c .Clowntje Rick De dood van dr. Leidekker Maandag 1 Mei 1950 IJmuiden Jubileum Advendo gevierd met „Carnaval der liefde" De toneelvereniging Advendo bestond dezer dagen 12% jaar en dit jubileum heeft men gevierd met het opvoeren van het kluchtspel „Carnaval der liefde", ge wrocht door Gré van Gameren, pseudoniem van Wil van der Berg, de schrijver van het in IJmuiden welbekende „De storm- bal". I Laatstgenoemd werk is heel wat beter i dan deze aaneenrijging van nonsensicale i situaties. Het spel schetst de complicaties, j die er ontstaan als een prinselijk paar een week incognito op huwelijksreis gaat en de plaatsvervangers, een stenotypiste en een kruier, de verschillende bezoekers te woord moeten, staan. Er is om deze onzin braaf gelachen en dat was zoals de voorzitter zeide de opzet van deze avond. De gekroonde zotheid was de kruier Terry Rafferty, die met grote vrijmoedig heid over de planken schreed. Typiste Erna had tegenover hem niet veel in te brengen en zocht het meer in natuurlijk samenspel met haar partner, de reporter. Er liepen deze avond nog meer dwazen rond over hét toneel van het Patronaats gebouw: de verdelger van gekroonde hoof den Popopolus, een meneer Von Wiener Schnitzler en een kwintet anderen. Degenen die zichzelf bleven waren de prinselijke echtelieden. De prinses legde veel charme aan de dag. Het spel liep niet altijd even vlot, hetgeen ik van Advendo niet gewend beu. Het was niet zozeer een leemte in rolkennis dan wel een gemis aan begrip voor de vele dwaze situaties, die de toneeltjes soms even deed staan. De souffleur had noch tans deze avond een stem in het kapittel, die duidelijk hoorbaar was. Kennen en kunnen, leggen en liggen: zelfs vorstelijke en woud-be vorstelijke personen bleken met het onderscheid nog moeite te hebben. Graag zien we spoedig weer eens wat serieuzer werk van Advendo. A. J. VAN DER WEIJDEN Losuren van IJsland-trawlers een uur vervroegd 's Maandags om drie uur beginnen Het voorstel van de IJmuider reders vereniging om de lossing van de IJsland- trawlers om drie uur 's nachts te laten be ginnen is door de havenarbeiders in een Zaterdagmiddag gehouden vergadering goedgekeurd. In verband met de zeer grote visaanvoer op Maandag, zal voor alle schepen voortaan om drie uur met lossen worden begonnen. De andere dagen van de week blijft het losuur voor trawlers, loggers en schuiten op vier uur bepaald, maar de „IJslanders" beginnen al om drie uur. VISKNECHTS VEROORDEELD. Door de politierechter te Haarlem zijn Vrijdag twee visknechts veroordeeld wegens visdiefstal. De uitspraak tegen de ene werd twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar en 20, boete. De ander kreeg twee weken voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar; de koper kreeg 30,boete. VERKOOP VAN GROND. De heer J. W. Bilder te Velsen-Noord heeft het gemeentebestuur verzocht aan hem te verkopen een gedeelte bouwter rein ter oppervlakte van ongeveer 400 m2 op de hoek van de Piet Heinstraat en de Zoutmanstraat te IJmuiden-Oost. De ver koopprijs van de bedoelde grond dient naar hei oordeel van B. en W. te worden gesteld op 8,50 per vierkante meter. B. en W. stellen de raad voor te beslui ten tot verkoop van de bovenbedoelde grond. MARKTBERICHTEN Voor hel eerst sedert twaalf jaar zijn de massale Hindoe-bedevaarten naar de stad Hardwar aan de Ganges-rivier hervat. Hier verdringen de pelgrims elkaar om door het water van de „heilige rivier" naar zij geloven van hun zonden te worden schoongewassen. Op de dezer dagen gehouden Kumbli Mela-f eesten, tijdens welke deze foto gemaakt werd, was er ruim een millioen bedevaartgangers in de stad aanwezig. 76 4737; 29 April 1950 Besommingen KW 22 3169; KW 17 1973; Aanvoer J'kisten tarbot en tong, 20 kisten schar- tong en tongschar, 50 kisten schar, 100 kisten schol. 1070 kisten kabeljauw. 200 kisten kool- vis. 170 kisten wijting. 350 kisten schelvis, 10 kisten poon, 20 kisten wolf, 100 kisten makreel. Totaal 2130 kisten Een trawler besomde f 2i.700. Heilbot 1.80—1,75: tarbot I 1,95—1.75;^" tong 2,45—2.15; gr.m. tong 2,25—1,85; kl.m. tong 1,80—1.65; kl. tong I 1,44—1,35; kl. tong H 1,130.87, per kg. Tongschar 45; kl.m. schol 48; kl. schol I 47—27; kl. schol II 29—17,50; schar 24,50— 17,50; makreel 31,4010„70; v. haring 13,50; poon 16—12; kl. wolf 33; kl. schelvis II 31; wijting 27,50—21,50; kl. gul 23, per 50 kg Kabeljauw 104—65; gr. koolvis 37—35;'gr. wolf 69, per 125 kg. Agenda voor Velsen MAANDAG 1 MEI: Thalia, 8 uur: „Meifeest 1950", van de Arbeid. Rex: Geen opgaaf ontvangen! DINSDAG 2 MEI: Thalia, 8 uur: „Tragische jacht". Partij „Looft den Heer" handhaafde oude roem De Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat is een juweeltje van accoustiek. Dit heeft enerzijds het voordeel dat elk gesproken of gezongen woord volledig resonneert, aan de andere kant wordt elke onzuiverheid van toon aan de ruimte prijsgegeven. Wat het eerste betreft mag „Looft den Heer" een woord van hulde in ontvangst nemen voor de duidelijke articulatie. De lichte detonatie die het gehele twede koraal van Bach kenmerkte werd genivelleerd door het machtig gezongen derde kerklied. Het grootste gedeelte van het koor-pro- gramrna bestond uit koralen uit de Mat- theus-Passion en deze liggen het koor uiter mate goed. „Looft den Heer" heeft op deze avond zijn oude roem gehandhaafd, zowel in de genoemde liederen als in de werken die in combinatie met de solisten werden uit gevoerd. Werd de aria voor sopraah en koor uit Mendelssohns Elias mede door de sublieme vertolking van de solopartij door Leny Delsen een der hoogtepunten van de avond, onmiddellijk hierna moet de Althymne van dezelfde componist worden genoemd. Bep Ogterops diepe, volle alt kwam hierin vol ledig tot haar recht. Het koor was in deze hymne van een ongekende kwaliteit. Ook in de soli deden sopraan en alt zich kennen als zeer begaafde zangeressen. Het oude lied van de Kruisweg kreeg door Bep Ogterops vertolking nieuwe aspecten en het Nachtliedje uit Ellen van Frederik van Eeden werd een uitzingen van een onzeg baar heimwee. Bij alle grote werken mogen we zeker de compositie van dirigent Willem Wiese- hahn niet vergeten. Leny Delsen bracht het lied in de eeiv voud die het kenmerkt melodieus in woord en timbre. Deze compositie wekt associa ties op met de toonzettingen van Emiel Hullebroeek. Herman Nieland heeft uit het orgel on vermoede klanken getoverd en ons voor de zoveelste maal doordrongen van de tere schoonheid van Bachs Toccata en fuga in d klein en van het derde koraal van Cesar Frank. Rest ons nog een zakelijke, doch daarom niet minder belangrijke opmer king die doorgaans buiten het genre mu ziekrecensies omgaat. Het betreft de uni forme kleding van koorleden en solisten, die aan het uiterlijk van het koor het zo nodige cachet gaf. Een voorbeeld ter na volging waardig. „Looft den Heer" heeft ons doen geloven in het cultureel bestaan in Velsen en ons blij doen beseffen dat het culturele leven ondanks alles in IJmuiden nog een sprank van leven bezit. H. K. CENTRALE BOND STUURT DE KINDEREN NAAR VIERHOUTEN. In de week van 6 tot 12 Augustus zullen 40 kinderen die in 1937 zijn geboren en wier vaders lid van de Centrale Bond zijn, een week met vacantie gaan. Onder deskundige leiding gaat de jeugd op „De Paasheuvel" in het bekende AJC- kamp te Vierhouten kamperen. DCIJ'er WINT SNELTOURNOOI TE NIJKERK. Zaterdag werd onder auspiciën van het damgenootschap „Damas" te Nijkerk een sneltournooi georganiseerd. De IJmuidenaar Dukel wist achtereen volgens van Gordijn, Beers, v. Drie, v. d. Horst, en Loch te winnen en daardoor de uitgeloofde beker. De eindstand van dit eendags-tournooi luidt: Dukel 10 pnt.; Gordijn 7 pnt.; Beers 5 pnt.; v. Drie 4 pnt.; v. d. Horst 3 pnt. en Loch 1 pnt. De damclub „Oosterkwartier" heeft Zaterdagavond in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem het derde lustrum met een feestavond gevierd. In de opgevoerde revue trad de wereldkampioen Piet Roo- zenburg op. Zweden bouwt trawlers voor Rusland Sovjet-Rusland heeft gedurende de laat ste jaren geen juiste statistieken over de visserij in dat land meer gepubliceerd. Van tijd tot tijd werd er wel het een en ander fragmentarisch bekend gemaakt in de Sovjet-pers en hieruit viel dan ook te concluderen dat men de totaalopbrengst voor 1948 schatte op 1.445.000 ton, voor 1949 op 1.791.000 ton en dat men in 1950 dit zal trachten op te voeren tot 2.050.000 ton, overeenkomstig het bestaande vijf jarenplan. De Russen, die vroeger speciaal op de rijk bevolkte Kaspische Zee waren aangewezen, nemen nu met kracht de exploitatie van de wateren, die voor de oorlog toebehoorden aan Japan, de Noor delijke Pacific, Karaputo, de Corillen, de Bokabaline eilanden en rond Kamchatka ter hand. Ook de wateren langs de Siberische kus ten ten Noord-Westen van de Zee van Ochotsk worden hierin betrokken. Voor het grootste deel bestaat de vangst in deze wateren uit zalm en kreeft, die bijna alle worden ingeblikt. Daar de Russen in het visserijbedrijf worden gehandicapt door gebrek aan werk, aan modern materiaal en aan schepen is het te begrijpen dat zy hun bouworders aan het buitenland gaven. Zo kreeg Zwe den de opdracht acht trawlers te bouwen voor de Sovjet-Unie. Deze schepen die elk accomodatie zullen bieden aan 44 man, zullen een lengte krij gen van 63 meter, een breedte van 9.03 meter en zullen IIV2 knoop kunnen lopen, zo meldt de Fishing News. Er zullen be- drijfsinstallaties op worden geplaatst, waardoor het mogelijk wordt de olie uit de gevangen vis te extracteren en de ove rige vissen te conserveren. Velsen GRONDVERKOOP SPRINGT AF In de ï-aadsvergadering van 22 Juni 1948 werd besloten tot verkoop van 1108 m2 grond aan de Thorbeckelaan en de Ver Loren van Themaatlaan aan mevrouw de weduwe M. J. v. d. BroekHooij schuur te Amsterdam. Deze heeft thans schriftelijk verzocht, haar ontheffing van deze verkoop te ver lenen. zodat de raad wordt voorgesteld het besluit in te trekken. Vanavond „demonstratieve tocht door de gemeente Velsen" Onder auspiciën van de E.V.C. en het „1 Mei-comité Velsen-Beverwijk" zal van avond blijkens een pamflet dat in Vel sen Zaterdag verspreid is een „demon stratieve tocht" worden gehouden die om 6 uur begint bij de halte VelsenZeeweg. Op het terrein van de heer Bleeker in de Heerenduinen wordt daarna een meeting georganiseerd waar voor de E.V.C. de heer G. Blom het woord zal voeren. Twee Velsenaren kregen Koninklijke onderscheiding De Velsense burgemeester mr. M. M. Kwint reikte Zaterdagmorgen op het raad huis twee Koninklijke onderscheidingen uit aan Velsenaren. De heer A. Hardenbol werd begiftigd met de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau als waardering voor het werk dat hij gedurende 40 jaar in dienst van de Standard American Petrol Company heeft verricht. De heer Teeke Reeke die meer dan 40 jaar zijn beste krachten aan de Visserij Maatschappij „De Marezaten" heeft gewijd werd vereerd met de eremedaille in brons. Tweemaal werk voor de brandweer Zondagavond laat is de Velsense brand weer twee keer in touw geweest: eerst werd omstreeks tien uur brand gemeld aan de Warmenhovenstraat waar een theelichtje de gordijnen had aangestoken. De schade beperkte zich tot deze gordijnen en een paai' vernielde ruiten. Direct daarop moes ten er korte metten gemaakt worden met een geval van hooibroei in de boerderij achter het postagentschap in Driehuis. BLOEMENSCHIKKEN ALS ONDERWERP VAN EEN LEZING Op Donderdag 11 Mei wordt des middags door de Velsense afdeling der Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen in het Pa tronaatsgebouw een causerie gehouden door de heer Th. de Ruyter uit Driehuis over het onderwerp: „Het bloemengebruik van voorheen en thans en hoe iedere huisvrouw de bloemen thans in haar woning dient te verwex-ken". Dinsdag 6 Juni gaan de huisvrouwen naar een bekende weverij in Laren. ZUSTER BOTSTE OP MELKBAKFIETS. Zaterdagavond omstreeks kwart over zes botste een zuster van het provinciaal zie kenhuis te Santpoort in Velserbeek op de bakfiets van een melkboer. Zij bi-ak het linkeronderbeen en werd door de heer A. P. Bakker eerst naar het Antoniusziekenhuis ovei'gebracht. Nadat er een foto is gemaakt werd de zuster naar het provinciaal zieken huis vervoerd. Velsen-Noord Doden-herdenking bij de papierfabriek Evenals voorgaande jaren zal ook nu Dondei-dag 4 Mei een eenvoudige herden kingsplechtigheid worden gehouden voor de in de jongste wereldoorlog om het leven gekomen leden van het personeel van Van Gelder's papierfabriek. De plechtigheid geschiedt bij de gedenk plaat in de gevel van het gebouw P. M. 18 en is 's middags te half vijf. De nabestaanden worden vooraf in ge bouw „Concordia" door de directie en de. Bedrijfsunie ontvangen. De herdenking wordt aangevangen met zang van een jon genskoor op gramofoonplaten opgenomen, waarna de heer ir. J. Tromp, directeur, zal spreken. Vervolgens speelt de Harmonie kapel „De Eendracht" koraalmuziek. Door een bazuin-signaal wordt het begin en het einde van een stille overdenking aangekon digd. Na de sluiting der plechtigheid is er gelegenheid voor een défilé langs de ge denkplaat met de 18 namen. Ds. A. Schweitzer Jr. nam afscheid van de Geref. Kerk Daar hij beroepen is tot predikant bij de Gereformeerde kerk te Idskens- huizen heeft ds. A. Schweitzer Jr., Evangelist-predikant bij de Gerefor meerde kerken van Beverwijk en Vel sen, Zondagmiddag in het kerkgebouw aan de Koningsweg afscheid genomen. Het kerkgebouw was geheel met gelovigen en deputaties van nabuurkei-ken gevuld toen de afscheidsdienst werd geopend met Psalm 68 14, gevolgd door Schriftlezing uit de eerste brief aan de Corinthiërs en gebed. In zyn afscheidspi-ediking ging ds. Schweitzer uit van Handelingen 20 32: „Broeders, ik beveel u Gode en het woord Zijner genade, Die machtig is u op te bou wen en u een erfdeel te geven onder al de geheiligden". Ds. Schweitzer tekende dit afscheid als stoffelijk daar het werk van God voort gang vindt, ook waar hij thans geroepen is. Hij citeerde Paulus' woord: „Ik beveel u mijn weg". Spreker zag hierin nu een ver gelijking, omdat Paulus ook zegt: „ik heb u dit woord van God gepredikt en voor wie gelooft zal het zijn ter Zaligheid en voor wie het niet gelooft zal het zijn een oordeel". Ondanks grote moeite en teleurstellingen was het ds. Schweitzer een vreugde ge weest als Evangelisatie-predikant te mo gen dienen. Na het zingen van Psalm 16 6 sprak ds. Schweitzer woorden van afscheid aan de kerkeraad en aan ds. Van Nood. Ook de gemeente bracht hij dank voor de ontvan gen steun en medewerking. Namens de Classis en de Kerken van Santpoort en IJmuiden richtte ds. Van Nood zich tot zijn scheidende ambtsbroe der. Hij gewaagde hierbij van een bijzon der prettige verstandhouding. Het aandeel van ds. Schweitzer in de oprichting van de werkgroep Evangelie en Industrie werd belicht en ds. Van Nood hoopte hierin zijn krachten thans te kunnen geven. Hij liet de scheidende predikant toezingen Ps. 134 3 „Dat 's Heren zegen op daal'." Ten slotte spi:ak nog de heer C. G. Hol ling, namens „Evangelie en industrie" en de Ned. Hervormde gemeente van Velsen, waarna gezongen werd Gez. 5 10. Harmoniekapel „De Eendracht" zonder dirigent lx—7— Visserij-, De heer I. bedankt H. F. Leistikow Voor de kinderen Toen de tijd verstreek en Bunkie almaar vergeefs had gezocht en geroepen naar Rick, begon hij verdrietig te worden. Het was ook zo vreemd en zo stil zonder Rick.Waar kon die nou toch zijn? Als hem maar geen ongeluk was overkomen! „Ik begrijp er niets van?" zuchtte Bunkie moedeloos. „Ofzou Rick weggelopen zijn?Zou hij misschien genoeg van m'n gezelschap gekregen hebben?" Maar needat kon Bunkie toch niet geloven. Nee, dat mocht hij niet denken. Zo was Rick niet! Wat dan welBunkie dorst er haast niet aan te denken, dat Rick misschien wel verongelukt ivas, door iemand weggepakt of overredenHy huilde even. Toen liep hij rusteloos de tuin weer in en bleef staan uitkijken bij het hek. tot het donker werd. Op onverwachte wijze is de Harmonie kapel „De Eendracht" door het bedanken van de heer L. H. F. Leistikow zonder dirigent gekomen. Dit besluit is in een vergadering van bestuur en directeur ge vallen. De heer Leistikow, die oud-kapelmeester der Kon. Marine is, werd 1 September 1947 dirigent van „De Eendracht", nadat dit corps onder moeilijke omstandigheden na de oorlog met een zestiental leden zijn taak opnieuw kon opnemen. Dit geschied de onder leiding van het lid de heer H. Amse. ,De Eendracht", die tot 1941 door de heer G. H. Boedijn tot grote hoogte was gebracht, vond in de heer Leistikow een vaardig opvolger, die het corps in de af gelopen jaren weer tot een zeer behoorlijk niveau heeft weten op te werken. Het is daarom voor beide partijen jam mer, dat dit besluit is gevallen. Als gevolg hiervan moest ook vandaag de muzikale medewei-king van „De Een dracht" aan de Oranjefeesten te Baarn komen te vervallen, waardoor het dus ook, niet bij het défilé in de tuin van het paleis Soestdijk zal spelen. Uiteraard kan „De Eendracht" vandaag bij de festiviteiten in Velsen-Noord even min medewei'ken. De Hai'moniekapel „De Eendracht" heeft inmiddels reeds sollicitanten voor de di recteursfunctie opgeroepen. „Concordia" voerde met succes „Meisjes Lyceum" op Dat de toneelvereniging „Concordia" nog steeds tot de beste amateur-toneelver enigingen in Kennemerland kan worden gerekend is Zaterdagavond in gebouw „Concordia" met de opvoering van het toneelspel „Meisjes Lyceum" van Ladislav Fodor weer gebleken. Dank zij regisseur L. W. Boeree maar niet minder door de kwaliteiten van de spelenden is de avond een succes geworden, hoewel enkele zwak ke plekjes niet konden worden vermeden. „Meisjes Lyceum" geeft een beeld van de strenge tucht onder opgroeiende meis jes-leerlingen die niet volledig en zelfs verkeerd werden begrepen en opzettelijk te lijden krijgen onder de opvoedings methoden van hun lerares Wimmer. De rollen waren stuk voor stuk goed tot uitstekend bezet en er kwam een gedenk waardige avond uit de bus. De rolkennis droeg hiertoe bij, evenals het met zorg ge kozen décor en de kleding. Vermoedelijk als gevolg van een „Wij- keroog"-toneelavond was de zaal niet ge heel bezet toen de heer F. Brakenhoff opende. Deze dankte de directie der pa pierfabriek voor haar vertegenwoordiging en verklaarde dat „Concordia" met „Meis jes Lyceum" een geheel ander genre to- neelwei-k had gekozen dan „De Jantjes", het jubileumstuk. varia Vandaag druk. z0nri al voor Maandag aanwezi/f^ Shamrock met 274 k. waa™ Er- koolvis, 10 tarbot, 10 tone^J35^ 70 gul, 26 piepers, 65 ma&rV* 13 P«on; en de BloemendSi' waarvan 90 schelvis, 60 koni„- 'e! 30 wijting, 80 plus 29 loggers met 2200 V zullen blijven liggen Toor"2*15 markt met het oog op AVtï dagavond werd nog verwachS welke oorspronkelijk Maanrfe tli"i verkopen doch evenals de n,8 late lossing Dinsdag zal afsla?1"1"» i Mooie besomming t-, welke k. vis en 700 kg tong maalde weekreis de mooie besoitmiin, <9 Voor de Dinsdagmarkt. Voor de Dinsdagmarkt Vm ,'H dagmarkt lossen de Bergen n enige loggers „elke van Herbouwplan Velsen.NO0lll vastgesteld Naar wij vernemen is thaa, herbouwplan van Velsen-£r£ cieel vastgesteld. De herboïï voor Driehuis en SampoiV. reeds eerder vastgesteld o keurd. m TAFELTENNIS TUSSPV PLAATWELLERIJ E\ P0SI De tafeltennisclub van „De Plaatwlv.. die tot nog toe niet in wedst®?5 gekomen, speelde Vrijdagavond eerste maak De str.jd ging tegen heS? team uit Beverwijk. Bet bleek i» t Flaatwellerij" over behoorlijk'o ,r spelers beschikte, want na een latj. 5 strijd moesten de P.T.T.-mensenI..* overtuigende nederlaag genoeaen 1 De eindstand was 133. 0 Santpoort-statig VERPACHTING IN SANTPOORT Van de grond die volgens een Vd*, raadsbesluit van November 1949 van Roodenburg te Santpoort werd 2ew.' kan het gedeelte dat niet voor schoolb-- is bestemd als teelgrond in gebruikt ven en deze grond werd ook tol een.? pervlakte van ruim 93 are door de eigenaar als zodanig verpacht. Het tussen de voormalige eigene de pachters gesloten pachteontract eindigen op 1 December 1952. B. en W. achten het echter gewerv dit contract per 1 Januari 1950 at- eindigd wordt beschouwd en dat op V, datum met een der beide pachters, i thans a lieert zal optreden, een nieuw K-. tract woi-dt aangegaan voor de duur ij- 6 jaren. De jaarlijkse pachtprijs kan worden», sleld op ƒ391,94 in totaal. Eendesb?& fend voorstel wordt aan de raad vok» legd. Santpoci VERGADERING „KERK EN VREDF Dinsdag 2 Mei wordt in het Jeugdhu- te Santpoort een openbare ver belegd door de vereniging „1 Vrede". Enige sprekers van Christelijk) richting zullen hun gedachten over l Evangelie stellen tegenover militairismeti oorlogsvoorbereidingen. Na een inleifei woord van ds. P. A. Tichelaar zal es drietal sprekers de onderwerpen; „Air- bommen", „Het sociale probleem" en jeugd en de oorlog" behandelen. Era' gelegenheid gegeven worden om vug te stellen. SCHEEPVAART IJMUIDEN Zaterdag 29 April kwamen de havenn: IJmuiden binnen: Marianne Bratt vaa Gr- thenburg. Rochett van Newcastle. LMt Rotterdam. Stentor van Rotterdam, Mfci van Ronneby. Phoenix van Thyne. lm Haezer van Rochester. Torswinge van Sir- C3stle. Oceaan van Kalmar. Oise van ?zi Spaarnestroom van Londen. Bali van lóf pool. Arabert van Vesteras. Easel var. Fnr rikströn. Globe van Blyth. IJstroom Leith. Vertrokken zijn: Toni naar Ostrar,<L& carat naar Duinkerken. Wolanda n, Michael Swindsen naar Manchester. Eig naar Rouan. Grena naar Abadan. TaR& naar Indonesië. Marianne Bratt naarC=ri£ Pamir naar Rotterdam. Alt naar Goole.Bi.- finch naar Londen. Libelle naar Bremc Berkelstroom naar Hull. Midas naar Ko penhagen. Seaham naar Rotterdam, Pak® naar Goole. Surte naar Londen. Zeeland a Antwerpen. Stad Maassluis naar Narsu Iris naar Hamburg. Daja Böhmer naar Kt" penhagen. Helena naar Bremen, Zondag 30 April kwamen binnen: Bis Stone van Bilbao. Genetral C. C, Ballouva Indonesië. Stad Schiedam van Emden. G.M van Karlsham. Marinus V van Goole, He rengracht van Kotka. Echo van Dublin. TM van Sundsval. Eljo van Fowey. GooilaM Hamburg. Ary Scheffer van Lissabon. PW' van Hull. Frisian Coast van Londen, tó* ral R. L. Howze van Indonesië. Guit- Fjord van Bremen. Centaur vanBr®'- Nimrod van Hamburg. Agfa van Furiant Vertrokken zijn: Marianne naar BK-* Hestia naar Antwerpen. Wallonia naart thenburg. Corona naar Rotterdam, gow naar Rostock. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 27) Piet de Vries is nieuwsgierig. Hij wil van Zopanje weten of dit nu werkelijk een zaak van enige betekenis is. En als dat he: geval is, zal hij zich beklagen over zijn slecht gesternte dat hem naar Statendrecht deed gaan. Als hij maar niet weg is, als Zopanje komt. Hij zal commissaris Vink toch nog wel eens komen vertellen, wat hij tot nog toe bereikt heeft. Of denkt hij dat dit een soort vacantie is? Om half vier stuurt Vink de inspecteur met een opdracht naar Engeldam, een kleine gemeente in de omgeving van Doorne. Om vijf minuten over half vier verschijnt Zopanje op het bureau om commissaris Vink verslag uit te brengen van zijn werkzaamheden. Het wordt avond vóór ze elkander spre ken. In de namiddag heeft het opgehou den te regenen. De straten zijn zelfs opge droogd. De hemel wordt door een op stekende wind schoongeveegd. Toenemen de wind met kans op storm, luidt de weersverwachting voor de nacht en de volgende morgen. Dat ondervindt Zopanje aan den lijve, als hij de deur van het huis op de singel achter zich dichttrekt. Hij doet zijn kraag hoog dicht. Wat een hon den weer! Gelukkig woont Piet de Vries slechts op tien minuten afstand verwijderd van de Prinsensingel. In de Miereveldtstraat staat zijn huis. Piet doet zelf open. Kom binnen, Tom. Koud hè. Ja, we krijgen een koude winter. Hoe is 't? Inspecteur De Vi-ies kan zijn nieuws gierigheid niet langer bedwingen. Och, gaat wel, zegt Zopanje gereser veerd, ik weet nog niets naders, maar ik heb wel enige sporen. De heren gaan de huiskamer binnen, waar De Vries zijn collega aan zijn vrouw 'voorstelt. Annie de Vries heeft de tafel reeds gedekt, 't Is een jonge blonde vrouw met lachende blauwe ogen. Een bijzonder heid is, dat ze goed kookt en veel verstand van wiskunde heeft. Aan tafel moet Zopanje een en ander vertellen over het verloop van zijn onder zoek. Daar is niet aan te ontkomen. Piet de Vries maakt af en toe een scherpe op merking, waarna Zopanje een aantekening maakt in krabbelig potloodschrift. Scherpe jongen, die Piet gaat het Zopanje door het hoofd. Jammer, dat hij gistermiddag net weg was. Wellicht was 't iets voor hem geweest. Zelf is hij maar een middelmatig inspecteur. En dan was er nog een zekere Van Maren, vervolgt Zopanje, een handelsrei ziger. Van Maren? vraagt Piet de Vries verbaasd. Ja, Van Maren heette hij. Ik heb hem jammer genoeg niet zelf gezien. Vanmiddag heb ik iemand moeten arresteren, die ook Van Maren heette ver telt inspecteur De Vries. Hij pleegde chan tage. Hoe zag hij er uit? Klein, bi-eed mannetje was 't. Wat me opviel was zijn scheiding in het midden. Dat .zie je niet veel bij mannen. Dom om zich zo gemakkelijk herken baar te maken. Ik zal morgen aan Van Brussel vragen, of je signalement klopt. Als hij het gedaan heeft, kun je je de moeite van het arresteren besparen. Hij zit achter slot en grendel. Had hij misschien iets roods aan? Nee, voorzover ik me herinneren kan, was hij geheel en al in het bruin. Rood dragen de meeste mannen trouwens niet. Annie De Vries begint te lachen. Rood is meer een vrouwendracht, zegt ze, ik moet de man nog ontmoeten, die een rode trui draagt. En dan zou ik het nog erg onmannelijk vinden. Het kan van een das geweest zyn, meent Zopanje. Piet De Vries kijkt zijn collega on derzoekend aan. Waarom vraag je dat ,Tom. Zopanje haalt de rode wollen draad te voorschijn en vertelt waar hij die vond. Piet de Vries fluit zachtjes tussen zijn tanden door. Als het vergif werkelijk aan de hand van dit boekje is gemaakt, kan dit een aanwijzing zijn. Let op mijn woorden: kan. Je gedaehtengang lijkt heel logisch, maar door een kleine fout kan hij in het tegen deel verkeren. Annie kan niet nalaten het draadje even te bekijken. Ze houdt het even in het licht schijnsel van de lamp en zegt dan: Dit is geen gewone kleur rood. Het is zeer goed mogelijk, dat het van een stropdas afkomstig is. Hoewel je tegen woordig ook damestruitjes in de onmoge lijkste kleuren hebt. Wat dat betreft, staat de chemie voor niets. Weet je wat je moet doen, zegt Piet de Vries. Wel? Het is Zopanje een raadsel wat hij met de draad zou kunnen doen. Je moet een bezoekje brengen bij de mensen, die naar jouw mening het meest verdacht zijn. Waarom? Eén van hen moet het gedaan heb ben- Want alleen zij kunnen zonder veel bezwaar toegang verkrijgen tot de direc teurskamer. Ik geloof dat je heel wat ver der bent, als je bij één van hen een kle dingstuk vindt van een dergelijke kleur. Het bespaart je misschien heel wat speur werk. Tot dat ogenblik heeft Zopanje nog niets verteld van de trap. Het gelaat van Piet de Vries doet duidelijk uitkomen, dat hij zelf aan zijn woorden begint te twijfelen. Wat romantisch, zegt Annie de Vries, een geheime tx-ap naar een donkere kelder. Zo oud is de school toch nog niet. Niet ouder dan 25 jaar, meent Zopan je, zó romantisch is de gang anders ook niet. 't Is voor een directeur wel practisch, als hij niet door de halve school behoeft te lopen om in de kelder te komen. Men houdt daar waarschijnlijk het archief. Wèl vreemd is, dat de trap niet op de platte grond staat aangegeven. Zopanje kijkt zijn vrienden aan. Weet je wat dat betekent? Piet de Vries knikt. Het is dus een gehime trap, die waar schijnlijk alleen aan dr. Leidekker en zijn tegenstander bekend was. Ja, zegt Zopanje, maar het ongeloof lijke is nu, dat de onderdirecteur dr. Wij- mans, die geen vriend van Leidekker was, bekend heeft dat hij de moordenaar^ Piet en Annie de Vries maken een ging met hun arm. Ze zijn kennel^ - ontwaardigd. .d- Dat had je meteen moeten vent- Tom! Dan hadden we ons veel moete nen besparen. Je bent er nu dus. Welnee! Dacht je dat ik de floo. van een ijlende ernstig neem? In korte trekken vertelt Zo bezoek aan de onderdirecteur. Nee, meent ook Piet de VM& geen bekentenis, waar je veel m Wijmans behoef je niet meer te ve dan een ander. t Éts Zo praatten ze verder. Het word gezellige avond. Het half tv ze het weten. w.f dcVri« Veel succes Tom, wenst Pi zijn collega, als hij hem uitlaat, weet, laat je het wel eens hoie Natuurlijk, ik zal je op de* houden. Ik verwacht, dat ik de het einde van de week ëean® tK. Maar misschien komen we nog rassingen te staan. Misschien komen we voor j staan. Als Zopanje door 3 avond naar huis loopt, herha ge wind's.nu geworden. Bij de hoek van de woorden. De matige wind iS n" geworden. Bij de hoek van de veldtstraat slaat hij hem pal ui u (Wordt 9

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6