Voetbal in Kennemerland Velsens Oranjefestijn werd vooral een zonnig feest J Jfei 1950 kinder®0 kregen alom hef beste van de ochtend zonneschijn heelt de n 01«*I "yeisense Koninginnedag ■ittin ®.,r fleurig gemaakt: alle zelfs IJmuiden Klanken en kleureI? langs Pleinen doen komen f'tvw welen zou dat Nederlands ti'" Sverjaardag vierde op deze .-hnhaarve V00ral: vol zon. «ffstin ndeze eerste Mei. ^n0P tp delen der gemeente V- ®1.i vroeg present om hun vreug- ^tendaivro By u te doen «ïlfplaats gerold overal heb- -nriers hun kmderen het AS haar gestoken en zelden ^n,e «ppr tevreden organisatoren varen er me_. - deze eeste n' èn muziek "tot uiting te doen it ra5 belegde een aubade van f: Sen kinderen op het Kerkplein; fia£d zag een optocht en een kin- £--Noor Qude dorpskern stelden '^fzirti voor het raadhuis op om te it hun versierde fietsen en auto- iMnSantpoort hadden de beide Oranje- 6 tenslotte de handen ineen ge- de ieugii een prettige morgen te i£l het een genoeglijk feest is ge- 'n, in het Bijkenspark bleek ivel fiuraai dat z0'n 2000 kinderkelen toen het Vrolijk Hollands Kin- ggp levende poppenkast m de £js presenteerde, die de lotgeyal- r .r—tdnnvH" <an vpIp arirtpvp fcfin een gierigaard" en vele andere 'iet ply1 kinderfeest in Oud-Yelsen Jein voor het Velsense raadshuis L inmiddels eveneens om half tien S opgesteld met hun feestelijk ver- I"5voertuigen". Het werd voor de jury /vcure om de prijzen toe te kennen, ■f-ï sis paddestoelen verklede kleuters "'al even origineel als bijvoorbeeld Soosje, die parmantig naar haar prins ïe.' Bijzonder viel de fiets op. die met blauwe regen en Japanse perebloe- _vas getooid. rP iJmuider Harmonie heeft het geduld l'tjoot en klein ruim drie kwartier op resteld eer zij haar koperen klan- de lentelucht prijsgaf, wat de blij- ^A.eid van dit feest allerminst beïn- „Noord" deed zijn best Dj vien'ng in Velsen-Noord is ingezet «u een glorieuze optocht van duizend hinderen met twee muziekcorpsen de Hoogoven-harmonie met tarn de keurige R.K. Harmonie gaven deze optocht een fleu- Sjizikaal tintje. ;t Ds Costa-school en de Christelijke Vuit de Van Langeveldstraat kwamen '■vcor de dag: erebogen vormden een Ftrêoepeling en de kinderen van de (towlijke school oogstten meermalen veel jjfnl Een buitengewoon mooie praal- ès die „Ontluikende Lente" heette, Bkwondering af, maar het levende kreeg vooral niet minder Lfejin Modderstad" werd vervolgens friJttrlingen van de Da Costaschool Kpeet succes in „Concoi'dia" opgevoerd. Vreugde in Driehuis k Soli Deo Gloria als muzikale bege- Santpoort-dorp Nqmaals „Welkom Binnen" blijspel „Welkom Binnen" van Chr. 'öogewerf schijnt bij het amateur-toneel K in trek te zijn. Zagen wij het stuk tue weken geleden in IJmuiden opge- W ditmaal was het de Santpoortse steniging „Amicilia" die dit spel ïiMgavond in „De Weyman" op de den bracht. Dit was dan voor de icoriers tegelijk de derde en laatste ttriag van dit seizoen. St gegeven is bekend: De familie Ter- :e wordt plotseling opgescheept met een feaire nicht, een dochter van een over al broer van de heer des huizes. Hier- t ontstaan alle mogelijke complicaties, zoals in ieder betamelijk blijspel, tot zoed einde worden gebracht, tollend goed was de heer C. Roskam «illem Terhove. Hij speelde beheerst -ede door zijn uitstekende rolkennis hij een der uitblinkers van deze Een goede tegenspeelster vond hij «ff in mevrouw W. v. d. Horst als zijn ut weliswaar onopvallend maar «end de rol van de wat hooghartige fr'piê speelde. Hun dochter Mia (me- Boaw T. Cassee) had enige tijd nodig hear plankenkoorts te overwinnen, speelde nadien vrij behoorlijk; fcörouw I. Cassee, als de ongewenste van de familie was, jammer genoeg, -lat goed. De volkstaal waarvan zij moest bedienen ging haar verre van .,e,n "a ^aar educatie sprak ze zo «cnnkkelijk beschaafd dat het verschil j.® h^l groot werd. Charles J. «ar), Robert Deen (P. Kamminga) en ■•uistschilder (H. Olivier) pasten zich «aiji bij de sfeer die in dit stuk over- =■"6'.Tenslotte was mejuffrouw E. Nij- ^ire Verhage, die met de op- 1 van het nichtje belast was, ge- voor haar rol, waarnaast ook het •«meisje in mevrouw J. v. d. Pol een re vertolkster vond, die meer dan ge- l was aan de huisknecht zoals de lmi'v»niLn ^em °P het toneel zette. - aüa bracht weliswaar geen pre- raaar wel sqpis onbedaarlijk veel D. Santha tak aes" is weer in orde zij veler offervaardigheid «Mn ^ldlen de herstelwerkzaam- SwkJS ae Santpoortse korenmolen „De - beëindigd zijn. De roe, die er ias t ^°.vemberstormen van het j bijltje bij neerlegde, is reeds Q, L ,.een nieuwe mede dank vslo -L?a 'gbeid der Santpoortenaren voli6re? en de steun die de ge- - z?dat Santhaes" ouae glorie tegen de kruinen '^srin? vJn v^paarnzicht" zorgt voor de tiverFnin Santpoortse silhouet. 0f ,,n§ "Santpoorts Bloei", die van l°°lhet behoud van de enige 4 ÉSsDmno^ 5ennemerland in de bres ^eeft gedacht, dat er alle de restauratie van de {n er tMÊj° icieel vertoon af te slui- middagq Zaterdagmiddag' 6 Mei feu vil 'S- een korte PIechtig- ^3, die ben bijwijze van dank aan 3en bijg (j rStel van Santpoorts leider trok de Driehuizer schooljeugd de zonnige ochtend door naar het Kerkplein waar uit volle borst enige vaderlandse lie deren werden gezongen en even daarna ging het in optocht naar de versierde Oranjeboom, waar de voorzitter der orga niserende vereniging de heer J. Groen de driekleur hees. Op het gemeentelijk kam peerterrein was inmiddels de feesttent in gereedheid gebracht, waar de jeugdige feestvierders verwelkomd werden en hen een versnapering aangeboden werd. De leden der Oranjevereniging „Driehuis" hadden de handen vol om het enthousiasme wat te temperen het duurde echter niet lang of het volgende programmapunt: de kinderspelen konden een aanvang nemen. VERSLAG OVER 1948 DER VERZEKERINGSKAMER Het verslag over 1948 van de Verzekerings kamer maakt melding van een grote pro ductie namelijk 1.9 milliard gulden tegen 1.6 milliard in 1947. Het totaal verzekerd bedrag bedroeg per einde 1948 11.6 milliard gulden tegen 10.3 milliard per ultimo 1947. De sterfte was nog lager dan in 1947. De totale onkosten beliepen f 69.200.000. Er stonden 134 onder nemingen onder toezicht. Verhoudingsgewijs is het bedrag, waar mede de levensverzekeringsbedrijven bij de industriefinanciering betrokken zijn, be trekkelijk klein. Verschillende tekenen wijzen er op, aldus het verslag, dat het levens verzekeringsbedrijf in toenemende mate hierbij geïnteresseerd zal zijn. Er zal echter naar een financieringsvorm moeten worden gestreefd, waarbij het geïnvesteerde kapitaal zoveel mogelijk het risicodragend karakter wordt ontnomen. Per elke 1000 inwoners bestonden per ultimo 1948 1700 polissen van levensverzeke ring. -De Kamer concludeert, dat het ver zekerde bedrag per hoofd nog is toegenomen vergeleken bij 1938. De spaarkassen mochten zich weer in een gezonde groei verheugen. Het bouwkasbedrljf gaf geen aanleiding tot optimisme. Kinheim—S.D.W. 1—1 Kinheim liep tegen. SDW direct hard van stapel. Het elftal combineerde goed, maar de afwerking liet nog te wensen. Kinheim had voortdurend het heft in 'han den. Schoten van v. d. Wateren, die mid denvoor stond en H. Prinssen hadden bij de Amsterdamse doelman echter geen succes, totdat na een goed opgezette aan val v. d. Linden hard inschoot. De doel man stopte de bal wel maar deze sprong terug. Van de Wateren maakte hiervan gebruik en scoorde van dichtbij (10). S.D.W. werd nu gevaarlijk. Tweemaal kreeg de ploeg een kans toen Keirsgieter reeds was gepasseerd. Paap bracht op de doellijn redding. Uitvallen van Kinheim waren evenmin ongevaarlijk. Zij liepen veelal dood op buitenspel en schoten op doel hadden bij de SDW-doelman geen succes. Direct na de hervatting zette v. d. Lin den uitstekend voor. Gehinderd door de zon kon v. d. Wateren de bal niet onder controle krijgen; de kans op een tweede doelpunt ging verloren. SDW verplaatste het spel en met succes. Na een kwartier passeerde de linksbinnen hard en onhoud baar Keirsgieter (11). Hoewel de ploe gen tegen elkander waren opgewassen kreeg Kinheim de beste kansen, die niet kreeg Kinheim de beste kansen, waarvan geen gebruik werd gemaakt. Groeneveld probeerde de strijd nog te forceren door de voorhoede te verstex-ken, maar de ver dedigingen bleven verder meester op hun gebied. De uitslag gaf de vei'houding goed weer. D.E,M. verliest van Hollandia DEM speelde vooral in de eerste helft legen Hollandia ver beneden zijn kunnen. Het eerste doelpunt scoorde Fart en hoe wel. DEM daarna de zaken wat ernstiger aanpakte kwam het succes toch aan de andere kant. Groot verhoogde de voor sprong en Bakker deed de rust met een 30 voorsprong voor Hollandia ingaan. Na de hervatting was DEM beter op dreef. Toen Rumping voor het eerste tegen- punt had gezorgd, kwam de ploeg gevaar lijk opzetten. Nu kreeg de Hoornse achter hoede handen vol werk en nadat Slotema- ker de achterstand tot 23 had ingelopen kreeg de strijd een spannend karakter. DEM vocht voor de gelijkmaker maar de stoere Hoornse achterhoede gaf de nu be dreigde zege niet meer uit handen en wist aan alle aanvrn^n der Beverwijkers het hoofd te bied? en daarmee de overwin ning in veiligheid te stellen. Velsen besloot competitie met een overwinning Het werd voor Velsen een feestwedstrijd, want het bestuur van DCG kwam met een vaantje aandragen, supporters der bezoe kers hadden bloemen voor de kampioenen meegebracht en de supporters van Velsen boden een kampioensvlag aan. Het was een aardige wedstrijd, waarin Velsen ontbetwist de sterkste was. De thuisclub nam een 3—0 voorsprong door Hogendijk, Stet (in samenwerking met Bakkum) en Wijker, waarna de bezoekers even voor rust de stand op 31 brachten. Toen in de tweede helft Velsen de zaak op de oude voet voortzette en ook nu weer in de meerderheid was, scoorde Jan Bak kum het vierde doelpunt. Tot een minuut of tien voor het einde bleef de 41 score gehandhaafd. Een kleine inzinking in de gelederen van Velsen was oorzaak dat DCG sterker werd en de achterstand tot 43 inliep. De alleszins verdiende over winning lieten de Velsenaren zich niet meer ontnemen. WE won van OVVO In de laatste competitiewedstrijd heeft WE de zege behaald. Het eerste deel van de wedstrijd werd gespeeld op de helft van WE. Ondanks dat de club uit Wijk aan Zee stug verdedigde kon zij niet ver hinderen dat de linksbinnen van O WO doelpuntte. De tweede helft gaf een ander beeld. WE viel fanatiek aan en Vrijburg scoorde de gelijkmaker. Beide elftallen vochten nu om het winnende doelpunt. De beslissing viel in het laatste gedeelte. WE kreeg een strafschop te nemen, welke F. v. d. Meij inschoot. Daardoor trokken de Wijk aan Zeeërs met een overwinning huiswaarts. WB door Oranje Zwart uitgeschakeld (22) De gelegenheid om in de wedstrijd tegen Oranje Zwart te Amsterdam de winst te behalen heeft WB wegens onvoldoende productiviteit voorbij laten gaan. Want winst beteekende kans op een kampioen schap. Door het gelijk spel (22) behaalde Rivalen het kampioenschap. In de vlot gespeelde wedstrijd was WB steeds in de meerderheid maar kon het overwicht niet in doelpunt uitdrukken. Oranje Zwart was eveneens zeer actief en vooral de midvoor kon gevaarlijk zijn. Tot de rust bleven doelpunten uit. Direct na de hervatting pakte Oranje Zwart ener giek aan. Een voorzet van rechts schoot de midvoor in (10) en even daarna zette Zand voor, waarna Vlietstra gelijk maakte uit een kopbal (11). Toen Arisz de bal niet behoorlijk onder controle had was de midvoor van de gastheren er bij en Van Veelen passeerde opnieuw (21). Met nog 10 minuten spelen zette WB een goede aanval op. De bal kwam bij Both; deze zette flink door en scoorde (22). Nu pro- beerde WB de winst te behalen, echter zonder succes. Stormvogels in de volgende bekerronde De wedstrijd tegen deze Amsterdamse vierde klasser stond op een zeer laag peil. Dit vond in de eerste plaats zijn oorzaak in het harde, zeer effectvolle terrein, dat de bal de vreemdste capriolen deed maken. Met over de grond gespeelde ballen hadden de spelers de grootste moeite. Daar kwam nog bij, dat de Sloterdijkers, die al spoedig een 10 voorsprong hadden, zeer fel op de bal zaten, hetgeen hun wel op een groot aantal vrije trappen kwam te staan, maar tevens het gevolg had, dat Stormvogels het gewone spel niet kon ont plooien. Zoals reeds gezegd, had Sloterdijk al spoedig de leiding. Er was nog maar twee minuten gespeeld, toen de rechtsbuiten na mistrappen van de toen al met het veld overhoop liggende verdediging van Storm vogels de bal in vrije positie kreeg en Kraak met een hard schot passeerde. Ge steund door de wind en spelend met een groot enthousiasme bleef de thuisclub sterker, zonder nu juist het Stormvogels- doel ernstig te belagen. Ondernamen de blauwwitten al eens een aanval, dan stond het strafschopgebied van Sloterdijk direct vol met verdedigers, zodat er voor De Boer c.s. geen doorkomen aan was. Toen Broek huizen aan de overkant geheel onnodig hands maakte, trapte de Sloterdijk-doel- raan de bal uit de toegekende strafschop hard langs Kraak (20). In de tweede helft legde Sloterdijk zich hoofdzakelijk op verdedigen toe. Geruime tijd scheen deze tactiek succes te hebben, want ook nu was er voor de Stormvogels- aanvallers haast geen doorkomen aan. Bo vendien stond, zo nodig, ook de doelman zijn mannetje. Na een half uur spelen was een door Snoelcs genomen vrije trap hem echter te machtig (21). Even later scheen zich dit spelletje te herhalen, maar toen hield de back de bal uit het doel. Tenslotte echter zox-gde De Boer voor de gelijkma ker. Goed begin van IEV in de degradatiecompetitie De eerste wedstrijd in de degradatie- competitie heeft IEV te Amsterdam tegen BPC goed ingezet en de overwinning van 20 is vooi'lopig een goede steun. Het be gin was voor IEV met Hamersma als in valler voor Prinsen zenuwachtig. Van Tu- nen deelde hierin. Bij de hachelijke ogen blikken voor zijn doel greep hij mis. doch herstelde zich. Geleidelijk kwam IEV er beter in en wist het spel te verplaatsen. In deze periode toonde de linksbuiten Scha- vemaker zich vrij gevaarlijk. Van de kan sen werd echter geen gebruik gemaakt. Aan beide kanten werd hard gewerkt maar ook hard gespeeld. Van Tunen, v. d. Vlies en Koek liepen blessures op, maar bleven volhouden. Direct na de hervatting nam BPC het spel weer in handen. IEV verdedigde uit stekend en Van Tunen weerde zich prach tig. Na dertien minuten passeerde Duin de linksachter van BPC. Deze sloeg de bal met de hand. Michel nam de strafschop en gaf IEV de leiding (10). Alle volgende IEV-aanvallen strandden op de stugge Am sterdamse verdediging. Een wijziging in de voorhoede van de Velsenaren had resul taat. Hamersma kreeg de bal toegespeeld, zette in moeilijke positie voor en Schave- maker passeerde de uitgelopen doelman met een kopbal (20). BPC pakte nu ver woed aan, maar IEV xvist van geen wijken. Zelfs zag Schavemaker nog kans om te doelpunten, maar dit werd wegens buiten spel afgekeurd. (20). Kennemers verloor van Helder In de eerste helft waren de Beverwijkers duidelijk in de minderheid en de Heldena- ren hadden het spel geheel in handen. Des ondanks ondernam de thuisclub nog enkele gevaarlijke aanvallen. Een schot van de linksbuiten van de Kennemers H. Jansen, dat op de paal afstuitte, verdiende een beter lot. Na 35 minuten drukte Helder zijn veld- overwicht in een doelpunt uit, toen de middenvoor J. Driehuis uit een doelwor- steling met een hard schot doelpuntte (01). Even later maakte Veenendaal er 02 van. Na de rust had De Kennemers een andere opstelling gekozen. J. v. Luin was naar de midvooi-plaats verhuisd. Van een veldoverwicht van Helder was nu geen sprake meer, vooral doordat het samenspel tussen Van Luin en H. Jansen bijzonder goed klopte. Het resultaat was dat Van Luin na 10 minuten spelen een tegenpunt kon scoren. Hierna was De Kennemers iets sterker doch de doelman van Helder, die een goede wedstrijd speelde en nogal eens wat geluk had was niet te passeren. Always ForwardVitesse 21 In een vrij vlugge en spannende wed strijd heeft Always Forward de punten in Hoorn kunnen houden. De overwinning der thuisclub was zeer zeker verdiend, al was het eerste doelpunt der gastheren reeds een minuut na de aanvang door de mid denvoor gescoord, toen deze gebruik maakte van te zacht terugspelen, een ge schenk van de achterhoede van Vitesse. Vlak na rust schoot één der voorwaart- sen van Always Forward tegen de lat; de terugspringende bal kwam voor de \roeten van de Hoornse linksbuiten, die de stand op 20 bracht. Vitesse viel fanatiek aan en A. Valk slaagde er na 25 minuten spelen in na goed afgeven van A. Hollenberg tegen te scoren (21). Vitesse zag geen kans de gelijkmaker te scoren. Beverwijk vierde Koninginnedag De Koninginnedagviering in Beverwijk werd vanmorgen vroeg ingpluid door de Beverwijkse Harmoniekapel, die met de schoolkinderen door de zonovergoten stad marcheerde. Op „Scheybeeck" is door bur gemeester mr. H. J. J. Scholtens een toe spraak gehouden en de kinderen hebben deze rede beantwoord met een aantal frisse volksliederen om vervolgens naar het K.S.A.-gebouw te vertrekken waar hun een bont programma en een hogelijk ge waardeerde tractatie zijn aangeboden. De Harmoniekapel maakte tenslotte nog een muzikale wandeling door Beverwijk, met haar nieuwe tamboer-maitre voor het eerst „aan de kop". Jaarvergadering A.N.M.B. In het gebouwtje van de „Harmonie" aan de Groene laan heeft de afdeling Be verwijk van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond dezer dagen haar jaarvergadering gehouden. Het openingswoord werd gespi-oken door de voorzitter de heer G. van Leynden, die er zijn vreugde over uitsprak dat deze jaarvergadering door de leden zo goed be zocht werd. In het jaarverslag van de se cretaris de heer W. Alberda, maakte deze melding van het feit dat het ledental ook dit jaar weer gestegen is en dat ook de eerste maanden van het nieuwe jaar deze stijging met gemiddeld tien leden per maand blijft doorzetten. De penningmees ter de heer J. Honig, liet in zijn verslag eveneens een optimistisch geluid horen en hij deelde mede dat ook dit jaar weer een batig saldo aanwezig was. Bij de bestuurs verkiezingen werden de periodiek aftre dende leden de heren G. van Leijnden en J. Honig bij acclamatie herkozen. Aangezien de heer W. Alberda, wegens drukke wei-kzaamheden voor de functie van secretaris moest bedanken, werd de tweede secretaris, de heer W. Brinkman, tot eerste secretaris verheven. In de vaca ture van de heer J. Tiets werd de heer P. Rem benoemd. Tot leden van de kascontrölecommissie werden gekozen de heren G. v. d. Berg en J. v. d. Schuit. Na de ï-ondvraag, waarvan door ver schillende leden gebruik werd gemaakt, deelde de voorzitter mede dat medio Mei een algemene ledenvergadering zal wor den belegd waar de voorlopige beschrij vingsbrief behandeld zal Avorden. R.K. bureau voor beroepskeuze opgericht In het K.S.A.-gebouw is men thans tot de definitieve oprichting gekomen van een R.-K. bureau voor beroepskeuze. De voor zitter van de K.A.B. de heer A. Boon zette het doel der bijeenkomst ritteen, waarna de heer C. J. Versteeg enige mededelingen van „technische" aard deed. Hij deelde on der meer mede dat men Woensdag 3 Mei de eerste zitting zal houden. Als leider \^an het bui-eau treedt op drs. Wagenaar uit Den Haag. In het bestuur namen zitting de heren J. A. H. Smit (K.O.V.) voorzitter; C. J. Versteeg (K.A.B.) secretaris: W. Koomen (Kajotters) penningmeester; J. Kuis (R.K. Middenstand), Th. Seesink (R.-K. Jeugd raad), mevr. Riezenbeek (K.A.V.) Voor het vrouwencentrum en de L.T.B, wordt een plaats open gehouden. Het ligt in de bedoeling ook de gemeenten Heems kerk, Uitgeest en Wijk aan Zee in te scha kelen. Voor Heemskerk nam de heer J. Nijman, voor de K.A.B. zitting in het be stuur, de Middenstand en L.T.B. Ier ij gen eveneens een plaats in het bestuur. „BOENG TONI" De arts, Toni, een halfbloed, die bij de schmutselingen lussen de Nederlandse strijdkrachten en de TNI in Indonesië zo wel de mensen met een zwarte als met een blanke huidskleur geneeskundige hulp verleent en daardoor vooral van de Neder lands militairen als een soort verrader ge brandmerkt wordt, is de hoofdpersoon uit het naar hem genoemde tropenspel „Boeng Toni" (kameraad Toni), geschreven door Arie van der Lugt, dat de buurtvereni ging „Wijkeroog" Zaterdagavond in het Kennemer Theater te Beverwijk voor het voeüicht bracht. Het verhaal speelt in de tweede helft van 1947 op een plantage aan de Zuidkust van Oost-Java, waar de planter Gerard Vei'brugge (uitstekend gespeeld door de heer K. Stamnis) zijn bezittingen niet wenst te verlaten om ze ten koste van alles te beschermen. Na vele verwikkelingen, waarbij Toni zelfs nog als vrijwillige gij zelaar door de TNI wordt meegevoerd, blijkt dat van verraad van zijn kant geen sprake is, doch dat de eerlijke wil om de lijdende mens te helpen bij hem op de voorgrond staat, kan tenslotte het huwelijk van di\ Toni en Miep, de dochter van planter Vei-brugge doorgang vinden. De heer G. C. Leydekker, die de moei lijke rol van dr. Toni speelde, xvas bijzon der goed op dreef en hij beeldde volledig de helpende en idealistische geneesheer uit. Miep Verbrugge (mevrouw Snijders), de verloofde van Toni gaf goed tegenspel, zodat ook zij een compliment verdient. Van de Nederlandse militaix-en noemen we nog de heer J. Tuinstra als de tweede luitenant. Johan Everts en de heer L. Scheffers, die als soldaat Kees Boma knap spel leverden. De regie was bij de heer C. Smits in ver trouwde handen. De avond werd besloten met een gezellig bal, waarbij „The Musical Players" de muziek verzorgde. Agenda voor Beverwijk MAANDAG 1 MEI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De slangenkuil. Luxor-Theater, 6.45 en 9.15 uur: De drie musketiers. W. B.-Theater, 8 uur: De verlaten stad. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: Ni- notchka. DINSDAG 2 MEI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De slangenkuil. Luxor-Theater, 6.45 en 9.15 uur: De drie musketiers. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: Ni- notchka. W(jk aan Zee PROPAGANDA-FEESTAVOND „VOLKSONDERWIJS". De px-opaganda-feestavond, welke de af deling Wijk aan Zee van „Volksonderwijs" Zaterdagavond in hotel „De Tuinberg" had belegd, mocht zich in een buitenge wone belangstelling verheugen. De pro- pagandarede werd uitgesproken door de heer J. Duiker, lid van het hoofdbestuur, die de aamvezigen op de belangen van het openbare onderwijs wees. en in dit verband verschillende moeilijkheden signa leerde, Avelke het openbare onderwijs vooral in het Zuiden van ons land onder vindt. Het programma zelf werd gevuld door het ensemble „Estrelita" en de goo- chelaar-telepaath Mix-ano. Van de verschil lende werkjes welke het ensemble ten ge hore bracht werden vooral „Zwei Marchen Augen" van Kallman en „GltihAviirmchens Idylle", van Linke, gezongen door de heer J. de Zaaier, een succes. De manipulaties van Mirano werden door de aanwezigen met grote aandacht gevolgd en vooral een truc Avaarbij een getrokken kaart uit een citroen te voorschijn kwam oogstte veel bijval. Met een hersengym- nastiekwedstrijd tussen een ploeg dames en heren, welke in een gelijk spel (1010) eindigde, werd deze gezellige feestavond besloten, waarna een geanimeerd bal volgde. Castricum Assendelft VIJF-EN -VIJFTIG JAAR GETROUWD Donderdag 4 Mei herdenkt het echtpaar J. Houwertjes en M. Houwertjes-Sikkes te Assendelft zijii 55-jarige echtvereniging. De bruidegom is een bekende figuur in landbouw- en veehandelaarskringen. DINSDAG GEEN MELK In verband met een excux-sie naar een margarinefabriek in Weesp zullen de melk- slijters te Castricum Dinsdag niet bezorgen. Hoofdingelanden Castricummerpolder Zaterdag kwam het polderbestuur van de Castricummer polder in hotel Meyer bijeen. Het vex-leende vergunning aan W. Admi raal te Uitgeest om water te lozen in de polder Uitgeester- en Heemskerkerbroek, terwijl aan de eigenaren van de landerijen aan de Brakersweg te Uitgeest A'erzocht zal worden de sloten langs die Aveg te hei- nen in vex-band met de opzegging van het pachtcontract door de heer J. Bi'akenhof. In principe hadden de meeste eigenax*en zich hiex-mede bereid verklaard. Uit de bescheiden van de penningmees ter bleek dat de polder thans een voordelig saldo heeft van 2418,49, terwijl op de be- gx-oting voor 1950 een voordelig saldo van 1070,51 beraamd wordt. De MolenschouAV zal gehouden worden op 17 Mei a.s., terwijl de polderlasten ge lijk zullen zijn aan die van 1949. De Raad van Castricum gaat vergaderen Dinsdag 9 Mei zal de gemeenteraad van Castricum, des avonds om 7.45 uur een zeer uitgebreide agenda afwerken. Op die agenda komen o.m. voor de benoeming van een onderwijzer aan de C.O.L.-school, een voox'stel de paden „Ondexdangs" en over de „Fijne Winkel" te onttrekken aan het open baar vex-keer, een voorstel tot het verlenen van een crediet ter verbetering van het wegdek van de Mient en het verkopen van grond aan de heer J. Biesterbos aan de Const. Huygensstraat. Uitgeest Jachthaven opende het seizoen Terwijl Pluvius rijkelijk zijn gaven op Uitgeest deed neerdalen openden de vrien den van Aeolus hun seizoen in het restau rant van Rinus Zaadnoordijk te Uitgeest. Dit restaurant gelegen aan een door hem zelf vervaardigde jachthaven aan het fraaie Alkmaarder meer, dat om zijn na> tuurschoon zeer in trek komt, is van bin nen geheel door Rinus, zijn knecht en hun tx-awanten opgeknapt. Wanneer men het restaurant binnentreedt zou men niet zeg gen, dat rixen een oude Wehrmachtsbarak binnengaat. Toch is het zo en onivillekeu- rig krijgt men bewondering voor het werk van de doorzetter, die deze barak in 1948 van het Bureau Oorlogsbuit kocht en hem thans, twee jaar later herschapen heeft in een botenhuis, een restaurant, en een keu ken die de toets der critiek volledig kun nen doorstaan. In het restaurant nu, waaraan Zaterdag middag de laatste hand gelegd Avas, vond de opening van het zeilseizoen plaats. Het werd een gezellige avond, waarbij het meer ging om de gezellige sfeer dan om de boden kunst, die door de zeilers zelf werd voorgeschoteld. Het progi-amma, dat door IJmuider, Be- vex-wijker en Zaanlandse zeilers werd ver zorgd, bestond uit schetsjes, Hawaiian- en dansmuziek. Om de stemming te verhogen werd er een hersengymnastiekwedstrijd tussen de „aardbeienboeren" en de „vis- knechten" georganiseerd, die de laatsten met 19 tegen 22Vf punt wonnen en tenslot te werden er een tweetal vette palingen „Amerikaans" verloot. Waterpolo Denemarken—Nederland 4—19 De laatste wedstrijd, die het Nederlands zevental tijdens zijn Scandinavische tour nee speelde, was een officiële landenont- ting met Denemarken in Kopenhagen. Met niet minder dan 194 werden de Denen verslagen, nadat de stand bij de rust 63 in het voordeel van de Neder landse ploeg Avas geweest. De doelpunten werden in het Nederlands zevental ge scoord door Van Feggelen (7), Braasem (6), Smol en Bijlsma (ieder twee), Van Gelder en Cabout (ieder een). Schermen Kuypers floretkampioen In Den Haag werd de finale geschermd om het heren floretkampioenschap van Neder land, hetwelk door E. Kuypers werd gewon nen. 2. Ter weer (Den Haag). 3. Th. van Uden (Den Haag). 4. Munnik (Utrecht). 5. Los (Utrecht). 6. Montfoort Jr. (Den Haag). 7. Van Es (Den Haag). 8. Larnet (Den Haag). 9. Boeve (Rotterdam). 10. Wagemans (Den Haag). De vereniging „Simavi" (Steun in Me dische Aangelegenheden voor Inheemsen) zal op 6 Mei haar zilveren jeubileum vieren. Des middags zal het hoofdbestuur recipieren in het Indisch Instituut te Amsterdam. Dr. Radjcndra Prasad, president van de republiek India, heeft Konigin Juliana mede namens de regering en het volk van India een gelukwens gezonden ter gelegenheid van haar verjaardag. De Belgische sleepboot „Walvis", die in Terneuzen is gestationneerd, Avas Zondag morgen uitgevaren om het Joegoslavische stoomschip „Podgora" binnen te slepen. Daarbij is de „Walvis" door onbekende oor zaak vol water gelopen en gezonken. De be manning van vier koppen kon worden gereïh De „Abrahajn Fock", de reddingboot, die tot nu toe in Hollum (Ameland) gesta tionneerd was. zal worden vervangen door de „Jhr. H. J. Ortt". Op het ogenblik staat de „Ortt" ter beschikking van het reddings station IJmuiden-Zuid. Een jonge werkman in Amsterdam Noord heeft Zaterdagavond een medemin naar met een dolkmes een steek in de borst toegebracht. Er was ruzie ontstaan om een meisje, Avaarmee de werkman verloofd was geweest en dat nu haar hart verpand had aan een chauffeur. De werkman sloeg eerst zijn ex-verloofde een paar tanden uit de mond en bracht daarna de chauffeur met een mes vrij ernstig letsel toe. SCHEEPVAART Aalsum, 29 te R'dam v. Karachi. Alderamln, 29 te Colombo. Algorab, 28 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Alkaid, 28 pass. St. Paulsrocks. Amsteldljk, pass. 28 Vlissingen n. Antw. Amstelkerk, 29 te Dakar v. Bordeaux. Ariadne, pass. 28 Correnti. Agamemnon, 29 v, Guanta n. Cumana. Alwaki, 28 v. Newport News teNew York, Amsteldijk, 28 17 u, te Antwerpen. Annenkerk, 29 te Sydney. Arnedljk, 29 12.30 u. v, Antw. H. v. I-Ioll. verw. Abbedijk, 28 420 m. NO. Kp. Orange. Akkrumdijk, 28 600 m. O.ZO. Kp. Race. Alcinous, verw. 29 Marseille. Alcor, 28 te Hamburg v. Bremen. Aldebaran, 28 130 m. Z. Utsira. Alhena. 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Almdijk, 28 200 m. ZO. Bermuda. Alnati, 28 140 m. Z. Fernando Noronha. Alphard. 28 150 m. Z.ZW. Bahia. Arendsdijk, 28 75 m. NO. Victoria. Averdijk, 28 400 m. W. Flores. Bali, 28 pass. Landsend. BJitar, 28 v. Djakarta n. Belawan. Beverwijk, 29 80 m. W. Gibraltar. Baud, 29 verw. te Semarang v. Djakarta. Bloemfontein, 29 verw. te Durban. Blommersdijk, 28 450 m. O. Sandyhook naar Londen. Borneo, 28 rede Panarukan v. Banjuwangi. Celebes, 28 28 Kp. Carbon. Coryda (t). 28 v. Abadan n. Colombo. Cuanza, 28 te Semarang. Ceram, 29 v. Karachi n. Aden. Corilla (t), 28 v. Brisbane n. Soerabaja. Cistula (t), 28 180 m. O. Malta. Delfland, 29 verw. te Las Palmas. Dundalk Bay tr.pass. 28 Kp. Bougaroni. Dalerdtjk, 27 v. Los Angeles. Delft, 29 te Pisco. Domburgh. 28 v. R'dam n. Casablanca. Edam, pass. 29 2.45 u. Vlissingen. Esso Amsterdam (t), 29 v. Aruba n. Pernis. Eemdijk, 28 420 m, NO. San Miguel. Enggano, 28 nog te Basrah. Felipes (t), 29 verw. te Saigon v. Pladju. Friesland, 28 v. Balikpapan n. Bitung. General C. C. Ballou (tr.) 28 160 m. N.NO Fi- nisterre. Grootebeer (tr.), pass. 28 Kp. St,. Vincent. Gaasterkerk, 28 760 m. O. St. Helena. Gordias, 30 verw. te Algiers, Helena, 29 te Curacao v. Demerara. Hermes, 29 te Samanca. Hecuba, 28 360 m. W. Finisterre n. Antwerpen. Hersilia. 28 300 m. ZW. Fayal n. Barbados. Indrapoera, 28 pass. Kp. San Antonio. Joh. v. Oldenbarnevelt (tr.), 28 700 m. O.ZO Guardafui. Kedoe, 29 v. Akvab n. Singapore. Helbergen, pass. 29 Finisterre. Kamerlingh Onnes. 29 te R'dam v Antwerpen. Kelbergen, 28 140 m. N.NO. Finisterre. Limburg, 28 te Buenos Aires v. Durban. Lissekerk, 28 v. Muskat n. Aden. Loppersum. pass. 28 Kp. Verde. Lieve Vrouwekerk, 28 v. A'dam n. Perzische Golf. Linge, 30 verw. te Port Gentil v. Banda. Langkoeas, 29 verw. te Marseille. Lekhaven. 28 180 m. O. Santa Catherlna eil. Lombok, 28 150 m. O. Algiers. Lucita (t), 28 v. Stanlow n. Hoysham. Lutterkerk. 28 70 m. NW. Buriings. Maaskerk, 28 te Cape Coast v. Taltoradi. Malvina (t), pass. 28 Blzerta. Meerkerk, 29 te Yokohama. Mentor, 28 v. Istanboel n. Izmir. Merwede, pass. 28 Kp. Verde. Marisa (t), 28 160 m. O. Malta. Nigerstroom, 29 te Port Gentil v. Lagos. Nieuw Amsterdam, 28 16 u. v. New York naar R'dam. Noordam. 29 v. R'dam n. New York. Noordwijk, 28 pass. Tortosa. Overijsel, pass 28 Beachyhead n. Marseille. Oranje, 28 v. A'dam n. Djakarta. Oranje Fontein, pass. 29 Vlissingen n. Antw. Ossendrecht, pass. 29 Dungeness. Ophir, 28 te Soerabaja. Ovula (t), 28 v. Singapore n. Mirl. Prins Willem III, 28 rede Albufeira. Paula (t), 28 v. Singapore n. Bangkok. Prins Willem V, 28 pass. Vlissingen. Parkhaven, 28 430 m. ZO. St. Vincent. Polydorus, 28 200 m. O. Malta. Prins Alexander, 28 650 m. W. Ouessant. Prins Willem IV, 28 150 m. NW. Kp. St. Vincent Roepat, 28 pass. Str. Messina. Rijnkerk. 28 te Singapore. Rotti, 27 te Rangoon v. Soerabaja. Rempang, 29 verw. te Soerabaja. Saparoea, pass. 28 Finisterre. Saragan, 28 v. Soerabaja n. Semarang. Sibajak, 29 te Aden Skaugum (tr.), 28 100 m. Z. Kreta, Stad Maastricht, pass. 28 Beachyliead. Sumatra. 25 te Belawan. Stad Arnhem, pass. 29 Kp. Roca. Slamat, 30 verw. Karachi v, Bandarshapoer. Saroena (tl. 28 rede Muntok. Schie, 28 330 m. N.NW. Finisterre. Tegelberg, 29 te Penang. Telamon, pass. 28 Mona eil. Ternate, 28 v. New York n. New Orleans. Tosari, 28 dwars Freetown n. Dakar. Tiberius, 29 v. Laguaira n. Guanta. Tiba, 29 verw. te Bahia. Tibia (tl, 28 pass. Porto Praya. Titus, 28 100 m. Z.ZW. Finisterre. Van Ostade, 29 v. Le Havre n. R'dam. Veendam, 28 850 m. W. Ouessant. Waterman, 28 250 m, W. Minicoy. Weltevreden, 28 3 u. Point de Galle. Winterswijk, 29 aan de Gironde. Westland. 28 480 m. N.NO St. Paulsrocks. Willemstad. 28 1300 m. W.ZW. Madeira. Zeeman, pass. 28 Kp. Bougaroni. Zwijndrecht, 28 v. Genua n. Saffi. Zuiderkruis (tr.), 28 in Rode Zee Th. Pt. Soedan KLEINE VAART Audacia, 28 v. Goole te Quimper. Bernisse, 28 v. R'dam te Swansea. Brinda, 29 v. Wexford te Lanelly. Brem, 28 v. Antwerpen n. Lissabon. Crescendo. 28 v. Kiel te Grimsby. Carpo. 28 te Droheda. Dorinda, pass. 28 Brunsbuttel. Duiveland, 28 v. Grangemouth n. R'dam. Elisa, 28 v. Marseille te Casablanca. Ellewoutsdijk, 28 v. Weston. Emke, 28 v. Stugsund n. R'dam. Echo, pass. 23 jLizard. Elisabeth, 27 v. Karlstad n. Sneek. Flandria, 28 v. Lapallice n. Beckton. Gaasterlanrl, 28 v. Leith n. R'dam. Hartel, 29 v. R'dam te Hamburg. Hasewint, 28 te Gothenburg. Helvetia, 28 v. d'Tyne n. Duinkerken. Henk, 28 v. Rouaan te Rochester. Ibis, 29 v. Bröhl n. Londen. Import. 28 te Oporto. Julia. 28 te Gothenburg. June. 28 te Sable Dollonne. Kortenaer, 28 v. R'dam te Antwerpen. Matar. 28 v. Bordeaux n. Port Lyautey. Mirfak, 288 v. Port St. Louis Durhone naar Casablanca. Monica, 28 v. Middlesbro te Oslo. Mies, 28 v. Rouaan n. Londen. Njord, 29 v. R'dam n. de Humber. Nijenburgh, 28 v. Oskarsham n R'dam. Palma, 28 v. Helsinki n. Sandefjord. Prima. 27 v. Bayonne te Hull. Silvretta. 28 te Rouaan. Sirius. 29 v Kiel te Blyth. Saba. 27 v. Rouaan n. Plymouth. Seaham, 28 te A'dam v. Goole. Sambre, 28 v. Parijs n. Antwerpen. Tyro, pass. 28 Lizard. Trompenburgh, 28 v. Bordeaux n. R'dam. Urmajo, 28 v. R'dam te Boness. Virgo, 28 v. Balline n. Newlyn, Van Brakel, 28 v. Grangemouth n. R'dam. Van Gelder. 28 te Grimsby.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3