Engelmundusschool voetbalkampioen in de klasse E. Dynamometer en schitterlicht vertellen wanneer het „halen" is GEEN PRIJSVERHOGING „OLD CLOTHES NEW" VAN BRUGGEN, nr. 1 van lijst 6 .Clowntje Riek SiH| Prijsverla Alpinos a* Driehuis heeft zijn plannen voor Koninginnedag klaa De dood van dr. Leidekker Woensdag 12 April 1950 De scholen geven elkaar weinig foe in het Paastournooi Ook Dinsdag was het weer de Velsense schoolvoetballers niet erg gunstig gezind. Desondanks werd er met grote animo ge speeld. In de E-afdeling ging, zoals wij al voor speld hadden, de St. Engelmundusschool met het kampioenschap der winnaarsronde strijken. De jeugdige Driehuizers speelden, ondanks het feit, dat de Emmascholieren zich zo goed mogelijk weerden, dan ook inderdaad beter. Voor de verliezersronde dezer E-afdeling betwistten de Franciscus- en Julianaschool elkaar de ere-titel. Hier was de St. Fran- ciscusschool haar tegenstander verre de baas. In de D-afdeling plaatste het derde elftal van de Creutzbergschool en het vijfde elftal van de HBS zich voor de finale, daarmee respectievelijk HBS 6 en Visserijschool 2 uitschakelend. De finale voor de winnaarsronde der C-afdeling wordt hedenmiddag gespeeld tussen HBS 3 en Willem de Zwijger- school 2. Dat kan een aardige strijd worden. In de finale van de verliezers ronde komen het derde elftal van de Nijverheidsschool en Creutzbergschool 2. Beide elftallen haddén éclatante over winningen op hun tegenstanders behaald. In de B-afdeling werden twee spannende wedstrijden gespeeld. De ULO uit Beverwijk wist zich zowaar tegen de Creutzbergschool te handhaven, waartoe het goede werk van de Beverwijkse doelman het zijne had bij gedragen. Erkend dient echter te worden, dat de Creutzbergschool-jongens ook geen greintje geluk hadden, zodat ze ondanks het feit, dat ze verreweg het grootste deel van de speeltijd in de aanval zijn geweest, ten slotte toch verslagen werden. Ook tussen de Visserijschool en Nijver heidsschool spande het geducht. Tot ver in de tweede helft stond het nog 00. Toen evenwel de Nijverheids-jongens eenmaal het eerste punt gescpord hadden, volgde weldra nummer twee. De uitslagen waren: Afdeling B: CreutzbergschoolULO (Be verwijk) 1—2; Visserijschool 1—Nijverheids school 1 02. Afdeling C 2de ronde winnaars: Nijver heidsschool 2HBS 3 13: Nijverheidsschool 5Willem de Zwijgerschool 2 05. Afdeling C 2de ronde verliezers: HBS 4 Nijverheidsschool 3 05; Nijverheidsschool 4 —Creutzbergschool 2 17. Afdeling D 2de ronde: Creutzbergschool 3 —HBS 6 20; HBS 5Visserijschool 2 80. Afdeling E (finale winnaarsronde): St. EngelmundusschoolEmmaschool 30. Afdeling E (finale verliezersronde): St. Franciscusschool 1Julianaschool 71. De heer Kupers spreekt in het Patronaat Op 23 April bestaat de Bestuurders- bond IJmuiden 35 jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt op 27 April in het Patronaat een feestbijeen- komst gehouden, waarbij het A tot Z Ca baretgezelschap zal optreden met het non stop programma „Cabaret in Blik". De feestrede wordt, zoals nu vast staat, uitgesproken door de oud-voorzitter van het N.V.V. de heer Evert Kupers. Slecht resultaat voor D.C.IJ. iri Haarlem Voor de jaarlijkse Noordhollandse „dam- dag" te Haarlem bestond tweede Paasdag grote belangstelling in het Krelagehuis. Bijna 300 dammers namen aan de groepen- wedstrijd deel. In de hoofdklasse hebben de D.C.IJ'ers J. v. Straten en L. Koetsier beiden twee partijen verloren. In de eerste klasse wisten Post en Kop pelman na een gelukkige loting een prijsje te veroveren en in de tweede klasse kon D. Ott de tweede prijs behalen. Paasvlucht varT IJmuidense duiven De IJmuidense postduivenhouders vereni ging „Oranje Nassau" organiseerde op twee de Paasdag een vlucht van Bloemendaal af. Gevlogen werd om 200 eieren. Ondanks de harde wind had het concours een vlot ver loop. De volgorde van binnenkomst was als volgt l.K. Klepper; 2. H. Schrievers; 3. B. Visser; 4. Joh. Broek; 5. E. Broek; 6. J. D. Kist de Ruijter; 7. H. Voortman; 8. J. Wijker Sr.; 9. H. J. Belfroid; 10. M. Struijs; 11. D. Broek; 12. L. Sieraad; 13. Bogaard; 14. P. Swieserijn; 15 H. J. Tulkens; 16. J. Wijker Jr.; 17. A. J. Koster; 18. P. van Dongen; 19. Spierenburg; 20. T. Verdikt; 21. P. Visser; 22. H. Harms; 23. W. Kool; 24. P. van Lieshout; 25. C. Zwa nenburg; 26. A. Bannink. HET CEMAK DIENT DE VISSER Trawi en vleet kunnen nu op de inhoud gecontroleerd worden ADVERTENTIE Binnen een dag gereed CHEM. REINIGING - PERSERIJ KONINGSPLEIN 10 - TELEF. 4Ö86 Goederen kunt U ook bezorgen: LAMMERS, TROMPSTRAAT 149 Zakencentrum Kennemerlaan gaat de IJ.R.B. weer helpen Zaterdag begint het Zakencentrum Ken nemerlaan voor de tweede keer een groots opgezette actie ten bate van de IJ. R. B. Vorig jaar hebben de winkeliers uit de Kennemerlaan de IJmuider Reddingsbri gade aan een nieuwe strandvlet geholpen. Een vlet zonder bootwagen is echter niet compleet, zodat de zakenmensen wederom de hoofden bij elkaar hebben gestoken en nu zullen proberen in een veertiendaagse actie, die ongeveer gelijk zal zijn aan de vorige, de ontbrekende kar voor de IJ. R. B. bijeen te krijgen. Propaganda-avond van de P. v. d. A. Donderdag 13 April geeft de afdeling IJmuiden van de Partij van de Arbeid een propaganda-avond in „Flora". De cabaret groep „De Amsterdamse Notenkraker" verleent haar medewerking en de heer J. v. Os v. d. Abeelen spreekt over „Ons Pro vinciaal Appèl". Jaarlijkse uitvoering van „IJmuiden" in tweeën De Christelijke gymnastiekvereniging „IJmuiden" geeft Donderdag 13 en Vrij dag 14 April haar jaarlijkse uitvoering in het Patronaatsgebouw. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 11 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Solskin van Newcastle. Aslog van Antwerpen. Haegh Hood van Liverpool. Ocean van Geffle. Amstelkerk v. Hamburg. Arnolde van Hamburg. Vertrokken zijn: Appingedam naar Rotter dam. Corncrake naar Antwerpen. Regeja n. Londen. Ardea naar Antwerpen. Hadrimet naar Newcastle. Gordias naar Hamburg. Agenda voor Velsen WOENSDAG 12 APRIL Thalia, 8 uur: „De Prinses en de piraat". Rex, 8 uur: „Vijf op de huwelijksreis". Raadhuis, 23 uur: Spreekuur Wethouder van Onderwijs. Stationskoffiehuis Santpoort: Openbare vergadering V.V.D. DONDERDAG 13 APRIL Raadhuis, 912 uur: Spreekuur Wethouder van Sociale Zaken. C.H. Onze idealen: Christelijke solidariteit Sociale gerechtigheid. Allen voor Allen. Protestanten, wij reke nen op U. 26 April a.s.: JA! C.A.O. voor visknechts De eerste bijeenkomst over het sluiten van een nieuw arbeidscontract voor vaste visknechts en de reserve visknechts der „A-lijst" tussen het Unie-verkeer en Vis handel heeft plaats gehad. De onderhan delingen duren voort en binnenkort zal de tweede ontmoeting tussen werkgevers en vakbonden plaats vinden. Feestavond „Onderlinge Vriendschap" De buurtvereniging „Onderlinge Vriend schap" houdt Donderdag 20 April een feestavond in het IJmuidense Thalia- Theater. De avond wordt verzorgd door het cabaretgezelschap van Harry Meyer. Er is bal na. Oecumenische jeugddienst in Velsens oude kerk In de Nederlands Hervormde kerk te Velsen heeft Zondag 16 April een oecu menische jeugddienst plaats tijdens welke bijeenkomst ds. R. D. Beukema en ds. H. Veen het woord zullen voeren. De organist Adriaan Verschoor en de cornettist Jaap Vlugt verlenen muzikale medewerking. Paaswijding van „De Fakkeldragers" In de Oud-Katholieke kerk aan de Wil- helminakade wordt op Beloken Pasen, Zondag 16 April, een Paaswijdingsavond gehouden, verzorgd door de Oud-Katho lieke Jeugdgroepen „De Fakkeldragers". Aan de liturgie van deze wijdingsure wordt door de jeugdgroepen en de andere aanwezigen afwisselend deelgenomen. Meisjes en jongens verzorgen de spreek koren, MARKTBERICHTEN 11 April 1950 Besommingen IJM 57 Medan 17.000; IJM 16 Bergen 15.400. IJM 74 IJM 75 3506; IJM 53 IJM 204 1900; SCH 233 5770; SCH 35 1650; VL 61 4355; KW 7 4955; KW 6 6200; KW 47 1335; KW 54 1330; KW 124 4200; KW 23 KW 69 KW 155 KW 107 1405; KW 17 1895; KW 64 KW 48 2305; KW 83 1030; KW 86 1090; KW 70 KW 161 KW 78 2325; KW 59 1345; KW 169 KW 24 1540; KW 125 2070; KW 162 2230; KW 89 2060: KW 108 KW 37 1330; KW 16 KW 50 1860; KW 170 2490; KW 22 2120; KW 147 1960; KW 110 2065; BU 33 1505; KW 53 1365; IJM 316 1340; IJM 229 2230; IJM 230 1165; IJM 228 IJM 23 1155. Aanvoer 940 kisten tarbot en tong, 15 kisten heil bot, 20 kisten griet, 460 kisten wijting, 1250 kisten kabeljauw, 1000 kisten schol, 400 kis ten koolvis, 30 kisten leng, 700 kisten schel vis. 300 kisten schar, 150 kisten poon, 1015 kisten makreel. 50 kisten haring, 50 kisten diversen. Totaal 6380^ kisten. Een trawler besomde f24.500. Prijzen Heilbot 1,951,45; gr. tong 21,85; gr.m. tong 2,051,90; kl.m. tong 21,85; kl. tong I 1,61—1,36; kL tong n 0,92—0,74; tarbot 1,851,40, per kg. Tarbot H 8272; tarbot Hl 8177; tarbot IV 49—35; tongschar 5654; schartong 37 27; kl. heilbot 68; gr. griet 78; gr. schol 57; '.m. schol 5350,50; kl.m. schol 5647; kl. schol I 5129; kl. schol II 369,50; schar 479,50; makreel 278; v. haring 2717; gr. gul 45—32: m. gul 35—28; kl. gul 26—23; kl. koolvis 17,50; gr. schelvis 29,5024; gr.m. schelvis 35,5028; kl.m. schelvis 40,5031: kl. schelvis I 43,5030,50; kl. schelvis II 3519; wijting 33—8,20; poon 19,5011; kl. wolf 3332; ham 53, per 50 kg. Kabeljauw 12456; leng 5956; gr. koolvis 4034; gr. koolvis wit 56; gr. wolf 8868,50, per 125 kg. 12 APRIL WITTE KRUISJESDAG Wat ook uw partij mag wezen, Welk geloof gij 't beste vindt, Woensdag hand'len wij eendrachtig, Woensdag zijn we eensgezind. B. zal dankbaar kruisjes kopen, Voor de hulp, die hij genoot Van een Zuster, die kwam helpen, 't Materiaal, dat men hem bood. B. zal dankbaar kruisje kopen, Want, schoon nu een hele heer, 't Witte Kruis deed heel veel goeds voor Hem als zuigeling weleer. C. zal ook een kruisje kopen, Maar alleen uit vreugde, dat Hij geniet van zijn gezondheid En dus hulp nooit nodig had. Vaak heeft men een kruis te dragen, Dat geen reden is tot vreugd; Laat ons Woensdag kruisjes kopen, Waar zich ieder in verheugt. C. O. Huldigingscomité voor dokter van Haselen Er is in de gemeente Velsen een uitvoe rend comité gevormd, dat dokter W. van Haselen, die binnenkort zijn zilveren jubi leum viert, zal huldigen ter gelegenheid van dit feit. Op Zaterdag 22 April reci- pieert de jubilerende geneesheer van 3.30 tot 6.15 uur in gebouw Flora, Zeeweg 113 te IJmuiden-Oost. EéN VROUW WAS TWEE DRONKAARDS TE ERG Een bewoonster van de Wijk aan Zeeër- weg zette grote ogen op, toen zij in de morgenuren twee dronken Noorse zeelui op de koffie kreeg. Deze buitenlandse gasten waren door een op een kier staande voordeur naar binnen geslipt en werden door de vrouw des huizes eigenhandig weer de deur uitgewerkt. Nadat zij vervolgens het hoofdbureau opgebeld had, werden de Noren door de politie op een veilige plaats opgeborgen. Het gemak dient de mens. Dit spreek woord blijkt nog steeds van kracht, ook voor hen die de visvangst be oefenen. De uitvinding van een „vangstaanwijzer"» betekent geld- en tijdsbesparing. Door het gebruik van dit apparaat is het namelijk mogelijk geworden nauwkeurig te bepalen wan neer het net „vol" is. Liet men vroeger het net enige uren sle pen, thans is men zover gekomen dat aan boord kan worden afgelezen hoe de stand is. Is het net vol, dan wordt onmiddellijk gehaald, wat in vele gevallen barsten van het net voorkomt. Is daarentegen na een zekere tijd vissen de vangst maar matig, dan kan rustig het net nog enkele uren blijven uitstaan, wat het voordeel mee brengt, dat de kans op een behoorlijke vangst wordt vergroot. De vangstaanwijzer voor de trawlvis- serij is niet van dezelfde constructie als die voor de drijfnetvisserij. Voor de trawlvisserij wordt op een van de vislijnen een dynamometer aangebracht die geschikt is voor de trek. Na het uitzetten van het net wordt op de aanwijsklok de trekkracht geregistreerd. Begint het net vol te lopen, dan loopt de trekkracht op. In de practijk kan gemak kelijk worden nagegaan bij welke stand het net vol is en zo weet men het juiste moment om te halen. Volgens een der laatste nummers van „Fishing News" is deze methode met suc ces toegepast aan de Westkust van Ame rika. Op de Schotse blaas Wat de drijfnetvisserij betreft is de uit vinding enigszins anders. Na maandenlang geduldig experimenteren, zo schrijft de adjunct-inspecteur der Visserijen, de heer P. A. de Boer, gevolgd door uitgebreide proefnemingen tijdens het haringseizoen onder de Engelse wal, heeft de heer Mau rice Elliott, een bekend ingenieur uit Suf folk, een voor de haringdrijfnetvisserij geschikt apparaat uitgevonden. Dit apparaat wordt met een frame be vestigd om een normale Schotse blaas. Op het frame wordt een lampje aangebracht, dat een stroom krijgt van een fietslamp- batterijtje en dus zeer geringe bedrijfs kosten vergt. Nadat de netten zijn geschoten, geeft de lamp door middel van de onder het frame aangebrachte „load recorder" een schit- terllfeht. Als de netten zich beginnen te vullen verandert het licht in een vaste, naar boven schijnende bundel, het teken dat men kan gaan halen. SCHOTEN IN IJMIIIDEN-WEST Naar de politie te Velsen van verschil lende zijden is medegedeeld zou Dinsdag 11 April in de vroege morgenuren en wel tussen 3 en 4 uur in ÏJriiuiden-West (waarschijnlijk) een personen auto hebben gereden van waaruit met een handvuur wapen op voorbijgangers werd geschoten. Hun, die in verband hiermede de politie enigerlei inlichtingen kunnen verstrekken wordt verzocht zich te melden aan het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost Kamer 14. Schipper Keable van de Lowestoft drif ter „Dauntless Star" zeide zeer content te zijn over de resultaten, hoewel er slechts één vangstaan wijzer op het verste eind van de netten was aangebracht. Zelfs bij het slechtste weer haperde het instrument niet. Volgens de heer Elliott kan zijn vangst aanwijzer ook gébruikt worden voor an dere vismethoden dan die van de drijfnet visserij. Electriciteitsproblemen onder de petroleumlamp De polders krijgen electrisch licht De bewoners van de Velser- en de Spaarndammerpolder steken tegen donker worden de petroleumlamp aan: electrisch licht kennen ze daar nog niet. De pogingen van het P.E.N. om de polder van electra te voorzien dreigen te mislukken omdat de meeste boeren niet accoord gaan met de voorwaarden die er gesteld worden. De polderbewoners zijn van mening dat ze stiefmoederlijk behandeld worden en wet houder H. de Boer heeft zich nu voorgeno- men hen er van te overtuigen dat het aller- minst in de bedoeling van het gemeentebe stuur ligt om de polder de aandacht welke hij verdient te onthouden. Samen met de gemeentesecretaris de heer R. Feenstra, de heer H. Hoogetoorn en enige vertegenwoor digers van het P.E.N. heeft de heer De Boer een bijeenkomst belegd in de polder waar men Donderdagavond onder petro leumlicht de problemen: electra en water van alle kanten heeft bekeken. De boeren zijn op een gezonde manier tekeer gegaan tegen hun stiefmoederlijke behandeling, maar nadat de heer P. de Veer namens het P.E.N. een technische uiteen zetting had gegeven over de aanleg van electrisch licht en hij ook nog enige ondui delijkheden over het aanleggen van de waterleiding had opgelost, verklaarden de meeste polderbewoners zich accoord met de voorwaarden waaraan zij moeten vol doen willen zij in de toekomst de beschik king over electi"iciteit krijgen. KIND DOOR AUTO AANGEREDEN Op de Grote Hout of Koningsweg werd een vijfjarig knaapje aangereden door een personenauto bestuurd door een ver tegenwoordiger uit Amsterdam. Het kind stak met zijn autoped plotseling de rijweg over zodat de automobilist, ondanks het feit dat hij sterk remde en zijn stuur naar links draaide, de knaap niet meer kon ont wijken. Het ventje werd tegén de berm van de weg geslingerd en kreeg een bloed uitstorting in,het. rechter-dijbeen. De auto werd aan de voorzijde licht beschadigd. DEZE WEEK gunstige aanbieding Zware Tuinmatten 33 x 60 cm 3.60 CJvdBroek C Voor de kinderen Toen Lumpo voor ieder een kopje thee had ingeschonken, nam hij zelf ook een stoel. En ze waren spoedig in druk gesprek gewikkeld. Lumpo vroeg van alles, waar Rick en Bunkie woonden, hoe ze 't daar hadden en of ze met andere poppenmensjes omgingen. Zelf vertelde hij hoe hij hier op 't eiland leefde; hij had het hier best naar z'n zin, zei hij. Er groeiden volop vruchten op het eiland en hij had nergens gebrek aan. Alleen was het nu en dan wel een beetje eenzaam. „Nou, we zullen je nu en dan eens een dagje komen opzoeken!" beloofde Rick. En dat vond Lumpo erg prettig. Maar het werd tijd dat ze weer eens opstapten.ze moesten nog terug. Lumpo bracht zijn nieuwe vriendjes naar de boot, die nog netjes aan de kant lag te dobberen. De bekende kwaliteit th- maten verkrijgbaar a ic Gerard van Pro., fti 0 De Duinvlietstraat krijgt haar „afsluiting" De Duinvlietstraat, welke doorri sloopwoede heel wat van haar heeft verloren, zal binnen aan de zijde langs de spo. verwachte afsluiting krijgen. Door het verleggen van de I pc 0 Si? i straat meer parallel aan de ÏS Hoogovenhalte-Beverwijk blJft toe aan de Noordzijde der straat fok 1 ting van de Hoogovenhalte een J?J grondstrook onbebouwd. Hierin zal nu verandering W onderhandse aanbesteding is doorT inwoner de heer J. Verwoerd Veenendaal, aan de aanneme^v en G. Buur te Velsen opdrachtv? tot het bouwen van een dubbeW^f® onder architectuur van het b en Wijtzes te Beverwijk. Deze woningen, die in schuinse riAd komen te staan sluiten daardoor S bouwde Noordkant van de DuinvW volledig af. Met de voorbereidende» zaamheden is Dinsdag een aanv». maakt. - Indien deze bouw is voltooid zal drtw vlietstraat verder aan de betreffende^ met een groenstrook worden af Voor de andere kant van deDui,,a straat schijnt op het ogenblik nog nip belangstelling te zijn om de open p!jK ter de ir. Krijgerschool te gaan bebow. Concert van „Looft den Heer Het Christelijk gemengd koor .Xoofh Heer", dat Donderdagavond 27 Aprils m voorjaarsconcert zal geven in de Neb lands Hervormde Kerk aan de Km straat, heeft van een tweetal bei solisten medewerking voor deze uitv«J gekregen. De altzangeres Bep Ogtnaj organist Herman Nieland en de sok» zangeres Leny Delsen zullen de vr van de 6oli deze avond voor nemen. Het koor zal, onder leiding van de b» kende Amsterdamse dirigent Willem ft senhahn, o.m. ten gehore brengen: s Bachkoralen uit de Matthaus Passion mein Bitten en Althymne van Mendelssd en het Hallelujakoor uit de Messias. De herdenking van het 35-jarig bu in 1951 zal geschieden met de uitvot» van het oratorium „De Jahreszeiten"n Haydn in de volledige bezetting en mij medewerking van solisten van naam. Het voorjaarsconcert zal een welkt variant zijn op de traditionele oratoria uitvoeringen der laatste weken. Des middags: „Ronde van Driehuis* Er begint tekening te komen in de plan nen van feestviering op de eerste Mei, ter gelegenheid van de verjaardag van de de Koningin. De Oranjevereniging „Drie huis" heeft haar plan-de-campagne reeds klaar, met uitzondering van enkele num mers voor de kinderen. Het officiële programma luidt als ^olgt: 9 uur. Aubade van de kinderen met medewerking van „Soli Deo Gloria". 9.30 uur. Kinderoptocht van het Kerk plein naar de versierde Oranjeboom, waar de voorzitter de vlag zal hijse'n en vandaar naar het feestterrein aan de Driehuizerkerkweg. 10.15 uur. Toespraak door de voorzitter. 10.30 tot 12.30 uur. Kinderspelen voor de kinderen van de leden van 6 tot 16 jaar. Aangifte voor de spelen, uitsluitend voor de kinderen van de leden, op Woensdagmiddag 26 April van 2 tot 6 u. in de timmerwinkel van de firma Win- nubst. 14 tot 16 uur. Goochelaar. 15.30 tot 16.30 uur. „Ronde van Driehuis". Hardloopwedstrijd onder auspiciën van de K.N.A.U. met medewerking van de R.K.S.V. „Velsen", afdeling Athletiek. Junioren A en B: Afstand 1500 meter; leeftijden 14 tot 18 jaar. Senioren: Af stand 3500 meter (Regionale Bosloop), athleten met handicap en niet-athleten. Leeftijd van 18 jaar af en ouder. Inschrijvingen bij de heer B. Q. Schou ten, Vondellaan 41 te Driehuis en de .heer J. J. Winkel, Geelvinckstraat 104, Velsen-Noord. Start en finish op het feestterrein. 16.30 tot 18 uur. Middagspelen voor dames en heren van 16 tot 80 jaar. Vooij dames kinderwagen-race en voor a heren wedstrijd op vertraagde iieta (gecostumeerd). 20 tot 21.30 uur. Cabaret-program 21.30 tot 1 uur. Oranje-bal onder leirj van de conférencier Kees Verhuld, 1 uur. Sluiting. Santpoort „Mr. Smith goes to Washington" Voor de vereniging „Santpoort's Bloe? draait Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Apnip het jeugdhuis Frank Capra's film X Smith goes to Washington". Vergadering A.R. Kiesvereniging De A.R. Kiesvereniging te Santpxd houdt Vrijdagavond een vergadering bi Nederlands Hervormde kapel, welke bij eenkomst als laatste appèl voor de ai- staande verkiezingen is bedoeld. De heer P. Brüne uit Zandvoort a spreken over het onderwerp: „Is de Ai J. O. S. wel nodig?" Santpoort-doif Wekelijks bosbrandje Zaterdagmiddag werd de Santp»tf brandweer weer eens opgeroepen voors bosbrandje aan de Willem de Zwijgers- Gelukkig bleek ihet niet van grote om# te zijn, zodat het spoedig geblust w" geveer 250 vierkante meter bos gi loren. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 11 De Prinsensingel is geen singel, maar een gewone straat, met. aan. weerszijden brede stoepen. Er groeien grote bomen, platanen en iepen, die thans echter volko men kaal zijn. Vroeger woonden hier de patriciërs van de stad. In die tijd beant woordde de naam ook nog aan de werke lijkheid. Er liep toen inderdaad een singel, doch in het begin van deze eeuw heeft men hem gedempt. Ook nu zijn het nog de eerste burgers van de gemeente, die aan de Prin sensingel hun woning gekozen hebben: artsen, advocaten, fabrikanten, renteniers en ook enkele leraren. Prinsensingel 46, memoreerde Zopanje, toen hij op de hoek van de straat stond en het naambord bekeek. Het hoekhuis was nummer 58. Mevrouw Van Hem moest enige huizen verderop wonen. Zopanje wandelde er op zijn gemak heen belde aan en wachtte. Aan de andere kant van het hekje kwam de groenteboer met een mand rode kool. Aha, zei hij, alsof hij er zich mede over verheugde, een nieuwe commensaal. Nou, bij mevrouw Van Hem bent u goed terecht hoor. Ik lever haar groente. Zopanje wilde iets passends zeggen, doch hij kon geen woorden vinden. Wat had hij moeten antwoorden op deze aanbeveling? De deur week achteruit. Een kleine grijze dame kwam erachter vandaan en vroeg wat de heer voor haar deur wel wenste, 't Was een wat oude vrouw met helder blauwe ogen in een lief gezicht. Haar stem boezemde Zopanje vertrouwen in, zodat hij besloot haar kamer te huren vóer hij haar gezien had. Commissaris Vink gaf mij Uw adres, vertelde hij, terwijl ze hem binnenliet. O, dan bent u de nieuwe inspecteur, merkte mevrouw Van Hem op, ik vind het prettig een inspecteur in huis te hebben. Het geeft me zo'n veilig gevoel en ze bren gen ook meestal een aangename conversa tie met zich mee. Helaas ben ik niet erg spraakzaam, zei Zopanje. Ze deed de deur van haar huiskamer open en lachte zacht. Als u niet veel praat, zal ik het wel doen. U hoeft me dan maar aan te horen. Hoe vindt u deze geraniums? Ze waren naar binnen gegaan en ston den voor de vensterbank. Vol trots wees ze naar drie prachtige rode geraniums. U bent een meesteres, prees Zopanje. Mevrouw Van Hem beaamde dit met een stralend gezicht. Dat is een liefhebberij van mij, ver telde ze, een hobby noemt de jeugd dat tegenwoordig, geloof ik. Ja, ik ben een ouderwetse vrouw, ik spreek alleen Ne derlands en een beetje Frans erdoor. Maar dat is mijn grootmoeder in mij. Dat was een Frangaise. Kijk, dat was haar wapen. Ze toonde Zopanje haar zegelring. Mooi, vindt u niet? Prachtig, zei de inspecteur. Mevrouw Van Hem babbelde onvervaard verder. Na een kwartiertje wist Zopanje van haar alles wat een mens redelijkerwijs van een ander kan weten. Sinds tien jaar was ze weduwe. Gedurende al die tijd hield ze al kamers, 't Is toch zo'n dure tijd hè. Je moet eenvoudig wel. Een maand geleden was de boven-achterkamer leeggekomen. Als inspecteur Zopanje hem gerieflijk vond, kon hij hem betrekken. Desnoods vandaag nog. Zopanje moest haar eveneens het een en ander vertellen: dat hij 32 jaar oud was, ongetrouwd, geen ouders meer had Ach hoe treurig voor u, inspecteur en in Doorne geboren was en schoolgegaan had. En ik wil heel graag uw kamer huren, voegde hij er aan toe. De kamer beviel hem. 't Was dus de achterkamer op de eerste verdieping met het uitzicht op de H.B.S. Er stond een eikenhouten bureau, een tafel met drie stoelen en een divan. Aan de wand hingen reproducties van oude meesters. Dit moet de kamer van haar man zijn geweest, dacht Zopanje, toen mevrouw Van Hem de ka mer verlaten had. Hij stond voor „De Melk meid", één der mooiste reproducties in het vertrek. Is dit niet door Vermeer geschil derd? dacht hij. Beneden in de keuken hoorde hij de oude dame. Ze waste de vaat om. Daarna zou ze de koffietafel klaar maken. Zopanje zette zijn koffertje naast het bureau en opende de balcondeuren. Het rook een beetje muf in de kamer. Boven dien hield hij van frisse lucht. Frisse herfstgeuren vulden de kamer. Zopanje ging op het balcon staan en keek naar de tuin, die vol herfsttinten was. Een bruin- geteerde schutting scheidde de tuin van het H.B.S. grasveld. Merkwaardig dit uit zicht op zijn vroegere school. Van hieraf kon de inspecteur de leerlingen in de loka len zien zitten. Ergens werd aardrijks kunde gegeven. Er hing een grote kaart van Nederland voor de klas. Dat zal de derde wel zijn, meende Zopanje. Of zou het nu anders zijn? Hij kon het zich niet voorstellen. Lekker die motregen op mijn hoofd dacht hij. Nog even bleef hij staan. Dan ging hij tevreden naar binnen om zijn koffertje uit te pakken. Stipt om twee uur was Zopanje weer op het bureau. Die middag begon zijn dienst. Commissaris Vink stelde hem voor aan het corps speciaal aan inspecteur Piet de Vries, zijn collega. Piet de Vries was een. donkere kleine man met sprekende ogen. Je moet eens gauw komen kennisma ken met mijn vrouw, zei hij meteen, ze zal blij zijn als ze weer eens een nieuw ge zicht ziet. Och, er gebeurt hier zo weinig. Doorne is maar een gat, hoor. O, dat dorp. Nee, geef mij de stad maar. De grote stad, wel te verstaan, want Doorne gaat ook voor een stad door. Maar 't is een dorp, een groot dorp. Er gebeurt hier nooit iets dat wat meer dan een koeienverstand vergt. Piet de Vries trok een ongelukkig ge zicht, maar 't ging hem niet goed af. Het werd een grimas, waardoor Zopanje in de lach schoot. Maar wat zou je dan willen? Nou, laat ik eens goed formuleren. Ja, ik zou een zaak willen oplossen, die wat ingewikkelder is dan die alledaagse dingen, een zaak dus waar het op hersenwerk aan komt. Hij wilde er nog verder over uitwis maar op dat ogenblik ging de büreaffi® foon. De Vries werd bij commissaris geroepen. Piet de Vries aarzelde even. Daar zul je het hebben, zei mj toen hij de kamer verliet. 't Was toen bij half vier. Tnspectem^ panje zat aan zijn bureau en tracüiji - rapport op te stellen. Zijn gedachten niet bij zijn werk. Hij dacht aan de den van zijn collega. Hij had Wtiu len laten merken, maar hij veriahS evenzeer naar eens een belangnjse_ te knappen. Niet om de promo'u hij niet om. Nee, puur om de zaaKWj- de maatschappij een dienst te bewjj zuchtte en bedacht, dat dit nu wei 8 kelijk te wensen is, doch dat dit niet direct gebeurt. Bovendienzo een misdaad gepleegd moeten zijn. onfatsoenlijk te wensen, dat er daad gepleegd zal worden, opdat gaven zal kunnen tonen. Maar.— misdaad toch al gepleegd is..- -j Inspecteur Zopanje zuchtte we met een ongeduldige beweging OP naar het fonteintje om wat wa aaE ceiJ ken. Hij nam zich voor niet langer kwestie te denken, maar aan he gaan. Hij wordt nu eenmaal nie om zijn tijd te verdromen. (Wordt vervm

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6