c J Spel met de volken Er zal een nieuw onderzoek worden ingesteld in de zaak Menten H. J.MAERTENS In het Concertgebouw verrijst een vrolijk stadje uit de 17e eeuw Radio geeft Donderdag PANDA EN DE MEESTERyGELEERDE Wereldnieuws Woensdag 19 April 1950 IN DE WERELDPOLITIEK Wanneer 'de spanningen in de interna tionale verhoudingen niet zulk een tra gische achtergrond hadden en wanneer zij niet zulke dreigende beelden van onnoe melijke gevaren opriepen, zou men nu en dan geneigd zijn te spotten met het spel der mogendheden die als rivalen in de door hen met ..koud" betitelde diploma tieke oorlog tegenover elkander staan. De Berlijnse kwestie is wel een zeer veel gebruikte pion in dit spel. Zij is brandend actueel nu het tegen Pinksteren loopt, de datum waarop de Oost-Berlijnse commu nisten onder leiding van de Russische meesters schaakmeesters in het groot hun duistere plannen om in West-Berlijn onrust en chaos te verwekken, -lijken te zullen uitvoeren. Onlangs heeft het comité tot bestudering van Europese vraagstukken met veel op hef in een rapport de aandacht gevestigd op deze plannen, waarvan het zegt, dat zij de bedoeling hebben om 'West-Berlijn en daarna geheel West-Duitsland onder com munistisch regiem te brengen. Ook talrijke West-Duitse bladen hebben tegen Pink steren een soort „coupe" voorspeld, waarbij meestal met een overvloed van ingewik kelde détails precies werd omschreven hoe alles in zijn werk zou gaan. Voorlopig lij ken al deze sensationele voorspellingen al leen maar koren op de molen van de Oost- Duitse communisten, die met genoegen zul len zien hoe in West-Berlijn op Pinkster dag een maximum aan nerveuze span ning zal zijn opgehoopt, die gemakkelijk tot een chaotische uitbarsting kan leiden. Het oorspronkelijke plan van nuchtere West- Berlijnse politici om de Westelijke zóne der stad eenvoudig open te stellen voor de opgehitste communistische jeugd en haar een vrolijk versierd en optimistisch ge stemd, welvarend West-Berlijn te laten zien, was misschien niet practisch uitvoer baar doch getuigde zeker van meer zelf beheersing dan de voorspellingen van de sensaties, die intussen naarstig de ronde doen. De Engelse militaire commandanten van West-Berlijn hebben lang geaarzeld voor dat zij de garnizoenssterkte verhoogden en de West-Berlijnse politie extra-reserves gaven. Thans is bekendgemaakt dat deze beide maatregelen genomen zijn en het is duidelijk dat zij er in de eerste plaats op gericht zijn het moreel van de West-Ber- lijners te versterken, want de aantallen zijn in vergelijking met de massa's die al thans volgens de opgewonden verhalen van vluchtelingen op Pinksterdag uit de Rus sische zóne naar de Westelijke sector zul len stromen, tamelijk gering. Intussen voeren de mogendheden op een ander toneel der wereld een dergelijk spel van bluf en machtsvertoon op, dat wat zijn spectaculaire karakter betreft zeker niet onderdoet voor het Berlijnse. Dat toneel is Denemarken. Bijna veertien dagen aan een stuk heb ben de Amerikanen daar opder het motief dat zij nasporingen deden naar een vermist legertoestel, een formidabele luchtmacht van het Kopenhaagse vliegveld uit laten opereren boven de Oostzee. Er was inder daad een Amerikaans toestel met tien men sen aan boord vermist, doch een dergelijke grootscheepse opsporingsactie met volledig bemande oorlogsvliegtuigen, zo lang na het tijdstip waarop met zekerheid kon worden aangenomen dat het vermiste toestel ge zonken was, behoort zeker niet tot de ge woonte. Het feit dat het vermiste toestel zeer waarschijnlijk door de Russen boven Letland werd aangeschoten heeft het Ame rikaanse opperbevel waarschijnlijk geïn spireerd tot deze actie, vooral omdat zij bovendien wellicht haar waarde had als manoeuvre boven een gebied waar in een eventueel conflict met Rusland een der zwaartepunten van de strategie zou liggen. De Russen hebben niet nagelaten hun vermoedens in deze richting openbaar te maken. Tegelijkertijd hebben zij de hand schoen opgenomen en hun deel in het spel met ijver geleverd. Want zij hebben zich gisteren tot de Deense regering gericht met het verzoek bases voor schepen te mogen inrichten op Bornholm, het Deense eiland dat lange tijd na de oorlog nog een Russi sche bezetting heeft gehad. De Russen willen bases in de plaatsen Roenne en Nixoe van dat eiland, benevens werkstations ons op 't strand. En dat alles om een Russi sche kotter te bergen, die maanden geleden bij Bornholm aan de grond liep en zonk. Voor dit enorm belangrijke werk willen zij een kleine vloot van bergings- en hulp schepen zenden en de Deense regering kon moeilijk anders doen dan dit verzoek in willigen. Het is wel aan te nemen dat het ber gingswerk van de kotter lange tijd in be slag zal nemen. De Russen zullen zo lang mogelijk profiteren van hun onder een hoogst-onschuldig voorwendsel verkregen bases en intussen zullen de Amerikaanse kranten schrijven dat de Sovjet-Russische regering bezig is strategische waarne mingen en oefeningen te organiseren van Deens grondgebied uit naar alle waar schijnlijkheid een veronderstelling die niet ver mis zal zijn. Berlijn en Denemarken -wat zijn ze meer dan schaakborden in de wereldpoli tiek? Een politiek overigens die voor de serieuze en oprechte waarnemer steeds minder groots en minder verheffend moet gaan lijken. Een politiek spel nochtans waarvan het wel en wee der wereldburgers nog altijd afhangt. En dat is wellicht het bespotte- lijkste van de hele situatie. J. L. Hogere uitvoer van bloem bollen naar Engeland mogelijk Het vorig jaar nam Engeland voor ruim 25 millioen gulden aan bloembollen af. Het bezette hiermede de eerste plaats in de rij van afnemers van dit Nederlands product. Aangezien de lopende bloembollenover eenkomst met Engeland per 1 Juli komt te vervallen, is een nieuw accoord voor het seizoen 1950/51 gesloten, dat tot 1 Juli 1951 van kracht zal zijn. Deze nieuwe overeenkomst biedt de Nederlandse telers en exporteurs gelegenheid, de omzetten in Engeland en Noord-Ierland te vergro ten. In de vorige overeenkomst was het contingent op 13.750 ton gesteld, in het komende seizoen kan voor in totaal 15.000 ton aan Nederlandse bloembollen worden uitgevoerd. Met de Kanaaleilanden Guernsey, Jersey en de Sarkeilanden is een afzonderlijke overeenkomst gesloten. Op deze eilanden vindt men veel bedrijven, waar de inge voerde bloembollen worden getrokken voor de verkoop van bolbloemen naar de steden in Engeland. Guernsey nam in 1949 voor ruim 1 millioen gulden bloembollen af. Deze overeenkomst met de Kanaal eilanden loopt eveneens van 1 Juli 1950 tot 1 Juli 1951 en omvat een contingentsver hoging van 80 ton zodat thans het contin gent op 380 ton is gebracht. Prijzen van sigaretten zijn vrijgelaten Blijkens een beschikking in de Neder landse Staatscourant zijn de prijzen van sigaretten met ingang van heden vrijge laten. OP SPREEUW GEMIKT, MAAR SCHIPPER GETROFFEN De 24-jarige W. P. van D. uit Lisse is door het gerechtshof te Amsterdam con form het vonnis van de rechtbank en de eis van de procureur-generaal veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken. Op 5 Juli van het vorig jaar had hij met een hem niet toebehorende buks op een spreeuw gemikt, maar een schipper in de linkerlong getroffen. ACHT ADVIEZEN VOOR DE MODERNE MAN Houd het schcerhoofd steeds vlak op de huid, het gehele schcerhoofd moet de huid raken. Druk echter niet hard. (D c met de vingertoppen ge spannen huid mag niet wor den ingedrukt). Morgenavond het volgende advies. ~N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN EERSTE KAMER Minister Wijers veroordeelt de aanval van de heer Reyers op professor Pompe (Van onze parlementaire redacteur De 19-jarige Ina van der Sluys die morgen als Jacoba van Beieren met haar stoet van edelen en edelvróuwen te paard door de bollenstreek zal trekken ter opluistering van het gouden jubileum van de Bond van Bloembollenhandelaren. Stofzuiger reparatie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Honderd jaar St. Vincentius-liefdewerk in Haarlem Jaarmarkt „OVDT HAERLEM" ten bate van de noodlijdenden Als zij het ja-woord heeft gegeven De familie 't zal beleven: Dat een nieuwe hij en zij zullen trouwen. alle-bei Hoort men 'n TIP VAN BOOTZ te geven. VUll'I'i** Inz. Hr, B. W. te Heerlen ontv. 1 fl. TIP HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen.-7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12,00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamerorkest. 13.50 Zang en piano. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Altviool en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 16.50 Voor de jeugd. 17.15 Amusementsmuziek. 17.45 Platen. 17.50 Re geringsuitzending. 18.00 Trio. 18.25 ..De stem van de Ohr. vakbeweging". 18.40 Pla ten. 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.00 Nieuws, 19.15 Populaire muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 21.00 Familiecompetitie. 22.05 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Carillon en orgel. 11.45 „Uw dagelijkse vriend", causerie. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12:33 „In !t spionnetje". 12.38 Cowboyliedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest en solist. 13.45 „U kimt het geloven oi niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Strijkkwartet. 15.00 Voor zieken. 16.00 Blokfluit-ensemble. 16.15 Ge varieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Dansoi-kest. 19,30 Volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio- philharmonisch Orkest en soliste. 21.15 Avondschool. 21.40 Viool of piano. 22.10 Taal kundige causerie. 22.25 Orkestconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten, 23.30 Platen. Enkele jaren nadat in Parijs de gedachte van het St. Vincentius Liefdewerk gestalte had gekregen, werd in Haarlem een ver eniging opgericht die het Parijse initiatief tot uitvoering wilde brengen: In 1850 in de maand Maart vergaderden enkele in gezetenen der Spaarnestad die bezield wa ren met de wens de stijgende nood onder de minderbedeelde stadgenoten te lenigen. Zij richtten de Haarlemse St. Vincentius- vereniging op en reeds in het eerste jaar van haar bestaan kon deze organisatie, gesteund door de giften van de Rooms- Katholieke burgerij, een 50-tal ai-me ge zinnen voor de totale ondergang behoeden. In de loop der jaren groeide het liefde werk uit tot een centrale hulpverlening op materieel en geestelijk gebied. In Haarlem ontstonden achtereenvolgens een spijskokerij, waar de armen hun voedsel kwamen halen, een bibliotheek, een am bacht- en tekenschool, een kinderbescher mingsorganisatie, een reclasseringswerk, een verzorging van de stille armen, een verplegingsdienst die vooral in het jaar 1866 tijdens de cholera-epidemie grote diensten aan de gemeenschap bewees uitzending van kinderen naar vacantieko- lonies, amusementsverzorging en kleding verstrekking. Intussen is het liefdewerk van de armen zorg op moderner leest geschoeid: De hulp aan de misdeelde evenmens bestaat thans meer uit het direct aan de wortel aan tasten van het kwaad der maatschappelijke ellende door bevordering der sociale wet geving, hervorming der sociale omstandig heden en zedelijke verheffing van de mens. De nood is thans echter ondanks respec tabele sociale verbeteringen nog zeer groot. In Haarlem alleen worden nog ongeveer 350 katholieke gezinnen permanent voort geholpen en het is daarom te begrijpen dat de bestuurders van de vereniging het feest van het honderdjarig bestaan aangrepen om te trachten de belangstelling voor de vereniging en de daadwerkelijke steun door middel van financiële bijdragen te vergroten. De viering van het eeuwfeest wordt in de eerste plaats een groots opgezette inza melingsactie. Het Haarlemse Concertge bouw is daarvoor herschapen in een stadje anno 1650, ..Ovdt Haerlem" genaamd-, waar verschillende oud-Hollandse attracties zul len medewerken aan de aanval op de beurzen. Deze jaarmarkt, artistiek verzorgd door Haarlemse kunstenaars onder leiding Roofoverval op postkantoor bij Utrecht berecht Voor de Utrechtse rechtbank heeft de dader terechtgestaan van de mislukte roof overval op het postkantoor te Hoograven, een buitenwijk van Utrecht. Het was de 27-jarige bankwerker L. J. W. S., die dit misdrijf pleegde op 8 December. Hij had zich vermomd met een valse baard en was gewapend met een, naar later bleek, on geladen revolver. S. deed, nadat hij het personeel van het postkantoor gedwongen had, de handen in de hoogte te steken, een greep in de geldtrommel. Vóór hij de vlucht kon nemen werd hij gegrepen door een spoorwegbeambte, die juist het kan toor binnenkwam. Er was een psychiatrisch rapport uitge bracht, dat tot psychische stoornissen con cludeerde. Mede op grond hiervan eiste de officier van justitie 12 maanden gevange nisstraf, waarvan zeven maanden voor waardelijk. van Levinus Tollenaar, zal van 21 tot en met 30 April geopend zijn. Meisjes in costuums uit 1650 zullen de stands bevol ken en een der grootste attracties is waar schijnlijk wel de Maastreechtsche Poesje nellenkelder, die in een der zalen van het concertgebouw zal worden ingericht. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal op Vrijdagavond 21 April deze Oud-Haerlemse jaarmarkt openen. Officieel zal het St. Vincentius eeuw feest worden gevierd op 7 Mei, wanneer in de Concertzaal een feestvergadering van de vereniging wordt gehouden waarbij de Haarlemse orkestvereniging haar muzikale medewerking verleent. De feestrede zal worden uitgesproken door prof. W. Assel- bergs, Anton van Duinkerken. Geen roulette in Nederland De minister van Justitie heeft aan be langhebbenden doen weten, dat de rege ring in geen enkel opzicht overweegt te geraken tot een wetswijziging, welke het toestaan van de roulette zou kunnen be vorderen. Reeds eerder had de minister van Econo mische Zaken meegedeeld de tijd niet rijp te achten om het toestaan van een speel- gelegenheid in overweging te nemen. Woensdag is een speciale Skymaster van de K.L.M. met 52 Nederlandse emigran ten van Schiphol naar Sydney in Australië vertrokken. Het ligt in de bedoeling dit jaar 6000 Nederlanders naar Australië te emigreren. Minister Wijers heeft in zijn uitvoerige ministeriële zwanenzang in de Eerste Ka mer dank gebracht voor de lof hem daar toegezwaaid. Nu hij wegens gezondheids redenen genoopt is zijn portefeuille neer te leggen, wilde hij begrijpelijkerwijze geen zaken aanroeren, welke voor zijn op volger gereserveerd blijven. Tegenover mr. Van Heuven Goedhart (Arbeid), die algehele herziening van ons procesrecht had bepleit, betoogde de be windsman, dat dit geleidelijk dient te ge schieden, zoals prof. Molenaar en mr. Rip hadden voorgestaan. Binnenkort zal de staatscommissie-De Monchy haar rapport over de administra tieve rechtspraak aan de regering aanbie den. Mej. mr. Tjeenk Willink mocht ver nemen, dat binnenkort een wetsontwerp betreffende de voogdijraden tegemoet ge zien kan worden en dat met ingang van 1 Januari de dagsubsidies voor voogdijver- enïgingen verhoogd zijn. In den brede verdedigde minister Wijers het gegeven ontslag aan 500 man van de Rijkspolitie, die met vervroegd pensioen zijn heengegaan. Hij deelde mede, dat wel dra een wetsontwerp het licht zal zien be treffende kindertoeslagen aan g'epension- neerden. Over de rechtsstaat sprekende, maakte de minister melding van de samenstelling der commissie, die zal hebben te adviseren over wat er kan en moet gebeuren ten aan zien van de zuivering van het overheids apparaat van revolutionnaire elementen. Voorts betoogde hij dat het voorlopig maar het beste is om de bestaande praktijk ten aanzien van toelating en uitwijzing van vreemdelingen te handhaven, dus niet te komen met een wettelijke regeling. De zaak-Menteii Uitvoerig hield de minister zich bezig met de zaak-Menten naar aanleiding van daarover in „De Telegraaf" verschenen artikelen. De bewindsman, c'lie verzekerde, dat men het nodige zal doen om klaarheid te brengen, voegde er aan toe, dat indien onrecht is geschied, dit hersteld moet wor den. Als er smaadschrift is.gepleegd zal het tot vervolging van de schrijver komen. Men heeft nu te maken met links en rechts op grond van vermoedens geuite beschuldigingen en daarop kan men niet arresteren. Omtrent de beginperiode zal een gerech telijk vooronderzoek te Haarlem worden ingesteld. Bij het beheer zijn onjuistheden gepleegd, maar er zijn thans besprekingen gevoerd over een voor beide partijen be vredigende regeling. Ten aanzien van in „De Telegraaf" geuite beschuldigingen zal met medewerking van de procureur-gene raal te Amsterdam een gerechtelijk voor onderzoek worden ingesteld. De opzet van bedoelde artikelen gaf de minister aan leiding om te zeggen, dat het ellendige is, dat „een handig journalist misbruik kan maken van de persvrijheid en personen kan bekladden" zonder zich daarbij aan vervolging bloot te stellen. Met betrekking tot de verhalen omtrent diefstal van goederen in het huis van Menten deelde minister Wijers het volgen de mede: Huis en goederen van Menten waren onder beheer gesteld van het des betreffende bureau te Bloemendaal. Eind Juli of begin Augustus 1945 was er be richt binnengekomen, dat er uit de voor raad goederen, meubelen en stoffering in bruikleen mochten worden afgestaan aan een hoge gezagsdrager voor representatie ve doeleinden. Dat kon op grond van een toenmalig besluit, waardoor goederen van politieke delinquenten ter beschikking van oorlogsslachtoffers en dergelijken mochten worden gesteld. De directeur van het bureau is met de echtgenote van de hoge gezagsdrager in het huis geweest. Menten was er niet daar hij in arrest was. Daarop is zijn moeder gewaarschuwd, dat men de volgende dag zou terugkomen om tapijten uit te zoeken. De met het beheer belaste directeur had een sleutel van het huis, maar de deur bleek aan de binnenzijde gegrendeld te zijn. Toen is de chauffeur achterom ge lopen en heeft zich daar toegang verschaft om aldus de directeur en de vrouw van de hoge gezagsdrager te kunnen binnen laten. Daarop zijn een aantal tapijten en serviesgoed uitgezocht en daarvan is een lijst opgemaakt. Volkomen onwaar is het verhaal van „De Telegraaf", alsof even eens herencostuums zouden zijn uitge zocht. In het artikel in kwestie staat waar heid naast onwaarheid. De publicatie was dusdanig geraffineerd gesteld, dat men niet tot een strafvervolging kon overgaan. De schrijver in „De Telegraaf", zo ging de minister voort, schijnt te behoren tot hen die menen, dat Menten ten onrechte gestraft is. Het zou hem eren als hij daar voor op waardige wijze ware opgekomen, maar hij verhoogt niet het vertrouwen in de door hem verdedigde zaak door de ma nier waarop hij dit doet. Overigens vond de bewindsman de Eerste Kamer niet de plaats om dergelijke publicaties nader te bestuderen en te ontleden. Hierna nam minister Wijers de bijzon dere rechtspleging in bescherming. Vol gens hem had de heer Reyers in zijn critiek daarop wel wat heel grote woorden gebruikt. Diezelfde senator gaf hij er duchtig van langs wegens zijn aanval op professor Pompe, wie hij namelijk had verweten door nationaal-sociaüstische op vattingen te zijn aangestoken toen hij zekere bepalingen van het buitengewoon strafrecht had verdedigd. Minister Wijers is een hoffelijk, een zachtzinnig en minzaam man. Het wil dus wel wat zeggen als zo iemand, een „fel uitdrukkelijk protest" laat horen gelijk hij deed naar aanleiding van de wijze van critiek van de heer Reyers, die hij ten slotte zelfs wraakte als een .aantijging, die hij bepaald „onbehoorlijk" moest noemen. Zonder hoofdelijke stemming met aan tekening van het communistische „tegen" ging de begroting er door, waarna minister Joekes er in mocht slagen vrij spoedig het wetsontwerp tot verhoging met 5 pet. van de uitkeringen uit hoofde van de Noodwet Ouderdomsvooi-ziening en van nog enige sociale verzekeringsvoorzieningen er zon der stemming door te krijgen. Prof. M o- lenaar (V.V.D.) en de heer Kuiper (K.V.P.) raakten even slaags over de vraag of men de verzekeringsgedachte nu maar moest laten varen en tot staatspen- siennering diende over te gaan, een punt waarvan de minister terecht zeide. dat het bij dit ontwerp buiten beschouwing kon blijven. Prof. Molenaar en de heer Van Santen (Comm.) vroegen, hoe het nu zal gaan met andere gepensionneerden, die toch ook eigenlijk 5 pet. verhoging van hun uitkering behoren te krijgen. Minister Joekes gaf de woordvoerder van de V. V.D. te kennen, dat men niet bij hem, de minister van Sociale Zaken met deze kwestie aan boord moest komen, aangezien het hier een vraag van kabinetsbeleid be treft. De voorzitter van de afdeling Nijmegen der Anti-Revolutionnaire Partij heeft in een openbare verkiezingsvergadering medege deeld dat de P.T.T. de verspreiding per post van het propagandablad „De Vaste koers" in Gelderland had geweigerd. Deze weige ring zou zijn geschied op grond van het feit, dat het blad een artikel bevat, dat een aanval op de regering zou inhouden. De dag begon eigent De enige muziek gedOren*1?'^ kwartier werd voortgebrJ. l3 wekker en wie zal kunne»'Wl het toch al weinig verheffe»? een wekker 's ochtends vri.\!eail de meest grove kwelling.» 1 selijk leven? Om het effect weg te wert». tien minuten later de radioT ^4 sel, of liever Bruxelles. En nuut later klonk daar de mi - ^3 sinds drie maanden hardSEt dogcnloos achtervolgt. in het begin wel aardig vrns nog slechts kunnen besdaS?,t« koude. nare. harde geluid va» dat gaat onder de titel Hfh of zoals conventionele» to** het „Harry Lime Theme", begin van een dag. !ti" Ruim een uur later stanten sterdam uit het Centraal stond een draaiorgel, een ït- voortbrenger van straatmuziek ft* minste niet het Lijm-Teem deed het op die ochtend, 5 en zeurend. Weer een uurtje later b tandarts in BadhoevedorpTw?^® spreekkamer zaten wij met hem en van beneden klonk het fefou gramofoon, die u raadt betïï?' Lijm-Teem speelde. „Driemaal is scheepsrecht" s,,, vol van wrokgevoelens tem? per van dit gezegde toen wil,?1 tijdje later uit het Haarlemse ten en ook daar een draaiend!;® foeide cither-lïed speelde. En thuis gekomen zetten wii d, aan voor de nieuwsberichten,' bleek nog een paar minuten voor J1 zijn, want op dat ogenblik speelder sum nog een melodie, die beken als.enfin, u begrijpt het wel 's Middags hoorden wij van een W- dat toen de filmster Orson Well*7' geleden in Parijs was. enkele vrienwv met moeite overhaalden hen te veS? naar de nachtclub „Ciro's". Toen i? nenkwam stond het orkest eerbiedi?» I speelde ter ere van de „derde rnt'-! Harry Lime-Theme. Zonder iets te' J heeft Welles zich toen omgedraaid? Ciro's weer uitgelopen. Om er nooit» terug te komen. Wij weten niet of Welles het op zou stellen, maar wij zouden hem hl begrijpend de hand willen drukke? vrienden met hem verenigd door tos diepe haat. Tegen Harry Lime en ta Lijm-Teem. Eigenlijk nu tegen alle cithers ter m E.?. Een uur overwerken voor li# Nederlands Kankerinstituu! Het personeel van een fabriek zj Steeg heeft een bedrag van 855#j> eengebracht voor het Nederlands Kus instituut. Het voltallige personeel vub fabriek heeft één uur extra arbeid? richt en de directie van de fabriek!d het bedrag dat door dit overwerk rt bijeengebracht verdubbeld. Het bedrag is overhandigd aan®, baron de Vos van Steenwij]:, vora'lii van de propaganda-commissie va kankerinstituut. Hij hoopte dat dit id tief gevolgd mocht worden door een so® gelijke actie in alle andere Nederlsiii bedrijven, opdat het Nederlands Kanfe instituut de benodigde gelden zal krj'p om de gevreesde ziekte intensiever leb nen bestrijden en de bestrijding® den te kunnen verbeteren. De propagandacommissie heeft ns maanden arbeid een bedrag van jM bijeen gegaard. Er bestaan plannenidi bouw van een nieuw gebouw voor hSSo derland Kankerinstituut op het £3 van het Wilhelminagasthuis te Amstaia Het Koningin Wilhelmina-fonds reeds toegezegd, de hoofdsom van dew die tijdens de jubileumfeesten is gehwi ruim ƒ2.000.000, voor dit doel te ie» veren. In het nieuwe gebouw zouden 100 den komen (Het Antoni van La» hoekhuis heeft 50 bedden). Voorts zouW kankerregistratie worden ingesteld ffi alle ziektegevallen in Nederland, 13. Ja - ja, dat was me daar een onaan gename toestand! Honnepon, de gehuurde schurk, hield maar steeds zijn gevaarlijk machine-pistool op Panda en Professor Kalker gericht en zij moesten voortdurend met hun handen in de hoogte blijven staan. Dat is een zéér vermoeiende houding, dat kan ik je wel verzekeren! En intussen was die geheimzinnige Oosterling, Chi Fon, bezig om de zakken van de professor na te zoeken. Een onbescheiden en opdringerig gedrag, mogen we wel zeggen. Jij goed kijkdoen", sprak Chi Fon tot zijn hand langer Honnepon. „Wanneer oudwijsman of jonghelper beweeg maken jij schiet doen!" En intussen haalde hij van alles uit de zakken van de geleerde; een oude tram kaart en een nagelvijltje en een ivaslijst en hij zocht. Nee hij zocht iets anders en hij vond het ook! Ineens slaakte hij een schelle vreugdekreet, en uit de linker zijzak van de hooggeleerde kwam een dikke prop papieren te voorschijn, helemaal vol geschreven met rare krabbels en cijfertjes. „Mij vinden maken!" riep hij blij. De pro fessor keek eens en sprak toen verheugd: „Aha! Juist! Nu weet ik het weer! De be schrijving van mijn uitvinding! Hoe attent van u, waarde heer, om die voor mij op te zoeken! Die was ik namelijk kivijt!" Chi Fon gaf hem niet eens antwoord zó ver diept was hij al in het bestuderen van die prop papier.maar Panda begreep er nu ineens veel meer van en zei veront waardigd tegen professor Kalker: „Dit is helemaal niet attent van die meneer, pro- nog veel meermaar dat was het niet wat fessor! Als dat een uitvinding is, dan wil hij die natuurlijk stelen! Daarom hebben de schurken ons naar dit afgelegen oord gebracht en wie weet wat een gemene dingen ze nog verder gaan doen!" „Uitvin dingstelen?" stamelde de professor. Hij dacht eens diep na en knikte toen: „Ik geloof dat je daar een aardige opmerking maakt, jongeman! Ja, natuurlijk! Alles wordt me duidelijk! Ik heb een uitvinding gedaan en deze onwetenschappelijke lieden achtervolgen mij met vuurwapens om me die afhandig te maken. Aha! Hoe klaar en eenvoudig zijn de raadselen des levens, wanneer wij ze slechts kalm en met logica onder het oog zien. Nu is dus alles opge helderd. alleen eh.wat was het ook weer voor een uitvinding? Ja dat vraag ik mij terecht af; wdt is het, dat ik heb uitgevonden?'r j Afgehaakt. De Sovjet-Russische roid^ voor de Auto- en Tractorindsia Akopof, is van zijn functie ontiïE aldus radio-Moskou. Hij zal words? gevolgd door Grigori Chlamof. Geeu kwestie van. Dr. O'Higgins, de IS minister van Defensie, heeft in hel fï' lement verklaard, dat er geen ff® van is, dat Eire aan mogendheden n Engeland of Amerika bases za.^' schaffen. Hij zeide dit bij de ind» van de jaarlijkse begroting van» leger, die voorziet in uitgaven ten w drage van bijna 40 millioen gulden een leger van ongeveer 45.000 man, Gesignaleerd. Dinsdagavond zijn twee geïdentificeerde Russische offert een Duitse auto illegaal by Amerikaanse zóne van Duitdand- nengekomen, aldus is door func rissen van de Amerikaanse Hogs missie meegedeeld. De offkierenz? verschillende plaatsen gesignal«n. het lijdt geen twijfel, dat zy teCi!* Amerikaanse zóne zijn, functionnarissen. Cholera. In de afgelopen weelr* cutta 272 mensen aan Ellendig. Twee New Yorkse hebben de teleurstelling van hun gehad toen zij om bij een safe men een kelderdeur forceerden, ijzeren binnendeur en twee ra een snoepwinkel openwrong luchtkoker inklommen, opni deur forceerden en een a, safe door de deur, het raam, koker, een tweede raam en s deuren sleepten. Zij merkten de safe enkele waardeloze P' bevatte en postzegels ter wa vier dollar. Daarenboven was niet eens gesloten. Verloving. Te Luxemburg is j* bekend gemaakt van Prmse dochter van Groot-Hertogin en Prins Antoine de Ligne. van de Belgische ambassadeur b De 20-jarige Prinses Ala i i der zes kinderen van Charlotte en Prins Felix.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2