1 Clothes New Pe Velser pont - verkeersobstakel van de eerste grootte d' Arc"- Heer" Nieuwe CAO of bindende regeling van hogerhand Ook papierindustrie heeft haar langverwachte CAO 26 April 1950 I Ien industrie koesteren maar één wens: „gauw een tunnel" Zaanstreek gemarkt wordt en de Kennemer tuinders hun producten m.°eonder de klok hebben gebracht worden er bij de Velser ponten wel dingen over deze logge stomers gezegd. Voornamelijk door lc„ „e soms meer dan een uur in een lange file op overzetting moeten su'°m"01"^gashandelaar die op weg is naar Alkmaar en de veekoopman die in machte»- De üet zijn, klagen steen en been over de slechte verbinding met de Tgeuworden ]]and zij hebben sJechts één wens: een tunnel. Vooral op Woens- j«jp vsn N°°.'9 kan men er in allerlei d?-1-"*— j ^.^J^ukkingen te horen krijgen. „Mdasen staan de handels- OP f hun glanzende limousines of a&:3..„wagens een „genoege- m. vt idabele „acbtwagens le zetten °»"er de wenselijk- boom °P h En daar is tijd genoeg no zo'n marktdag is een uur 1 l-nrt Als het een beetje wil - Siï tegelijk op een P tr Vodra ire reusachtige veewagen ifl:.-"3"1i,pt dek op dreunt is er nog i^ivUmen kleinere collegae. 3rJt het tunnel vraagstuk ineens 1 "ïïr en geven de wachtenden nog ?"TÏftl hun mening over de nood- S «Ji'8aid van een snellere verbinding tE!'e industrie en handel hebben een (unnet nodig en fruithandelaar uit Am. 5 ,,an de Beverwiikse veiling zijn i"'.. moet betrekken kan zich eigen- van een uur oponthoud in L veroorloven. De beste soorten voordat hij de kans heeft ge- een bod tc doen. En als je naar de in Alkmaar moet loop je even- •Koj dat ie net te laat bent om met n te slagen. De totstandkoming «i 7nn het mogelijk maken «n tunnel zou het mogelijk maken tol' .-7111 V, H 111 r o„n77 n_ ":oi 'g; ge ^oJJTland nauw betrokken zijn "latoo van Noordholland uit econo- e;Sunt een grotere waarde voor i55e deel der provincie zou krijgen, die bij de economische web alien op het standpunt dat de 5.' n spoedig mogelijk vervangen JJ «orden door moderner verkeers- R'vestiging van nieuwe en de uit- "7van reeds bestaande industrieën Sa mei een sneller verkeer met het ?wrsoneelZ'van de Rijkswaterstaat middels de handen vol om het ver- rideliik te laten verlopen. Wie mocht dat het geestdodend is om een paar Vbt»r elkaar de automobilisten hun te wijzen en het logge gevaarte Scene naar de andere kant van het d te navigeren vergist zich. Ieder vraagt een enorme dosis concentratie ide schipper: met het drukke verkeer in het Noordzeekanaal moet terdege re kening worden gehouden en wanneer de IJmuidense sluizen aan het spuien zijn wordt van het navigatietalent van de kapi tein het een en ander gevergd. De passagiers beneden op het dek kijken weieens bezorgd naar de stuurhut wan neer de pont piepend en krakend in on zachte aanraking met de zware steiger palen van het haventje komt en de termen waarin de capaciteiten van de schipper worden gehekeld zijn meestal niet voor herhaling vatbaar. Maar men vergeet dan dat een pont een vaartuig is en afhankelijk van meer dingen dan de vaste hand en de kennis van een schipper alleen. V.C.K. organiseert bedrijfs- volleybaltournooi De volleybal sport, die vooral in de Vol leybal club „Kennemerland", onderafde ling van de Vereniging Hoogovenstaten, een ijverige propagandiste heeft, wordt in steeds groter kring bekend. Deze sport leent zich zowel voor de jonge sportbe oefenaars als voor hen, die hun jeugd reeds lang achter zich hebben. Vorig jaar organiseerde VCK voor de afdelingen van Hoogovenstaten een ge slaagde bedrijfscompetitie en nu bestaan weer dezelfde plannen. Het voornemen be staat om in drie klassen te spelen e<ï wel A en B voor heren en C voor dames op de twee volleybalvelden, die aan de Noorder laan op het sportpark „Watervliet" zijn gelegen. Op 8 Mei wil men het tournooi laten be ginnen en daaröm wordt Donderdagavond in het „Watervlief-sportpaviljoen een vergadering gehouden met vertegenwoor digers van deelnemende teams. NOORD-WESTER STORM BLIES DRIE BOMEN OM Twee bomen aan de Walravenstraat in Velsen-Noord konden het tegen de zware Noord-wester storm in de nacht van Maan dag op Dinsdag niet bolwerken, zoals wij gisteren reeds meldden, sneuvelde aan de Drïehuizerkerkweg in Velsen eveneens een boom. 1 ir n* jjj mhêêm J Wanneer er in Beverwijk veiling of in de kop van Noordholland markt wordt gehouden, kost het de automobilisten soms meer dan een uur voordat zij met de pont kunnen worden overgezet. Aan weerskanten staan dan de files geduldig te wachten. ^Werking tussen „Alex f en „IJmuidens Roem" keurig staaltje van samenwerking fcond in Thalia vertoond. De Viireniging „Alex Bell", die binnen- Wbfeestelijke wijze haar eerste lus- ggfeti te vieren, had een voorfestijn l^aird. En op dit feest is gebroken traditie dat slechts „uitheemsen" loer publiek kunnen vermaken, ju IJmuidenaren voor plaatsge- jetreden, „IJmuidens Roem" heeft Jjfmma gevuld, zeer tot tevreden- ffn de enkele honderden aanwezigen. «Ie ensemble heeft zich doen horen treffelijk: samenspel. Het Gujoma- Efek uitstekend op rumba-melodieën LjSsli - jammer dat de aankondigin- üi duidelijker de zaal in kwamen 2de Marva's hebben getoond dat accor- en toneelspel heel goed kunnen sa- K-mWie de heer en mevrouw Wijker 6accordeon-duetten ten beste heeft ho- :!ivea, weet dat dit spel technisch ver- ym is, Op veler verzoek werd door itó„draaiorgel-nummer" gespeeld, dat teswoon in de smaak viel. y. enige „buitenlander" op deze avond sKostja van Katwijk, wiens conférence sog steeds niet vermogen te bewonde- cZijn liedjes, die het over het algemeen K deden dan zijn vermeende géestig- werden aan de vleugel begeleid iM Brouwer. h afloop van dit alles hebben velen enkele uren vermaakt op de dans- MARKTBERICHTEN 25 April 1950 M 3960: SCH 233 5100: IJM 75 4660; r-t IMO; KW 37 4020; KW 159 7440; KW Gt KW 224 4760, KVEM-trawler besomde f 23.950. Aanvoer Isiitei tarbot en tong, 60 kisten tong- te schartong, 170 kisten schol, 30 K schar, 730 kisten schelvis, 1280 kisten Vriw, 340 kisten koolvis, 40 kisten leng, Dten makreel, 210 lusten wijting, 60 wolf, 170 kisten poon. Totaal 3260 Prijzen Mïow 111-47,50 wolf 76—59 leng t"ï'- 37—33, per 125 kg. 1.24; heilbot 1,901,55; gr. 1.65; midd. tong 1,63—1,53; kl.m. ^"-1.37; kl. tong I 1.25—1,05; kl tong 8-W alles per 1 kg j»s II 62-56; tarbot III 57—56; tarbot j-g; tongschar 51—42,50; kl. wolf ■a aam 61; makreel 17—8; wijting schar 23-8.30; gr. schol 41—26; t schol 50—20,50: zetschol 50—20.50; kl. r'--i.50. kl. schol II 299.10: poontjes JP schelvis 28—20; midd. schelvis 39— ■M.r: schelvis 40—29.50; kl. schelvis I '5 schelvis II 3025,50; gr. gul gul 22,50—18; kl. gul 22,50— alles Per 50 kg. ADVERTENTIE "telt het binnen 1 dag terug (Behalve Vrijdags) TELEFOON 4886 voor Velsen WOENSDAG 26 APRIL «De man die kwam dineren". CL."Jeanne d' Arc"- "gebouw, 3 uur: V.V.IJ. „Een bruid 01 «P bezoek". DONDERDAG 27 APRIL SiariiiT ,Uur: Spreekuur wethouder Im j 1 Kanaalstraat, 8 uur: Con- uw'. 8 uur: Jubileum-avond IJmuiden. LOONPROBLEMEN IN DE VISSERIJ Schippers volgens de reders op 4pct., volgens de CBTA op 4J pet. De onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de trawlvisserjj, waar een deel van de moeilijkheden in het IJmuidense bedrijf uit voortspruit, hebben thans tot een aantal voorstel len geleid, die bij aanneming door de partijen op diverse punten verande ringen zullen veroorzaken. Onder leiding' van een speciale commissie is langdurig gesproken over de nieuwe voorwaarden. Mochten deze niet voor 1 Mei verwezenlijkt worden dan zal er een regeling bij beschikking worden opgelegd. De Centrale Bond voor Transportarbeiders geeft de voorkeur aan een CAO. De nieuwe loonschaal, zoals ze door de werkgevers werd voorgesteld, houdt in, dat voor de verre-, Noord- en IJslandvis- serij de schipper van 5 procent op 4 procent komt en dat de netto besomming vermin derd wordt met 9 procent voor de kust boten, met i 100 per zeedag en 9 procent van het restant voor Noordzeetrowlers, f 200 per zeedag en 9 procent van het restant voor IJslandtrawlers en f 400 per zeedag en 9 procent voor de verre-visserij- schepen. De opbrengst van de lever en kuit gaat voor de helft naar de bemanning als de kosten er af zijn, de helft van de opbrengst van de traan eveneens. Voedingstoeslag: f 1,20 per vaardag per lid der bemanning. Rusttijd en bemanningssterkte Na een normale Noordzeereis heeft de bemanning recht op 36 vrije uren te reke nen van het volle uur van binnenkomst af. In den regel zal niet na 6 uur 's middags of 's Zaterdags na 4 uur worden uitgeva ren. Na een IJslandreis wordt 72 uur vrij gegeven. Voorgesteld wordt het artikel te laten vervallen waarin wordt gezegd: „Iedere opvarende heeft recht op f 5 als de schipper hem een zoodje onthoudt". De bemanning, waarvan het aantal ma trozen zoals het in 1949 was verminderd wordt met één, heeft volgens de voorstel len der reders recht op 12 werkdagen va- cantie De officiële commissie kwam daarentegen met de volgende voorstellen: Geen aftrek per zeedag, de oude 9 procent handhaven, gevarenpercentage laten vervallen, schip per op 4 procent, lever en kuit voor 2/3 deel voor de bemanning, traan „fifty fifty", vrije voeding, ongewijzigde bemannings sterkte, zoodvisclausule ongewijzigd laten voortbestaan. Voor de Noordzeevisserij wordt voor de schipper 4*47 procent ge adviseerd. IJmuider Harmonie boekte succes op bloemenfestival Het tamboercorps van de IJmuider Har monie dat verleden jaar in Bloemendaal 'n tweede prijs wist te behalen, heeft afge lopen Zondag op het bloemenfestival in Hillegom beslag weten te leggen op een eerste prijs. Een opmerkelijk resultaat wanneer men bedenkt dat dit corps pas twee jaar oud is. Binnenkort zal het tamboercorps met drie bazuinblazers worden uitgebreid en vermoedelijk zullen vervolgens nogmaals enige leden aan dit corps worden toege voegd. Overeenstemming werd onder meer be reikt over verlenging van de termijn voor de uitkering van het ziekengeld tot 52 we ken en over de instelling van een commis sie tot onderzoek van de economische aspecten in het bedrijf (met een gelijke vertegenwoordiging van reders en werk nemers). De rusttijden werden in beide voorstellen als „ongewijzigd" gequalifi- ceerd. „Concordia" speelt „Meisjes Lyceum" De Toneelvereniging „Concordia", regis seur de heer L. W. Boeree, zal Zaterdag de eerste van haar twee toneeluitvoeringen geven als sluitstuk van het seizoen. Opgevoerd wordt het bekende toneelspel in drie bedrijven van Ladislav Fodor „Meisjes Lyceum". De uitvoering geschiedt in gebouw „Con cordia" met muzikale medewerking van „De Bianca's" en er is een bal onder lei ding van de heer D. Heemskerk. De herhaling van „Meisjes Lyceum" wordt eveneens in „Concox-dia" ge geven op Zaterdag, 6 Mei a.s. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 25 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Wiril van Stockholm. Fer- nebo van Paramaribo. Yngen van Rotterdam. Batavier III van Stockholm. Hesta van Antwerpen. Granada van Otterbacken. Reno vatie van Abö. Ardetta van Liverpool. Draco van Bordeaux. Tom S. van Swansea. Stuy- vesant van Antwerpen. Vertrokken zijn: Frisian Coast naar Rot terdam. Groote Beer naar Djakarta. Pollux naar Antwerpen. Rijnstroom naar Londen. Brandaris naar Londen. Hagno naar Rotter dam. Waterland naar Bremen. Patria naar Huil. Niobe naar Rotterdam. Simplon naar Embden. Geen terugwerkende kracht, wel gelijke gratificaties Het heeft lang geduurd, eer de Collectieve Arbeidsovereenkomst in de papier-industrie kon worden afgeslo ten. In een Dinsdagavond gehouden vergadering hebben de besturen der samenwerkende fabrieksarbeidersbon den hun talrijk gehoor een overzicht gegeven van de moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, om het gewenste resultaat een CAO te bereiken. Aanvankelijk bestond er bij de werk gevers het lang volgehouden bezwaar in zake de duur van de werktijd op Zaterdag avond. De personelen wilden geen ver lenging van de werktijd aanvaarden, om dat daardoor, naast andere bezwaren, ook de Zondagsrust in gevaar kwam. Na een aantal langdurige conferenties werd van werkgeverszijde zelfs besloten om de hele CAO te laten rusten. De organisaties na men daar geen genoegen mee. Het toen volgend overleg, waaraan door enige Rijksbemiddelaars werd deelgenomen, had tot gevolg dat de werkgevers hun werk- tijdvoorstel terugnamen en zich bereid verklaarden om de besprekingen over de CAO voort te zetten. Het is nu zover, dat deze CAO is samen gesteld en ondertekend. De onderhande lingen duurden van Mei 1948. Aan de verwachting, dat aan de loon- belalingen terugwerkende kracht zou wor den verleend, kon door het College van Rijksbemiddelaars niet worden voldaan, doch wel is gunstig geoordeeld over het verzoek om een gratificatie uit te keren. Deze gratificatie zal per onderneming voor elke werknemer gelijk zijn. Zowel over de toepassing van deze ar beidsovereenkomst als over de practijk der werkclassificatie werden ter vergade ring velerlei opmerkingen gemaakt. Het is te voorzien, dat er nog vrij wat overleg gepleegd zal moeten worden. Dat geschiedt dan echter volgens letter en geest van de CAO en wel „op gezette tijden, over alle onderwerpen, die met de CAO verband houden". Gijs Beths viool-solist op concert van „Euphonie" Het symphonie-orkest „Euphonie" had het zich ditmaal niet gemakkelijk gemaakt door Beethovens vioolconcert op het pro gramma te nemen. Het pleit voor de onder nemingslust van bestuur en dirigent om dit voornaamste en edelste werk, dat ooit voor viool geschreven is, te willen uitvoeren. In opus 61 vindt men een prachtig even' wicht tussen kracht en sierlijkheid van vorm en melodie. Het is haast niet te ge loven dat de eerste uitvoering in 1806 een volslagen fiasco werd, zo zeer zelfs dat Beethoven het concert dadelijk voor piano omwerkte. Gelukkig dat degenen die na hem kwamen het vioolconcert in al zijn schoonheid hebben doen herboren worden. Beschouwd van het standpunt van de solist is het als het ware een symphonie met om spelingen van de viool. Het vraagt als solist geen Paganini, maar een kunstenaar van grote bezonkenheid. Gijs Beths heeft er deze avond een knap pe interpretatie van gegeven, die uitge zonderd in een niet in alle opzichten ge slaagde cadenz weinig te wensen liet. De solist, die voor IJmuiden, waar hij 25 jaar geleden de eerste schreden zette op zijn weg naar het meesterschap, geenszins een on bekende is, heeft van een volle zaal een dankbaar applaus mogen oogsten. Voor het orkest was het begeleiden van dit opus een experiment, waar gezien de kwaliteiten van solist en compositie hoge eisen aan gesteld mochten worden. Dat „Euphonie" ei- een zeer te waarderen prestatie mee geleverd heeft, mag het ge zelschap tot eer strekken. Er waren min der gelukkige momenten (ik denk bijvoor beeld aan de zwak bezette celli en het koper), maar er viel daartegenover veel te loven. Het corps violen en alt-violen klonk eveneens goed. Dit laatste (hiervan in het bijzonder de fluiten) excelleerde in de entre-acte en balletmuziek uit Schuberts Rosamunde, dat Euphonie op zijn best liet horen. Het orkeslspel was er homogeen en vol klank kleur in. Het programma na de pauze was trou wens qua saamhorigheid beter dan dat er voor: de ouverture „De Bruiloft van Fi garo" miste een markant rhythme, dat met het oog op een minder sterk bezet fond van celli en bassen, wel noodzakelijk ware geweest. Het rommelde nu en dan in de diepte bij de inzetten. Dirigent Jaap Stof fer hield het violenspel mooi doorzichtig, zodat de fraai geblazen fluit-guirlandes de thema's hoorbaar omrankten. De Prélude van Rachmaninoff had ik mij scherper geaccentueerd gedacht, maar dat is een kwestie van opvatting. Dirigent Stoffers muzikale leiding staat er borg voor dat Euphonie binnenkort het orkestspel met meer kleur en uitdrukkings kracht verrijkt zal hebben. A. J. VAN DER WEIJDEN Zo is een resultaat bereikt, waarvoor de georganiseerde arbeiders reeds vele jaren hebben geijverd. Stellig is de verwachting gegrond, dat deze CAO van wezenlijk be lang is voor de personelen en de afslui ting is zeker een feit dat van betekenis is voor de gehele Nederlandse Papier industrie. Gisteren is in het Noordzeekanaal het veertig tons vrachtscheepje Hollandia': tijdens een hevige stormvlaag door overkomend water bezweken. De schipper zette het vaartuig bij het overzetveer van Donkersloot aan de Zuidelijke wal, waar men nu zal proberen het scheepje leeg te pompen. De ..Hoilandia" in zijn benarde positie. De rat en de zwerver De wonderlijkste kostganger, die een bakkersvrouw uit de Vclsense Mcer- vlielstraat ooit in haar boeken heeft opgetekend, zeilde Maandagochtend lxeur propere zaak binnen: een nog jonge maar zeer onpropere zwerver, die om een bete broods kwam vragen. „De bakkerse vertrouwde de cliënt niet erg, daar er een vuurwapen uit zijn jasje glipte. Zij snelde dies naar de telefoon en berichtte dit alles aan de toeverlaat van alle bedrukten. Onmiddellijk werd er uitgerukt en de dreigende persoon viel rechtstreeks in de handen der agen ten, die hem allereerst een.klapper tjespistool ontfutselden. Daarmee teas het arsenaal echter niet uitgeput want uit des vreemdelings schamele bagage keek een witte rat de wereld in en op de bodem van een mager koffertje lagen drie dode kuikens, zijnde de leeftocht van de witte knager. Deze uitrusting vormde zijn complete bezit, naar de haveloze persoon de recherche mededeeldemet de rat ver diende hij zijn karig brood wanneer dat niet tijdig door bakkersvrouwen ge schonken werd. Het goede dier heeft dit ten overstaan van de politie ruimschoots bewezen, door een respectabel aantal proeven van dressuur te verrichten. Na afloop der voorstelling is de zwerver zijns weegs gegaan. De opleiding van de blinden-geleidehond Interessante causerie voor de Velsense dierenbescherming De afwezigen hebben Dinsdagavond meer dan ongelijk gehad: de ledenverga dering van de Velsense dierenbescherming met het staartje dat mejuffrouw dr. J. de Stoppelaar er aan maakte met een lezing over de opleiding der blindengeleidehonden is een boeiend pleidooi voor een prachtig brok sociaal werk geworden. De school voor honden, die vele blinden het gemis van hun gezichtsvermogen voor een heel groot deel vergoeden, werkt nu 14 jaar aan de Middenweg in Amsterdam en zij is in die tijd uitgegroeid tot een in stituut dat reeds 550 blinde Nederlanders aan een trouwe en verbazingwekkend be trouwbare vriend heeft geholpen. Jaarlijks worden er 60 a 70 honden, vooral .herders en bouviers of kruisingen van die rassen afgericht, wat de school zo'n 450 per dier kost. Mejuffrouw de Stoppelaar vertelde, welke hoge eisen er aan de „candidaat" worden gesteld: de hond mg niet aggres- sief zijn, moet een gepast ontzag voor mo torvoertuigen koesteren zonder in het drukke stadsverkeer van streek tc raken, van het beest wordt verwacht dat het lief voor kinderen en volwassenen is maar een allemansvriend mag hij ook weer niet zijn. Meestal wordt met éénjarige honden een cursus van 3V2 a 4 maanden doorlopen, al naar gelang van de aanleg van het dier en met oneindig geduld en volledig begrip tracht de instructeur hem tot een goede geleider te maken. Dit moeilijke werk ge beurt op een proefterrein, dat zoals de film liet zien, rijkelijk voorzien is van alle mogelijke obstakels en waar de hond wordt ingeprent dat hij wel degelijk op versper ringen moet letten, die voor hem niet maar voor de blinde wel gevaar opleveren. Des ondanks blijft ook de beste geleidehond een hulpmiddel; de blinde moet zelf de teugel in dit geval de beugel in han den nemen en hij dient „de weg te weten", hoewel zijn hond na een paar bezoeken een vertrouwd adres feilloos weet terug te vinden Mejuffrouw de Stoppelaar vertelde, hoe verkeerd het is de blinde te beklagen; dit ontneemt hem zijn zelfvertrouwen en de hond reageert dan ook, als een goedwil lende voorbijganger te hulp schiet, met een zekere onwil in de geest van: „als je het dan zo goed weet, doe het dan ook zelf maar". De grootste moeilijkheid leveren fietsers en kinderen voor de hond op: de spreekster adviseerde speciaal hen in te houden als er een blinde met zijn hond oversteekt of nadert. De begeleidende film, die ondanks haar betrekkelijke ouderdom een bijzonder goed beeld gaf van de mogelijkheden die de geleidehond voor de blinde heeft geopend, liet ónder meer duidelijk zien hoezeer het eigen initiatief van de blinde weer werk zaam wordt wanneer de hond hem onaf hankelijk maakt van zijn omgeving. Na een jaar is de twee-eenheid tussen mens en dier dan ook zo groot geworden dat zij niet meer buiten elkaar kunnen. Bijna alle aanwezigen gaven zich op als donateur van het fonds, dat dit -werk in stand helpt houden. Vooraf werd onder presidium van dr. P. C. de Weerdt het huishoudelijke gedeel te afgehandeld. De secretaris-penning meester de heer Y. J. Reitsma, deelde on der meer mede, dat de afdeling Velsen de 275 leden reeds gepasseerd is en dat de kas op een batig saldo van 4199,23 kan bogen. Het aftredend bestuur werd in zijn geheel herkozen WELKOM THUIS Aan boord van de General R. L. Howze zal H. J. Lips, Duinvlietstraat 81, thuis varen en met de Dundalk Bay komt E. J. v. Buuren, Lindestraat 9 naar huis. De maanden April en Mei zijn gun stig voor de wolf vangst. De trawler Zwar te Zee (IJm. 94) loste 50 kisten dezen veel gevraagde vissoort. Bijna dc gehele vangst kabeljauw van de Alkmaar en de Sumatra moest worden „opgehouden". Visknechts hebben handen en messen te kort om de vis tot filet te verwerken. Lichte verbetering. De prijzen voor de Dinsdagmarkt waren weer iets vlotter. Dit gold voornamelijk voor de grotere platvissoorten. Gezien de slechtere weers omstandigheden waardoor minder aanvoer is te verwachten en zelfs afzet naar Enge land niet is uitgesloten werd reeds inge kocht. Alhoewel nog geen sprake was van be vredigende prijzen was er dus toch weer een stijgende notering in verhouding tot de Maandagmarkt waar te nemen. Vooral de Noordschol was gewild en noteerde voor de betere kwaliteit in de grove soor ten gemiddeld 42 tot f 38 per kist. Wijting noteerde f 17 tot 22, Tarbot echter 1,40 tot 1,45 per kg. De IJslandse vis blijft de oude prijzen hcuden Kabeljauw en koolvis verdwijnen daarom nog overwegend in de opvangre- geling en ook de kleine Noordzee-makreel ondergaat een zelfde lot. Vandaag losten de volgende schepen: IJm. 43 met 1850 kisten waarvan 450 schelvis, 1100 kabeljauw, 130 koolvis, 110 wijting, 50 platvis en 10 haring. De Haar lem met 1120 kisten waarvan 85 kabel jauw, 60 gullen, 170 makreel 120 kleine makreel, 50 wijting, 45 hake, 500 koolvis, 170 haring, 160 stokke bit, 20 div. De Zwarte Zee met 50 platvis 35 kab. en gullen 20 schelvis, 15 wijting, 50 wolf en poon. Verder nog de loggers K.W. 155 welke Maandag met vis in naar zee was ver trokken met een aanvoer van 100 manden en de loggers Katwijk 6 en 7 welke vanaf Zaterdag zijn blijven liggen. Goed en slecht. De Noordlogger Java (Katwijk 159) schipper Leen van der Plas maakte Dinsdag voor ruim 200 kisten 14 dagen de mooie besomming van '400, wat, rekening houdend met de slechte markt een mooi succes genoemd kan worden. De Sumatra (van IJsland) maakte voor een reis van 19 dagen ruim 23.000 (bui ten de opgehouden vis). Andere Noordlog- gers varieerden van 3200 tot 5000. Op hol. De plotseling opstekende on stuimige storm van Maandag op Dinsdag nacht liet enkele gemeerde loggers op hol slaan. Zo ging de Katwijk 97 er vandoor maar bij het dok kwam hij tot. de ontdek king niet verder te kunnen evenals de Katwijk 16 en de Katwijk 29, die echter onderweg nog tegen elkaar botsten waar door de Kw. 16 een ontzette voorsteven opliep. Voor keuring naar Katwijk. De Wil lem Cornelis welke vandaag aan de afslag was is Dinsdag naar Katwijk vertrokken om daar voor de grote keuring te komen. Tevens zal deze logger dan klaar worden gemaakt voor de nieuwe haringvisserij. Noorse makreel. De coaster Forst bracht een lading van 1352 kisten Noorse makreel aan welke aan de Zuidzijde wor den gelost. Nog niet naar zee. Dinsdag bleven alle schepen wegens de aanhoudende harde wind nog binnen liggen wachten op beter weer. Woensdagochtend is de vloot het zeegat uitgegaan. Noorse vis. Een partij Noorse vis werd per auto's aangevoerd. Voor Zaterdag lost de Thorina. De loggers zullen behoudens ongunstig visweer eind der week komen, althans die schepen, v/elke vorige week al naar zee gingen. Santpoort Kerkdienst voor de stille gang Door het interkerkelijk comité der Protestantse Kerken is besloten om op de avond van Donderdag 4 Mei, in de Santpoortse Gereformeerde Kerk een her denkingsdienst te houden. Dit wordt een liturgische dienst waarin zal voorgaan ds. P. A. Tichelaar. Het Ge reformeerd Evangelisatie en Kapel Koor zullen beide hun medewerking verlenen. De dienst duurt ongeveer een half uur, waarna men dan om half zeven zal deel nemen aan de stille gang naar Wester vela, waarvan de deelnemers uit Sant poort-Dorp zich aan de Frans Netscher- laan zullen opstellen. Castricum GOUDEN BRUILOFT Dinsdag vierde het echtpaar S. Groentjes- Scholten zijn vijftigjarige echtvereniging. Het is voor het gouden echtpaar een heuge lijke dag geworden, 's Avonds bracht het fanfarecorps St. Aloysius de traditionele serenade. CONCOURSPRIJS Op het muziekconcours van Onderlinge Oefening te Uitgeest behaalde de heer H. Bakker uit Castricum op bugel in de eerste afdeling een eerste prijs met 50 punten. LEZING MET LICHTBEELDEN Voor de afdelingen I en II organiseert de St. Pancratius-parochie Donderdag een lezing over de heilige stad Rome door Pater Vredeveldt in zaal Roozendaal te Castri cum. Deze lezing zal met lichtbeelden ge- illustreerd worden. DUIVENSPORT Zondag 30 April nemen de duiven van de Castricumse duivenliefhebbers deel aan een wedvlucht uit Eindhoven. Het zal een week tot tien dagen duren eer de uitslag officiëel bekend is. JAARVERGADERING KABO Vrijdag zal de afdeling Castricum van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel in de zaal van de Harmonie te Castricum een jaarvergadering houden. Op de agenda komen o.a. een bestuurs verkiezing en een toespraak van hoofdbe stuurder Spit voor. AANBESTEDING Dezer dagen vond de aanbesteding plaats van een woning annex 1 bollenbedrijf te Castricum ten behoeve van de heer P. Heere. Er waren 24 inschrijvingen van wie L. A. van Benthem te Bakkum met f 37,880 laagste en Smit, Beverwijk met f 42.500 hoogste inschrijver was. De gunning werd aangehouden. MEI-FEEST Maandagavond 1 Mei zal in de zaal van de heer G. Ammeraal te Castricum de af deling Castricum van de P. v. d. A. een feestavond beleggen. De voorzitter van de Algemene Bond van Ambtenaren te Amsterdam, de heer S. Bonn, zal de Meirede uitspreken in een om lijsting van zang, muziek, toneelspel en declamatie. Medewerking zal worden verleend door de heer L. Romrnerts (zang), de heer en mevrouw Cortel (piano) en de heer G. Glasz (toneel). Op deze avond zou „de Schakel", de Castricumse toneelgroep, het stuk „De Meid" van Heijermans opvoeren. Helaas is de zaal hiervoor ongeschikt, waardoor het stuk op 6 Mei in de zaal van de heer P. Roozendaal te Castricum gegeven zal wor den.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7