{n Heine, maar kostbare fabrieken maakt Nederland zijn kunstmest 5, L. Mansholt zal een Amerikaans bedrijf openen Minister De ,,Canopus" kwam met een ondergelopen machinekamer de sluis binnen pin*!^50 \jgrsen saat „de nieuwe Mekog" in bedrijf V v 'O J^lsloidt buitenlander ook. cjifers krijgen nieuwe glans, als ze S «órden in het raam waarin ze zo i„assen- de Nederlandse landbouw en rnekomst. De deskundigen voorspellen Hik dat door een voortschrijdende S*mn8 ™n de landbouw en van de San voor tic veeteelt de behoefte aan jot meststoffen belangrijk omhoog zal Toch is dit niet de enige reden, de Mekog baar wieken wijder népfsdagochtend de heer S. L. Mansholt in zijn kwaliteit van minister r-mdbouw, Visserij en Voedselvoorziening de uitbreiding van de IJmuidense -e Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen dus officieel iiebben gesteld, is daarmee een nieuwe fase ingeluid in de voorziening ïrf van de zo uitermate belaneriike stik-stnfme>ctctr>ffo„ opgezet „1 hebben gesteia, is uacuuiee een nieuwe rase ingeluid in de voorzienin; J1"""' t ódse markt van de zo uitermate belangrijke stikstofmeststoffen. .Me moment is de Nederlandse industrie met een ultra-moderne, op Ameri- »ds ,Lt geschoeide fabriek uitgebreid, die met haar kapitaalsintensiteit (de s V» kostte 43.000.000 of ongeveer ƒ90.000 per „nieuwe" werknemer) een v'- tiend bedrijf aan het nationale bezit toevoegt. De nieuwe fabriek, die uit „.,,]c*e.-.n 1K opgetrokken en zich Oostelijk aan het oude complex aansluit t io hp<*l ..duur" maar wip hp hnllon «ni .v,„ut I haksteen is opgetroKiven en zien uosienjK aan net oude complex aansluit •■a buiten niet zo heel „duur" maar wie de hallen vol paardekrachten en on- k'?n! vari ge]ujC| doorloopt, zal zelfs met lekenogen aan de daar opgestelde corn- n ventilatoren en koelwagen kunnen zien dat hier een volautomatisch pressor"' boren, dat cuch onbevreesd kan meten met de modernste collega's in bcdi'ij»15 j jjjt buitenland. ?Sn bedrijf "iszal de uitbreiding, f lien dus officieel m bedrijf gaat, aan productie bereiken «He 16.000 ton zuivere stikstof "In hel totale complex haalt straks ton Straks dat is gedurende vtfflusêhe seizoen te rekenen van 1 1150 af- la.fabrieken van de Slaalsmiinen en sluiskil mee zal Nederland dan zo'n V\ IV stikstof leveren een iHO Ion zuivere sliBsmr leveren e "dit voor de goede orde met vuf v< lig' fH in we i ,001. -- ,r nog een kleinigheid over voor de dhd dient te worden wil men de "Lilr in kunstmest zelf krijgen. Voor —•tg werd ongeveer de helft geprodu- "Èn a's de binnenlandse behoefte, YtM«er en nu nog werd stikstof «stsiol uit kooksgas gemaakt, gas dus dat «zuiverde vorm door de huisvrouw ■4ikt wordt als keuken brandstof. Uit feluchtwordt de nodige stikstof gehaald, t'tezamen met de 60 waterstof uit W-Bovengas töt ammoniak wordt be- J Deze ammoniak is de grondstof voor «smiur (het „verbrandt" op netten Roeiende platina) die op haar beurt vi-: voor de vervaardiging van kalksal- namelijk door er kalksteen in op te C,Dit procédé voltrekt zich nog iedere de,011de" Mekog, al sinds het einde ilïinliger jaren. Viéoeft aan kooks neemt echter af en leswijze komt er ook minder kooks- piüoeger aan de markt. Er moet dus a- jr andere waterstof bron worden Late en deze lag uitgerekend in laks zelfs, die voor dit doel wel ren- !m Op gevaar af vervelend, te wor- moeten wij volledigheidshalve dit procédé, dat dus in de uitbrei- &j der Mekog wordt gevolgd voor de jping van kalkammonsalpeter, in het !ei behandelen. ft korrelige substantie, de kalkammon- Kfi-r dus. welke straks uit de hand van tetuinder zal glijden om de planten e üi onmisbare bouwstoffen te helpen, 'xï, 205 procent zuivere stikstof; de Tsetse kalksalpeter kan zich op slechts 15 pel, beroemen. Door over gloeiende kooks stoom te lei- Motstaat watergas, dat reeds direct een jcl percentage stikstof bevat. Het gas- spl, dat tenslotte ontstaat wordt onder sink van 300 atmosfeer omgezet of te „verbrand" tot ammoniak, die dan •gedeeltelijk tot salpeterzuur verwerkt sit Tezamen vormen deze stoffen het SEoniumnitraat, dat zich direct aan Lim- mergel laat binden en élan de al tè'rnde „kalkammon salpeter" oplevert. Een van de kenmerkende eigen- iiappen dezer nieuwe Mekog is haar «nrvge omvang. in vier betrekkelijk kleine fabrieks- pauwen regeert de chemische reactie Igen rust - groen 5e nieuuie apparatuur in de lichtgele iimehgebouwen van de Mekog-uit- toiding is lichtgroen geschilderd een wip groen dat langs de experimentele rep is geronden en bewezen heeft, de 'Me rust aan de ogen van de arbeider fcffcen. Om hem niet mis te laten tas- »i al dat. groen zijn de handles of ffleren waarmee hij het mechanisme wel bedienen rood gekleurd. Deze Wirencombinatte wordt geleidelijk Wf het hele Hoogovenbedrijf uitge- wi Zij heet eye-rest-green i aynoniak een IJmuidens 'Sioeloln!) °nder meer voor koe- eïl üe halve wereld over reist. Zevenduizend mensen Het arbeidersvraagstuk is in verschil lende opzichten primair bij de Hoog ovens. Het is primair als gevolg van de uitbreidingsplannen; het is hoogst be langrijk bij de reeds verwezenlijkte na oorlogse ideeën. Zevenduizend mensen werken er op dit vroegere stuk „Bree- saap"; 4600 uit een rayon met een straal van 5 a 6 km. rond het bedrijf, 1600 „spoorforensen" uit Haarlem en directe omgeving en 600 autobusklantenuit de kop van Noordholland. De rest komt van nog verder en heeft een tijdelijk tehuis gevonden in IJmuiden of omge ving. Er moeten huizen voor deze men sen komen. Want de werkkrachten zelf zijn te vinden, ook als straks de Breed- bandwalsefij weer honderden nieuwe paren handen vraagt zij kunnen ge oefend worden in speciale cursussen, die hun ook de zin van hun werk in het grote Hoogoven-verband leren. Vele ge- demobiliseerden en verscheidene oud- koopvaardij officieren hebben al werk bij de KNHS gevonden en velen zullen nog volgen. Maar de woningbouw moet versneld voortgaan, willen de continu- arbeiders in het ploegenslelsel kunnen blijven werken een compact machinepark compri meert, verbrandt en k'oelt en indruk wekkend is slechts de uiterlijke een voud die zich het best weerspiegelt in lange reeksen zelfregistrerende con- tróletafels waar feilloos verteld wordt wat er in compressor 2 van de vijf machtige knapen verkeerd dreigt te gaan, terwijl het watergas binnenin tot onvoorstelbare spanningen wordt sa mengedrukt. Dat dit nieuwe complex elke dag 75 ton kan afleveren onder de koepel van de imposante „zoutloods" tégen zijn voorgan ger en collega „slechts" 45 ton, is bijna een wonder. Zoals zoveel bijna een wonder is in deze romantiek van de mechanisatie, welke er ondanks alle technisch raffine ment te vinden is onder de kappen der IJmuidense fabriekshallen aan het Noord zeekanaal. VEPBDUIK Ef1 PDODUCTIE VAN 5TIK5T0fnE5T5T0fTEn (uiTOEDBun in Tonnen zuivede stuzstof) 150.000 100.000 in riEDEDLAflD In 200000 150000 50000 1CO.OOO 50.000 Verkoop van gemeentegrond aan de provincie Er komt een transformator- station op Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf voor Noordholland heeft aan de Provincie Noordholland verzocht om voor de bouw van een transformatorstation een stuk grond, ter grootte van 56 vierkante meter, tussen de Scheldestraat en de Vecht- straat te IJmuiden, te verkopen. Volgens de in de raadsvergadering van 18 April 1950 vastgestelde prijzenkaart is de prijs van de te koop gevraagde grond ge waardeerd op 8.50 per vierkante meter. Tegen de gevraagde verkoop hebben B. en W. van Velsen geen bezwaar. Zij stellen de raad daarom voor tot verkoop van deze grond te besluiten tegen de bovengenoemde prijs. In verband met de lange tijd, welke de administratieve afwikkeling van deze aan gelegenheid vordert, heeft het P.E.N. ver zocht om, indien tot verkoop wordt be sloten, het bedoelde terreintje in vervroegd gebruik te mogen nemen, waarvoor het aangaan van een overeenkomst tot het vestigen van een zakelijk recht ter zake noodzakelijk is. De drukte tussen de pieren Gedurende de maand April zijn 337 sche pen via het Noordzeekanaal naar Amster dam gevaren. 15 schepen voeren naar Zaandam, 9 naar Beverwijk en 1 schip ging naar Spaarndam. Verder passeerden 329 schepen afkomstig van Amsterdam de IJmuidense sluizen, 41 van Zaandam, 9 van Beverwijk en 1 schip van Spaarndam. Als bijlegger deden in totaal 32 schepen dienst. In de buitenhaven van de hoogovens losten 13 schepen erts en 2 schepen teer; een schip laadde ijzer. In de binnenhaven van de hoogovens laadden 19 schepen ijzer, 6 schepen losten steen. Bij de pa pierfabriek werd door 9 schepen cellulose en door 2 schepen hout aangevoerd. Deze sprekende cijfers-in-beeld geven de toekomstverwachtingen zowel als de his torische basis waarop de Mekog is gebouwd, duidelijk weer. Slechts in de crisisjaren was er een productieoverschot, dat in de naaste .toekomst weer ontstaan kan maar dan grif door de intensiverende landbouw zal worden opgenomen. Voorjaarsactie „Kennemerlaan' ten einde Twee hoofdprijzen naar één gelukkige De voorjaarsactie van het zakencentrum „Kennemerland" is weer ten einde. Onder grote belangstelling had Zaterdagavond de derde en laatste trekking plaats. Evenals de beide vorige keren kwam een groot aan tal fraaie en nuttige prijzen uit de bus en niet te vergeten de hoofdprijs: een rijwiel met hulpmotor. Het lot was de heer W. Viskil die bij de vorige trekking de ge lukkige winnaar van de electrische was machine werd wel zeer gunstig: hij kwam in het bezit van de zo fel begeerde Solex De IJ.R.B. is met het welslagen van deze tweede actie van de Kennemerlaan weer een flink eind verder in de goede richting geschoten in de richting namelijk van een wagen onder haar nieuwe strandvlet. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 1 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Werna van Stockholm. Bomma van Oslo. Arnold van Hamburg. Circe van Caen. Prinses Marijke van Ljumes. Aegir van Karlsham. Winsum van Antwer pen. Deo Duce van Kopenhagen. Bierum van Gdynia. Grebbestroom v. Liverpool. Schwal- be van Hamburg. Latra van Köping. Lilly Matthiesen van Vestervik. Marix v. Gothen burg. Albert D. van Porsgrunn. Galathea v. Noorwegen. Vertrokkèn zijn, General C. D.. Ballou n. Bremerhafen. Suipaas naar Trinestad. Fri sian Coast naar Rotterdam. Globe naar Rot terdam. General Howze naar Bremerhafen, Torswinge naar Wilhelmsliafén. Maron naar Londen. Marinus V naar EmÜen. Arèbert naar Terneuzen. Langs een der Hoogovenhavens rijt „de nieuwe Mekog" zich aaneen van zout loods tot koeltoren een stuk industrialisatie „metterdaad" waarmee Nederland zich voor Amerika niet hoeft te schamen. PANAMEES IN DE NACHT Slachtoffer van mijnexplosie bij Ameland Als een spookschip is vannacht de Panamese Empire-boot „Canopus" van de rederij Sociedad Transoceanica Ca nopus de IJmuidense Noordersluis binnengeschoven. Donkere dekken, een flakkerend toplicht en op ele bak een stel rauwe klanten van de vracht vaart: Grieken, Panamezen, een Ita liaan en wat verbasterde Engelsen. Zondagmiddag is deze schuit bij Ame land op een mijn gelopen en de ontploffing sloeg een scheur in de bakboordshuid ter hoogte van de machinekamer, waardoor de licht- machine direct al uitviel en waar de hoofdmachine het evenmin bij kon bolwerken. De machiiiist Czakowos Alymonos wiens wieg in Siena stond ergens aan de Zuid kust van zijn warme land, weet het nog precies het moet omstreeks drie uur zijn geweest toen de grote plof kwam en Czakowos de telegraaf rinkelend terug haalde. Zijn steenkolenengels is meer kolen dan Engels en hij gesticuleert hevig bij het zoeken naar de woorden. Zijn zaklantaarn een van de weinige aan boord die na anderhalve nacht nog vol doende licht geeft om de binnenkant van de luguber-zwijgende machinekamer enigs zins te beschrijven, priemt onder ons een witte vlek op bakboordzijde. Daar was het. Het water glinstert onbewogen op de bodem en de stemmen klinken hol nu het scheepshart opgehouden heeft met kloppen. „Negen voet diep" zegt hij. En in een der achterruimen liggen de bodembalken als lucifers door elkaar, ook in de nattigheid. Czakowos, die van zijn Griekse vader blijkbaar een onverwoestbaar goed humeur erfde, haalt er lachend de schouders over op net als zijn kapitein Mestoris, die het echter van pure moeheid doet als de carga door en Lloyd's vertegenwoordiger hem ondervragen. „Very lucky" zegt hij als wij hem op onze beurt laten vertellen hoe alles in zijn werk ging daar bij Ameland. Erg gelukkig, inderdaad, maar de schok is toch wel zo hevig geweest, dat de radio installatie als een blokkendoos door elkaar werd gegooid en het kompas uit zijn ring werd geslingerd. Met een middeleeuwse stallantaarn licht hij de ravage bij. „Very lucky". En „very tired" oftewel dodelijk moe. Ook de andere mannen die als schim men over de maanbeschenen dekken lopen om de tros om de bolders te leg gen zijn moe; de scheepsjongen slaat een haastig kruis als hij uitduidt waar hij zat op het moment van de explosie. Hij wijst veelzeggend naar het ruim Deze „Canopus" met zijn gevlekte huid en zijn verre van propere dékhuizen heeft overigens vannacht nog al wat moeite ge had om de Noordersluis goed en wel binnen te komen. De „Holland" en de „Oceaan" beide slepers van Doeksen hebben er een half uur over gedaan voor de Panamees ge meerd lag en de „Saparoea", die er ook nog naast moest, had niet veel eerder moeten komen of zij had de getroffen boot nog haast dwars in de kolk aangetroffen. De „Holland" hield de voortros te lang en trok de neus van zijn sleep te laat om en de stuurlui die van de wal af deze manoeuvreer-fouten van de nodige critiek voorzagen, hadden maar liever gezien dat de „Holland" zijn vrachtje aan de IJmui dense sleepridders hadden overgegeven. Maar dat zal chauvinisme geweest zijn in deze nacht van Maandag op Dinsdag...., MARKTBERICHTEN 1 Mei 1950 Besommingen IJM 129 5600; RO 9 SCH 160 6270: SCH 35 KW 138 2135: KW 69 1365; KW 147 2390: KW 23 KW 78 2410; KW 151 2110: KW 65 1895: KW 122 3145: KW 107 990: KW 64 1 040; KW 28 950; KW 67 2040; KW 23 KW 161 1555; KW 70 1535: KW 19 1830; KW 54 1940; KW 47 1310; KW 85 5965; KW 15 4670; KW 163 KW 127 KW 108 1 060: KW 91 930: KW 169 1370; KW 162 1490; KW 125 1410; KW 155 1280; BU 33 1280. Aanvoer 730 kisten tarbot en tong, 15 kisten heilbot, 30 kisten schartong en tongschar, 330 kisten schelvis, 370 kisten wijting, 1020 kisten schol, 120 kisten schar. 60 kisten koolvis, 650 kisten kabeljauw, 60 kisten leng, 80 kisten wolf, 500 kisten makreel. 70 kisten poontjes, 50 kisten haring, 100 kisten diversen. Totaal 4185 kisten. Een trawler besomde f 12.150. Prijzen Zalm 9; heilbot 1,801,55; gr. tong 2,25— 1,90; gr.m. tong 1,831,67; kl.m. tong l,f" 1,60; kl tóng I 1,33—1.19; kl. tong II 0,98— 0,75; tarbot I 1,40—1.07, per kg. Tarbot I 1,401,07; tarbot II 5551; tarbot III 46,5041,50; tongschar 45,5038; schar tong 2617; kl. heilbot 7370: gr. schol 4221,50; gr.ni. schol 4726; kl.m. schol 5141; kl. schol I 3022,50; kl. schol II 2712,50; schar 269,50; makreel 378; v. haring 21,50—14; gr. gul 31—22,50; m. gul 3018,50; kl. gul 2017,50; gr. schelvis 30,50 22,50; gr.ni. schelvis 3228; kl.m. 3833,50; kl. schelvis I 3728; kl. schelvis II 2924,50; wijting 2816; poon 13,508,50; kl. wolf 31—26, per 50 kg. Kabeljauw 11243,50; gr. koolvis 3431; gr. leng 4946; gr. wolf 62,50-57,50, p. 125 kg Velsen-Noord Industrie-uitbreiding door de gehele gemeente Biu-gemeester en Wethouders van Vel sen brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 28 April 1950 ingevolge de Hinderwet vergunning is verleend aan de firma Lagendijk te IJmuiden, tot het oprichten van een poetskatoenfabriek in de percelen Haringkade 11 en 13 te IJmui den; aan de Verenigde Koelhuizen en Ijs fabrieken N.V. te IJmuiden, tot het op richten van een koelhuis en ijsfabriek in de percelen Trawlerkade 16-17-18 te IJmuiden; aan de firma Groenewoud en Koks te Driehuis, tot het wijzigen en uit breiden van een drukkerij in het perceel Zeeweg 374 te Driehuis: aan D. de Koning en D, de Niet te IJmuiden, tot het wijzi gen en uitbreiden van een timmerfabriek in het perceel op de hoek van de 3e Haven straat en de Industriestraat te IJmuiden; aan D. de Waard te IJmuiden-Oost, tot het oprichten van een opslagplaats voor oude materialen in het perceel Velserbrug- weg 2 te Velsen; en aan de firma P. Eriks Jr. te Driehuis, tot het oprichten van een constructiewerkplaats in het perceel Staalhaven 10 te Velsen (Noord). BENOEMING PERSONEEL GEMEENTELIJKE HUISHOUDSCHOOL Burgemeester en Wethouders van Velsen stellen de raad voor om te benoemen tot leraressen, in tijdelijke dienst, aan de me vrouw dr. J. van den Bergh van Eysinga Eliasschool: Mejuffrouw M. H. Nelissen, voor het vak naaldvakken, gedurende het tijdvak, dat is aangevangen 1 December 1949 en zal eindigen 1 September 1950; mejuffrouw G. A. Kloes, voor het vak naaldvakken, voor het zelfde tijdvak; me juffrouw A. E. Bruins, voor de vakken Kinderverzorging en Opvoeding, eveneens gedurende het tijdvak, dat is aangevangen 1 December 1949 en zal eindigen 1 Sep tember 1950; mevrouw M. A. GrootDoes burg, voor de vakken linnennaaien en ver stellen, gedurende het tijdvak, dat is aan gevangen 1 December 1949 en zal eindigen 1 Maart 1950; mejuffrouw J. Blonk, voor het vak naaldvakken, gedurende het tijd vak, dat is 'aangevangen 1 Januari 1950 en zal eindigen 31 Augustus 1950. De goedkeuring van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is verkregen. BRIDGECLUB „DE KENNEMERS". De Velsense bridgeclub „De Kennemers" doet met twee twaalftallen mee in de af deling A en B om de Districts-Kennemer Cup van de Nederlandse Bridge Bond, Vrijdag vond voor het eerste twaalftal de eerste wedstrijd plaats tegen „Onder Ons" en het team wist de wedstrijd te winnen. De einduitslag was 119 tegen 102 match- punten. Het derde viertal zorgde echter in feite voor de overwinning daar het met niet minder dan 5530 punten won. De gedé- tailleerde uitslag is als volgt: Team I: KruismanHunterMevrouw SoomersWyers 4136. Team II: MulderVan Munsterfam. Kroone 2336. Team III: Mevr. MulderHolleman SchildwachtSchweitzer 5530. „SPIJKERS MET KOPPEN" VOOR „WATERVLIET". De Buurtvereniging „Watervliet" besluit Zaterdagavond in het Kennemer Theater te Beverwijk het seizoen met de opvoering van de radio-cabaret-revue „Spijkers met koppen" door Bob Nelson's cabaretgezel schap. Hierin treden op Sweet en Lovely" als zang- en dans-trio. de clown Fantasio, de manipulator Langini, Zambel, Cas Rus en Bob Nelson met conférence. Er is bal na met muziek van „The Mu sical Players" en onder leiding van de heer :R. Martens. -Deltra terug van Amsterdam. De Del tra welke enige maanden voor ketelrepa ratie te Amsterdam lag is Vrijdag weer te IJmuiden binnengekomen, om het restant der zich in de bunker bevindende haring te laden' en naar Polen te brengen. De Delfin II ligt nog geduldig aan de ketting iekluisterd te wachten op bevrijding. Voor de Wocnsdagmarkt komen van de Noordzee de trawlers AUan Water (IJm. 34met 800 kisten vis en 400 stuks stijve kabeljauw, vermoedelijk De Hoop (IJm. 73) en Limburgia (IJm. 54) en van IJsland de Catharina Duyvis (IJm. 60). - Voor de havenarbeiders van de Cen trale Bond van Transportarbeiders is het Woensdagavond 3 Mei in het Bondsgebouw jaarvergadering. De agenda luidt: 1. behandeling jaarver slag vakgroep; 2. verkiezing nieuw bestuur. (Aftredend zijn de heren Blok. C. Blok. K. Anker en P. Snijders). 3. Benoeming afge vaardigden in de commissie voor de Vislos- egeling; 4. wat verder ter tafel komt; 5. rondvraag. - Aanvoer en prijzen. De verminderde aanvoer en het feit dat verscheidene log gers niet losten, droegen er toe bij dat de anders zo drukke Maandagmarkt reeds om elf uur 's morgens was geëindigd. De prij zen waren niet bepaald slecht te noemen doch bleven toch onder de verwachting die door de geringe aanvoer was gewekt. Voor al de fijne vissoorten staan nog laag geno teerd, heilbot 1.65 per k.g. alsmede weeï?- tarbot 1.30 per k.g. Grote scholsoorten wisten hun prijzen te handhaven op 36 50 naar gelang soort en kwaliteit en de kleine schol II van de Noordloggers no teerde 2329 naast 1416 die van de kustboten. Wijting blijft een gevraagd artikel en noteerde 20ƒ23; de kabel jauw bi'acht het tot 43 per regel. Tongen noteerden; grote 2, grootmiddel 1.72; tong II 0.88—0.94. Besommingen. De Bloemendaal maak te na een tiendaagse Noordzeereis f 6860. De Tubantia, die eveneens van de Noord zee kwam, haalde na 10 dagen j 12000 en de Sharm-ock voor 11 dagen 5600. Bij de overweekse joggers werd de Katwijk 85 de hoogste met 5960: de besommingen van de weekloggers lagen zeer laag, temeer daar de meesten Woensdag eerst naar zee zijn gegaan. De besommingen varieerden van 900 tot 2400 en de Katwijk 122 sprong daar met ƒ3100 bovenuit. Voor vandaag. Voor de markt van heden lost een vijftal overgebleven log- gei-s met een totale vangst van 300 manden. Verder kwam Maandagmorgen reeds bin nen voor de Dinsdagmarkt de Bergen met 1520 kisten, waarvan 550 schelvis, 750 ka beljauw, 100 koolvis .en 120 platvis en wijting. Binnenblijven en feestvieren. Behalve de loggers van de reders-eigenaars uit Kat wijk bleven alle loggers met het oog op de nationale feestdag binnen, om de festivitei ten „aan de wal" mee te kunnen vieren. Afsnijden. De „Janna" (Katwijk 163) heeft zijn laatste trawlreis gemaakt en gaat „klaarmaken" om op tijd voor de komende haringvisserij gereed te zijn. Reviseren. De Vrouw Dirkje (Katwijk 104) is naar Katwijk gegaan om de motor te laten reviseren. Zalmpje. De Katwijk 151 heeft een zalm gevangen van Z\'z kilogram tijdens de laatste trawlreis. Van der Lugt traint „Kinheim" Het bestuur van de Voetbalvereniging „Kinheim" is er toe overgegaan om voor het komende seizoen weer een trainer aan te stellen. Voor deze functie is benoemd de heer G. v. d. Lugt, die vele jaren deel uitmaakte van het eerste elftal van V.S.V. Hedenavond zullen de Kinheimers kennis maken met hun nieuwe oefenmeester. „ATOOM"-DUIVEN VLOGEN VAN EINDHOVEN. De Postduivenvereniging „Atoom", die kort geleden werd opgericht, heeft Zondag een wedvlucht gehouden van Eindhoven over een afstand van 137 km. Tussen de eerst binnengekomen vogel en de laatste prijswinnaar van de 127 dieren, die binnenkwamen lag slechts een tijdsver loop van precies tien minuten. De prijzen vielen ten deel aan ho. 1 en no. 6 Jongbloed; 2. v. d. Linden: 3 en 7. A. Kat; 4. K. de Vries; 5 en 8. H. Versteeg; 9. Tegeler en 10. P. v. Belle. OPBRENGST COLLECTE. De vlaggetjesverkoop ten bate van de Stichting „Het zwakke kind", die Zater dag in Velsen-Noord is gehouden, heeft een bedrag van 296.opgebracht. Santpoort VERPACHTING VAN GROND Van J. W. de Wit, wonende Schuitstraat no. 14 te Santpoort, is bij B. en W. van Velsen een verzoek binnengekomen om van de gemeente een stuk grond te mo gen pachten, gelegen nabij de Uitendaal- straat, van 1.50 ha. Deze grond is over het tjjdvak van 1 December 1947 tot 1 December 1948 eveneens bij hem in pacht geweest. Voorts heeft J. C. Nieuwpoort, wonende Passtoorsstraat no.'34 te Sant poort, verzocht een aangrenzend en thans braakliggend stuk grond van 0.64 ha., aan hem in pacht te geven. Tegen het verpachten daarvan, echter voor niet langer dan 1 jaar, bestaat, bij B. en W. geen bedenking. Mits de percelen be hoorlijk worden afgerasterd bestaat bij B. en W. tegen verpachting voor de tijd van een jaar geen bezwaar. B. en W. stellen daarom voor, tot ver pachting, voor de tijd van een jaar, over te gaan, tegen een huurprijs van 300 voor de aan J. W. de Wit en van 125 voor de aan J. C. Nieuwpoort te verpach ten grond. DUIVEN VLOGEN VOOR HET EERST OP HONK AAN. De eerste wedvlucht in dit seizoen van de Santpoortse postduiven heeft Zondag plaats gehad. Oude duiven hebben een vlucht gemaakt uit Eindhoven over een af stand (hemelsbreed) van 124 km. De vogels zijn gelost 's morgens om 9.15 uur en met een Zuidwesten wind meldde de eerste zich om 10 uur 53.30. De laatste prijswinnende duif ging om 10 uur 3,57 door de klok. De ver dere uitslag was: 1 P Rozemeyer; 2 12, 13, 24, 30, 36 Joh. Struys; 3. 29 G. Bierman; 4, 18 P. Arisz; 5, 22 P. Bersee: 6, 8. 21 mevr. DuymBurké; 7. 25 K. Korthouwer; 9 Jac. van Duin; 10, 31 W. Dekker; 11. 23 H. Knep- pers; 14, 27 J. Buurman; 15, 19 P. Bierdra ger; 16, 20. 33. 34 P. Koning; 17. 25, 37 J. Handgraaf; 26, 28 A. Tabernal; 32 Th Hoog land; 38 P. Gremme en 39 D. Drijver.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5