Old Clothes Nei C.H. 61 *JA! Optimistische geluiden in de jaarverslagen van het Witte Kruis De robot-vuurtoren van Nividic een technisch-meesterstuk .Clowntje Riek Visserij- De dood van dr. Leidekker Dinsdag 18 April 1950 Hef 75-jarig bestaan wordt in September te Alkmaar gevierd Onder voorzitterschap van de heer P. Waardenburg hield de afdeling Vel- sen van de Noordhollandse vereniging ,>Het Witte Kruis" Maandagavond haar eerste ledenvergadering in 1950, tijdens welke bijeenkomst de secretaris, de lieer D, J. Scholten een overzicht gaf van het wel en wee van de afdeling in 1949 en de penningmeester, de heer J. Jimmink rekening en verantwoor ding aflegde over de financiën. Meer dan andere jaren heeft het werk van de Velsense afdeling van het Witte Kruis van de publieke belangstelling ge noten. Dit voor een groot deel als gevolg van het 55-jarig bestaan der afdeling dat in Augustus 1949 met een luisterrijke receptie in hotel Kennemerhof werd ge vierd. Tal van verenigingen en organisa ties en ook zeer vele particulieren hebben ter gelegenheid van dit jubileum blijk ge geven het Witte Kruis een warm hart toe te dragen. Vooral kwam dit tot uitdrukking in het resultaat van de huis-aan-huis- collecte: ruim ƒ8500. In Velsen-Noord kon een geheel nieuw magazijn met een uitgebreide voorraad materiaal in gebruik worden genomen en ook in IJmuiden en Santpoort kon weer het een en ander worden aangeschaft. De heer Scholten memoreerde dat me vrouw Bes-Zandstra met ingang van l Juli 1949 van de vereniging afscheid had genomen en dat mejuffrouw J. van Wen- gerden haar had opgevolgd. Zuster R. Lavoo, die op het ogenblik de leiding van de gezinsverzorging in handen heeft, vier de op 1 April 1949 haar zilveren jubi leum. Het is haar toen gebleken dat haar werk door zeer velen wordt gewaardeerd. Pastoor C. F. Nieuwenhuizen nam in de loop van het jaar de plaats in van pastoor Th. Moleman. Voorts bleek uit het jaarverslag van de secretaris dat de gezinsverzorging zich ge stadig uitbreidde: in 107 gezinnen werd hulp verleend. Ook het ledental groeit Over 1949 valt een belangrijke leden winst te constateren: er gaven zich 299 nieuwe leden op. Ook op het terrein van de wijkverpleging en de zuigelingen- en kleu terzorg werd veel werk verzet. De consul- tatiebureaux konden zich eveneens in een levendige belangstelling verheugen. De heer Scholten sprak een woord van dank tot het verplegend en administratief personeel en constateerde met genoegen dat met veel toewijding is gewerkt. Hij besloot met te zeggen: het stemt tot grote voldoening een jaarverslag in een zo opti mistische geest te kunnen uitbrengen. Moge dit tot heil van de Velsense bevol king ook in de komende jaren het geval zijn. De financiën zijn gezond In zijn functie van penningmeester gaf de heer J. Jimmink een overzicht van de financiële stand van zaken waarbij tot uit drukking kwam dat „Het Witte Kruis" ook in dit opzicht kerngezond genoemd kan worden. Aan contributies kwam 28.292 in het laadje; giften, renten en subsidie vermeerderden de ontvangsten tot 48.355,60, welk bedrag een verschil van 203,55 vertoonde met de uitgaven. De heer P. Waardenburg deelde mee dat op een onlangs gehouden vergade ring in Amsterdam besloten is het 75- jarig bestaan der vereniging in Sep tember te Alkmaar te vieren. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om het voltallig personeel aan de viering te laten deelnemen, Voorts deelde de voorzitter mee dat bij het hoofdbestuur een voorstel tot het ver lenen van pensioen aan het personeel in behandeling is. Het magazijn te Santpoort zal in de nabije toekomst een kleine verbouwing ondergaan. Oproep aan de zangers van Velsen De voorzitter van het plaatselijk comité Nationale Herdenking doet een beroep op alle zangverenigingen in de gemeente Vel sen om deel te nemen aan de samenzang bij de plechtige herdenking der doden op 4 Mei. Bestuursleden van deze verenigingen worden verzocht kennis te komen nemen van de plannen die hieromtrent bestaan, op Dinsdag 18 April, dus heden, in „De Wey- man" in Santpoort om 8 uur. WIE MIST IETS UIT ZIJN AUTO? Door de Velsense politie is een jonge man gearresteerd, die zich de laatste maan den heeft schuldig gemaakt aan diefstal van diverse goederen uit geparkeerde auto's. Hij heeft onder meer in de wacht ge sleept een acte-tas, een portefeuille, een fototoestel, handschoenen, een verrekijker en een kofferschrijfmachine. De politie weet echter niet, wie de eigenaars van deze goederen zijn. Een ieder, die een van deze voorwerpen mocht vermissen, woi-dt ver zocht zich met de afdeling recherche (tel. 4745) in verbinding te stellen. Agenda voor Velsen DINSDAG 18 APRIL Thalia, 8 uur: „Mijnheer de gouvernante". Rex, 8 uur: „De gestolen Mona Lisa". Patronaatsgebouw, 8 uur: WIJ, „Een bruid kwam op bezoek". WOENSDAG 19 APRIL Thalia. 8 uur: „Mynheer de gouvernante". Kex, 8 uur: „De gestolen Mona Lisa". Patronaatsgebouw, 8 uur: De Plankeniers, „Een dag dame". Raadhuis, 2—3 uur: Spreekuur Wethouder van Financiën. Overbevissing van de Noordzee Een der eerste stenen huizen in het oude vestingstadje Doetinchem, daterend uit de zestiende eeuw, wordt thans gerestaureerd. Het oude pand waarin tegenwoordig, juist als vier eeuwen geleden, een hoefsmid zijn bedrijf uitoefent. Vierde lustrum van „In veilige haven" Op 16 Juli zal er feest zijn in de gele deren van de speeltuinvereniging „In vei lige haven". Dan is het 20 jaar geleden, dat op initiatief van de dames Woerlee, Reek-Kluft en de heer P. C. Reek de ver eniging werd opgericht. Het verantwoordelijke werk voor de jeugd is naar vermogen in de afgelopen periode behartigd. Vooral in de oorlogs- en crisistijd is dit geen gemakkelijke taak geweest. Voor de heer en mevrouw Reek werd het echter een levenswerk. Het bestuur wil daarom dit vierde lus trum niet ongemerkt laten passeren. De betrokken personen accepteren echter geen persoonlijke blijken van waardering, maar „iets goeds" voor de speeltuin zullen zij zeker op prijs stellen. Bijdragen hiervoor zullen worden ingezameld door middel van lijsten en de heer A. Meyns heeft zich be reid verklaard de giften die per giro wor den gezonden in ontvangst te nemen. Het gironummer is 403076, men dient er echter bij te vermelden: Voor „In veilige haven". Herijk van maten en gewichten Burgemeester en Wethouders van Vel sen maken bekend, dat dit jaar voor de herijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden te IJmuiden in een lokaal van de openbare lagere school no. 1 aan de Kerkstraat voor de afdeling IJmuiden gelegen ten Westen van de Wa tertoren en wel voor de verkopers van nieuwe maten en gewichten, apothekers en goud- en zilversmeden, op Dinsdag 25 April 1950 van 10 tot 12 uur. Voor de herijkplichtïngen, wier ge slachtsnaam begint met één der letters: A tot en met D op Dinsdag 25 April van 13 tot 16 uur; E tot en met M op Woens dag, 26 April van 9 tot 12 uu en van 13 tot 16 uur; N tot en met Z op Donderdag, 27 April van 9 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur. Voor de vishandel op Vrijdag, 28 April van 9 tot 12 en van 13 tot 16 uur. In IJmuiden (Oost) wordt zitting gehou den in het lokaal van het voormalige distributiekantooor, ingang P. J, Troelstra- weg, voor de afdeling IJmuiden, gelegen ten Oosten van de Watertoren. Op Dinsdag, 2 Mei van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur en op Woensdag. 3 Mei en Donderdag, 4 Mei van 9.30 tot 12 en van 13 tot 15 uur en in Velsen (Noord) in een leslokaal van de R.K. Meisjesschool aan de Corverslaan voor de afdeling Velsen. Op Maandag, 8 Mei van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur en op Dinsdag, 9 Mei van 9.30 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Dr. B. Havinga sprak voor de Ned. Vissersbond Op een in Alkmaar gehouden vergade ring van de Nederlandse Vissersbond heeft de directeur van het Instituut voor Visse rij-onderzoek, dr. B. Havinga, gesproken over de overbevissing van de Noordzee. Hij betoogde, dat deze overbevissing de laatste tijd een ernstig feit is geworden. Wanneer de visstand het gunstigst is kan de Noordzee per jaar 375 millioen kg vis opleveren, haring en makreel uitgezonderd. Wordt er echter in een bepaald jaar meer vis gevangen, dan gaat de visstand onher roepelijk achteruit. Vooral door het vangen van kleine vis wordt de visstand ernstig geschaad. Daarom wordt getracht een in ternationale overeenkomst te sluiten ten einde de kleine vis te sparen. De maas wijdte van het trawlernet moet acht centi meter bedragen, doch alleen de voor schel vis, tong en heek vastgestelde maten zijn hiermede in overeenstemming. De andere maten voor verschillende vissoorten hou den geen rekening met de voorgeschreven maaswijdte van de kuil. De landen om de Noordzee hebben hierover in 1946 te Lon den besprekingen gevoerd. Nederland kon de afspraken niet nakomen, omdat België de conventie nog niet heeft geratificeerd. De secretaris van de Vissersbond merkte in zijn jaarverslag op, dat de omstandig heden in de kustvisserij zorgelijker worden. De materiaalprijzen stijgen, de visprijzen zakken. Toch kon in 1949 het bedrijf op lonende wijze worden uitgeoefend. Bijzon dere zorg baart de positie van de garnalen- vissers. Gewacht wordt nog op het ver lossende woord van de regering inzake de moeilijkheden der Waddenzeevissers. Welkom thuis Met het troepentransportschip „General C. H. Muir" dat vermoedelijk Maandag 24 April in Rotterdam aankomt, varen de vol gende militairen uit onze omgeving thuis: W. Koomen, Oostberkerstraat 7, IJmuiden; J. Tijssen, Zinneveldlaan 19, Santpoort; F. van der Vlugt, Wüstelaan 3, Santpoort; Y. de Wilt, Noorderwijkweg 33, Beverwijk; G. Winkel, Kuikenweg 6a, Beverwijk; J. Brouwers, Zanderstraat 14, IJmuiden. D.E.M. 3—Waterloo 2 5—2. Het reserve-elftal van Waterloo heeft zijn laatste wedstrijd van dit seizoen gespeeld en met 52 verloren. Steeds gaven de Bever- wijkers de toon aan en het doel van Water loo kwam onder hoge druk te staan. DEM 3 had met rust een voorsprong van 40. Na de rust kwam Waterloo iets meer in de aan val en Outenaar en Dukel verkleinden öe achterstand. Tenslotte maakte DEM er 5—2 van. HFC 3Waterloo werd door de verkiezing van de IJmuider doelman voor het afdelings elftal uitgesteld. MARKTBERICHTEN 17 April 1950 Besommingen RO 9 IJM 129 5273; IJM 204 1590; IJM 53 940; KW 107 1275; KW 28 1019; KW 64 1634: KW 78 2960; KW 76 6100; KW 84 1975; KW 69 1755; KW 147 2583 KW 161 1765; KW 86 2285; KW 33 705: KW 166 1340; KW 169 1955; KW 155 1545; KW 29 1480; KW 89 1395; KW 125 2730; KW 103 1490; KW 104 1715; KW 91 1905; KW 15 4260; KW 127 2165; KW 21 645; KW 92 688; KW 53 1492; KW 210 1525; IJM 316 1190; IJM 277 1293; IJM 228 1270; IJM 230 1260; IJM 23 1485; BU 33 1600. Drie trawlers besomden f52.200. Nog meer cellulose Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Maandagmorgen aangekomen het Zweedse m.s. „Waria" met een lading van 250 ton cellulose uit de Zweedse haven Söderhamn. De lading is bestemd voor een zusterfabriek. VAN BRUGGEN No. 1 van Lijst Velsen-Noord Geslaagd feest van „In Eenheid Vooruit" Onder de titel „In Eenheid Vooruit" heeft de Noord-Velser R.K. sportvereni ging van dezelfde naam haar reeds lang beraamde jaarlijkse feestavond Maandag in het Kennemer Theater te Beverwijk kunnen uitvoeren. Bij ontstentenis van de algemeen voorzitter las de heer C. Roze- meyer, penningmeester, diens op schrift gestelde openingswoord voor. Hierin werd met zekere weemoed gewaagd van het feit, dat er vijf jaar na de bevrijding nog geen mogelijkheid was om het feit in eigen zaal uit te voeren; de snelle bevolkingsaanwas van „Noord" maakt nu een eigen gebouw hoe langer hoe urgenter. Hoewel I.E.V.'s voetbal-afdeling er slecht voor staat kon toch een feest worden gegeven. Herinnerd werd aan het derde lustrum in de komen de herfst en een verzoek werd gedaan om het noodvoetbaiveld aan de Nieuwe weg voor het volgend seizoen voor de lagere elftallen gereed te maken. De gymnasliek- afdeling geeft 19 Mei in „Concordia" een demonstratie. Het programma, dat in revue-stijl aan de talrijke gasten werd voorgezet, ver zorgd door eigen krachten, was geheel op de lach afgestemd. „Barendje"-alias W. v. d. Bos die als conférencier fungeerde, gaf beschaafde en vaak zeer actuele gees tigheden ten beste. Maar ook „Bartje" J. v. d. Vlies wist plezier te brengen. Het banjo-duo Beentjes had veel succes en het optreden van de „Miami's een Hawaiïan-ensemble verwierf zelfs een ovatie. Van de sketches dwong „Ochtend gymnastiek" tot lachsalvo's. Het zou te ver voeren alles te noemen, doch vast staat, dat I.E.V. een geslaagde avond beleefde. De „Danova's verzorgden de entre-acte muziek en de „Bianca's de muziek tijdens het evenzeer geslaagde bal. Ds. A. C. van Nood beroepen De Gereformeerde kerk te Hendrik - Ido-Ambacht (Z.H.) heeft een beroep uit gebracht op ds. A. C. van Nood, predikant van de Gereformeerde kerk van Velsen. Aandeel in de winst voor papierfabriekpersoneel De directie van Van Gelder heeft Maan dagmiddag bekend gemaakt, dat voor het fabrieks- en magazijnpersoneel van dit bedrijf met inachtneming van de desbe treffende beschikking van het College van Rijksbemiddelaars over 1949 een winstgratificatie zal worden uitgekeerd. Deze uitkering bedraagt voor mannelijke arbeiders van 23 jaar en ouder, alsmede voor gehuwden en kostwinners 56,25 en voor vrouwelijke'arbeiders van 21 jaar en ouder, alsmede kostwinsters 37,50. Voor mannelijke arbeiders jonger dan 23 jaar en voor vrouwelijke arbeiders jonger dan 21 jaar zal de uitkering worden verstrekt naar verhouding van de leeftijd. De gratificatie wordt uitbetaald aan alle arbeiders(sters), die het gehele jaar onaf gebroken in dienst der onderneming zijn geweest en indien de periode korter is ge weest geldt de gratificatie naar verhou ding over elke volle maand onafgebroken dienstverband. De uitbetaling geschiedt op Woensdag 19 April. Eervolle uitnodiging voor Harmoniekapel „De Eendracht" Het bestuur van de Harmoniekapel „De Eendracht", dirigent de oud-kapelmeester der Stafmuziek van de Kon. Marine de heer L. H. F. Leistikow, heeft de ver erende uitnodiging ontvangen om ter ge legenheid van de viering van de verjaar dag van H. M. de Koningin Juliana op Maandag 1 Mei het muzikale programma te Baarn door haar medewerking op te luisteren. Dit eervol verzoek heeft de Harmonie kapel bereikt middels de secretaris van het Huis van H. M. de Koningin en de directie van Van Gelder Zonen N.V. met medewerking van de Oranjevereniging te Baarn en het staat in verband met het gouden jubileum van „De Eendracht". Een zelfde uitnodiging ontving ook een Hilversumse muziekvereniging, die haar gouden bestaansfeest viert. Deze uitnodiging betekent op 1 Mei voor de Oranjevereniging „Velsen" een streep door de rekening, daar „Eendracht" haar medewerking reeds had toegezegd. Groothandel in vis aan Cri-r. bonden. Met ingang van 16 mogen slechts diegenen de grooti?1'1-^'1 vis uitoefenen, die in het bezit een erkenning als groothandels-2^ '5 van het Bedrijfschap voor Visser ten (Voedselvoorzieningsblad 15 April 1950). Q0- v* De mechanisering en automatisering die de wereld van onze eeuw in steeds sterker mate gaat beheersen, heeft in Frankrijk een robot als vuurtoren wachter opgeleverd. Een automatisch mechanisme ontsteekt des avonds het grote licht en weet dit op de juiste tijd 's morgens weer te doven. Bij mistig weer wordt een licht inge schakeld en het plan is alle installaties langs de kust van Frankrijk zo te perfec- tionneren, dat in geval van een defect de hulplamp of een sirene of mistkanon wordt in werking gesteld en dat ten slotte de automatische radio meldt wanneer er een algehele storing is. De robot-vuurtoren van Nividic zo meldt het Nieuw Visserijblad, is een van de mooiste voorbeelden van reeds bestaande automatische vuurtorens. Ondanks de slechte weer- en zee-reputatie van de om geving van het eiland Ouessant, varen per jaar een 40.000 vracht- en vissersschepen langs dit belangrijke verkeerspunt. Men begon de toren te bouwen in 1911 en niet minder dan 23 jaren waren er nodig Voor de kinderen I 31. Ja, daar zaten ze nou. op de bodem van de verongelukte klomp„Nou zijn we schipbreukelingen!" zei Rick. „Ik wou, dat we dan maar vast gered werden!" zuchtte Bunkie. „Ja, maar dat zie ik nog niet gebeuren!" stelde Rick vast. „Houdt je tenminste maar goed vast, want we hebben maar 'n akelig smal plekje!" Zo dreven ze daar een poos rond, en de oever kwam maar niet in hun bereik. Toen ontdekte Rick een plank, die op het woelige water dreef, niet ver van hen af. „Als we daarop konden komen, zouden we 'n stuk veiliger zijn!" Zagen ze goedkwam die plank niet langzaam dich terbij gedreven? Ja, warempelDe klomp en de plank naderden elkaar! Toen de afstand klein genoeg was, sprongen ze over. Het was gelukt! Nu zaten ze tenminste een stuk veiliger, op die bredere plank. om het metselwerk klaar te krijgen. Bij vloed was namelijk de rots meters diep onder water en bij rustig weer bereikten de golven nog een hoogte van vier meter. Hierdoor moest men zich dikwijls tevre den stellen met het vastmetselen van een paar haken en dit kostte op zichzelf reeds moeite genoeg. De vuurtoren van Nividic wordt bediend door het kuststation van Pern, aan het uiteinde van het eiland, door middel van twee luchtkabels van 900 meter lang, die als electrische leidingen dienst doen. Om deze kabels te steunen zijn op de rotsen twee torens ingelast. Deze kabels zijn zo gemaakt, dat een schuitje met een luchtschroef er langs kan. lopen, waarmee men in geval van nood naar de vuurtoren kan komen. Elke avond, bij helder weer, zetten de kustwachters van Pern een speciale motor aan om de wisselstroom door te zenden, die nodig is om de reuzenlampvan 1.500.000 watt te doen branden. Deze lamp is ge plaatst in het midden van een optisch sys teem, dat genoemd werd naar de Franse geleerde Fresnel. Weigert om een of andere reden deze lamp, dan gaat onmiddellijk een hulplamp aan die boven op de toren staat en die van de kust af kan worden aangestoken. Deze hulplamp kan niet draaien, derhalve is wederom een automatisch toestel inge schakeld dat het schijnsel regelmatig aan- en uit doet gaan, als was het het beroemde flikkerlicht van Nividic in optima forma. Hoe enorm sterk de lichtbundels van de Nividic-vuurtoren ook mogen zijn, zo leest men in het Nieuw Visserijblad, bij mistig weer en dat komt daar nogal eens voor zijn zij niet voldoende en moet de sirene in werking worden gesteld. Is deze ge stoord of niet sterk genoeg, dan schakelt men het mistkanon dat op acethyleen werkt, in. Twee metalen klokken, die lijken op dwerggashoudertjes, onderling door een hefboom verbonden, zorgen voor de gere gelde aanvoer van acethyleen, die nodig is voor de ontploffing van de automatische aansteker. Is deze „ontploffing" door het slechte weer niet te horen, dan vertelt een kleine radio of alles goed functioneert. Worden de beide verbindingskabels door de storm weggesleurd, dan blijft als uiter ste redmiddel: de radio. Door een speciaal korte golftoestel kan het mistkanon in werking worden gesteld. Zo spaart dit meesterwerk van moderne techniek jaarlijks het leven van vele men sen. Katwijk—Schevenhigen. Do- ;ond komen in de „fam"« eraa van de NCRV twee scl vcta uc twee Scmpperssp»in„ Katwijk en Scheveningen tegen eto Katwijk wordt vertegenwoordigd a familie J. v. d. Plas (vader is sch£ti; de Kw. 25) en voor Schevenineen familie W. P. de Jong uitkomen- J? De Jong vaart op de Sch. 132 de t- prijswinnaar in de Bedrijfschat 1949. 1 Aanvoer en prijzen. De IJslandse rondvis lagen MaaSeV'„~ minst hoog. Grote hoeveelheden kn - maar net de opvangprijs halen, op1- dat enkele partijen (vooral Pdjzen voor fj niet aan de eisen der kwaliteit beanti den. De prijzen van de Noordzee-roJ waren iets beter en vertoondenbii del ste afslag zelfs een stijging. De platvisï (vooral van de Noord) tamelijk 4-"? Grove schol noteerde ruim 70 w- schol (pufschol) 9 tot 14. Groot'm^: (Noord) 62 tot 64. Ook de toZJ! wisten hun verhoogde noteringen van' terdag te handhaven. Grove tong**,. ƒ2,30 tot 2,40; tong II 1,01 tot ïjj Besommingen. De Vios van 30 dagen ƒ23.000 (hierby is de on gehouden vis niet inbegrepen). De Sta van IJsland met 1060 kisten vooreen// van 21 dagen 18.800 (hierbij is opgeu den vis niet inbegrepen). De Tubantiav-t de Noordzee voor een 13 daa°se 4 16.900 en de Limburgia in 13 ta 12.000. De weekloggers varieerden nS motorsterkte van 1300 tot 2750, N hoogste werd de Kw. 78 met ƒ2960 e bij de overweekse loggers spande de Kt 76 met 6070 de kroon. Beide zijn schecè van rederij „Kennemerland". Vandaag. De Vikingbank en de Hm bleven met het oog op de te late lossing di Maandag over liggen voor vandaag, Weer naar zee. Behalve de lc8W5 en kleine kustbootjes welke door het mooie weer reeds Maandagmorgen zee kozen ver trok nog de „Abraham" die ruim maand binneniag. Iets beter. De garnalenvissers wel» reeds Maandagmorgen vroeg zee ko& kwamen 's middags hun vangsten =4 brengen. De vangsten bleken iets btle, enkele scheepjes voerden zelfs 200 kg a' Batavia Donderdag. De „Batavii' heeft zich gemeld voor de DonderdagnaiÖ met ruim 800 kg, waarvan 60 schelvis, 425 makreel, 80 wijting, 145 gul en 50 radio, 30 haring en 15 stokkebit, 55 kisten haring en 85 stijve kabeljauw. U heeft het binnen 1 dag terug TELEFOON 4886 (Adv) Koninginnefeest in Santpoort Samenwerking tussen ds beide verenigingen De Oranjevereniging in Santpoort-daj heeft zich verstaan met de vereniging I» het houden van Nationale dagen in Sint- poort-Station en Bloemendaal-Nooii Daaruit is ontstaan een programma om fa eendrachtige samenwerking de Koningk- nedag te vieren. Op de eerste Mei houdt om half tien lil Hollands Vrolijk Kindertoneel een ver stelling in het Burgemeester Rijkenm'i waar de kinderen tot zestien jaar toegï? hebben. Het is hetzelfde gezelschap verleden jaar met groot succes „De air- turen van Bulletje en Bonestaak" htó opgevoerd. Alle kinderen hebben gratis toegang cc „De lotgevallen van een gierigaard", „Ea lelijke snoeper bestraft" en „De avontaa van Hein Kordaat met Charley de gtoli tovenaar" te gaan zien. Om 3 uur in de middag heeft onder leiding van de Harddraverij-verenigd „Santpoort" een hittenrace met hinderrue- sen plaats op het Terrasvogels terrein. De deelnemers worden ingeschreven door cj heer Westerhoven in café „De Uilecbxe aan de Hoofdstraat. Des avonds om 8 uur concerten w Harmonie „Soli Deo Gloria" in de Ken=- rinklaan en om half negen zendt mt a* semble vrolijke klanken uit op de Terras- weg. Santpoort-Station wordt evenÉ{,, bedacht. Hier zal „Wilhelmina om a® uur een concert geven in de tuin van heer Bot aan de Duinweg. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 16 Hij zei me dan ook niet dal ik moest zwijgen, verontschuldigt hij zich eerst, maar ik houd u toch aan uw belofte. Wie was het? vraagt Zopanje onge duldig. 't Was Peter Wijmans, die het mij vertelde. Meteen staat Stroomer op. 't Is hem ge noeg. Hij wil gaan. Goedenmiddag, inspecteur. Even onverwacht als hij gekomen is ver dwijnt hij weer. Zopanje laat hem gaan. Hij weet genoeg van hem. 't Is een verras sende complicatie. Wat heeft Peter Wij mans met de moord uitstaande? Wat is dat voor jongen? Kende hij Stroomer? Of klampte hij hem zomaar aan om zijn hart uit te storten? Van wie wist Peter het dan, dat Leidekker vermoord is? Het zijn vra gen, waarop hij slechts met vage vermoe dens kan antwoorden. Meneer Steeman komt binnen. Zeg, ik zag Stroomer in de gang. Wat moest die vent hier? O, een boodschap voor mij, zegt Zo panje luchtig. Heb je al enig vermoeden? Vermoedens? Vermoedens genoeg. Maar wat heb je er aan? Feiten moeten we kennen, concrete feiten. We zullen van avond eens zien, wat we van de heer Wij mans horen. Misschien dat hij klaarheid in enige duistere kwesties kan brengen. Ik geloof, dat ik hier verder klaar ben. Doch Van Brussel klopt aan de deur. Hier is mevrouw Wijmans om u te spreken, heren, zegt hij. Laat haar binnen. Mevrouw Wijmans is een grote blonde vrouw, gekleed in een mantelpak. Ze heeft een voile voor, wat Zopanje een ogenblik ergert. Hij stelt zich voor, biedt haar een stoel aan en vraagt wat het doel van haar komst is. Mevrouw Wijmans laat het pa piertje zien dat de concierge haar gebracht heeft. Dit ontving ik van dat bleke manne tje met zo'n rond brilletje op. Van Brussel. Juist, Van Brussel heet hij. Maar ik heb er nog niet toe kunnen komen het weg te sturen. Mijn man is namelijk naar een zeer belangrijk congres toe, waarvan hij de leiding op zich genomen heeft. U begrijpt dat ik hem niet voor het eerste het beste incident terug kan roepen. Als inspecteur Zopanje van zijn verba zing bekomen is, zegt hij enigszins ge- ergerd: Mevrouw, Leidekker is dood, vergif tigd. Mevrouw Wijmans slaakt een giL Leidekker Vergiftigd. Ja, mevrouw. Ik zal het prettig vinden, als u er met niemand anders over spreekt. Uw man moet onmiddellijk terug komen. Ik wil hem vanavond nog verhoren. Het gezicht van de vrouw be trekt. U wilt toch niet zeggen, dat u mijn man verdenkt? vraagt ze zacht. Ik verdenk iedereen, die in nauw contact gestaan heeft met dr. Leidekker, mevrouw. Zuchtend staat ze op, legt het papiertje met de woorden: „Leidekker overleden, kom dadelijk terug" op het bureau en zegt: Ik heb het adres achterop geschre ven. Daar kunt u het heen sturen. Zelf heb ik geen tijd daarvoor te zorgen. U be grijpt, dat het huishouden doorgaat, on danks moord en doodslag. 't Is zes uur, als inspecteur Zopanje de school verlaat. Het motregent weer. Tot een uur of tien heeft hij nu vrij. Tegen die tijd zal hij naar de singel gaan om meneer Wijmans te verhoren. De motorfiets maakt een oorverdovend lawaai, als hij over het Oranjeplein weg rijdt. Tot morgen denkt Zopanje. Het zal „tot vanavond" zijn. Bij mevrouw Van Hem is 'fc nog even vredig als 's morgens. De geraniums zijn en blijven pronkstukken, de poes zit bij de kachel, zij neemt niet eens de moeite te kijken wie de kamer binnenkomt. De tafel is al gedekt. Het herinnert er Zopanje op pijnlijke wijze aan, dat hij te laat is. Onmiddellijk verontschuldigt hij er zich over, doch mevrouw Van Hem neemt het zeer licht op. Ik begrijp best, dat u wel eens wat later zult zijn door uw werk. Ik vind het niet erg een kwartiertje te wachten. Van daag bent u trouwens precies op tijd, want Iemand klopt aan de deur. Na het „ja" van mevrouw Van Hem treedt een dame binnen. Inspecteur Zopanje heeft even de neiging grote ogen op te zetten, als hij haar ziet. Zijn hospita had nog geen enkel woord aan haar aanwezigheid gewijd. Dit is juffrouw Klaasje Bellen, zegt mevrouw Van Hem, één van onze werken de vrouwen. Dat is inspecteur Zopanje, Klaasjelief. Eén van onze werkende mannen, vult Zopanje glimlachend aan. Juffrouw Klaasje Bellen schiet in de lach. Dan geeft ze Zopanje een hand. U bent dus de nieuwe huisgenoot, zegt ze opgewekt. Ik hoop dat we goed met elkaar op kunnen schieten. Ik hoop het ook, antwoordt Zopanje onbevangen, terwijl hij juffrouw Klaasje Bellen even scherp opneemt, 't Is een grote brede vrouw van zeker 40 jaar oud. Haar donkere haar draagt ze in een knot. Het staat niet mooi, doch het is wel prac- tisch. Haar stem is diep, een alt. Soms is het net een mannenstem. Wel een geschikt type, meent Zopanje. Aan tafel luisteren beiden naar het ge praat van mevrouw Van Hem. De oude dame heeft een prettige stem, die vermag te boeien Zonder dat men zich inspant om te horen wat ze zegt. Buitendien is ze een goede vertelster. Fragmenten van haar verhalen, die Zopanje opvangt, zijn be wonderenswaardig door stijl en woordkeus. Af en toe maakt hij een kleine opmerking om van zijn belangstelling te getuigen. Juffrouw Klaasje Bellen zwijgt geheel en al. Met smaak tast ze toe. Ze zijn net aan het dessert begonnen, als de bel overgaat. Mevrouw Van Hem staat licht geschrokken op en verlaat de kamer met de woorden: Wie zou daar zijn, zo onder het eten? Inspecteur Zopanje, peinzend boven de rose pudding, weet het niet, doch een lang wachten wordt hem bespaard. Mevrouw Van Hem komt spoedig weer de kamer binnen. Ze is kennelijk wat nerveus. Haar onderlip trekt ze naar achteren, alsof ze moeite heeft zich te beheersen. 't Was voor mij, zegt ze mat, een familielid is overleden. Ik zal er vanavond heen moeten gaan. Ze heeft dus toch familie, denït Zot» je. Hij heeft zich haar tot nu toe mg steld als een vrouw zonder ewge f Met deelneming condoleren den_-. noten mevrouw Van Hem. Haar lieve i- zijn gevuld met tranen. j 't Is loch niet uw broer, he. vru»* juffrouw Klaasje Bellen. Ja *t is mijn broer. Vanmiddag1 hij een hartverlamming. Ach, t w zo'n opgewekte jongen. Als ik aan g Ze'kan zich niet meer goed houc verlaat zacht snikkend de kamer, u pudding blijft onaangeroerd op taw*"; De eetlust van Zopanje is volkomen dwenen. Ook juffrouw Klaasje be haar stukje niet meer aan. 't Is toch zo'n gevoelige vioOT,W ze vol medelijden, en 't was na broer. Ik kan me zo goed in haarw inleven. Hoe heet haar broer eigenlijk, vrai Zopanje. Hij stelt de vraag zon oogmerk. n,-.- ;s of Dr. Leidekker is zijn naam. «J liever hij was directeur van ae antwoordt Klaasje Bellen. Maar inspecteur, wat is er. Zopanje heeft zijn verbazing nen verbergen. Het antwoord w»» onverwacht. Kende u hem dan? (Wordt

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6