c In Slikkerveer lopen honderden scheepsmodellen „van stapel" Tulpen - rallye Slechts drie-en-zestig rijders kwamen met een schone lei in Noordwijk aan Winst voor de V.V.D., verlies voor de C.P.N. IJmuiden Beverwijk Triest, een onoplosbaar probleem Kort en Bondig Doii.iCi zU April 1950 Industrie, die enig is in Nederland Van bijna alle schepen, die Nederlandse werven verlaten, wordt een klein model gemaakt. Dat geschiedt in Slikkerveer, een industrieplaatsje onder de rook van Rot terdam, in een voor ons land uniek be drijf. In een stille straat staat een gebouw, waarin machines zoemen en zagen sner pen. Het is gedeeltelijk ingericht als tim merfabriek, maar in een hoek van de werkplaats kan men een bejaarde timmer man gebogen zien over scheepsrompjes, welke men eerder in een speelgoedfabriek zou verwachten. Dit is de afdeling waar scheepsmodellen worden vervaardigd. De werkstukken uit deze fabriek zijn overal ter wereld te vinden. Honderden minia tuur-schepen dragen het naamplaatje van de fabrikant A. Dubbelman te Slikker veer. De modellen worden dikwijls geëx poseerd in vitrines van reisbureaux in de hoofdsteden van alle landen ter wereld of in de hallen van grote rederijen en scheep vaartkantoren. Evenzeer bevinden zich de scheepsmodellen echter aan boord van de originelen. Buitenlandse rederijen, die in Nederland opdrachten plaatsen, stellen ge woonlijk de eis, dat het schip geleverd zal worden met een model aan boord. Deze bestelling van miniatuur-schepen geven de Nederlandse scheepsbouwers dan door naar de fabrikant in Slikkerveer, die daar toe de beschikking krijgt over de originele tekeningen van het schip. De modellen worden veelal gebruikt als reclame-materiaal, maar ook uit historisch oogpunt zijn ze van groot belang. Als de schepen reeds lang zijn vergaan of ge sloopt, geven de miniaturen nog een ge trouw beeld van de ontwikkeling in de scheepvaart, ook omdat zij zuiver op schaal zijn vervaardigd. Toen tijdens het gouden regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina een tentoonstelling werd ge houden in het museum „Prins Hendrik" te Rotterdam, was het mogelijk de ontwik keling van een halve eeuw zeevaart te volgen aan de hand van scheepsmodellen. Uiterste nauwkeurigheid Het bouwen van scheepsmodellen kan nooit massawerk worden omdat de op drachten steeds van elkaar verschillen. In de afdeling houtbewerking worden de casco's en een gedeelte van de bovenbouw vervaardigd. De eigenlijke bouw begint daarna met het bewerken van lindenhout tot de romp van het model. Het geheel wordt" gemonteerd in een aparte werk plaats, de eigenlijke modelbouwerij. Het personeel draait zelf alle onderdelen. Haarfijne voorwerpen uit messing worden op speciale draaibanken gemaakt. Dit is een buitengewoon precies werkje, omdat alle onderdelen en ook alle voorwerpen nauwkeurig op schaal vervaardigd moeten worden. Men maakt er paaltjes voor de reling viermaal dunner dan een lucifer. Treedjes voor trappen, welke men nau welijks tussen vinger en duim kan hou- dèn worden hier vervaardigd, uitgezon derd de kettinkjes voor de ankers, die zo fijn zijn, dat de schakeltjes bijna niet on derscheiden kunnen worden. Deze worden geleverd door een fabriek in Voorschoten. Het aantal arbeidsuren voor de bouw van zulk een model loopt sterk uiteen. Voor het model van een vracht-passagiers schip van vier tot vijfduizend ton moet op 500 uren gerekend worden. De schaal waarop de schepen worden gebouwd, varieert van 1/50 tot 1/200. Onlangs kreeg het bedrijf te Slikkerveer een opdracht tot het bouwen van zes mo dellen van de „Nieuw Amsterdam", waar van reeds eerder een exemplaar werd af geleverd. Deze zes schepen zijn speciaal voor reclamedoeleinden bestemd. Honderden schepen liepen hier „van stapel." De vader van de huidige eigenaar maak te in 1912 het eerste scheepsmodel. Dit Remnaven voor fietsen worden thans in Nederland gemaakt Even buiten Brummen aan de rijks straatweg naar Zutphen staat een fabriek waar precisiewerktuigen worden vervaar digd, in de eerste plaats weeginstrumen ten, balansen met een nauwkeurigheid van een honderdduizendste tot een millioenste gram. Wat dat laatste betekent, kan men misschien beseffen, als men weet, dat met een dergelijke balans het grafietstreepje, dat een potlood op een stuk papier heeft gezet, gewogen kan worden. Zo nauwkeu rig zijn deze balansen en zo groot is de faam van deze fabriek, dat men haar pro ducten in de laboratoria over de gehele wereld kan vinden. Voor de oorlog werden in deze fabriek ook 40 m.m. luchtdoelgranaten gemaakt. Ze moesten vervaardigd worden in de be wogen dagen tussen 1938 en 1940. Na de capitulatie hadden de Duitsers een grote belangstelling voor de fabriek. De directie weigerde echter granaten te draaien voor de Duitsers. Daarom haalde de bezetter de fabriek volkomen leeg. Geen machine bleef er staan. Maar men was er in geslaagd door het wegnemen van vitale onderdelen en door het vermengen van amarilpoeder met de smeerolie, de machines onbruik baar te maken. In 1946 konden zij in Duits land achterhaald worden. Zij werden na zorgvuldige revisie weer In gebruik geno men. Maar granaten wilde men er niet meer mee vervaardigen. De directie kwam op het denkbeeld om rijwielremnaven, de grootste deviezen slokop van onze rijwiel industrie, te gaan maken. Men had machi nes en gespecialiseerde arbeiders. Aanvan kelijk wilde men Zweedse remnaven in licentie vervaardigen, maar de kosten wa ren zo hoog, dat men besloot zelf een rem- naaf te ontwerpen. Ruim twee-en-een-half jaar duurde het voorbereidend werk en thans bedraagt de productie 400 per dag, welke productie verhoogd zal worden tot 1000. De directie is zich terdege bewust geweest van de moeilijkheden, welke de afzet van dit product op de binnenlandse markt met zich mede zou brengen. Want het Nederlandse publiek is er niet gemak kelijk er van te overtuigen dat men in Nederland een remnaaf kan vervaardigen, die kan wedijveren met buitenlandse fa brikaten. En de fietsenmakers, die gewend zijn aan merken, welke zij jarenlang heb ben aanbevolen, gaan over het algemeen er niet gemakkelijk toe over, naven van een hun onbekende kwaliteit aan te schaf fen. Van deze tegenzin was de directie zich terdege bewust. Zij stelde zich echter voor ogen, dat industrialisatie inhoudt het ma ken van artikelen, waarnaar op de export markt of op de binnenlandse markten blij vend vraag naar zal zijn. En dat is met remnaven het geval. leidde tot het ontstaan van een nieuwe industrie. In de loop der jaren zijn hon derden schepen ..van stapel gelopen". De Rotterdamse Lloyd bestelde hele series. Onlangs werd van de ..Willem Ruys". het vlaggeschip van die rederij, een fraai mo del vervaardigd. Voor de Maatschappij Nederland maakte men de „Johan van Oidenbarnevelt", de „Marnix van St. Al- degonde" en de ..Oranje", en voor de Holland Amerika Lijn de „Nieuw Amster dam". Maar ook vrachtboten, sleepboten, tankers, lichtschepen, rivierschepen, kust vaarders, zeilschepen, baggermolens, bok ken, kranen en bijzondere vaartuigen, zo als de „Willem Barendsz" worden in Slik kerveer nagebouwd. Ook veel buitenlandse opdrachten worden ontvangen. Vóór de oorlog ondervond men veel concurrentie van Duitsland en Engeland, waar de mo delbouwers tegen veel lagere prijzen werk ten, maar ook minder solide werkstukken afleverden. Vroeger was er in Hengelo een modelbouwerij, maai- op het ogenblik is Dubbelmans bedrijf het enige van dien aard in ons land. Een volle portefeuille met orders wacht nog op uitvoering. Aanbesteding van nieuwe panden Vanmorgen is in „Kennemerhof" aanbe steed de bouw van acht winkelpanden met tien woonhuizen het eerste grote project dat door een groep IJmuidense winkeliers tezamen is aangepakt door de architect W. H. J. Hoosemans. De gedetailleerde resultaten waren: v. Gel dorp IJmuiden f215.900; v. Hcyst, Velsen- Noord f238.000; P. Zwart. IJmuiden f226.800; P. Meyer, Wijk aan Zee f 229.525; J. G. Mooy, Krommenie f 204.936; Holleman, Sant poort f 228.875; Koopen, Hellendoorn f226.000; Buren. Haarlem f214.500: Witte brood. Purmcrend f233.000; Henneman, Be verwijk f 223.000: Winnubst. Driehuis f 231.000; Heidoorn. Beverwijk f233.020 Die pen. Santpoort f 197.300; Slikker. Heemstede f 202.980; Koning. Santpoort i 229.800; De Boer, IJmuiden f 220.34*8; Putten, Haarlem f218.990; v. Heyst, Driehuis f238.000; Cotse- lens, Santpoort f202.000; Groot, IJmuiden f223.350; Schram, Beverwijk 1231.270; De Bruin, IJmuiden f 235.420; Nelis. Krommenie f 223.212; Bulters, Heemstede f 197.000. Zenuwen speelden vele deelnemérs - zelfs Ian Appleyard - parten De raming f 220.000. van de architect bedroeg AANRIJDING Op de Wüstelaan reed een 8-jarige jongen bij de Olga von GÖtschlaan tegen een passerende personenauto. Tot nu toe is de jongen onbekend gebleven. Een nader onderzoek wordt ingesteld. VERKIEZINGSPROGNOSE Op 26 April gaat Nederland weer ter stembus voor de verkiezing van de Pro vinciale Staten. De laatste verkiezing voor de Provinciale Staten is eind Mei 1946 ge houden. Sinds die tijd is er wel wat in Nederland veranderd. De Communisten hebben veel van hun aanhang verloren; de V.V.D. is sterker geworden, doch veel is ook hetzelfde gebleven. De K.V.P. en de P.v.d.A. zijn partijen met vrij stabiele aanhang gebleken. „Hoe zal Nederland op 26 April stem men?" heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie aan vele mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevol king gevraagd. De antwoorden op deze vragen zijn met grote zorg verwerkt. Zij leveren op het ogenblik het volgende beeld op: Februari Statenverk. K.V.P P.v.d.A. A. R C. H V.V.D C.P.N St. Geref Andere Nu 31 26 13 10 9 7 2 2% 1950 1946 32 31,4 26 25,8 13 12,6 10 9,7 9 6,4 7 11,4 2 2.2 1 0,5 politieke voorkeur tussen de twee opeenvolgende peilingen vindt het Nederlands Instituut voor Pu blieke Opinie niet. De andere partijen zo als de Nationale Katholieke Partij, de Middenstandspartij, de Revolutionnair Communistische Partij e.d., trekken meer belangstelling. Groter zijn de verschillen tussen de pei lingen van 'het NIPO van nu en de uitslag van de verkiezingen in 1946. Vooral de C.P.N. is sterk achteruit gegaan van 11,4 in 1946 op 7 nu. De V.V.D. daar entegen is gestegen van 6,4 in 1946 op 9 nu. Bij de Tweede Kamer-verkiezin gen in 1948 was de C.P.N. reeds aanzien lijk teruggelopen en de V.V.D. gestegen. Enschedé gaat het rioolwater zuiveren Grootste installatie van Nederland Ruim tien jaar geleden begon men te Enschede met de bouw van een grote in stallatie voor rioolwaterzuivering, welke er toe zou bijdragen dat aan de vervuiling van de beken in Twente een einde kwam. Deze vervuiling werd veroorzaakt door het afvalwater van de textielindustrie. Sedert het begin van deze eeuw hebben vele land eigenaren de gemeente een proces aange daan om een vergoeding te krijgen voor de schade, die aan hun bezittingen werd toe gebracht. Bekend is vooral het proces, dat de toenmalige eigenaar van het landgoed Twickel de gemeente Enschede heeft aan gedaan. Het proces werd door de land eigenaar gewonnen en Enschede heeft enkele tientallen jaren lang elke dag vijftig gulden boete moeten betalen als vergoe ding voor de aan het landgoed berokkende schade. In 1937 besloot de gemeenteraad van Enschede tot de bouw van een waterzuive ringsinstallatie. In de komende herfst hoopt men deze inrichting, die de grootste zal zijn van ons land, in gebruik te stellen. De oorlog heeft niet alleen ernstige ver traging teweeggebracht, hij is er ook de oorzaak van dat de kosten van dit project, die aanvankelijk anderhalf millioen gulden bedroegen, tot vijf millioen zijn gestegen. Het zes hectare omvattende complex is zo goed als gereed. De twaalf filters met een middellijn van 32 meter en twee slijk- gistingsinstallaties van 22 meter doorsnede, alsmede voorbezïnkïngsbassins zijn vol tooid. Bij het zuiveringsprocédé knappen bac- teriënkolonies voor een belangrijk deel het „vuile werk" op. Nadat het rioolwater ver schillende inrichtingen is gepasseerd, waar het zand en het bezinkbare vuil zijn ver wijderd, wordt het water over filters ge spoten, welke elk zijn gevuld met stenen en 2000 ton gebroken grint. Op deze steen laag vormen zich bacteriënkolonies, die het opgeloste en colloïdale vuil absorberen. Het water, dat de filters verlaat, is vrijwel schoon. Het wordt alleen nog verontreinigd door de afvalproducten van de bacteriën, zogenaamde humusvlokken, die in een ander bassin worden verwijderd. Het wa ter verlaat dan volkomen helder de inrich ting en stroomt via de Elsbeek naar Hen gelo en Midden-Twente. Bij het zuiveringsprocédé wordt per dag 5000 kubieke meter methaangas gevormd, dat naar de gasfabriek wordt geperst. Twee grote gasmotoren, die de pompen in wer king stellen, worden „gestookt" met het gas van de inrichting. In de slijkgistings- installaties twee bassins van twaalf meter hoogte, die luchtdicht kunnen wor den afgesloten wordt het opgevangen slijk verwarmd door het koelwater van de motoren, waardoor ziektekiemen gedood worden. Dit slijk is als meststof bruikbaar. Uit deze peilingen blijkt dat de C.P.N. op het ogenblik nog minder stemmen zou behalen dan in 1948. Toen verkreeg de C.P.N. bijna 8 van alle geldige stemmen. „De Plankeniers" Debuut van Het was een gelukkig debuut dat de pas opgerichte Oud-Katholieke toneelvereni ging „De Plankeniers" in het Patronaats gebouw maakte. Het gezelschap (ten dele gevormd uit leden van de in 1940 ter ziele gegane vereniging O.B.K.) bracht een goed verzorgde voorstelling van de klucht „Een dag dame" door Constant van Kerkhoven, onder regie van Cor van der Plas. „De Plankeniers" hebben binnenskamers hard gewerkt, ook aan de organisatie van hun vereniging, zodat er enige voorstellin gen gegeven moeten worden om alle dona teurs te kunnen ontvangen. Met als gevolg dat er ongetwijfeld door die herhalingen ook meer vaart in de voorstelling zal ko men, al hadden we wat het spel der eerste- plans-rollen betreft niet te klagen. Gedecideerd, beschaafd en vlot speelde P. A. Peek zijn rol van de voor een etmaal getrouwde vrijgezel, daarin charmant bij gestaan door mevrouw A. Wijkervan Pel als zijn tegenspeelster, die hem op pittige wijze partij gaf. Een goede derde was Cor van der Plas als butler William, die zijn gade voor één dag tegen wil en dank moest uitlenen. Zijn komisch spel, af en toe wat teveel gechargeerd, bleef over het alge meen aannemelijk en zijn regie verried dat hij dit werk meer gedaan had. Mejuffrouw A. Plug was een koddige piccolo en de heer J. Wijker een soms wat al te zeer gesticulerende notaris. De ande ren voelden zich nog wat onwennig in plankenland. „De Plankeniers" zullen ech ter deze schroom wel overwinnen. Luider en beter gearticuleerd spreken is een wens die velen met mij deze avond gekoesterd zullen hebben. Het toneel zag er smaakvol uit. Het goede samenspel der hoofdrollen houdt een be lofte voor de toekomst in: er is in ieder geval met ernst gestudeerd. A. J. VAN DER WEIJDEN. Dronkemansruzie in café Drie buitenlandse zeelieden die een wei nig te diep in het glaasje hadden gekeken, kregen Woensdagavond in een café te Be verwijk hooglopende ruzie, welke resul teerde in een gesmijt met glazen asbakken, tafels en stoelen. De Beverwijkse politie sloot de geweldenaren ter ontnuchtering op in het hoofdbureau. Enkele deelnemers aan de Tulpenrallye aan de finish hij ,.Huis ter Duin" te Noordwijk Een stralend Noordwijk heeft gistermid dag de rijders van de Tulpen-Rallye ver welkomd. De straten waren omzoomd door talloze mensen, die het niet moe werden iedere met bloemslingers versierde wagen toe te juichen en die plezante aankomst in het met vlaggen en bloem-mozaieken ver sierde dorp moet menige vermoeide rijde? een hart onder de riem hebben gestoken. De finish was op het voorplein van Huis ter Duin en ook daar waren vele belangstel lenden aanwezig om de rijders op wier ongeschoren gezichten de vermoeienissen van de drieduizend kilometer duidelijk te lezen waren binnen te zien stuiven. Dat het een zware rit is geweest, blijkt wel uit het feit dat van de tweehonderd-zeven-en- zeventig starters er slechts drie-en-zestig zonder strafpunten aankwamen. In totaal werden 188 équipes geklasseerd. De rest moest worden gedisqualificeerd wegens te laat binnenkomen bij controles of door helemaal niet verschijnen. Ook de organisatie vaai de RAC-West bij de binnenkomst in Noordwijk was weer perfect. Onmiddellijk na de finish werd het route-boekje afgestempeld en daarna reden de wagens naar het plein voor het Palace-hótel, waar de rijders hun bagage af konden geven, aleer zij zich naar de technische controle en het pare fermé be gaven. Op het plein stond een leger van padvindertjes gereed om de rijders behulp zaam te zijn en voorts was er een taxi dienst georganiseerd om de rijders weg te brengen. De gehele boulevard diende als pare fermé en het was 's avonds een in drukwekkend gezicht om daar die hon derden omkranste wagens te zien staan. Bij de allereersten die in Noordwijk bin nenkwamen bevond zich ook de sympa thieke Britse rijder Ian Appleyard die met zijn Jaguar X 120 één van de favorieten in deze rallye was. Hij stak na binnen komst gauw zijn benen onder een welvoor ziene ontbijttafel, maar vond toch nog tijd om ons te vertellen met hoeveel plezier hij Noordwijk is ter ere van de Tulpenrallye fraai versierd met vele bloemmozaïeken. Dit stuk werd door de Noordwijkse politie vervaardigd. Westelijke belofte aan Italië werpt wrange vruchten af (Van onze correspondent te Rome) De vrijstaat Triëst, die alleen op papier werd opgericht, doch nooit werkelijk tot stand kwam, blijkt een dier ongelukkige na-oorlogse scheppingen te zijn, die de kiem voor toekomstige conflicten in zich dragen. Men is het er over eens, dat deze diplomatieke misgeboorte niet levensvat baar is en allen willen de opheffing, maar niemand weet hoe. De Italianen eisen de hele vrijstaat voor zich op en vinden zich daarbij nog grootmoedig, daar zij eigenlijk geheel Istrië (de neo-fascisten ook Dalma- tië) als Italiaans gebied beschouwen. De Joegoslaven noemen de gehele vrijstaat en bovendien de stad Gorizia Slavische grond en berusten er slechts node in, dat in de zóne A Britten en Amerikanen, die het heft in handen hebben, er terdege rekening mee houden, dat het overgrote deel der bevol king Italiaans voelt en denkt. De drie Wes telijke grote mogendheden hebben beloofd, dat het gehele gebied van de vrijstaat weer onder Italiaans beheer zal komen en heb ben thans van die belofte spijt. Zij werd ge daan in een tijd, toen Tito nog dikke vrien den was met Stalin en had kennelijk ten doel de Italiaanse communisten aan de vooravond der verkiezingen de wind uit de zeilen te nemen. Het leek toen een belofte, die niets kostte. Rusland, de vierde onder tekenaar van het vredesverdrag met Italië, deed er niet aan mee en dus kon deze her ziening van het verdrag op de lange baan worden geschoven dige toestand ook zijn moge voor de bewo ners der betrokken gebieden. Maar de uit schrijving van geleide verkiezingen in zóne B en het aangekondigde en ijlings uitge stelde bezoek van de Amerikaanse ambas sadeur te Belgrado aan Rome, hebben dit geschil plotseling acuut gemaakt. Men zal goed doen te bedenken, dat indien de bur geroorlog in Joegoslavië door Michailovich was gewonnen in plaats van door Tito en wij dus een democratisch koninkrijk Joegoslavië zouden hebben gehad, Triëst en omgeving vrijwel zeker aan Joegoslavië zouden zijn gekomen. De vrijstaat is een compromis. De geallieerden wilden het ge bied niet aan Italië laten, vooral Rusland niet, maar zij gunden het Tito evenmin. Als zelfstandig staatje bleek Triëst onmiddel lijk niet levensvatbaar en de stad Triëst zal ook nooit de oude welvaart terugkrij gen, indien zij niet opnieuw de haven kan worden van een groot gebied, zoals eenmaal de monarchie der Habsburgers was. Voor Italië is het een uithoek, die niet op be hoorlijke wijze verbonden kan worden met de industriegebieden van de Povlakte, die trouwens over uitstekende havens beschik ken in Genua en Venetië. Voor Joegoslavië is het eveneens een uithoek; Fiume kan eventueel nog een belangrijke haven wor den voor dat land, Triest nooit. Economisch behoort Triëst tot het Ger maanse centrale Europa, maar volkenkun dig is het gebied Slavisch zowel als Ita liaans, terwijl de gevoelens en voorliefde van het grootste deel der bevolking naar Niemand kon voorzien, dat Tito's bewind Italië uitgaan. En derhalve blijft Triëst een in Joegoslavië weldra voor het Westen van even grote waarde zou zijn als de bestendi ging der democratie in Italië. Alle schuld wreekt zich echter en thans is de gedane belofte voor de heren van Washington, Londen en Parijs zeer pijnlijk, daar men er niet van af kan zonder Italië voor het zeer gevoelige hoofd te stoten, terwijl van na leving geen .sprake kan zijn. Het vraagstuk was op dit ogenblik niet actueel en het zou verstandig zijn geweest de gaak voorlopig te laten rusten, hoe onbevredigend de hui rede tot wrijving en wrok. Wie onzer zijn enige hoop gevestigd heeft op Europese samenwerking, kan het slechts betreuren dat zelfs Sforza zijn overtuiging (waaraan wij niet willen twijfelen) dat alleen een federatie van Europese staten met enigszins beknotte souvereiniteit ons werelddeel kan redden onder de druk der binnenlandse politieke toestanden in Italië moet verloo chenen en op prestigegronden thans de in lossing van de belofte der drie Westelijke grote mogendheden moet verlangen. deze lang niet kinderachtige rit had ge reden. Met onregelmatige tussenpozen kwa men daarna de andere rijders binnen en zij allen hadden vele verhalen te vertellen. Bij de Ford two-seater van Hans de Rijk, die in Frankrijk door een andere wagen was aangereden, deden de gedeukte achter kant van de wagen en de eveneens een tikje gedeukte neus van mevrouw De Rijk dat wel, maar er ging een hoeraatje op voor deze rijder, die zich nooit geslagen weet. Een veel sensationeler verhaal kwam nog van een andere deelneemster die op een traject in Frankrijk waar zij al haast geen tijd meer over had, op het toilet van een café werd ingesloten, omdat iemand per ongeluk een trap tegen de deur had gegeven. Na op luide wijze haar ontstem ming over deze situatie kenbaar te heb ben gemaakt, werd zij per slot van reke ning door twee politie-agenten en twee brandweermannen bevrijd. In de middag snorde de lichtblauwe Healey van Sijthof en de Bloemendaler Van der Stadt binnen. Zij waren nog strafpuntloos en hadden alle hoop op een verdienstelijke prestatie. Van de mensen die met een schone lei binnenkwamen verdienen wel ten eerste vermelding de twee Fiat 500's (Van der Lof en Loman) die als enige in de kleinste klasse strafpuntloos doorkwamen. Mrs. Cooke, die vorig jaar met Ken Wharton de eerste prijs won, bracht ook ditmaal haar Ford foutloos naar de finish en haar wagen en die van Ken Wharton kwamen met één seconde tussenruimte over de eindstreep. Zij hadden kennelijk de hele route met elkaar gereden om elkaar bij eventuele moeilijkheden een helpende hand te kun nen bieden. Het bleek wel, dat het voor de kleine klasse aanzienlijk zwaarder was geweest, want van de 63 schone leien kwamen er 43 uit de klasse boven de 1500 cc. Klassementsproef. Hedenmorgen togen de rijders naar het Zandvoortse circuit voor de klassements proef. De frisse wind deed de talloze vlag gen vrolijk in het zonnetje klapperen en onder de dikke duizend toeschouwers heerste een feestelijke zij het dan lichtelijk gespannen sfeer. Ook deze proef was ge heimgehouden en pas op het laatste mo ment kwamen de rijders te weten wat hen te wachten stond. De proef begon met een stuk rechtuit, dan kwam een scherpe lin kerbocht om een pilaartje, een bocht rechts om nog een pilaartje en vervolgens ging het de Hunzerug op. Tegen de helling op moest met de voorwielen over een lijn gestopt worden, daarna moest die wagen worden gekeerd, er kwam dan nog een stop „a cheval" over een andere lijn en tenslotte ging het via de pilaartjes weer naar de finish- en startlijn. Het was een proef, die evenals de Rallye zelf trouwens, aan de sportwagens prima kansen gaf. Er waren overigens kennelijk een heleboel zenuwachtige rijders en het begon al sen sationeel. De groene Healy Silver stone van Ainsworth passeerde een pilaartje aan de verkeerde kant en gooide het andere om. De Jowett van Robinson bleef ook aan de verkeerde kant van de paal en de grootste schrik kwam toen Ian Appleyard van wie zeker een snelle tijd werd verwacht, zijn wagen niet met de voorwielen over de streep bracht en daardoor twintig secon den straf moest incasseren. De tijden lagen over het algemeen achter in de veertig seconden en dat was sneller dan verwacht werd. Ook de mensen met) strafpunten deden aan de proef mee, al hadden zij geen kans op de eerste prijs. Er zijn echter extra- prijzen voor de beste prestaties in deze proef. Bezwaren van het N.V.V. tegen het ontwerp-Huurwet Naar het Nederlands Verbond van Vak verenigingen mededeelt heeft het zich tot de Ministerraad gewend met een adres over het aanhangige ontwerp Huurwet. Het N.V.V. wijst daarin op de gevolgen, die deze wet op het gebied der loon- en prijspolitiek zou hebben. Afgezien van de loonpolitieke zijde van het ontwerp maakt het N.V.V. bezwaar tegen de afschaffing van de strafbepalingen tegen huuropdrij- ving. Het spreekt de vrees uit, dat door deze afschaffing de verhuurder in een zo danige machtspositie komt, dat hij de ge hele huurprijsbeperking tot een aanflui ting kan maken. De huurder moet er zelf voor zorgen, dat hij niet te veel betaalt, hetgeen vele huurders niet of niet voldoende zullen kunnen of durven 'doen. Voorts is van de rechter niet te verlan gen, dat hij voldoende deskundig is. Het N.V.V. zegt voorts in het adres, dat bij een belangrijk deel van de rechterlijke macht het begrip voor de noodzakelijkheid van een strenge publiekrechtelijke regeling der huurprijzen dikwijls ontbreekt. Dodelijk verkeersongeval Woensdagmiddag stak het driejarig meisje Van S., wonende aan de Treslongstraat te Hillegom, zonder op het verkeer te letten, de Weeresteinstraat over. Het kind werd aangereden door een personenauto, die volgens verklaringen met matige snelheid reed. Het meisje werd aan het hoofd door de portierknop zo ernstig geraakt, dat de schedel werd ingedrukt en het slachtoffer ter plaatse is overleden. Mevrouw de weduw* te Midwolda heeft Woensdae en-derde verjaardag gevierd De gemeenteraad van A benoemd tot gewoon hoogler,. vere en toegepaste wiskunde af*- ;:l siteit van Amsterdam prof d i6'^| der Waerden, bijzonder hooe'w E '-.T universiteit. De Inspectie der Visserij I verschillende polders in de 7, omgeving 390.000 stuks snoefcfijf*»! In de nacht van 29 on in i door de R.A.F. een luchtverdiSM ning gehouden, waaraan een 0 bombardementsvliegtuigen za! ï?°01 De vliegtuigen zullen ook boven' opereren. Zij zullen geen naviel voeren. Onverlaten hebben in de tm„ flatgebouw in Den Haag een zwin»?55* ■zeven eieren, waarop een vrouwtw,'^ broeden zat, verstoord. Het vroÏÏ^l. dood teruggevonden. Met een <X,e '"T werp is de vogel onder een vlS?^ getroffen. Het mannetje werd geslagen. V1C^ i Toen een vrouw, die op ltaf, gaan bij haar zuster m de Dim., 1 Amsterdam bij het huis van hi- i kwam verliet juist een man'do het huis bleek een pak met kleren - 1 staan. Op aanwijzing van de vr man aangehouden. Er werden tienu hem gevonden. Hij is opgesloten Een muziekcorps van heti. Heils uit Stockholm, dat een tou/r ons land maakt, is gisteren op hel tS in Amsterdam ontvangen. De 35 J5S brachten op de binnenplaats de bsE? liederen en een mars ten gehore De burgemeester van Duini™, heer Eobelet, heeft met een dei»! „Association syndicale de Heoonst Si Dunkerque" een bezoek aan sjfj I Te ft5itCrïlm, ls to de leeftijar». jaar overleden de heer Jac, F Vosd - gedurende 33 jaar voorzitter is'zevf* „Dennenheuvel", vereniging tot ve-v? van hoofdarbeiders in herstellinesMS? sanatoria. Vice-admiraal jhr. E. J. van n* heeft ae Verzetsster Oost-Azië ijp-v gereikt aan de luitenant ter zee dér'15 klasse E. H. van Rees, wegc-ns zijn"--? in Japanse krijgsgevangenschap, dn de van bijzondere karaktervastheid.? kracht en gemeenschapszin. HAARLEM EN OMGEftt Ds. W. M. Maas, predikant der M- lands Hervormde Gemeente Bennebroekd ving een beroep naar Vlissingen Van 24 tot en met 29 Aprii word"- Haarlem een straat- en huis aan huis--ft gehouden voor het reclassering. «2 dings- en verzorgingswerk van de \Q ging „Het Hoogeland", die onder all»« zindten werkt. Ex-commandant van dt Arbeidsdienst in beroep De afdeling voor de geschillen vajg stuur van de Raad van State heeft bjC. deld de zuiveringszaak tegen de sionneerde luitenant-kolonel L. A. j B., die in oorlogstijd commandant is' weest van de Nederlandse arbeidséia?. Op grond van het Zuiveringsbesluit is' hem ontslag uit de militaire diens», w leend met intrekking van het hem in IS! verleende eervol ontslag. Het Bijzones Gerechtshof te Amsterdam veroordetü hem tot 4 jaar gevangenisstraf. De B. was ter zitting aanwezig ei een beroep op de barmhartigheid vac a Kroon. Hij zeide reeds volledig gebed 1 hebben en opnieuw zwaar getroffen i zijn door de intrekking van zijn eri j ontslag met vervallenverklaring van r& ten. Hij betoogde dat hij zich indelüS steeds tegen intrigues der N.S.B. e ia de Duitsers heeft verzet. Het was nin^ zijn bedoeling geweest iets tegen het v> derland te ondernemen. Hij wilde vri mogelijke jonge mannen in Neasizi houden. De vertegenwoordiger van de mieft van Oorlog, mr. A. J. van LankhujS bestreed het beroep. De N.A.D. haaje taak de Nederlandse jeugd rijp te mate voor het nationaal-socialisme en koos ca partij tegen onze toenmalige bondgenota Dat de N.A.D. een mislukking werd sea volgens mr. Van Lankhuyzen zeker ÉR te danken aan zijn commandant. Het geven ontslag achtte pleiter de enige wijs, waarop deze hoofdofficier de mililnt dienst had te eindigen. De beslissing van de Kroon volgt Ijs Kapitein van kustvaarder hielp de Duitsers Hij bracht Van der Wat! naar Zweden De 43-jarige voormalige stuurman bijt groote vaart F. J. M. A., die gedurende# bezetting kapitein was van een kustvaar tuig dat de dienst onderhield tussen N* derland Zweden, was in beroep gw* men tegen de sententie van het AmsKJ dams Bijzonder Hof, waarbij hij tot jaar gevangenisstraf werd veroorae» Hem was ten laste gelegd, dat hi] in w en 1944 in Nederland en in Zweden >- voordele van de vijand als V-man w zaam is geweest Uit de behandeling van deze zaag de Bijzondere Raad van Cassatie We*j A. in Stockholm in 1943 contact kroe, de Nederlandse consul-generaal, öe De Jong, die daar onder de scnuT£ Johnson ten behoeve van NederlaM-f gaal werkte en in contact stond illegale groep „Zwaantje" te DeufUj. daarna gaf de illegale groep een uite langrijk pakketje mee aan A. v^r De Jong, bevattende microfoto* en schillende geschriften. A. bracht o naar de S.D.-dienststelle in Degt het aan Schreieder zond. De illega „Zwaantje" werd opgerold. A. verklaarde voor de Bfjzona»-- van Cassatie, dat hij niet geweten., het pakje zulke belangrijkei pieren bevatte. Hij bekende dat ij van der Waals naar Zweden had g die daar voor Schreieder contacten De procureur-fiscaal concludeerde - verwerping van het beroep. Wisselbeker voor polsstokhoogspnn9en Met het doel om de prestsltebj polsstokhoogspringen van de n staten-athletiekvereniging beteren heeft de heer V, DoornJ? nummer een wisselbeker beschiko steld, welke elk jaar uitgereikt^ den aan diegene die op dit num beste prestatie geboekt heeft.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 10