Ha 1 van 5 Mr R. C. Bakhuizen van den Brink STEMMEN? NATUURLIJK! Kennemerland is twintig gediplomeerde tuinders rijker geworden IJmuider Heemskerk Castricum Santpoort .Clowntje Rick IJmuiden THALIA De dood van dr. Leidekker Vrijdag 21 April 1930 ADVERTENTIE Maar dan op de candidaten van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. De partij, welke voor de belangen van de openbare school opkomt. Burgemeester Scholtens van Beverwijk reikte de diploma's der vierjarige tuinbouwschool uit Donderdagmiddag wei-den in de bo venzaal van café Timmers aan de Meel de diploma's uitgereikt aan de jongens die geslaagd zijn voor het eindexamen van de vierjarige Lagere Tuinbouw school (wintercursus). Op deze bijeenkomst sprak de directeur van de school de heer v. d. Pol het ope ningswoord en hij heette in het bijzonder de burgemeester van Beverwijk mr. H. J. J. Scholten welkom, alsmede de rijkstuin- bouwconsulent de districtsvertegenwoordi ger, de directeur van de veiling de heer J. de Weyer en de heer J. van Baar. die na mens de onderwijsvereniging aanwezig was. Vervolgens voerde de burgemeester het woord. Mr. Scholten bracht onder woor den, hoezeer het hem genoegen deed dat er weer twintig jongens waren geslaagd, met het oog op de grote behoefte aan ge diplomeerde tuinders in Kennemerland. Aan het slot van zijn toespraak uitte de burgemeester de hoop, dat de geslaagden in hun verdere leven veel plezier van hun opgedane vakkennis zullen mogen onder vinden. Met een toepasselijk woord felici teerde de burgemeester vervolgens de ge slaagden en hij reikte persoonlijk de diplo ma's uit. De geslaagden waren: F. Bersee, M. Dui ker, G. Zonneveld, A. Hulcher, H. Seignette J. van Egmond en Jac. Davidson, allen uit Beverwijk; N. Fatels, J. Huisman, C. Ver- duim, E. Zonneveld en L. Huisman uit Heemskerk; E. Volkering uit Limmen; N. Bakker en J. Sprenkeling uit Heiloo; J. Hofland en A. Schoorl uit Velsen; L. Zon neveld en L. v. d. Mey uit Caslricum en Jac. Bak uit Assendelft. Eén leerling werd afgewezen. Na het uitreiken van de diploma's felici teerde de Rijkstuinbouwconsulent de heer C. v. d. Helm de geslaagden met het' be haalde succes. „Na de oorlog", aldus de heer v. d. Helm, „is de belangstelling voor de tuinbouw gestegen en is het dus mede jullie taak te trachten het peil van de tuinbouw omhoog te voeren". Wanneer dit niet gebeurt dan raakt de Nederlandse tuinbouw achterop met alle gevolgen van dien. Belangrijk daarom zijn de bindingen welke gelegd worden door de oud-leer- „Polly Perkins" De Rooms-Kathólieke toneelvereniging K.D.O. zal op Woensdag 26 en Donderdag 27 April in het K.S.A.-gebouw haar laat ste toneelstuk van dit seizoen voor het voetlicht brengen. Opgevoerd zal worden Holly Perkins", een blijspel van Gerard Nielen. LANDBOUWWINTER SCHOOL GAAT OP EXCURSIE. Op 16 Mei zullen de oud-cursisten van de landbouwwinterschool op excursie gaan. Bezocht zullen worden de bloeiende Be tuwe en de tentoonstelling „Mijlpaal 1950" te Arnhem. Dubbel Egypt, katoenen Heren jassen f 39.75, f 49. Tropical kamgaren costuums Sportcolberts en sportpantalons Dames-, heren, en kinderregen- kleding Kortom alle confectie vindt U in de grootste sortering en laagste prij zen 'bij het Kledingmagazijn OOSTERDUINWEG 33 TEL. 4074 IJMUIDEN-O. v/h Briniostraat en Driehuis Iingen-verenigingen, de tuinbouwvakschool en de lezingen welke de tuinbouwstudie- club regelmatig organiseert. Tot slot wees deze spreker nog op bet feit dat het tuinbou wonder wijs in Bever wijk op hoog peil staat en hij besloot met de woorden: „Wilt ge sterk blijven, verrijk dan uw kennis". Ook de heer Van Baar sprak waarderen woorden, feliciteerde het bestuur en dankte de burgemeester voor de ondervonden steun, waaraan hij de wens verbond om eens een eigen lokaal te bezitten. Een opwekking om lid te worden van de oud-leerlingen vereniging werd uitgespro ken door de heer E. Stannis, waarna de heer L. Huismans, namens de leerlingen de directeur dank bracht voor al zijn moeite en opofferingen en hem als aan denken een boekwerk overhandigde. Cabaret-avond Frits Schakels Het met veel ophef aangekondigde ca baret-show-programma van het gezelschap Frits Schakels was maar een mager geval: drie heren en een dame hebben in een non stop tempo een avond gevuld met liedjes en babbeltjes, die geen cabaret en geen show vormden. Willy Brands heeft een goed-bedoelde poging gedaan een aantal operette-schla gers te zingen, welke echter door een ge brek aan stemmiddelen niet voldoende tot hun. recht kwamen. Het spelen in enige sketches ging haar echter beter af. Johnny Meyer liet enige populaire nummers ho ren op een met ware virtuositeit bespeelde harmonica, maar moest het tegen het pi kante rhythme van het „Harry Lime" thema afleggen. Knappe staaltjes van evenwichtskimst en salto-werk gaf de equilibrist Paolïni te zien, die iedere spier van zijn lichaam in bedwang had. Hij bracht het beste num mer van deze variété-voorstelling. En dan was er tenslotte Frits Schakels, die grappige dron^emans-gesprekken met zich zelf hield, de verschillende toneeltjes aan elkander praatte en met zijn nummer „tillipatie" veel succes had. Schakels voelt zich het meest thuis in de revue. Moge hij weer spoedig een eigen revuegezelschap om zich heen hebben. A. J. VAN DER WEIJDEN. Feestavond van en voor pluimveehouders In de 28 jaar van haar bestaan heeft de Bevèrwijkse Kennemer Pluimvee Vereni ging nog geen enkele maal een feestavond georganiseerd en de meeste leden vonden dat toch wat te bar worden. Daarom werd op de laatste ledenvergadering een com missie in het leven geroepen die als taak kreeg een einde te maken aan „deze sleur van dag en nacht werken", zoals de voor zitter de heer H. J. Vessies het noemde. En zo zaten de leden van deze vereniging dan Donderdagavond in puike stemming in het Kennemer Theater waar het cabaret gezelschap van een zekere „professor Bro- kino" uit Amsterdam een zeer gevarieerd programma voorstelde. Professor Broltino wist er van het begin af de stemming in te krijgen en ontpopte zich al spoedig als een veelzijdig kleinkun stenaar. Als conférencier, goochelaar en buikspreker heeft hij wel het leeuwenaan deel van de avond voor zijn rekening ge nomen. Vooral zijn prestaties op de zin gende zaag oogstten veel succes. Mr. Tims, die zich al evenzeer op de planken bleek thuis te voelen, haalde enige zonderlinge capriolen op een aantal mu ziekinstrumenten uit welke getuige het gulle applaus zeer werden gewaardeerd. John Davids, de derde man van het ensemble, liet zich als een uitstekend pianist en accordeonist kennen. The Moonlight Sei-enaders verzorgden op vlotte wijze de dansmuziek. Tuinder vond granaat Een tuinder die Donderdagmiddag in zijn tuin aan de Noorderwijkweg aan het spitten was stootte op een kwaad moment met zijn schop op iets hards. Na met zijn handen de grond verwijderd te hebben vond de man een granaat. Hij waarschuwde ijlings de politie die het projectiel heeft weggehaald. 1 Teamwedstrijden van „Sans Atout" vorderen gestadig De teamwedstrijden welke de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" voor de maand April organis eerde zijn thans zover gevor derd dat nog slechts drie teams ongeslagen zijn. De uitslagen van Woensdagavond zijn: team I dames Tand—van Essen en de heren v. Zonv. Zuphen verliezen met 3530 m.p. van team 12 de heer en mevrouw Vogelen zang en de heren BraamStiphout; team 6 de heren SpruitBakker en Bosvan Balen winnen met 2819 van team 2 de heren Ta bakHoogeboom en BerleeHoogeboom; team 5 de heren Boom—Blom en Zoontjes— I Hamers winnen met 4337 m.p. van team 19 de heer en mevrouw Striemer en de dames ReymerSchaafsma. Howellsysteem: groep I: 1. heren Hilberts de Kruif 45'4 m.p.; 2. heer en mevrouw Thomas 35 m.p.; 3. mevrouw Tabakheer Riben 31 '4 m.p.; 4. dames HamelSchaafsma 31 m.p.; 5. heren TuinmanOosterveen 2814 m.p. Groep II. 1 heren W. en G. de Boer 2214 m.p.; 2. heren Bloemendaal 2214 m.p.; 3. heren Klesserv. d. Wal 21 m.p.; 4. heren KrabTabak 18 m.p.; 5. heren v. d. Walv. Groningen 17 m.p. Ageinda voor Beverwijk VRIJDAG 21 APRIL Kennemer Theater, 7 qn 9.15 uur: Leve de Samba. Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: Jeanne d' Are. IV. B. Theater, 8 uur: Colorado Territory. Corso Theater (Castricum), 8 uur: The time, the place and the girl. ZATERDAG 22 APRIL Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Leve de Samba. Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: Jeanne d' Are. IV. B. Theater, 8 uur: Colorado Territory. Corso Theater (Castricum), 7.15 en 9.30 u.: The time. the place and the girl. Openluchtmeeting van de C.P.N. Op het „parkeerterrein" te Beverwijk zal de C.P.N. Zaterdag 22 April een open luchtmeeting organiseren. De heren N. Luirink en H. L. Quint zul len op deze bijeenkomst het woord voeren over het onderwerp „Waarom stemmen voor vrede en brood". Heemskerks raad houdt van vlug werk De gemeenteraad van Heemskerk heeft Donderdagavond in een korte bijeenkomst een vijftal agendapunten behandeld, die verband hielden met de openbare verga dering van 22 Maart jongstleden. De voorzitter kon namelijk mede delen, dat Gedeputeerden enige grondaan- gelegenheden hadden gefiatteerd. Ter verwezenlijking van het plan tot de bouw van 134 woningen werd voorts het besluit genomen een perceel grond ge legen aan de Maerten van Heemskerck- straat 32 van de heer Th. Kuiper aan te kopen voor 8875, Het voorstel tot toepassing van een loons verhoging van 5 voor het gemeenteper- soneel over het tweede kwartaal 1950 werd zonder meer aangenomen. Op de vraag van de heer Pekel waarom dit steeds per kwar taal moet worden aangevraagd, antwoordde de voorzitter laconiek dat een gemeente nu eenmaal een moeilijker baas heeft dan een werkman bij een particuliere patroon. Als laatste punt werd behandeld de ver koop van een perceel grond aan de Ooster- streng van de heer J. Kort, gx-oot 750 m2 a 2,50 per m2, bij welke verkoop reke ning gehouden zal worden met een bijdrage voor het bouwrijp maken hiervan. Met de goedkeuring van dit voorstel werd deze korte raadsvergadering gesloten. „Het lied van de zee" De laatste uitvoering van de R.K. Ge mengde tooneelvereniging „Vriendenkring" te Heemskerk werd Donderdagavond in café Dam voor een stampvolle zaal gege ven. Ongevoerd werd het bekende toneel stuk van A. van der Lugt „Het lied van de zee", een spel van een potige stuur man, die, ondanks zijn grote liefde voor 'de zee, aan wal blijft om de dochter van een kastelein te kunnen trouwen. Hij raakt op een verkeerd spoor en gaat tenslotte toch weer naar zee. De moeilijkheden blijven niet uit maar op het laatst is het zijn vrouw zelf die er op aandringt dat hij altijd als reepschieter bij de rederij zal blijven, erkennende dat er tussen deze mens en de zee een verbond bestaat, ster ker dan de banden des bloeds. De hoofdrol van Giel Poot, de zeeman vond een prima vertolking'bij de heer D. Bruins, die op uitstekende wijze werd bijgestaan door moeder Aaltje, die van mevrouw Beertjes-Klos hét volle pond kreeg. De rol van „Zwax-te Door" een fris se volksvrouw, soms mondain bij het ox> dinaix-e af was bij Doortje Denneman in goede handen en haar eerste optreden zal wel door reprises worden gevolgd. De vro lijke noot in dit stuk wex-d door „Hein Smoor" (De heer J. Koper) en Aai Poot (de heer J. Smit) verzorgd en zij hadden de lachex-s op him hand. De overige spe lers vulden de kern goed aan,' zodat „Vriendenkring" op een goed sluitstuk van het winterseizoen kan terug' zien. Een gezellig bal sloot de avond. Huldiging van de heer G. Louter In de Castricumse raadszaal had Dins dagmorgen de huldiging plaats van de heer G. Louter, hoofdcommies ter secre tarie, die de dag herdacht, dat hij vóór 25 jaar als leerling-ambtenaar in dienst der gemeente trad. De jubilaris, wiens echt genote en vader ook tegenwoordig waren, werd het eerst toegesproken door de bur gemeester, de heer C. F. Smeets die hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Namens het personeel sprak de gemeente secretaris de heer M. A. v. Lunen en ook deze overhandigde de jubilaris een cadeau n.l. een vulpen en een vulpotlood in étui. De gemeenteontvanger de heer M. Denijs overhandigde mevr. Louter een bloemstuk. Verder spraken nog wethouder P. de Vries en de heer D. v. Diepen. Aan het einde dankte de jubilaris allen voor de belangstelling. „Apachenbal" en huldiging Ter gelegenheid van de sluiting van het seizoen organiseert de supportersvereni ging van CSV op 24 April a.s. een groot Apachen-bal, waarop tevens de huldiging van het tweede elftal van CSV zal plaats vinden. Deze gebeurtenis wordt als gewoonlijk gehouden in hotel „De Rustende Jager" te Castricum. „Musicorda" trad op voor ouden-van-dagen Voor de kinder en 1 Rick en Bunkie zetten het op een holletje naar huisde tuin door en naar binnen toz^ ze in de speelkamer waren. „Héhéblij dat ik weer thuis ben!" lachte Bunkie. „Nou!" zei Rick. „Pas op.we maken overal natte plekjes op de vloer!" Kom maar hier, daar heb je een handdoek!" zei Bunkie. Nu konden ze zich eens lekker afdrogen; ze waren gewoon tot op hun velletje nat! Ja, dat komt ervanals je schipbreuk lijdt... „Toch jammer van ons mooie bootje!" vond Bunkie. „Ja, maqr misschien drijft het wel weer aanDan zullen "we proberen de klomp weer overeind te krijgen!" troostte Rick. „Ik hoop het, ja. En nou gaan we gauw wat eten en naar bed, want ik vind dat we vandaag heel wat vermoeiend werk gehad hebben!" stelde'Bunkie voor. Daar was clowntje Rick het volkomen mee eens. Sociëteit voor „oudjes" ook in Santpoort Vele goede gedachten zijn in concentra tiekampen geboren. De heer A. Douwes uit Haarlem heeft in de tijd, dat hij in een dergelijk oord vertoefde het plan opgevat, bij zijn eventuele terugkeer in de maat schappij het negatieve van de geleden ver drukking om te zetten in een weldaad voor anderen. Dit plan is verwezenlijkt en ruim een jaar geleden werd onder zijn leiding „Musicorda" opgericht, in hoofdzaak be staande uit personeel van de firma Gerzon Serphos, dat speciaal optreedt voor liefda dige doeleinden. Dit ensemble, bestaande uit een band, tcneeiclubje en koor trad gisteravond in Santpoort op voor Velsens ouden-van-dagen. En met groot succes. De ruim vierhonderd aanwezigen hebben ten volle genoten van de beschaafde zang- en muziekpretatles van deze jeugdige dilet tanten, die niet schroomden zelfs Italiaanse nummers ten gehore te brengen. Wat dit gezelschap zo sympathiek maakt in zijn optreden is hét wars zijn van alle gewildheid in zang en spel. Zowel de een-acters als de revue „Va- cantieherinneringen" van alle toneel werkjes is de heer Douwes de auteur werden door de spelenden spontaan en na tuurlijk weergegeven. De vacantieherinne- ï-ingen vex-plaatsten vele oudjes naar de strandgeneugten van hun jeugd en naar het kampvuur in de bossen. De heer J. Zwaanswijk wist met zijn conférence steeds de juiste toon te treffen. De grote verrassing van deze avond was echter de geste van de U.V.V.. die er in is geslaagd de beschikking te krijgen over een lokaal van de Nederlands Hervormde Kapel aan de Pastorieweg, waar Donder dagmiddag om 2 uur de opening zal plaats hebben van van een „Sociëteit", zoals ook IJmuiden er een heeft. Sneller dan men had kunnen dromen heeft dit deel van de gemeente dus ook een eigen „soos voor ouden" gekx-.egen. Voorzitter P. Waardenburg maakte van deze surprise gewag in zijn openingswoord en deze mededeling viel kennelijk in goede aarde. H. K. Eerste trekking Zakencentrum Kennemerlaan Dondei'dagavond is onder ruime belang stelling de trekking geschied van de loterij, georganiseerd door het Zakencentrum „Kennemerlaan". De volgende gelukkigen kwamen met een hoofdprijs uit de bus: H. C. Gras, Leeuwex-iklaan 14, die zich een linnenuitzet zag toegewezen; Wed. Dooye- weerd, Velsex'duinweg 239, die in aanmer king kwam voor een zuiver wollen jongens pakje; B. J. Vermaning, Julianakade 6zw„ die zijn kolenhok reeds voor de volgende winter kan vullen met J/2 hl. anthraciet, ]/2 hl. eierkolen en een zakje houtskool; J. van Eenennaam, Hofstedestraat 16, mag een wollen deken in ontvangst, nemen. Aanvoer en prijze» markt bracht weinig prijzen. Schelvis bracht maar mooie koolvis Verdwt schuit, en mocht zelfs d, 11'i king niet ondergaan, hier,, het geheel geen intcrei voor de kleinere makreels V?®! txng noteerde 13—ir Ai de „Herman" en de Vat»S~5 gunstige markt Een kotters met platvis ontn»!'':1 prijzenniveau als in de l„J7 kleine schol deed ll—M, ta prijzen bleven ongewijzigd Besommingen. De He™ voor een 21 daagse reis"/ jS 5 de opvangvis), de „Batavia" mi' Weer naar zee. Behah'," (Katwijk 129) welke 14 da voor reparatie aan de lichtmol i ken Donderdag nog .naar ree de „Allan Water» en de EO j®1 Aanvoer voor Vrudar 'i avond was nog geen tr,ww de Vrijdagmarkt, zodat S dat deze marktdag enige rust V°m deH ha,ndel' EnkeletaS echter de plalvisaanvoer (hi; klein goed) bepalen. Het isR» dat de loggers meest Maandje binnen zullen zijn, zodat ook da nig aanvoer is te verwachtei Vis uit het Noorden. Wefe»J per auto's Deense vis ingevoerd 1 Haring uit Denemarken, h Deense ingevoerde haring tii' 11 op per 30 kg. L' Pech. De Orion" (Katwiiku,. binnenkomen om een net uit o, te laten verwijderen. Katwijkers wonnen. De Kót schippersfamilie, die aan de fanfe titie van de N.C.R.V. heeft dee!»a- veroverde met een gering puntend de prijs op. de Scheveningers. Defc vraag gaf de doorslag: „Welke naasi in Vlaardingen zowel aan een vervce del als aan eexx schip gegeven?" woord was „fiets" en de Scheve; konden er maar niet opkomen Lijk van Poolse visser in Vissershaven gevoiè Het lijk van de Poolse kokvanfeV; 2, Jozef Bultisz, die sinds el' wehei vermist, is hedenmorgen omstrek acht in de IJmuidense vissershiva vonden. De gemeentepolitie heef! isi fel ijk overschot naar het hoofdburtr. politie overgebx^acht. Volgens de halpolitie is over few oorzaak niets bekend. DE „THORINA" AANGEHOUDEN] IJSLAND" De VEMvtrawler „Thorina", die a ogenblik aan de IJslandse waterend Woensdagmorgen door een IJslsis trouillevaartuig aangehouden oradx: schip met de borden buiten boordük wat daar verboden is. De trawlers! Vestmanjar opgebracht maar in 2! van de dag weer vrijgegeven. (Het theater met de beste Vertoont VRIJDAG 8 u.. ZATEBDU en ZONDAG 7 en 9.15 nu; HUMPHREY B0GAR' CLAUDE RAINS PETER LOER MICHELE MORGAN in het geweldige filmwerk ONTSNAPT VAN D U I V E l S EILAND Kerels van staal doorbreken hun Ifr lies en varen hun vrijheid tesestè Maar welk een vrijheid EEN BROK ADEMBENEMENDE WERKELIJKHEID Toegang 11 'P MAANDAG 24 en WOENSDAG 26 APRIL, 8 uur (DINSDAG géén bioscoopvoorsie^ JIMMY DURANTE -r BETTE B'n! MONTY WOOLLEÏ in de gekste film die ooit gemaaïi D E M A N DIE KWAM DINEItl Als U werkelijk wilt lachen, dan a« U dit zien! Toegang HE* ZONDAG 3 UUR matinéc met* avonturenfilm GRENSDUIVELS, VERWACHT: DE DRIE MUSKET®- FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman dooi Olivier van Brakel 19 Wie was dat, meneer Wijmans? De onderdirecteur aarzelt. Hij vindt het ken nelijk onaangenaam persoonlijk te moeten worden. Hij zucht en zegt aarzelend: Ik heb eens ongewild een gesprek met de amanuensis en de administratrice gevoerd, waarin zij in scherpe bewoordin gen tegen Leidekker ageerden. Maar.... Iemand klopt op de deur. 't Is mevrouw Wijmans met de koffie. De kennismaking geschiedt nu wat vormeiijker. Zo vlug mogelijk verlaat mevrouw Wij mans de studeerkamer echter weer en het gesprek met Wij mans wordt vervolgd. Had de heer Leidekker de gewoonte de gehele dag op school aanwezig te zijn? Nee, meestal niet. Hij kwam alleen 's morgens een paar uurtjes, 's Middags bleef hij bijna' altijd weg. U weet dat hij vanmiddag vergiftigd is? Ja mijn vrouw vertelde het. Dat was anders beslist een uitzondering. Misschien was hij er, omdat ik afwezig was. U was dus uit de stad? Ja, ik was naar A., waar dezer dagen een scheikundig congres gehouden wordt. Van de heer Leidekker had ik enige dagen verlof daarvoor gekregen. Zopan je knikt en maakt een kleine aan tekening. U trof slecht weer, meneer Wijmans, zegt hij peinzend. Onderwijl kijkt hij on willekeurig xiaar de boekenkast, die bin nen zijn gezichtsveld ligt. Er is een boek, dat zijn aandacht trekt, een boek met een brede, blauwe rug, waarop in gouden let ters staat: de leer der vergiften, 't Is alsof twee lijnen elkaar snijden. Hebt u verstand van vergiften, meneer Wijmans? Ja, inspecteur. Ik studeerde scheikun de en promoveerde op een proefschrift over de leer der vergiften, de toxicologie, zoals wij dat noemen. Kijkt u maar. Wijmans loopt op de boekenkast toe en haalt er een lichtgroen, ingebonden boekje uit, dat naast het brede blauwe boek stond. Dit is het. Inspecteur Zopanje leest op de titelpagi na: L. J. Wijmans. Eeijige beschouwingen over de leer der vergiften. U bent om zo te zeggen deskundig. Ja, zegt Wijmans met iets bitters in zijn stem, ik ben deskundig. Dat is wel de ironie van het noodlot, dat ik promoveer op. vergiften en mijn directeur om het leven komt door vergift. Het boekje interesseert Zopanje meer dan hij hier aan de onderdix-ecteur zou durven zeggen. Waarom zou dit geen vin gerwijzing kunnen geven? Mag ik dit boekje van u lenen, me neer? Natuurlijk inspecteur,, daar kan ik geen bezwaar tegen hebben. Ik bezit nog enige exemplaren ex-van, dus als u het ex-g intex-essant vindt, mag u het gerust houden. Misschien hebt u er in uw beroep iets aan. Ik dank u zeex\ Zopanje legt het boekje voor zich op tafel en vervolgt zijn vraaggesprek. Ik wilde graag nog van u weten hoe de sfeer was in de school gedux-ende het directoraat van de heer Leidekker. Ontegenzeggelijk goed, antwoordt Wijmans zonder voorbehoud, al stonden sommige leraren wel tamelijk scherp te genover de directeur. Maar alles is nu zeer zeker vergeven en vergeten. Lerax-en zijn geen haatdx'agende mensen. Daarvoor on- dex'gaan ze de wisselingen van de seizoenen tè sterk. Vervolgens heb ik een. 'onbescheiden vraag. Hopelijk verontschuldigt u mij bij voox'baat. Hebt u enig voordeel van de dood van de heer Leidekker te verwach ten, in die zin dat u een promotiekans krijgt? U bedoelt of ik een aanbod krijg voortaan ook in naam het dix-ecteurschap waar te nemen? vx-aagt Wijmans, die de omhaal van woorden ovèrbodig vindt. Ja zeker. Het zal me ongetwijfeld aangeboden worden, doch ik zal er voor bedanken. Het klinkt niet bitter maar welover- dacht. Zou Esman toch gelijk hebben ge had, toen hij zei dat Dick Steeman mis schien directeur wordt, dacht Zopanje. Waarom zal Wijmans er voor bedanken? De onderdix-ecteur zwijgt. Hij wil er ken nelijk niet verder op ingaan. Wellicht be dankt hij, omdat het werk hem te zwaar is. Daar kan hij reeds ervaring genoeg in opgedaan hebben. Of.... is het een af leidingsmanoeuvre? Zopanje staat op. Ik zal u niet langer ophouden, meneer Wijmans. Kan ik u morgen op school vin den, als dat nodig is? Natuurlijk inspecteur. Ik zal het directeux-schap op mij moeten nemen, tot dat er een opvolger benoemd is. Ik ben om kwart over acht op school. De onderdirecteur laat Zopanje uit. 't Is nog steeds even regenachtig weer als aan het begin van de avond. De inspecteur j zet de kx-aag van zijn cape hoog op en stopt het proefschrift van Wij mans zorg vuldig in zijn binnenzak. .Goedenavond meneer. Goedenavond inspecteur. Dan verdwijnt hij in de motregen. Spoe dig heeft Wijmans, die hem achter het luikje staat na te kijken zijn gestalte uit het oog verlox-en. Ixi gedachten verzonken blijft hij nog even bij de deur st^an en denkt aan de verloren dagen, de dagen dat het congres duurt. Als hij koud geworden is, gaat hij naar binnen om zich aan de haax-d te warmen. Doch het vuur is reeds uitgedoofd, 't Is kil in het grote vertrek. Gelukkig is de theepot in de muts nog warm. Voorzichtig opent hij de theebeurs en pakt de pot. Als hij er mee in zijn handen staat en een behaaglijk gevoel hem doorstroomt, hoort hij gerucht in de gang. Zacht wordt de kamerdeur geopend, 't Is Elizabeth in kimono. Wat zei hij? vraagt ze. Haar man kijkt haar een ogenblik star aan. Leo!! roept ze ontzet. TE LAAT. De stenen theepot ligt in scherven op de vloer. Het tapijt is door weekt van thee. Op de terugweg n^ar huis voelt Zopanje een lichte hoofdpijn opkomen. Téveel na- gedacht denkt hij spottend...By. sing van de singel met de OS? houdt hij even in. Zal hij eerf ^- eindje omlopen? Wat frisse lucht weer fit maken. Na een wandeling uitstekend. Dat is tenminste een w» verkondigde waarheid, denkt zop»* De beslissing is spoedig genomei zijn gemak wandelt hij de Oranje Langs de school, de Mauritsstraat e- Prinsensingel is precies een Binnen tien minuten kan hij 2UWeWra is hij op het Oranjej»; een stille buurt; de gemeente nee - nodig gevonden er meer dan itwee palen te zetten. Eén ervan is a j van zijn licht beroofd. Het iseen - zonder licht waar Zopanje zich J stoot. Even is 't of een man r hem aanloopt doch dan voelt hy j tige koude ijzer op zijn wang. donker op het Oranjeplein. Oc. dende lantaarn staat by ne\J?ViJ verlicht een klein strookje .j vermoeden dat er een p vcniiucucu uai nabijheid is. Aan het einde v naDxjneia is. Aan nei ligt de hogere burgerschool, wat dichterbij komt kan hu de van het gebouw onderscheidt 01)0$

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6