Kapitein Klaas Visser hangt zonder veel spijt de harpoen in de wilgen THALIA „Zeepkistenrace' ook in Velsen Old Clothes New De NVV-Bestuurdersbond IJmuiden vierde haar vijf en dertig jarig bestaan Visserij- BAKKERIJ MANTEN Vrijdag 28 April 1950 ^lUjarendsz" thuis Officieel afscheid op het Noordzeekanaal flans van een volle dag op Na fZ deining voor de IJmuider de ^inem Barendsz" dan tS'Jl Donderdagavond laat in de +JS& binnengelopen. Daar was handjevol dapperen overge- i®ar ge honderden die er in de bleven van. .jnje ochtend stonden te sBrmm maar dit handjevol heeft een ÜrS wachten cn verlangen voelen 11jSden door dit ene moment toen met zijn kostbare lading zo j h o™der de wal lag. dal de eerste begroedngen over en weer geroepen tonden worden. i Ao officiers-mess waren de foiMi'van het weerzien niet buiten te flluidenli iiein Klaas Visser, die zijn ■'!°T a laaide reis met de Nederlandse ïSwurder maakte hij hangt na 45 Z'fnidwester aan de kapstok kon V lab niet ontkomen aan de lichte ont- tSsdie elke thuiskomst over schip en bt°Mnhèntg<Utejaar naar de zin ging?" "SL de opbrengst viel tegen. De barrels halen niet bij de twee vo- I "jfiff spijt, dat u de walvisvaart *Sk nie't erg, al leek het er wel op 'S de vandaag maar met bin- nj wou komen". pis een kop koffie en er zijn sigaren tjjhet officieuse en weinig plechtstatige !lnmuldens havenmeester de heer G. A. en d= directeur van de Verenigde SLwiten Halverhout, Zwart en Sen drukken kapitein Visser de pB de laatste wenst hem in een paar ADVERTENTIE t theater met dc beste films) Vertoont Vrijdag 8 uur, Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur ESTHER WILLIAMS Poter Lawford - Jimmy Durante - Ricardo Montalban X»vier Cugat cn zijn show-orkest in de technicolor all-star MUSICAL ROMANCE IN DE ZUIDZEE Tropische romantiek - Prachtige muziek - Kostelijke humor Dinsdag en Woensdag 8 uur (Maan dag 1 Mei géén bioscoopvoorstelling) De opwindende avonturenfilm tragische jacht Sen wilde mensenjacht - spannend en tragisch - meeslepend en aangrijpend. Tóegang 13 jaar Ztadag matinee 3 uur Abbott en Cos- Vfjjo in de dolle lachfilm VEILIG ..VLUG ..VOORDELIG JIÏENTIEI2 In alle voorstellingen «ilonen \vy een speciale reportage [oogenomen in 1930 en daarvoor) IJMUIDEN IN HET VERLEDEN o.a. Opening v. d. Noordersluis door HM, Koningin Wilhelmina met bezoek asn IJmuiden, - De eerste vishande l-en. - Noordersluis in aanbouw. - kijkje in de vishallen met de toen- calige directie en afslagers, enz. Itrtns :n ons voorprogramma de voet balwedstrijd BELGIë—HOLLAND. In ons volgend programma het gewel dige filmwerk „DE DRIE MUSKETIERS" Xlias Visser, schipper van de „Willem ïttendsz" heeft er 45 jaren op de zeven Mn opzitten en hij is van 1891; om pre es te zijn van 31 December 1891. Dat wil ou:zeggen dat hij als broekeman, zo van de Khoolbanken naar zee ging als het tochtgat tussen Schiermonnikoog en de 1 Wese wal die naam althans verdient. Op de postboot kreeg dekknecht Klaas 'user zeehenen en hij leerde zijn eerste •«ken. Si heeft hij een kleinzoon, die natuur- j?ook Klaas heet en een verdiende rust abel vooruitzicht om op datzelfde Schier- aanikopg nog eens een haas om te leggen 'jten visje te verschalken. Want al sloeg Jij tijdens zijn laatste reis 84.000 barrel to uit het water, de „kieine" visserij is ware liefhebberij gebleven en die flo- *ért beter op Schiermonnikoog dan bij Zuidpool. Tussen de dekknecht en de grootvader -bien de eerste reis.met kolen van Cardiff bittermeer en twee wereldoor- •ia. die Klaas Visser van heel dichtbij meegemaakt, want hij voer in geal- •Jttde dienst. Daar liggen ook drie reizen de eerste Nederlandse walvisvaarder ,n. ,met al hun zwarigheden en goede fpiplikken. laatste behouden thuiskomst is een m moment geweest want de allerlaatste s 's zonder brokken verlopen en dat m ook zo te zijn. SCHEEPVAART IJMUIDEN 27 April kwamen de haven van binnen: Rapid van Rotterdam. Sjtrt n11! West-Hartlepool. Virgo van Man- ^airplay van Goole. Pamir v. W«i.1' rianne van Bremen. Lieve ivüiihc j Rotterdam. Ageroen van ijn o® Zeeland van Vesteras. Neckar Zuidpool Willem Barendtz van tovh°n^en Engel naar Bremen. Pe- '.ndEm TO-3rt Botterdam. Ferocia naar Rot- kofeftfa)! naar Botterdam. Capella naar rican Attorney naar Rot- 2er naar Hamburg. Durward n. Bendrik naar Antwerepn. Gra- bisol rL Temeuzen. Eemstroom naar reducia naar Rotterdam. Agenda voor Velsen WIJDAG 28 APRIL rt'V tut' ..Romance in de Zuidzee". Uur: Nieuw programma. ZATERDAG 29 APRIL taïa® 915 uur: Als Vrijdag. 1 en 9.15 uur: Als Vrijdag. woorden het allerbeste voor de komende tijd van rust. Dan bromt de fluit door de nacht. De „Nestor" ligt al weer in de tros en de Oosterdeur is opengerold het laatste stukje van de lange reis kan beginnen. Vannacht is de Walvisvaarder in Buiten huizen blijven liggen, waar het overgeble ven kruit is gelost. Tegen de middag ver trok de Willem Barendsz met een aantal genodigden naar Amsterdam. Aan boord is kapitein Visser door de directie van zijn rederij toegesproken en gehuldigd wegens zijn afscheid. Internationaal damtournooi van 17 tot 30 Mei Aan het internationaal damtournooi dat van Hemelvaartsdag- tot en met tweede Pinksterdag zal worden gehouden, nemen aan het „major"-tournooi deel: Piet Roo- zenburg (wereldkampioen), Keiler, Gor dijn en Van Dijk voor Nederland. Voprts Bonnard (Frankrijk), Verpoest (België), Guingard (Zwitserland), Baüo (Italië), Harrold (Engeland), King (China) en de Noord-Afrikaanse kampioen Post. In het „minor"-tournooi komen voor Nederland uit: Dukel, de Jong, Hartogh, Ham, Banstra en Vroome. Verder spelen mee: Gaussee (Zwitser land), Slaby (Polen), Verse (Frankrijk) en Havert (België). Het tournooi wordt Woensdag 17 Mei in Pulohri Studio in Den Haag geopend. Prominenten uit de sportwereld, waaronder ook onze nationale doelverdediger Piet Kraak en een aantal bekende Nederlandse artisten zullen aan de diverse borden de openingszet verrichten. Woensdag 17, Donderdag 18, Zaterdag 19, Zondag 21 en Maandag 22. Mei wordt in Den Haag gespeeld, Woensdag 24 en Donderdag 25 Mei wordt, de strijd in Casino te Amsterdam voortgezet waarna tenslotte Zaterdag 27, Zondag 28 en Maandag 29 Mei in Caland-West te Rotterdam wordt ge speeld. Openluchtconcert door de IJmuider Harmonie op Koninginnedag Indien de weersomstandigheden het toe laten zal de IJmuider Harmonie op Konin ginnedag, Maandag 1 Mei, 'savonds om acht uur een openluchtconcert geven op het Kennemerplein. Het Velsense gemeen tebestuur heeft voor een podium gezorgd: Het programma vermeldt onder meer: La dame blanche, een fantasie van Boïeldicu, Chinese straatserenade van Ludwig Siede, een marspotpourri en enige Nederlandse volksliedjes, waaronder de Zilvervloot, Vlaggelied en een Draaiersjongen. Voorts zullen nog enige pittige marsen ten ge hore worden gebracht. Het concert wordt geopend en besloten met het Wilhelmus. De buurt- en speeltuinvereniging „Door Samenwerking Sterk" heeft haar leden Donderdagavond op de feestavond in Thalia een goed programma aangeboden met het cabaret-variété gezelschap „Ap plaus". Vooraf dankte de voorzitter de heer M. Broek allen die aan het totstand komen van de speeltuin hebben meege werkt en hij herinnerde voorts aan de succesvolle bazar, waarvoor hij in het bij zonder mevrouw Clots en mevrouw Pen ner dank bracht. Verder maakte hij de uitslag bekend van de onlangs gehouden ballonwedstrijd; de ballon van J. Mei boom, die de eerste prijs verwierf, kwam helemaal in Dresden, op een afstand dus van 600 km., terecht. De tweede prijs was voor C. de Bruin, wiens ballon in Frank rijk verzeilde. Een verrassende mededeling deed de heer Broek met het aankondigen van een „zeepkistenrace", welke bij vol doende deelneming op 29 Juni gehou den zal worden. Dat die waarschijnlijk wel meer het karakter van een „viskis- tenrace" zou aannemen, vond hfj niet erg, maar wel moeten dc wagentjes aan be paalde afmetingen voldoen. Een propagandistisch woordje op deze avond werd gesproken door de heer J. Schuitemaker, hoofdbestuurder van de Nederlandse Unie van Speeltuin Organi saties. Hij wees op het grote belang van speeltuinen voor de jeugd. Reeds 300 ver enigingen zijn lid van de N.U.S.O. en hoewel de gemeentebesturen in het begin sceptisch tegenover dit werk stonden, ziet men meer en meer het grote nut van deze instellingen in, aldus de heer Schuite maker. De goede stemming, want het was ten slotte een feestavond, werd er al spoedig ingebracht doo.r Henk Buckman, wiens veelzijdige talenten schitterden temidden van een gezelschap waarin verder ook Martin van Heelsbergen en Jenny van Zwieten, die enige goede zangnummers ten gehore brachten, voldeden. Éen ander goed nummer gaven „The Rivanos", die geslaagde staaltjes van parterre-acroba- tiek lieten zien. Het optreden van het ge zelschap werd gekenmerkt door de be schaafde manier waarop de nummers ge bracht werden en de aanwezigen hebben ongetwijfeld een prettige avond beleefd. Met een bal, dat onder leiding stond van de heer Stol, werd het feest besloten. T.IJ.B.B.—TERRASVOGELS. De Terrasvogels benutten hun vrije Zon dag door het spelen van een oefenwedstrijd tegen T.IJ.B.B. op het terrein van laatst genoemde. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 WIJ REINIGEN UW TAFELKLEDEN Dépots: TROMPSTRAAT 149 DUINWEG 16A, SANTPOORT-STATION De N.V.V. Bestuurdersbond IJmuiden vierde Donderdag 27 April zijn zevende lustrum. Tijdens een druk bezochte recep tie welke 's middags in de kleine zaal van het Patronaatsgebouw werd gehouden heb ben tal van sprekers de jubilerende orga nisatie in hartelijke bewoordingen geluk gewenst. Vele goede herinneringen die spraken van succes en resultaat na harde strijd, maar ook minder goede herinnerin gen uit de dagen van werkloosheid en sociale mistoestanden werden opgehaald. De veteranen die de huidige generatie het voorbeeld hebben gegeven, werden nog eens danig in het zonnetje gezet. Onder meer kwamen vertegenwoordigers van het N.V.V., de Partij van de Arbeid en verscheidene vakorganisaties hun geluk wensen aanbieden. Ook de K.A.B. gaf blijk van haar belangstelling. Als vertegenwoordigers van het Velsense gemeentebestuur waren de wethouders W. F. Visser en J. A. Strijbosch en gemeente secretaris J. Veenstra aanwezig. Des avonds werd in de grote zaal van het Patronaatsgebouw een feestavond aan geboden. De heer J. H. Wijnbergen die als voorzitter van de IJmuidense Bestuurders- bond een kort openingswoord sprak deelde mee dat de organisatie met een ledental dat de 2700 reeds is gepasseerd, het 36ste jaar ingaat. Hij spoorde de jongere gene ratie aan om het werk dat door de pioniers van 1915 was begonnen enthousiast voort te zetten. De heer Jan de Waal, die van 1926 tot 1941 het voorzitterschap van de bond heeft waargenomen memoreerde het vele werk dat door de oprichters is verzet. Ook hij wekte de aanwezigen op om vastberaden op de ingeslagen weg voort te gaan. Spre ker bood het bestuur een nieuwe afdelings- vlag aan en sprak daarbij de hoop uit dat velen zich achter dit vaandel zouden scha ren. Namens het dagelijks bestuur van het N.V.V. voerde hierna de heer P. de-Vri'es het woord. In een gloedvolle rede schetste hij de activiteit van de binnen het raam Mei-demonstratie in het Thalia-theater Dè afdeling IJmuiden van de Partij van de Arbeid organiseert Maandag 1 Mei het traditionele feest van de arbeid. Om tien ljur verzamelt men die dag in het Stokmanplantsoen, waarna op de begraaf plaats IJmuiden een Mei-groet wordt ge bracht aan de overleden strijders voor het socialisme. Des middags om half drie wordt bij het Rex-theater verzameld waarna een korte plechtigheid op Wester - veld en de Biezen zal plaats hebben. „Meispel" In het Thalia-theater wordt 's avonds het „Meispel 1950" opgevoerd. Hier aan zullen meewerken De IJmuider Hafmo- nie, de mandolineclub „Excelsior", de IJmuider Stem, de Arbeiderssportbond, de Vakbondsjeugd en de Nieuwe Koers. Tij dens deze bijeenkomst zal het woord ge voerd worden door de algemene voorzit ter van de Centrale Bond Vóór Transport- èrbeiders de heer R. Laan Sr. Voor de kinderen wordt 's middags in het Rex-theater een Meirfeest georgani seerd. van het N.V.V. werkende organisaties en gewaagde van het weergekeerde vertrou wen in een hoger beschavingspeil der ar beidersklasse na de chaos van de tweede wereldoorlog. Na het officiële gedeelte verzorgde het A tot Z cabaret van Jan de Kleyn een vlot en vrolijk feestprogramma dat uitblonk in originaliteit. Het succes dat deze uitsteken de kleinkunstenaars oogstten was dan ook ten voilé verdiend. De conférences van, Jan de Kleyn waren geestig, zijn liedjes en voordrachten beschaafd. Het geheel werd prima afgewerkt en getuigde van goede smaak. Vooral de parodie op de dans ver oorzaakte een stormachtig applaus. De ar tisten hebben allen een zeer goede indruk achter gelaten. Kraandrijver uit de Staalfabriek jubileerde en werd gehuldigd In het schaftlokaal van de Staalfabriek der Hoogovens werd de heer B. Leuring, kraandrijver, in het bijzijn van zijn echt genote en familieleden, door zijn collega's op hartelijke wijze gehuldigd ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum. De gelukwensen der directie en de ge bruikelijke enveloppe mocht de jubilaris in ontvangst nemen bij monde van de directeur prof. dr. J. F. ten Doesschate. De heer Th. Stegeman, voorzitter van het jubileumcomité van de Staalfabriek releveerde in een hartelijke toespraak tal van voorvallen uit de laatste kwarteeuw. Hij vertelde hoe de jubilaris, die tal van functies op het bedrijf heeft verricht, ten slotte weer tot zijn oude liefde de kranen, is teruggekeerd. Namens alle werkers van de Staalfabriek bood spreker een prachtige fauteuil aan. Over hun gezamenlijk werk aan de slak- kenkraan van de hoogovens, waar zij sa men menig hachelijk avontuur hebben beleefd sprak de bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies. Ir. Spies overhandigde dan ook met op recht genoegen het jubileumbprd en het getuigschrift. Dé heer H. Timmer, baas-kraandrijver, sprak zijn grote waardering uit voor de prettige en collegiale samenwerking, die hij in verschillende afdelingen van het be drijf van deze jubilaris heeft mogen onder vinden. De smeltmeester, de heer J. Vellekoop, richtte niet minder hartelijke woorden tot deze jubilaris, die hij als vriend en kame raad zeer hoog stelt. Namens de afdeling hoogovens kwam de heer J. A. van Eden, lid van de kern, de geluwensen van zijn afdeling overbren gen. Kennelijk óm deze kraandrijver terug te winnen, vertelde hij dat het oude wrakke slakkenkraantje, waaraan de jubilaris in dertijd zijn hart had verpand, door een moderne kraan is vervangen. De bedrijfsleider der Staalfabriek, ir. P. W. A. Lanzing, weidde uitvoerig uit over de toewijding en het vakmanschap van de heer Leuring. Hij prees zich gelukkig dat deze jubilaris zijn zinnen heeft gezet op hét meesterschap over de schrotkraan van de Staalfabriek, waardoor de fabriek een kraandrijver bezit, die tot de beste van het corps behoort. Een collega, de heer A. de Heer, richtte zich in zijn toespraak in hoofdzaak tot mevrouw Leuring. Een monumentale bloe menhulde werd voorts haar deel. Koninginnedag in Oud-Velsen De Oranjevereniging „Oud-Velsen" heeft in een keurig uitgevoerd boekje haar pro gramma voor 1 Mei bekend gemaakt. Om half tien in de ochtend wordt de traditionele kinderoptocht voor het Ge meentehuis opgesteld. Na een rondwandeling, waarbij een mu ziekcorps medewerking verleent, worden om half twaalf de prijzen uitgereikt in Velserbeek. Om twee uur treedt het gezelschap „Duo Wi-jo" met de goochelaar professor „Re- midol" voor de kinderen en de leden op in de feestzaal „Van Gameren" aan de Sta tionsweg. De jeugd van 14 tot 18 jaar krijgt ge legenheid om kwart over twee pi-oeven van bekwaamheid in het ringsteken af te leg gen. Ook ouderen kunnen hieraan mee doen. Het avondfeest voor ouderen begint om half acht. Ook dit feest wordt bij de heer Van Gameren gehouden. De voorzitter zal de avond openen. Na zijn toespraak wordt er gezamenlijk het 1ste en 6de couplet van het volkslied gezongen. Annie Hof, Ria Brinkman en professor „Rem idol" verzórgen het overige gedeelte van de avond met de revue „Lach er maar om". Hierin treedt een zingende goochelaar op, de Marjo's zingen en spelen en zelfs telepatische experimenten zullen het pu blick in spanning houden. Jeugdvoetbal op „Schoonenberg" Gisteravond is op het hoofdterrein van het Velsense Sportpark een wedstrijd ge speeld tussen twee jeugdelftallen ter voor bereiding van de spor(uitwisseling Velsen- Edmonton. In de elftallen wai-en enige wij zigingen aangebracht. Ze zagen er nu als volgt uit: Elftal A: Vader (Terr as vogels); Mey- boom (Stormvogels), Wey (VSV): Veld man (VSV), Van Bugnum (Vélsen), Ser- nee (Stormvogels); Warmenhoven (VSV), Belfroid (VSV), v. Leeuwen (Stormvo gels), Van Vuuren (Terrasvogels), Tol (Stormvogels). Elftal B: Ebbeling (VSV); Dissel- köter (Terrasvogels), Otte (VSV): Niekev- ken (WIJ), Venema (Stormvogels), v. Es (Stormvogels); Van Geenen (Velsen). Jas- perse (VSV), v. d. Kuyl (VSV); Wareman (Terrasvogels), Rietdijk (WIJ). Gedurende viüjwel de gehele wedstrijd, maar vooral vóór de rust, toen het met de wind in de rug speelde, is Elftal A in de meerderheid geweest. Doelman Vader kreeg dan ook niet zoveel te doen als Eb beling aan de andere kant, maar een door Van der Kuyl genomen vrije trap stopte hij op een wijze, die de uit het goede hout gesneden doelman verraadde. Doch ook Ebbeling liet, ondanks het feit, dat hij drie maal gepasseerd werd, zien, dat hij zijn vak verstaat; Vooral na de rust kreeg hij het vaak zwaar te verantwoorden. De verdediging van B was gedecideerd zwakker dan die van A. Voor de rust had Wey nog al eens moeite om de snelle Van Geenen te houden, doch daarna had hij hem beter in bedwang. De centrale figuur in de verdediging van A was de spil Van Bugnum, die een rustige beheerste partij speelde. De drie doelpunten, waarvan twee voor en één na de rust, werden gescoord door de vleugelspelers Tol en Warmenhoven. Evenals rechtsbuiten Van Geenen uit het B-elftal toonde ook Warmenhoven zich een snelle vleugelspeler, die bovendien een zeer behorlijk schot kon lossen. Binnen zeer afzienbare tijd zal het Vel sense JeugöelftaJ woi-den samengesteld, dat op 6 Mei op Schoonenberg tegen het Haarlems Jeugdelf tal speelt. Aanvoer en prijzen. Zoals verwacht was er voor de Donderdagmarkt zeer wei nig aanvoer. De RO 1 en wat schuitjes ver zorgden de visvoorraad. Door de slechte weersomstandigheden waardoor deze week aanmerkelijk minder door de schuitjes werd aangevoerd en de vangstberichtcn ook weinig goeds voor de naaste toekomst doen verwachten, maakten de schuitjes mooie prijzen. De kleine schol liep zelfs op tot ƒ21,en de tongen deden 2,de schar gold 19, Voor Vrijdag is de Simon de Danser met 1100 kisten aan de markt. Voor Zaterdag. Zaterdag komt de Thorina met 1800 kisten. De binnenkomst werd zoals bekend, enige dagen vertraagd door de opbrenging in de IJslandse wa teren. Toch garnalen. Ondans het slechte weer losten Donderdag enkele garnalenvisscrs in de afslag. De vangsten waren uiterst ge- ring en de prijs was 1,30. Vios II naar Duitsland. Donderdag middag is de Noord-Holland met de nieuwe Vios II, welke aan Duitsland is verkocht naar Cuxhaven vertrokken. Dit schip moet ginds nog verder voor de visserij worden afgebouwd. ADVERTENTIE VOOR DAMES THANS WEER VOORRADIG ONZE BEKENDE Egypt, kat. mantels a 47.50 Gerard van Praag Vraagt zichtzending. ADVERTENTIE U proeft het dadelijk GEBAK van DRIEHUIZERKERKWEG 70 - TEL. 4128 Welkom in Kennemerland Met het troepentransportschop „Skau- gum" dat 11 April uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk 7 Mei in Rot terdam zal aankomen. vai*en de volgende militairen uit onze omgeving thuis: P. Tj. Fokkens, Meerweidenlaan 31, Vel- sen-Nooi'd; R. Ras, Spilbergenstraat 19, IJmuiden; P. Turkstra, Breedeweg 55, Castricum; H. P. Westgeest, Vondellaan 1, Beverwijk; L. T. Schouws, Oosterstreng 17, Heemskerk; P. Numan, Tolweg 19, Heemskerk; W. C. Barg, Groeneweg 34, IJmuiden; Th. van der Kolk, Rijksstraat weg 49A, Heemskerk; P. de Lange Wüste- laan 10, Santpoort; J. H. G. Rijke, Heems kerkstraat 23, Heemskerk; B. Y. Kingma, Brakenburgstraat 16, Castricum; C. Reyn- ders, Doodweg 15, Castricum; Chr. War menhoven, Julianaweg 41, Wijk aan Zee; J. M. Dekker, Elzenstraat 21, IJmuiden; J. G. H. Harsveld, Walravenstraat 26, Vel sen; K. Schellinghout, Bloemendaalse- straatweg 49, Santpoort: J. Wolff, Bruno Klauwerstraat 8, Santpoort. Strawberries (dames) speelt zijn tweede promotiewedstrijd Het is reeds een maand geleden, dat het eerste daipeselftal voor de promotie-degra datie competitie TOGO. uit Den Haag ont moette. De Haagse dames wonnen met 10 en behaalden de afgelopen Zondag een gelijk spel tegen Kieviten (11). Willen de Velsense dames haar aan spraken op een plaats in de eerste klasse nog laten gelden, dan zullen zij Zondag op Schoonenberg van Kieviten moeten winnen. De eerste klassers beschikken over een stérk elftal met o.a. mej. Nagel uit het Nederlands elftal op de spilplaats. Het ziet er naar uit, dat Strawberries eer der op een spannende en prettige wed strijd mag rekenen dan op een overwin ning. Het meisjeselftal speelt Zaterdagmiddag in Den Helder en behoudt slechts door een overwinning zijn kans op de bovenste plaats. De meisjes van Hermes zullen ech ter eveneens haar fraaie kans op het kampioenschap niet willen verspelen. Verder reist Strawberries met een aan tal leden naar Amstelveen om Zondag dé belangrijkste internationale ontmoeting van het hockey-seizoen tussen Nederland en Engeland bij te wonen. Tijdens de Pinksterdagen reist het dameselftal naar Londen om in het kader van de sportuitwisseling Velsen-Edmonton twee hockey-wedstrijden te spélen. SCHEEPVAART Opheffing rantsoenering gas en electriciteit Komende winter blijven beperkingen noodzakelijk In aansluiting op vroegere mededelingen maakt de minister van Economische Zaken bekend, dat de rantsoenering van gas en electriciteit met ingang van 1 Mei zal worden opgeheven. De aandacht wordt er evenwel opge- vestigd, dat bij de electrische centrales tijdens de uren van hoogste belasting nog geruime tijd een tekort aan productiever mogen zal blijven bestaan. Evenals in de afgelopen winter het geval was zullen maatregelen tot beperking van het electri- citeitsverbruik in de spitsuren ook in de winter van 1950-1951 nog noodzakelijk zijn. Bloembollen-smokkelaars in hoger beroep Een vijftal Nederlanders, allen woon achtig in de kuststx-eek, werd begin 1948 wegens het smokkelen van bloembollen naar Engeland en de fi-auduleuze invoer van rijwielbanden en sigaretten in ons land, op grond van overtreding van het deviezenbesluit verooi'deeld tot straffen, die varieerden tussen zes maanden voor waardelijk en drie maanden onvoorwaar delijk met een geldboete van 3000,—. Gistei-en is deze zaak in hoger beroep door het Amstex^dams Gerechtshof behan deld. Ter terechtzitting'merkte de president mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon tot één der verdachten op „U hebt zeker wel gezien hoe zwaar men voor dit soort ovex- tredingen in Engeland wordt gestraft, want uw mede-verdachte, die daar berecht werd, is veroordeeld tot twee jaar gevangenis- stx-af met een boete van 2500 pond sterling". Van de vijf verdachten, die in Nederland terecht stonden, waren er vanmorgen twee niet verschenen, De dx-ie aanwezigen waren de eigenaar van de trawler, waarmede tot driemaal toe van IJmuiden uit de bloembol len, verstopt in de olietanken, naax- Enge-, land werden vex-scheept om in Lowestoft te worden gelost, de stuurman van dit boot je en een schilder, die zich als rechterhand van de auctor intellectualis van deze han del had ingelaten- met de verkoop van de ingevoerde banden. De sigaretten konden niet verkocht worden, omdat ze door de olie bedox-ven waren. De procureursgeneraal mr, J. Zaayer, eiste tegen de eigenaar van de trawler vier maanden gevangenisstx-af, omdat deze had. gezegd, dat hij geen inkomsten had. Tegen de stuurman eiste hij bevestiging van het vorige vonnis (twee maanden) en tegen de schilder negen maanden, waarvan vier voorwaardelijk met een px-oeftijd van drie jaar. Mr. Zaayer vroeg voorts beves tiging van de vonnissen tegen de twee af wezige verdachten: drie maanden tegen de broer van de scheepseigenaar, die eveneens één of meer tochten naar Engeland had meegemaakt en één maand tegen de man, die voor de aankoop van de bloembollen had gezorgd. Het Hef zal op 10 Mei uit spraak doen. Bevrijdingssigaretten worden boven Soestdijk uitgeworpen In de ochtend van de le Mei, de dag waarop de verjaardag van de Koningin zal worden gevierd, zal een „sigax-etten- dropping" boven paleis Soestdijk worden uitgevoerd. Een vliegtuig van de lucht- strijdkx-achten zal boven het paleisterrein verschijnen en een aantal pakjes zoge naamde beyrijdingssigaretten uitwerpen. Als juiste plaats voor de „dropping" is bestemd het gazon voor het paleis, waar 's morgens kinderen uit Baarn en omge ving in spanning de komst van het toe stel zullen afwachten. Het zal hun taak zijn de sigarettendoosjes op te sporen en de Koningin aan te bieden. De dropping is georganiseerd door de Stichting 19401945, waarvan de Konin gin beschermvrouwe is. Vermoedelijk zal ook prinses Wilhelmina, die ere-voorzit- ster is van de Stichting, bij de „operatie" aanwezig zijn. Amsterdams modemagazijn krijgt een ton boete Wegens overtreding van de textielver- ordening enige jaren geleden, heeft het Amsterdams Gerechtshof een modemaga zijn in de hoofdstad veroordeeld tot een geldboete van 100.000,—. Op 19 Novem ber 1948 had de Tuchtrechter voor de prijzen te Amsterdam het magazijn voor deze overtreding een boete opgelegd van 150.000,Veertien dagen geleden eiste de procureux-generaal van het Hof, dat de zaak in hoger beroep behandelde, een boete van ƒ250.000, De boete werd als volgt opgelegd: 15.000,voor het winkelbedi'ijf en 15.000,voor de fabriek van het maga zijn, voor beide subsidiair 2 maanden ge vangenisstraf, te ondergaan door de direc teur. Bovendien legde het Hof de firma een extra geldboete van 70.000,op voor het feit, dat zij zich door de overtre ding grotere omzetmogeljjkheden had ge schapen dan de concurrentie. Aan de fabriek was ten laste gelegd, dat zij textielgoederen aan het winkelbedrijf had afgeleverd, zonder voor die goederen de vereiste distributiebescheiden in ont vangst te nemen. Alcinous. pass. 26 Ischia eil. n. Genua. Aldebai'an, 26 V R'dam n. Narvik. Alnati, 26 v. Bahia n. Las Palnias. Abbekerk, 26 te Karatsji. Alamak, 26 v. Genua. Albireo, pass. 26 Madeira. Algorab, 26 te Rio de Janeiro. Alphard. pass. 26 Kp. Frlo. Alwaki. 26 v. Norfolk verw. te Newport Nèws. Appingedam, 25 v. Valencia n. Burriana, Arendskerk. 27 te Melbourne. Axeldljk, 26 v. Baltimore n. Norfolk Alpliacca, 26 te Buenos Aires v. New York. Amstelveen. 26 v. A'dam n. Narvik. Aldegonöa (t). 28 v. Singapore te Bangkok verw. Aagtedijk, 26 460 m. v. Bermuda. Abbedijk. 26 120 m. N.t.O, Fort Aleze. Akkrumdijk. 26 800 m. W.t.Z. Scilly. Alblasserdijk, 26 v. Antwerpen n. Bremen. Algenib, 26 270 m. N.NO. Rio Grande. Alkaid, 26 400 m. Z.t.W. St. Vincent. Almdijk. 26 750 m. W.ZW, Florcs. Amsteldijk. 26 375 m, W. Scilly. Armllla (tl. 26 te Saigon. Averdijk, 26 250 m. N.t.O. Terceira n. Miami- Borneo, 26 v. Soerabaja n. Probollnggo. Bonaire, 26 v. Barbados n. Trinidad Bacchus, 23 v. Santagio n. Laceiba. Blitar, 27 v. Djakarta n. R'dam. Black Gull, 22 te Philadelphia v. Baltimore. Barumuir, 27 verw. te Port Said. Bennekonr. 26 800 m. ZW. Fayal n. Curacao. Beverwijk. 26 100 m. O. Algiers. Chama (t), pass. 26 Ouessant. Coryda, (t), 26 te Abadan. Celebes, pass. 27 Gibraltar. CistuJa (t). pass. 27 Kreta. Cleodova. 27 verw. Pladju v. Miri. Delft, 26 t.e Antofagasta v. Valparaiso. Dalei-dijk, 25 te Los Angeles. Dundalk Bay (,U\), 26 270 m. O.ZO. Malta. Delfland. 26 100 m. W. Burlings. Eemdijk, 26 dwars Ouessant. Esso Den Haag t27 te Pernis v. Aruba. Esso Rotterdam ft). 26 v. Amuay n. R'dam. Erinna (tl. 26 Singapore n. Miri. Enggano. 26 nog te Basrah. Felipes (t), 26 v. Pladju n. Saigon. Friesland. 26 v. Soerabaja. General C. C. Ballou (tr. pass. 26 Gibraltar. General R. L. Howze. pass. 26 Kp. Tenez. Gordias, pass. 26 Finisterre n. Algiers. Groote Beer (tg.), pass, 26 Guernsey. Ganymedes, '26 te Maracnibo v. Curacao. Garoet, verw. 1 Mei v. Djakarta n. Balikpapan. General S. D. Sturgis (tr.), 1 Mei verw. te Dja karta. General W. M. Black (tr.), 25 v. Djakarta n. Suez. Gaastel-kerk,, 26 650 m. N.t.O. St. Helena. Hecuba, 26 v, Ponta delu Gada n. Antwerpen. Hoogkerk. 26 v. Penang n. Colombo. Hersilia, 26 v. Pont del Gada n. Barbados. Heelsum. 26 180 m. W.NW. Flores n San Juan. Hercules. 27 verw. le Megara v. Istanboul. Indrapoera. 26 v. Lissabon n. Marseille. Hos 26 te Calamata v Malta. Ittersum. 26 40 in. Z, IJsland. Jaarstroom, pass. 26 Finisterre. Johan v. Oldenbarnevelt (tr.) pass. 26 Mmjcoy. Kelbei-gen. pass. 26 Casquets. Kota Gede. 27 te Novoredondo v. Lobito. Kedoe, 26 verw. v. Akayab. Kota Inten. 28 verw. Djakarta v. R'dam. Kota Baroe, 26 1260 m. NW. Kp. Leeuwin. Laurenskerk, 26 v. Chitlagong n. R'dam. Leersum, 26 te Takoradi v. Port Gentil. Lemsterkerk, 26 liggen te Damman. Luna, 26 anker Tunis. Lissekerk. 27 ie Muscat v. Lingah. Lutterkerk. pass. 26 Gibraltar. Leerdam. 26 308 m. W. Ambroso lichtschip. Leuvekerk. 26 60 m. Z. Elba. Lombok, 26 325 m. O.NO. Malta. Maaskerk, 27 te Takoradi v. Monrovia. Malvina (t), 26 pass. Oran. Merwede, 26 v. Freetown n. Le Havre. Modjolcerto, 26 te Singapore. Maasland, 26 v. Buenos Aires n. Necochea. Mataram, 24 te Sorong v. Tarakan. Meliskerk, pass. 26 Minicoy. Maas. 26 v. New Orleans n. Curacao. Murena (t). 26 750 m. NO. Diegogarcia. Maashaven, 26 200 m. Z. Teneriffe. Marisa (t). 26 120 m. O. Kreta. Molenkerk, 26 te Adelaide. Nederland (t), pass. 27 Gibraltar. Odysseus. 26 v. Gibraltar n Antwerpen. Oranje Fontein, pass. 27 Finisterre n. Soqth- ampton. Orestes. 23 te Buenos Aires v. Montevideo. Ondina (t>. 26 320 m. N.NW. Perlm Ovula (t). 27 te Singapore, v. Pladju Prins Willem III, 26 v. Nemours n. Faro. Polyphemus. 25 v. Aden. Poseidon, 27 v. Curacao n, Maracaibo. Prins Fred. Hendrik, pass. 27 Kp. Rozieres. Prins Willem II, 26 v. New Orleahs n. Puerto Padre. Prins Willem v. Oranje, 21 te Montreal naar Grootemeren. Pygmalion, 23 te New Orleans v. Houston. Parkhaven. 26 60 m. N. St. Vincent. Prins Philips Willem, 26 420 m. O.NO Bermuda Prins Willem IV, 26 150 m. ZO. Madeira. Rempang. 26 v. Cheribon n. Semarang. Rondo, 26 te Boston v. Halifax. Reyniersz, 26 v Soerabaja n. Menado. Salawati, pass. 27 Key West n. New York. Schie pass. 26 Azoren. Skaugum (tr.), 26 in Suezkanaal n. Port Said. Slamat, 26 v. Bandarshapoer n. Karatsji. Stad Dordrecht, 27 te R'dam v. Gefle. Sunette (t), 26 te Stanlow n. Menalahmadi. Stad Arnhem, pass. 27 Kp. de Gata. Stad Breda, 26 te Marseille. Salland, 27 te Bahia. Saparoea. pass. 26 Gibraltar. Soestdijk, 26 te Paulsboro v. Baltimore. Stad Maastricht, 27 v. Vlaardingen n. Savona. Sehie. 2 Mei verw. te R'dam v. Guantanamo. Sibajak. pass. Daedalus rif. Siberoet. 26 op de Musi. Stad Haarlem, 26 bij Zuidoostpunt Sardinia. Stanvac Pendopo (t), 27 verw. te Saigon. Streefkerk, 27 verw. te Marseille. Titus, 26 bij Lissabon. Tjisadane, 26 v. Hongkong n. Singapore. Tabinta (tr.). pass. 26 Minicoy. Tawali. 26 te San Francisco. Tiba, 26 pass. Kp. Frio. Tabian, 26 pass. St. Johns eil. Tero. 26 230 m. W.NW. Kp. St. Vincent. Tjibodas. 26 v. Penang n. Singapore. Vulcanus, 26 te San Feliu v. Genua. Van 't Hoff. 26 550 m. W.ZW. Flores. Veendam, 26 600 m. O.ZO. Kp. Race n. South ampton. Volendam, 26 120 m. W. Scilly. Westland. pass. 26 St. Paulsrocks. Winterswijk. 26 v. Duinkerken n. Bordeaux. Waterman, 26 100 m. Z.O. Socotra. Waterland, 26 te Bremen v. A'dam. IJsel, 26 v. Willemstad n. Haiti. Zeeland ssm., 26 v. R'dam n. Kopenhagen. Zonnewijk, 26 v. Aden. Zuiderkruis, pass. 26 Kp. Guardafui. Zeeman, 26 150 m. O. Malta. KLEINE VAART Barendsz, 27 te Honfleur. Birmingham, 27 te Harlingen. Carpo, 26 Lizard. Deni. 26 v. Kopenhagen n. Stockholm. Ellewoutsdijk. 26 te Runcom v. Letreport. Evertsen, 26 te Naestved. Eliza. 24 v. La Nouvelle n. Casabanca. Gaasterland, 27 v. R'dam te Leith. Henriëtte. 2fi te Kopenhagen. Hada, 24 v. Hueva n Estque. Lies. 26 v. Cork n. R'dam. Maartje. 26 v. Hamburg n. Middlesbro. Mies, 26 te Rouaan. Maria Theresia. 24 v. Casablanca n. Bordeaux. Matar, 25 v. Casablanca te Bordeaux. Mira, 24 v. Casablanca n. Agadir en Saffi. Mirfak, 24 v. Casablanca te Marseille. Mizar, 25 v. Nantes n. Casablanca. Nijenburgh. 26 te Stockholm. Rapid, 27 te A'dam. Sian, 26 te Stockholm. Rose Marie. 27 te Cardiff. Spurt. 28 v. Valencia te Napels verw. Spora. 21 v. Saffi n. Genua en Marseille. Tyro, 26 v. Dublin n. Swansea. Trompenburgh. 26 te Bordeaux. Viking. 26 te Emden. Veenenburgh, 26 v. Aberdeen n. R'dam. Wiebe. 25 te Stockholm Wim Vermaas, 26 v. Littlehampton n. Rouaan. MARKTBERICHTEN DO 1 2530; IJM 203 154. Prijzen Gr. tong 1.941,92; gr.m. fong 1.921 77; kLm. tong 1.341 70; kl. tong I 46—1,26; kI. tong II 1,05—0,81; tarbot I 1.62—1,26. Tarbot IV 34; kl. schol I 41—34; kl. schol II 2819,50; schar 20.5011; bot 2220; wijting 21,50-21, per 50 kg.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7