Tel. 55(j Dertigjarige „Jan Mayenland" heeft geen gemakkelijk leven achter zich VAN BRUGGEN, nr. 1 van lijst 6 Kennemer Lantaarn Visserij- v TAXI.' Predikbeurten TaxS tel. 4333 Zaterdag 22 April 1950 REVUE VAN DE ZUIDZIJ HH| De IJM 18 als „Azalea" op de uitreis. VOOR VANDAAG is een trawler uit het archief gehaaid, die misschien al ver geten is omdat dit schip na de oorlog niet meer in de vaart is gekomen. Het is de Jan Mayenland IJm. 18. die momenteel ge meerd ligt aan de kade van de grote bunker in de Haringhaven en eerlijk gezegd geen mooie indruk maakt. En dat is geen wonder, als men ziet wat deze boot alle maal heeft meegemaakt. Als „Admiral von Schroder" wercl het schip in 1917 door de Sehiffb. Ges. „Unter- weser" te Wesermünde afgeleverd, in oor logstijd dus, en toen de vijandelijkheden gestaakt werden, kwam de trawler in Britse handen. Die boden hem in 1922 te koop aan en zodoende kwam de „Admiral von Schroder" in IJmuiden. Azalea (IJm. 18) was de nieuwe naam, dezelfde als van de maatschappij, terwijl de heren P. Zwaan, J. Visser Pz. en A. Vos het beheer voerden. Een van de drie, de heer P. Zwaan werd er schipper op en IJmuiden had er dus weer een aanwinst bijgekregen. De eerste verandering kwam al twee jaar later. De rederijnaam werd gewijzigd in Visserij Mij. Denemarken en de heren J. Visser Pz., E. Meeuwenoord en A. Vos jr. vormden de directie. Nog steeds als Azalea ging de trawler weer naar zee, totdat in 1928 alleen nog de heer Meeuwenoord directeur was. Intussen hadden enige schippers hun ge luk met de trawler beproefd. o.a. D. Dek ker, A. Punt, N. van Pel en J. Groen. In 1929 werd het vaartuig verdoopt in Adria tic (IJm. 18) en in Juni 1930 verscheen in een paar bladen een advertentie, waarin aangekondigd werd, dat de stoomtrawler Adriatic (IJm. 18). zou -worden verkocht en te bezichtigen was te Schiedam bij het vlot van deroeivereniging „Vios" in de Wilhelminahaven. De verkoop vond op 9 Juli 1930 plaats en de nieuwe eigenaar werd de heer C. van der Valk, terwijl het vaartuig kwam te varen onder de N.V. Tot Exploitatie v?(n het Motorvissersschip „Zeemeeuw", de naani van een in Rotter dam thuisbehorende kotter. De schipper was toen J. Viskil. Vandaag behoort de trawler nog aan de Mij. „Zeemeeuw", maar dat wil niet zeggen, dat er niets meer ge wijzigd is in de directie. Na de heer C. van der Valk zijn respectievelijk W. Kra mer, H. Glastra en Ph. van Gelderen ook directeur van de Mij. Zeemeeuw geweest. Sinds 1940 voert de Firma Wed. S. I. Groen de directie. Verhuurd In 1936 hebben enige Noordwijkse vis sers de Adriatic gehuurd voor een paar reizen. G. van Roon was er toen schipper op, die er op 28 October 1936 mee binnen kwam met verlies van de schoorsteen en een zwaar beschadigde brug, dat hij vlak voor de haven had opgelopen. Van 1938 af staat de trawler bekend on der de naam Jan Mayenland (IJm. 18) en toen de tweede wereldoorlog uitbrak lag het schip stil, maar werd in de vaart ge bracht, zodra de bezetter toestemming gaf, dat ook trawlers aan de visserij mochten deelnemen. In die dagen was de Jan Mayenland de grootste trawler die aan de visserij deelnam. Er werden onder schipper A. de Groot reisjes van een paar dagen ge maakt, maar in April 1941 was het uit met de visserij voor de Jan Mayenland. De bezetter meende het schip voor een ander doel beter te kunnen gebruiken en zond het uit naar Noorwegen om daar vracht te varen. In 1945 was dat niet meer nodig en de Jan Mayenland. want die naam is behouden gebleven, kon zich klaar ma ken voor de terugkeer naar Holland. Dit werd opgedragen aan een groepje landge noten, die voor vertrek eerst een lading levensmiddelen innamen bestemd voor het Rode Kruis in Rotterdam. De terugkeer HET ROTTERDAMSE HAVENVERKEER In de Rotterdamse haven kwamen gedu rende de week van 9 tot en met 15 April 1950 205 zeeschepen binnen, gezamenlijk metende 330.078 netto register ton tegen 253 schepen in dezelfde week van het vorige jaar met een gezamenlijke nettotonnage van 345.005. Onderscheiden naar de landen van her komst arriveerden uit: België 8. Denemarken 4, Duitsland 12, Eire 1. Finland 2. Frankrijk 10, Griekenland 1. Groot-Brittannië en Noord-Ierland 69, Italië 1, Nederland 10, Noorwegen 5, Polen 1, Portugal 3, Spanje 5, Turkije 1. IJsland 2, Joegoslavië 2, Zweden 20, Brits-Aziatische gebieden 3. Indonesië 2, Irak 2, Israel 2, Japan 2, Iran 3. Thailand 1. Egypte 1. Frans-Afrikaanse gebieden 3, Por tugees-Afrikaanse gebieden 1. Spaans- Afrikaanse gebieden 1, Argentinië 3, Canada 2, Cuba 4, Guatamala 1. Mexico 2, Suriname en de Nederlandse Antillen 2, Venezuela 2 en Verenigde Staten 11. PROEFVAART „ALOELOE" Het achtste van de twaalf door het de partement van Scheepvaart te Djakarta in Januari bij de firma Dammers en Van der Heidë's Scheepvaart en Handelsbedrijf N.V. bestelde speciale politievaartuigen, cïe „Aloeloe", heeft thans met goed gevolg op de Nieuwe Waterweg zijn technische proefvaart gemaakt. Het bij de werf „Gusto" te Schiedam gebouwde schip is 33 meter lang, 5.60 meter breed en meet 30 brt. Het is uitgerust met een Enterprise motor van 450 pk., waarmee een snelheid van ruim 12 mijl wordt bereikt. De „Aloe loe" zal binnenkort op de „Kamerlingh Onnes" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd worden gehesen en zo naar Indone sië vervoerd worden. geschiedde via Cuxhaven. Daar kreeg het schip schade aan de ketel en kon de reis naar IJmuiden niet op eigen kracht ma ken. De „Helga" is er daarna aan te pas gekomen, die de Jan Mayenland prompt m de Vissershaven afleverde. De levensmid delen werden in grote dank aanvaard en een auto bracht een en ander naar Rotter dam. Dit is de laatste dienst geweest, die de Jan Mayenland heeft verricht. Men heeft het schip wel naar Amsterdam ge bracht, doch van een verbouwing ten be hoeve van de visserij is niets gekomen. In de nabijheid van de grote bunker wacht de trawler nu geduldig op het einde. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Industrie-uitbreiding Burgemeester en Weihouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 18 April 1950 ingevolge de Hinderwet vergunning is verleend aan de Shell Nederland N.V. te 's-Gravenhage, tot het oprichten van een benzinepompin stallatie in en voor het perceel Bloemstraat 37 te IJmuiden en aan J. M. Waagmeester te Haarlem tot het oprichten van een elec- trotechnische reparatiewerkplaats in het perceel Briniostraat 18 te IJmuiden-Oost. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 21 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ragno van Dublin. Warjo van Rotterdam. Albatros van Rotterdam. Regin van Swansea. Olive van Newcastle. Hendrik van Londen. Paschol van Blyth. Ruja van Grangemouth. Helena van Maldon. Expres van Parijs. Zeehond van Blyth. Bri tish Commander van Abadan. Vertrokken zijn: Lena naar Kotka. Ama ryllis naar Los Angeles. Amstelland n. Rot terdam. American Counselor n. Rotterdam. Norma naar Rotterdam. Afiena naar Kopen hagen. Eems'troom naar Vilvoorde. Stellar haar Strahlsund. Falcon naar Londen. Olwe naar Emden. Ellen naar Rotterdam.' Atlas naar Savona. Gordias naar Rotterdam. The- sens naar Kopenhagen. Het Neutraal Kleuteronderwijs in Velsen Plannen in voorbereiding voor uitbreiding in de Heidestraat en in Santpoort De gemeente heeft in de begroting voor dit jaar een gunstiger subsidieregeling voor het kleuteronderwijs vastgesteld, zo kan men lezen in het orgaan van de Neder landse Onderwijzersvereniging, afdeling Velsen-IJmuiden. Hierdoor komt het neu traal kleuteronderwijs er wat beter voor te staan wat de exploitatie betreft en wordt de toekomst minder zorgvol ingezien. De Moerberg-kleuterschool werd op 1 Februari geopend, heeft ongeveer 70 leer lingen en werkt dus met twee klassen. De grote moeilijkheid aan deze school is, dat er nog een groot, tekort is aan lesmateriaal; ook het aantal stoeltjes en tafeltjes is niet toereikend, zodat met oude gehuurde, ban ken van een andere gemeente wordt ge werkt. Tegen dc tijd d&l het weer beter wordt, moet er voor buitenspel een zandbak komen. Bestuur en werkcommissie doen hun uiterste best en zijn vol goede moed dat het zaakje in orde komt. De school aan de Heidestraat heeft er lokaalruimte bij gekregen, doordat de distributiediensi werd opgeheven. Daar is dus een belangrijke uitbreiding op komst, wat de vele wach tende peuters ten goede zal komen. De oudercommissie van de ir. Krijger- school in Velsen-Noord heeft een onderzoek ingesteld naar het aantal „candidaat-leer- lingen" voor een te openen kleuterschool. Het resultaat is verrassend: reeds meer dan 100 leerlingen werden ingeschreven, zodat de Stichting bij B. 'en W. de urgentie heeft bepleit in dit deel van de gemeente een school te vestigen. Aan de school Casembrootstraat werd mevrouw H. Kobes-de Jong als onderwij zeres aangesteld. In de tijd, dat deze school door de gemeente werd beheerd was me vrouw Kobes er reeds werkzaam en veelal ontmoet zij er thans haar vroegere leerling kleuters als vader of moeder van de nu onder haar hoede komende peuters. In Santpoort, zo meldt De Schoolbel, gaat het eveneens naar wens. Men hoopt ook daar binnenkort aan de in aanbouw zijnde nieuwe school in Santpoort-station een kleuterschool te verbinden voor de kleintjes die over de spoorlijn wonen. Dit betekent voor de school aan de Wüstelaan een aanzienlijke ruiming van plaats op de grote wachtlijst. C.H. Houdt de Fakkel der Hervorming hoog Protestanten, wij reke nen op U. 26 April a.s.: JA! P.S. Denkt U er vooral om één hokje rood te maken, anders is Uw stem waardeloos. En de C.H hecht aan uw stem zo veel waarde. (Adv.) Jump-nieuws Zondag 23 April speelt de bridgeclub ,.de Jump" 'in Noordwijkerhout een wedstrijd tegen „Het Juiste Bod". Dezer dagen werd de parencompetitie voortgezet in het clublokaal hótel „Kenne- merhof". De uitslagen luiden: A: 1. Kuiper—de Jong 28',p.: 2. Laman— v. Pel 28 p.: 3. Moot—Born- 24b p.; 4. echt paar de Groot 23 b p.: 5. Ligthart—Wonink 22 p.: 6. MainsJonker 21 p.: 7. PrinsBoer 2ÖIü p. B: 1. Amsingvan den Berg 52'! p.: 2. de HaasKramer 47b p.; 3. WeijMaarleveld 46b p.; 4. Mw SlaatsBaggerman 451 p.; 5. dames de HaasBrouwer 44 b p.; 6. Kuys Porck 381.*: p.; 7. dames KramerRolloos 37'.- p.; 8. van den Burgv. Reeuwijk 23p. Woensdag komen Jump A en B uit tegen de Bridgeclub „1940". GESLAAGD Mejuffrouw PI. Struys te IJmuiden b'è- haalde dezer dagen haar diploma steno typiste. De heer Laan Sr. komt de C.A.O. behandelen Op Woensdag 2ti April houdt de Centrale Bond voor haar leden een vergadering in het Bondsgebouw aan de Trawlerkade te IJmuiden. Bondsvoorzitter R. Laan Sr. zal een over zicht geven van de gevoerde onderhande lingen over de nieuwe contracten voor de opvarenden, havenarbeiders, visknechten, en ijsfabrieken. Het indienen van congresvoorstellen kan die avond plaats vinden voor het congi-es op 26, 27 en 28 Juni in Amsterdam. De elftallen voor Zondag BRABANTIA—STORMVOGELS. De IJmuidenaren spelen deze vriendschappelijke wedstrijd met: Kraak; v. d. Oever. Laan; Goedhart. Snoeks Sr.. Snoeks Jr.; Deuling, Venus. Van Onselen De Boer, Van Dokkum. HELDER—VELSEN. In deze belang rijke wedstrijd komt Velsen uit met: Dem- mers: Zuurbier, Tromp Sr.; Tromp Jr., Van Bugnum, Maarschalk: Braam, Stet. Bakkum, Hogendijk. Wijker. SCHAGEN—TERRASVOGELS. De Santpoorters vertrekken met: Akkerman Sr.: Dortmundt, Akkerman Jr.: Bus, Röblten, Zaal: Van Dun, Siegerist, Wijnen, Cobben, Goedhart. STORMVOGELS 3—RCH 4. De a s. kampioenen komen als volgt uit: Venus; Twisk, De Vries; Borst, Lampers, v. d. Linden; v. d. Steen, Van Duyn, Reekers, de Boer, Blinkhof. De voetbalopstellingen in Noord: KINHEIM—VITESSE '22. Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en P. Rem; C. de Boer, W. Groeneveld en C. Luntz; J. v. d. Linden, H. Prinssen. A. Prinssen. J. H. v. d. Wate ren en S. de Vries. DSSVVB. VVB: C. v. Veelen; R. Meyer en D. Schriemer; G. v. d. Veldt. M. Arisz en M. de Boer; W. Zand. H.'Verswij- veren, A. Both P. Vlielstra en N. Michel. IEV—VLIEGENDE VOGELS (terrein VI. Vogels). IEV: W. v. Tunen; J. v. d. Vlies en W. Michel; J. Wittebrood, S. Slotemaker en Th. Koek; J. Hamersma. Th. Duyn. H. Prinsen, H. Zonneveld en J. Schavemaker. De Stentor in onzachte aanraking met Panamees vrachtschip Vrijdagmorgen omstreeks acht uur sleep te de „Stentor" van bureau Wijsmuller het Panamese vrachtschip „Amarillis" de bui tenhaven van de Hoogovens uit. Even bui ten de haven maakte de Amarillis een onverwachte beweging waardoor de „Sten tor" onder het achterschip van de Pana mees geraakte. Het hekwerk op het achterschip van de sleepboot werd vernield en een der opvarenden liep lichte verwon dingen op. MARKTBERICHTEN 21 April 1950 Besommingen KW .22 2910; UK 64 777; UK 91 1154; UK 1 805; UK 76 1175; UK 126 1314. Prijzen Gr. tong 1,901,80: gr.m. long 1,801,70; kl.m. tong 1,751,60; kl tong I 1,581.40; kl. tong II 0,99—0,88; tarbot I 1,80—1,70, p. kg. Tarbot IV 36,5032; gr. schol 36; gr.m. schol 32; kl.m. schol 19; kl. schol I 2318; kl schol II 198; schar 85,40; gr. gul 21,50; wijting 1812,50; poon 1711. Aanvoer 100 kisten tong en tarbot, 430 kisten schol, 70 kisten schar, 10 kisten kabeljauw, 60 kisten wijting. Totaal 670 kisten. Geen bloemen, geen fruit.. Telkenmale als er in' Vel sen een huis wordt toegewe zen, wordt er een grote blijdschap geboren zoals zich denken laat. Lampenier ként dat, woont zelf óók in. De vreugde gaat zich dan wel eens te buiten in een goedbedoelde maar toch ver keerde huldiging van de ge meentebestuurders en ambte naren, die het nieuwe home op papier voor elkaar gespij kerd hebben. Dan worden er wel eens bloemen en fruit manden gestuurd, vertelt een Lampeniersknecht, die on danks zijn begrijpend hart een beetje in de wiek geschoten Want het mag niet. Het is bestuurderen en ambtenaren terecht verboden cadeaux in welke vorm ook voor deze zaken te accepteren en zij zouden er gemakkelijk door in de nesten kunnen komen, hoezeer ook in de vreugde wordt gedeeld, die meestal gekomen is na einde loos geloop, geschrijf en ge telefoneer. Ook zonder dat was dat huis evenwel voor elkaar gekomen, zegt de knecht, want de overheid lijkt veel op madame Justitia: zij draagt de blinddoek dei- onpartijdigheid. Voorstel Lampenier: Dank betuigingen in natura in het vervolg direct doorzenden naai de ziekenhuizen, want daar komen ze toch terecht als de afzender er tenminste niet opstaat. In zo'n geval krijgt de vreugdevolle zijn gave prompt retour. Voelbaldadiglieden Achter school H, de F. L. Ossendorpschool dus, is een terreintje dat uitermate ge schikt lijkt voor het afwikke len van „metsies" in de on derlinge competitie der IJSVV de IJmuidense Straat Voetbal Vereniging. Daar vliegt het leder dan ook vooral Zondags onverdroten van schoen op schoen en diverse „punters" zijn reeds gevolgd door ge rinkel van glas en kernachtige uitroepen van de zijde dei- omwonenden. Er is zelfs al een smeekschrift naa?. - de ge meente gegaan om er een eind aan te maken. Lampenier wil tcch deze jeugdige liefhebbers van een „geklofte schuiver" en een „prent van een pinantie" niet direct verguizen zij snak ken evenzeer naar een beter speelveld als de bedreigde stammen in de omtrek dat doen, al gaan beide partijen van andere oogmerken uit.. Wel verzoekt hij de elftal commissies met de vinger aan de pet of ze 'het niet al te bont willen maken met het oog op de, last. Voor de omliggen- den en misschien.... van de. politie. Riskante kuil Lampeniersknecht, die de ganse dag de nadersluivende automobielen uit. de richting Haarlem gadeslaat op het punt waar zij vaart minderen vanwege de ponten, doet uit de doeken dat vlak voor het pontplein een diepe kuil de wagens soms tot de vermake- lijkste capriolen dwingt. Deze capriolen gaan echter zo lang te water tot er een ongeluk van komt, meent de knecht. Pas op de (gas) dubbeltjes IJmuiden althans dat deel van IJmuiden dat een muntmeter rijk is verzamelt mot verbeten woede en grote overgave zilveren dubbeltjes, omdat slechts dit nikkelen schijfje in de gleuf past.. Vroe ger hadden de gasvoogden een apart zinken muntje maar dat was als noodmaat regel bedoeld. Het gevolg van de omscha keling op de nieuwe dubbel tjes is een doorlopend gebrek aan wisselgeld, want de huisvrouwen houden elk „klein" dubbeltje dat ze krij gen kunnen stijf vast en de leveranciers hebben het na kijken. Eerlijk gezegd vond Lampenier het „nood" sys teem beter, dat greep ten minste niet in de geldcircula tie in. De grote mannen van het gas proberen er een mouw aan te passen, door aan hun loketten van 9-12 en 2-4 net zoveel nikkelen dubbeltjes te verstrekken als 'er nodig zijn (tegen betaling vermoe- delijk) en hebben bovendien .verschillende winkeliers inge schakeld die van het gasbe drijf van tijd tot tijd aanvul ling van gasdubbeltjes ont vangen om de voorraad bij de huisvrouwen op peil te hou den. Lampenier weet zeker, dat niet alle huisvrouwen dit bekend is. Franse vragen Lampenier gelooft stellig, dat de Franse gasten die Don derdag uit Duinkerken naar de Heerenduinen kwamen overwippen om te zien hoe prachtig je van puin huizen kimt maken, graag een pa piertje mee naar huis hadden genomen over Velsen. Toen ze over de vissershaven stonden te turen (ze stonden dash- clandestien, want het kwam niet op het programma voor), wist niemand der gastheren precies hoe groot die kom nu eigenlijk wel was, welke vis sen er in IJmuiden worden afgeslagen en wie de haven indertijd gegraven heelt. Voorstel Lampenier: middel- tegen-al-zulke-kwalen laten drukken in de vorm van een meertalig papiertje waar een gecomprimeerd overzicht van Velsen staat. Als Velsen ten minste ooit wat wil worden Voor vreemdelingen. Kennemerlaanvraag Getergde Kennemerlaan- knecht roept (met watjes in de oren) ach en wee over de Luidsprekers, die daar avond- aan-avond in de bomen han gen te lawaaien. De kinderen kunnen er niet van slapen en de knecht moet het werk zijner handen radeloos staken, zegt hij. Assublieft, vraagt hij. Een beetje „ssssst". Na half negen bijvoorbeeld. Lampe nier wijst hem er op, dat het voor de IJRB gaat, maar kan zich wel een weinig voorstel len dat een ganse avond Strauss von Suppé en Sousa op den duur vervelena wordt. Opruiming hard nodig Een bejaarde Lampeniers knecht uit het „hofje", dat zich tussen de Esdoomstraat, de Groeneweg en de Zeeweg in de huizenblokken ver schuilt, roept wee over de hoofden dergenen, die op het aanpalende stukje vrije grond een privé mestvaalt aan het oprichten zijn. Lampenier, gevoelig voor een goed-ge- schoren aangelaat dezer ge meente, is ten reinigings- voogde gegaan waar hij ver nam, dat dierzijds niets aan deze gruwel gedaan kan wor den: de paters Capucijnen zijn de eigenaars van de onder vuil bedolven grond. Lampe nier, begrijpende dat de paters niet voor vuilnislieden in de wieg gelegd zijn doet deson danks een beroep op a. de clandestiene storters om de normale weg te bewan delen, b. de paters, om er een stokje voor te steken en te trachten, iets te doen opdat de holbewoners deze zomer niet en massa bedwelmd worden. Want ach, het riekt nu reeds kwalijk. Er komen nieuwe 1 Na de snik, die Lampenier heeft geplengd omdat er zo veel iepen sneven in de schaars met groen bedeelde Velsense dreven is er een knecht gekomen, die somber profeteerde, dat aan de Vel- serduinweg bijvoorbeeld nim mer oneer nieuwe bomen ge plant zullen worden. Lampe nier, angstig wordende, heeft zich bij de groenvoogden ver voegd, die hem weer hoop gaven: Velsen heeft zich uit Brabant een. aanzienlijke partij groengoed aangeschaft en hier is ongetwijfeld iets voor de Velserduinweg bij. Al moet er klein begonnen wor- den, er is althans een bevre digend begin. Brood is nodig, lieve lezers, maar onze bomen evenzeer. Dat ziet ge pas goed op de geteisterde Velserduin weg, die nu als een kaalge knipte jongedame om heur haar weent. Twee arbeiders vielen in een diepe ketel Ernstig ongeval bij Van Gelder In de centrale van de papierfabriek is Vrijdagmorgen omstreeks half negen een ongeluk gebeurd, waardoor twee arbeiders ernstige verwondingen opliepen. De 58-jarige W. H. T., wonende aan de C. Matersweg te Beverwijk en de 43- jarige J. de G- wonende aan de Corvers laan in Velsen-Noord, beiden monteurs, waren de de buiten bedrijf zijnde hogedruk- ketel op een ongeveer zes meter hoge steiger werkzaam toen zij, vermoedelijk door een breuk van het steigerhout naar beneden stortten op de ijzeren rooster- vloer. De G. die vlakbij het rnar.gat terecht kwam wist zich naar buiten te werken, maar T. bleef op de roostervloer liggen. Onmiddellijk werd. eerste hulp verleend in afwachting van dokter R. W. Fierstra, die zeer spoedig aanwezig was. Na vast gesteld te hebben, dat de G. een linker- enlcelbreuk had bekomen en een kleine hoofdwonde, kroop dokter Fierstra in de ketel om T., die over hevige inwendige pijnen klaagde en naar later bleek geen enkele uitwendige verwonding had. te helpen. Hij moest op een plank door het mangat naar buiten worden gebracht. De ongelukkigen werden achtereenvol gens per ziekenauto naar het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk vervoerd, waar T. aan eenfoto-onderzoek werd onderwor pen. Openluchtmeeting C.P.N. Hedenmiddag wordt op het terrein aan het Stratingplantsoen nabij de spoorweg halte Hoogovens een op'enluchtmeeting van de C.P.N. „De Waarheid" gehouden, waar de verkiezingsleus „Voor vrede en brood" het onderwerp vormt. Vooraf wordt met een geluidswagen een rondgang gemaakt. LAMPENIER. „Ontsnapt van het Duivelseiland" (Thalia). De Warner-Bros film „Ont snapt van het duivelseiland" is een van die rolprenten welke een maximum aan spanning ontlenen aan een reeks vecht partijen die boeien door de heldhaftigheid en onverdroten moed van de twee partijen. Een climax heeft .'F verhaal over deze vijf ontsnapte gevangenen van 't Duivelseiland eigenlijk niet en het feit dat zij zich ont poppen als op en top vaderlandslievende Fransen geeft hen een soms overdreven aureool van dapperheid. De nadruk wordt gelegd op het fanatisme waarmee de ge vangenen huh levens verdedigen en vooral de leider van de verbannenen (Humphrey Bogart) blinkt uit in durf. Hij speelt sterk en beheerst. De Franse actrice Michele Morgan is zijn waardige tegen speelster. De Nederlander Philip Dom (Frits van Dongen) kan men bewonderen als Re nault, een deserteur uit het leger die latei- als geheim agent bij de Geallieerden gaat werken. Bij de liefhebbers van sensatie films zal „Ontsnapt van het Duivelseiland" zeker in de smaak vallen. In de tweede helft van deze program- maweek wordt in het Thalia theater de geestige Amerikaanse rolprent. „De man die kwam dineren" vertoond. Monty W ool- ley, Bette Davis, Ann Sheridan en de ko miek Jimmy Durante vertolken in een wervelwind van onwaarschijnlijkheden en gezonde humor de hoofdrollen. Een film die het zien ten volle waard is. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserij Noordzee Dinsdag 11 April: ml. Cornells Marinus KW 48; Java KW 159. Woensdag 12 April: mt. Medan IJM 57. Ml. Gorredijk IJM 75; Wiron III IJM 221; Martenshoek IJM 283; Vertrouwen KW 6; Orion KW 22; Margrietha Maria KW 29; Nederland VI KW 37; Aafke Jacoba KW 41; Henk KW 56; Volharding KW 65; Wilhel- mina II KW 138; Janna KW 163; Geertruida Jacoba SCH 35; Dirk SCH 233; Cornelis VL 83. Donderdag 13 April: ml. De Arend KW 7; Hubertha Gerarda KW 9; Floris KW 59; Kees KW 124; Jo VL 61; Neeltje VL 166. Vrijdag 14 April: st. Haarlem IJM 9; Nor- ma Maria IJM 6; Zwarte Zee IJM 94. Ml. Margaretha en Maria KW 23. Ml. Verwachting IJM 204; Cornelis KW 24; De Verwachting KW 28; Machiel KW 33; Elizabeth KW 64; Saturnus KW 69; Nelly Maria KW 70; Excelsior II KW 78; Jan KW 84: Huiberdina Gijsbertha KW 85; Sumatra KW 86: Willempje KW 89; Alida KW 91; De Vrouw Dirkje KW 104: Jacoba KW 107; Ge broeders KW 108; Petronella KW 125; Bor neo KW 127; Wilhelmina III KW 147. Arie KW 155; Katwijk III KW 161: De Vier Ge zusters KW 162; Gebroeders KW 166; Aleida KW 169. Dinsdag 18 April: st. Bloemendaal IJM 71. Mt. Shamrock IJM 129. Ml. Heemstede IJM 53; Rijnmond IV KW 15; Adjowico RO 9. Woensdag 19 April; st. Tubantia IJM 37; Limburgia IJM 54 Mt. Excelsior III KW 76. Ml Willem Cornelis KW 16: Arie Nico KW 17; Dirk KW 19; Helena KW 39; Noord zee KW 47; Noordster KW 67; Zeezwaluw KW 83; Rijnmond V KW 110; Vooruit KW 151; Zeemeeuw KW 170. Donderdag 20 April: st. De Hoop IJM 73. Mt. Allan Water IJM 34. Ml. Annie KW 54; Bali KW 129; Bruinvis RO 1. Vrijdag 21 April: mt. Batavia IJM 99. Trawlvisserij IJsland Zaterdag 1 April: mt. Alkmaar IJM 31. Dinsdag 4 April: st. Sumatra IJM 62. Woensdag 5 April: st. Simon de Danser IJM 43. Donderdag 6 April: mt. Thorina IJM 33. Zaterdag 8 April: mt. Johannes Polder man IJM 20. Woensdag 12 April: st. Catharina Duyvis IJM 60. Donderdag 13 April: st. Mary IJM 61. Zaterdag 15 April: st. Flamingo IJM 25. Maandag 17 April: st. Assan Reis IJM 42; Abraham SCH 91. Dinsdag 18 April: st. Vios I IJM 24. Woensdag 19 April: st. Schoorl IJM 39. Vrijdag 21 April: st. Tzonne SCH 93. Aanvoer en prijzen. rn, a Vrijda^M tend bestond uit platvis a enkele kotters en één log*??'5* zen niet „ophalen". 6 'Wn-»,. Kleine schol noteerde fa schar deed .(8. Enkele «S» Di gen voor (15—ƒ18 van de P Ook met de tongenprijjjP niet; de grove soorten bikt 1 ƒ1,70 lot ƒ1,80 per kilo noteerden rond de 80 rV„' b,> logger KW 22 besomdeTa 200 manden 2800. fl3Sst Vrijdagavond was noga™, nen en met het oog op de lap lt!: ten ook de meeste loesm de vis nog tol Maandag kim?* tot Zaterdagmiddag blijven P? kwantiteit aan hun trek J? restant der kotters is behalve eS" I Amsterdam markten, vans., H woordigd. v», Maandag wordt het fln,i. gehele loggervloot zal Malei B:: zijn. Ook de Irawlervloot en IJsland is present. 4:-.. DENNENSTRAAT I Weer katholieke kim naar Wijk aan Zee De afdeling Velsen-Noord Bond voor het Gezin, die vorig if de eerste maal met succes kinderuitzending naar Wijk niseerde, zal hiermee reeds 8 v een begin maken. Dit geldt voor de kleuters uit gezinnen van Velsen-Noord <ii! strand en in het duin ontte «fl verzorging worden beaggehotttai Voor de oudere schoolldnderafkj uitzending met do aanvang vit x® vacantie. ZONDAG 23 APRIL IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, r-a ds. D. C. van Wijngaarden; 17 30—-1 J. van den Berg. Geref. Kerk, Kanaalstraat. 9 urn van Buuren: 15.30 uur; ds.A.Sch* van Beverwijk. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) lO^Oegi uur: ds. Vrieze van Heemstede Clir. Geref. Kerk, 10 en 16uurd-i sen, legerpredikant. Doopsgezinde Gemeente, Hek.-~ 10.30 uur: ds. WT. Veen. Oud-Katholieke Kerk, Zaterdag I;- Voorbereiding; Zondag 8.30 uur: V® dienst; 10 uur; Hoogmis; 19 uur:V® Dinsdag (H. Marcus) 9 uur: Hij Dienst; 19.30 uur: Vespers. Leger des Heils, 10 uur: Héfligl&fa 20 uur: Verlossingssamenkoiusl tt; leiding van kapitein P. Vons, IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk Goede Herdcrir 10.30 uur: ds. J. van der Wiel; Ik ds. S. M. Aertsen van Amsterdam. Geref. Kerk (Goede Herderkerk),Sn ds. A. Schweitzer van Bevenvijk; I! uur: ds. J. van Buuren. Ver., v. Vrijz. Herv., Abelenstraat. uur: prof. J. N. Sevenster van As dam. Verg. v. gelovigen, 10 uur: Willemta weg 78. Evang. Ver. „Elon", Casembrootzrim 10 uur: de heer L. J. Haarlem. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westers: uur: ds. A. C. van Nood. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L.Brti VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10.30 en 16.30 uur: a C. van Nood. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. Oorthuys. Populierenlaan: 10 uur: ds. J. D. Jansa Doopsgezinde Kerk, 10 uur: as, S Daalder van Haarlem. Maranatha, 10 uur: de heer H. van Brink van Bloemendaal. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsd' 20 uur: Verlossingssamenkomst. Decia sten staan onder leiding van luitfffi! L. Veeninga. WIJK AAN ZEE: - Voorm. 10 uur: ds. J. O. Norel. collecte: 3e predikantsplaats). Jeugdlcapel (gebouw „Harmonie") de Groenelaan 10 uur: de heer R. N«a wal. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds, P.M..te zei, van Amsterdam. De Toorts, 10 uur: ds. P. A. TichGr Kapel, 17 uur: ds. J. van der Wit IJmuiden-Oost. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur:ds.A-» dorp van Heemstede. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en ds. N. Bruin. HAARLEM: o Church of England. 3 p.m. at tce Katholieke Kerk, Kinderhuissinjt'-* nïngservice-The Bishop of Fulne ZEEWEG 275 DAG EN NAfl Agenda voor Vclsc: Zaterdag 22 April. Thalia. - 7 en 9,15 uur: „OntsM>'w Duivelseiland". Rcx. - 6,30 en 9.15 uur: .,Jcame°ij Flora. - 8 uur: Concert malton* „Excelsior" en Velser Accent»» eniging. Zondag 23 Apn- Thalia. - 3 uur: „Grensduivels". uur: „Ontsnapt van het Rex. - 2.30, 6.30 en 9.15 u.: Af" Maandag 24 Apnl Thalia. - 8 uur: „De man «ie ren". Rex. - 8 uur: „Jeanne d'Arc Raadhuis. - 10—12 uur: spree'»'- meester.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8