IJmuider Courant Qebrsk a3n rnoed Haarlems Dagblad Hoihow, de hoofdstad van Hainan, zonder strijd door communisten bezet 64c No. 19533 gewïemerlaan 154. Telef. Adm. 5437. na 5 uur: 8061 (K 2560), Teld- Re santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, ICr35Wej0724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. 'n 3 aanvraag bij de Administratie. -Telefoon Maandag 24 April 1950 Hoofdredacteur: Robert Peereboom ™jWIL of onverstand schrijft mr. p .«nar het toe, dat de hard- .1 "„«en om Europa tot eenheid 'int dusver 20 «oij resultaat 1 '°l 1 1 vail ae ncuu.o.-i.io "-'o" Ji-eenhomst. 2,'. voortdurend nvirj.e-oveiet-i nndorhandp.. Douane; internationale onderbande- JUS wel tot oordelen over de &=en e!Uken bevoegd. Terwijl hij hulde Sus» d^uen onder do staatsleden, Oïtite jn7pt 1 die ad '.ïifen fin bittere bewoordingen U;:J Europa heersende geest: „Het is te moeten zegg „„„te wachten staat als hc KXmt te cMer ure' za verheeldingsvermcgcm thans kan inzet van nuu hol? persoon *0 aan do grootse taak dei samenwer- uit hii' "a, Ai te moeten zeggen, het lot dat SVJ „„ahten staat als het niet tot het elfder ure, zal harder zijn ^„ldingsvermc gen thans kan I fl tfptls diep ontstellend te moeten "Sm dat Europa leeft en zichzelf off .ls'of er geen oorlog overheen ge- fhail Alsof de slagen, die het vijf jaar eren slagen waren, de wonden ™den en het leed geen leed was. Het - tragiek van Europa, dat zijn volken ■jr haar afgerekend nebben met de alge- ®f menselijke waarden, waarden van - uu, die haar onvergankelijkheid ir de toekomst behouden Het zal 1 „opa's eeuwige schande en ondergang tienen dat het door de psychopathische Sin van eigenbaat, chauvinisme, ver- •d begrepen nationale eigenwaan en ïonaüstische trots niet de bracht wil op- Sn zichzelf te herkennen, na het ma- leed, dat zijn deel werd 1 later „Zolang er in Europa (wij be llen West-Europa) nog staten zijn, die n hooghartige eigenwaan de samenwer- Lsaboteren in de hoop list verdeel-en- Q'ie kunnen toepasse i; zolang er zijn, het begrip goede trouw alleen van toe- b achten tussen individuen en ook ;fE; voorzover zulks niet schaadt; zo- VB er zijn. die zich opsluiten achter be- 3 tolmuren en restricties; zolang ir deze en nog vele andere kankergezwel- in Europa blijven voortwoekeren ,s «een enkele reden, de loftrompet te ste ever de Europese samenwerking Men de moed hebben ie erkennen dat fcopa lijdt: niet aan gebrek aan dollars, j Ijk'aan durf en verantwoordeliikheids- ^1 om het kwaad m de wortel aan -.e ütea". Uitvoerig betoogt de schrijver, evenals jst hier al zo menigmaal gebeurd is, dat angst, maar samenwerking-als-een- ywzakelijk-goed de drijfveer moet zijn. jfec wii alles hebben maar niets van .et geven. Men vergeet cat met dit alles T^pa zichzelf bedriegt, verraadt en de "and aan zichzelf slaat". Ofeen zo heftig betoog in zulke termen •stele middel is om een aantal mensen (j 16 wekken tot actiever belangstelling «[ikniet. Misschien. De schi-ijver doet geval goed aan, het te beproeven, ffiti; zullen ook buitenlandse bladen s^teoog citeren en er zelfs commentaar ageren. Hij zegt ergens: „natuurlijk zal aons tegenwerpen dat wij overdrijven, wij de toestand te zwartgallig zien", zekere zin, geloof ik, doet hij dat inder- tir, namelijk omdat hij maar weinig b:_! op verandering in de toestand toont iizirasistaand feit aanneemt, dat Europa te: tan de ondergane beproevingen ge- ted heeft. Ik geloof dat het proces van ssielijk herstel, leidend tot nieuwe moed 2 nieuw vertrouwen in algemene mense nwaarden, zich langzamer voltrekt dan tij verwacht en gehoopt hebben. Scherp - |:.ï4ea vele actieve voorstanders van de fccpese eenheid het gevaar dat hierin tri:: dat Europa te laat zal zijn, dat het tnten te lang op zich zal laten wachten, ïe: alleen op politiek gebied doet zich het strek aan moed en levenslust, dat in deze u-oorlogse jaren zo neerdrukkend op zo- c-:n heeft gewerkt, gelden. Men ziet het èschien wel het duidelijkst tot uiting een in de litteratuur, op het toneel, in ïiilm. In hetzelfde nummer van het «kblad waarin mr. Jaspar's artikel staat Bii de tekenaar Jo Spier onder de ironi es titel „Amusement" bij enige verwron- in gezichten van krankzinnigen de vol tas tekst: „In de loop van de laatste tóen zag ik in „Tramlijn Begeerte" een fefflirgetrouwe, aan hysterie lijdende rsnvijzeres en in „De dood van een misireiziger" een volmaakte handels eer met beginnende seniele depressie lavan„De Slangenkuil" niet te spreken). volgende week gaan we ge^bllig naar s tramconducteur met dementia paraly- Sa kijkenOf naar een zadelmaker leenmanisch-depressieve psychose. -°ver 14 dagen naar een kapper met ÊÊophrenie. En de week daarop staat er jft uitstapje naar Meerenberg op het "gamma". kan de spot van de tekenaar be- «n. Maar als men verder gaat dan dat, amen de betekenis-voor-de-samenleving ïóit verschijnsel poogt vast te stellen, is '"0211 iets anders dan een aanhoudende S'nde belangstelling voor (beklagens- mensen, die voor het leven be- ^;n zijn, die het er tegen hebben afge- 3- Hoe knap dergelijke stukken ook -@n zijn, hoeveel litteraire waarde ®mge ook mogen hebben, hetgeen zij poeren zijn zonder uitzondering neder- 4a-capitulaties voor het leven. En de ^stelling daarin is voor in onzeker 'g^'cht verkerende naturen gevaarlijk, at moge ongewoon zijn dit aan te aan in een commentaar op een politieke ®™ouwing over Europa. Maar het is perkend voor het bij zovelen optre- f z gebrek-aan-moed, dat daarin als ®pees verschijnsel terecht geconstateerd .•at Een tijdelijk verschijnsel, dat zeg a^eens. Want het mist in zijn uitingen ipnskracht en toekomst, het verte- pfMrdigt geen beweging en geen ont ging, maar slechts stilstand. De geest zowel jong als oud, wier vitaliteit ^hiertegen verzet, wier natuur het in' omdat levensvreugde ook in omstandigheden bij hen over- sterk om niet opnieuw toon- •"^vend in Europa te worden. irote krachten om het goede te -a'en in de menselijke natuur leven, v'ïn geven ook in deze tijd talrijke èïn T Vaa^ in bescheiden, onopval- bet bewijs. De historie der 's buitendien zo rijk in die be- mon scepticisme te dien aanzien j^.cers dan dom kan noemen. En slap. s ---aeloos. Laten de Jaspars van Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cn ©prctfjte I3aarlcmsröc £oitntijt Cïrato Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Acht verkenners waaronder een zeeverkenner hebben Zaterdagmiddag in liet Paleis Soestdijk aan Prins Bernhard een album aangeboden, beslaande uit tekeningen die padvinders uit het gehele land hebben vervaardigd ter gelegenheid van het feit dat veertig jaar geleden in Nederland de eerste padvindersgroep werd opgericht. Rechts van de Prins de hoofdcommissaris van de Katholieke Jeugdbeweging baron H. F. N. van Voorst tot Voorst. Oplossing in België opnieuw vertraagd C.V.P. verzet zich tegen gedwongen vertrek van de Koning BRUSSEL, 22 April (ANP). Na afloop van de bijeenkomst van het permanente comité der Belgische liberale partij heeft oudminister Lefèvre verklaard, dat, voor dat er een definitieve beslissing wordt genomen, de algemene raad der liberale partij bijeen zal komen. De datum van deze vergadering is vastgesteld op Dins dag. Uit deze verklaring mag worden opge maakt, dat dus niet eerder dan Dinsdag het definitieve accoord der drie partijen met betrekking tot de overdracht der Ko ninklijke prerogatieven mag worden ver wacht. Ook de CVP zal zich waarschijnlijk •tot die datum onthouden van het veïlenen van haar definitieve goedkeuring. Naar nog vernomen wordt zou in een soort gentlemen's agreement tussen de drie partijen worden opgenomen, dat. de Koning na overdracht van zijn bevoegdheden aan de Kroonprins niet meer naar België zou terugkeren. Deze naar men beweert per soonlijke beslissing van de Koning zou echter niet in de tekst van het accoord en in de regeringsverklaring worden opgeno men, daar de CVP zich hiertegen hardnek kig heeft vei'zet. Na de vergadering van de algemene raad van de CVP, die Zondagochtend is bijeen gekomen onder voorzitterschap van baron Van der Straeten-Waillet, is het volgende communiqué verstrekt aan de journalisten: ,De partijraad van de CVP, na het ver slag van de voorzitter over de politieke toestand en de stand der onderhandelingen te hebben gehoord, neemt eerbiedig acte van de Koninklijke boodschap en van de suggesties, daarin vervat, waaraan de partij volledig vreemd was gebleven, '„Stelt vertrouwen in de formateur, het nationaal comité en de onderhandelaars om met het oog op een dringend nood zakelijke vorming van een regering, belast met de oplossing van de Koningskwestie in het kader van de Koninklijke bood schap, de onderhandelingen voort te zet ten". Vernomen wordt dat sommige leden in de loop van de vergadering verklaard hebben, dat men tijdens de onderhande lingen te ver is afgeweken van de Ko ninklijke boodschap. Anderen hebben uiting gegeven aan hun bezorgdheid in ver band met de omstandigheden, waarin de Koning na de machtsoverdracht de uit oefening van zijn prerogatieven zou kun nen hernemen. Graaf Carton de Wiart, minister zonder portefeuille in het demissionaire kabinet, verklaarde bij het verlaten van de verga dering: „Men wil de Koning verplichten zijn land te verlaten. Er bestaat nochtans een artikel 13 in de verklaring van de rechten van de mens, dat door de beide Kamers is goedgekeurd en waarin verklaard wordt, dat elke persoon naar believen in zijn land kan verblijven of in het buitenland kan reizen. Dit artikel is van toepassing in deze kwestie". Van Zeeland naar Pregny Het secretariaat van Koning Leopold deelde heden mede: „Daar de heer Van Zeeland de Koning een vraag had doen stellen, heeft Zijne Majesteit hem naar Pregny ontboden om hem het antwoord te geven". Om half negen is Van Zeeland in gezel schap van Weemans, particulier secretaris van de Koning, van het vliegveld Evere naar Pregny vertrokken. Seretse Khama vertrokken SEROWE (Brits Afrika) (United Press). Seretse Khama, het opperhoofd van de Bamangwatostam. nam afscheid van zijn blanke vrouw en ging weer in ballingschap op bevel van de Britse regering omdat naar Britse mening zijn huwelijk met een blanke vrouw moeilijkheden veroorzaakt in de stam. Zijn vrouw, de Londense typiste Ruth Williams, bleef alleen achter in het paleis van het opperhoofd, nadat haar man haar een bezoek van zes dagen had ge bracht dat de Biritse regering hem had toe gestaan omdat Ruth een baby verwacht. De stamgenoten van Seretse die hem met luid gejuich begroet hadden toen hij arri veerde, schaarden zich nu zwijgend om hem heen toen hij zich gereed maakte voor het vertrek. Seretse werd door de Britten voor vijf jaar uit het reservaat verbannen waar zijn stam woont. Europa hun toorn over slapheid en moede loosheid met kracht uiten. Dat op zichzelf is alweer een gezond teken van herstel. R. P. „Zo nodig geweld in Berlijn" Uitlating van hoge Amerikaanse autoriteit WASHINGTON, (United Press). Een hoge functionaris der Amerikaanse rege ring heeft verklaard dat de Verenigde Staten zo nodig geweld zullen gebruiken om de geallieerde zone, van Bcrlim tegen communistische demonstraties te bescher men. De functionaris, die zijn naam niet genoemd wilde zien, zeide dat de Russische krachten in de Oostelijke sector van Ber lijn heel graag de Westelijke mogendheden uit het Westen van de stad zouden willen verdrijven. „Het zou een zeer ernstige si tuatie worden indien zij zulks zouden po gen. Daartegen zou verzet worden geboden met vreedzame middelen, doch zo nodig zullen wij onze toevlucht nemen tot het verzet met machinegeweervuur en andere maatregelen", aldus de zegsman. Kenne lijk doéïde hij op de Mei-demonstratie in Berlijn die .gehouden zal worden door Rus sische politie en Duitsers. Het was de eerste maal dat een hoge Amerikaanse autoriteit te kennen gaf dat men zijn toevlucht zou nemen tot schieten, indien de Russen zouden pogen zich in de geallieerde sector te nestelen. De zegsman bekleedt zulk een hoge functie in de regering, dat zijn woord niet aan twijfel onderhevig is. „Dit is het kruispunt", zei hij. „Nie mand hier is geneigd om in deze kwestie ook maar een haarbreed toe te geven", aldus de zegsman. Hij voegde hier aan toe dat wat in Berlijn gebeurt, de Verenigde Staten een idee zal geven van wat elders in de koude oorlog zal gebeuren. Wrak van Amerikaanse Skymaster gevonden; geen overlevenden Een bommenwerper va.n de Amerikaanse luchtmacht heeft Zondag het wrak waar genomen van de Amerikaanse Skymaster, die sinds Vrijdag vermist wordt met 35 personen aan boord. Het wrak ligt op de Zuid-Westelijke helling van de Hiroega- take-top, ten Zuidwesten van Tokio. Later werd gemeld dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. Het eiland is van groot strategisch belang voor geheel Zuid-Oost-Azië HONGKONG, 23 April. (Reuter en Uni ted Press). Soldaten van dc communis tische regering in China zijn vanochtend vroeg zonder tegenstand te ontmoeten de hoofdstad van het eiland Hainan. Hoihow. binnengetrokken. Alle nationalistische mi litairen zijn de stad ontvlucht. Er werd nauwelijks een schot gelost. De verovering van Hoihow door de Chinesche communisten volgde nadat een week geleden dé communisten amphibie- strijdkrachten aan land hadden gezet aan de Zuidkust van het eiland Hainan. Het kwam tot gevechtshandelingen daarna, waarbij de communisten het nationalis tische verzet braken en op Hoihow aan drongen. Volgens communistische berichten is ook Chialai, hoofdkwartier van het 64ste na tionalistische leger, veroverd zonder dat een schot gelost werd. Verder werd Tin- gan, op 25 mijl ten Zuiden van Hoihow, bereikt. De val van Tingan wordt elk ogenblik verwacht. Het verluidt dat de communisten zich verenigd hebben met de guerilla's op het eiland, hetgeen betekent, dat zij nu over tenminste 30.000 man beschikken om het nationalistisch verzet op dit eiland defini tief op te rollen. Het verluidt dat de nationalistische sol daten die tot taak hadden Hoihow te ver dedigen, gedeeltelijk over zee geëvacueerd zijn. Anderen namen de wijk via de hoofdweg die in Zuidelijke richting naar Soenija leidt. De bevolking van Hoihow bleef kalm en er wordt geen melding van plunderingen gemaakt. Het verluidt dat de nationalisten ver dwenen zonder dat zij haveninstallaties of openbare gebouwen in Hoihow in de lucht lieten vliegen, hetgeen op een overhaaste terugtocht wijst. Westerse waarnemers te Hongkong twij felen er niet aan, of de communisten zul len het gehele eiland Hainan bezetten, dat verscheidene vliegvelden en een goede marinebasis heeft. De strijd om Hainan is van grote betekenis voor Australië, Nieuw- Zeeland en Zuid-Oost-Azië, aldus deze waarnemers. Het eiland beheerst de In- dochinese kust en als het door commu nisten veroverd wordt, zal zulks hun stra tegische positie in geheel Zuid-Oost-Azië aanzienlijk verbeteren, voegen zij hieraan toe. Hainan speelde een belangrijke rol bij de verovering van Singapore en Malakka door de Japanners in de laatste wereld oorlog. De val van Hainan zou het moreel Brand in Amerikaans atoomcentrum Vannacht 3s te Berkeley brand uitgebro ken in he?t gebouw, waarin zich de grote cyclotron van de Amerikaanse commissie van atoomenergie bevindt. Hoge vlammen schoten uit het gebouw omhoog. De brand werd bedwongen, voordat het vuur de cyclotron zelf bereikte. Er werd onmiddellijk een veiligheidscordon rondom het gebied getrokken. Er zijn nog geen bij zonderheden bekend geworden. De cyclotron, die 5000 ton weegt, is een der krachtigste ter wereld. De cyclotron kan zelf geen atoomenergie produceren, maar is belangrijk voor experimenten op het gebied van de kernsplitsing. Besluit van het jubileum der bloembollenhandelaren De viering van het gouden jubileum van de Bond van Bloembollenhandelaren werd Zaterdagavond te Noordwijk besloten met een feestbanket, waaraan bijna honderd personen verenigd waren. De Nederlandse regering was vertegenwoordigd door de ministers van Buitenlandse Zaken en van Landbouw. Van het corps diplomatique waren aanwezig de deken van het corps en ambaasadeur van Canada P. Dupuy, de gezanten van Noorwegen Jens Bull, van Zweden J. de Lagerberg, van Finland A. P, Ivalo en van Ierland mevrouw J. MacNeill, de charges d'affaires van Dene marken, graaf J. Moltke, van Zwitserland M. R. J. Keller en van Groot-Brittannië de heer Garran, de handelsattachés van Frankrijk M. Laovenan. van Italië G. Ja- nizo en van Oostenrijk Hradetzky. Tot de gasten van de Bond behoorde ook de bur gemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers. De tafel werd gepresideerd door de voor zitter van de Bond van Bloembollenhan delaren, de heer T. van Waveren, die een welkomstwoord sprak en zich daarbij in het bijzonder richtte tot de „grand old Het woord is aan Plotinos: De kunstenaar schept niet naar de natuurmaar naar het oerbeeld dat in hem aanwezig is. van de nationalistische troepen op Formo sa. het laatste bolwerk van Tsjang Kai Tsjek. ongunstig beïnvloeden. De staf van het hoofdkwartier van gene raal Hsoeh Yoeh, nationalistisch bevel hebber op Hainan, heeft zich heden inge scheept om naar Formosa te vertrekken en men verwacht, dat de generaal zelf naar Saigon vliegt, aldus melden reizigers, die uit Hainan te Hongkong zijn aangekomen. Zij verwachtten, dat het eiland binnen enige dagen zou worden veroverd. Gemeld wordt, dat de gouverneur van Hainan, Tsjan Tsjai Tong, naar Formosa vertrekt. Ernstig geschil tussen Bonn en Hoge Commissie Adenauer: „Hoge Commissie ging haar boekje te buiten" De West-Duitse kanselier Konrad Adenauer verklaarde Zondagavond dat het veto van de geallieerde Hoge Commissie op de belastingverlaging zijn kabinet in de ergste crisis had gebracht die het tot nu toe had dporgemaakt. Adenauer zeide dat de Hoge Commissie door deze daad haar boekje te buiten was gegaan. In een telefonisch interview met United Press verklaarde Adenauer dat hij zijn fi nanciële experts in spoedvergadering bij een zou roepen teneinde de situatie te be spreken. Hij 'zeide dat de minister van Justitie dr. Dehler van mening was dat de Hoge Commissie haar wettelijke rechten overschreden had. Men vermoedt dat de Bonnregering, die hoe langer hoe meer haar ontevredenheid toont over de Hoge Commissie en steeds meer neiging vertoont niet langer met dit bezettingsinstituut samen te werken, de belastingwet heeft aangenomen om het ge schil met de commissie op de spits te drijven. Gisteren oefende de Duitse kanselier heftige critiek uit op de geallieerden tij dens een bijeenkomst in de Franze zone waar hij het woord voerde. Zondagavond deelde de voormalige bur gemeester van Keulen aan United Press mede: „Het heeft geen nut om te verhelen dat de situatie thans zeer ernstig is en dat het federale kabinet geplaatst wordt voor de critiekste situatie die het ooit heeft ge kend. Wanneer de Hoge Commissie niet op haar besluit terugkomt zie ik geen enkele mogelijkheid om uit de moeilijkheden te geraken." De Hoge Commissie die eerder op de dag haar antwoord aan Adenauer bekend maakte, wijst erop dat door de belasting verlaging de Duitse begroting niet langer in evenwicht gehouden zou worden. De Hoge Commissie deelde aan Adenauer mede dat zij bereid was de belastingverla ging in te willigen wanneer er maatregelen getroffen werden om het tekort aan in komsten dat daardoor ontstond te compen seren, wanneer de garantie kon worden verstrekt dat de gelden die voor de belas ting werden gespaard toch op een of andere wijze bij de regering terecht zouden komen of gebruikt zouden worden voor inves teringen. De Hoge Commissie wees erop dat een vermindering van de inkomstenbelasting slechts tot gevolg zou hebben dat Duitsland groter steun zou moeten krijgen van het buitenland hetgeen dus ten laste zou komen van de Marshalltoewijzingen. In de Marshallovereenkomst is vastgelegd dat Duitsland ervoor zal zorgdragen dat de fi nanciële stabiliteit in het binnenland ge handhaafd blijft. (United Press). Warwick Deeping overleden De bekende Engelse schrijver en arts Warwick Deeping is dezer dagen op 73- jarige leeftijd te Weybridge in Surrey, waar hij woonde, overleden. Zijn bekend ste boek was „Sorrell en zoon" waarmee hij ruim dertig jaar geleden debuteerde. Deeping schreef jaren lang één boek per jaar. Vele hiervan verwierven grote ver maardheid, zonder evenwel de betekenis van zijn eersteling te overtreffen. De voorzitter van dc Bond, de heer T. van Waveren tijdens zijn tafelrede op het ban ket te Noordwijk, naast hem van links naar rechts dr. E. H. Krelage, de Canadese ambassadeur P. Dupuy en rechts naast de spreker, minister mr. D. U. Stikker. man" van bloembollencultuur en bloem- bollenhandel in Nederland, dr. E. H. Kre lage, die een ereplaats aan dit feestbanket innam. Tafelspeeches werden gehouden door de deken van het corps diplomatique, P. Dupuy, door minister Mansholt, die o.a. mededeelde dat H.M. de Koningin de heer A. Verduin, oud-voorzitter van de Bond, tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau benoemd had, hetgeen met algemeen ap plaus begroet werd, door minister Stikker en door de heer Raye (Engeland) namens de buitenlandse delegaties. De secretaris-administrateur van de Bond mr. F. J. de Theyze leidde het op treden in van de chansonnières Florence Raynor, Mar ja Mourier en Georgette Ha- gedoorn. Vooral de laatste oogstte een groot succes. Het weer in beeld <fl5 <^t. ^err OON8DVOLKT O LICHT BEW 1 MIST SNEEUW RE0EN T^tempebatuub IOOS ISOBAAQ ®Hatrafw ®2WflflnaE« CiEHCEL BEW t MOTREGEN a HAGEL 7 BUIEN It ONWEER CENTRA: H MOGE DAUK L LAGE D»U< SCMt'D'NGS STAND Vl«_ DIT TEÜEN GEE T HEuE OWAOSSTS fSssr Processen en arrestaties in de satellietlanden PRAAG (United Press). Het Tsjechi sche staatsgerechtshof te Praag veroor deelde twee Tsjechoslowaakse onderdanen tot de doodstraf en legde aan vier andere beschuldigden gevangenisstraffen op we gens hoogverraad en spionnage voor de Verenigde Staten. Majoor Jaromir Nechansky, 34 jaar, een voormalig Brits parachatist en Veleslav Wahl, 28 jaar, werden veroordeeld tot de doodstraf door de strop. Milos Sprysl kreeg levenslange gevan genisstraf, Karei Loris werd veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf, Jan Dohnalek tot twintig jaar en Zdenka Vackova tot achttien jaar gevangenisstraf. Alle zes veroordeelden werden beschul digd van spionnage onder leiding van le den van de Amerikaanse ambassade en bovendien van hulpverlening aan vooraan staande Tsjechische onderdanen die het land wilden verlaten. Een Bulgaars volksgerechtshof te Corna Djoemaya in Macedonië heeft twee Bul garen, Georghief en Metef, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij waren er van beschuldigd een samenzwering te heb ben beraamd om Joego-Slavië Bulgaars Macedonië te helpen annexeren, aldus meldt het Bulgaarse persbureau. Zij hadden met twaalf andere beklaag den verklaard schuldig te zijn aan een po ging om het huidige bewind in Bulgaars- Macedonië omver te werpen, met het doel het bij Joegoslavië in te lijven. De andere beklaagden werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van maximaal vijftien jaar. Volgens het Belgradose blad „Politika" gaat door Albanië een nieuwe golf van po litieke arrestaties. „Revolutionnaire ele menten, die het niet eens zijn met de poli tiek van onderwerping aan de hegemonis- tische doelstellingen van de Sovjet-Unie" worden gearresteerd, onder wie hoge func tionarissen, arbeiders, boeren en soldaten van het garnizoen te Tirana, aldus het blad. De gearresteerden worden er van beschul digd in relatie te hebben gestaan met Abedin Sehoe, voormalig lid van het hoofd bestuur der Albanese arbeiderspartij, „die onlangs verdween en thans als Trotskiïst wordt beschouwd". Oostenrijks priester weigerde de bisschopswijding Een Oostenrijks katholiek priester heeft Zondag in de St. Stefans Kathedraal in Wenen geweigerd tot bisschop verheven te worden. Pater Jachym zou gewijd worden tot bis schop door kardinaal Theodor Innitzer, hoofd van de katholieke kerk in Oosten rijk. Duizenden mensen bevonden zich in de kathedraal toen pater Jachym, gekleed in de bisschoppelijke gewaden, naar het altaar werd geleid door aartsbisschop Kamrath en bisschop Seidl, om zijn eed af te leggen. Met het gelaat naar kardinaal Innitzer zeide Jachym eerst in het Latijn en ver volgens in het Duits dat hij zich niet waar dig achtte tot bisschop gewijd te worden. Pater Jachym draaide zich vervolgens om, liep van het altaar en de kerk uit. Kerkautoriteiten liepen hem na en poog den hem tegen te houden en tot terugkeer te bewegen, hij ging zijn auto echter bin nen en reed naar huis. De rector van de kathedraal vertelde de aanwezigen dat pater Jachym van gevoe lens was geweest de eer niet te kunnen accepteren en verzocht had zijn nominatie in te trekken. Oostenrijkse katholieke autoriteiten zei den dat zij geen verklaring konden geven van het gedrag van pater Jachym. Zij zei den dat het de eerste maal was dat in de moderne kerkgeschiedenis zulk een inci dent plaats vond. (United Press). Twee doden bij twee vliegtuig ongevallen in Engeland Een Engelse Spitfire is Zondagavond bij een oefenvlucht te Banbridge (Ulster) te pletter gevallen. De piloot kwam om het leven. Dit is het tweede vliegongeval dat Zondag in Groot-Britttannië heeft plaats gehad: Zondagmiddag is bij Henley in de streek van Londen een Seafury-toestel van de marineluchtmacht neergestort. De piloot vond eveneens de dood. INBRAAK BIJ BURGEMEESTER VAN DEN HAAG In de afgelopen nacht is ingebroken in het «huis van de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, aan de Wassenaarseweg. Uit het studeervertrek van de burgemeester werd een bedrag van ongeveer 1500 meegenomen. De depressiedie zich vanmorgen op de Noordzee ter hoogte van Schotland be vond, trekt met een snelheid van ongeveer 50 km. per uur naar Zuid-Zuidoost. De kern van deze depressie zal daarbij vrijwel over Nederland trekken. Boven Engeland bevindt zich een front, dat de voorste begrenzing vormt van de koude, uit de Poolzee afkomstige lucht- massa, die vandaag tot diep in Frankrijk zal doordringen. Morgen bevindt ons land zich geheel in deze koude luchtwaarin buien voorkomen BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. In. het Oosten van het land aan vankelijk nog zwakke veranderlijke wind, overigens matige tot krachtige wind tussen West en. Noord. Koud weer. 25 April: Zon op 5.23 uur, onder 19.54 urn- Maan op 10.45 uur, onder 3.08 uur (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmaiden Maandag 24 April: Hoog water: 7.50 en 20.25 uur. Laag water: 3.19 en 15.41 uur. Dinsdag 25 April: Hoog water: 8.53 en 21.32 uur. Laag water: 4.02 en-16.39 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1