Het Hek van de Daim. MORRIS Dwars door West-Europa zochten driehonderd auto's een lange weg [MORIgSJ RAI-STAND No. 69 nieuwe Skoda /)ag 19 April 1950 tfoens' TUlPENRALLVf. (Van onze verslaggever) live die vorige jaar nog1 een genoeglijk wandelritje was, is ditmaal tot De XuiPenra.u,e uitgegroeid en die meerderjarigheid is vooral te danken aan de ecu f°rse trajeeten» die in de route waren opgenomen, te weten die van de In'cc sp n en die van de duizend bochten. Deze trajecten elimineerden meedogen- vijftien beI^c' menj maar vormden nochtans een eerlijke test voor degenen die iaac de onoeK -j „,p? nrpcfpi-pn. wilden laten zieii wat zij op de weg presteren, •ohnnderd équipes, die Zondag uit W,drWes?-Eiropese steden waren ge- allerlei je 3000 kilometerlange stemt start vo»r weinig vermoeden dat der tulpen.lentefestijn in de sneeuW Kouden r"l!en' De °«»iaa'?r<:n «•"SI Wcl rekening mee, want in Hield» nl" k waren sneeuwploegen je 11 i„ de weer geweest om de vMrld»ral° Toen wij gisterochtend I»®0!8 hellingen van de Ballon d'Alsace wlfort opreden, ontmoetten wij al meter hoogte he eers'e feeuw die Bseblii 's nachts over de toppen had feW' Dg eersten komen v.lf elf startte Dinsdagmorgen uit Bel- i eerste van de 300 équipes die het 1Jtraiect van Chalons tot Belfort ge- JjjtStC -• - ---esrlnvi vnnr /lp Iri-aphf. '^"Tin Belfort "te hebben ontvangen. '.-■■ia hadden gereden voor de kracht- "Thoven de Vogezenpassen, na zijn PSJat in Beifort te hebben ontvangen. Spinning wachtten wij met de mensen ''Ïr AC-West, die de controlepost Sun op het ogenblik dat het eerste rallye-bord op de top van de Ballon 'f' zai verschijnen. Om even over 'ifmeht de Jowett-Javelin van Robin- ,ich door de dikke kleddersneeuw taven, trok spattend door de haar- Stoehten, haalde zijn stempeltje en welgemoed weer verder. Er volg- Z«w een paar kleine wagens van het Britse contingent, dat de laatste startnum- had en toen kwam de grote rode Sa van Crossley naar boven sluiven, «»t eevolgd door de seherp-ronkende SiHealv van Ainsworth, die met grote Siidigheid natte sneeuw over het kleu- 3e groepje op de bergpas sproeide. Sn kondigde een machtig urtlaatgedaver le aankomst aan van de witte Jaguar van Tan Appleyard, die deze Siste seriewagen ter wereld met een ver- rL „ezicht door de bochten zwiepte en !ade eerste 26 kilometer al veertien plaat- ;v, was opgeschoven. Op hem volgde de Le serie rijders in allerlei soorten auto moeien die ieder op hun manier pro efden de strijd tegen de klok over de besneeuwde passen te winnen. 1 De rug in.de lente Hoe dat ging hoorden wij des middags a Gerard Mer, waar het einde van dit ^kilometerlange' traject lag. Daar kwa- «d de rijders binnen stuiven tussen guir- iJójes van narcissen en hagen van jui chen! mensen, zelf vaak even vuil als bnModderde en bespatte wagens, ver- moeid na bijna 48 uur onverpoosd draaien, na haast allemaal even enthousiast. Zo- rè rijders, die zich door de sneeuw '=j de passen hadden geworsteld met KfC&e 50 kilometer per uur, als de «oj^noten, wier haren nog rechtop leden van de sensaties van deze glo rie^ „scheurpartij", kwamen woorden leiori om de sportieve opgave en de per fecte organisatie van de RAC-West te Isven, De Hollanders die wij zagen, waar- R-er de Hotchkiss van H. de Jong en de Diïnsye van J. Vandervoordt. hadden het jrgced afgebracht. Natuurlijk had het tra- js' wel zijn tol geëist onder de broeders beter thuis hadden kunnen blijven, al waren er bestraften die men graag een schone lei had gegund, zoals de moedige achttienjarige Miss Buckle, die haar zware Jaguar manmoedig over de passen had ge tocht, maar net een paar minuten tekort ham. Hoe graag wij nog wat gebleven waren o het gezellige pleintje waar besnorde fcgelsen in de vreemdsoortigste pakken ten hun warmruikende wagens dren telden, de bevolking iedere open uitlaat geestdrift begroette en sterke verha kt van de internationale rij dersbent niet na de lucht waren, wij moesten verder, ai de rijders mee over Nancy en Metz Luxemburg, waar in het donker de ::::e der duizend bochten in de Ardennen hp, Zij startten in een miezerige regen s hun koplampen, zochten met brede bo- p de weg door de donkere bossen over d«heuvels van de Ardennen. De eerstaan- komenden in Luik, wederomde snelle Eagelse sportwagenrijders, vertelden ons cat het nogal meeviel en zij startten wel moed voor het laatste traject over Ne- it'lands grondgebied. In Luik hoorden wij dat de Nederlandse équipe van de ütsferdammer Hans de Rijck nog vóór Mort een botsing heeft gehad. Zijn wouw, die ook deel uitmaakte van de Mpe, werd aan het hoofd gewond. Na verbonden te zijn is zij met de andere 'klnemers verder gereden. Toch moeilijkheden? Naarmate er meer rijders in Luik arri veerden en er waren er bij die heel wat «ilpimtén hadden, steeg het aantal ver halen over de zwaarte van de rit. Een offi cial uit Gérardmer vertelde dat niet min der clan acht en zestig équipes op het appèl ontbraken. Verder vermoedde hij dat een Nederlandse Lago Record (die van dr. Valken uit Haarlem?) kapot zou zijn. De H.R.G. van de gebroeders Epps zou ergens in Frankrijk bij Lyon gestopt zijn en bij Clermont Ferrand ging een Franse Peugeot, over de kop. Op de route van de „vijftien bergen" slipte een Britse M. G. en de Ford van De Jong raakte na een slip een brug- rand en ging ook over de kop. De inzitten den kwamen er met fikse blauwe plekken af. Even voor Gérardmer reed een Franse Citroen tegen een boom. Mevrouw Van S trien uit Haarlem had in Luik de pech, dat toen zij had gestopt achter twee stilstaande auto's haar wagen door een achterop komende auto werd aan gereden. Zij zette de tocht echter voort. Van persoonlijke ongelukken is nog niets be kend. Vlak voor Roermond kwam tenslotte de Austin van Van der Wansem in botsing met een autobus, waarvan de bestuurder geen voorrang verleende. Dit ongeluk zette enigszins een domper op de feestelijke ont vangst aan de grens, waar Noordwijkse badlieden de wagens met bloemenslingers versierden. Naar aanleiding van de verhalen over de gemaakte „brokken" waren er enige Nederlanders, die betoogden dat de twee speciale .routes te zwaar of te unfair zou den zijn geweest. Dat is absoluut onjuist, De oorzaak van eventuele moeilijkheden moet goeddeels worden gezocht bij de on ervarenheid en in de onvoldoende voorbe reiding van sommige deelnemers. Dat de route goed te rijden is bewees Van der Lof, die met zijn kleine Fiat in de bergen zes en in de bochten twee minu ten overhield. Ook enkele commentaren van buitenlandse ervaren deelnemers spreken boekdelen over de prachtige orga nisatie van de RAC-West. Voor de eerste kennismaking met- Ne derland hadden de buitenlandse rijders niets dan lof en met. onze landgenoten zelf, die zich weer in eigen omgeving wisten, was het al niet anders. De eerste controle geschiedde te Eindhoven in het Philips- ontspanningsgebouw. De deelnemers wer den daar door een tiental gidsen opge wacht, die hun vriendelijk uitnodigden om binnen wat te gebruiken. Men kon er zich wassen en scheren en eten en drinken zoveel men wilde, alles aangeboden door de N.V. Philips. Het traject Luik-Eindhoven, een kleine 250 km., had de rijders niet die moeilijk heden gebracht als ze in het bergachtige gebied hadden doorstaan. In Luik ver schenen 56 deelnemers niet meer aan de controlepost. Pech en oververmoeidheid waren daarvan de redenen. De rijders die Luik hadden verlaten kwamen ook in Eind hoven aan. Vannacht 12 minuten voor drie kwam daar de eerste équipe binnen. Het bestond uit de Engelsen H. Corsley en K. Beaumont met Austin. Van dat ogenblik is de controlepost doorlopend aan het werk gebleven. De eerste Nederlanders die zich meldden waren de heren H. de Jong en vader en zoon E. J. en M. C. Brummelhof uit Amsterdam, die met hun Hotchkiss tien minuten over drie hun stempel kwa men halen. Zij reden nog steeds zonder strafpunten. IMPERIAL SIX GARAGE BRINKMANN Smedcstraat 22 - Tel. 11025 - Haarlem Boycott van Panamese schepen Besluit van internationale zeeliedenconferentie te Amsterdam In Amsterdam is een conferentie ge houden der afdeling zeelieden vaii de In ternationale Transportarbeidersfederatie over de kwestie der Panamese schepen. In een resolutie werd verklaard dat de boycott,-actie, waartoe werd besloten op het congres van de I.T.F. te Oslo in 1948, op verzoek van de Panamese regering bij verschillende gelegenheden is uitgesteld. Daar de Panamese regering haar be loften niet ten uitvoer heeft gelegd, zijn de zeelieden besloten een einde te maken aan de abnormale omstandigheden, die op vele Panamese schepen heersen en een bedreiging vormen voor alles wat zeelieden gedurende jaren van inspanning en opof feringen hebben opgebouwd. De conferentie besluit daarom de nodige stappen te doen in overeenstemming met de geest van de resolutie van Oslo. Op de conferentie werd een commissie benoemd die zich zal belasten met de maatregelen voor het uitvoeren van de boycott. Deze boypott is door het aanvaar den van de resolutie een feit geworden, doch het zal nog wel enige tijd duren voordat met de uitvoering kan worden begonnen. Ook is besproken of en op welke wijze de federatie steun zal verlenen aan de zeelieden, die niet meer op schepen onder Panamese vlag zullen varen. Surséance van betaling Bij beschikking door de Haarlemse recht bank is met ingang van 31 Januari 1950, voor de tijd van 1 jaar en 6 maanden definitief surséance van betaling verleend aan: Gerardus Antonius Albertus Piek. wonen de te Haarlem en Theodoras Gerardus Spanjaart, wonende te Haarlem, handelendb onder de handelsvennootschap onder de firma Piek en Spanjaart. gevestigd en kan- toorhoudende te Haarlem, met benoeming van mr. J. Verlooy, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder. De Koningin ontving Belgische oorlogsinvaliden Tachtig Belgische oorlogsinvaliden, die een bezoek van twee dagen aan ons land brengen, zijn Dinsdagmiddag door Ko ningin Juliana ontvangen op paleis Soest- dijk. Bij het afscheid boden de Belgen de Koningin een Delfts blauw porceleinen bordje aan. Omstreeks zeven uur arriveerden de auto's, die het gezelschap vervoerden, op de Dam in de hoofdstad. De 81-jarige lui tenant-generaal Kempeneer legde een krans bij het nationaal monument. Het gezelschap gebruikte na de krans- legging de maaltijd in het Bosbaan-restau rant als gast van de gemeente Amsterdam. Drie arbeiders gewond bij ontploffing In een in aanbouw zijnd kantoorgebouw van een distilleerderij te Delft heeft zich een ontploffing voorgedaan. Enige werk lieden waren rubbervloeren aan het leg gen. -Vermoedelijk door het' roken van een sigaret zijn acetondampen tot ontploffing gekomen Drie werklieden kregen brand wonden. Een hunner S. van N. uit Bever wijk moest in het gasthuis te Delft worden opgenomen. De ontstane brand kon door de brand weer snel worden bedwongen. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: de vennootschap onder de firma S. Jaa- pies, gevestigd en lcantoorhoudende te Zaan dijk, en de vennoten: a. mevrouw Sara JaapiesBoockmann, b. Simon Jaapies cn c. Johan Jaapies, allen wonende te Zaandijk, Oud Heynstraat 2. Rechter-commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curatrice: mevrouw mr. H. S. J. M. Felhoen KraalOtto, advocate en procureur te Wormerveer. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: H. C. de Bok, destijds wonende te Haar lem, handeldrijvende onder de firma C, van Gessel. Gehomologeerd werd het accoord, aange boden in het faillissement van: Petrus Schuyt, carrosserie- en wagenbouwer, wo nende te Haarlem, Bisschop Ottostraat 17, Rechter-commissaris: mr, J. P. Petersen. Curator: mr. L. J. Venhuizen, advocaat en procureur te Haarlem. Bankbiljettencirculatie op nieuw laagtepeil De bankbiljettencirculatie heeft blijkens de jongste weekstaat van de Nederlandse Bank, de laagste stand van dit en het vorig jaar, f2906,7 millioen bereikt. Men moet teruggaan tot 24 Mei 1948 om een lagere stand geboekt te zien, namelijk f2892 mil lioen. Overeenkomstig de daling van de biljettencirculatie zijn ook de muntbiljetten verminderd en wel van f 138,6 tot millioen. Met het troepenschip „General Muir" dat omstreeks 24 April te Rotterdam wordt verwacht, repatriëren 16 en 18 R.V.A., 18 en 32 A.A.T. en 6de Hupva. Een der hoofdfiguren van de Haarlemse school REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Morgen, de twintigste April hoopt de Haarlemse schilder Kees Verwey zijn 50ste verjaardag te vieren. Het is voor een col lega die de ontwikkeling van Verwey ja renlang heeft kunnen volgen en wiens op leiding hier en daar aanrakingspunten met de zijne opleverde, een prettige taak bij deze gelegenheid iets over het werk en de betekenis van deze echte schilder te mogen schrijven. Zijn opleiding begon omstreeks 1918 op de Haarlemse Kunstnijverheidsschool, maar als sterke persoonlijkheid voelde hij zich daar weinig thuis. Hij bleef er slechts enige maanden. Veel later, omstreeks 1925, op de Rijksacademie te Amsterdam hield hij het, ondanks grote waardering voor de mens en kunstenaar Jurres evenmin lang uit. Ongeveer tegelijkertijd met zijn verblijf aan de school in Haarlem begon het con tact met de schilder H. F. Boot, die enige tijd daarna zijn werkelijke leraar zou wor den. Op het atelier van Verwey zag ik kort geleden een gewassen tekening, een por tret van zijn moeder, uit die tijd. Een teke ning van sterk lyrisch-romantisch karak ter. Het was Boot die deze lyrische aanleg in strenge tonen van bouw en van passi viteit tegenover de natuur zou leiden. Het was eveneens Boot die Verwey aantoonde dat het belang van het stilleven-schilderen niet daar ophoudt met een zo volledig mo gelijke afbeelding van de voorwerpen, maar daar waar men aan de door die voorwer pen bepaalbare ruimte uitdrukking geeft. Zo ontstaat bij Verwey door een sterk ge voel voor bouw, voor tonaliteit en voor de relatie der dingen met hun omgeving een bij uitstek picturale en tevens dichterlijke kunst. Ondanks een zekere eenheid van programma bestaat er een sterk onder scheid tussen het oeuvre van Verwey en dat van zijn leraar Boot, een onderscheid dat in de eerste plaats bestaat in het feit dat Verwey tot een jongere generatie be hoort. Hoe rustig Verwey ook zijn eigen gang gaat, toch is de aanraking met een nieuwe re tijd aan zijn werk te voelen. Maar dan is er ook een groot verschil van tempera ment. Verwey's werk is bewogener, sterker van kleur en uitbundiger van licht. Toch gaat deze ontwikkeling naar krachtiger kleur gepaard met een steeds strakker ge voel voor bovengenoemde kwaliteiten van bouw en ruimtewerking. Op zijn atelier staat een zeer groot stilleven waaraan hij al enige jaren werkt en wal we zouden kunnen beschouwen als de conclusie van een half leven. Dit is voor mijn gevoel al enige keren een prachtig schilderij ge weest. Toch gaat Verwey zoekend met zijn ijzeren zelfdiscipline door aan dit werk tot bouw en lichtvoering volkomen verant woord zijn. Op een tentoonstelling die nog dit jaar bij Huinck en Scherjon te Am sterdam zal worden gehouden, zullen wij vermoedelijk dit werk in al zijn overwo- genheid kunnen zien. Het ligt eveneens in de bedoeling dat er in December van dit jaar een overzichtstentoonstelling van zijn werk in het Frans Halsmuseum zal komen. Over de speciale begaafdheid van Ver wey als aquarellist schreef ik in dit blad reeds naar aanleiding van een tentoon stelling van bloemstukken bij Buffa in Amsterdam. Nu zag ik weer heel mooie j aquarellen uit Zwitserland. Verder por tretten, zowel in aquarel als in olieverf. In dringend als portret en steeds met bij uitstek schilderachtige middelen uitge werkt. In dit verband memoreer ik het mees terlijke portret van Lodewijk van Deyssel, thans in het bezit van het gemeentemuseum te Schiedam en het portret van Cornelis Veth in het gemeentemuseum te 's-Gra- venhage. In een inleiding die Cornelis Veth schreef voor een catalogus van een tentoonstelling De Kennemêrduinen, ten Noorden van de Zeeweg, zijn aangekocht en worden tot Nationaal Park gemaakt. Behalve tal van wandelwegen, wordt er ook een groot duinmeer aangelegd. De grondenomgeven door de witte zandbaan worden afgegraven. AUeewde grond in het midden, ook door een witte zandbaan omgeven, blijft. Dit zal het eiland worden. Links onder het eilandje, in de vorm van een ruit, is het bestaande meertje. (Luchtopname ANP-foto). ADVERTENTIE TE HUUR voor ervaren rijders Billijk tarief. Aanvr. Postbus 269, Haarlem. 2 Gemeente Haarlem heeft deze fraaie **ren wisselbeker beschikbaar gesteld I "e ^naars van de Internationale i Rallye. Op de beker is het stadhuis Van Haarlem gegraveerd. Bewijs van lente De vriendelijke lezer van deze ru briek heeft inmiddels waarschijnlijk wel gemerkt dat wij ons steeds weer aan getrokken voelen tot het Leidseplein, speciaal tot het oude gedeelte. Het rijtje donkere gevels op veilige afstand recht tegenover het filiaalbureau van politie betekent, als men het goed beschouwt, een symbolische voorstelling van het patroon des levens: van de wieg tot het kerkhof, met wat brood en spelen daar tussen. Men vindt daar namelijk vrijwel naast elkander een melksalon, een han del in grafzerken, het blinkende eet- fhuis van Kootje Kulderïj en het hoe kige cabaret-theater,' om dan maar te zwijgen van de fietsenstalling, die men zich trouwens gemakkelijk weg kan denken om deze wijsgerige beeldspraak enigszins te vervolmaken. Dichter bij de verkeersweg, waar slechts de stoplichten bij machte zijn de menselijke voortvarendheid althans en kele seconden tegen te houden, heeft koopman Ei*ken uit de Eerste Helmer straat zijn kraam opgeslagen om in al lerhande schakeringen het in emmers en vloeipapier bijeengebrachte bewijs te leveren, dat het sinister snerpende jaar getijde om hem heen werkelijk lente heet. Dat is niet helemaal waar, want eigenlijk staat hij daar heel gewoon met zijn beide benen op de grond bloe men te verkopen. Erg best wil hem dat tegenwoordig niet gelukken want, zegt hij somber, de koopkracht van de men sen gaat met de minuut achteruit. „We hebbe tijde gehat datteme voor meer dan honderd daalders op een dag ver kochten. Vandaag de dag moet je al blij weze als je na tien uur sappele een geeltje vangt. De omzet is seker met 75 procent geslonken". Wij stonden enigszins verbouwereerd te luisteren naar zoveel hogere reken kunde, waar wij niet bij konden. Later gaf hij daar 'n nog kernachtiger staaltje van, op de manier die men bij het on derwijs de afronding naar boven noemt: „Ik ben nou om precies te weze op de kop af vijf-en-dertig-en-een-half jaar innut vak, lawezegge zeven-en-dertig jaar. Vroeger stong ik met me mandje voor het Centraal Station of op de brug van de Keizersgracht bij Libbertie, maar daar ben ik nieveel wijzer van geworden". Bij deze laatste woorden begonnen de ruige stoppels van zijn baard genoegelijk te krullen, al weten wij niet waarom. Waarschijnlijk was er ook een tikje trots door deze glimlach gemengd, want hij heeft heel wat inkt moeten vermorsen aan smeekschriften tot het gemeentebestuur en een kwart eeuw op de dood van zijn voorganger gewacht, eer hij deze zaak hier met ver gunning en al voor elkaar had. Het resultaat mag dan ook gezien wox'den. Om de schoonheid van het trapsgewijze opgebouwde bloemen- stalletje van baas Erken in proza te schilderen heeft uw onderdanige die- naar aan kleurige woorden alleen niet voldoende. Dit gaat werkelijk alle be schrijvingskunst te boven. Aan één van de palen om het linnen dak te stutten is een houten prijslijst bevestigd. Daar op staat in fraai gekromde letters te lezen welke schatten van moeder na tuur tot de negotie behoren, zoals bij voorbeeld pireeterems, lely's en anne- monen. Donder en bliksem Het leven van zo'n bloemenkoopman is niet eenvoudig. Erkens krijgt de kaas op zijn boterham niet bepaald cadeau. Driemaal in de week staat hij 's morgens al om half zes op. Dan gebruikt hij vlug een kommetje thee en drie be schuiten om zo gauw mogelijk de bus te nemen naar Beverwijk, Aalsmeer of Roelofai'endsveen, waar hij zijn aan kopen doet bij de kwekers of op de vei lingen. Dat is altijd een kwestie van centen. Soms gaat hij ook nog naar Hon- selaarsdijk om er chrysanten te bestel len. Je moet altijd voor vers goed en verscheidenheid zorgen, aldus zijn de vies. In de loop van de dag komen de bode-diensten om de gekochte waar af te leveren. Meestal zal je zien dat juist als de étalage is opgebouwd, het weer begint te veranderen. Daar zou je don der op kunnen zeggen. „Met Pasen brak er zo'n storm los dat de hele bliksemse boel omver waaide. Me hoed lag in de kassa van het theater en de lathyrus voor pampus op de taxi-stand plaats. Onderlaatst kon ik de blomme met emmers tegelijk weggooie as van wege de zandverstuïvinge. De trem is ook al zo'n mirakels onding, want die blaast altijd wolken vuil voor zich uit. Zo zijn der honderd narigheden meer. De ene dag sta je geregeld op de tocht, de volgende stuive je oge blind en de derde is het zo' warm dat alle tullepe plat ope kome te legge!" Ga daar nou maar eens aan staan. De feestdagen zijn nog het ergste, want dan hebben de mensen allerlei andere dingen nodig. „Als je tien guldentjes verdient", zegt Erken verdrietig, „dan ken je der vijftien wegsmijte!" Wij mogen niet zeggen dat wij zijn beroep bijzonder verleidelijk vinden. Zelf merkt hij trouwens op, dat hij de beste jaren voor de handel niet heeft meegemaakt. Dat was in 'oorlogstijd, toen er niets anders te koop was. Nu kun je weer van alles kx-ijgen en heb ben de mensen minder geld. „Maar de here benne over het algemeen makke lijker om te kope dan de dames", aldus Erkens, rond voor zijn practijken uit komend. „Die neme graag iets moois mee asseze op visite gane. De vrouwe denken allenig maar an derlui porte- menee". Tenslotte vroegen wij hem of hij veel aan buitenlanders leverde en op welke wijze hij zich over de moeilijkheden van de taal heenzette. Het eerste deel be antwoordde hij ontkennend en wat het tweede betreft merkte hij op: „Ach welnee, ik laat bloeme me tolk zijn!" Eendagskunst Tot ons leedwezen moeten wij u mededelen dat het bijna is afgelopen met de kunst uit het land van Michel angelo, Dante en Coppi. Als wij ten minste de tekst mogen geloven van een affiche van het Stedelijk Museum, dat het volgende bericht behelst: „Kunst uit Italië van nu tot 26 April". Wij weten niet of wij dit moeten betreuren, maar wel vinden wij het bijster vreemd, dat men nog op 25 April een expositie van eendagskunst gaat in richten. Hoewel natuurlijk de zin voor actualiteit geprezen moet worden. BOEDA Vanavondgeeftd^toneelgroepCo media de laatste voorstelling van het blijspel „Uitstekend Mylord" in het Centraal Theater, dat Donderdag ge sloten blijft wegens enige verbouwin gen, die noodzakelijk zijn voor de op voeringen van „De dood van een han delsreiziger" die Vrijdag beginnen. Johan de Meester voerde de regie en John Gobau, Magda Janssens, Ko van Dijk en Fons Rademakers vervullen de hoofdrollen. Het Amsterdams Toneelgezelschap speelt hetzelfde stuk Zaterdag en Zondag in de Stads schouwburg met Louis Saalborn in de titelrol. In de Kleine Comedie aan de Amstel vertoont het gezelschap van Johan Kaart dagelijks met Tilly Périn- Bouwmeester, Matthieu van Eysden en vele anderen het kluchtspel „De Zondebok". In de Stadsschouwburg In de hoofdstad uit wordt Vrijdag nog een herhaling gegeven van de trilogie Rouw past Electra" van Eugene O'Neil door de Haagse Comedie met Fie Carel- sen, Caro van Eyck en Paul Steen bergen. Op 20 April brengt de Ne derlandse Opera Toscavan Puc cini over het voetlicht. Vrijdagavond speelt in het Concert gebouw het Utrechts Stedelijk Or- chest onder directie van Paul Hup- perts voor de Kunstkring met mede werking van de violist Mischa El- man en het Utrechts Toonkunstkoor. Het programma vermeldt werken van Tsjaikofski, Prokofjef en Boro- dien. In de kleine zaal van het Concert gebouw geeft hedenavond de alt-vio list Jascha Veissi een recital, waar op hij de Europese première zal geven van het Concerto van de Ame rikaanse componist Quincy Porter. Het eerste van een reeks van zeven orgelconcerten in de Oude Kerk ter gelegenheid van het Bachjaar wordt gegeven op Vrijdagavond 21 April door Kurt W. Sem uit Bern. Zaterdag wordt in kunsthandel Martinet en Michels een expositie geopend van landschappen uit Zuid- Frankrijk door Fred Sieger. De schilder en zijn werk. in het Van Abbe-museum te Eindhoven sprak deze van een Haarlemse school die van Jac. van Looy, over Boot en Verwey naar enige jongeren wijst, die zich hebben weten vrij te houden van het vervlakkend internationalisme dat de tentoonstellingen over heel Europa zo sterk typeert. Gaarne begroeten wij Verwey als een der hoofd- figuren van deze school. Velen zullen zeker van de gelegenheid gebruik willen maken om de jubilaris op Donderdag 20 April om 6 uur te complimenteren in de sociëteit „Teisterbant" aan de Grote Markt te Haarlem. L. H. H. SCHUTTE Beethoven-cyclus der H.O.V. Publiek gaf voorkeur aan gevestigde reputaties De aangekondigde voorjaarscyclus van de H.O.V. waarvoor Toon Verhey een aantal belangwekkende programma's had opgesteld, die in hun geheel een verrijking van ons muziekbesef beloofden heeft dan uiteindelijk toch plaats moeten maken voor een traditionele Beethoven-cyclus, om dat deze de voorkeur geniet van het Pu bliek, „le souverain maitre de nos destinées" (de opperheer van onze lots bestemming), zoals de Franse auteur Jules Claretie zich eens filosofisch maar niet zonder bitterheid uitdrukte. De publieke belangstelling, hiér ter stede zo goed als ovei-al elders, gaat uit naar gevestigde re putaties: opera's van Verdi, passiemuziek van Bach, walsen van Strauss, sympho- nieën van Beethoven; daar kan men nooit aan bekocht zijn, dat is altijd goed! Na tuurlijk is het goed en een Beethoven- cyclus is bovenal een zekere belegging, ook in artistieke zin. Maar dat weten we nu allemaal wel; het element der verras sing speelt er voor de meesten geen rol meer in. Voelt men dan niets voor de sensatie der ontdekking van ongekende schoonheid, zowel in ouder als in nieuwer werk? Of is men benauwd voor het avon tuur met zijn onzekerheden? Dit is zeker: men luistert liefst naar hetgeen men reeds kent, bij voorkeu! naar een Beethoven- cyclus. Dat een reeks concerten, gewijd aan Mozart of een Haydn wel eens even belangwekkend zou kunnen zijn, is een punt dat niet in aanmerking komt, alleen reeds omdat, de traditie „Beethoven" niet weg te cijferen valt. Men concludere uit dit alles niet, dat ik in verering voor een grootmeester als Beethoven te kort zou schieten. Dat zou een absoluut verkeerde gevolgtrekking zijn. Maar ik heb het land aan tradities die stilstand betekenen. Muziek beluiste ren moet mijns inziens een actieve daad van meeleven en opsporen zijn; dat houdt de geest wakker en verruimt het besef van de macht der muzen op ons. En daar om: leve het avontuur! Doch ter zake. Dinsdagavond begon dus de Beethoven-cyclus onder Verhey's lei ding en het laat zich aanzien dat de con certreeks een groot succes zal worden. Als ten minste alle solisten van het gehalte zullen zijn als de Roemeense pianiste Clara Haskil, die op deze eerste avond optrad met het Concert no. 3, dan kan men op dit punt de verwachting hoog stellen. Clara Haskil, die op een belang wekkende carrière kan bogen, musiceert met een opmerkelijk natuurlijke onge dwongenheid. Haar interpx-eiatie is volko men evenwichtig, alles klinkt intensief doorleefd maar tevens kerngezond. Boven dien maakt zij zich één met het orkest. Aldus werd het een vertolking die zowel de directie van Verhey als het pianospel van Clara Hiskil sierde en in de eerste plaats Beethoven alle eer schonk. De Derde Leonore-ouverture had voor dien geklonken in een brillant tempo en met veel dramatische spanning. Ten slotte ging de Derde Symphonie, de Eroïca, in een opvatting die nu en dan nogal eens vreemd aandoet, doch die Verhey verant woord weet uit de tempo-aanduidingen van Beethoven zelf. Eigenlijk is deze op vatting een aanslag op gevestigde tradi ties. Wij kunnen het er in hoofdzaak mee eens zijn; alleen niet wanneer de dirigent in de beide fugato-delen van de Marcia- funebx-e het tempo nog gaat versnellen. Dat kan het fijne contrapuntische weefsel niet lijden. Het wreekte zich dan ook in de practijk. Maar wat een gezond effect bereikt Verhey met het Poco Andante in de finale, dat men steeds gewend was als een gevoelig Adagio te horen en hetwelk nu de stevigheid en de trots van de Eroïca-gedachte bewaart! Het hoorn-trio heeft in de symphonie werk gepresteerd dat een extra-compliment verdient. JOS DE KLERK Agenda voor Haarlem WOENSDAG 19 APRIL Stadsschouwburg: The Nottingham Play house Company „The Rivals", 8 uur. Frans Halsmuseum: Costuumshow Cruys Voor- bergh, 8 uur. Rembrandt: „Mr. Belvedere loopt college" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bittere rijst", 18 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: .jVIanon", 18 j.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Keizerwals". alle leeft., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. „Stan Laurell en Oliver Hardy", 10.30 uur. Spaarne: „Geheime dienst in donker Afrika", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Verloren jeugd". 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 20 APRIL Grote Kerk, Orgelconcert 2—3 uur. Frans Hals Museum: Haarlemse Kunst Gemeen schap. spreker Justus Meyer over „Shakespeare's Hamlet", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5