(Beverwijk en Omstreken Volop Horloges Castricum Santpoort IJmuiden c 1 Clowntje Rick Ex-secretaris-generaal van de N.S.B, voor de Bijzondere Strafkamer in Ufo De dood van dr. Leidekker Vrijdag 28 April 1950 Oratorium „Elias" door Toonkunsfkoór met Jo Vincent Vele honderdtallen muziekliefhebbers waren naar Beverwijks grote kerk getrok ken, om een belangrijke muzikale gebeur tenis bij te wonen van de uitvoering door het Toonkunstkoor van liet oratorium „Elias" van Felix Mendelssohn-Bartholdy. Met ,;Paulus" had de jonge Mendelssohn zich al een grote naam als oratoriumcom ponist verworven; zijft „Elias" bezorgde hem een internationale vermaardheid. Rretschmar beschouwde het als „het be langrijkste oratorium der negentiende eeuw". De tekst is gebaseerd op Koningen I, hoofdstukken 17 tot 20, waarin het leven en de hemelvaart van de profeet Elias staat beschreven. Mendelssohn splitste zijn werk in twee delen: het eerste, dramatisch van opzet, geeft uitdrukking aan de vertwij feling van het Joodse .volk, dat om bijstand smeekt en het tweede deel, hoofdzakelijk episch, behandelt de verdrijving van Elias. Dirigent P. J. Potgieser heeft met zijn koor een zeer belangwekkende en in vele opzichten grootse vertolking van deze ver- kwikkend-melodieuse compositie gegeven. Wegens de lengte van het werk moesten er helaas enkele coupures aangebracht worden, waaronder het zo interessante dubbelkwartet nr. 7, maar dit heeft aan het grote geheel geen noemenswaardige afbreuk gedaan. De koren klonken voortreffelijk; van de klaagzang waarmee de „Elias" opent via de turbaekoren en het fameuze Baaiskoor tot het ontroerende slotkoor „Het licht zal schijnen" mag men zeggen dat de homo geniteit en de soepelheid, waarmee men zong, veel bevrediging schonken. Met de door de dirigent genomen tempi ben ik het niet overal eens geweest. De allegro's wer den te langzaam uitgevoerd en bleven in de statige kerkstijl van de negentiende eeuw; diminuendi zijn geen ritardandi en om een rubato bij een attacca zo sterk af te remmen als hier geschiedde, is een vrij heid die ik niet muzikaal-kan vinden. De bas Jan van der Ree, die de titelpartij zong, paste zich met moeite aan bij de strakke opvatting van de leider. Hij ver tolkte zijn partij op fraaie wijze en zijn zang, vol innerlijke bewogenheid, getuigde van grote muzikaliteit. Vooral met zijn bas-aria, waarin Elias zich Gods knecht noemt (nr. 14), maakte hij diepe indruk. De medewerking van Jo Vincent was als steeds boven alle critiek verheven. Hoogtepunt van haar zang was de be roemde aria „Höre Israël", die Mendels sohn speciaal voor de toenmalige wereld beroemde Jenny Lind schreef. Wiebe Draaijers tenorgeluid kon uitstekend vol doen; zijn aria's waren muzikaal zeer ver zorgd en het zo geliefde „So ihr mich von ganzen Herzen suchet" genoot bij hem een stralende verklanking. De alt-soliste Maria van Veen-Möller paste goed in dit solisten- kwartet; ze beschikt over een warm, sonoor geluid en gezonde muzikaliteit. De H.O.V. zorgde voor een perfecte be geleiding, stond de dirigent met al haar slagvaardigheid ter zijde, maar trad nu en dan wat al te zeer op de voorgrond. De opstelling, zowel van de uitvoerenden als van de bezoekers, is dan ook uitermate ongelukkig in dit gebouw met zijn vele onbeholpen, oud-vaderlandse kerkmeube- len. Daar zou men voor dergelijke uitvoe ringen, die zovele honderden bezoekers trekken, toch iets op moeten vinden. A. J. VAN DER WEIJDEN. ADVERTENTIE Wij ontvingen weer nieuwe zendingen. Keuze uit meer dan 200 modellen. In 14 krts goud; goud-plaqué- en roestvrij staal. ,Voor iedere beurs en smaak. Herenpolshorloges vanaf f 23.tot f 135. Damespolshorloges vanaf f 38.50 tot f 375. ALLE horloges worden ten volle ge garandeerd en met een verzekerings certificaat, een z.g.n. ALL-risk-polis afgegeven. Deze polis dekt tegen VERLIES - DIEFSTAL - BEROVING BRAND - BREUK - ETC. ,.'t SILVERSTOEPKE" Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 Agenda voor Beverwijk Vrijdag 28 April. Kennemer Theater - 7 en 9.15 uur: Kapi tein van Castilië. Luxor-Tlieater - 6.45 en 9.15 uur: De drie musketiers. WB-Theater - 8 uur: De verlaten stad. Corso-Theater (Castricum) - 8 uur: Ni- notchka. Zaterdag 29 April. Kennemer Theater - 7 en 9.15 uur: Kapi tein van Castilië. Luxor-Theater - 6.45 en 9.15 uur: De drie musketiers. WB-Theater - 8 uur: De verlaten stad. Corso-Theater (Castricum) - 7.15 en 9.30 uur: „Ninotchka", Twee opera's naar Beverwijk Het is het bestuur van de afdeling Be verwijk der Maatschappij tot bevordering van de Toonkunst gelukt de opera naar Beverwijk te brengen. Op Woensdag 10 Mei worden in het K.S.A.-gebouw twee opera's gespeeld. De eerste is „II maestro di musica" (de Zang- paedagoog) van Pergolesi en de tweede is „Maison a vendre" (Landhuis te koop) van N. Daleyrac. Voor deze opera's werden speciale aankleding, décors en costumes vervaardigd. Uitvoerenden in deze opera's zijn Dora van DoomLindeman; Aafje Heynis, ELna Spoorenburg, Jeanne v. d. Rosière, Wiebe Draayer, Otto Couperus, Arthur Hoogveld en anderen. Het koor wordt gevormd door het Neder lands Vocalisten-ensemble en de muzikale medewerking berust bij Camerata Kamer orkest. Veel vrolijkheid in het Luxor Theater Onder de titel ,,'t Is niet gewoon meer" hebben de kleinkunstartisten Henriette Davids en Lou Bandy, knap begeleid door Leslie Davis, voor een vol Luxor Theater Donderdagavond het ene lachsalvo na het andere ontketend. Elk smeet meer dan een uur lang grapjes en liedjes over het voet licht. „Heintje" had zich voor deze gelegen heid als Russin vermomd en met haar vo lumineus geluid en haar rake liedjes, waar van vooral ,,'t Is waar" een stormachtig applaus kreeg, oogstte zij veel succes, zij het dat het peil van haar humor wel eens bedenkelijk zakte. Ook Lou Bandy, die na de pauze een pracht van een paraphrase gaf over een minister die het haast al te goed met. zijn Vaderland meent, kreeg de andere helft van het gulle applaus. Daar de aangekondigde accordéon-show van de „Corita's" niet door ging, moesten „The two Willards" inspringen, die met enige populaire melodieën het programma aardig omlijstten. TEAMWEDSTRIJDEN „SANS ATOUT". De Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" heeft Woensdagavond in het „Witte Kruis" badhuis aan de Baanstraat weer enkele teamwedstrijden gespeeld vojgcns het af- valsysteem. Een verrassing was dat team VI, de heren BosKlesser en SpruitBakker, verloor van team I, de dames TandVan Essen en de heren Van SonVan Zutphen. De overige uitslagen luidden: Team V, de heren BoomBlom en Nij- m an—Zoontjes, won van team XIII, de heer en mevrouw Fris en de heren KokVan Dam met 4525 mp. Team X, de heren Klesser Jr. en Hamers en ReijmersJansen, won van team XII, de heer en mevrouw Vogelenzang en de heren BraamStiphout met 3224 mp. Howellsysteem: Groep I. 1. heer en me vrouw v. d. Capelle 38'/° mp; 2 mevrouw Kokheer Nijman 37y2 mp; 3. heren Ta bakTuinman 34'/° mp; 4. heer en me vrouw Stiemer 32 mp; 5. heer en mevrouw Winkel 30y2 rhp; 6. mejuffrouw Van Kla- verenheer Oosterveen 28'/2 mp; 7. dames ReijmerSchaafsma 26 l/z mp; 8. mevrouw Tabakheer De Laleine 24 mp; Groep II. 1. heren W. en G. de Boer 23 mp: 2. heren Krab—Tabak 21 mp; 3. hei-en Hilberts— de Kruif 19 mp; 4. mevrouw Tabak—heer Biben 18 mp; 5. heren v. d. LindenHoo- geboom 17V2 mp; 6. heren Bloemendaal— Hoogeboom 17 mp. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Maria A. C.. d. van E. F. Gilissen en M. Rossinskaja; Elisabeth J., d. van M. van Haarlem en S. P. de Jong; Aletta M. H.. d. van W. Marcusse en M. A. G. Horbach; Yvonne, d. van E. Demmers en A. G. Veenboer; Wilhelmina E.. d. van P. Hilbers en J. C. de Wildt; Maria C. Th., d. van A. J. Versteeg en W. M. Schillemans: Gerbrand A., z. van G. J. J. van Welboren en H. S. Wijngaards; Wilhelmina M.. d. van A. Bruijns en M. Giroldo: Maria B. A., d. van Th. A. C. Schram en J. W. M. Beijer; Alida W„ d. van W. A. J. J. van der Sluis en E. M. Hallewaard; Johanna A„ d. van C. Koster en P. Lensen; Pieter C., z. van G. A. Span jaard en S, J. Duiker: Johannes K., z. van P. M. Mulder en M. Zwankhuizen; Robert, z. van J. Bleelter en L. Bikowa. ONDERTROUWD: C. H. Mul en A. Gr. v. Woensel; N. Poldervaart en J. A. v. d. Meij; A. E. Bach en W. Wintersteijn; H. C. Vrijburg en B. M. van der Meij: J. A. Ahuis en C. A. v. Kruistum; C. D. Half en J. J. Bes; R. v. Woensel en J. M. Schelvis; J. van der Wel en G E. Ti\ Kempe. OVERLEDEN: M. Ch. E. Kee, oud 57 j., gehuwd met W. G. Kleijne. GETROUWD: L. Aardenburg en E. M. Schelvis; J. Cornelisse en J. P. C. v. Doorn; Fr. Kamps en M. H. Leinders; B. Strik en F. Mol; A. Ouwehand en J. E. Maas; L. M. Meijer en C. C. Borsboom. DIK TROM. Op Woensdag 3 Mei zal in het Luxor Theater te Beverwijk een kindermiddag worden gehouden. Dik Trom en zijn kor nuiten zullen dan op het toneel verschij nen in het spel „Lid van de opscheppers club". Het gezelschap van Chris Hofmans zal het voor het voetlicht brengen. Medische verzorging tijdens het weekeinde Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke vereniging tot bevordering van de geneeskunst zijn in spoedgevallen van Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raad plegen de artsen: J. de Vries, Wilhelmina- kade 78, telefoon 4954 en P. de Weerdt, Stationsweg K 5, telefoon 4614, Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Haselen, Leeuweriklaan 52, telefoon 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, telefoon 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond zes uur en Zondagavond elf uur: mejuffrouw J. Winter, Evertsen- straat 3, telefoon 5259. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagavond zes uur" tot Zondagavond elf uur heeft de artsl'C. de Witt Hamer, Vondellaan 60. tel. 3969. Verloskundigen In spoedgevallen is mejuffrouw A. Zand- voort, Bornstraat 43 te raadplegen. Apotheken Apotheek Reindcrsma, Geelvinckstraat 112, telefoon 3883. behalve van Zaterdagavond zes uur tot Maandagmorgen acht uur. Tij dens het weekeinde neemt waar: Apotheek H. van der Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters Van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen is in spoedgevallen te raadplegen de arts: Ph. Haselagei-, Hoofdstraat 135, tel. 8570. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: De Santpoortse Apo theek, Bloemendaalse straatweg 145, tele foon 8249. JAARVERGADERING ST. BONIFACIUS. Op Vrijdag 28 April zal de Nederlandse Rooms-Katholieke Bond van transport arbeiders „St. Bonifacius" afdeling Bever wijk in het K.S.A.-gebouw haar jaarver gadering beleggen. „DE MORMOON". De personeelsvereniging van „De Nijver heid" zal hedenavond in het Kennemer Theater een opvoering geven van het blij spel „De Mormoon". De leiding is in han den van de heer Bert Pijpers. ONDER DE HAMER Ten overstaan van notaris T. C. A. Böl- ger zal op Donderdag 4 Mei in het veiling gebouw ,,'t Centrum" een drietal woningen worden geveild gelegen aan de Romerkerk- weg nummers 41, 43 en 45. Elk huis wordt verhuurd voor ƒ4,85 per week. JAARVERGADERING UITGESTELD. De aangekondigde jaarvergadering van de Beverwijkse harddraverijvereniging „Prins Bernhard", welke op Vrijdag 28 April zou worden gehouden, is door om standigheden uitgesteld tot 12 Mei. TENTOONSTELLING. In de Beverwijkse B.L.O.-school zal op Woensdag 10 en Donderdag 11 Mei in de lokalen aan het Moensplein een tentoon stelling worden ingericht van werk der leerlingen dezer school. KIND AANGEREDEN In de Hobbesteeg te Beverwijk werd Donderdagmiddag een vijf-jarig jongetje door een fietser aangereden. Het knaapje rende een huis uit en onmiddellijk de straat over. De fietser merkte hem te laat op. Het kind liep enige hoofdwonden op welke in het Rode Kruis ziekenhuis zijn gehecht. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: duimstok, groene shawl, portemonnaie. Verloren: Portemonnaie. bril, porte feuille, inhoudende onder meer een pas poort. DE DERTIGSTE BRIC AS-DRIVE De dertigste drive van de Castricumse Bridgeclub „Bricas" was voor net koppel Broksma-Scheerman, dat 153 punten scoorde. Op de tweede plaats kwam het koppel Koning-Schets met 151 punten en als vier kwam de leider van de totaal stand met 13314 punt die het koppel Klaasse-Morelis voorbij moest laten gaan (138 punten). BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Anna Maria, d. van J, W. Breetvcld en W. Rozemeijer, Poelvenslraat 44; Maria Francisca, d. van H. Schram en H. D. Bruin, Dorpstraat 29; Joannes Hen- dricus Maria. z. van H. Boendermaker en H. F van der ICruijf. Brakenburgstraat 28. 'ONDERTROUWD: Pieter Gaasbeek te Uit geest en Ei*na van Aalst te Castricum: Ge- rardus Gijsbertus Beentjes te Castricum en Annie Alida Brakenhoff te Castricum; Florentius Twisk te Castricum en Agatha Theresia Poel le Castricum. GEHUWD: Cornelis Louis Bedeke en Catharina Hogenstijn, beiden wonende te Castricum: Engelburtus van Egmond. wo nende te Beverwijk en Divera Catharina van Velzen, wonende te Castricum: Jacob Duijn en Margaretha Jacoba Brakenhoff. OVERLEDEN: Marinus Keppel. oud 88 j., gehuwd met J. Kok, wonende te Den Hel der; Elisabeth Mai-garetha Hartog, oud 69 j.. gescheiden echtgen. van H. Schuurman, wonende te Alkmaar. Santpoorts ouden-van-dagen hebben een sociëteit Het initiatief van de U.V.V. om de ouden-van-dagen een eigen socië teitslokaal te geven is ook in Santpoort met vreugde begroet. Gistel-middag is een lokaliteit van de Nederlands Hervormde Kapel aan de Pas- torieweg officieel hiervoor in gebruik ge nomen. Mevrouw Sanders, presidente van de U.V.V. in Santpoort, dankte in haar ope ningswoord zeer speciaal de heer P. Waar denburg voor zijn medewerking en hulp. Mevrouw Sanders zeide het zeer op prijs te stellen dat er zoveel oudjes aan de uit nodiging hadden gehoor gegeven er wa ren er omstreeks dertig en sprak de wens uit dat de opkomst in de komende tijd nog aanmerkelijk groter zou worden. Bij deze feestelijkheid waren wethouder F. J. A. Strijbosch en de heer J. Hühl aan wezig. Wethouder Strijbosch heeft het woord gevoerd namens het gemeentebestuur en uit naam van de commissie tot ontspanning voor ouden-van-dagen. In deze tijd, waarin men, vooral in de bedrijven zoveel voor de jongeren doet, mogen we met vreugde constateren dat de ouden niet worden vergeten, aldus de heer Strijbosch. De wethouder deed toezegging dat de U.V.V. in dit streven op de medewerking van het gemeentebestuur kon rekenen. Uit naam van de aanwezige ouden heeft de heer Hoebe dank gebracht voor al wat de commissie en de U.V.V. voor de be jaarden doet. Enkele uren is men na deze officiële opening in de feestelijk met bloemen ver sierde zaal bijeen gebleven. Er is gekaart, gedamd, gedomineerd, enzovoort. En menig goed woord heeft er geklonken aan het adres van de kwekers in Santpoort, die als blijk van medewerking voor de fleurige voorjaarsbloemen hadden gezorgd. SCHOORSTEENBRANDJE Woensdagavond omstreeks kwart voor negen ondervonden de bewoners van een perceel aan de Iepenstraat de gevolgen van een vuile schoorsteen. Er brak een klein schoorsteenbrandje uit dat door de brandweer met behulp van een ramoneur spoedig kon worden gedoofd.. Zaterdagmiddag woedde aan de Water landweg, achter de Driehuizerkerkweg een bosbrandje. Ongeveer 25 vierk m. bos werd een prooi der vlammen. Voor de kinderen Het werd toch wel wat te gevaarlijk voor Rick, daar zo open en bloot over de weg te lopen; daarom besloot hij te wachten tot de nacht viel en dan verder te gaan met zoeken. Toen het donker was en er geen mensen meer buiten liepen, ging hij verder. Een beetje licht had hij van het maantje, zodat hij tenminste niet de kans liep, in 't water te stappen. En zo wandelde Clowntje eenzaam door de nacht, op zoek naar het huis, dat hij maar niet terugvinden kon Toen de lianen begonnen te kraaien en de zon opkwam, vond Rick het maar veiliger om een schuilplaats te zoeken. Hij vond een beschut holletje in een tuin en daarin legde hij zich te slapen, want hij was erg moe van die verre tocht in 't duister. Vanavond ga ik maar weer verder", zuchtte hij en viel in slaap. Eerste Noorse walvisvaarder terug van de IJszee De 23.000 ton metende Noorse walvis vaarder „Thorshövdi" is in Sandefjord, de grootste walvisvaarthaven van Noorwegen, na een reis van meer dan negen maanden naar de Zuidelijke IJszee, teruggekeerd. Dit is het eersie fabrieksschip van de Noorse walvisvloot, dat in het vaderland is aangekomen. Het was vergezeld van veertien vangboten. De bemanning van het fabrieksschip telde 300 koppen, die' van de jagers 200. De „Thorshövdi" is een nieuw schip. De bemanning vertelde, dat de walvissen dit jaar „bijzonder schaars" waren. Men bracht 116.800 barrels traan mee naar huis. (I.E.P.). .de jump" wint van haarlem Woensdagavond heeft ..de Jump" met twee 12-tallen een wedstrijd gespeeld tegen Bridgeclub ,.1940"' uit Haarlem. Het A-team startte ongunstig, maar tegen het eind wist men de overwinning veilig te stellen en won met 128108 m.p. Het B-team heeft de hele wedstrijd onbe dreigd voorgestaan en won met 147116 m.p. De uitslagen van het A-team waren: LigthartWonink en echtpaar Prins win nen met 4629 m.p.; MootBorn en Kuiper —de Jong winnen met 5141 m.p.; Jonker —Mains en echtpaar de Groot verliezen met 31—38. Totaal 128—108 m.p. De uitslagen van het B-team waren: Lamanvan Pel en BreurBreur win nen met 65—33 m n en de Heas-wS^^S?-, PorckKuys en da/S verliezen met 41-52 velsense kinderfv' bio-vacantïf el Vanwege de stichting s?- oord zijn Donderdag 27 se kinderen naar het 8EV® ..Russen duin" te Bergen ken. Dc kinderen zullen vdr vacantie-001'd doorbrengen Volgens Van Geelkerken was hij één der weinigen in de NSB die zich niet met intrigues inliet Een soortgelijke verklaring ka oud-hoofd van de dienst nrc-"* N.S.B. M. K. af. De 3» opgeroepen gedetineerde voormalig N.S.B.-districtsle^ land, vergeleek de functie van die van chef de reception. De zitting werd hierna VeM-- Donderdag 4 Mei. Voor de bijzondere strafkamer van de Utrechtse rechtbank stond Donderdag te recht de 53-jarige ir. C. J. H. uit Bilthoven, die van Augustus 1940 lot Mei 1945 secre taris-generaal van de N.S.B. is geweest. In de omvangrijke dagvaarding werd hem ten laste gelegd, dat hij gedurende de ooidog als secretaris-generaal en leider van het hoofdkwartier der N.S.B. ten voordele van de vijand de N.S.B. heeft helpen in stand houclen en heeft helpen leiden, voorts het houden van voordrachten; het doen van benoemingen en het voorschrijven van richtlijnen. Volgens- de dagvaarding had den deze richtlijnen betrekking op het dienstnemen bij de Duitsers, het Joden- vi-aagstuk, de betekenis van de regering te Londen, de houding door de N.S.B. jegens het Nederlands Episcopaat en de bewape ning van de landwacht. Het Bijzondere Hof in Amsterdam had ir. H. in 1949 tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cas satie wees de zaak terug naar de straf kamer te Utrecht. De verdachte- zeide, dat hij als secretaris generaal alleen een coördinerende taak had, een functie tussen de leiders van de afdelingen. Hij stond er niet boven. Hij oefende geen gezag uit namens Mussert, maar was de verbindingsschakel tussen de afdelingsleiders. De richtlijnen, die hij gaf, waren volgens hem niet van politieke aard, doch uitsluitend van inwendig orga nisatorisch karakter. Veelal betrof het de financiën. Politieke richtlijnen werden aan de districtleiders, dé hoogste gezagsdragers in de provincies, gegeven, doch deze richt lijnen kwamen uitsluitend van Mussert zelf. De verdachte zeide voorts dat de N.S.B. niet anti-semitisch was, maar zich moest aanpassen aan de omstandigheden. Dit aanpassen begon in 1942 door de N.S.B.- leden, die vol-Jood waren, eervol ontslag te geven. De president las gedeelten voor uit ver- dachte's redevoeringen, die hij als discri minatie van de Joden beschouwde. De verdachte meende, dat hetgeen door hem over de Joden gezegd is, zeer gematigd was in verhouding tot uitingen van ande ren. Het kwam voort uit opportuniteits- overwegingen. „Wij moesten er rekening mee houden, dat in de N.S.B. ook felle anti-semieten waren". De president was van mening, dat de verdachte opzettelijk gehandeld heeft ten voordele van de vijand. Ir. H. wilde dit niet toegeven. Hij zeide dit indertijd heel anders 'te hebben gezien. Na 1943 heeft hij niet meer aan een overwinning van Duits land geloofd, er zelfs niet meer op gehoopt. De officier van justitie, mr. Drabbe, merkte op, het verdachte hoogst kwalijk te nemen, dat met de invoering van het on-Nederlands leidersbeginsel de mening van 5 pet. van het Nederlandse volk opge legd is aan het overgrote deel van de be volking. De verdachte hield vol dat hij alles gedaan heeft met de bedoeling zijn land te dienen. De voormalige plaatsvervangend leider der N.S.B. Van Geelkerken, zeide verdach te te hebben leren kennen als iemand met een degelijke levenswijze en een der wei nigen in de N.S.B. die zich niet met intri ges inliet. Volgens Van Geelkerken kon H. maar weinig politieke macht in de partij uitoefenen. Op 25 April is het troepenschip „General Black" uit Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich 5-9 R.I. en het 5de bataljon van het garderegiment Prinses Irene. Nederlanders in Triomfen van de bic» en bollenkwekers Voor het eerst na de oorloef- het vijfjaarlijkse bloemenfeesi C' se Floraliën" h\ een kmm speciaal voor dit doel opgericji straten in de omgeving staan a parkeerd met de nationaliteit^ van vele landen. Een internaüS bliek verdringt zich op de fe» naar de grote bloemenha! lefe Ondanks de hoge toegang™;™; dags 200 francs, de overige 'c~* francs) is er bijna geen door' Betreste en gehelmde gendsr_ voortdurend tot doorlopen. Bijenfr telt het publiek langs de stands,® zich op het podium, vanwaar a overzicht heeft over de exposé, de bloemen rustig te bekijken noch des morgens om negen ut:,.. de poorten opengaan, noch in tóf nable middaguur, noch 's .avoifes- de ver-lichting bijzondere' lidst/r bijl al dit schoons. Want schoon, overweldigend imponerend, sprookjesachtig Is de! van deze tentoonstelling, die zo zcü is voorbereid, dat iedere inzeniij tevoren in kleuren in beeld is g opdat de kleurschakering harm® zijn en de tentoonstelling zodcri schoon geheel zal vormen, De zij vleugel wordt geheel ks door de Hollandse afdeling, war Si en Aalsmeer het publiek veras staan met een weelde van cyclic lea's en andere producten van on kerijen.de afdeling die de Ga van de stad Gent wist te veroveai francs, vermeldt de mededeling lijk bij). Onder die Nederlandse ïpzeafeü drie uit de bollenstreek, de tra v. d. Schoot met bolgewassen {ts lijk tulipa's, de gecultiveerde Kri tulpen) en de grote wedijveraars gebied van de amarylliscultuur, W. S. Wai-menhoven en Ludwigj Alle drie uit Hillegom. En alle t ners van gouden medailles op da toonstelling, waar kwekers uit alt- tot uit Italië toe, elkaar partij ge® De teelt van amaryllis heeft P-' deringen gemaakt de laatste jto' sinds men er in geslaagd is de witte kelken, met het zachigroen keel 'dat het wit van de bloem at»! tenser schijnt te maken, te kwesa gebied zijn de Nederlanders en» bijzonder deze beide specialisten, streden meesters. En het is bij deze inzending cry darmes onophoudelijk hun asteblief madam" moeten ao5> Want bewonderend, opgetogen^ bliek, en in alle talen, geelt n--1 bewondering blijk. Een Hollandse mijnenveger- haven van Gent. Het Concertgwy geeft een uitvoering. Maar al <uy toon kan niet overtreffen de ij demonstratie van Nederlands visy die gegeven wordt in de Hollans- ling van de Gentse Floraliën. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van B rakel 25 Dokter Storm constateerde, dat Wijmans overspannen was. Hij is overvei-moeid, mevrouw, zei hij beneden in de gang, rust, rust en nog eens rust. Dat is het enige wat ik hem kan voor schrijven. Dat hij typische dingen zegt, is xiet verontrustend. U kunt er gerust op ngaan, als u hem maar niet tegenspreekt. Dit komt met rust vanzelf weer in orde. Mevrouw Wijmans vertelde welke moei lijkheden bij het toedienen van voedsel waren gerezen, doch de dokter stond ner gens voor, Dan zegt u maar, dat het onmenselijk van hem is, als hij zoveel mensen wil laten ver-hongeren. Wedden dat het helpt! Het hielp. Wijmans at iets, toen ze het hem zei. En daar zijn hoofd wat minder bonsde, stribbelde hij niet langer tegen. Hij begon goed te eten en werd daardoor wat rustiger-. t Is nu kwart voor elf. Meneer Wijmans ligt de figuren op het behang te tellen. Dat is een prettige bezigheid, want men is nooit klaar. Telkens duiken er weer nieuwe figuren op. En wat is de muur groot. Onmetelijk! Maar na een poosje verveelt het Wijmans toch. Nu gaat hij de gezichten op het be hang bekijken, 't Is een grote mensen menigte. In de straat klinkt het geluid van een motorfiets. Zou dat de inspecteur zijn? Wijmans denkt een ogenblik na. 't Is de inspecteur niet of de inspecteur wel. Hij kan maar het beste even kijken, al mag dat eigenlijk niet van Elizabeth. Nu ja, Elizabeth is toch beneden. En hij wil het zo graag weten. Voorzichtig komt hij overeind. O, wat doet dat hoofd pijn! 't Is of er een steen ronddraait. Maar hij houdt vol. Het bed is slechts enkele meters van het raam ver wijderd. Hij behoeft slechts een paar pas sen te doen. De vitrage schuift- hij voor zichtig wat opzij. Dan kijkt hij in de No- vemberse dag. Het motregent zachtjes, de straat en de huizen zijn nat. Toch is het tamelijk druk op de weg. Aan de overkant staat de bakker. Daar rijdt een groenteboer en hier voor zijn deur stopt een motorfiets. Over voetgangers en wielrijders spreekt hij maar niet eens. Het is de motorfiets die al zijn aandacht vraagt. Een man stapt af. Het is inspecteur Zopanje! Even kijkt hij naar boven. Vlug doet Wijmans een stap.terug. Zou hij mij achter het gordijn tje gezien hebben? Dat zal toch wel niet. Ik zal maar weer in bed gaan liggen. De bel gaat heel even over. Dat heeft Zopanje dan toch geleerd. Voor de zieke maakt hij zo weinig mogelijk gerucht. De zieke? Zou Wijmans werkelijk ziek zijn? Toen hij naar boven keek zag Zopanje met zijn scherpe ogen iemand achter het gor dijntje staan. En wie kan dat anders dan de onderdirecteur zijn geweest? Maar als hij op de ziekenkamer komt, ligt Wijmans zo rustig onder de dekens, dat Zopanje aan zijn ogen begint te twij felen. Dag meneer, zegt hij, ik..„. Zopanje voelt zich altijd wat onzeker in de nabijheid van zieken. Dag inspecteur, ik heb gevraagd of u even wilde komen. Wijmans spreekt zacht, maar zeer kalm. En hier ben ik, zegt inspecteur Zopan je lakoniek. Hier bent u. Ik heb u iets te zeggen, vervolgt hij dan. Gisteravond heb ik u dit niet vei-teld. Ik begrijp niet goed waarom niet. Nee. Want 't is toch gebeurd.Inspecteur, ik heb dr. Leidekker vergiftigd. In de deuropening staat mevrouw Wij mans. In haar handen houdt ze een blaad je, waarop twee koppen staan. In de één is warme melk, in de andere koffie. Hij ijlt, zegt ze kalm, astublieft, in specteur, drinkt u eens wat om van de schrik te bekomen. Wijmans ligt met gesloten ogen achter over op* het kussen. Zopanje zit op de slaapkamerstoel. Voorlopig drinkt hij kof fie. Waarom arresteert u mij niet? vraagt de onderdirecteur zacht. Laat me eerst m'n koffie even uit drinken, wil Zopanje aanvankelijk zeggen, doch hij bedenkt zich en spreekt: U bent ziek. U kunt nu niet meegaan. Bovendien bent u te zwak om te vluchten. Ja, ik ben te zwak om te vluchten. Mevrouw Wijmans gaat bij het bed staan. Kom, drink eens wat, Leo. Maar meneer Wijmans wil niet drinken. Zopanje voelt dat hij hier weg moet gaan, indien hij de zieke nog niet meer wil op winden. Hij staat op. Eén vraag houdt hem echter te zeer bezig om er over te kunnen zwijgen. Was u gistei-avond in de H.B.S., me neer? Ja, zucht Wijmans, ik was in de H.B.S. Hij ijlt, zegt mevrouw Wijmans wèer. Zopanje verlaat de ziekenkamer. Dag inspecteur, zegt Wijmans, ik zal niet weglopen. Dat is ook beter van niet meneer, antwoordt Zopanje, we weten u toch wel te vinden. Beneden in de gang zegt mevrouw Wij mans: Ik hoop niet dat u nog terugkomt, inspecteur. Uw bezoeken winden hem in hoge mate op. 't Is funest voor hem. Ze is er zelf zenuwachtig van. Als mijn plicht het niet gebiedt, zal ik dit huis vermijden, zegt inspecteur Zopanje, voorlopig mag uw man het huis niet verlaten. Wat? U wilt toch niet beweren, dat u mijn man verdenkt. Nou nog mooier. Het gepraat van een ijlende neemt u toch niet ernstig op? Ik denk alles en niets, mevi-ouw. Be wijzen, dat hij onschuldig is, zijn er nog niet en tot zolang.... Maar inspecteur, nogmaals: mijn man is ziek. Een zieke kan ook een bekentenis afleggen mevrouw. Ondertussen hoop ik dat het verdere verloop van het onderzoek mij in het ongelijk 'stelt. Maar ik mag deze mogelijkheid niet uitsluiten. Gisteravond was hij toch immers ook niet in de H.B.S. Het één sluit het ander niet uit me vrouw. Er behoeft geen verb"® tussen de moord op dr. Lêiu® nachtelijk bezoek van een per H.B.S. Al is dat natuurlijk met schijnlijk. Inspecteur Zopanje ziet het mevrouw Wijmans grauw vemy- Maar maakt u zich me' JJJP de tijd, stelt hij gerust, we nog een ander. Wie weelt - Doch Elizabeth Wijmans is-f lijker gedachten tojJSW door de deur naar bunen is S - ze haar ergernis ergens op C. handig doet ze de deur Wat denkt zo'n inspecteurtje Na veelvuldige poging^ torfiets het nog niet doe door de regen naar huis m v, hij niet beter wist, z°u J r, mevrouw Wijmans hier d bij wijze van wraakneming. hoofdstuk vui. Mevrouw Van H de huiskamer naar de Keu.™ ,J t koffietafel af. Nu en inspecteur Zopanje, ma? .ptzjjgjs ervaren dat deze elders is ten. Hij zit in een het raam te lezen in het liens

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6