c Op vijf Mei gaat Beverwijk een openluchtspel van formaat zien VAN BRUGGEN, Twee jubilarissen bij „Kennemerland' hartelijk gehuldigd -Clowntje Rick Visserij- Heemskerk De dood van dr. Leidekker Dinsdag 18 April 1950 JEUGD EN BEVRIJDING „Jeugdraad" bereidt een viering op hoog niveau voor De Beverwjjkse Jeugdraad heeft het lofwaardig initiatief genomen, om op de komende bevrijdingsdag de bevolking iets meer aan te bieden dan hetgeen de traditie bij deze in wezen zo betekenisvolle herdenkingsdag lijkt te willen voorschrijven: een openluchtvoorstelling door de rijpere jeugd van een oorspronkelijk Nederlands stuk in het park „Scheijbeeck" zal de slotapotheose vormen van een dag, waarop deze jeugdraad al eerder zijn stempel heeft gedrukt. Er zal namelijk onder regie van de heer Jac. Davidson een poging worden gewaagd het in opdracht der Nederlandse Jeugdgemeenschap geschreven spel „Het woord is aan U", waarin de symboliek van het werk dat door de jeugd voor Nederlands toekomst moet worden verzet, duidelijk naar voren komt. Castricum Eerder op de dag, om zeven uur 's mor gens, is er dan al een Jeugdappèl bij het monument op „Westerhout" geweest bij wijze van dagopening, waar een uit de Beverwijkse jeugd voortgekomen bood schap voorgelezen wordt door een meisje of een jongen en de vlag gehezen zal wor den. In de middag, als vele bedrijven en open bare diensten hun poorten hebben gesloten, zullen een kleine duizend jongeren een ge meenschappelijke „oefening" houden, die zich eveneens groepeert om het monument. Het verhaal, dat aan deze als spel bedoelde gebeurtenis ten grondslag ligt, vertelt van een fictief gedenkteken in de vorm van een wapen, dat Beverwijk voor de oorlog al rijk was en dat in brokken ondergedoken is geweest, verspreid in Velsen-Noord en de gemeente zelf. De deelnemende kinde ren krijgen de opdracht, de stukken van het wapen bijeen te zoeken en ze weer naar Westerhout te brengen. Op een hoornsig naal volgt de opmars na een attractieve route van ongeveer 5 kilometer per groep. Een spel van Nederlanders 's Avonds wordt „Scheijbeeck" tenslotte het domein voor de ouderen: een tribune voor 750 personen op dezelfde plaats in het rosarium waar In 1948 „Midzomer- nachtsdroom" werd gegeven en een podium zullen daar verrijzen. De entree kon, dank zij de steun van het gemeentebestuur gehouden worden. Het spel, dat door Jaap Hoogstra, een der acteurs van hei Neder lands Volkstoneel werd geschreven, geeft in twee bedrijven de overrompeling van een onbekommerd maar vooral nonchalant volk weer en de bewustwording van dat zelfde volk als de banschroef van de be zetter steviger wordt aangedraaid. In een kleine stadsherberg zijn de, gasten ver enigd in een onbezorgd spel; een poppen kast brengt een pop op het toneel, die hei- waarschuwende geweten vertegenwoor digt en dan ook telkens in het gebeuren ingrijpt en aldus de personen leidt naar het einddoel: hun bevrijding. Voor het echter zover is is het verzet behandeld, gepersonifieerd in Jan Courage en Jan Kordaat. Tenslotte na een herdenking van de gevallenen, die als een der meest geslaagde scènes uit het stuk mag gel den wordt het parool: „Het woord is aan jullie" aan de jeugd gegeven zonder dat er echter een oplossing van de vele problemen der na-oorlogse wereld wordt gesuggereerd. Veertig medewerkers uit alle jeugdorga nisaties en een kern van oudere acteurs vormen de „cast" van dit drama, dat „moe- Prijsuitreiking Biljarttournooi In café „Scheywijck" heeft de biljart vereniging van dezelfde naam de prijzen uitgereikt van het door haar georgani seerde nederlaag tournooi. De voorzitter de heer C. Duin, wees er op, dat van de twaalf verenigingen er drie Scheywijck een nederlaag hebben toege bracht. twee speelden gelijk en de orga niserende vereniging wist er zeven te win nen. De vereniging OVS uit Haarlem ontving de wisselbeker daar deze vereniging acht partijen had gewonnen en vier verloren. De heer J. Hasselmeyer van Insulinde ontving de eerste prijs voor het beste per soonlijke resultaat. t der Hendrika" als spil heeft, het symbool van de Nederlandse moeder. De medewerking van diverse grote be drijven, particulieren en niet te vergeten de Beverwijkse Harmoniekapel die in de pauze „verbindende" muziek ten gehore zal brengen, is dermate groot, dat het be stuur van de jeugdraad vol vertrouwen de bevrijdingsdag tegemoet ziet mits Plu- vius de avond althans op rèces gaat. Feestavond Supportersvereniging „Blauw Zwart" Dat de supporters van de R.K.S.V. Vitesse ook nog wat anders kunnen dan hun favorieten aanmoedigen of afbreken, bewezen zij gisteravond toen het bestuur van „Blauw-Zwart" de jaarlijkse feest avond in de zaal van W. Borst organi seerde. Dat de zaal tot de nok gevuld was met supporters, was niet te verwonderen, want deze feestavond behoort jaar op jaar tot de drukstbezochte gebeurtenissen van het seizoen. Het slagen is echter goeddeels te danken geweest aan het bijzonder goede werk van het Nederlandse cabaretgezel schap onder leiding van André Corel en de K.J.B.-band de Tshiounezc-n, die de muzikale omlijsting verzorgden. Muzieksucces Het D. I. U.-kwartet, bestaande uit de heren W. Jacobs, K. Ie Noble, J. v. d. Wolf en C. Stolk behaalde op het solisten concours dat georganiseerd werd door de Uitgeestse harmonievereniging „Onder linge Oefening" ter gelegenheid van haar 65-jarig bestaan met 52 punten een eerste prijs. Deze prestatie is des te mooier, daar slechts aan 4 van de 22 deelnemers een eerste prijs kon worden toegekend. ADVERTENTIE C.H. Sociaal! Doortastend: Vooruitstrevend! Protestanten, wij reke nen op U. 26 April a.s.: Dinsdagavond ïs het voltallig be stuur en het personeel der veiling „Kennemerland" in café „de Groenten- beurs" bijeen geweest om twee der hunnen te huldigen ter gelegenheid van een zilveren jubileum. De heer P. Klaassen was 25 jaar be- stuux'slid der veiling en de heer J. van Coezand is 25 jaar als lid van het personeel aan de veiling verbonden geweest. De voorzitter der veiling de heer Jac. P. Nijssen wees er op dat het bij „Kenne merland" een goede gewoonte is om bij dergelijke jubilea even stil te staan; dit kenmerkt dan ook min of meer de goede geest die er bij personeel en bestuur heerst. Zich wendend tot de heer Klaassen bracht de heer Nijssen naar voren dat de jubilaris een der pioniers is van het organisatie wezen in Kennemerland. Namens de vereniging bood hij hem een practisch cadeau aan en wel een vloer kleed. Mevrouw Klaassen kreeg een bloe menmand. De heer Coezand, aldus de heer Nijssen, is bij het veilingwezen gekomen als jong ste bediende en is met de fusie tussen de Vrije Veiling" .en „Kennemerland" aan gesteld tot boekhouder. Door zijn grote werklust en plichtsbetrachting is hij thans gepromoveerd tot hoofdboekhouder. Een nieuwe fiets vormde het blijvende aanden ken aan deze dag en mevrouw Coezand ontving een bloemenhulde. Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 19 APRIL Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Hötel „Au grand balcon". Luxor Theater, 7 en 9.15 u.: Song of India. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Jungle Jim, DONDERDAG 30 APRIL Kennemer Theater, 8 uur: Feestavond Kennemer Pluimveevereniging. Luxor Theater, 8 uur: Bonte Cabaret show-avond. Raadhuis, Beverwijk, 10 uur: Spreekuur Wethouder van Sociale Zaken. „De lietsje sjonger" De Beverwijkse Friese vereniging „Us Memmetael" heeft Dinsdagavond in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" de laatste uitvoering van dit winterseizoen voor het voetlicht gebracht. Ditmaal was de keus gevallen op het blijspel „De Lietsje sjonger" van J. Bus. Het stuk werd door de leden opgevoerd en de talrijke aanwe zigen hebben zich danig geamuseerd. Een liedjeszanger Rein, die uitstekend door de heer J. Mous vertolkt werd, is vroeger verliefd geweest op Minke en komt na jaren (beroemd) naar het „heitelan" terug. Om niet op te vallen repatrieert hij als eenvoudige liedjeszanger, maar tot zijn spijt merkt hij dat Minke getrouwd is met Geart Dijkstra, zijn broer, een hout- en steenhandelaar. Deze handelaar dreigt failliet te gaan, doch Rein springt in stilte bij. Na veel verwikkelingen komt de be roemde chansonnier bij een nieuwe harts- vriendin in veilige haven en alle partijen zijn tevreden. Het geheel werd uitstekend opgevoerd, vooral de dienstbode Wytske kreeg van mejuffrouw L. Kamstra een gave vertol king. De regisseur de heer A. Doeve mag met dit slotstuk tevreden zijn. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter de heer F. de Vries, die de aanwezigen mededeelde dat op de Friese dag, welke Tweede Pinksterdag op Wa tervliet wordt gehouden, het Friese caba retgezelschap „De buren uit het straatje" medewerking zal verlenen. Vele Friese verenigingen hebben reeds belangstelling getoond. De heer Meugen sprak als oud voorzitter van de Vrije Veiling. Namens het personeel werd het woord gevoerd door de heer H. Hergaarden die de heer Coezand een clubfauteuil aanbood. De directeur de heer Jac. de Weijer wees er op dat van Coezand een man is van weinig woorden maar van vele daden. Als aandenken overhandigde hij hem een boek werk. Namens de Land- en Tuinbouwbank sprak de heer R. de Ruiter, die zijn woor den vergezeld liet gaan van een kistje sigaren. Na dit officiële gedeelte, waarbij de ju bilarissen dankten voor de huldebetuigin gen, bleef men nog geruime tijd op gezel lige wijze bijeen. MARKTBERICHTEN 18 April 1950 Besommingen IJM 73 Hoop 10.900; IJM 183 Viking Bank 15.200. Prijzen Heilbot 2,10; tarbot I 1,70; gr. tong 2,30; gr.m. tong 2,30; kl.m. tong 2,20; kl. tong I 1,981,84; kl. tong II 1,161,09, per kg. Kl. schol I 31; kl. schol II 14—13,50; schar 1311,50; bot 16; makreel 108; v. haring 1910,50; gr. schelvis 3326.50; gr.m. schel vis 34; kl.m. schelvis 40,50; kl. schelvis I 4039; kl. schelvis II 3114.50; wijting 2814; gr. gul 40; m. gul 31—30; kl. gul 23; kl. koolvis 21,50; kl. kool vis wit 30; poon 18,50, per 50 kg. Kabeljauw 12069; gr. leng 53; gr. koolvis 4233; gr. koolvis wit 65, per 125 kg. I 1 l Voor de kinderen 32. Nu die tvjee schipbreukelingetjes op di geweken. Wel dobberden ze nog rond zonder i ze konden hier niet zo licht afvallen als van toch heus. dat we steeds dichter bij de wal kon „We zijn in dat ogenblik al veel dichterbij gec Ze hadden gelijk; na een poosje waren ze al c Maar toen ze bijna tegen de kant warenbleek en weer dreef, zonder dicht genoeg bij te kom wat", vond Rick uit, „op die manier komen wt aan de boomtakken, waar we onderdoor driji twee, drieDaar gaat-ie!" En daar hingen 1 ng ;.v. lan :en, aar ïst— ni- net en, aar 'an els ?de el- de d. in de ïr- lar ste lar en •d ie d. BS m ls ik r- ie i- L- !n k n 0; I ir g L- I g i; n is Damclub „St. Thomas" De uitslagen van de onderlinge compe titie van „St. Thomas" zijn deze week: le afdeling: G. Sprenkeling-C. v. d. Hïmst 0-2. 2e afdeling: C. Reijnders-J. Kabel 1-1, P. Castricum-B. Louman 2-0, J. Ype- laan-H. Poel 0-2, P. v. d. Iiimst-P. Cas tricum 2-0. Oook in de tweede afdeling is than: de kampioen bekend. Met 35 punten uit 21 partijen prijkt C. Reynders bovenaan. Joh. van Velzen heeft 33 punten en één partij meer gespeeld. Deze laatste speler, die uitgespeeld is, kan nog door P. v. d. Himst met 31 punten uit 21 partijen in gehaald worden. Velsen-Noord Operette Rose-Marie Het gemengd koor D.Z.T.V. geeft deze week onder auspiciën der personeelsver eniging Hoogoven-Staten enkele opvoerin gen van „Rose-Marie", de Amerikaanse operette van Friml. In het K.S.A.-gebouw zag ik gisteravond de première, die voor alle medewerkenden en in het bijzonder voor dirigent Leo Pie- lage, een groot succes was. Zonder twijfel was dit het gevolg van een uiterst nauw keurige en gedetailleerde voorbereiding, in het bijzonder wat het muzikale gedeelte betreft. De koren waren goed verzorgd en een erepalm gaat naar het dubbelmannenkwar- tet der Canadese M.P, De solisten hadden spoedig de zaal voor zich gewonnen: waren allen leden van het koor en ver richtten hun werk alleszins verdienstelijk. Er was een ietwat nerveuze, maar goed zingende Rose-Marie en een Jimmy, voor treffelijk zuiver en spontaan van geluid. Spel en zang vallen bij een operette-op voering dikwijls uiteen. Men zingt ge woonlijk beter dan men speelt. Dit kan van de vertolker der sei-geants- rol niet gezegd worden: hij voldeed in beide. Een uitblinkster onder de dames leden was Wanda, de Indiaanse, d'ie qua spel een zeer goed figuur sloeg. Als gast had men de bekende Haarlemse revue-komiek Hans Klaassen geëngageerd, die in de rol van Herman de Geweldige een kolfje naar zijn hand vond. Klaassen heeft al jaren lang bij de operette meegewerkt en om zijn capriolen heeft men ook nu weer braaf kunnen lachen. Zoals gewoon lijk was ook deze komiekeling gechargeerd, maar in een operette neemt men dat wel. Gré Bolhoven verzorgde met een spe ciale balletgroep de dansen; het ging nog stijfjes, maar dat zijn van die première koortsen. Een ingespeeld orkest (met prima hout blazers) zorgde voor een sluitende opvoe ring, waar één ding aan ontbrak: een pro gramma! A. J. VAN DER WEIJDEN Bejaarde arbeider brak een arm Tijdens werkzaamheden aan de steiger van de Hoogovens-binnenhaven schoot Dinsdagmorgen bij het plaatsen van be- schoeiingspalen een dommekracht uit. Hierdoor liep een bejaarde arbeider uit IJmuiden-Oost, werkzaam bij de firma Jongsma een gebroken rechteronderarm op. Per ziekenauto werd de man naar het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk ver voerd, vanwaar hij na verbonden te zijn, naar zijn woning kon gaan. Radio-revue voor „Watervliet" De Buurtvereniging „Watervliet" zal Zaterdag 6 Mei het winterseizoen beslui ten door haar leden in het Kennemer Theater te Beverwijk een revue-avond aan te bieden. Medewerking verleent het radio-revue- gezelschap van Bob Nelson. Toneeluitvoering van „Wijkeroog" Voor de leden van de buurtvereniging „Wijkeroog" zal Zaterdag 29 April in het Kennemer Theater te Beverwijk door de toneelclub een uitvoering worden gegeven. Gebracht wordt het toneelspel in drie bedrijven van A. v. d. Lugt „Boeng Toni" onder regie van de heer G. Smit. 0 de plank zaten, was het grootste gevaar er iets aan de richting te kunnen doen, maar jan die smalle klompbodem. „Nou geloof ik komen", zei Rick. „Jazeker", gaf Bunkie toe. gedreven! De wind, blaast ons die kant op!" al op enkele meters van de oever gekomen, leek het, dat de plank dan telkens weer heen komen.Dat was 'n tegenvaller. „Weet je 1 we er nooit.we moeten ons vastgrijpen drijven, en erin klimmen! Vooruit.Een, \en ze in de takken Jaarfeest van „Zwaard en Schild" Het jaarfeest van de Gereformeerde Mannenvereniging „Zwaard en Schild", Maandagavond in één der lokalen van het kerkgebouw gehouden, mocht zich in een zeer grote belangstelling verbeugen. Na de gebruikelijke opening door ds. A. C. van Nood, voorzitter, die liet zingen Psalm 146 1, kwam het jaarverslag van de heer A. v. d. Horst, secretaris aan de orde, dat een toeneming van het ledental tot 63 vermeldde. Van het bestuur be dankte de heer M. Heinen als penning meester. De heer P. J. Wories volgde hem op en de heer W. van Doorn zag zich als tweede voorzitter herkozen. Vastgesteld werd om op 14 Juni met de leden een zomeruitstapje te maken naar de havens van Rotterdam. Het financiële verslag gaf een batig saldo aan. Vervolgens verzocht de heer V*. v. Doorn ds. Van Nood om met het oog op het op hem uitgebrachte beroep naar elders de voorkeur aan Vel- sen te blijven geven. De heer A. Kok hield een referaat over het kerkelijke leven op Borneo (Balikpa- pan), waar hij gedurende drie jaar als ziekenverpleger is geweest. In een realis tisch overzicht gaf de heer Kok een beeld van zijn belevenissen. De huizennood is ook daar groot en de huizen, welke daar door de T. N. I. werden gebruikt zagen er verre van fraai uit. Er was weinig kerke lijk leven, maar op Pasen 1947 kon op ini tiatief van de inleider toch een wijdings- dienst worden belegd met medewerking van twee veldpredikers. Balikpapan heeft bijzonder veel van de oorlog te lijden gehad, wat reeds in 1942 begon met de bezetting door de Japanners. De bevolking van deze plaats, aldus ver telde spreker, is zeer cosmopolitisch. Toen de K.N.I.L. naar Balikpapan kwam kon een kerk worden gesticht met de hulp van Amerikanen en Australiërs. Hier werd 's morgens eerst een R.K. dienst gehouden en daarna een protestantse. Ds. Van Nood was de tolk van alle aanwezigen in zijn dankwoord aan de heer Kok. Een hersengymnastiekwedstrijd met „bijbelse" vragen hield daarna de aan dacht gevangen, waarbij de prijzep wer den behaald door de heren A. v. d. Horst. C. Baks, P. Verhoog, mevr. Blokzijl-Pel, de heer L. D. den Duik en mevrouw Van Dijk-v. Ginhoven. Het jaarfeest, dat tot ver na midder nacht duurde, werd besloten met een ge zellig samenzijn, geleid door de heren P. C. Tolk* P. IJzerman en C. v. Dijk. Toneel en een uitstapje voor Piaatwellers De personeelsvereniging „De Plaatwel- lerij" zal tot besluit van het seizoen Vrij dag met medewerking van de eigen toneel club nog een zaaluitvoering geven in ge bouw „Concordia". De toneelclub zal opvoeren „Haar laat ste wil", blijspel in drie bedrijven door J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker. De regie heeft de heer J. Baar. Er zal met muziek van The Musical Players bal na zijn. Een week later staat de leden van „De Plaatwellerij" een uitstapje te wachten. Zaterdag 29 April wordt een autobustocht georganiseerd door de bollenstreek met een bezoek aan de bloemententoonstelling „Keukenhof". Wijk aan Zeeër reddingsbrigade jubileerde l l Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade werd in hótel „de Tuinberg" door het bestuur van de jubilerende brigade een receptie ge houden tijdens welke velen hun sympathie kwamen betuigen met het doel en werken van de brigade, hetzij door het sturen van bloemen of door het bestuur persoonlijk te komen feliciteren. Verschillende afgevaar digden voerden het woord. Burgemeester Scholten sprak namens het gemeentebestuur de jubilaresse toe: de heer J. P. Weyburg en A. G J. v. d. Berg, respectievelijk voor zitter en penningmeester van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen ver tegenwoordigden deze bond en verzochten het brigadebestuur in het komende zomer seizoen de organisatie van de jaarlijkse bondsstranddag op zich te willen nemen. Zij lieten hun gelukwensen vergezeld gaan van de zilveren bondsmedaille. De heer G. J. Timmermans getuigde van de goede samen werking die er bestaat tussen de IJmuider- en de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade. De heer P. v. d. Mije memoreerde de goede vriendschap die er altijd heeft bestaan tus sen de Zandvoortse en jubilerende brigade en richtte zich ook persoonlijk tot de heer Joh. Gertenbach, een van de oprichters der brigade en thans nog secretaris. De heer J. W: van Gemen, ere-voorzitter van de N.B.R.D. en voorzitter van de tech nische commissie bracht onder meer de proefneming met de Philipslampen in her innering waardoor het mogelijk is geworden dat ook door de Wijk aan Zeeër brigade bij duisternis hulp aan drenkelingen kan wor den verleend. De heer J. L. Kattestaart ver tolkte de gevoelens van het bestuur district Noordholland van de N.B.R.D. Door het be stuur van de plaatselijke muziekvereniging werd met een hartelijke toespraak een prach tig bloemstuk aangeboden. Tussen* deze toespraken door werd door de jubileum commissie namens de leden aan het bestuur een prachtige vlag aangeboden. De voorzit ter dankte al de sprekers en releveerde voorts de afgelopen 25 jaar, memoreerde dat twee jaar daarvoor al door de heer Gerten bach pogingen in het werk gesteld waren om de brigade op te richten doch dat men eerst in 1925 dank zij diens doorzettingsver mogen daarin slaagde. Voorts gaf hij het bestuur van de N.B.R.D. de toezegging dat de bondsstranddag goed zou worden ge organiseerd. Aanvoer en prijzen. De Dit werd beheerst door de ror trawlers. De prijzen lagen niveau als Maandag maar het Va - - dat de vis van „de Hoop" n,,B )a^ slandigheden niet beter aangev? worden, waardoor grote partijen »!,anCTr<rii'7on van Ac V.J. n VOflr gjngen, vangprijzen van de hand ter verwerking in het zout aanvoer van loggers of kotters - Hopeloos. Met het oog 0n HP teit boekte „de Hoop" geen mmg na zijn 23 daagse reis. Buiten gehouden vis werd 10.000 gerns Vikingbank noteerde voor 12 5?» 15.000 (van de Noordzee). g6n Voor vandaag hebben zich dS !Z°ïï,e <V,r "IJsland> 2«00ï« en de Allan W ater van de Noord? ruim 800 kisten waarvan 65 schol66 braat, 50 gul, 20 heilbot, 320 trntÜt111 poon, 100 wijting, 15 wolf, 100 kool 13 40 haring. Verder werden behalve di t61 ters een aantal overweekse t! verwacht die de Zondag zijn bleven wegens het late vertrek na Weer naar zee. De volgende trai£ l gingen Dinsdag weer naar zee. Bwf daal, Shamrock en Vios I. Per vliegtuig naar Polen, Entav, landse opvarenden der Poolse w"'* vloot vertrokken Dinsdag per vliwU naar Polen, tegelijk met een aantal 2 hier verblijfhoudende Polen. Dunnetjes. De vangsten der Noch schepen blijven gering. Van de kust^I pen vingen de loggers iets beter tor> die in doorsnede ook iets grover Grote schol blijft echter zowel fn de als aan de kust een vis, die maar J het net wil komen. Coöperatieve Land- en Tuinbouw, bank Heemskerk „boerde goed"' Dinsdagavond hield de Coöperatie-» Land- en Tuinbouwbank, afdeling Hee®. kerk in de zaal van de gebr. Dam ha» drukbezochte jaarvergadering. Nadat ie voorzitter, de heer C. van Duivenvoorde, de bijeenkomst had geopend, gaf de secre. taris, de heer R. Beentjes, een verslag org s het jaar 1949, waarbij kon worden gei£ dat de afdeling thans 353 leden telt. Wat de wateronttrekking aan de duina aangaat werd de hoop op een voorta tegengaan van de verdroging der voorj hoger gelegen tuingronden uitgesproken. De financiering van de particuliere woningbouw is een ander sociaal punt dat een lichaam als de Land- en Tuinbouw, bank direct raakt. De credietbehoeite wordt er voortdurend door aangewakkerd en voor een gezonde toestand van het be- drijfsleven en de kleine middenstand, welke laatste zo nauw met de boerenstal betrokken is in Heemskerk, is dit scci crediet een der voorwaarden. Uit het financieel verslag bleek dat h rekening-courant van inkomsten en ui gaven sloot met een bedrag ra 2.770.390.63, waarnaast de balans slw met 1.000.755,70. Spaarzaam Heemskerk Aan spaargelden was ingelegd 438 OW,, en uitgegeven een bedrag van 384.000,-. zodat in 1949 ƒ54.000,meer is ingelegd dan in 1948. De winst over 1949 bedroeg 2,28$, welke winst naar de reserve zal worden overgeboekt die thans reeds over een be drag van 26.329,56 beschikt. Het voorstel tot wijziging der statutenen het huishoudelijk reglement werd aange nomen, waarna de aftredende heren P. Limmen van de Raad van Toezicht en J. Baltus als bestuurslid werden herkozen. Mid-Kennemerland- schaakkring opgericht Kampioenswedstrijden worden voorbereid Onlangs is opgericht de Mid-Kennemer- land Schaakkring. Deelnemende vereni gingen zijn: „De Diagonaal", „Kijk Ui? en Santpoort", alle te Santpoort, H.O.S.C. ?n „Weenink" te Beverwijk. Met de S.C, .,De Pion" te Castricum zijn nog bespre kingen omtrent toetreding gaande. Hei doel van de kring is het schaakleven in Midden-Kennemerland te stimuleren en het onderling contact tussen de verenigin gen te verstevigen. Om dit doel le bereiken zijn voor de zomer 1950 een clubkampioen schap en een persoonlijk kampioenschap uitgestippeld. Aan de clubwedstrijden nemen de duw met zoveel mogelijk leden deel; het mini mum is op 15 borden gesteld. Om het persoonlijk kampioenschap na- worden gespeeld in een Hoofdklasse en eerste, tweede en derde klasse. Het aan» deelnemers voor de Hoofdklasse is be paald op maximaal acht en in de overige klassen mag per club één lid aan de wed strijden om het kampioenschap deelnemen. Voorzitter is de heer J. C. Muyen, voor zitter van de S.C. „Weenink", en de pen ningmeester van de S.C. „Santpoort" de heer H. S. J. Elfferich, Hofdijklaan 22 Driehuis, treedt als secretaris-penning meester op. Het bestuur van de kring be staat uit één afgevaardigde van elke ver eniging. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 17 Op dat ogenblik zegent Zopanje zijn H.B.S.-tijd in Doorne. Hij was vijf jaar lang mijn directeur, vertelt hij kalm, ik heb zelfs enige jaren les van hem gehad. Juffrouw Klaasje Bellen knikt. Ja, dan begrijp ik dat u schrikt. De dood van mensen die je zo goed gekend hebt, grijpt je altijd aan. Of je wilt of niet. Ze pakt het servet en veegt bedachtzaam een etensrest van haar lippen. Inspecteur Zopanje zwijgt. Weer een complicatie denkt hij. De moeilijkheden stapelen zich hoe langer hoe meer op. Daar is hij, na tuurlijk toevallig, in het huis van Leidek kers zuster terechtgekomen! Is dat een bloot toeval? Of heeft dit in de legkaart die hij moet samenstellen ook een kleine rol te vervullen. Inspecteur Zopanje weet het niet. Hij heeft alleen het vermoeden, dat hij nog niet eens alle stukjes van de legkaart in handen heeft. En tot zolang is het zoeken naar de oplossing onbegonnen werk. HOOFDSTUK VI. 't Is kwart voor tien. Over vijf minuten zal Wijmans in Doorne arriveren. Na een kwartier kan hij weer thuis zijn. Wat zal hem daar wachten? Wijmans is opgestaan en naar het balcon van de trein gelopen. Daar staat hij nu voor het raampje, het warme voorhoofd tegen de ruit. Het mot regent. Dat is binnen in de trein nauwelijks te merken. De verlichting is aan, het schijn sel van de lampjes geeft de bijna lege coupé iets van grote verlatenheid en troos teloosheid. Behalve Wijmans zaten er slechts twee passegiers in het comparti ment; ze waren echter in het zwart gekleed en lazen. Wat trekt de mensen toch aan de wegen in zwarte kleren te versombe ren als ze niet rouwen voor een dode? Het maakt Wijmans huiverig en herinnert hem al te zeer aan het telegram met de woor den: Leidekker overleden, kom dadelijk terug. Hij is teruggekomen; nog vijf minu ten, dan zal de trein in Doox-ne aankomen. De man, die alleen in de coupé was ach tergebleven, komt nu ook op het balcon. De heren in het zwart zijn in Statendrecht reeds uitgestapt. Gelukkig! 't Is warm binnen, zegt de heer. Erg warm, beaamt Wijmans. Hij kijkt naar buiten en ziet de eerste huizen van de stad reeds. De lampjes in de coupé beginnen flauwer te branden. De onbekende heer vraagt naar een goed hótel in Doorne, Hij is onbekend in de stad. Wijmans legt hem uit waar het beste hotel in de stad gelegen is en wacht dan zwij gend tot de trein stil staat. De eerste die Wijmans op het perron van Doorne's station ziet staan, is zijn vrouw. Het is een eenzame gestalte op het verlaten gedeelte van het perron. Als hij vlug uitgestapt is, drukt hij haar de hand en kust haar voorzichtig. Liza. Leo. Ze kijkt hem ondex-zoekend aan. Goede reis gehad? Dat wel. Maar 't is stil op dit uur en ik had geen lectuur gekocht, zodat ik me danig verveeld heb. De beambte groet hen beleefd, als ze door de controle gaan. Hij kent de onder directeur wel. Zijn zoon gaat op de bur gerschool en heeft les van hem. Langs de singel is 't stil. Nu het zonnige herfstweer voor motregen heeft plaats moeten maken, de stage regenval, blijven de mensen bin nenshuis. Soms heeft men de overgox-dijnen nog niet dichtgedaan; en kan Wijmans, als hij zijn hoofd vergeet af te wendexx, een gezin om de tafel geschaard zien. Ergens anders speelt iemand piano, een selectie vrolijke muziek. Niet erg toepasselijk, denkt Wijmans, maar misschien wel heil zaam om wat melancholie te verdrijven. Wil ik je koffer dragen, Leo? Nee kixxd, laat maar. Als je zo'n tijd stilgezeten hebt, is 't goed weer wat li chaamsbeweging te hebben. 't Is zoals Wijmans gedacht heeft. Als ze thuis zijn, blijkt het, dat Elizabeth de kachel aangemaakt heeft. Ze zet verse thee en schenkt hem, als hij eenmaal voor de brandende haard gezeten is, een grote kop van het verkwikkende vocht in. Zijn de kinderen al naar bed? Nee. Peter werkt nog op zijn kamer. Hij zal zo dadelijk nog wel even beneden komen. Wijmans drinkt zijn thee. Elizabeth kijkt zwijgend toe. Ze zit in de leunstoel tegen over hem, de handen op de leuning, het hoofd kalm opgeheven. Ze zegt niets, ze wacht op een vraag. Als Wijmans zijn kop thee leeggedx-onken heeft, komt de vraag: Waarom stuurde je mij dat telegram? En zij begint te vertellen. Inspecteur Zopanje brengt de avond op zijn kamer door. Hij heeft zijn koffer ver der xoitgepakt en tracht nu de kamer door de schikking der meubelen zoveel mogelijk naar zijn zin te maken en er iets persoon lijks aan te geven. Als hij klaar is, doet hij de schemerlamp aan en leest de Doorn- se Koerier. Er staat een lang artikel in over de dood van dr. Leidekker. Met vreugde constateert Zopanje, dat men nog niets weet van de ware gang van zaken. Er staat in, dat de direaieur thuis door een hartverlamming getroffen is en spoedig overleed. Een hartverlamming! Inspecteur Zopanje trekt aan zijn pijp en lacht scham per. De klok op de schoorsteenmantel slaat tien uur. Zopanje zal nog een kwartiertje wachten, dan zal de onderdirecteur wel thuis zijn. Hij bladert zijn notities door. Het geeft hem geen gevoel van zekerheid. Het is een voorzichtig aftasten. Misschien dat Wijmans iets op te biech ten heeft Dan hoort hij iemand aan de deur van zijn kamer, 't Is mevrouw Van Hem. Vergeet u rxiet de knip op de deur te doen, als u thuiskomt, inspecteur? Ik ga naar bed, zegt ze: O, maar hier breken ze niet in hoor, stelt Zopanje haar gerust. Zeker omdat u hier woont. Nou, dat is voor mij een reden om ééns zo voox-zich- tig te zijn. U denkt er aan, hè? Ja, mevrouw, ik zal er voor zorgen. Goedennacht, inspecteur. Goedennacht, mevrouw. Hij hooxi haar verder lopen. Ze gaat niet de trap op, doch opent de deur aan het andere eind van de gang. Even hoc.. Zopanje de deur piepen. Dan is 't wee stil in huis. Mevrouw Van Hem heeft k kleine zijkamer aan de voorkant conclu deert Zopanje voor hij zich weer m c Doornse Koerier verdiept, dan zal Klaasje Bellen wel de grote kamer daar naast bewonen. Om tien over tien doet Zopanje de deur achter zich dicht. Hij heeft zijn cape i dichtgeknoopt, 't Is fris. De regen v koud op zijn gezicht en af en toe jn ztl hals. Zou het kouder gaan worden. Singel 33, dèt is het adres vanWjntt» Hij zal wel slaperig zijn na zo'n lange Vreemde tijd anders om bij iemand te komen. Maar het moet nu eenmaal- De oneven nummers zijn aan de o kant van de singel. Het huis kan niet weg zijn, peinst Zopanje, als hij tegen regelen van het verkeer in schuin o steekt. Hij wordt echter in zijn verwa. ting teleurgesteld, het huis ligt meer vijf minuten gaans van nummer 46 an is een rijzig herenhuis. Op het naamooroj staat Dr. L. J. Wij mans. Hier is 't. .;2 De bel is een ouderwetse trekoei, luid galmend overgaat, als Zopan]® gewild hax-d aan tx'ekt. In de huisk schrikt Wijmans er van op. (Wordt vetvolui)

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6