BRANDERIGE HUID c J Trygve Lie houdt niet van struisvogels MAPLE LEAF peyn kauw (pont,/ DEBRALI1ME De zon was de meest gewaardeerde gast Wij kunnen bijdragen tot behoud van vrijheid en vrede in de wereld Radio geeft Woensdag Q Werèïdnü PANDA EN DE MEESTER-GELEERDE Dinsdag 2 Mei 1950 IN DE WERELDPOLITIEK Trygve Lie, de secretaris-generaal der UNO, zit in zak en as. Deze door dik en dun optimistische en blijmoedige werker voor de goede verstandhouding tussen de vertegenwoordigers der regeringen in Lake Success heeft ten einde raad een reis on dernomen naar Parijs en Londen, nadat hij in Washington de leden der Amerikaanse regering die daarvoor in aanmerking kwa men heeft bezocht. En hij laat nog steeds ballonnetjes op in de richting Moskou de hoop dat hij van die hoek uit eveneens een seiptje zal krijgen dat hij eens kan komen praten. Wat is de grote zorg die hem drukt? Behalve de ontmoedigende tegenstelling tussen het Oostelijk en het Westelijk bloc een hinderpaal in het werk der UNO die Lie waarschijnlijk tot zijn gewone dage lijkse beslommeringen rekent is er in de UNO een kwestie gerezen die nu eens alle aspecten vertoont om een oprecht en eenvoudig denkend man als Lie grote moeilijkheden te bezorgen. Hij immers heeft steeds geijverd voor een zo reëel mogelijke verhouding in de UNO en een, ondanks alle meningsverschillen, loyale uitvoering van de door de gezamenlijke mogendheden aanvaarde UNO-procedure. De UNO en alles wat met haar samenhangt hebben in Lie steeds de ijverigste voor vechter gevonden en het is niet moeilijk te begrijpen dat hij een mankement in de machinerie vooral in de huidige omstan digheden als een groot gevaar voor het voortbestaan der organisatie beschouwt. Dit mankement is de Chinese kwestie, een aangelegenheid die zo delicaat is dat Trygve Lie haar niet verder heeft durven behandelen met de gedelegeerden te Lake Success en de verschillende regeringen thuis is gaan opzoeken. De Chinese kwestie is inderdaad een mankement. Over andere twistpunten tus sen de mogendheden kan in de kring der UNO gedebatteerd worden over dit punt niet, omdat het de eerste noodzake lijkheid voor het debat, de afvaardiging, betreft. De delegaties der Sovjet-Unie zijn uit alle vergaderingen van alle UNO-orga- nen en commissies weggelopen nadat was uitgemaakt dat de delegatie van nationa listisch China aan de betreffende vergade ringen zou deelnemen. Het werk der UNO ligt thans lam, voorzover er de medewer king van alle aangesloten mogendheden voor vereist is. De besluiten die zonder medewerking der Sovjet-Unie en de haar aanhangende volksdemocratieën worden genomen, zullen door het Oostelijk bloc worden gesaboteerd. Dit betekent dat be halve de besluiten die het Oosten niet welgevallig zijn, ook de beslissingen waar mede de communistische staten het eens 7<">uden zijn geweest, onuitgevoerd zullen blijven. Trygve Lie heeft enige tijd geleden ge probeerd die urgente Chinese kwestie tot oen oplossing te brengen door middel van onderhandelingen achter de schermen, die zouden moeten leiden tot een bespreking dezer aangelegenheid in de Veiligheids raad. Deze poging alleen al heeft hem de beschuldigingen van Amerikaanse senato ren op de hals gehaald dat hij in het voor deel van de Sovjet-Unie en tegen de be staande regering van het nog vrije China ageert. Ook in kringen van de delegaties te Lake Success schijnt Lie verweten te zijn dat hij met zijn „Chinese suggesties" op ongelegen tijd 'kwam. Teneinde raad heeft Lie thans dus de reis naar de rege ringen ondernomen en ongetwijfeld heeft hij zowel in Parijs als in Londen te kennen gegeven dat er, hoe dan ook, in de UNO ldaarheid moet komen ten aanzien van China. De grote bezwaren van de meeste Weste lijke delegaties tegen een behandeling van het Chinese probleem komen voort uit de verlegenheid, waarin zij zouden geraken wanneer zij voor de formele noodzaak zou den worden gesteld, de waarde van de nationalistische Chinese vertegenwoordi ging in de UNO te omschrijven. Deze waar de is namelijk problematisch geworden na dat de verovering van het overgrote deel van het Chinese territorium door de com munisten verschillende Westelijk-georiën- teerde regeringen aanleiding heeft gege ven de Chinese communistische regering te erkennen. De situatie is inderdaad eigenaardig en irritant. Washington heeft de Chinese na tionalisten afgeschreven en openlijk gedes avoueerd. Engeland heeft de Chinese com munistische regering erkend, dientengevolge gebroken met de nationalistische regering en voert economische besprekingen met de eerste. Nederland heeft als trouwe slip- pendrager van de Engelse buitenlandse politiek het communistische regiem in China eveneens erkend. India: dito. Uiter aard waren deze erkenningen noodzakelijk om commerciële belangen in China zoveel mogelijk te beveiligen doch men kan niet twee regeringen van hetzelfde land steunen, ook al is dat uit opportuniteits- overwegingen nog zo aanlokkelijk. Dit op portunisme is het, dat Trygve Lie tegen de borst stuit en dat hij terecht als een van de meest funeste kwalen van de UNO be schouwt. Plet is voor de Westelijke landen natuur lijk een harde noot, te erkennen dat een van de grote vijf die de UNO grondvestten, naar het kamp is overgelopen dat regel recht vijandig staat tegenover de Weste lijke wereld. Doch het is de grote vraag of het nadeel, dat ongetwijfeld zal voort vloeien uit een vèrsterking van het Ooste lijk bloc in de UNO met een „groot" lid, belangrijker zal zijn dan een volkomen verlamming van de gehele UNO-appara- tuur onder het motto dat actuele kwesties als de Chinese niet in de kraam dér Wes telijke mogendheden te pas komen en des wege in de doofpot moeten worden gestopt. Realiteit is een der dingen die Trygve Lie als een onmisbaar element in het ver keer der mogendheden beschouwt. Wie die realiteit niet aandurft geeft blijk van zwak- te en gebrek aan zelfvertrouwen. Een struisvogel is een dier dat vele goede eigen schappen bezit doch één abominabel slechte, namelijk: Hij versterkt het zelfver trouwen van zijn vijanden op een reuze manier. En dat is de reden waarom er steeds minder struisvogels gevonden worden. J. L. Auto onder de trein; twee doden Op een onbewaakte overweg tussen Brummen en Zutphen is een bestelauto aangereden door een trein en 400 meter meegesleurd. De inzittenden, de melkventer J. R. uit Brummen en een 17-jarige logé uit Den Haag, kwamen om het leven. ADVERTENTIE Alleen-verkoop voor Nederland E. G. BOUWER's Handelsvereniging N.V. - Amsterdai ADVERTENTIE Dat branden en schrijnen van Uw huid kunt gij afdoende bestrijden met het ontsmettende huidgenees middel met „dieptewerking" HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN Prins Bernhard naar Amerika vertrokken Prins Bernhard is Maandagavond om half tien met de K.L.M.-Constellation „En schede" naar Amerika vertrokken om in Philadelphia de „Holland Fair" te openen. Koningin Juliana had haar gemaal naar Schiphol vergezeld. Ook waren daar de Amerikaanse ambassadeur, de heer Selden Chapin, de leider van de E.C.A.-delegatie in Nederland, de heer Clai-ence Hunter, de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink. De Koningin en de Prins onderhielden zich voor het vertrek met de heren Clarence Hunter en Selden Chapin. Even na half tien begaf de Prins zich naar de „Enschede". Op het platform nam hij afscheid van de Koningin. Nog even wachtte de Koningin tot het toestel was opgestegen. Daarna reed zij per auto terug naar paleis Soestdijk. Oranjefeest zonder wanklanken Ronde van Driehuis als sportief intermezzo HET ONWEER VAN VANNACHT heeft geen enkele Velsense feestganger ge troffen: zon en een bijna wolkenloze hemel waren de meest gewaardeerde gasten op Velsens Koninginnedag 1950, die onder ideale weersomstandigheden ge vierd kon worden en mede daardoor voor alle delen der gemeente welke „er wat aan gedaan hadden" een succes werd. Het meeste plezier beleefden de kinderen er aan zij blijven de dankbaarsten, zowel van publiek als van mededingers-naar-de- prijzen en wie in de zalen of op de velden de verrukte gezichtjes heeft gezien kan de organiserende verenigingen slechts loven voor de ware feestdag, die zij, alle ingeroeste tradities en steeds terugkerende speciale programma-onderdelen ten spijt, deze kinderen steeds weer weten te geven. Maar ook de volwassenen hebben hun plezier gehad, 's middags en 's avonds. In Oud-Velsen, Santpoort en Driehuis is namelijk met volle teugen genoten van diverse kleinkunst-programma's. ADVERTENTIE MELK en PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWATTA BREDA Nadat in de morgenuren Jan Filarski als eerste in groep I met Marjan Kist de Ruiter, Marianne Standa en Sinette Visman in groep II en Magda Buissink in groep III in Velserbeek een eerste prijs in ontvangst hadden genomen voor het mooist versierde rijwiel of de best opgetuigde «autoped, is het feest voor de kinderen van Oud-Velsen in de middag voortgezet met het optreden van het duo „Wi-jo" en van professor Re- midol. Inmiddels werd in de buitenlucht het festijn vervolgd met een ringstekerij. De animo hiervoor was groot. Omstreeks veer tig personen namen deel aan dit moeilijke spel. De dames E. Oudendijk, B. Volmer en N. van Brummèlen en de heren H. Boender, K. Volmer en H. in 't Veld zagen hun zwoegen met prijzen bekroond. In het lentezonnetje was Velserbeek op zijn mooist en het stralende voorjaarsweer vond een reflex in de harten van de „Oranjeklanten". In de avonduren hebben Annie Hof, Ria Brinkman en professor „Remidol" met het duo Wi-jo het grote publiek doen ge nieten van de revue „Lach er maar om". Het gezelschap heeft zo zachtjes aan in Velsen burgerrecht verkregen. De avond voorstelling was dan ook de klap op de vuurpijl. De sympathieke geste van de heer Van Gameren om zijn garage voor dit doel be schikbaar te stellen werd allerwegen op prijs gesteld. „Oud-Velsen" heeft in eigen sfeer een genoeglijke Hollandse Koninginnedag ge vierd. IJmuiden en IJmuiden-Oost De keurige geuniformde Hoogovenhar monie heeft in de middag jubelende klan- ADVERTENTIE Tentoonstelling beeldhouwwerken Mari Andriessen Op 5 Mei zal de burgemeester van En schede, de heer M. van Veen, in het stad huis aldaar een tentoonsteling openen van het werk van de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen, de vervaardiger van het oorlogsmonument te Enschede. Aan deze opening gaat vooraf een inlei ding door de heer Jos W. de Gruyter over het werk van deze beeldhouwer en de be tekenis daarvan. Rembrandt en Rijksmuseum De grote zomer-tentoonstelling van 17 Juni tot 17 September in het Rijksmuseum te Amsterdam zal gevormd worden door honderdtwintig meesterwerken uit het Kai ser Friedrich-museum te Berlijn. Er zullen onder meer twaalf schilderijen van Rem brandt te zien zijn. Sedert Zondagmiddag bevindt „De Nacht wacht" zich weer op zijn oude plaats. De zogenaamde Nachtwacht-zaal is geheel ge restaureerd. Onder meer is de versleten wandbekleding vervangen door een pas sende stoffering en werden er wijzigingen gebracht in de keuze en opstelling der ove rige schilderijen. De drie aansluitende kabinetten met zijlicht zijn gemoderniseerd geschikt gemaakt voor de kleine schilde rijen van Vermeer, Pieter de Hoogh en Gerard Terborch. Zij hebben thans de ge wenste intimiteit gekregen. RADIOTOESPRAAK VAN DR. DREES Koningin Juliana gaat ons daarbij voor HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Piano. 11.20 Familiecompetitie. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusmentsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Volksmelodieën. 13.45 Platen. 14.40 Zigeuner kwintet. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Strijk kwartet. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 „De gra ven van onze gevallen vrienden in Duits land". 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Or kest. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Sportcommen- taar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar Familiecompetitie. 20.15 „Een goede boodschap en een grote vraag". 21.15 Strijdkorkest. 22,00 Platen. 22.10 Harp- ensemble. 22.30 Vocaal kwartet. 22.45 Over denking. '23.00 Nieuws. 23.15 Kerkliederen. 23.45 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9,00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Volksuniversiteit. 11.30 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland, 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Jeugdcon- cert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Metropole-orkest. 18.00 Nieuws. 18.20 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Parlemen tair overzicht. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Socialistisch nieuws. 20.10 Hawaiïanmuziek. 20.35 Repor tage. 20.45 Hein Festijn. 20.50 Kwartet. 21.10 „'t Zou toch kunnenklankbeeld. 22.10 Kwintet. 22.45 Populair-wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen.' Inwoners van Haarlem en omgeving door Rode Kruis onderscheiden Namens het Hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis is te Haarlem en omgeving een drietal gouden medailles uit gereikt. In de eerste plaats werd deze onder scheiding posthuum verleend aan wijlen de heer J. J. Louwerse, in leven dirigerend Officier van Gezondheid bij de Koninklijke Marine en wonende te Aerdenhout. Het ere-metaal is nu aan zijn weduwe ,ter hand gesteld. De heer Louwerse heeft in Haarlem en omgeving het initiatief genomen tot de Actie Pleegouders Krijgsgevangenen (A.P. K.) en deze organisatie zeer krachtig doen worden. Door zijn werk is een groot aantal paketten aan krijgsgevangen militairen ge zonden kunnen worden, zonder dat de achtergebleven gezinnen met deze extra zorg werden belast. De twee-e onderscheiding viel ten deel aan de heer J. C. L. Broekhuizen, sergeant majoor-vliegtuigmaker bij de Koninklijke Marine, uit Haarlem-Noord. De heer Broekhuizen meldde zich niet toen de Ne derlandse militairen in krijgsgevangen schap werden gevoerd. Hij werd gearres teerd doch wist door vallende ziekte te si muleren vrij te komen. Daarna organi seerde hij eveneens een uitgebreide paket- tenactie voor krijgsgevangenen. De levensmiddelen kreeg hij van Haar lemse winkeliers en van Friese boeren waarby hij veel hulp genoot van de in 1944 bij Bergen gefusilleerde korporaal-vlieg tuigmaker Jan Bakker, die voor de aan voer zorgde. De heer Broekhuizen zorgde met behulp vair vrouw en dochter voor de samenstelling en verzending van vele hon derden paketten, hoewel zijn financiële omstandigheden allerminst rooskleurig waren. De in Heemstede wonende arts P. M. Dikkenberg kreeg tenslotte de gouden me daille omdat hij als commandant van de Transportcolonne in Goes zeer verdienste lijk werk heeft gedaan. In het bijzonder op de dag dat Goes werd bevrijd en hij te midden van straatgevechten zijn plicht deed. Bovendien zijn aan 35 Haarlemse leden van de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis medailles uitgereikt, omdat zij vijf keer als donor optraden. De minister-president, dr. W. Drees, heeft Maandagavond een radiotoespraak gehouden, waarin hij onder andere zeide dat voor het eerst sinds Koningin Juliana werd ingehuldigd, van verjaardag tot ver jaardag een jaar is verlopen. Het is een jaar geweest waarin belangrijke beslissin gen zijn genomen. „Wij zullen weldra gedenken hoe 10 jaar geleden Duitsland ook ons land bezette. Maar evenzeer zal herrijzen in onze herinnering hoe vijf jaar geleden bij de bevrijding een storm van vreugde over ons land ging. Die dag herstelde ook voor heel het land de feite lijke verbinding met het vorstenhuis, waarmede de geestelijke binding door de donkere jaren der bezetting heen niet slechts was blijven bestaan maar was ver diept en versterkt. Nu Mei 1950 in deze dubbele zin een mijlpaal is, is er bijzondere reden te ge denken hoe naast Koningin Wilhelmina, moeder van het verzet, het toenmalige Prinselijk Paar, Prinses Juliana en Prins Bernhard, zich wijdden aan de dienst van het vaderland. Het is een voorrecht voor Nederland, dat na de oorlog geen tegen stellingen over staatsvorm en vorstenhuis ons land hebben verdeeld, maar dat zo wel onze constitutionele instellingen als de persoonlijkheid van Koningin Wilhel mina en Koningin Juliana beiden, alge meen zijn gevoeld als symbool ep waar borg en van de eenheid en van de rech ten en vrijheden van ons volk. Indonesië is niet meer een deel van het koninkrijk, al is er tussen Nederland en Indonesië op andere wijze weer een band gelegd. Groot is de wijze geweest, waarop Koningin Juliana de gevoelens heeft ver tolkt, gewekt door deze diep ingrijpende beslissing.Moge Koningin Juliana als hoofd der unie, overeenkomstig 't door beide part ners aanvaarde unie-statuut, de idee ver wezenlijken van vrijwillige en duurzame samenwerking tussen de deelgenoten. Met de overzeese gebiedsdelen in de West zijn de banden nauwer aangehaald toen Prins Bernhard kon doen blijken van diépe en brede belangstelling in Suriname en de Antillen. Als wij straks de bevrijding vieren en terugzien op de 5 jaar die verlopen zijn sinds 5 Mei 1945, dan weten wij, dat die jaren niet alles hebben gebracht wat in de vreugderoes der bevrijding werd ver wacht en gehoopt. Toch is er veel waar voor wij reden hebben dankbaar te zijn. Wij kunnen, ook als historische groot heid schijnt terug te wijken, ook als Ne derland niet meer heerst over grote gebie den in andere werelddelen, een gelukkig, een sterk, een geëerbiedigd volk zijn. Wij kunnen bijdragen tot het behoud niet alleen van eigen vrijheid, maar van vrijheid en vrede in de wereld. Wij we ten, dat daarbij Koningin Juliana voor gaat in geestkracht, in bereidheid tot het brengen van offers, in vastbesloten wil om alles te doen wat de eenheid van ons volk kan versterken en het een waarde volle plaats in de rij der volkeren kan doen innemen." Dr. Drees besloot: „Wetend te spreken uit naam van het Nederlandse volk wens ik Koningin en Prins geluk met deze dag en geef ik uiting aan de hoop dat ook dit jaar zegen moge rusten op hen beiden, op hun bloeiend gezin en op hun arbeid voor het Koninkrijk." ken door IJmuiden en IJmuiden-Oost doen schallen en dat ondanks het ontbreken van eigen initiatief deze delen van de gemeente het feestvieren op prijs stelden, werd be wezen door de tientallen die meemarcheer- den. De zieken werden niet vergeten; op het plein van het Antonius ziekenhuis werd halt gecommandeerd en een vrolijke pot pourri deed de patiënten in de feest vreugde delen. Driehuis stak de feesttrompet Op het gemeentelijk kampeerterrein in Driehuis wachtte de schooljeugd 'smiddags een veelomvattend en aantrekkelijk feest programma. Voor meisjes en jongens tussen 6 en 16 jaar was een groot aantal spelen georganiseerd, waaraan door de kinderen enthousiast werd deelgenomen. Allereerst kwamen de meisjes van 6 tot 8 jaar, die elkaar de loef afstaken in het bal dragen, aan de beurt. Wieseke Gullekes bleek het behendigst en ging met de eerste prijs strijken. Anneke Hoogland veroverde de tweede en Jenny Jaspers de derde prijs. De jongens van 6 tot 8 jaar trokken on der grote belangstelling aan het bussen stapelen, een bezigheid welke een grote dosis vaardigheid verlangde. Krijn Dub beldam droeg de erepalm weg met Dik Korthouwer en Huibert van der Plas als tweede en derde prijswinnaars. Het zak- lopen werd door de meisjes van 8 tot 10 jaar beoefend. Ellen Schaaper werd num mer één, Adri Guakkelaer twee en Lieneke van Gelder drie. Tom Bolland, Fred Sterk en Jaap Koning gingen bij het spel „spij ker in blok" met de prijzen strijken. Het diabolo'en was weer aangelegenheid van de jonge dames Elsje Winnubst werd win nares en Maja Hillen en Ans Blok werden als tweede en derde op de erelijst gezet. De kruiwagenrace werd door Theo Schaven maker gewonnen, maar ook Gerard van der Wal en Wilcher de Vries verdienen een eervolle vermelding. De meisjes deden het wat minder ruw en kwamen uit in een bloempotten-race waarbij Nellie Gullekes als eerste en Joke Coorman en Gerda Hanneke als tweede en derde eindigden. Het steltlopen trók natuurlijk ook heel wat belangstelling. De eerste prijs was Voor Cor Oudendijk; Klaas Boon werd tweede en Guus Hoogerheyde derde. Annie Veenhui- zen, Frieda Koning en Lydea Schouten kregen een prijs voor hun prestaties bij het hindernislopen en Theo Hijnen, Piet Hoge- land en Klaas Hoogland bleken ware ma- tadoren in het schieten. 's Middags hield „Oom Kees" in de vro lijk versierde feesttent de jeugd bezig met een reeks aardige goocheltrucs en toen hij later met „Oom Piet" nog een poppen kastvoorstelling gaf kwam er aan het enthousiasme van de neven en nichten haast geen einde meer. Volksspelen voor jong en oud Maar ook aan de ouderen hadden de or ganisatoren van deze Koninginnedag ge dacht. Zo mocht de kinderwagenrace zich in de onverdeelde belangstelling van jong en oud verheugen en ook de wielerwed strijden op „langzame fietsen" werd onder groot enthousiasme verreden. Vierde ronde van Driehuis Aan de vierde ronde van. Driehuis werd evenals verleden jaar door een groot aantal athleten uit Velsen, maar ook onder meer uit Haarlem en Amsterdam deelgenomen. De senioren (C en B) moesten een afstand Van 3500 meter afleggen. Winnaar werd J. Post (C) die een tijd van 12 minuten 19 seconden maakte. Op vier seconden eindigde R. Stam als tweede. Bij de junioren A werd R. Luitjes met 6 minuten 30,3 seconden eerste en B. Spek met 6 minuten 42,3 seconden tweede. In de E-klasse maakte G. P. Winkel de beste tijd: 13 minuten 24 seconden. De heer G. Post kreeg een fraaie zilveren flfeoiflj Tanhdee« diend omdat zijn hadgepoetst met zSf f**! zonder hem daar iefe Toen hij er daarna J" l! 2 poetste, liep hij een b 1 ra f f 1' c -€17151 J vier-: infectie op, verloor. Vliegende vleugel. Een 108, een zogenaamde vlt gel' is gisteren bij waardoor vleugel. land) neergestort. De 3""® IU h«tlmn,Htt toestel wJjjS type als dat waarmee E!1 de Havilland in i™ Plti Promotie. Het Argentijnse gisteren de bevorderin» Peron van .i^ïS^ï^nhet^ rleti Perón van brigad^SeS raal-maioov faa' Pacis ■Jemig raal-majoor goedgekeurd f! weigerde Perón deze h.,,' .Si dat hij het besluit niet mÏS tekenen. "3fle Pamflet-bommen. Over Oost-Berlijn daalde gisteï van anti-communlsHschf" 81 neer. Volgens functional socialistische partij waren deze in raket-ach bommen afgeschoten vende West-Berlijners uaK, bruik van de nieuwste SS dingen in de strijd tegen toSli totalitarisme", zeiden zii Slechte gezondheid. Generaal \t de geallieerde oppSjg? Japan heeft medegedeeld^' van zes Japanse oorlogsuff f e in slechte gezondheid verfe1 negen Mei uit de gevangenSi' den ontslagen. sous ai t Haast. Admiraal Forest Shermi. voor de commissie voor de Sl ten van het Amerik—.. gevaardigden verklaard: bestuurbare projectielen; iï™, ontwikkeld zijn, dat zij if M1# gelijk bij de vloot in gebruik worden genomen". De daarna een m°derniserings.p,..B„ï van de marine goed, dat 350 S dollar zal kosten. Een gedeel .tS zal worden besteed voer hï J? van een door atoomkracht sr onderzeeër. 24. Zodra de spion Chi Fon had gezien, dat professor Kalker en Panda de verlaten fabriek binnen waren gegaan, sloop hij behoedzaam voonvaarts, en ik zal wel niet hoeven te zeggen, dat de huurling Honne- pon hem. op de voet volgde „Wij gaan ma ken inbraak maken!" siste de Oosterling. „Wij doen stilletjes binnen-gaan!" Net wat ik dacht," bromde Honnepon welge moed; want een inbraakje meer of minder speelt voor een dergelijk individu geen rol. Panda en de professor waren nu intussen, onbewust van het gevaar dat hun bedreig de, terecht gekomen in een soort vestibule, waar al allerlei merkwaardige apparaten en tekeningen aan de wand te zien waren. „Volg mij!" sp>rak de professor opgewekt. „Je zult zo dadelijk in staat zijn om le zien, wat een schrander brein vermag, ver mits het op de juiste wijze gebruikt wordt! Haha nu was ik toch bijna vergeten dat ik hier een hele fabriek heb!" „Nou zei Panda, dan is het maar goed dat u er nog bijtijds aan hebt gedacht. Ik vind het maar gevaarlijk om alles hier zo-maar leeg te laten staan. Er hadden wel allerlei inbrekers en andere schurken hier binnen kunnen komen!" „Kom, kom, daar ben ik in het geheel niet bevreesd voor," sprak de professor, terwijl hij zich omwendde en een volgende deur begon te ontsluiten„Je. moet weten, dat ik hier in dit gebouw een aantal aardige vindinkjes heb aangebracht, waardoor ongewenste indringers gefopt en machteloos gemaakt wordenEn ja hoor. Terwijl hij zo sprak was Panda ar geloos nader gekomen, en daarbij stapte hij nu op een geheim valluik, dat de pro fessor daar slim had aangebracht om er indringers mee te weren. Vóórdat hij nog goed en wel wist wat er met hem gebeurde, opende de grond zich onder zijn voeten. hij gaf een gilen verdween! Het luik klapte weer dicht. Weg was Panda. Mis schien zullen we een volgende keer kun nen zien, hoe het met hem afloopt beker voor zijn prestaties, deoveria-s naars werden met een medaille oil.! wertak beloond. «z. Cabaret en Onij, De Haarlemse conférencier Kw r, hulst verzorgde 's avonds het pro»! voor de leden van de Oranieveïï? Driehuis. De feesttent was tot fcl hoeken en gaten bezet en het t>!ai„ de heer Verhulst een zware taak 1» roezemoes te overstemmen met ij bijster originele grappen en soms n', pikante liedjes heeft hij de ieeihid Driehuizenaren meer dan anderhalls bezig gehouden. De Stricno Seremï zorgden voor wat luchtige acMrdemJ en een geanimeerd bal besloot de jS teiten op deze zonnige koninginnedag* Opgewekte stemmig! Velsen-Noord Oe Oranjevereniging „Velsen" heitj haar feesten in „Noord" eveneens veel ingelegd. Gebouw „Concordia" herbfrji s morgens na de optocht en 's middagsj schooljeugd, die met belangstelling dep. schiedenis van „Jantje in Moddert volgde. Dit kindertoneel werd uitgevx door leerlingen van de „Da Costa"-Kk onder leiding van de heer P. Koelmans.a ook de piano-begeleiding van dit spel* zorgde. De vermoeidheid na de optè deed zich bij de spelenden meermalcaji den en ook de zenuwen speelde tij, maar niettemin klonk de zanga.^ Jantje in Modderstad" heeft weinigiij maar de kinderen deden hun best. 's Middags waren er volksspelen cpa terrein aan de Van Hijswijkstraat. De geren hielden zich onledig met toarïi ken, ringsteken, autoped- en sulker-na daarbij aangemoedigd door een gro'esat belangstellenden. Kruiwagenwedstrijd n oudere paren verwekte evenals he: steken op de fiets vaak grote hilariteit] prijzen werden waardebonnen uitgerdt Gramofoonmuziek verhoogde de feesidja stemming op en rond het terrein. Het is een goede gedachte geweest a de leden van de Oranjevereniging eab huisgenoten 's avonds in „Concordia" toneelvoorstelling aan te bieden. Tweed was de zaal geheel gevuld. De heet Koelmans voorzitter, die uitvoerig heris- nerde aan wat op de dag reeds was gedau voor de feestvreugde van de kinderen, wil dankbaar voor alle ondervonden medew- king en de bijdragen van de grote bedr;- ven om dit mogelijk te maken. Zeer et telijk toonde hij zich jegens de directie va de papierfabriek, die haar gebouw dep hele dag belangeloos afstond. Uilvcei ging de heer Koelmans in op de verwon« vrijheid door het democratisch staatsbest die het leven in ons land zoveel waa# gééft. De medewerkenden van de R.K. Tm* club „St. Bonifacius" uit Krommenie M het niet gemakkelijk, daar zij vlak au elkaar twee voorstellingen moest gever. elk drie uur. Dit deed geen schade aan 3 prestaties, want het uit vier bedrijvK* staande oorspronkelijke toneelspel^'- J. W. Willemsen heeft in beide getoond, dat goed amateurisme en mag. „Het meisje uit het Westen" ven:® prima vertolking, die steunde degen rolkennis en het volledig van het toneel. Santpoort verandtrie 1* programma De Santpoortse hittenrace tens»*® in de middaguren wegens allensi o rende omstandigheden vanhetprogn in dit deel der plaats geschrapt woraec een variété-programma in het zomer kenspark kwam er voor in de plas tin van Delden bracht met zijn ga „Luna" een aardig programma voc veer 1500 gasten op het toneeltje muzieknis. Mary Corani, die liedjes de stemming wist te brenge te houden, Frans Eijkhof, wiens0 evenals zijn snelteken-capaciteiten gewaardeerd werden en de waan'J goochelaar Pietro Nakaro zorgiuen pittig programma, waaraan de accc. Theo Mol zijn muzikale ir~ leende. Koninginnedag is wat f besloten met een muziekmuuu.-c dorp) door Soli Deo Gloria en in jg. station door de muziekvereniging mina. Beide korpsen mochten^211 grote belangstelling

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2