3 MORRIS CHEFAROX CJvdBroeh ifteraire en De 9 Muzen RAI-STAND No. 69 Dromenland van automobilisten Waarom Chefarox bij maagzuur? jiieritoi „22 April 1950 CORA SANDEL: „Krane's Lunchroom" (N.V. Wereld bibliotheek, Amsterdam/Antwerpen) .tekenen des „rn'lEW DIE ALS DE' de Amerikaanse en West- "jliS|ilïrataui' overheersen zijn ook R«*5e Ijome Scandinavische roman- en l»iem nM vreeimi. Schuld- en ver- «^"'fnSadsbesef. angst- en een dringend vragen naar jijheri'S' jf.even en een onverschrok- -an veelal verzwegen ziels- tw»ilipr?„ drang tot een zich uitdagend cOT'hcte"-ten11 .crbIoemde realiteit en meten me' Jf aa„ de houdbaarheid der 1«,,,'CÏ levensbeginselen - al deze Htle2 ,ke Sies op de „totale oor- ih ook daar gelden. De „her- deer. -o cultuurwaarden is een •"■'"laansel- zolang deze niet haar "•^keS eekre«en za! er onrust zijn in «IB c!' rtfcT'van Aage Dons' roman Tlltis a. ruiten" (in vertaling versche- •W!( rtiteveri! Albani. den Haag), van #nb'dsons dichtbundel „Jarnnetter r nachtvorsten) zijn tekenend voor Pu™ van verstarring-in-eenzaam- iS"LÏv n ook het jongere Scandina- hriiversges!ach t zich grimmig ^f-'Sden of zich door een vlucht [*- f de „droom", soms ook in "Gotische berusting, afwendt. De 1 !tfcle strijder Sigurd Hoel klaagt "Rpns moet men be- li; f „ertaling uitgegeven door „De P S» w Amsterdam) niet enkel fvWeer - de Nazi's aan, hij keert wok tegen de oudere generatie, traagheid des harten", zoals SJmannhet noemde, dit alles kon ge- EThi, komt in verzet tegen „een woud side mannen met opgeheven wijs- Liefde?", vraagt hu, „neen, t6". Vreugde? Neen, plicht. Levens- 5Ln Gelatenheid." Het intellect ver- 'k,t h.rt de materiele vooruitgang ver ia de aanspraken van geest en ziel de conclusie van de ernsügen Lïr de Scandinavische jongeren, die zich toeken deor tartende baldadigheid jVstigend besef, van het waarde- dat mensen elkander te schenken «ierijn afgesnoeid door een gestor- „dme en een beklemmend „milieu' Eraklt het ecrste dco1 der Alberte- waarmee Cora Sandel (pseudo- 1926 debuteerde. De strijd van het «aip Alberte om vrijheid, persoonlijkheid ,oed was de hare: Cora Sandel dMMi'genoemd als candidate voor de Slprijs, ondanks de betrekkelijk be- lu omvang van haar oeuvre werd fr-Mnso, in het noordelijk Noorwegen, t";;=brac'rtt i'i een ambtenaarsgezin; frier-: is het dramatisch element, zó verwisselen de personen elkaar af, zó Ll-cp-de-man-af en natuurlijk zijn de Stekken. Inderdaad is er een toneel- Lrking van deze voman opgevoerd, mei tiajdeloosheid, benepenheid, huichel- wjbeid ze kende deze bedreigingen et geestelijke en locale isolement uit ervaring. En ze had zowel de moed Syulent er tegen in opstand te komen: V£.j Alberte-trilogie en enkele harer Wa maar het meest aangrijpend, ^isd en mild-menselijk toch in haar jjjjTtrschenen roman „Kranes Kondi- jfcf, «armee haar vertaalster, Greta kvlelgersma. deze belangrijke Noorse sinter in ons land introduceert. i's Lunchroom" is een kranig tóituk, als voor hei toneel geschreven, Biucces zoals de Noorse Schouwburg t< Oslo niet eerder gekend heeft. Wreven tot de uiterste grens van d( .siwpj getekend door armoede, miskend shaar talent, gekrenkt in haar liefde- en rasgevoel, spreekt de vereenzaamde ïsMiaaister Katinka Stordal haar ver- kar, ait in de „kleine salon" van de mo- luchroom van Krane, waar de wei felden van het provinciestadje Oset el- err ontmoeten. Beneveld door de wijn saki zij ongeremd, maar sober, hard en oen onbekende, een varensgezel, olienoot van haar verzwegen lijden; en deze Nils, zelf een eenzame, begrijpt stroost haar, meer door het hoe dan door 2ïit van hetgeen hij zegt. Veel spreken liet, maar wat zij zeggen is het waar- É&ste, dat de éne mens aan de ander a toevertrouwen. De overige bezoekers: de welgestelde We»enwoordigers van het „fatsoen" dele op hun wijze welmenende lieden de afluisterende diensters, Katinka's beide kinderen, haar vroegere echtgenoot, haar geliefde van eertijds, heel dit wisse lend gezelschap in Krane's lunchroom is getuige van een tragedie, waaraan ze allen medeschuldig zijn door hun „traagheid dest. harten", door onbegrip en liefdeloosheid. Ze be- en veroordelen Katinka, ze spreken daarmee een vonnis uit over zichzelf en ze wéten het niet. En meesterlijke vondst terwijl de komenden en gaanden in Krane's lunchroom schimpen, bedisselen en moraliseren, zit daar achter de schuif deur dit tweetal in de „Kleine Salon": Katinka bekennend, de zeeman luisterend en troostend. Katinka's klacht is de aan-- klacht van een vereenzaamde, die in teder heid verkommert te midden van een wereld der „zakelijkheid" die de liefde verzaakte. Als Katinka, deze zachtmoedige costuum- naaister met het talent van een kunstenaar, tot haar vroegere geliefde deze woorden spreekt: „Er is maar één werkelijk genees middel tegen vereenzaming en levensmoe heid, maar één manier om tegen het leven op te kunnen, en dat zijn een paar armen die om je heen" geslagen worden" als ze dit zegt, is zij het, die het vonnis velt en wel over een eeuw die het materiëel „ver gebracht" heeft, maar te kort deed aan het menselijk hart. Staande aan de grens van een leven, waarin Katinka zichzelve zal kunnen zijn, zwicht zij voor de aandrang der „wei menenden": ze keert terug tot haar werk, ze aanvaardt het onvermijdelijke een levende dode. „Het komt ailemaal weer in orde", zegt haar gewezen echtgenoot tot zijn „vriendin". In orde Katinka noch de zeeman hebben het laatste woord in deze roman; ze verdwij nen van het levenstoneel, dat hier Krane's lunchroom heet, zoals zij kwamen: afzon derlijk cn afgezonderd. Het laatste woord, dat is aan het misverstand en het menselijk isolement.' Maar het is Katinka die zeggen kan: „Tedere gevoelens zijn ook ketenende sterkste ketenen die er zijn." Cora Sandel schreef hiermee een nobel en een bitter, een liefdevol en een genade loos boek. Ze schreef een „kleine" mense lijke tragedie, die ook als toneelstuk een plaats op het Nederlandse répertoire dub bel en dwars verdient. Welk gezelschap zal er het initiatief toe nemen? C. J. E. DINAUX i WANDELING OVER DE RAI Alma Musïca in Parys. Het Nederlandse kamermuziekensemble „Alma Musica" geeft enige concerten te Parijs. Op 19 April speelde het op uitnodiging van Nadia Bou- langer en op 23 April zal voor de Franse radio „Das Musikalische Opfer" van J. S. Bach, voorafgegaan door vier duetten voor clavecymbel. worden uitgevoerd. Tenslotte staat een concert in de Salla du Conserva toire op het programma. mor«4|, IMPERIAL SIX GARAGE BRINKMANN Smedcstraal 22 Tel. 11025 Haarlem Ti oepenschip „Genera I C. H. Muir" arriveert Maandag Het troepentransportsehip „General C. H. Muir" wordt Maandag in de morgen met repatriërende troepen uit Indonesië in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping begint Maandag om negen uur. Bevrijdingssigaretten Op 1 Mei begint de verkoop van zoge naamde bevrijdingssigaretten. De verpak king is dezelfde als die van de sigaretten die op 31 Augustus 1941 door geallieerde vliegtuigen boven Nederland werden uit geworpen. In de prijs is een toeslag van 25 cent begrepen ten bate van de Stichting 19401945. De minister van Financiën heeft bepaald dat deze 25 cent buiten de accijns en de omzetbelasting blijven. U® DAN 16 WAR IN GEBRUIK Bil OE K.tM USU, N.V. EHCa HAAKSBERGEN ^enda voor Haarlem a WreRDAG 22 APRIL (topS Hf' ..uitstekend mylord", ily''.Bittere rijst". 18 j„ 2, 4.30, 7 tliiü.' ïxor: "Manon". 18 j„ 2. 4.15, 7 feJ5'no?rans Ha,s: „Zij kwamen bij W J? 2-30. 7 cn 9.15 uur. City: Whk u.1; 2'15, 7 en 9.15 uur. '4: verraad ontmaskerd", 14 j., iiilJ0-(DAG 23 APRIL ham -Uitstekend mylord", 1 "De Leeuwerik": Bloemen- .-;indcr.operette „De Prins van Sind", 3 li' ,.Ws Hals: films over Zwitser- uur p £a,ace: „Pastor Angelicus", Ciiv. r randt: «Matthaus Passion", ^MiiióaóTraviata", 11 uur. Biosco- avondvoorstellingen, ijmjt J"BANDAG 24 APRIL ^0sstraat 7: Tentoonstelling van 10-1 2-6 «tot 8 Mei). -UQaag- en avondvoorstellingen. Het Engelse Koningspaar en Prinses Margaret Rose hebben een bezoek gebracht aan het huis te Stratford-on-Avon; waar in 1564 William Shakespeare werd geboren. De koninklijke jamilie in de tuin van Shakespeare's geboortehuis. Mobilisafie-oefeningen tot einde Augustus Evenals in 1949 wordt ook dit jaar een aantal gewone dienstplichtigen der Ko ninklijke Landmacht compagniesgewijze voor een korte herhalingsoefening onder de wapenen geroepen. De oefening duurt voor het merendeel der opgeroepenen niet langer dan vier da gen. Opgeroepen worden dienstplichtigen van de jongere lichtingen, die hetzij in Indonesië, hetzij in Nederland reeds onder de wapenen zijn geweest. De dienstplich tigen zullen zoveel mogelijk in de omge ving van hun woonplaats blijven. Dezer dagen zijn de eerste compagnieën onder de wapenen gekomen. De herha lingsoefeningen zullen tot eind Augustus regelmatig worden gehouden. De betrok kenen ontvangen ongeveer 14 dagen te voren hun oproep. Geen zespost meer zenden aan militairen der F-brigade De veldpostdienst in Indonesië verzoekt dringend ter voorkoming van onnodig en dubbel werk het zenden van zeepost naar de militairen van de F-brigade te staken. Het is zeer waarschijnlijk, dat zee post deze militairen niet zal bereiken vóór zij op de boot gaan. Tot de F-brigade behoren de infanterie- bataljons die een nummer dragen, gelegen tussen 401 en 414 en alle overige onder delen met het cijfer 41. Luchtvaartovereenkomst met Spanje Spaanse en Nederlandse luchtvaartdele gaties, die in Den Haag besprekingen hiel den over een nieuwe Nederlands-Spaanse luchtvaartovereenkomst, hebben overeen stemming bereikt. De nieuwe overeenkomst vooi'ziet in de mogelijkheid tot exploitatie van een Ne derlandse Lichtdienst AmsterdamFrank fortNiceMadridLissabonFal (op de Kaap Verdische eilanden) en DakarPa ramariboCaracasCurasao. "UITBREIDING FORDFABRIEK Op het terrein van de Fordfabrieken te Amsterdam is de eerste paal geheid voor de fundering van een nieuw nevengebouw met een oppervlakte van 3500 vierkante meter. De fabriek die met een personeel van ongeveer 900 man werkt, zal waarschijn lijk na voltooiing van het nieuwe gebouw- meer personeel moeten aantrekken. Doilarlening voor herstel doeleinden verlaagd De Internationale Herstelbank heeft op verzoek van de Maatschappij tot Financie ring van het Nationaal Herstel, de hoofd som van de aan deze maatschappij ver strekte lening verlaagd van 15 millioen dollar tot 8.8 millioen dollar. Deze lening werd op 26 Juli 1949 ver strekt en heeft de financiering van de in voer van machinerieën ten behoeve van het herstel en de modernisering van 24 bedrijven, verdeeld over bijna alle sectoren van 't Nederlandse bedrijfsleven, ten doel. De oorspronkelijke bedoeling was, de met behulp- van de lening aan te schaffen goederen te betrekken uit de Verenigde Staten, België, Zwitserland en West- Duitsland. Sedert het afsluiten van de lening en de devaluatie van de gulden, hebben de Ne derlandse handelsbetrekkingen met België en West-Duitsland zich gunstiger ontwik keld dan werd verwacht. Hierdoor is het voor sommige be drijven mogelijk de installaties in die landen aan te schaffen, zonder een be roep te doen op de Internationale Bank. Door de devaluatie van de gulden is voorts de uitvoering van sommige projecten op het ogenblik te kostbaar gebleken. De In ternationale Bank is bereid een gedeelte van de lening te laten vervallen. Als gevolg hiervan zijn 4 van de 24 projecten uitge schakeld en toewijzingen voor een aantal andere projecten verlaagd. De „Stuyvesant" Maandag in Vlissingen De „Stuyvesant" met uit Curagao gere patrieerde militairen zal niet Zondag de haven van Vlissingen binnenlopen, maar Maandagmorgen omstreeks 7.00 uur. Een uur later zal met de ontscheping worden begonnen. MR. W. ROOSMALE NEPVEU OVERLEDEN Te Bussum is m de ouderdom van 83 jaar overleden mr. W. Roosmale Nepveu, oud burgemeester van Apeldoorn. De heer Roosmale Nepveu begon zijn loop baan als volontair ter secretarie te Ooster beek en Rhenen. Daarna was hij achter eenvolgens burgemeester van Ophemert (Betuwe), Putten (Gld.) en Apeldoorn, in welke laatste gemeente hij ongeveer 25 jaar, tot 1934, dit ambt bekleedde. Vele jaren lang maakte hij voor de Chr. Histo rische Unie deel uit van de Provinciale Staten van Gelderland. Met valuta-beperkingen en levertijden als nachtmerries De RAI-tentoonstelling is weer open en wanneer men er binnentreedt herinneren de lange rijen glimmende auto's aan de vooroorlogse tijden, waarin men bij wijze van spreken zo in een nieuwe wagen weg kon rijden en de verkopers zich haastten om de gelukkige eigenaar met allerlei financiële faciliteiten van dienst te zijn. Die impressie blijft zelfs gehandhaafd, wanneer ge er met enige nek-acrobatiek in slaagt een blik op de prijskaartjes te vermijden, die hier en daar op de glim mende neuzen staan. Zij is echter gedoemd te sneuvelen wanneer ge uw wendt tot een van de verkopers zo ge die althans vinden kunt, want zij hebben minder haast dan voorheen. Er zijn namelijk twee woorden die op ieders mond bestorven liggen: levertijd en vreemde valuta. Wan neer gc niets anders op zak heeft clan een aanzienlijke hoeveelheid Hollandse guldens, clan zal die grote Amerikaan of die snelle, slanke Europeaan uw neus voorbijgaan. En zelfs dan, zult ge behou dens enkele uitzonderingsgevallen een grote dosis geduld moeten uitoefenen aleer u voor het eerst achter het stuur kunt kruipen. Wanneer ge zo eens tussen de stands ronddrentelt, dan zult ge schrikken van de prijzen, die sinds de oorlog met de re gelmaat van een klok ziin blijven stijgen. Zesduizend gulden een prijs waarvoor men voor de oorlog een super-voituur kocht is momenteel zeer „goedkoop" voor een bescheiden Europees wagentje en de wagens die onder de vijf mille blij ven zijn aan de vingers van één hand te tellen. Wanneer men daarbij nog de hoge onderhoudskosten en de hoge benzine prijs rekent, gaat men zich in gemoede afvragen hoe een bedrijf er nog in slaagt om een auto-park te financieren en uit die vraag wordt prompt enig hoofdschud den geboren over de belasting-politiek die de regering ten aanzien van de voor ons economisch bestel zo onmisbare personen auto voert en die zich blijkbaar nog steeds baseert op de prae-historische gedachte dat een auto een luxe-ding is. Onbereikbare Amerikanen Een categorie die wel bijzonder zwaar lijdt onder deze politiek wordt gevormd door de Amerikaanse wagens. Daar komt men behalve in de laagste prijsklasse zonder dollars of andere harcle va luta eenvoudig niet aan. Ondanks het feit, dat dit type wagen eigenlijk in ons nationale wagenpark niet mag ontbreken, zullen wij van een bespreking der onder scheidene merken maar afzien, aangezien zij toch buiten het bereik van de door snee-automobilist blijven en de Ameri kaanse industrie bovendien niet veel nieuws aan de markt heeft gebracht. Wij willen volstaan met de opmerking dat er gelukkig wat minder chroom aanzit en dat enige merken van de „ballonstijl" zijn teruggekomen. Aanmerkelijk gunstiger staan de Duitse, Franse en Engelse industrieën ervoor. De Duitsers zijn in groten getale teruggekeerd en naast de Volkswagen zijn Mercedes, Hansa en DKW op cle RAI vertegenwoor digd. Mercedes brengt een serie wagens, waarvan de goedkoopste al boven de tien mille kost, Hansa komt met de aardige Borgward die met zijn 1,5 liter motor echter niet al teveel fut zal hebben en DKW komt met, het gerenommeerde twee- takt-motortjë dat in een wat volwassener carrosserie dan voorheen schuil gaat. De prijs van de DKW is echter nog niet be kend. De Fransen brengen niet veel nieuws, maar wat er staat wij noemen Renault en Peugeot heeft zijn deugde lijkheid ruimschoots bewezen. Prima ver tegenwoordigd zijn de Britten omdat deze hier onder redelijk gemakkelijke voor waarden kunnen leveren wanneer het nieu we handelsverdrag tot stand komt. Zij brengen een aantal kleine, maar betrouw bare en keurig afgewerkte wagens die voor een „redelijke" prijs te krijgen zijn, zoals Hillman, Austin. Javelin en Morris. Interessant is voorts de Triumph May flower met zijn conservatieve, maar keu rige „knife-edge" carrossei-ie, waarvan de prijs ver onder de zes mille ligt. Naast deze bescheidener modellen brengen de Engelsen ook een paar van hun dure pro ducten, zoals de Armstrong Siddeley, de Omdat Chefarox géén vorming van steeds méér zuur ver oorzaakt, zoals bij gewoon maag- zout vaak voorkomt. Bovendien beschermt Chefarox de maag wand met een geleiachtige ge nezende laag. fiü grote Austins en de Jaguar. Zoals men weet levert de auto-industrie het grootste aandeel in de Britse deviezen-pot en zij doet alles om haar reputatie hoog te houden. De sensatie van de RAI Wanneer wij van de Europese vertegen woordigers op de laatste plaats de Ita lianen noemen, dan is dat alleen om het lekkerste stukje van de taart tot het eind te bewaren, want er is geen ontkomen aan het feit, dat zij de interessantste wa gen van de gehele tentoonstelling bren gen; de Fiat 1400. Aan deze wagen is zoals bij Fiat gebruikelijk is jaren lang gewerkt, want het model moet een hele tijd mee. Er is naar gestreefd om in deze wagen alle goede eigenschappen van de Amerikaanse en de Europese wagens te verenigen en men kan niet verhelen dat Fiat daar in is geslaagd. De 1400 cc-motor zal met zijn korte slag en grote boring niet makkelijk te verslijten zijn, maar heeft toch alle energie, die dc hard-rijdende Italianen van him wagens vergen. De car rosserie van deze middel-grote wagen is zeer ruim en het hele geval stuurt en ligt ondanks zijn vrijwel Amerikaanse sou plesse als een race-wagen. Het is dan ook niet te verwonderen dat het om deze „sensatie van de show" een voortdurend komen en gaan was, al moet daarbij ge zegd worden dat de gaande man enige teleurstelling zal hebben gevoeld om de prijs (meer dan negen mille) die door de ongunstige lire-koers is bewerkstelligd. De kleintjes Naast de 1400 brengt Fiat zijn zo lang zamerhand beroemd geworden „wegluis" en daarmee zijn we meteen in de kleinste klasse aangeland. Hier treffen we verder aan de Dyna-Panhard, een zeer geslaagd product van de Franse fabriek met de grote naam en de Tsjechische Minor met twee-takt motor. Eigenlijk zijn dit de enige wagens, die nog een beetje te beta len zijn, maar zonder te willen tornen aan DEZE WEEK gunstige aanbieding Metaalzaagbeugels hun qualiteiten, moet toch worden gezegd, dat zij niet voor alle doeleinden ideaal zijn en dat men er niet het gehele be drijfsleven mee motoriseren kan. Opval lend en geruststellend is dat men van het fabriceren van allerlei vaker min dan meer geslaagde miniatuur-auto's is afge stapt. Wij vonden er alleen een proto-type de Zweedse Champion met twee-cylinder JLO-motor, die zo te zien verdienstelijk van conceptie is en eigenlijk nog wel tot de echte auto's gerekend kan worden. Het is helaas niet mogelijk alles te be spreken wat er op de RAI te zien is, maar wij willen de auto-enthousiasten een verhaaltje over de raspaarden toch niet onthouden. Als de meest bereikbare wagen, sportwagen staat er dan de MG-TC die omstreeks zes mille kost en er keu rig uitziet. De technici kunnen hun ogen uitkijken naar een anderhalve liter Jave lin- Jupiter-chassis dat met een lichte car rosserie dicht bij de 140 km. per uur zal kunnen draaien. Simca brengt zijn spe ciale sport-coupé's (voor ruim dertien mille) die de „comfortabele renwagens" worden genoemd en er staat een droom van een diep rode Fiat 1100 S met Farina- carrosserie die maar eventjes 25.000 kost. Dan kan men er kijken naar 's werelds snelste serie-wagen de 3liter Jaguar- roadster, die op een mille of achttien komt en een bijzonder mooie lijn heeft en voorts is er een lichtblauwe Gordini-Simca, maar voor het genoegen om daar hard mee te rijden moet men drieëndertigduizend gul den op tafel leggen. Tenslotte staat er de Franse 500 cc-renwagen van Deutsch- Bonnet, die een wondermooie carosserie bezit, maar zelfs met zijn door de fabriek opgegeven top-snelheid van 166 km. (die men er bij een test in Engeland lang niet uit kon halen) niet veel zal presteren. Zo is er op de RAI misschien niet veel te kopen, maar toch in ieder geval een heleboel te zien. En dromen kost niets! (rat noch MUIS ontsnapt aan h»t onweerstaanbare_ Staatscommissie voor Grondwetsherziening Bij Koninklijk Besluit is een staatscom missie ingesteld, welke tot taak zal heb ben de regering van advies te dienen om trent een herziening van de Grondwet, mede met het oog op de reed-s ten dele tot standgekomen, ten dele in voorbereiding zijnde nieuwe rechtsorde, bedoeld in arti kel 208 van de Grondwet. In de commissie zijn benoemd: tot voor zitter mr. J. R. H. van Sehaik, vice-minis ter-president en minister zonder porte feuille: tot vice-voorzitter mr. J. H. van Maarseveen, minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, en prof. mr. R. Kra nenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. Leden zijn prof. dr. L. J. M. Beel, hoog leraar aan de R.K. universiteit te Nijme gen, prof. mr. dr. G. van den Bergh, hoog leraar aan de universiteit van Amsterdam, prof. dr. A. M. Donner. hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, raadadviseur bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, lid van de Tweede Kamer. M. P. Gorsira, ver tegenwoordiger voor de Nederlandse Antil len in Nederland, mr. J. P. Hooykaas, ad vocaat-generaal bij de Hoge Raad en raad adviseur in buitengewone dienst bij het ministerie van Justitie, mr. J. A. Jonkman, lid van de Eerste Kamer, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, hoogleraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, prof. dr. J. H. A. Loge- mann, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, prof. mr. A. N. Molenaar, lid van de Eerste Kamer, mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer, burgemeester van Rotter dam, mr. dr. R. H. Pos, algemeen vertegen woordiger voor Suriname in Nederland, mejuffroüw mr. H. J. D. Revers, adjunct- directeur van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, prof. mr. C. P. M. Rom- me, lid van de Tweede Kamer, dr. A. A. L. Rutgers, lid van de Raad van State, J. Schouten, lid van de Tweede Kamer, H. W. Tilanus. lid van de Tweede Kamer en mr. dr. P. J. Witteman, lid van de Eerste Ka mer. Secretaris tevens lid zijn: mr. W. C. L. van der Grinten, staatssecretaris van Eco nomische Zaken, en mr. J. M. Kan, raad adviseur in algemene dienst bij het Mini sterie van Binnenlandse Zaken. Staatsmijn Wilhelmina wordt uitgebreid In de staatsmijn Wilhelmina te Terwin- selen zal men in October beginnen met de aanleg van een nieuwe verdieping op 785 meter. Reeds tijdens de oorlog is men met de voorbereiding hiervan begonnen, maar men ondervond veel hinder van mijnwater. Deze moeilijkheid heeft men thans over wonnen. Voor een verkeerswaameming aan de pont te Velsen verleenden leerlingen van de M.T.S. bij het verzamelen van de gegevens hun medewerking. Foto: Chaufjeurs en motorrijders worden aan een J}verhoor" onderworpen. Haagse deviezenzaak voor het Hof Strafverlaging tegen drs. B. gerequireerd Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond in hoger beroep terecht drs. W. B., eertijds secretaris van de Haagse oud burgemeester mr. W. A. J. V„ Drs. B, werd wegens overtreding van het Deviezenbe- sluit op 4 Januari van dit jaar veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met af trek van vijf maanden voorarrest, en tot een boete van 2500. Drs. B„ verklaarde dat hij in beroep was gekomen omdat hij de strafmaat te hoog vond. Het getuigenverhoor leverde geen nieu we gezichtspunten op. De procureur-ge neraal zeide dan ook, dat in de bewijs- censtructie nagenoeg geen wijziging was gekomen. Hij wilde aannemen, dat drs. B. niet de bedoeling heeft gehad, zichzelf te verrijken. Wellicht hebben ook onvolko menheden in het na-oorlogse beleid hem bewogen tot het begaan der overtredingen. Wij mogen aannemen, aldus de procureuiv generaal, dat drs. B. eerbare doeleinden en bedoelingen had. Anderzijds is misbruik maken van de ambtelijke waardigheid, be wust of onbewust, ernstig. Deze verdachte is uit zijn carrière gestoten en zulks achtte de procureur-generaal een straf op zich zelve. Hij v/enste de gevangenisstraf te ruggebracht Ie zien op 5maand, de tijd die drs. B. in voorarrest heeft doorge bracht. De geldboete moest echter gehand haafd blijven. De verdediger Jhr. mr. C. H. Beelaevts van Blokland legde in een uitvoerig plei dooi de nadruk op de bedoelingen, waar mede drs. B. de overtreding heeft begaan. Tijdens de oorlog werkte hij voor de in lichtingendienst-Hamstra, welke na de oorlog voor het Militair Gezag, P.O.D., P.R.A. en een regeringsinstantie heeft ge werkt. Voor dit werk waren deviezen no dig. die drs. B. zich via het Zwitserse ver mogen van de beheerde F. A. B. heeft verschaft. Ter staving van de bewering, dat in het tiidvak waarin de overtredingen zijn ge pleegd ook de gelden voor inlichtingen zijn gebruikt voerde mr. Beelaerts diverse aanwijzingen aan. Dat dx-s. B. een belangrijk man voor in lichtingen is, zo zeide de verdediger, moge blijken uit het feit, dat hij voor zijn ar beid, ondanks deze strafzaak, binnenkort met het Verzetskruïs zal worden onder scheiden. Pleiter trok paralellen met straffen, die wegens grotere deviezenovertredingen werden opgelegd. Men kreeg hoge boeten of een voorwaardelijke gevangenisstraf. Pleiter drong aan op een nog lagere ge vangenisstraf dan het voorarrest en dras tische verlaging van de opgelegde geld boete van 2500. 'Op Vrijdag 5 Mei zal uitspraak woi'den gedaan. Nog geen beveiling van overweg in Mijdrecht Bij de onbewaakte overweg te Mijdrecht in de provinciale weg HaarlemHet Gooi hebben de A.N.W.B. en de gemeente waar schuwingsborden geplaatst, aangezien op deze overweg reeds meermalen ongeluk ken met dodelijke afloop zijn gebeurd. De enige afdoende beveiliging is echter het aanbrengen van een moderne flikkerlicht- installatie, zo deelt de A.N.W.B. mede. Naar de bond verneemt moet de beslis sing over het plaatsen van flikkerlichten (waarvan de kosten ongeveer f 20.000 be dragen) wachten op het besluit of het per sonenvervoer op deze spoorlijn wordt af geschaft. In afwachting van de beslissing hebben de Nederlandse Spoorwegen bepaald dat treinen uit de richting Vinkeveen bij de boomgaard, welke het uitzicht op cle over weg belemmert, niet sneller mogen rijden dan 30 km. per uur en dat de treinen uit beide richtingen bij herhaling fluitsignalen dienen te geven. Uit het onderzoek is gebleken, dat in Achterveld geen sprake, is van pseudo-vogel- pest. De kippen, die vermoedelijk aan enige andere kwalen lijden, blijven wel onder contróle.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5