee» O;'-, afgelopen jaar. Met enige hartelijke®j reikte de voorzitter een in de hoorancw* kleuren uitgevoerde wisselvaan w- -\ Haarlemse Reddingsbrigade die «3 prijs bij de wedstrijd hersengymn^--— gewonnen. De afgevaardigden vanu- en Zaandam ontvingen een periodiek aftredende bestuursleden J. L. Kattestaart, voorzitter. secretaris. A. Nouwen, penningmeester G. van Gennip, commissaris were& algemene stemmen herkozen, in ae - ontstaan door het bedanken van R. Tijsen werd gekozen de heer J. - Haan uit Amstei'dam. De de agenda voor de bondsyergaaer - op 18 Mei in Utrecht wordt gehwdw de weinig stof tot bespreking. -Bie Lj aan IJmuiden te verzoeken de - om de districtskampioenschappen komende zomer voor te bereiden. Motie van wantrouwen tegen Surinaamse mini'1" Kjjl De afdeling Paramaribo van oe nale Partij Suriname" heeft eed wantrouwen aangenomen tegen. ter van volksgezondheid, de neer j veld, omdat deze de vorige -gj van O. heeft ontslagen als got geneesheer aan 's lands h°sPi ontslagbesluit werd als reden fl 3 gegeven wangedrag, onder m opvolgen van gegeven bevelenc nair ontoelaatbare uitdrukking Dr. Van O. is statenlid voor nale Partij Suriname.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2