c Voetbal in Kennemerland miDUNÜ VAN BRUGGEN, nr. 1 van lijst 6 Visserij-var'^ Velsen werd kampioen door benauwde zege op Helder H .Clowntje Rick WS£iNBN AKKERTJES# De dood van dr. Leidekker Maandag 24 April 1950 Stormvogels won het Bara-schild Zaterdag opende de Eindhovense vierde klasser EVVS zijn nieuwe terrein en had Stormvogels en de Zuidelijke eerste klasser Brabantia uitgenodigd de openingswed strijd te spelen. In de IJmuidense ploeg waren drie nieu welingen opgesteld, namelijk Laan, Ange- nent en Van Dokkum, respectievelijk als linksachter, midvoor en linksbuiten. Voor de rust kon Stormvogels niet op dreef komen, waarschijnlijk als gevolg van de lange autobus-tocht. In het middenveld deed Snoeks Sr. gevaarlijk werk en in de voorhoede kon De Boer maar niet op gang komen. Toch kregen de IJmuidenaren, doordat ook in de Brabantia-achterhoede nog al eens gemist werd, een aantal be hoorlijke kansen, doch meestal werd het doel daar gezocht,'waar het niet stond. De doelman van Brabantia kreeg het dan ook niet druk.. Kraak moest, mede doordat De Brabantse voorhoede zeer aggressief was, meer actie komen, zeer tot genoegen van het talrijke publiek. Hij liet enige fraaie staal tjes zien. Toen echter een zijner verdedi gers een, zoals direct hierop zou blijken, kostbare fout maakte, moest hij zwichten voor een prachtig schot in de bovenhoek van de rechtsbinnen. Rust 10 voor Bra bantia. Na de hervatting speelde Stormvogels beter. Goedhart zette steeds zijn voorhoede aan het werk. In deze linie vlotte het nu ook beter dan voor de rust, hoewel De Boer en Venus, de beide binnenspelers, toch nog beneden hun normale vorm speel den. Vooral Deuling maakte hei de Bra bantse achterhoede lastig. Het duurde niet lang, of Angenent scoorde de gelijkma ker. (1—1). Dat Stormvogels tenslotte met flinke cij fers zou winnen, was op dit ogenblik nog niet te voorzien, want Brabantia viel weer stevig aan. De achterhoede van Stormvo gels had zich echter hersteld, en daar Kraak betrouwbaar bleef, kon Brabantia het niet verder dan een aantal hoekschop pen brengen. Met een onverwacht schot wist Van Dokkum, die inmiddels de uitgevallen De Boer op de linksbinnenplaats had vervan gen, de stand op 21 te brengen. Kort hiema had dezelfde speler met een ferm schot opnieuw succes. (31). Tenslotte passeerde Deuling in zijn eentje de gehele verdediging der tegenpartij, de doelman incluis en bracht de stand op 41. Na afloop reikte de schenker van het zilveren Bara-schild, de heer Baekers, het kleinood aan aanvoerder Kraak uit. Terrasvogels behaalde een kostbaar punt Terrasvogels behaalde Zondag in Scha- gen tegen de club van die naam een kost baar punt. Aanvankelijk leek het er op, dat zelfs twee winstpunten mee naar Santpoort zouden gaan, want de Vogels hebben met 20 vóór gestaan en zijn de hele wedstrijd in de meerderheid geweest. De voorhoede was echter weinig productief. Zowel Cob- ben als v. Dun en Goedhart brachten een aantal kansen om zeep. Voor de rust was ook de achterhoede niet zo op dreef, doch daarna herstelde vooral Dortmundt zich. Het begin van de wedstrijd was voor Terrasvogels veelbelovend, want na twintig minuten spelen stonden de Santpoorters reeds met 20 voor door toedoen van Van Dun en Siegerist. Eén minuut na het twee de punt verkleinde Schagen de achter stand. (12). Na de rust maakte Schagen gelijk, ondanks het feit, dat Terrasvogels ook nu in de meerderheid was en vooral Röbken een goede partij op de spilplaats speelde. Kinheim en Vitesse speelden gelijk Spoedig maakte Vitesse met goed aan- valsspel het de verdediging van Kinheim lastig. Nadat Keirsgieter eerst een hoek schop moest weggeven, werd de Velsense achterhoede na zes minuten reeds gepas- seerd. Uit een prachtige aanval zette de vlugge F. Zonneveld voor en met een dia- ADVERTENTIE Mm de band voor uw fiets PHOENIX. RUWIEIENFABRIEK. LEEUWARDEN Agenda voor Velseo MAANDAG 24 APRIL: Thalia, 8 uur: „De man die kwam di neren". Rex, 8 uur: ..Jeanne d'Arc". DINSDAG 25 APRIL: Thalia: Geen bioscoopvoorstelling. Rex, 8 uur: „Jeanne d'Arc". gonale schuiver van Hartog werd Keirs gieter gepasseerd. (01). Vitesse bleef het beste van het spel houden en buitenspel bracht voor Kinheim menig keer-opluch ting. De voorhoede der thuisclub kon maar niet op dreef komen. Zelfs miste A. Prins- sen 'n goede kans. Toch maakte Kinheim on verwacht gelijk toen Luntz van grote af stand de bal in de richting van het doel schoot. Doelman Zonneveld was uitgelo pen, weifelde en de bal verdween juist onder de lat. (11). De partijen wogen verder aai*dig tegen elkander op, waarbij de achterhoede der Castricummers het beste was. Na de hervatting miste A. Prinssen bijna op de doellijn een scherpe voorzet van v. Linden. Vitesse werkte hard op het slechte veld en Keirsgieter kon met moeite een schot van Twisk keren. Na 20 minuten kwam Kinheim meer los. Wijzigingen in de voorhoede leverden betere combinaties op welke vaak gevaarlijk waren, maar er werd naast en over het doel geschoten. Tien minuten voor het einde werd Kin heim wegens een handsgeval een straf schop onthouden. Het einde kwam met 1—1. D.E.M. won in Amsterdam DEM heeft in Amsterdam tegen DCG een goede wedstrijd gespeeld en een ver diende overwinning van 41 behaald. Wel telde de ploeg twee invallers maar Beentjes en Appel die respectievelijk Slotemaker en Kuyer vervingen kweten zich uitstekend van hun taak. Appel op de buitenplaats was in goede vorm en hielp zijn club voor de pauze, toen de strijd nog aardig tegen elkaar op ging, aan een voorsprong van 10. Deze stand gaf een goed beeld van de krachtsverhouding. Na de rust was DEM echter over alle linies beter. Het samenspel klopte zeer goed in de voorhoede terwijl de achterhoede maar heel weinig moeite had met de aanvallen van DCG. Dekker vergrootte vrij spoedig de voorsprong maar toen bij een der tegenaanvallen de links binnen een goede kans kreeg was de DEM- doelman geslagen. De Wijkenaren verhoog den het tempo. Vooral Appel kwam er steeds beter in en zag zijn prachtig spel met twee even fraaie doelpunten bekroond. Hoe DCG ook zwoegde, de achterhoede van DEM gaf geen kans meer weg en stelde de alleszins verdiende 41 overwinning veilig. V.V.B. blijft in de running In de van beide kanten goed gespeelde wedstrijd heeft de doelman van D.S.S. voorkomen dat de nederlaag voor zijn club niet groter werd dan 31. V.V.B. was steeds sterker, hetgeen in verschillende hoek schoppen werd uitgedrukt. Een doorbraak van de Haarlemse middenvoor maakte doelman Van Veelen onschadelijk. Daarna loste Michel een schot tegen de onderkant van de lat. Na een goede pass van Vlietstra schoot Zand in. De hieruit ontstane hoek schop door Verswijveren genomen stelde Zand na 37 minuten in staat om in te kop pen (01). De enkele uitvallen van D.S.S. waren zeer gevaarlijk, doch Van Veelen be heerste de situatie. Direct na de hervatting volgde een vin nige aanval. Schriemer, die hier redde, plaatste de bal naar Both en diens voorzet werd een treffer van Michel (02). Direct ging de D.S.S. rechtsbinnen ervan door, passeerde Arisz en ook Van Veelen (12). Daarna beheerste V.V.B. het veld en tal rijke schoten werd op het Haarlemse doel gelost, welke veelal ten koste van hoek schoppen afgeslagen werden. Toen Michel de bal naar Verswijveren plaatste zond deze een ver, hard schot in, dat doel trof (13). De doelman liet zich verder niet meer verrassen. Door deze uitslag is V.V.B. gelijk geko men met de kampioenscandidaat Rivalen, welke ploeg de komende week de gast van V.V.B. zal zijn. I.E.V. verloor van Vliegende Vogels met 21 Hoewel de thuiswedstrijd van IEV ge speeld op het terrein van en tegen Vlie gende Vogels voor de Noord-Velsenaren niets meer bij of af kon doen aan de wach tende degradatiewedstrijden, was toch ver wacht, dat IEV de ontmoeting als een goede oefening zou beschouwen. Niets was min der waar. Ook Vliegende Vogels speelde lusteloos. Het spel ging gelijk op, totdat Vliegende Vogels na 20 minuten de doelman van IEV verraste. (10). Hierdoor geprik keld kreeg IEV enig overwicht. Het gelukte Schavemaker na 35 minuten gelijk te ma ken. (1—1). Ook in de tweede helft werd zonder geestdrift gevoetbald met af en toe een aardige aanval. De achterhoede van IEV werkte hard om op goede wijze de aan vallen van Vliegende Vogels af te slaan. Slotemaker trachtte wel het spel te ver plaatsen, maar slaagde daarin niet. Drie minuten voor het einde belandde een hoge voorzet van rechts voor de doelman van IEV. Van Tunen wilde de bal wegstompen, doch dit werd hem op vrij onsportieve manier verhinderd, waardoor de Haarlem mers met de winst gingen strijken. (21). C.S.V. won- in Beverwijk De wedstrijd Beverwijk—C.S.V. was het aanzien waard en van enig klasseverschil was geen sprake. De achterhoeden bleven voorlopig meester van het terrein. Aan de C.H. ADVERTENTIE Naar de Staten: C.H. candidaten! Protestanten, wij reke nen Woensdag op UI JA! andere kant had een fraai boogschot van G. v. d. Hul tegen de lat beter lot verdiend. Na rust was Beverwijk in tegenstelling met de eerste helft iets sterker. Na tien minuten had C.S.V. echter succes. Een fraaie com binatie tussen J. Kimmelaar en G. v. d. Hul leidde tot een schot van eerstgenoemde tegen de lat, waarna G. v. d. Hul de bal hard inschoot (10). De C.S.V.-achter- hoede met doelman G. de Heer, die welis waar een beenblessure had, aan het hoofd hield stand. Voor de aanvang van de wedstrijd en in de rust is een wedstrijd gespeeld tussen een welpenelftal van C.S.V. en een van Beverwijk. De Beverwijkers wonnen met 1—0. Jeugdontmoeting op „Schoonenberg" Donderdag a.s. om halfzeven ontmoeten elkaar op het hoofdterrein van Schoonen- berg twee jeugdelftallen, samengesteld uit VSV-, Stormvogels-, Velsen-, Terrasvogels- en VVIJ-spelers. Uit deze 22 spelers wordt het elftal samengesteld, dat van 24 Mei 1 Juni ter gelegenheid van de sportuitwis- seling Velsen-Edmonton naar Engeland gaat. Stormvogels III kampioen Door een 91 overwinning op RCH 4 be haalde Stormvogels' derde elftal gisteren het kampioenschap van de le klas der af deling Haarlem. Met de rust was de stand reeds 41. Na afloop werd de ploeg bij monde van de Stormvogels-voorzitter gehuldigd. Beverwijk Waar de raad over spreekt De agenda van de Beverwijks gemeente raadszitting, welke Vrijdag 28 April zal worden gehouden, vermeldt: 1. Prae-advies naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de H. Hart- scholen aan de Galgenweg om beschik baarstelling van gelden vogr de aanschaf fing van leermiddelen voor het onderwijs in de lichamelijke oefening. 2. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de bouw van een hulp lokaal voor de Emmaschool, openbare school voor b.l.o. 3. Voorstel tot vaststelling van een rege ling voor toekenning van een tegemoetko ming in de kosten van deelneming aan cursussen door onderwijzend personeel. 4. Voorstel tot toekenning aan de bestu ren van bijzondere scholen in deze ge meente van vergoedingen voor vakonder wijs over 1949. 5. Voorstel tot toekenning van voorschot ten op de vergoedingen voor vakonderwijs over 1950. Voorstel inzake toekenning van hypo thecaire credieten voor woningbouw. 7. Voorstel tot het verlenen van een cre diet voor uitbreiding van de garage aan de Havenstraat. Voorstel tot het verlenen van een cre diet voor het aanschaffen van een tweede roltrommel voor de vuilnisophaaldienst. Voorstel tot het instellen van de func tie van controlerend gemeente-arts. 10. Voorstel tot het verlenen van een cre diet voor- de demping en riolering van een sloot langs de. Kanaalweg en tot het hef fen van een baatbelasting. 11. Voorstel tot het verlenen van een cre diet voor de bouw van 22 woningen aan de Berghuisstraat, het opdragen van de bouw van deze woningen aan de fa. Eve- lein en Duiker en tot het aanvragen en aanvaarden van rijksbijdragen ingevolge de Woningwet voor deze woningen. 12. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor de bouw van 48 étage-wonin gen aan de Galgenweg, het opdragen van de bouw van deze woningen aan de fa. Evelein en Duiker en tot het aanvragen en aanvaarden van bijdragen uit 's rijks kas voor de bouw van deze woningen in gevolge de „Beschikking verminderde bij dragen woningwetbouw 1950". 13. Voorstel tot het verlenen van een cre diet voor de bouw van 102 woningen nabij de Laan van Kanaan, tot het onderhands opdragen van de bouw van deze woningen aan Th. A. C. Schram, de fa. gebrs. Schram en Smit's Bouwbedrijf N.V., en tot het aanvragen en aanvaarden van een bijdrage uit 's rijks kas voor de bouw van deze woningen ingevolge de „Beschikking verminderde bijdragen Woningwetbouw 1950." 14. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor de bouw van 80 montage woningen nabij de Laan van Kanaan, tot het onderhands opdragen van de bouw van deze woningen aan N.V. Blokbouw, alhier en tot het aanvragen en aanvaar den van bijdragen ingevolge de Woning wet voor deze woningen. 15. Voorstell tot het verlenen van een crediet voor de bouw van 10 winkelwoon huizen aan de Hendrik Mandeweg inge volge de Financieringsregeling woning bouw 1948. 16. Vaststelling 2e wijziging gemeente begroting, dienst 1950. 17. Mededelingen en ingekomen stukken. Castricum LAGERE ELFTALLEN. Randers 3Vitesse 3 Vitesse 4Assendelft 5 Volendam Jun. BVitesse Jun. B. Vitesse Adsp. CLimmen Adsp. B Vitesse Adsp. D—H. S. V. Adsp. E Alcmaria Adsp. AC. S. V. Adsp. A Vlaggedag 1950 van de Bond zonder naam Zondag was het in Castricum de dag der naastenliefde van de Bond Zonder Naam, die weer een groot succes is geworden. Een lange stoet vertrok om half vier van de Mij lew eg onder de vrolijke tonen van het R.K. Fanfarecorps „St. Aloysius" naar het terrein van de demonstratie aan de Torenstraat. In deze stoet reden praalwa gens mee van de B.Z.N. en de K.A.B. en vooral de kinderen van de Anthoniuskolo- nie maakten een fleurige indruk. Per motorordonnans werd een krans aan Pater H. de Greve gebracht, voorzien van de woorden: „Vlaggetocht goed verlopen, allen wensen u van harte geluk en een spoedig herstel". Aan de deelnemers van de optocht wer den nog prijzen uitgereikt, waarbij de An- thoniuskolonie, praalwagens "van de K.A.B. en Vitesse, afdeling Gymnastiek, resp. de le, 2e en 3e prijzen in de wacht sleepten. Het weer verslechterde met als gevolg dat het programma danig verkort moest worden. Vele uitvoerenden ondervonden nadeel van de opstekende wind. Daar het Castricumse dubbelmannenkwartet zich om de microfoon kon scharen, was dit ir tegenstelling tot de andere zang en mu ziek zeer goed te volgen. Hiertussendoor vonden de gymnastische uitvoeringen plaats en werden de volks dansen uitgevoerd en een ander hoogte punt was het loslaten van een honderdtal duiven van de Castricumse Postduiven vereniging „De Luchtpost", gevolgd door het oplaten van vele ballonnetjes door de jongerenafdeling van de K.J.B. „HET ONVERMIJDELIJKE" HERHAALD. Zondagavond voerde „De Schakel" voor de tweede maal het drama van Suze La- chapelleRoobol „Het Onvermijdelijke" op, ditmaal in de zaal van de heer W. Borst in Bakkum. Het bleek, dat de spelenden beter in hun rol waren dan bij de eerste opvoering en dat zij veel geleerd hadden. De tweede op voering was dan ook ten volle geslaagd en „De Schakel" kan op een geslaagde laatste opvoering terugzien. Voor de visknechts van is Zaterdagmiddag onder s V Unie-verkeer in het gebouw05 i Centrale Bond aan de Zuid-7 j i gadering belegd. Door de "b«5>- de stand van zaken meegedSS^2 j nog lopende besprekingen mPT 0v* i del. °nmeloeïis^ Tegenvaller. De y». (IJM 211) was Maandag vertrokken. Toen schipper A».i '*1 wel aan het vissen was weiaSa! a Schipper Clots heeft de Walm, met zijn IJM 27 naar De IJM 27 had 30 kiste" T Klf 10 kisten vis gevangen. Meer snurrevaad. De Heemskerk BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK Geboren: Antonia M., dochter van O. Bleijendaal en A. P. van der Kolk, Ooster- streng 21. Cornelia A. M., dochter van W. van der Leden en B. G. Pels, Rijksstraat weg 18. Getrouwd: D. Hollander en J. Kluft. hebben, vooral onder de Tjr'o ''te: kotters het trawlnet verwis..» l' snurrevaad. Het was Zaterfc,ï0" aanvoer van schol wat de kw-ia ,n?et goed merkbaar. 11 Via Scharvangst. Het is allee» s. die zich tot nog toe door de hm. de pieren laat vangen. Als het warmer wordt komen ook de „iv horsmakreel dichter onder de kust 5 Vandaag. De Maandagnen-w weer voldoende aanvoer. Voor de beurt losten twee trawlers öe n'ü0* „Alkmaar" en de IJM. 57 „Medan" elftal loggers met een totaal vaa 2SK 15 den. Voor de latere lossing kwamen loggers met een totaal van 43nri aan bod, zodat er een totale aanv«fï rond 7000 manden te verwerken is „I De vangst van de Alkmaar bwSi 1650 manden, waarvan 120 bakelréu?2 schelvis, 900 gul, 140 koolvis en 70 j Deze IJsIandtrawler is 22 da-en nil weest. De vangst van de Medan wf uit 975 manden waarvan 620 scha schelvis, 170 stijve kabeljauwen 3n kU. jauwen, 30 gullen, 30 haring, 50 wilJr!' 50 varia. J o! Deze Noordzeetrawler is 12 dagen geweest. Verder losten nog 13 kotters in y. 760 manden. 1015 De Sumatra, die Zondag van IJsy binnenkwam voor de Dinsdagmarkt l Thorina die zich van IJsland voor t Woensdagmarkt met 1750 k. meldde kab., 550 schelvis, 200 koolvis, 40 wiiE 40 platvis) en De Danser, die voor t Woensdagmarkt zou komen maken met fe Polderman, de Cath. Duyvis en de Man alles onder voorbehoud van eventule* srit zigingen de verwachtingen voor deze uit. Verder komen van de Noordzee' t Haarlem (n. zee 14 April), de Norma ria (n. zee 14 April) en de Zwarte (n. zee 14 April). Weer naar zee. Zaterdag vertrok nar zee de „Batavia" (IJM 99). Vios n gearriveerd. Vrijdag kwm binnen de Vios II, een zusterschip van de Vios en ook afgebouwd door de fa. Kre- mer en Booy. In de haringhaven is de „dode vloot' nu tot 16 trawlers uitgebreid. Het zijnd» twee V.E.M.-trawlers Amsterdam en Her cules, die uit de vissershaven naar de h» ringhaven zijn overgebracht. Vergezeld van een grote schare suppor ters, is Velsen er in geslaagd de zware ont moeting in Den Helder tegen de club van die naam tot een goed einde te brengen. De overwinning was er een van zeer be scheiden formaat en het dient te worden toegegeven, dat een nederlaag met dezelfde bescheiden cijfers zeer wel is mogelijk geweest en dan niet onverdiend zou mogen worden genoemd. Helder bleek gedurende bijna de volle negentig minuten een beter ploegverband te kunnen onder- Voor de kinderen 36. Met de kwade hond vlak op z'n hielen vluchtte Clowntje Rick de tuin in. Hij dorst er niet aan te denken wat er met hem zou gebeuren, als het monster hem te pakken zou krijgen! Toen zag Rick éen kansje, om aan de kaken van de hond te ontsnappen; bij het tuinhek stond een vuilnisemmer, die de meid daar had klaargezet voor de vuilnisman. De hond was vlak achter hem.... Rick nam een kordate sprong en belandde in de emmer. Toch zou hij daar nog niet helemaal veilig geweest zijn, want de hond maakte reeds aanstalten, om met zijn bek in de emmer te gaan wroeten, om Rick te pakken. Doch toen stapte net de vuilnisman óp het hek af, nam de emmer op, en keerde die om in de vuilniskar. houden dan de gasten en technisch waren zij al evenmin de minderen van de Vel- senaren. Het kale, droge terrein stelde hoge eisen aan het technisch kunnen van de spelers. Het plaatsen langs de kortste weg was daardoor uitermate moeilijk. De hoofden kwamen er daardoor dikwijls aan te pas. De eerste kans op een doelpunt was aan de zijde van de bezoekers, maar Wijker maakte van de hem door Bakkum geboden gelegenheid geen gebruik. Spoedig behaal de Helder een licht overwicht en het ge volg was, dat doelman Demmers er her haaldelijk aan te pas kwam. Hij greep steeds weer op afdoende wijze in. Het ge vaar voor de Velsenaren kwam voorname lijk van de voeten van linksbinnen Van der Meulen en rechtsbuiten Schouwenaar. De laatste was C. Tromp nogal eens te vlug af maar in laatste instantie faalde het schot van deze Heldenaar of Demmers maakte zich van de voor doel geplaatste bal meester. In de laatste minuten voor de rust verplaatste Velsen het spel en het einde van de eerste helft, waarin niet werd gedoelpunt, kwam dan ook met een be scheiden overwicht van de geel-blauwen. Na rust speelde de gehele verdediging van Velsen vrijwel zonder fouten. Zowel Demmers, C. Tromp, Zuurbier als Van Buggenum weerden zich op uitstekende wijze en toen Braam in de dertiende mi nuut een voorzet van Wijker benutte en zijn club een 10 voorsprong verschafte, werd de kans op een uiteindelijke over winning vrij groot. Men mocht aannemen, dat de verdediging van Velsen zich zou weten staande te houden. Dit gebeurde inderdaad, ondanks een hevig slotoffen- sief van de thuisclub, waarvan slechts een drietal achtereenvolgende hoekschoppen op Demmers' doel het gevolg was. Kansen deden zich ook aan de andere zijde niet meer voor, zodat het talrijke publiek uit Santpoort alle reden had zijn spelers na afloop op de schouders te kloppen. Post voor „Cameronia" en „Zuiderkruis" Post bestemd voor naar Nederland tel., kerende militairen aan boord van de tiïe- penschepen „Cameronia" en „Zuiderkruis" welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet respectievelijk uiterlijkhe den en 26 April in Nederland ter post wor den bezorgd. Behalve de gebruikelijke ge gevens dient het adres' de naam te bevat ten van het troepenschip onder toevoeging: op thuisreis naar Nederland. De naam v: de vermoedelijke tussenhaven mag dus ni worden vermeld. Wim van der Plas maakte portret van de Paus In opdracht van enkele katholieke orga nisaties, verenigd in de stichting „Acta 1950", heeft de schilder Wim van de Pla uit Den Bosch een schilderij vervaardig: van de Paus. Dank zij de medewerking va; enkele kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders in Rome heeft Van de Plas toestem ming verkregen om tijdens een twintigtal audiënties, die de Paus aan zijn bezoeken verleende, schetsen te maken. Dit voor- recht heeft zelfs de fotograaf van de Paiü nooit bezeten. Het is de bedoeling dat een reproductie van deze afbeelding van de Paus een plaats I krijgt in de huizen van alle katholieken, in kantoren en fabrieken, in de gebouwen van' alle katholieke inrichtingen, instel lingen en organisaties om op deze wijze hulde te brengen en aanhankelijkheid te betuigen aan Paus Pius XII. ADVERTENTIE zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos.maar niet hope1 loos, want"AKKERTJES'verslaan alle pi jnen snel en zeker. Weiger namaak. /7Aj| hel pen directJL FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 21 Het is een helder geluid. Dit zijn de voetstappen van een kleine vrouw, denkt Zopanje. Voor hij haar ook maar gezien heeft, is al zijn twijfel verdwenen. Dit moet mevrouw Van Hem zijn. Het is mevi'ouw Van Hem. Door een kijkgaatje in het gordijn ziet Zopanje haar binnentreden. Ze heeft een zwart gaberdine jasje aan, waartegen het zilverwit haar, zelfs bij het flauwe licht van de maan, afsteekt. De oude dame zucht zwaar, alsof ze hard gelopen heeft. Met korte driftige gebaren trekt ze de deur achter zich dicht en grendelt haar af. Daarna maakt ze Zopanje aan het schrikken door het licht aan te doen. Hij wacht een ogenblik zon der ademhalen af wat ze zal doen. Het gordijn opentrekken en zeggen: kom er maar uit inspecteur, ik zag je allang? Doch zij wilde kennelijk de keuken slechts con troleren op orde en netheid. Want onmid dellijk daarna draait ze het knopje weer om en verlaat het vertrek. De trap kraakt nog zacht na, als ze naar boven is gegaan. Daarna is 't weer stil in het huis, stil. Voordat hij naar boven gaat, veegt in specteur Zopanje eerst met een grote witte zakdoek het bezwete voorhoofd af. Na zijn laatste belevenissen in de H.B.S. is dit wel het laatste wat hij verwacht heeft. Me vrouw Van Hem midden in de nacht op pad! Hoe is dat te rijmen met haar be minnelijk voorkomen, met haar overdreven zorg voor het afsluiten van de buitendeu ren, met haar kleine angst voor dieven en inbrekers? En waarom, vraagt Zopanje zich in wanhoop af, waarom ging ze juist deze nacht op stap? Alsof de zaak al niet gecompliceerd genoeg is! Ofweet zij er meer van af dan hij denkt, dan hij vei-moedt? Is haar houding maar toneelspel? Nee, besluit Zopanje, dat kan niet, dat wil ik niet. Er zijn ten slotte grenzen. Ik mag de menselijke proporties niet uit het oog verliezen. Ik kan dan ook de bakker en de groenteboer wel verden ken. Er begint iets tot Zopanje door te drin gen. Natuurlijk moet hij mevrouw Van Hem, de bakker, de groenteboer-, de slager, de onderdirecteur, juffrouw Klaasje Bel len, de amanuensis, de concierge, Dick Steeman en al die andere mensen in de stad verdenken. Alleen van zichzelf is hij zeker: hij is onschuldig. Die nacht slaapt inspecteur Zopanje slechter dan hij ooit tijdens zijn loopbaan gedaan heeft. HOOFDSTUK VII. Inspecteur, 't is zeven uur hoor! zegt een vriendelijke stem de volgende morgen met enige nadruk, staat u op? Zopanje bromt: Ja, mevrouw Maar na een slechte nacht overvalt hem nu eerst de slaap in volle omvang en hij is er zich maar half van bewust wat hij zegt. On middellijk slaapt hij dan ook weer in en wordt om half acht wakker met het gevoel alsof hij de gehele morgen verslapen heeft. Het weer is onveranderd. Op het raam zitten spetters van de motregen. Onder het aankleden laat Zopanje het oog glijden over de voorwerpen in de kamer. Op het bureau ziet hij het lichtgroene boekje weer liggen. De vorige avond heeft hij geen tijd meer kunnen vinden het door te bladeren. Hij weet echter wel zeker dat het moeilijk, zeer moeilijk zal zijn. Zou iemand die niet deskundig is, er iets van begrijpen? Zou het diensten kunnen bewijzen bij het sa menstellen van een vergif?.... Onwille keurig denkt Zopanje aan Wijmans. De onderdirecteur is zeer zeker deskundig. De man moet wel heel wat van vergiften afweten, 't Is haast ondenkbaar dat iemand i als hij er van gebruik zal maken, indien hij iemand doden wil. Hij zal immers direct verdacht worden. En toch. Maar.Zopanje gaat met de hand over het voorhoofder is nu iemand ver giftigd. Hij verdenkt Wijmans dan ook, hoewel iedereen zich in theorie het boekje had aan kixnnen schaffen. Of men kon het althans uit de leeszaal lenen. Daar zal men het zeker hebben. Het houdt Zopanje hoe langer hoe meer bezig. Waar heeft hij het te voren gezien? Bij zijn boekhandel? Dat kan natuurlijk. Maar nee, hij zag het gis teren nog ergens liggen. Dat kan onmoge lijk bij zijn boekhandelaar geweest zijn. Daar is hij sinds vorige week Zaterdag niet meer verschenen. Na lang piekeren weet hij het weer. 't Was op het bureau van Leidekker. Er stond een tiental boeken naast elkander, overeind gehouden door twee marmeren boekensteuners. Daar heeft Zopanje het tussen zien staan, maar er op dat ogenblik verder geen acht op geslagen. Zou Leidek ker zoveel waarde aan het boekje gehecht hebben, dat hij het op zijn bureau gezet had? Of was dat puur toeval? Misschien, denkt Zopanje, misschien doe ik er niet verkeerd aan, als ik zo dadelijk eens ga kijken of het daar nog staat. Ik moet Wij- mans toch ook nog iets vragen. Om kwart over acht staat inspecteur Zopanje voor het schoolgebouw. Er dren telen al wat jongens en meisjes heen en weer. Jonge mensen hebben weinig idee van tijd: óf ze komen veel te vroeg, óf veel te laat. Wijmans is echter ook te laat. Hij had de vorige avond gezegd, dat hij om kwart over acht op school zou zijn. In de directeurskamer is hij echter niet. Vreemd. Wijmans maakte wel de indruk een man te zijn die op ?ijn tijd past. In de gang komt de inspecteur meneer Stee man tegen. Hallo, Dick. Hallo, Tom. Al wat gevonden? Een spoor, niet gek. Wacht maar stil af. Maar iets anders. Waar is de directeur? Steeman kijkt de inspecteur verschrikt aan. De directeur? Die zal wel Hè kerel, doe niet zo mal. Ik bedoel Wijmans natuurlijk. Die is nu toch zeker zoveel als directeur. Ik zie hem nergens. Nu begrijp ik je, zegt Steeman opge lucht. Ja, dat is een beetje gekke geschie denis. De leraar neemt zijn vriend bij de arm en trekt hem mee. Laten we niet hier op de gang blijven staan. Er zijn overal luistervinken, al was 't Van Brussel maar. In de directeurskamer biedt Steeman de inspecteur een cigaret aan en vertelt: Ik kreeg zo net een telephoontje van mevrouw Wijmans. Ze zei me dat haar man vanmorgen niet op school kan komen en morgen misschien ook niet. Zopanje I laat niets van zijn verwondering blijken- Wat heeft hij? Oververmoeid. Hm, ik zal er zo dadelijk eens iMl3 gaan. De heren zwijgen. Steeman trekt in ge dachten aan zijn cigaret en kijkt naar bui ten. Peter Wijmans is er wel, zegt hij n een ogenblik stilzwijgen, kijk, daar sta hij achter de muziektent. Zopanje draait zich om. 't Is een aardige open knaap, vervolg Steeman, typisch dat die jongen het vorig jaar is gezakt. Ik heb hem nu in °e^, kundelessen die ik hem geef eens g kunnen slaan, maar het is lang geen met een gun* vol- merd. Is hij gezakt? vraagt Zopanje enige verbazing. Hij maakt op mij stige indruk. Hoe kwam dat? Wiskunde, antwoordt Steeman, komen onvoldoende. Hij keert zich om en maakt een g van opperste verbazing. o Onbegrijpelijk! In mijn behoorlijk. Beter dan een zittenb.ijver kan zijn. Van wie had hij dan les? Van Leidekker, 't Was het laatste jw dat hij les gaf. |te. Steeman zwijgt en kijkt naar o (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6